Μαθηματικό Ηρακλείου ή Οικονομικό Ρεθύμνου; 40αρης ρωτά...

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ρεθυμνο ηρακλειο 1:30 ωρα ειπες ειναι.δεν βρισκω το λογο που θα χαθειτε.δεν θα πας στον εβρο.

Απλά Ηράκλειο πάω 1-2 φορές τον χρόνο, δεν το'χω με τις μετακινήσεις, αμάξι δεν έχω, οπότε μόνο με λεωφορείο κ γενικά με ζαλίζει το ταξίδι. Συνήθως κινούμαι με ποδήλατο έχω ένα πολύ καλό fitness, τώρα λόγω επέμβασης λεωφορείο. Αναγκαστικά λέω να πάρω ένα Smart τώρα ή Toyota IQ τουλάχιστον να κινούμαι εντός πόλης, αλλά δεν το'χω και πολύ με τις αποστάσεις, Αθήνα έχω να έρθω απ'το 2009.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πρέπει να ζυγίζεις τα πράγματα κάθε φορά. Πάντα κάτι δίνουμε και κάτι χάνουμε, ανάλογα το τι είναι σημαντικότερο στη ζωή του καθενός.
Οι φίλοι μου είναι υπερπολίτιμοι(δικοί μου άνθρωποι ουσιαστικά) γιατί δεν έχω οικογένεια, έχουν πεθάνει οι γονείς μου κ είμαι μοναχοπαίδι.
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπήκα σε ένα site και είδα τα περυσινά θέματα στις Πανελλήνιες.
Νομίζω η Φυσική διέπεται από αρκετά μεγάλο βαθμό δυσκολίας, είναι πάρα πολλοί οι τύποι που έχει, σε σχέση πχ με ΑΟΘ που είναι περισσότερο απλοποιημένη(όσον αφορά τους τύπους). Όσο κι αν διαβάσει κανείς Φυσική δύσκολο να γράψει καλά, εκτός ελαχίστων.
Τώρα Χημεία και ΑΕΠΠ πάνω κάτω το ίδιο, άμα διαβάσεις γράφεις ικανοποιητικά.
Μαθηματικά εντάξει γνωστά, άμα διαβάζεις, προσέχεις, κάνεις επαναλήψεις κ προετοιμαστείς σωστά, έρχεται ένας αξιοπρεπής βαθμός.

Παρατηρώ πως για να σπουδάσει κανείς Μαθηματικά και να πάρει και επιλογής Φυσική στην σχολή, πρέπει να διαβάζει με τις ώρες.... Ειλικρινά δεν ξέρω τι θα κάνω τελικά, αλλά θα τα μελετήσω πολύ πολύ προσεκτικά, γιατί εντάξει υπάρχει κ ένα γόητρο μην μπώ Πανεπιστήμιο και μου πουν ''αν δεν είχες χαμηλή βάση από εσπερινό σιγά μην έμπαινες, τώρα που μπήκες δεν πέρασες κανένα μάθημα''.

Αναρωτιέμαι αυτός ο Χώκινγκ με τόσα προβλήματα υγείας πως στο καλό έφτασε σε τέτοιο υψηλό επίπεδο; Όλη μέρα διάβαζε; Εμένα με πιάνει και για 15 μέρες διαβάζω αρκετά, ε μετά κάτι συμβαίνει και για 1 εβδομάδα δυσκολεύομαι να ανοίξω βιβλίο, μετά πάλι αρχίζω το διάβασμα.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,670 μηνύματα.
Μπήκα σε ένα site και είδα τα περυσινά θέματα στις Πανελλήνιες.
Νομίζω η Φυσική διέπεται από αρκετά μεγάλο βαθμό δυσκολίας, είναι πάρα πολλοί οι τύποι που έχει, σε σχέση πχ με ΑΟΘ που είναι περισσότερο απλοποιημένη(όσον αφορά τους τύπους). Όσο κι αν διαβάσει κανείς Φυσική δύσκολο να γράψει καλά, εκτός ελαχίστων.
Τώρα Χημεία και ΑΕΠΠ πάνω κάτω το ίδιο, άμα διαβάσεις γράφεις ικανοποιητικά.
Μαθηματικά εντάξει γνωστά, άμα διαβάζεις, προσέχεις, κάνεις επαναλήψεις κ προετοιμαστείς σωστά, έρχεται ένας αξιοπρεπής βαθμός.

Παρατηρώ πως για να σπουδάσει κανείς Μαθηματικά και να πάρει και επιλογής Φυσική στην σχολή, πρέπει να διαβάζει με τις ώρες.... Ειλικρινά δεν ξέρω τι θα κάνω τελικά, αλλά θα τα μελετήσω πολύ πολύ προσεκτικά, γιατί εντάξει υπάρχει κ ένα γόητρο μην μπώ Πανεπιστήμιο και μου πουν ''αν δεν είχες χαμηλή βάση από εσπερινό σιγά μην έμπαινες, τώρα που μπήκες δεν πέρασες κανένα μάθημα''.

Αναρωτιέμαι αυτός ο Χώκινγκ με τόσα προβλήματα υγείας πως στο καλό έφτασε σε τέτοιο υψηλό επίπεδο; Όλη μέρα διάβαζε; Εμένα με πιάνει και για 15 μέρες διαβάζω αρκετά, ε μετά κάτι συμβαίνει και για 1 εβδομάδα δυσκολεύομαι να ανοίξω βιβλίο, μετά πάλι αρχίζω το διάβασμα.
τα μαθηματικα στου επαλ με σωστο διαβασμα τα θεματα που πεφτουν καθε χρονο ιεναι της πλακας.δεν χτυπανε ποτε τα θεματα στο επαλλ
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
τα μαθηματικα στου επαλ με σωστο διαβασμα τα θεματα που πεφτουν καθε χρονο ιεναι της πλακας.δεν χτυπανε ποτε τα θεματα στο επαλλ
ΓΕΛ έχω τελειώσει όχι ΕΠΑΛ... και τα θέματα που είδα ειναι του ημερησίου ΓΕΛ για να δώ τι παίζει(γιατί άμα δείς τι παίζει εκεί, καταλαβαίνεις τι ΠΑΙΖΕΙ στο Πανεπιστήμιο)!
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,670 μηνύματα.
ΓΕΛ έχω τελειώσει όχι ΕΠΑΛ... και τα θέματα που είδα ειναι του ημερησίου ΓΕΛ για να δώ τι παίζει(γιατί άμα δείς τι παίζει εκεί, καταλαβαίνεις τι ΠΑΙΖΕΙ στο Πανεπιστήμιο)!
στο πανεπιστημιο καμια σχεση φιλε με θεματα πανελλαδικων.εκει ενα πεντε θα θες.
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ποια θεωρείται η δυσκολότερη σχολή στην Ελλάδα; Εννοώ γενικά η δυσκολότερη;
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,265 μηνύματα.
1:30 ώρα ταξίδι πάντως πράγματι δεν είναι πολύ . Στην τελική μπορείς τις μισές φορές να πηγαίνεις εσύ σε εκείνους και πότε εκείνοι σε εσένα . Απο το τίποτα είναι σαφώς καλύτερο .

Οι απόψεις διίστανται σε τέτοια θέματα αλλά νομίζω μετά απο πολλές συζητήσεις που έχω κάνει οτι το φυσικό είναι η πιο ευρέως αποδεκτά δυσκολότερη(mentally) σχολή στην Ελλάδα .

Απο άποψη φόρτου, το λεγόμενο "τρέχω και δεν προλαβαίνω" ,εαν θες >=8 φυσικά ,σχεδόν όλες οι σχολές μηχανικών. Πρέπει να είσαι highly multi-tasker και να βρίσκεις λύσεις στο άψε σβήσε(όσον αφορά στα εργαστήρια) , ειδάλλως σκούρα τα πράγματα .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
1:30 ώρα ταξίδι πάντως πράγματι δεν είναι πολύ . Στην τελική μπορείς τις μισές φορές να πηγαίνεις εσύ σε εκείνους και πότε εκείνοι σε εσένα . Απο το τίποτα είναι σαφώς καλύτερο .

Οι απόψεις διίστανται σε τέτοια θέματα αλλά νομίζω μετά απο πολλές συζητήσεις που έχω κάνει οτι το φυσικό είναι η πιο ευρέως αποδεκτά δυσκολότερη σχολή στην Ελλάδα . Αυτή απο άποψη δυσκολίας θεμάτων .

Απο άποψη φόρτου, το λεγόμενο "τρέχω και δεν προλαβαίνω" ,εαν θες 10 φυσικά ,σχεδόν όλες οι σχολές μηχανικών. Πρέπει να είσαι highly multi-tasker και να βρίσκεις λύσεις στο άψε σβήσε(όσον αφορά στα εργαστήρια) , ειδάλλως σκούρα τα πράγματα .

Θα τα σκεφτώ όλα αυτά, και όλα όσα μου έχετε γράψει τα μελετάω και προσπαθώ να πάρω την ορθότερη επιλογή. Σίγουρα θέλω αν κάτσω πάλι στα θρανία να είναι κάτι που τουλάχιστον θα μου αρέσει κ θα το παλέψω άσχετα αν θα πάρω το πτυχίο(αν κ θα παλέψω κ γι'αυτό).
1,5 ώρα δεν είναι πολύ αν υπάρχει θέληση φυσικά, ίσως με τον άλλο φίλο που χαθήκαμε τόσα χρόνια να μην υπήρξε η θέληση τι να πώ;
Το Οικονομικό είναι όντως ευκολότερη σχολή σε σχέση με Μαθηματικό, αλλά δυσκολότερη από Φιλολογικό.
Νομίζω είναι καλύτερα να αφήσω το θέμα προς το παρών και να το σκεφτώ πάλι σε κανά μήνα, αφού δώ πως θα πάει και η μέση μου, είναι αλήθεια ότι πονάω κάπως κ δεν ξερω αν θα αντέχω να κάθομαι 3 ώρες σε θρανίο να με διδάσκουν, δεν ξερω αν αντέχει η μέση. Αν δεν βελτιωθεί με τις φυσικοθεραπείες θα το αναβάλω για φέτος κ θα το πάω από του χρόνου.
Ευχαριστώ! :)
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,265 μηνύματα.
Θα τα σκεφτώ όλα αυτά, και όλα όσα μου έχετε γράψει τα μελετάω και προσπαθώ να πάρω την ορθότερη επιλογή. Σίγουρα θέλω αν κάτσω πάλι στα θρανία να είναι κάτι που τουλάχιστον θα μου αρέσει κ θα το παλέψω άσχετα αν θα πάρω το πτυχίο(αν κ θα παλέψω κ γι'αυτό).
1,5 ώρα δεν είναι πολύ αν υπάρχει θέληση φυσικά, ίσως με τον άλλο φίλο που χαθήκαμε τόσα χρόνια να μην υπήρξε η θέληση τι να πώ;
Το Οικονομικό είναι όντως ευκολότερη σχολή σε σχέση με Μαθηματικό, αλλά δυσκολότερη από Φιλολογικό.
Νομίζω είναι καλύτερα να αφήσω το θέμα προς το παρών και να το σκεφτώ πάλι σε κανά μήνα, αφού δώ πως θα πάει και η μέση μου, είναι αλήθεια ότι πονάω κάπως κ δεν ξερω αν θα αντέχω να κάθομαι 3 ώρες σε θρανίο να με διδάσκουν, δεν ξερω αν αντέχει η μέση. Αν δεν βελτιωθεί με τις φυσικοθεραπείες θα το αναβάλω για φέτος κ θα το πάω από του χρόνου.
Ευχαριστώ! :)

Εν μέρει σε καταλαβαίνω . Το καλό είναι να κλείσεις τα αφτιά σου όμως . Γιατί προφανώς κάθε νέο άτομο που θα συναντάς θα σου προσθέτει μια ακόμα πληροφορία . Και δουλειά έτσι δεν γίνεται . Σημασία έχει απο την στιγμή που θα βάλεις κάτι στο μυαλό σου να μείνεις προσηλωμένος εκεί . Οι φιλίες διατηρούνται απο θέληση όταν υπάρχουν φυσικοί περιορισμοί . Εαν αυτοί οι δεσμοί αξίζουν όπως σου έχω ξαναπεί θα καταβάλλεις την προσπάθεια . Αλλά επι της ουσίας συνήθως 2-3 είναι συνήθως οι πιο κοντινοί μας φίλοι. Οι άλλοι είναι περιστασιακοί που έτυχε να είναι στην ζωή μας για τον α ή β λόγο .

Αυτό είναι υποκειμενικό . Στα μάτια μου η προσαρμογή σε ένα τμήμα οικονομικών είναι ευκολότερη για έναν μαθητή της θετικής . And the good news is...it pays much better :P .

Όσο για το πρόβλημα στην μέση σου,ελπίζω να μην είναι κάτι σοβαρό . Πάντως μπορείς να φέρεις και μαξιλαράκι στην χειρότερη.Δεν πρόκειται να σου πει κανένας τίποτα,έχω δει μέχρι άτομο με κιάλια μέσα σε αμφιθέατρο,ο καθένας όπως βολεύεται :hehe: .
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εν μέρει σε καταλαβαίνω . Το καλό είναι να κλείσεις τα αφτιά σου όμως . Γιατί προφανώς κάθε νέο άτομο που θα συναντάς θα σου προσθέτει μια ακόμα πληροφορία . Και δουλειά έτσι δεν γίνεται . Σημασία έχει απο την στιγμή που θα βάλεις κάτι στο μυαλό σου να μείνεις προσηλωμένος εκεί . Οι φιλίες διατηρούνται απο θέληση όταν υπάρχουν φυσικοί περιορισμοί . Εαν αυτοί οι δεσμοί αξίζουν όπως σου έχω ξαναπεί θα καταβάλλεις την προσπάθεια . Αλλά επι της ουσίας συνήθως 2-3 είναι συνήθως οι πιο κοντινοί μας φίλοι. Οι άλλοι είναι περιστασιακοί που έτυχε να είναι στην ζωή μας για τον α ή β λόγο .

Αυτό είναι υποκειμενικό . Στα μάτια μου η προσαρμογή σε ένα τμήμα οικονομικών είναι ευκολότερη για έναν μαθητή της θετικής . And the good news is...it pays much better :P .

Όσο για το πρόβλημα στην μέση σου,ελπίζω να μην είναι κάτι σοβαρό . Πάντως μπορείς να φέρεις και μαξιλαράκι στην χειρότερη.Δεν πρόκειται να σου πει κανένας τίποτα,έχω δει μέχρι άτομο με κιάλια μέσα σε αμφιθέατρο,ο καθένας όπως βολεύεται :hehe: .

Μόλις τώρα μου έστειλε μνμ φίλη μου καθηγήτρια, να σπουδάσω λέει στο Οικονομικό!!! Δεν σχολιάζω άλλο... :dizzy2:
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,265 μηνύματα.
Μόλις τώρα μου έστειλε μνμ φίλη μου καθηγήτρια, να σπουδάσω λέει στο Οικονομικό!!! Δεν σχολιάζω άλλο... :dizzy2:

Θα σε τρελάνουν στο τέλος εγώ στο λέω .
Πες της εκτός εαν σου έχει έτοιμη δουλειά μόλις τελειώσεις,δεν πείθεσαι :hehe: .
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα σε τρελάνουν στο τέλος εγώ στο λέω .
Πες της εκτός εαν σου έχει έτοιμη δουλειά μόλις τελειώσεις,δεν πείθεσαι :hehe: .

Κοίτα, έχω πάρει προσφορές από 3 φροντιστήρια για τις σπουδές. Τους είπα ότι είμαι διαφημιστής μου λένε ''δες Οικονομικό όχι Μαθηματικό'', έχω ρωτήσει 3 καθηγήτριες φίλες και 1 φίλο καθηγητή επίσης Οικονομικό δαγκωτό. Ρώτησα στο ΚΕΣΥ Ρεθύμνου επίσης Οικονομικό εναλλακτικά λέει το Διοικησης Επιχειρήσεων στο Ηράκλειο. Μόνο μία φίλη δικηγόρος εχθές μου είπε να κάνω αυτό που μ'αρέσει(αλλά εννοείται θα κάνω άλλη δουλειά μετά όχι αυτό που θα σπουδάσω). Τέλος πάντων και εδώ μέσα οι 9 στους 10 Οικονομικό λέτε.
Μου θυμίζει προ 1,5 έτος που πήγα στα Ιταλικά κ τελικά τα παράτησα όλοι μου έλεγαν ''Αγγλικά να πάς''.
Τελικά σ'αυτό δικαιώθηκαν. Για το Οικονομικό vs Μαθηματικό θα δείξει...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Για να κάνω μία ερώτηση. Το μάθημα ENGLISH FOR ECONOMICS μου είπαν είναι στα Αγγλικά, 100%. Πόσο δύσκολο είναι; Γιατί ΔΕΝ ΞΕΡΩ αγγλικά παρά λίγες λέξεις, τι γίνεται μ'αυτό; Βασικά τα αγγλικά τα φοβάμαι αρκετά, κάπου ζορίζομαι πολύ με τις ξένες γλώσσες... αν και θα κάνω σίγουρα ιδιαίτερα σ'αυτά από φέτος, αλλά πόσο δύσκολο είναι το συγκεκριμένο μάθημα; Πόσο απαιτητικό;
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,265 μηνύματα.
Κοίτα, έχω πάρει προσφορές από 3 φροντιστήρια για τις σπουδές. Τους είπα ότι είμαι διαφημιστής μου λένε ''δες Οικονομικό όχι Μαθηματικό'', έχω ρωτήσει 3 καθηγήτριες φίλες και 1 φίλο καθηγητή επίσης Οικονομικό δαγκωτό. Ρώτησα στο ΚΕΣΥ Ρεθύμνου επίσης Οικονομικό εναλλακτικά λέει το Διοικησης Επιχειρήσεων στο Ηράκλειο. Μόνο μία φίλη δικηγόρος εχθές μου είπε να κάνω αυτό που μ'αρέσει(αλλά εννοείται θα κάνω άλλη δουλειά μετά όχι αυτό που θα σπουδάσω). Τέλος πάντων και εδώ μέσα οι 9 στους 10 Οικονομικό λέτε.
Μου θυμίζει προ 1,5 έτος που πήγα στα Ιταλικά κ τελικά τα παράτησα όλοι μου έλεγαν ''Αγγλικά να πάς''.
Τελικά σ'αυτό δικαιώθηκαν. Για το Οικονομικό vs Μαθηματικό θα δείξει...

Όταν έφτιαχνα εγώ μηχανογραφικό να δεις παράνοια που επικρατούσε,μέχρι την τελική υποβολή αναθεωρούσα συνεχώς τις θέσεις και τις σχολές ,οπότε νομίζω είναι νορμάλ,πολλοί απο εμάς είμαστε γενικά αναποφάσιστοι στην ζωή μας . Και δεν σταματάει εκεί βρίσκουμε πάντα κάτι άλλο να εφαρμόσουμε την παράνοια μας :hehe: .

Πάντως, οι περισσότεροι προτείνουν το οικονομικό γιατί είναι πιο job secure σχολή & θα βγει ευκολότερα απο το μαθηματικό . Είναι δηλαδή εκ μέρους τους η πιο λογική πρόταση . Εγώ έχω δηλώσει οτι είμαι αντίθετος,όχι γιατί διαφωνώ με αυτά τα επιχειρήματα,αλλά επειδή το βλέπω,και εσύ ο ίδιος το ξέρεις για εσένα : "οτι ναι μεν καλά όλα αυτά, αλλά δεν θέλω να ασχοληθώ με αυτά" . Αλλά με την ίδια λογική εφόσον έχεις ήδη δουλειά,το πιο ασφαλές θα ήταν γενικά να κάτσεις στα αβγά σου :P . Ανάλογα με το πόσο θες να ποντάρεις για ορισμένα πράγματα λειτουργείς αναλόγως . Περισσότερο στοχεύω να σου βγάλω πιο εύκολα αυτό που ήδη έχεις αποφασίσει, έστω και υποσυνείδητα,παρά να σε στρέψω στην πιο δημοφιλή επιλογή ανάμεσα στα δύο .

Εν τέλει πόσο θα αποδώσει μια τέτοια τακτική ; Δεν ξέρω,αλλά φαίνεται οτι έχεις όρεξη και συνήθως όταν κάνουμε πράγματα που μας αρέσουν, ο χρόνος δεν είναι ποτέ χαμένος . Όχι περισσότερο απ'ότι ο αντίστοιχος χρόνος που θα βλέπαμε μια σειρά ή θα παίζαμε ps4 ,εαν με καταλαβαίνεις :P . Εαν το κοιτάξεις τελείως ψυχρά όλα αυτά είναι χάσιμο χρόνου. Αλλά όταν αλλάξουμε το σύστημα αναφοράς στα θέλω μας,είναι παραγωγικός και ευχάριστος χρόνος.Και αυτό μετράει περισσότερο και απο το κατα πόσο είναι χρήσιμο αυτό που κάνουμε αυτό καθεαυτό ;) .
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όταν έφτιαχνα εγώ μηχανογραφικό να δεις παράνοια που επικρατούσε,μέχρι την τελική υποβολή αναθεωρούσα συνεχώς τις θέσεις και τις σχολές ,οπότε νομίζω είναι νορμάλ,πολλοί απο εμάς είμαστε γενικά αναποφάσιστοι στην ζωή μας . Και δεν σταματάει εκεί βρίσκουμε πάντα κάτι άλλο να εφαρμόσουμε την παράνοια μας :hehe: .

Πάντως, οι περισσότεροι προτείνουν το οικονομικό γιατί είναι πιο job secure σχολή & θα βγει ευκολότερα απο το μαθηματικό . Είναι δηλαδή εκ μέρους τους η πιο λογική πρόταση . Εγώ έχω δηλώσει οτι είμαι αντίθετος,όχι γιατί διαφωνώ με αυτά τα επιχειρήματα,αλλά επειδή το βλέπω,και εσύ ο ίδιος το ξέρεις για εσένα : "οτι ναι μεν καλά όλα αυτά, αλλά δεν θέλω να ασχοληθώ με αυτά" . Αλλά με την ίδια λογική εφόσον έχεις ήδη δουλειά,το πιο ασφαλές θα ήταν γενικά να κάτσεις στα αβγά σου :P . Ανάλογα με το πόσο θες να ποντάρεις για ορισμένα πράγματα λειτουργείς αναλόγως . Περισσότερο στοχεύω να σου βγάλω πιο εύκολα αυτό που ήδη έχεις αποφασίσει, έστω και υποσυνείδητα,παρά να σε στρέψω στην πιο δημοφιλή επιλογή ανάμεσα στα δύο .

Εν τέλει πόσο θα αποδώσει μια τέτοια τακτική ; Δεν ξέρω,αλλά φαίνεται οτι έχεις όρεξη και συνήθως όταν κάνουμε πράγματα που μας αρέσουν, ο χρόνος δεν είναι ποτέ χαμένος . Όχι περισσότερο απ'ότι ο αντίστοιχος χρόνος που θα βλέπαμε μια σειρά ή θα παίζαμε ps4 ,εαν με καταλαβαίνεις :P . Εαν το κοιτάξεις τελείως ψυχρά όλα αυτά είναι χάσιμο χρόνου. Αλλά όταν αλλάξουμε το σύστημα αναφοράς στα θέλω μας,είναι παραγωγικός και ευχάριστος χρόνος.Και αυτό μετράει περισσότερο και απο το κατα πόσο είναι χρήσιμο αυτό που κάνουμε αυτό καθεαυτό ;) .

Απλά εδώ είναι κ θέμα χρημάτων, δλδ 300€ χ 9 μήνες = 2700€ + ιδιαίτερα + Έκθεση επίσης ιδιαίτερα, κοντά 3500+ θα πάνε... τουλάχιστον να επενδυθούν σωστά. Στα Ιταλικά προπλήρωσα 500€ και τον τελευταίο μήνα τον χάρισα δεν πήγα, γιατί είδα ότι μου είναι ''άχρηστη'' γλώσσα μόνο με Ιταλούς θα μιλούσα κ με χάλαγε η κουλτούρα τους περισσότερο στο καλλιτεχνικό κομμάτι(μουσική, σινεμά) είμαι αμερικάνος σ'αυτά. Τώρα για Ferrari, Lambo, Ducati, Armani, Dolce κτλ εντάξει τους βγάζω το καπέλο!
Στην τελική και τα αγγλικά ήταν η πιο λογική πρόταση και'γω επέλεξα την πιο ''δύσκολη''(με την έννοια ότι τα Ιταλικά μου ήταν παντελώς άγνωστα αν και η γλώσσα θεωρείται βατή). Είχαν δίκιο οι άλλοι όχι εγώ.
Ίσως κάποιες φορές δεν ξέρουμε τι θέλουμε και χρειαζόμαστε ένα σόκ για να το βρούμε.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Αν το Μαθηματικό ήταν Ρέθυμνο, θα ήταν τελείως διαφορετικά, νομίζω θα είχα δώσει απ'το 2018. Δεν ξέρω τι θα είχα καταφέρει βέβαια, μπορεί να επέλεγα λάθος κ το σωστό να ήταν το Οικονομικό. Δεν ξέρω...

Να πώ βέβαια ότι ένα θετικό είναι ότι έχω ένα δίλημμα που έχει μέσα μαθηματικά ως βάση, δλδ δεν είναι πχ Μαθηματικό ή Αρχαιολογία ή Κτηνιατρική...
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Ο Στίβεν Χόκινγκ ήταν η εξαίρεση. Εικάζεται πως είχε τρομερά υψηλό Δείκτη Νοημοσύνης (160) και δεν συναντάς τέτοιες προσωπικότητες στον κόσμο συχνά. Αναρωτιόμαστε πώς τα κατάφερε, αλλά ήταν εξαιρετικά σπάνιο αυτό όλο που κατάφερε ο συγκεκριμένος τύπος, αν αναλογιστείς ότι οι περισσότεροι δεν διαπρέπουν (είτε έχουν πρόβλημα υγείας είτε όχι, πόσο μάλλον με σοβαρά προβλήματα υγείας όπως ο φίλος).

Στο ερώτημα με τις σχολές δυσκολίας, το Γεωπονικό διάβαζα είναι αρκετά απαιτητικό (100-120 μαθήματα απαιτούνται), το Φυσικό και κάποια τμήματα ΗΜΜΥ. Αν δεις το Μ.Ο. στα χρόνια που απαιτούνται για αποφοίτηση το Φυσικό και ορισμένα ΗΜΜΥ ανά την επικράτεια κατέχουν τις πρώτες θέσεις (ΜΟ περίπου 8 χρόνια).

Νομίζω να κοιτάξεις πρώτα το θέμα υγείας σου, και ύστερα το θέμα των σπουδών. Κακά τα ψέματα, έχεις εργασία και μπορείς και βγάζεις χρήματα για να ζεις :). Επικεντρώσου στο ζήτημα της μέσης με τις φυσιοθεραπείες και την ξεκούραση. Έχω συγγενικό πρόσωπο που έκανε πρόσφατα επέμβαση τέτοιου είδους (είχε λιώσει ο σπόνδυλος λόγω κούρασης, και χτυπούσε τρομερός πόνος στο πόδι). Θέλει προσοχή και ξεκούραση πολλούς μήνες.

Είναι επένδυση χρημάτων όλα αυτά όπως είπες, για να σκορπάς τα χρήματα έτσι αν δεν ξέρεις περίπου τι θέλεις. Όσο ακούς γνώμες και λαμβάνεις πληροφορίες από τους υπόλοιπους, τόσο πιο μπερδεμένος και δύσκολη θα είναι η τελική σου απόφαση. Πολλές φορές ζητάμε γνώμες και στην τελική τα κάνουμε σαλάτα.
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα ήθελα λίγο αν γνωρίζετε να μου σχολιάσετε τι συμβαίνει στις δύο αυτές σχολές Μαθηματικό Ηρακλείου και Οικονομικό Ρεθύμνου, αν και επιμένω στο Μαθηματικό. Δλδ επίπεδο σπουδών, καθηγητών, εγκατάστασεων, τι κλίμα επικρατεί, υποστήριξη στους φοιτητές κτλ και ότι ξέρετε γενικά, ευχαριστώ.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,670 μηνύματα.
Θα ήθελα λίγο αν γνωρίζετε να μου σχολιάσετε τι συμβαίνει στις δύο αυτές σχολές Μαθηματικό Ηρακλείου και Οικονομικό Ρεθύμνου, αν και επιμένω στο Μαθηματικό. Δλδ επίπεδο σπουδών, καθηγητών, εγκατάστασεων, τι κλίμα επικρατεί, υποστήριξη στους φοιτητές κτλ και ότι ξέρετε γενικά, ευχαριστώ.
οταν λες στηριξη στους φοιτητες τι εννοεις?κανενας καθηγητης δεν προκειται να στηριξει κανεναν.και καλα πολλοι σου λενε ρωτα με αν εχεις καποια απορια αλλα με τη σταση τους σε διωχνουν απο το να τους κανεις καποια ερωτηση.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Υποστήριξη δεν περιλαμβάνει μόνο από τους καθηγητές προς τους φοιτητές αναφορικά με τα μαθήματα. Περιλαμβάνει και τη φοιτητική μέριμνα και τη γραμματεία του τμήματος και του πανεπιστημίου.
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οκ, γενικά το επίπεδο των δύο σχολών ποιο είναι; Υπάρχουν κάποιοι που είναι Μαθηματικό και Οικονομικό να μας πούν γενικότερα εντυπώσεις;
Τι επίπεδο σπουδών υπάρχει;
Οι εγκαταστάσεις πως είναι;
Η πρόσβαση από την πόλη προς την Πανεπιστημιούπολη με λεωφορείο;
Το κλίμα γενικότερα;
Για υποστήριξη απαντήθηκε.. τα άλλα;

Και για τις δυο σχολές, ευχαριστώ.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,670 μηνύματα.
Οκ, γενικά το επίπεδο των δύο σχολών ποιο είναι; Υπάρχουν κάποιοι που είναι Μαθηματικό και Οικονομικό να μας πούν γενικότερα εντυπώσεις;
Τι επίπεδο σπουδών υπάρχει;
Οι εγκαταστάσεις πως είναι;
Η πρόσβαση από την πόλη προς την Πανεπιστημιούπολη με λεωφορείο;
Το κλίμα γενικότερα;
Για υποστήριξη απαντήθηκε.. τα άλλα;

Και για τις δυο σχολές, ευχαριστώ.
κατα τη γνωμη μου κανε αυτο που λεει η καρδια σου και μην βασανιζεσαι αλλο.εξαλλου εχεις και 1 χρονο μεχρι να δωσεις.δεν πρεπει να αποφασισεις συντομα.με τα μαθηματα που θα δωσεις εχεις προσβαση και στα 2 πεδια ή πρεπει να αποφασισεις?
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top