Μαθηματικό Ηρακλείου ή Οικονομικό Ρεθύμνου; 40αρης ρωτά...

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Θες να πεις κάτι για το κβαντικό θέατρο που είδαμε πριν λίγα χρόνια να στηρίζει η ΕΕΦ; Ή κάτι άλλα παρατράγουδα;

Fun fact: ούτε τα μαθηματικά χρησιμοποιούν την επιστημονική μέθοδο. :Ρ

Οι τρελοί υπάρχουν παντού ακόμα και στην ΕΕΦ . Γι'αυτό υπάρχει και το κράξιμο . Αυτό δεν σημαίνει οτι η φυσική πρέπει να είναι ανοικτή για "φαντασιολογίες" για αυτά που ξέρουμε σίγουρα πως έχουν .

Και για αυτό δεν είναι φυσική επιστήμη,δεν βασίζεται στο πείραμα . Αλλά είναι αυστηρή γλώσσα και οι φυσικοί νόμοι γράφονται με αυτή, επομένως παίζουν τον ρόλο τους εκεί που πρέπει και ενισχύουν τις αδυναμίες μιας καθαρά φυσικής επιστήμης .
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σας παραθέτω τα μαθήματα του Οικονομικού Ρεθυμνου, έτσι όπως τα βλέπω γενικά δεν με τραβάνε ρε παιδί μου. Και καμία σχέση με μάρκετινγκ, διαφήμιση, πωλήσεις κτλ, εντέλως αλλού έτσι;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Στο Μαθηματικό τώρα έχουμε το εξής πρόγραμμα εδώ https://math.uoc.gr/ark/odhgos_spoudon_MATH_2019.pdf
και σας παραθέτω κ μία φώτο των 4 πρώτων εξαμήνων, νομίζω μου ταιριάζει πιο πολύ. Και μπορώ να πάρω εξτρά κάποια μαθηματα Φυσικής(έχει μέσα κ Αστροφυσική). Αναγνωρίζω τον βαθμό δυσκολίας, αλλά εντάξει θα διαβάζω όσο μπορω και βλέπουμε. Ποτέ δεν ξέρεις...
 

Συνημμένα

  • ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ 1.png
    ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ 1.png
    36.8 KB · Εμφανίσεις: 142
  • ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ 2.png
    ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ 2.png
    48.1 KB · Εμφανίσεις: 150
  • ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ 3.png
    ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ 3.png
    69.1 KB · Εμφανίσεις: 145
  • ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟ 1.png
    ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟ 1.png
    71.3 KB · Εμφανίσεις: 129
  • φυσικη 1.png
    φυσικη 1.png
    58.2 KB · Εμφανίσεις: 137
  • φυσικη 2.png
    φυσικη 2.png
    31.1 KB · Εμφανίσεις: 126
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.
το θεμα ειναι θα μπορεις να παρακολουθεις μεσα στη σχολη??Εσυ θα δουλευεις αρα θα εισαι μονο με σημειωσεις!!Θα μπορεις να τα βγαλεςι περα με σημειωσεις?
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Hello milko!

Έκανες πολύ καλά που είδες το πρόγραμμα της σχολής και είναι κρίμα, που οι υποψήφιοι το αμελούν και αρκούνται στον τίτλο του τμήματος για να κάνουν την επιλογή τους. Εμένα μου φαίνεται συμπαθέστατο το πρόγραμμα :redface: δε βλέπω βέβαια πουθενά μεγέθυνση και δημόσια, αλλά υποθέτω ότι το δεύτερο μπορεί να είναι η κοινωνική ευημερία; :hmm:
Anyway, νομίζω ότι από την στιγμή που και οι αρχές οικονομικής θεωρίας σε άφησαν παντελώς αδιάφορο, θα ήταν κρίμα να πας σε Οικονομικό Τμήμα, ενώ στο επάγγελμά σου θα ταίριαζε μία επιλογής σχολής με κατεύθυνση Μάρκετινγκ, ή κάτι πιο εφάμιλλο στην Διοίκηση Επιχειρήσεων, σε κάθε περίπτωση. Αν υπάρχει μία τέτοια επιλογή, ξανασκέψου το.
Όσο έχω παρακολουθήσει την συζήτηση όμως, έχω καταλάβει πως το πραγματικό μεράκι σου είναι τα μαθηματικά. Αν η επιλογή είναι ΟΕ ή Μαθηματικό, εγώ θα σου προτείνω Μαθηματικό. =)
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
το θεμα ειναι θα μπορεις να παρακολουθεις μεσα στη σχολη??Εσυ θα δουλευεις αρα θα εισαι μονο με σημειωσεις!!Θα μπορεις να τα βγαλεςι περα με σημειωσεις?
Θα πηγαίνω στα Μαθήματα κ θα δουλεύω τις άλλες ώρες. Θα το συννενοηθώ μ'αυτόν που θα συνεργαστώ. Εντάξει πως θα λείψω σε 2-3 περιπτώσεις δεν χάθηκε κι ο κόσμος. Επίσης πριν την εξεταστική λέω να με βοηθάει κάποιος καθηγητής με ιδιαίτερα. Κ βλέπουμε
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.
πολυ δυνατο προγραμμα το τμημα της κρητης παντως!!Κακα τα ψεματα σε σχεση με τα οικονομικα που ειναι γενικα και αοριστα ενας που του αρεσει θα προτιμησει μαθηματικο δεν παει να λενε για ανεργιες κτλπ!!Απλα αλλο φανταζομαι να διαβαζεις απειροστικο λογισμο και γραμμικη αλγεβρα και αλλο οικονομικες θεωριες δηλαδη παπαγαλιες ανευ νοηματος
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Μα Μαθηματικά καταλήξαμε ότι θα σπουδάσεις.

Μην το ζορίζεις τον εαυτό σου προσπαθώντας να παρουσιάσεις τα στραβά και τα ανάποδα του άλλου τμήματος. Σε κάθε δημοσίευση παρουσιάζεις λόγους γιατί να μην σπουδάσεις Οικονομικά.

Είναι ξεκάθαρο από το αρχικό δημοσίευμα ότι δεν σε ενδιαφέρει το Οικονομικό :P. Επομένως, δεν υπάρχει κανένας λόγος να πας εκεί. Εμπρός για το Μαθηματικό.
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μα Μαθηματικά καταλήξαμε ότι θα σπουδάσεις.

Μην το ζορίζεις τον εαυτό σου προσπαθώντας να παρουσιάσεις τα στραβά και τα ανάποδα του άλλου τμήματος. Σε κάθε δημοσίευση παρουσιάζεις λόγους γιατί να μην σπουδάσεις Οικονομικά.

Είναι ξεκάθαρο από το αρχικό δημοσίευμα ότι δεν σε ενδιαφέρει το Οικονομικό :P. Επομένως, δεν υπάρχει κανένας λόγος να πας εκεί. Εμπρός για το Μαθηματικό.
Το θέμα είναι όμως, γι'αυτό συνεχώς δεν κλείνει το post, ότι έχω έκδηλους προβληματισμούς όσον αφορά το μέλλον μου. Δλδ θα συνεχίσω σε πωλήσεις, marketing, προώθηση προιοντων κτλ, και δεν ξερω αν θα ήθελα να είμαι καθηγητής κ να διδάσκω πχ σε φροντιστήρια ή ιδιαίτερα. Δλδ ο στόχος είναι να συνεργαστώ με ΚοινΣΕπ ή να φτιάξω δική μου να προωθώ προιόντα, να τα εμπορεύομαι κτλ, απλά στο Οικονομικό λέω ξανά θα αναπτύσουν θεωρίες του Μάρξ, του Κείνς, Σοσιαλισμό κτλ μετά θα αναφέρουν Τσίπρες, Βαρουφάκηδες κτλ δλδ δεν γίνεται να μην τους αναφέρουν ως παραδείγματα ποτέ έτσι;
Σκέφτομαι δλδ αν ζω, κ είμαι 50, εγώ καθηγητής να διδάσκω; Πιο πολύ με φαντάζομαι στο να κάνω πωλήσεις προιόντων, γι αυτό είμαι μία Οικονομικό μία Μαθηματικό.
Έχω την αίσθηση ότι πρέπει να το συζητήσω με ψυχαναλυτή να βρούμε τι πραγματικά θέλω για μένα... άλλη λύση δεν βρίσκω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πρόσφατα διάβασα δύο εκλαικεύμενα βιβλία τα:
''Η Οικονομία με απλά λόγια''
''Οι Επιστήμες με απλά λόγια''
Από εκδόσεις Κλειδάριθμος.
Πιο πολύ μου άρεσε το πρώτο, όσο κι αν φαίνεται παράδοξο αυτό, γινόταν όμως συνεχή αναφορά σε Μάρξ, τράπεζες, χρηματιστήρια κτλ
Διάβασα και το ''Ο Μοναχός που έγινε CEO'' Εκδόσεις iWritte.gr κι'αυτό το βρήκα πολύ καλό.
Μου αρέσουν όμως κ τα βιβλία του Χώκινγκ του Ντώκινς κτλ.

Τα Μαθηματικά κ η Στατιστική που έχει το Οικονομικό, τι σχέση έχουν με τα Μαθηματικά της Γ' Λυκείου; Έχουν δλδ lim, άπειρα κτλ ή είναι κάτι άλλο;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Το μόνο σίγουρο είναι οτι δεν σου ταιριάζουν οι Πολιτικές Επιστήμες...

Το ότι παίρνεις πτυχίο στα Μαθηματικά δεν σημαίνει ότι γίνεσαι καθηγητής αυτομάτως, πολύς κόσμος έχει πτυχίο στα μαθηματικά και ασχολείται σε θέσεις με οικονομικά. Πολλές θέσεις εργασίας γράφουν ότι αναζητούν πτυχιούχους (Οικονομικών ή Δημ. Διοίκησης ή Μάρκετινγκ, Πληροφορική, Μαθηματικά).

Στα οικονομικά δεν θα συζητάτε για τους πολιτικούς όλη την ώρα... Σε όλες τις σχολές θα γίνει αναφορά στην πολιτική κατάσταση της χώρας. Παντού συζητάμε γι αυτήν την κατάσταση. Μέσα στη ζωή είναι.

Για ποιο λόγο σε έχουν τρομοκρατήσει έτσι οι πολιτικοί; Ίσως αυτό να ήταν κάτι που θα μπορούσες να συζητήσεις με ψυχοθεραπευτή π.χ.

Δεν ξέρω αν ο ψυχαναλυτής θα βοηθήσει, προτιμότερο να αποταθείς σε κάποιον σύμβουλο επαγγελματικού προσανατολισμού.
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
προτιμότερο να αποταθείς σε κάποιον σύμβουλο επαγγελματικού προσανατολισμού.
Είχα ρωτήσει στην Δευτεροβάθμια Ρεθύμνου κ όταν είπα ότι εργάζομαι σε πωλήσεις/διαφήμιση μου είπαν ''Οικονομικό'', το ίδιο μου είπαν κ δύο φροντιστήρια στα οποία ρώτησα για τιμές κι αυτά ''Οικονομικό'' μου είπαν.
Η καθηγήτρια που μου έκανε Αλγεβρα και Γεωμετρία στο Εσπερινό ''Οικονομικό'' κι αυτή. Μου ταιριάζει λέει πιο πολύ, τι να σας πω, αναρωτιέμαι, βλέπουν αυτοί, κάτι που εγώ δεν βλέπω;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Όλοι θα σου προτείνουν το τι θεωρούν καλύτερο, που είναι μάλλον τα οικονομικά στην περίπτωσή σου. Κανείς όμως δεν βλέπει και δεν μπορεί να δει αυτό που εσύ θέλεις.

Λένε αν είσαι καλός μαθητής και έχεις ωραίο λόγο, μπορείς και σκέφτεσαι πονηρά και τέτοια πράγματα, εσένα σου ταιριάζει η νομική. Δικηγόρος είσαι γεννημένος να γίνεις.
Κανείς όμως δεν μπορεί να δει αν αυτού του μαθητή του αρέσει η νομική.

Αν εσένα δεν σου αρέσουν τα Οικονομικά, δεν πα να είναι η σπουδή γάντι για σένα, ε... δεν θα πας.
Εμείς προτείνουμε βάσει αυτών που θεωρούμε καλύτερο, αφαιρώντας ίσως τον σημαντικότερο παράγοντα που είσαι ΕΣΥ. Το τι αρέσει εσένα.
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όλοι θα σου προτείνουν το τι θεωρούν καλύτερο, που είναι μάλλον τα οικονομικά στην περίπτωσή σου. Κανείς όμως δεν βλέπει και δεν μπορεί να δει αυτό που εσύ θέλεις.

Λένε αν είσαι καλός μαθητής και έχεις ωραίο λόγο, μπορείς και σκέφτεσαι πονηρά και τέτοια πράγματα, εσένα σου ταιριάζει η νομική. Δικηγόρος είσαι γεννημένος να γίνεις.
Κανείς όμως δεν μπορεί να δει αν αυτού του μαθητή του αρέσει η νομική.

Αν εσένα δεν σου αρέσουν τα Οικονομικά, δεν πα να είναι η σπουδή γάντι για σένα, ε... δεν θα πας.
Εμείς προτείνουμε βάσει αυτών που θεωρούμε καλύτερο, αφαιρώντας ίσως τον σημαντικότερο παράγοντα που είσαι ΕΣΥ. Το τι αρέσει εσένα.
Η πλάκα θα είναι να περάσω λέει στο Μαθηματικό να πάω και να μην μου αρέσει, το φαντάζεσαι; Ή να μου αρέσει αλλά να είναι τέτοιος ο βαθμός δυσκολίας που και λόγω εργασίας να μην προλαβαίνω να διαβάζω αρκετά και να μην μπορώ να περάσω τα μαθήματα. Γενικά σκέφτομαι κάθε παράμετρο, βέβαια έτσι όπως το πάω προσπαθώ να προβλέψω το μέλλον, αν και εφόσον κτλ... το θέμα είναι να σπουδάσω κάτι που
α) Να μου αρέσει
β) Να με βοηθήσει στο sales & marketing όσο γίνεται

Τα Μαθηματικά κ η Στατιστική που έχει το Οικονομικό, τι σχέση έχουν με τα Μαθηματικά της Γ' Λυκείου; Έχουν δλδ lim, άπειρα κτλ ή είναι κάτι άλλο; (αυτό ρώτησα και πριν κ κανείς δεν απάντησε, μήπως μπορεί κάποιος να το απαντήσει, να πάρω μία ''γεύση'';)

Έκανα ένα τέστ εδώ(ΤΕΣΤ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ ΧΟΛΑΝΤ) https://paroutsas.jmc.gr/iqtest/orient2.htm

και δείτε τι αποτελέσματα μου έβγαλε
Τα επαγγέλματα τα οποία είναι απολύτως ταιριαστά με τον χαρακτήρα σας είναι τα εξής:

- Οικονομολόγος

- Τεχνολόγος Ιατρικών

- Πρακτική νοσοκόμα/ος

- Βοηθός Ιατρού

- Ψυχολόγος

- Αναλογιστής

- Ιατρός Παθολόγος

- Βιολόγος

- Χειροπράκτης

- Οδοντίατρος

Επίσης
Επίσης υπάρχουν πολλές πιθανότητες για άριστη επαγγελματική εξέλιξη ασχοληθείτε με τα εξής επαγγέλματα:

- Αναλυτής ερευνών αγοράς

- Εσωτερικός Ελεγκτής

- Σύμβουλος Διοίκησης

- Αναλυτής Υπολογιστικών Συστημάτων

- Καθηγητής Βιομηχανικών Τεχνών

- Μαθηματικός

- Φαρμακοποιός

- Μηχανικός Η / Υ

- Προγραμματιστής

- Αναλυτής Ερευνών

- Ανθρωπολόγος

- Αρχαιολόγος

- Βιοχημικός

- Τεχνικός Καρδιοπνευμονικής

- Χαρτογράφος

- Χημικός Μηχανικός

- Χημική Τεχνικός

- Χημικός

- Οικολόγος

- Ηλεκτρολόγος Μηχανικός

- Γεωγράφος

- Γεωλόγος

- Τεχνολόγος Ιατρικών Εργαστηρίων

- Ραδιοχημικός

- Μηχανικός Λογισμικού

- Στατιστικός

- Δημιουργός Ιστοσελίδων

- Γεωπόνος

- Αναισθησιολόγος

- Πολιτικός Μηχανικός

- Τεχνικός Επικίνδυνων αποβλήτων

- Φυτοκόμος

- Μετεωρολόγος

- Τεχνική Συγγραφέας

- Κτηνίατρος
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Έκανα ένα τέστ εδώ(ΤΕΣΤ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ ΧΟΛΑΝΤ) https://paroutsas.jmc.gr/iqtest/orient2.htm

και δείτε τι αποτελέσματα μου έβγαλε
Τα επαγγέλματα τα οποία είναι απολύτως ταιριαστά με τον χαρακτήρα σας είναι τα εξής:

- Οικονομολόγος

- Τεχνολόγος Ιατρικών

- Πρακτική νοσοκόμα/ος

- Βοηθός Ιατρού

- Ψυχολόγος

- Αναλογιστής

- Ιατρός Παθολόγος

- Βιολόγος

- Χειροπράκτης

- Οδοντίατρος

Επίσης
Επίσης υπάρχουν πολλές πιθανότητες για άριστη επαγγελματική εξέλιξη ασχοληθείτε με τα εξής επαγγέλματα:

- Αναλυτής ερευνών αγοράς

- Εσωτερικός Ελεγκτής

- Σύμβουλος Διοίκησης

- Αναλυτής Υπολογιστικών Συστημάτων

- Καθηγητής Βιομηχανικών Τεχνών

- Μαθηματικός

- Φαρμακοποιός

- Μηχανικός Η / Υ

- Προγραμματιστής

- Αναλυτής Ερευνών

- Ανθρωπολόγος

- Αρχαιολόγος

- Βιοχημικός

- Τεχνικός Καρδιοπνευμονικής

- Χαρτογράφος

- Χημικός Μηχανικός

- Χημική Τεχνικός

- Χημικός

- Οικολόγος

- Ηλεκτρολόγος Μηχανικός

- Γεωγράφος

- Γεωλόγος

- Τεχνολόγος Ιατρικών Εργαστηρίων

- Ραδιοχημικός

- Μηχανικός Λογισμικού

- Στατιστικός

- Δημιουργός Ιστοσελίδων

- Γεωπόνος

- Αναισθησιολόγος

- Πολιτικός Μηχανικός

- Τεχνικός Επικίνδυνων αποβλήτων

- Φυτοκόμος

- Μετεωρολόγος

- Τεχνική Συγγραφέας

- Κτηνίατρος

Μην κάνεις τεστ επαγγελματικού προσαναοτλισμού είναι περιττά εκτός εαν δεν έχεις καμία ιδέα για το τι επαγγέλματα υπάρχουν :P . Εκτός αυτού άντε να προτείνεις σε κάποιον χημεία βάσει τελείως τυποποιημένων και επομένως περιορισμένης ακρίβειας ερωτήσεων. Αλλά που σκατά ξέρουν οτι θα σου ταίριαζε συγκεκριμένα ραδιοχημικός, απο τους 500 κλάδους της χημείας :hehe: . Γι'αυτό σου λεω,άσε τα τεστ και ρώτα φοιτητές ή αποφοίτους απο τα ίδια τα τμήματα που σε ενδιαφέρουν για να μάθεις πως είναι η κατάσταση.
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τώρα που το έκανα 2η φορά πιο προσεκτικά κοίτα τι εβγαλε, ότι να'ναι δλδ

Τα επαγγέλματα τα οποία είναι απολύτως ταιριαστά με τον χαρακτήρα σας είναι τα εξής:

- Αναλυτής ερευνών αγοράς

Επίσης υπάρχουν πολλές πιθανότητες για άριστη επαγγελματική εξέλιξη ασχοληθείτε με τα εξής επαγγέλματα:

- Εσωτερικός Ελεγκτής

- Σύμβουλος Διοίκησης

- Αναλυτής Υπολογιστικών Συστημάτων

- Καθηγητής Βιομηχανικών Τεχνών

- Μαθηματικός

- Φαρμακοποιός

- Μηχανικός Η / Υ

- Προγραμματιστής

- Αναλυτής Ερευνών

- Ανθρωπολόγος

- Αρχαιολόγος

- Βιοχημικός

- Τεχνικός Καρδιοπνευμονικής

- Χαρτογράφος

- Χημικός Μηχανικός

- Χημική Τεχνικός

- Χημικός

- Οικολόγος

- Ηλεκτρολόγος Μηχανικός

- Γεωγράφος

- Γεωλόγος

- Τεχνολόγος Ιατρικών Εργαστηρίων

- Ραδιοχημικός

- Μηχανικός Λογισμικού

- Στατιστικός

- Δημιουργός Ιστοσελίδων

- Γεωπόνος

- Αναισθησιολόγος

- Πολιτικός Μηχανικός

- Τεχνικός Επικίνδυνων αποβλήτων

- Φυτοκόμος

- Μετεωρολόγος

- Τεχνική Συγγραφέας

- Κτηνίατρος

- Οικονομολόγος

- Τεχνολόγος Ιατρικών

- Πρακτική νοσοκόμα/ος

- Βοηθός Ιατρού

- Ψυχολόγος

- Αναλογιστής

- Ιατρός Παθολόγος

- Βιολόγος

- Χειροπράκτης

- Οδοντίατρος
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Τώρα που το έκανα 2η φορά πιο προσεκτικά κοίτα τι εβγαλε, ότι να'ναι δλδ

Τα επαγγέλματα τα οποία είναι απολύτως ταιριαστά με τον χαρακτήρα σας είναι τα εξής:

- Αναλυτής ερευνών αγοράς

Επίσης υπάρχουν πολλές πιθανότητες για άριστη επαγγελματική εξέλιξη ασχοληθείτε με τα εξής επαγγέλματα:

- Εσωτερικός Ελεγκτής

- Σύμβουλος Διοίκησης

- Αναλυτής Υπολογιστικών Συστημάτων

- Καθηγητής Βιομηχανικών Τεχνών

- Μαθηματικός

- Φαρμακοποιός

- Μηχανικός Η / Υ

- Προγραμματιστής

- Αναλυτής Ερευνών

- Ανθρωπολόγος

- Αρχαιολόγος

- Βιοχημικός

- Τεχνικός Καρδιοπνευμονικής

- Χαρτογράφος

- Χημικός Μηχανικός

- Χημική Τεχνικός

- Χημικός

- Οικολόγος

- Ηλεκτρολόγος Μηχανικός

- Γεωγράφος

- Γεωλόγος

- Τεχνολόγος Ιατρικών Εργαστηρίων

- Ραδιοχημικός

- Μηχανικός Λογισμικού

- Στατιστικός

- Δημιουργός Ιστοσελίδων

- Γεωπόνος

- Αναισθησιολόγος

- Πολιτικός Μηχανικός

- Τεχνικός Επικίνδυνων αποβλήτων

- Φυτοκόμος

- Μετεωρολόγος

- Τεχνική Συγγραφέας

- Κτηνίατρος

- Οικονομολόγος

- Τεχνολόγος Ιατρικών

- Πρακτική νοσοκόμα/ος

- Βοηθός Ιατρού

- Ψυχολόγος

- Αναλογιστής

- Ιατρός Παθολόγος

- Βιολόγος

- Χειροπράκτης

- Οδοντίατρος

Κάποιος μπορεί να τα κάνει όλα γενικά . Το θέμα είναι οτι you can do anything but not everything . Τόσο γιατί μια ζωή την έχουμε και επιπλέον έχουμε κάποιες έμφυτες κλίσεις σε ορισμένα πράγματα ενώ σε άλλα όχι .
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Τα Μαθηματικά κ η Στατιστική που έχει το Οικονομικό, τι σχέση έχουν με τα Μαθηματικά της Γ' Λυκείου; Έχουν δλδ lim, άπειρα κτλ ή είναι κάτι άλλο; (αυτό ρώτησα και πριν κ κανείς δεν απάντησε, μήπως μπορεί κάποιος να το απαντήσει, να πάρω μία ''γεύση'';)
Αυτό δεν το ρώτησες στο θέμα, αλλά μόνο σε προσωπικό, αν δεν κάνω λάθος.
Για να φαίνεται λοιπόν και εδώ, σε περίπτωση που διαβάζει και κάποιος άλλος το θέμα, παραθέτω τα εξής:

  1. Ακολουθίες-Σειρές (έχουμε αγάπη στα πολυώνυμα Taylor)
  2. Όρια - Συνέχεια Συναρτήσεων - Παραγώγιση
  3. Μελέτη μονομεταβλητών συναρτήσεων
  4. Πολυμεταβλητές Συναρτήσεις (μερικές παράγωγοι, διαφορισιμότητα, όλο το σετάκι)
  5. Πλεγμένες Συναρτήσεις
  6. Βελτιστοποίηση συναρτήσεων (μη δεσμευμένη, δεσμευμένη με εξισωτικούς και ανισωτικούς)
  7. Ολοκληρώματα (ορισμένα, αόριστα και εφαρμογές στα οικονομικά)
  8. Γραμμική Άλγεβρα (συστήματα, πράξεις με μήτρες, αντίστροφη, ορθογωνιότητα, τετραγωνικές μορφές, κτλ)
  9. Εξισώσεις διαφορών και διαφορικές εξισώσεις.
Και όλα αυτά γίνονται υπό το πρίσμα των εφαρμογών που βρίσκουν στα οικονομικά. Τώρα, ανάλογα με το πρόγραμμα σπουδών και τους καθηγητές, μπορεί κάποια από τα παραπάνω να μην τα κάνεις (πχ σε ένα τμήμα που δεν διδάσκεται μεγέθυνση και ανάλυση χρονοσειρών σε θεωρητικό επίπεδο, οι διαφορικές μπορούν να βγουν εκτός). Ενδεικτικά, εμείς είχαμε τα Μαθηματικά Οικονομικών Επιστημών του κου Λουκάκη σαν συγγράμματα (στο 1 τον Α' τόμο και στα 2-3 τον Β'). Μπορείς να ανατρέξεις στα περιεχόμενα από τον εκδοτικό οίκο, για να δεις περισσότερα =)
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στο γυμνάσιο πάντως επειδή ήμουνα καλός στα Μαθηματικά θυμάμαι πήγαινα σε 2 σπίτια και βοηθούσα 2 παιδιά. Άρα τον ''εκπαιδευτικό'' τον έχω κάνει σε μικρή ηλικία :hehe:
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Σε κάθε περίπτωση, νομίζω ότι το θέμα έχει κορεστεί σε σημαντικό βαθμό. Τις πληροφορίες που ήθελες νομίζω στις παρείχαμε στον καλύτερο δυνατό βαθμό και πλέον εξαρτάται καθαρά από εσένα. =)
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε κάθε περίπτωση, νομίζω ότι το θέμα έχει κορεστεί σε σημαντικό βαθμό. Τις πληροφορίες που ήθελες νομίζω στις παρείχαμε στον καλύτερο δυνατό βαθμό και πλέον εξαρτάται καθαρά από εσένα. =)
Ναι έχεις δίκιο. Θα το σκεφτώ αρκετά το επόμενο διάστημα θα ξαναμελετήσω, τι μαθήματα προσφέρει το κάθε Τμήμα και θα πάρω την τελική μου απόφαση πιστεύω μέσα Αυγούστου.
Σας ευχαριστώ όλους.

Σήμερα έκανα μία βόλτα σε 2 φροντιστήρια κ μου είπαν για 320€/μήνα για Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία, απλά το ένα δεν έχει φυσικοχημικούς κ δεν μπορεί να με υποστηρίξει κ μου πρότεινε σπουδές Οικονομίας και Πληροφορικής σ'αυτά τα λεφτά. Μου είπε δε ότι στα 50 μου να βγαίνω να κυνηγάω παιδιά για ιδιαίτερα δεν ξέρει αν θα έχω τις αντοχές(όσον αφορά το Μαθηματικό), αυτός δεν θα το έκανε, περισσότερο ταιριάζει σε άτομα 25-30 ετών.

Στο άλλο φροντιστήριο μου είπε ότι το Μαθηματικό έχει συνολικά 39 μαθήματα κ το Οικονομικό 68, αλλά ο βαθμός δυσκολίας του Μαθηματικού είναι τεράστιος, δεν πρέπει να χάνεις μάθημα. Αυτός το τέλειωσε στα 5 χρόνια κ είναι σήμερα καθηγητής. Δλδ η ύλη σε Οικονομικό είναι πχ 3 κάπως δύσκολα και 5 θεωρητικά με διάβασμα τα περνάς, ενώ το Μαθηματικό φούλ δυσκολία και δεν σε περνάνε και εύκολα.

Μετά τυχαία είδα τον φυσικό που μου έκανε στο εσπερινό κ μου λέει ότι θα πρέπει να σκιστώ στο διάβασμα η ύλη των πανελληνιων σε μαθηματικά, φυσική είναι τρομερά δύσκολη, θα με ζορίσει πολύ, περισσότερο σε έκθεση και χημεία περιμένει να γράψω. Πιστεύει ότι με πολύ διάβασμα μπορω να βγάλω το Μαθηματικό(αφού καταφέρω να εισαχθώ) αλλά θα ήταν καλύτερη επιλογή το Οικονομικό σαν βαθμό ευκολίας.

Επίσης ένας φίλος μου λέει ρίσκο να πάω στο Ηράκλειο, η πόλη υποφέρει από ανεργεία, ενώ εδω λέει ξέρω την αγορά κ έχω το πελατολόγιο μου.

Όλα αυτά με προβλημάτισαν πρέπει να πώ.

Σίγουρα τα είπαμε τόσες φορές, απλά να ξεκινήσω για θετικές σπουδές και να είναι βουνό, επειδή έχω και την εργασία μου, σκέφτομαι μήπως δεν θα προλαβαίνω, δλδ αν μου βάζουν καθημερινά ένα σωρό ασκήσεις, μπορεί να μην υπάρχει ο χρόνος των 2-3 ωρών να τον αφιερώσω για το διάβασμα λόγω και της κούρασης κτλ

Τέσπα αυτά προς ενημέρωση. Θα αποφασίσω μέσα Αυγούστου αφού ζυγίσω όλες τις παραμέτρους.
Σας ευχαριστώ
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Αλλά που σκατά ξέρουν οτι θα σου ταίριαζε συγκεκριμένα ραδιοχημικός, απο τους 500 κλάδους της χημείας :hehe: .

Δουλεύει σε ράδιο, είχε καλούς βαθμούς στη χημεία. Τόσο απλό. :Ρ

Αυτό δεν το ρώτησες στο θέμα, αλλά μόνο σε προσωπικό, αν δεν κάνω λάθος.
Για να φαίνεται λοιπόν και εδώ, σε περίπτωση που διαβάζει και κάποιος άλλος το θέμα, παραθέτω τα εξής:

  1. Ακολουθίες-Σειρές (έχουμε αγάπη στα πολυώνυμα Taylor)
  2. Όρια - Συνέχεια Συναρτήσεων - Παραγώγιση
  3. Μελέτη μονομεταβλητών συναρτήσεων
  4. Πολυμεταβλητές Συναρτήσεις (μερικές παράγωγοι, διαφορισιμότητα, όλο το σετάκι)
  5. Πλεγμένες Συναρτήσεις
  6. Βελτιστοποίηση συναρτήσεων (μη δεσμευμένη, δεσμευμένη με εξισωτικούς και ανισωτικούς)
  7. Ολοκληρώματα (ορισμένα, αόριστα και εφαρμογές στα οικονομικά)
  8. Γραμμική Άλγεβρα (συστήματα, πράξεις με μήτρες, αντίστροφη, ορθογωνιότητα, τετραγωνικές μορφές, κτλ)
  9. Εξισώσεις διαφορών και διαφορικές εξισώσεις.
Και όλα αυτά γίνονται υπό το πρίσμα των εφαρμογών που βρίσκουν στα οικονομικά. Τώρα, ανάλογα με το πρόγραμμα σπουδών και τους καθηγητές, μπορεί κάποια από τα παραπάνω να μην τα κάνεις (πχ σε ένα τμήμα που δεν διδάσκεται μεγέθυνση και ανάλυση χρονοσειρών σε θεωρητικό επίπεδο, οι διαφορικές μπορούν να βγουν εκτός). Ενδεικτικά, εμείς είχαμε τα Μαθηματικά Οικονομικών Επιστημών του κου Λουκάκη σαν συγγράμματα (στο 1 τον Α' τόμο και στα 2-3 τον Β'). Μπορείς να ανατρέξεις στα περιεχόμενα από τον εκδοτικό οίκο, για να δεις περισσότερα =)

Πες την αλήθεια και μην κρύβεσαι, αγαπητή! Έχετε αγάπη ΜΟΝΟ για τα πολυώνυμα Taylor.

@milkompoukalo Δεν υπάρχουν διαγνωστικά τεστ στα φροντιστήρια που ρώτησες ή, ακόμα κι αν δεν υπάρχουν, δεν μπορείς να ζητήσεις να γράψεις για να δεις σε τι επίπεδο είσαι σε κάθε μάθημα; Να δεις που ρολλάρεις καλύτερα και να πράξεις αναλόγως. Ή, εν πάσει περιπτώσει, να λάβεις και αυτό υπ' όψιν σου στην ανάλυσή σου.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top