Μαθηματικό Ηρακλείου ή Οικονομικό Ρεθύμνου; 40αρης ρωτά...

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Αυτό με έκανε να πιστέψω παραπάνω σε μένα, δλδ να πάω Μαθηματικό παρά τον βαθμό δυσκολίας κι ας χρωστάω και 5, και 6, και 7 μαθήματα, θα προσπαθώ να διαβάζω θα κάνω ιδιαίτερα και θα το παλεύω. Και βλέπουμε. Θα πάω για το ακόνισμα του μυαλού όχι για το πτυχίο.

Αν σε νοιάζει 100% η γνώση και όχι η αποκατάσταση, μπορείς απλά να μετακομίσεις εκεί από φέτος και να παρακολουθείς τα μαθήματα. Όλα τα ΑΕΙ είναι ανοικτά στο κοινό απλά πιθανότατα δε θα έχεις πρόσβαση στα εργαστήρια κάποιων μαθημάτων. Δε θα πάρεις το πτυχίο σου, αλλά θα πάρεις τη γνώση, αν σε νοιάζει μόνο αυτό.
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν σε νοιάζει 100% η γνώση και όχι η αποκατάσταση, μπορείς απλά να μετακομίσεις εκεί από φέτος και να παρακολουθείς τα μαθήματα. Όλα τα ΑΕΙ είναι ανοικτά στο κοινό απλά πιθανότατα δε θα έχεις πρόσβαση στα εργαστήρια κάποιων μαθημάτων. Δε θα πάρεις το πτυχίο σου, αλλά θα πάρεις τη γνώση, αν σε νοιάζει μόνο αυτό.
Ήδη βρήκα νέο σπίτι εδώ που μένω, πιο κέντρο και θα πάω για 1 χρόνο, οπότε του χρόνου(πρώτα ο Θεός) Ηράκλειο, ε θέλω να το κάνω σωστά, πιο επίσημα, να είμαι φοιτητής, ας πούμε είναι θέμα γοήτρου. Πάω για την γνώση, αν κάτσει και το πτυχίο όλα καλά, θα μπορώ μετά να κάνω κ μεταπτυχιακό είτε σε Μετεωρολογία είτε σε Αστροφυσική(...και μετά σου έρχομαι ακρωτήριο Κανάβεραλ! :hehe: )
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Είχα μπεί στο τμήμα Φυσικής του Παν.Κρήτης και για την Αστροφυσική έλεγε ότι είναι 1 έτος το μεταπτυχιακό, και δίνεις 3 μαθήματα φυσικής και 2 αστροφυσικής. Μεταπτυχιακό πρέπει να είναι επί πληρωμή σωστά; (το πάω βέβαια πολύ μακριά ακόμα δεν ξεκίνησε το φροντιστήριο πχ μπορεί να κολλήσω covid και τέλος, αλλά λέμε τώρα κοιτάμε το ''καλό'' σενάριο)
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Για το ερώτημα στο προηγούμενο δημοσίευμα σου για το να πάρεις PS4 ή όχι, θα πρότεινα να περιμένεις λίγο μέχρι τις θερινές εκπτώσεις.
Τα μεταπτυχιακά δεν είναι απαραίτητα επί πληρωμή, υπάρχουν αρκετά που είναι δωρεάν.
Επίσης, δίνουν υποτροφίες :)
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,796 μηνύματα.

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,670 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,256 μηνύματα.
αν δεν ξερεις ποσο κανει αυτο το ολοκληρωμα δεν μπορεις να γινεις επιδημιολογος

Εαν το πρόβλημα σου για να γίνεις επιδημιολόγος, είναι οτι δεν ξέρεις πόσο κάνει αυτό, χρησιμοποιείς το wolfram εδώ που τα λέμε :P . Ευελπιστούμε επομένως οτι η εκπαίδευση ενός επιδημιολόγου πάει λίγο παραπέρα απο έναν απλό υπολογισμό .

Η εμπειρία μου λέει οτι συνήθως οι άνθρωποι χωρίς γνώσεις δεν έχουν τόσο θέμα . Μπορείς να τις αποκτήσεις . Αυτοί που έχουν πραγματικά πρόβλημα είναι όσοι δεν έχουν διάθεση . Δηλαδή βλέπουν κάτι και αμέσως παραιτούνται .
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Ήδη βρήκα νέο σπίτι εδώ που μένω, πιο κέντρο και θα πάω για 1 χρόνο, οπότε του χρόνου(πρώτα ο Θεός) Ηράκλειο, ε θέλω να το κάνω σωστά, πιο επίσημα, να είμαι φοιτητής, ας πούμε είναι θέμα γοήτρου. Πάω για την γνώση, αν κάτσει και το πτυχίο όλα καλά, θα μπορώ μετά να κάνω κ μεταπτυχιακό είτε σε Μετεωρολογία είτε σε Αστροφυσική(...και μετά σου έρχομαι ακρωτήριο Κανάβεραλ! :hehe: )
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Είχα μπεί στο τμήμα Φυσικής του Παν.Κρήτης και για την Αστροφυσική έλεγε ότι είναι 1 έτος το μεταπτυχιακό, και δίνεις 3 μαθήματα φυσικής και 2 αστροφυσικής. Μεταπτυχιακό πρέπει να είναι επί πληρωμή σωστά; (το πάω βέβαια πολύ μακριά ακόμα δεν ξεκίνησε το φροντιστήριο πχ μπορεί να κολλήσω covid και τέλος, αλλά λέμε τώρα κοιτάμε το ''καλό'' σενάριο)

Για τα μεταπτυχιακά ισχύουν αυτά που σου είπε ο @Viedo όπως και για το PS4.

Τώρα που το σκέφτομαι, αφού είσαι στην ίδια πόλη με το τμήμα Οικονομικών, γιατί δεν πας απόΣεπτέμβρη να παρακολουθήσεις κάποιες διαλέξεις σε μαθήματα πρώτου εξαμήνου, να δεις με τα δικά σου μάτια πώς γίνεται το μάθημα εκεί;
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,796 μηνύματα.

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,670 μηνύματα.
ο Τσιόδρας το ξέρει; ο Πατούλης ο συνάδελφός σου; :tongue: :hehe:
ο πατουλης καρδιολογος ειναι?σαν καρδιολογος θα ξερει τα κυματα στο καρδιογραφημα αλλα οχι λεπτομερειες.ο τσιοδρας απο harvard κτλπ μπορει και να το ξερει
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ο πολακης δεν με ρωτησες αν το ξερει...
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,256 μηνύματα.
ο πατουλης καρδιολογος ειναι?σαν καρδιολογος θα ξερει τα κυματα στο καρδιογραφημα αλλα οχι λεπτομερειες.ο τσιοδρας απο harvard κτλπ μπορει και να το ξερει
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ο πολακης δεν με ρωτησες αν το ξερει...

Αμ, το καρδιογράφημα είναι σήμα, το κύμα που κολλάει ; :P
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,670 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,256 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,796 μηνύματα.
Μια κυματική μορφή σε διακριτή μορφή δεν μπορεί να είναι σήμα; Νομίζω ότι το κύμα μελετάται σε συνεχή εικόνα ως λύση κάποιας διαφορικής εξίσωσης σε κάποιο διάστημα διάδοσης. Βέβαια σε μια τυχαία διαδικασία Poisson, το ολοκλήρωμα Ito (που είναι η λύση της στοχαστικής διαφορικής εξίσωσης) δεν εκφράζει μια χρονοσειρά διακριτού χρόνου που είναι ένα είδος κύματος; Κάνω κάπου λάθος;

Ακούω τα σκληρά τραγούδια του Τερλέγκα και έχω φτιαχτεί για Μαθηματικά. :dance3:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,256 μηνύματα.
Μια κυματική μορφή σε διακριτή μορφή δεν μπορεί να είναι σήμα; Νομίζω ότι το κύμα μελετάται σε συνεχή εικόνα ως λύση κάποιας διαφορικής εξίσωσης σε κάποιο διάστημα διάδοσης. Βέβαια σε μια τυχαία διαδικασία Poisson, το ολοκλήρωμα Ito (που είναι η λύση της στοχαστικής διαφορικής εξίσωσης) δεν εκφράζει μια χρονοσειρά διακριτού χρόνου που είναι ένα είδος κύματος; Κάνω κάπου λάθος;

Όλα σήματα είναι,απλά γίνεται έξτρα διαχωρισμός για να είναι πιο εύκολη η μελέτη των ιδιοτήτων τους αργότερα και με ποια μαθηματικά εργαλεία & αλγόριθμους μπορείς να δράσεις πάνω τους . Π.χ. αναλογικό σήμα, ψηφιακό,διακριτού χρόνου κτλπ .
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είδα σήμερα μερικούς απ'τους φίλους μου κ προβληματίστηκα πάρα πολύ.
Κατάλαβα ότι αν φύγω θα τους ''χάσω'' με την έννοια ότι θα πάψω να τους βλέπω συχνά.
Θα μου πείς, Ηράκλειο-Ρέθυμνο 1,5 ώρα δρόμος, δεν είναι έτσι, είχα ένα φίλο κ είχε φύγει για Ηράκλειο, τον είδα παιδιά φέτος μετά από 11 χρόνια!!! Μαύρα μαλλιά είχε και τώρα έχουν γκριζάρει!
Χαθήκαμε εντελως... φοβάμαι μην συμβεί το ίδιο.

Και όλως τυχαίως έπεσα σήμερα πάνω σε Οικονομολόγο, έχει τελειώσει το Ανοιχτό Πανεπιστήμιο, μου είπε ότι η δυσκολία ήταν περισσότερο στα Αγγλικά είχε δύσκολη ορολογία.
Του είπα για Μαθηματικό μου λέει πολύ δύσκολη σχολή, χρειάζεται να αφιερώσω αρκετό χρόνο, εντάξει αυτο δεν με φοβίζει, αλλά στην θεωρία όλα είναι εύκολα, όταν πρέπει κανείς να ανταποκριθεί εκεί είναι τα δύσκολα, γιατί άλλο να είσαι 18 και να σε ζούν οι γονείς σου, οπότε είσαι και αρκετά πιο ανέμελος και έχεις περισσότερο ελεύθερο χρόνο, και άλλο σχεδόν 42 κ με 1-2 προβληματάκια υγείας(πχ η σπονδυλοδεσία με ταλαιπωρεί, κάθε μέρα πόνος) και να πρέπει να δουλέψω κιόλας. Εκεί τι γίνεται;

Επίσης έχω και τιμές από φροντιστήριο 320€ [Μαθηματικά, Φυσικοχημεία] και 270€[Μαθηματικά, ΑΟΘ, ΑΕΠΠ], 50€ η διαφορά έτσι; + το ότι θα κάνω και Αγγλικά ιδιαίτερα, νομίζω 10€/ώρα.

Θέλω πολύ Μαθηματικό, αλλά παίζει να μην είναι όπως το φαντάζομαι. Δλδ ''έλα μωρέ το'χω'', μάλλον στύλ Γολγοθάς το κόβω. Λέω να το σκεφτώ περαιτέρω και βλέπουμε. Απλά θα το σκεφτώ...
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,670 μηνύματα.
ειπαμε το θεμα αυτο δεν κλεινει ποτε.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Ήμουν σίγουρος. Κάθε φορά που θα λαμβάνεις μια νέα πληροφορία θα ανατρέπονται οι προηγούμενες σκέψεις και αποφάσεις. Μήπως δεν είσαι έτοιμος για κάποια σχολή γενικά; Επίσης, επειδή σκέφτεσαι για χόμπι αν θυμάμαι καλά στο τελευταίο κάπου εκεί δημοσίευμα να ασχοληθείς με τη σχολή, καλύτερα μαθηματικά αλλά ναι είναι δύσκολα πολύ...
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ειπαμε το θεμα αυτο δεν κλεινει ποτε.
Αναγκαστικά θα κλείσει όταν γραφτώ φροντιστήριο τέλος Αυγούστου, θέλοντας και μη. Απλά είναι πολλοί οι παράμετροι, δεν είναι δλδ τόσο ''απλό'', γενικά είμαι κ άτομο που δεν ταξιδεύω εύκολα, οπότε όντως θα χαθούμε με τους φίλους μου θα τους βλέπω πολύ σπάνια, ίσως και 1 φορά τον χρόνο. Δεν το'χω με τις μετακινήσεις δεν μου αρέσουν, ούτε τα ταξίδια.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,670 μηνύματα.
Αναγκαστικά θα κλείσει όταν γραφτώ φροντιστήριο τέλος Αυγούστου, θέλοντας και μη. Απλά είναι πολλοί οι παράμετροι, δεν είναι δλδ τόσο ''απλό'', γενικά είμαι κ άτομο που δεν ταξιδεύω εύκολα, οπότε όντως θα χαθούμε με τους φίλους μου θα τους βλέπω πολύ σπάνια, ίσως και 1 φορά τον χρόνο. Δεν το'χω με τις μετακινήσεις δεν μου αρέσουν, ούτε τα ταξίδια.
ρεθυμνο ηρακλειο 1:30 ωρα ειπες ειναι.δεν βρισκω το λογο που θα χαθειτε.δεν θα πας στον εβρο.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Πρέπει να ζυγίζεις τα πράγματα κάθε φορά. Πάντα κάτι δίνουμε και κάτι χάνουμε, ανάλογα το τι είναι σημαντικότερο στη ζωή του καθενός.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top