Μαθηματικό Ηρακλείου ή Οικονομικό Ρεθύμνου; 40αρης ρωτά...

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
το cobb-douglas τι ειναι??λογαριθμικες παιζετε με lnx ή logx τον δεκαδικο λογαριθμο??μαλλον τον δεκαδικο.
Είναι ένα είδος συνάρτησης που χρησιμοποιείται ευρέως για συναρτήσεις χρησιμότητας.
Κυρίως με ln.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Καλά κάνεις και ρώτας και ξαναρωτάς για να αποκομίσεις όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες. Τελικά θα πας οικονομικό (την άλλη εβδομάδα βλέπω να συζητάμε πάλι για Μαθηματικό :P).

Νομίζω πως όλοι εδώ μέσα είπαν το Οικονομικό ως καλύτερη επιλογή. Βέβαια, για να στήσεις την επιχείρηση που λες δεν είναι απαραίτητο το πτυχίο... Πάρα πολύς κόσμος έχει επιχειρήσεις και από οικονομικά δεν διαθέτει πτυχίο.

Συνδυαστικά μπορείς να το πας. Είσαι φοιτητής και παράλληλα να ασχολείσαι/αρχίζεις να ψάχνεσαι για την επιχείρηση που σε ενδιαφέρει.

Επίσης, μπες στη σχολή δες πώς είναι τα πράγματα, γιατί μπορεί να περάσεις αλλά να τα δεις εντελώς μπαστούνια και να μην τραβάει το concept Πανεπιστήμιο...
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.
Είναι ένα είδος συνάρτησης που χρησιμοποιείται ευρέως για συναρτήσεις χρησιμότητας.
Κυρίως με ln.
λογικο να χρησιμοποιειτε τον ln.σε πολλες εφαρμογες της ιατρικης χρησιμοποιουν τον log και ξενερωνω.πχ στη χημεια χρησιμοποιουν log
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλά κάνεις και ρώτας και ξαναρωτάς για να αποκομίσεις όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες. Τελικά θα πας οικονομικό (την άλλη εβδομάδα βλέπω να συζητάμε πάλι για Μαθηματικό :P).

Νομίζω πως όλοι εδώ μέσα είπαν το Οικονομικό ως καλύτερη επιλογή. Βέβαια, για να στήσεις την επιχείρηση που λες δεν είναι απαραίτητο το πτυχίο... Πάρα πολύς κόσμος έχει επιχειρήσεις και από οικονομικά δεν διαθέτει πτυχίο.

Συνδυαστικά μπορείς να το πας. Είσαι φοιτητής και παράλληλα να ασχολείσαι/αρχίζεις να ψάχνεσαι για την επιχείρηση που σε ενδιαφέρει.

Επίσης, μπες στη σχολή δες πώς είναι τα πράγματα, γιατί μπορεί να περάσεις αλλά να τα δεις εντελώς μπαστούνια και να μην τραβάει το concept Πανεπιστήμιο...

Αποκλείω το Μαθηματικό γιατί και να το τελειώσω θα χρειαστώ μεταπτυχιακό σε Οικονομικό ή Διοίκηση Επιχειρήσεων, οπότε δοκιμάζω απευθείας Οικονομικό κ βλέπω πως θα πάει. Θα κρατήσω ουδέτερη στάση σε πολιτικά θέματα(αν κ είμαι νεοφιλελεύθερος αλλά δεν φανατίζομαι όπως πχ είμαι Μίλαν αλλά κατρακυλάει η ομάδα κ λέω ''οκ αυτή είναι δίκαια πάει χάλια κτλ''). Ξέρεις όμως κάτι... ρε σύ θέλω να πάρω PS4 να παίζω κανά παιγνίδι, σε άλλο θέμα που το είχα θέσει μου είπατε όχι, αλλά βασικά θα το ήθελα δλδ κανένα Σάββατο να αφιερώνω 2-3 ώρες να ξεμπουκώνω λίγο, κανένα Tekken ή Mortal Compact ή Fifa κτλ. Νομίζω με το Οικονομικό που είναι λίγο πιο ''χαλαρό'' θα βρίσκω λίγο χρόνο για videogames, ενώ στο Μαθηματικό θα έπρεπε να είμαι στρατιωτάκι.
Έχουμε καμιά πληροφορία αν το PS4 θα έχει χαμηλότερη τιμή μόλις βγεί το PS5?
Ευχαριστώ :)
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
λογικο να χρησιμοποιειτε τον ln.σε πολλες εφαρμογες της ιατρικης χρησιμοποιουν τον log και ξενερωνω.πχ στη χημεια χρησιμοποιουν log

Οι μαθηματικοί μπορούν να βρουν και να μελετήσουν οτι θέλουν . Αυτό δεν σημαίνει οτι οι άλλοι επιστήμονες πρέπει να βολέψουν αυτές τις ιδέες κάπως,για να είναι χρήσιμες :P .

Αποκλείω το Μαθηματικό γιατί και να το τελειώσω θα χρειαστώ μεταπτυχιακό σε Οικονομικό ή Διοίκηση Επιχειρήσεων, οπότε δοκιμάζω απευθείας Οικονομικό κ βλέπω πως θα πάει. Θα κρατήσω ουδέτερη στάση σε πολιτικά θέματα(αν κ είμαι νεοφιλελεύθερος αλλά δεν φανατίζομαι όπως πχ είμαι Μίλαν αλλά κατρακυλάει η ομάδα κ λέω ''οκ αυτή είναι δίκαια πάει χάλια κτλ''). Ξέρεις όμως κάτι... ρε σύ θέλω να πάρω PS4 να παίζω κανά παιγνίδι, σε άλλο θέμα που το είχα θέσει μου είπατε όχι, αλλά βασικά θα το ήθελα δλδ κανένα Σάββατο να αφιερώνω 2-3 ώρες να ξεμπουκώνω λίγο, κανένα Tekken ή Mortal Compact ή Fifa κτλ. Νομίζω με το Οικονομικό που είναι λίγο πιο ''χαλαρό'' θα βρίσκω λίγο χρόνο για videogames, ενώ στο Μαθηματικό θα έπρεπε να είμαι στρατιωτάκι.
Έχουμε καμιά πληροφορία αν το PS4 θα έχει χαμηλότερη τιμή μόλις βγεί το PS5?
Ευχαριστώ :)

Θα έχεις χρόνο να παίξεις παιχνίδια και στην χειρότερη που θες και άλλα μαθηματικά , μπορείς απλά να επιλέξεις εαν θα υπάρχουν μαθήματα επιλογής,περισσότερα,οπότε θα είσαι μια χαρά . Το PS5 είναι άλλο θέμα και δεν ταιριάζει στην συζήτηση. Μπορείς να το ψάξεις ήδη υπάρχων θέμα ή να κάνεις καινούριο .
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λοιπόν...

μετά από αρκετές συζητήσεις, σκέψεις, αναλύσεις, μετα-αναλύσεις και ξανά συζητησεις, περισσότερες σκέψεις κτλ και αφού τα ζύγισα όλα μέσα μου, δεν βλέπω άλλη επιλογή πλην του Πεδίου Θετικών Σπουδών.
Οπότε απορρίπτεται οριστικά το ''βαρετό'' Οικονομικό και το παλεύω για να εισαχθώ στο Μαθηματικό Ηρακλείου κ βλέπουμε. Σεπτέμβρη φροντιστήριο, Ιούνιο '21 Πανελλήνιες αν τα καταφέρω πάω Ηράκλειο, κι'ότι γίνει. Θα το παλεύω και όπου πάει. Ξεκάθαρα το βλέπω ως ΧΟΜΠΙ να σπουδάσω. Για το επαγγελματικό κομμάτι θα δώ πωλήσεις/διαφήμιση και θα το συνδιάσω με σπουδές.

Εδώ ο Πήτερ Πάρκερ σπούδαζε βιοχημεία, ήταν φωτογράφος και Spiderman ταυτόχρονα, εγώ θα κωλώσω; :P

Αξίζει να προσπαθήσω πιστεύω, τουλάχιστον θα κάνω αυτό που μ'αρέσει κ είναι σημαντικό. Γιατί, επειδή με ξέρω καλά ως χαρακτήρα, αν ασχοληθώ με κάτι που δεν μ'αρέσει θα το παρατήσω σίγουρα.

Οπότε απόφαση ελήφθη, νομίζω ότι κάνω την σωστή επιλογή. Μία είναι η ζωή μας και πρέπει να κάνουμε αυτό που μας αρέσει.

Σας ευχαριστώ :)
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Σε καλή μεριά.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.
Λοιπόν...

μετά από αρκετές συζητήσεις, σκέψεις, αναλύσεις, μετα-αναλύσεις και ξανά συζητησεις, περισσότερες σκέψεις κτλ και αφού τα ζύγισα όλα μέσα μου, δεν βλέπω άλλη επιλογή πλην του Πεδίου Θετικών Σπουδών.
Οπότε απορρίπτεται οριστικά το ''βαρετό'' Οικονομικό και το παλεύω για να εισαχθώ στο Μαθηματικό Ηρακλείου κ βλέπουμε. Σεπτέμβρη φροντιστήριο, Ιούνιο '21 Πανελλήνιες αν τα καταφέρω πάω Ηράκλειο, κι'ότι γίνει. Θα το παλεύω και όπου πάει. Ξεκάθαρα το βλέπω ως ΧΟΜΠΙ να σπουδάσω. Για το επαγγελματικό κομμάτι θα δώ πωλήσεις/διαφήμιση και θα το συνδιάσω με σπουδές.

Εδώ ο Πήτερ Πάρκερ σπούδαζε βιοχημεία, ήταν φωτογράφος και Spiderman ταυτόχρονα, εγώ θα κωλώσω; :P

Αξίζει να προσπαθήσω πιστεύω, τουλάχιστον θα κάνω αυτό που μ'αρέσει κ είναι σημαντικό. Γιατί, επειδή με ξέρω καλά ως χαρακτήρα, αν ασχοληθώ με κάτι που δεν μ'αρέσει θα το παρατήσω σίγουρα.

Οπότε απόφαση ελήφθη, νομίζω ότι κάνω την σωστή επιλογή. Μία είναι η ζωή μας και πρέπει να κάνουμε αυτό που μας αρέσει.

Σας ευχαριστώ :)
καλη επιτυχια σου ευχομαι.Αν δειξεις επιμονη και υπομονη θα πετυχεις σιγουρα
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Χαχαχα, όντως μια ζωή την έχουμε και έχεις ζήσει αρκετά μεγάλο μέρος από αυτήν. Φρόντισε το υπόλοιπο να είναι καλό για τα δικά σου γούστα. Με οργάνωση και προσπάθεια έχεις πολλές πιθανότητες να τα καταφέρεις, αλλά το ότι το κάνεις για χόμπι, φρόντισε μην σε τραβήξει πίσω από την προσπάθεια και τον αγώνα που θα καταβάλεις.

Ελπίζω, την επόμενη εβδομάδα να μην έχουμε πάλι την ίδια συζήτηση (το είχα πει σε παλιότερο ποστ για το μαθηματικό ότι θα αλλάξεις άποψη, μιας και το οικονομικό δεν...). Να πράξεις το καλύτερο για σένα :)
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.
Mιλκομπουκαλο μια ερωτηση ετσι να δω αν το χεις με μαθηματικα...
Ολοκληρωμα lnxdx=?
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Mιλκομπουκαλο μια ερωτηση ετσι να δω αν το χεις με μαθηματικα...
Ολοκληρωμα lnxdx=?

Αυτό είχε να κάνει με lim ΑΛΛΑ στα εσπερινά είναι εκτός ύλης(τα d). Έχω όμως μιλήσει με το φροντιστήριο ότι ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ πρέπει να τα κάνω, γιατί το πανεπιστήμιο δεν θα χαριστεί δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα.

Γενικά d, e κτλ δεν τα είχαμε κάνει.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Γι΄αυτό θα πας φροντιστήριο να τα μάθεις όλα :P
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ανοιξα το τετράδιο με τις ασκήσεις(το'χω κρατήσει) γεμάτο lim, ρίζες, άπειρα, συζυγείς κτλ είναι, θεωρημα του Bolzano κτλ είναι αλήθεια ότι θέλω μερικά μαθήματα σε φροντιστήριο να τα θυμηθώ, αλλά μόλις τα είδα, έπαθα εγκεφαλική διέγερση, μια ομορφιά ρε παιδί μου, να τα βλέπεις...
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Mιλκομπουκαλο μια ερωτηση ετσι να δω αν το χεις με μαθηματικα...
Ολοκληρωμα lnxdx=?

Γιατί όσοι έχουν μάθει ένα κόλπο για να βγάλουν το ολοκλήρωμα σημαίνει οτι το έχουν με τα μαθηματικά; You can teach even a monkey how to do it . Δεν έχει νόημα να απαντάει σε τέτοια ερωτήματα αυτή την στιγμή, χωρίς να έχει μελετήσει τα αντίστοιχα κεφάλαια . Ας τον αφήσουμε να κάνει την προετοιμασία του προς το παρών ;) .
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Γιατί όσοι έχουν μάθει ένα κόλπο για να βγάλουν το ολοκλήρωμα σημαίνει οτι το έχουν με τα μαθηματικά; You can teach even a monkey how to do it . Δεν έχει νόημα να απαντάει σε τέτοια ερωτήματα αυτή την στιγμή, χωρίς να έχει μελετήσει τα αντίστοιχα κεφάλαια . Ας τον αφήσουμε να κάνει την προετοιμασία του προς το παρών ;) .

Για του λόγου το αληθές, πάντως, κάποια πράγματα δεν μπορούν να τα κάνουν οι μαϊμούδες. :Ρ

Πάντως, πραγματικά, δεν έχει νόημα τώρα να ρωτάμε τον άνθρωπο αν ξέρει κάτι που έχει να δει καιρό.
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εχθές και σήμερα που μίλησα με δύο άτομα, ενισχύθηκε περισσότερο η επιθυμία μου να πάω στο Μαθηματικό.

Εχθές είδα τυχαία στον δρόμο μια γνωστή μου φοιτήτρια στο 4ο έτος Ιστορίας και Αρχαιολογίας, η κοπέλα χρωστάει 15 μαθήματα!!! Αυτό με έκανε να πιστέψω παραπάνω σε μένα, δλδ να πάω Μαθηματικό παρά τον βαθμό δυσκολίας κι ας χρωστάω και 5, και 6, και 7 μαθήματα, θα προσπαθώ να διαβάζω θα κάνω ιδιαίτερα και θα το παλεύω. Και βλέπουμε. Θα πάω για το ακόνισμα του μυαλού όχι για το πτυχίο.

2ον μίλησα σήμερα με φίλη που έχει σπουδάσει Νομική και είναι μάχιμη δικηγόρος εδώ και 20+ χρόνια. Ο ανηψιός της σπούδασε Θεολόγος αλλά κάνει άλλο επάγγελμα. Όταν ήταν λοιπόν να σπουδάσει, του λέγανε σπούδασε Ιστορία, αυτός ανένδοτος ήθελε Θεολογία και έκανε αυτό που του άρεσε, αυτό που αγαπούσε. Πήρε το πτυχίο.

Άμα κάνεις κάτι που δεν το αγαπάς θέμα χρόνου να το παρατήσεις πιστεύω. Διαβάζω κάπου ''στο Μαθηματικό όλη μέρα μαθηματικά κάνουν'' ε μα αυτό είναι το θέμα εδώ, να κάνεις ΟΛΗ μέρα μαθηματικά, να ξεχαρμανιάσεις, όπως ο Θεολόγος ΟΛΗ μέρα για τον Θεό διαβάζει και ''φτιάχνεται''. Να κάνεις ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, μόνο έτσι υπάρχει ελπίδα προόδου. Δεν μπορώ να με φανταστώ ΟΛΗ μέρα να μιλάω για ΑΕΠ, ΦΠΑ κτλ νομίζω θα σαλτάρω...

Επίσης...

Διάβασα ότι το ζεύγος Κιουρί μέσα σε ένα ερείπιο που έσταζε είχαν στήσει λέει το χημικό τους εργαστήριο, αυτό ακόμα και κείνην την εποχή φαινόταν εξωφρενικό αλλά αυτοί έκαναν αυτό που ήθελαν και αγαπούσαν. Και η Μαρία Κιουρί ''τσίμπησε'' και δύο Νομπελάκια.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Η Μαντάμ Κιουρί, όπως την φώναζαν 1η γυναίκα στη Γαλλία που πήρε έδρα σε πανεπιστήμιο. Είναι η πρώτη γυναίκα που κέρδισε βραβείο Νόμπελ, ο πρώτος άνθρωπος που κέρδισε δύο βραβεία Νόμπελ και ο μοναδικός άνθρωπος μέχρι σήμερα που έχει βραβεία Νόμπελ σε διαφορετικές επιστήμες (Φυσική και Χημεία).

Ποιος ξέρει μπορεί να γίνεις και εσύ η Μαντάμ Κιουρί των Μαθηματικών :), η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία λένε.

Πράγματι, αν σου αρέσει αυτό με το οποίο ασχολείσαι και το γουστάρεις, δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα. Ξοδεύουμε πόσα χρόνια σε σπουδές και μετά σε εργασία (το μεγαλύτερο μέρος της ζωής μας), άρα καλό είναι να μάς αρέσει αυτό με το οποίο ασχολούμαστε :).

Και πέθανε για την επιστήμη από την ίδια την επιστήμη, πιστεύεται ότι λόγω της ακτινοβολίας, που λάμβανε τόσα χρόνια στα εργαστήρια,πέθανε.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.
Αυτο το θεμα δε θα κλεισει ποτε θεωρω!!Χαιρομαι που ο φιλος μας κυνηγαει το ονειρο του να σπουδασει μαθηματικα.Γιατι μπορει απο πλευρας μοριων οι οικονομικες και καλα εχουν παραπανω ζητηση και καλα ειναι πιο χρησιμες δεν συγκρινεται ομως το γνωστικο επιπεδο που παιρνεις σε ενα μαθηματικο τμημα.
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η Μαντάμ Κιουρί, όπως την φώναζαν 1η γυναίκα στη Γαλλία που πήρε έδρα σε πανεπιστήμιο. Είναι η πρώτη γυναίκα που κέρδισε βραβείο Νόμπελ, ο πρώτος άνθρωπος που κέρδισε δύο βραβεία Νόμπελ και ο μοναδικός άνθρωπος μέχρι σήμερα που έχει βραβεία Νόμπελ σε διαφορετικές επιστήμες (Φυσική και Χημεία).

Ποιος ξέρει μπορεί να γίνεις και εσύ η Μαντάμ Κιουρί των Μαθηματικών :), η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία λένε.

Πράγματι, αν σου αρέσει αυτό με το οποίο ασχολείσαι και το γουστάρεις, δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα. Ξοδεύουμε πόσα χρόνια σε σπουδές και μετά σε εργασία (το μεγαλύτερο μέρος της ζωής μας), άρα καλό είναι να μάς αρέσει αυτό με το οποίο ασχολούμαστε :).

Και πέθανε για την επιστήμη από την ίδια την επιστήμη, πιστεύεται ότι λόγω της ακτινοβολίας, που λάμβανε τόσα χρόνια στα εργαστήρια,πέθανε.

Διάβασα γι'αυτήν στο βιβλίο ''Οι Επιστήμες με Απλά Λόγια'' Εκδόσεις Κλειδάριθμος. Πέθανε το 1934(γεννημένη 1867) από αναιμία που της προκάλεσε η ακτινοβολία.
Ο ''Μαντάμ Κιουρί των Μαθηματικών'' ? :redface: χλωμό το βλέπω, απλά άνθρωποι όπως η Κιουρί που σε ένα ''παράπηγμα''(έτσι το ονομάζει το βιβλίο του Κλειδάριθμου) έκανε ένα σωρό επιστημονικές έρευνες ή ο Χώκινγκ με το σοβαρότατο πρόβλημα υγείας του, που ήθελε 1000 σαν εμένα για πρωινό, είναι ένα λαμπρό παράδειγμα για όλους μας και για μένα για να προσπαθήσω και να δώ που μπορώ να φτάσω.
Λοιπόν τα Μαθηματικά Κατεύθυνσης τα έχω κάνει προ 2 χρόνια και ξέρω τι είναι, αναρωτιέμαι Φυσική και Χημεία τι θα ''λένε'', ειδικά η Φυσική πρέπει να έχει βαθμό δυσκολίας. Να πάρω τελικά το PS4 ή άστο μέχρι να μπώ στην σχολή; :scratchhead::hmm:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top