Μαθηματικό: Θεσσαλονίκη, Αθήνα ή Ιωαννίνα;

Ολγα Cobain

Νεοφερμένος

Η Ολγα Cobain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Πες μας με τι ακριβώς θα σαρεσε να ασχοληθείς; Σαρεσει η εκπαιδευση; Θες κατι άλλο πιο ερευνητικο;

χμμμ....Η αληθεια ειναι οτι δεν ειμαι σιγουρη ακομη!!Σιγουρα οχι ως οικονομολογος....(αν το επεδιωκα θα δηλωνα ασοεε)!!!Θα μου αρεσε να ασχοληθω με τη μελετη της επιστημης των μαθηματικων και την αναπτυξη τους....(Δεν ξερω αν υπαρχει δυνατοτητα σ αυτο που λεω)
Γενικοτερα ο,τι εχει σχεση με τα (καθαρα) μαθηματικα με ενθουσιαζει!!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Τοσο πού φαινεται????:hmm:


Exμ, πως να στο πω.
Κάποιοι έχουν το μυαλό του Δρ Χάους
κάποιοι άλλοι στο μυαλό έχουν συνθηκες ...χάους


υγ. χωρις να θελω να προσβάλλω
έχω πολύ καλύτερες προσβολές από αυτήν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,963 μηνύματα.
χμμμ....Η αληθεια ειναι οτι δεν ειμαι σιγουρη ακομη!!Σιγουρα οχι ως οικονομολογος....(αν το επεδιωκα θα δηλωνα ασοεε)!!!Θα μου αρεσε να ασχοληθω με τη μελετη της επιστημης των μαθηματικων και την αναπτυξη τους....(Δεν ξερω αν υπαρχει δυνατοτητα σ αυτο που λεω)
Γενικοτερα ο,τι εχει σχεση με τα (καθαρα) μαθηματικα με ενθουσιαζει!!!;)

κάνε αυτό που λέει η ψυχή σου και δώσου ολόκληρη σε αυτό...και δεν θα πας χαμένη ;) :P

μην ακούς λόγια της πλώρης (για να μην τα πω αλλιώς) :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ολγα Cobain

Νεοφερμένος

Η Ολγα Cobain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Exμ, πως να στο πω.
Κάποιοι έχουν το μυαλό του Δρ Χάους
κάποιοι άλλοι στο μυαλό έχουν συνθηκες ...χάους


υγ. χωρις να θελω να προσβάλλω
έχω πολύ καλύτερες προσβολές από αυτήν

Μπηχτουλα εε???καλα δεν πειραζει!!!Ο,τι γουσταρει ο καθενας....:P
Παντως κ εγω οταν εβλεπα Δρ Χαους ελεγα οτι γιατρος θα γινομουν αλλα η πραγματικοτητα ειναι τελειως διαφορετικη απ αυτα που παρουσιαζει ο Χαους κ το Grey's Anatomy!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ολγα Cobain

Νεοφερμένος

Η Ολγα Cobain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 25 μηνύματα.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
btw, ο θείος μου, σαν μαθηματικός από Ελλαδιστάνα, με μεταπτυχιακά στην επιχειρησιακή έρευνα και management στο εξωτερικό, δουλεύει εδώ και χρόνια σαν υψηλόβαθμο εξειδικευμένο στέλεχος τραπεζικού οργανισμού στην Ελλαδιστάνα...


btw, οι θείοι πολυυυύ κόσμου, χωρίς να είναι λιγότερο έξυπνοι ή ικανοί από τον θείο σου,
με μεταπτυχιακά και μαραζμεντ, δουλεύουν σαν χαμηλόβαθμα στελέχη σε ντελίβερυ


Υγ.
αυτός σαν ελεγκτής εναέριας κυκλοφορίας δουλεύει;

Χμμμ, θα 'πρεπε
για να ελέγχει τι πετάνε μερικοί :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ολγα Cobain

Νεοφερμένος

Η Ολγα Cobain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
κάνε αυτό που λέει η ψυχή σου και δώσου ολόκληρη σε αυτό...και δεν θα πας χαμένη ;) :P

μην ακούς λόγια της πλώρης (για να μην τα πω αλλιώς) :whistle:

Αυτο ακριβως προτιθεμαι να κανω!!!!!!κ μην ανησυχεις.....σ αυτα που δεν πρεπει να ακουω εχω τα αυτια μου κλειστα!!!!!;):whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,963 μηνύματα.
btw, οι θείοι πολυυυύ κόσμου, χωρίς να είναι λιγότερο έξυπνοι ή ικανοί από τον θείο σου,
με μεταπτυχιακά και μαραζμεντ, δουλεύουν σαν χαμηλόβαθμα στελέχη σε ντελίβερυ
Υγ.
Χμμμ, θα 'πρεπε
για να ελέγχει τι πετάνε μερικοί :P

Δεν υπάρχει λόγος να ζούμε
Τα κόκκαλα θα σπάσουν
σα καλοκαιρινά καλάμια
Και ο μαγνήτης θα γίνει πίσσα
Μεσ' το παράλογο σχήμα
μίας άπιαστης επαφής
Έκλασα...
Από τον πολύ πόνο
ή φθόνο... :whistle:

Ποίηση Ντ.Μπακογιάννη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Rempeskes μαθηματικός δεν είσαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

killbill

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο killbill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
&Ολγα
Πιστεύω ότι σου ταιριάζει γάντι να διαβάσεις το βιβλίο: Επιστολές σε μια νεαρή μαθηματικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ολγα Cobain

Νεοφερμένος

Η Ολγα Cobain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
&Ολγα
Πιστεύω ότι σου ταιριάζει γάντι να διαβάσεις το βιβλίο: Επιστολές σε μια νεαρή μαθηματικό

Μονο και μονο απο τον τιτλο θα φροντισω να το διαβασω συντομα!!!!!!!:)
Ευχαριστω για την προταση!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

John_Megadeth

Νεοφερμένος

Ο John_Megadeth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Αν θελεις, μπορεις να μπεις και στο forum του τμηματος Μαθηηματικων Αθηνας: forum.math.uoa.gr και να ρωτησεις για οποιες αποριες εχεις! Παντως εγω σαν πρωτοετης εμεινα απολυτα ικανοποιημενος απο την σχολη. Ειναι αρκετα οργανομενη, εχει καποιους πολυ καλους καθηγητες και υπαρχουν πολλα μαθηματα που σε φερνουν σε επαφη με αρκετους διαφορετικους κλαδους των μαθηματικων (αυτο κυριως για μεγαλυτερα ετη)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ολγα Cobain

Νεοφερμένος

Η Ολγα Cobain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Αν θελεις, μπορεις να μπεις και στο forum του τμηματος Μαθηηματικων Αθηνας: forum.math.uoa.gr και να ρωτησεις για οποιες αποριες εχεις! Παντως εγω σαν πρωτοετης εμεινα απολυτα ικανοποιημενος απο την σχολη.

Οκ...Θα μπω στο forum..Ευχαριστω για τις πληροφοριες!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonela

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η antonela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
μπραβο!!!!!!

εγω προτεινω (αν δεν εχεις αναγκη το συγκεκριμενο χαρτι) να ασχοληθεις ερασιτεχνικα με τα μαθηματικα "απο μονη σου" και να μη μπλεκεις με πανεπιστημια

(και μπορεις να περνας κι απ τα πανεπιστημια αν θες να γνωρισεις καποιους ενδιαφεροντες ανθρωπους που ασχολουνται με το θεμα! θα χαρουν κι αυτοι να σε γνωρισουν -δε χρειαζεται δηλαδη να εισαι γραμμενη στη λιστα και να ακολουθεις ολο το "πακετο")

(μπορεις να κανεις παραλληλα και μια αλλη καλη δουλεια για βιοποριστικους λογους [απο κομμωτρια μεχρι αστροναυτισσα])

μια προταση εκανα (απο τη στιγμη που τα λατρευεις (!) δε μπορουσα να μη στο πω... γενικα οποτε ακουω παιδια να αγαπουν τα μαθηματικα με αγγιζει)

:hello:
amalfi για ποιο λόγο να μην μπλέξει με πανεπιστήμια;; Το είχα διαβάσει και σε ένα μήνυμά σου για την φυσική και εχω αυτή την απορία!!!:):confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,963 μηνύματα.
Antonela μην προσπαθείς να καταλάβεις την άποψη του amalfi. Μου την είχε εξηγήσει παλιότερα. Έχει λίγο περίεργες απόψεις πάνω στο θέμα Πανεπιστημιακές σπουδές...και να φανταστείς ότι είναι ο πρώτος πτυχιούχος τον οποίο συναντάω και έχει τέτοιες απόψεις. Εδώ κάποιος λέει να σπουδάσει στο Πανεπιστήμιο...:popcorn:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonela

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η antonela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Antonela μην προσπαθείς να καταλάβεις την άποψη του amalfi. Μου την είχε εξηγήσει παλιότερα. Έχει λίγο περίεργες απόψεις πάνω στο θέμα Πανεπιστημιακές σπουδές...και να φανταστείς ότι είναι ο πρώτος πτυχιούχος τον οποίο συναντάω και έχει τέτοιες απόψεις. Εδώ κάποιος λέει να σπουδάσει στο Πανεπιστήμιο...:popcorn:
Κι εμένα μου φαίνεται λιγάκι περίεργο αυτό, γι' αυτό θα ήθελα να την ακούσω την άποψή του! ;)
Την απορία την έχω από πιο παλιά όταν είχα διαβάσει το ίδιο για το φυσικό!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Γιάννενα είναι λίγο αγγούρι σαν σχολή αλλά εχει καλούς καθηγητές και είναι πολύ καλά οργανωμένη σχολή. Γενικα οι φοιτητές αργούν να τελειώσουν. Από την άλλη πιστεύω ότι στα Γιάννενα επειδή η βάση είναι χαμηλότερη, μπαίνουν και φοιτητές με χαμηλότερο μαθηματικό επίπεδο και για αυτό ίσως θεωρείται δύσκολη.
Eίστε καθηγητής και απαξιώνετε ελαφρά τη καρδία νέα παιδιά με μόνο κριτήριο μια βάση;Μια γαμημένη βάση εισαγωγής;Από εκεί κρίνουμε την αξία ενός ανθρώπου,τις γνώσεις και το μαθηματικό επίπεδο;Nτροπή σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Αν και έχουν περάσει 18 χρόνια από όταν αποφοίτησα από Μαθηματικό Ιωαννίνων έχω να σου πω τα εξής:
πιστεύω ότι στα Γιάννενα επειδή η βάση είναι χαμηλότερη, μπαίνουν και φοιτητές με χαμηλότερο μαθηματικό επίπεδο

συμπερασμα.μη με εμπιστευτειτε ως καθηγητη.Φυσικα εκοψα ο,τι ηθελα για να φανει αυτο,απλα ενοχλησε καπως το μηνυμα.Σε ολα τα τμηματα θετικων σπουδων οι μαθητες (οι περισσοτεροι)αργουν.Κι αν ο αλλος θελει Γιαννενα επειδη μενει εκει ή πηγε η κοπελα του?ΚΑΝΕΙΣ δεν μπορει να κρινει μια σχολη απο μια βαση.Επειδη ολοι οι Αθηναιοι (χωρις να θελω να πω κατι για τις σχολες εκεινες) δηλωνουν αθηνα επειδη μενουν εκει και οι βασεις πανε στο Θεο,δε σημαινει οτι η Αθηνα σε ποιοτητα ειναι τοσα επιπεδα πανω οσα και οι βασεις της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariophys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Είναι όμως αλήθεια ότι λόγω της υποβάθμισης των βάσεων όλο και περισσότεροι επιλέγουν τις κλασσικές επιστήμες ως λυση ανάγκης, και κατ επέκταση υποβαθμίζουν το επίπεδο των σχολών. Υπάρχουν πολλοί φοιτητές που απλώς δεν κανουν για το αντικείμενο που σπουδάζουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,963 μηνύματα.
Είναι όμως αλήθεια ότι λόγω της υποβάθμισης των βάσεων όλο και περισσότεροι επιλέγουν τις κλασσικές επιστήμες ως λυση ανάγκης, και κατ επέκταση υποβαθμίζουν το επίπεδο των σχολών. Υπάρχουν πολλοί φοιτητές που απλώς δεν κανουν για το αντικείμενο που σπουδάζουν

Αυτό ισχύει σε όλες τις επιστήμες είτε με υψηλά μόρια εισαγωγής είτε με χαμηλά μόρια εισαγωγής. Σε καμία μα καμία περίπτωση, μια επιστήμη με χαμηλά μόρια εισαγωγής δεν είναι επιστήμη για κακούς μαθητές ή δείχνει χαμηλό επίπεδο επιστήμης ή χαμηλό πρεστίζ ή χάλια επαγγελματικές προοπτικές. Καμία επιστήμη δεν εγγυάται τίποτα για κανέναν. Το έχουμε ξαναπεί ουκ ολίγες φορές. Αν μια οποιαδήποτε επιστήμη λόγω χαμηλών μορίων ήταν χαμηλού πρεστίζ όπως πιστεύουν πολλοί μαθητές (μέσω των αρπαγμένων καθηγητών τους ή και άσχετων γονιών, συγγενών,...τους) τότε στον παγκόσμιο επιστημονικό και εργασιακό χάρτη θα έπρεπε να μην υπάρχει. Η Ελλάδα στο πλαίσιο των επιστημών ακολουθεί την παγκόσμια αγορά γιατί η Ελλάδα είναι η ουρά (μια μικρή διεφθαρμένη χώρα). Στην Ελλάδα όλοι μιλούν για κύρος επιστημών χωρίς να ξέρουν τι σημαίνει κύρος και πως αυτό καθορίζεται. Δηλ., όσοι σπουδάζουν φυσικομαθηματικές επιστήμες (π.χ. μαθηματικά, χημεία, γεωλογία,..κτλ) είναι λιγότερο επιστήμονες ή χαμηλού επιπέδου φοιτητές ή καταδικασμένοι άνεργοι; Έλεος. Ένα χρόνο στο ischool βαρέθηκα αυτήν την καραμέλα.

Μπορεί κάποιος εδώ μέσα να μου πει τι σημαίνει σχολή κύρους; Δηλ., μια επιστήμη με 13.000 μόρια έχει λιγότερο κύρος από μια επιστήμη με 19.999 μόρια; Τελικά μετράει πολύ με πόσα μόρια μπήκες (αν δεν λάβουμε το θερμοδυναμικό φαινόμενο των μεταγγραφών) ή αν κατορθώσεις να τελειώσεις το Τμήμα στην ώρα σου και με βαθμό (αν μπορέσεις); Μετράει πολύ με πόσα μόρια μπήκες ή αν μπορέσεις μετά να βρεις μια εργασία ακόμη και των 700 ? (που πολλοί περιφρονείτε); Δουλειές με αστρονομικούς μισθούς είναι σπάνιες ή και ανύπαρκτες. Αν δεν ακολουθήσει κάποιος τον επιχειρηματικό κλάδο (δύσκολος ο ανταγωνισμός) πάντα θα έχει κάποιον προϊστάμενο με λίγο περισσότερα λεφτά. Γιατί τόση μοριοπληξία; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top