Μαθηματικό Ηρακλείου ή Οικονομικό Ρεθύμνου; 40αρης ρωτά...

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στο Ρέθυμνο πωλήθηκε προ 2-3 χρόνια ένας σταθμός στον Βαγγέλη Μαρινάκη και έγινε Παραπολιτικά, νομίζω τιμή κάπου 40-50 ήταν δεν ξέρω ακριβώς. Εντάξει ακροαματικότητα μηδέν, διαφημίσεις ελάχιστες, δλδ μάλλον μπαίνει μέσα ο σταθμός. Στο Ρέθυμνο 4-5 σταθμοί είναι πλεονασματικοί ισολογιστικά οι υπόλοιποι είτε ελλειματικοί είτε 0, γι'αυτό κ βλέπεις σταθμούς χωρίς παραγωγούς κ παίζει το random όλη μέρα κ ο ιδιοκτήτης κάνει και 2η δουλειά κτλ.

Νομίζω πέρυσι πούλαγε ένας ένα σταθμό 15.000€ αλλά δεν ξέρω τι χρέη είχε. Από διαφημίσεις 3-4 τίποτα δλδ δεν συμφέρει να αγοραστεί. Μόνο ρεύμα να πληρώνεις μπαίνεις μέσα.

Ναι για αγοράσεις σταθμό πρέπει να παράξεις χρήματα και να φορολογηθούν, αυτό λέει το ΕΣΡ.

Οι άδειες όλων των ραδιοφωνικών σταθμών είναι ΠΡΟΣΩΡΙΝΕΣ. Αναμένεται να βγεί προκύρηξη όπως και στα τηλεοπτικά κανάλια και όποιος έχει πχ 40.000€ για το Ρέθυμνο, πχ 80.000€ για Ηράκλειο και 500.000€ για Αττική θα πάρει άδεια(με λεφτά που έχουν παραχθεί και φορολογηθεί πάντα). Οι σταθμοί θα λιγοστέψουν, από 18 στο Ρέθυμνο θα γίνουν 5-6 το πολύ. Αυτό θα ήταν κ το σωστό πιστεύω.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,663 μηνύματα.
Στο Ρέθυμνο πωλήθηκε προ 2-3 χρόνια ένας σταθμός στον Βαγγέλη Μαρινάκη και έγινε Παραπολιτικά, νομίζω τιμή κάπου 40-50 ήταν δεν ξέρω ακριβώς. Εντάξει ακροαματικότητα μηδέν, διαφημίσεις ελάχιστες, δλδ μάλλον μπαίνει μέσα ο σταθμός. Στο Ρέθυμνο 4-5 σταθμοί είναι πλεονασματικοί ισολογιστικά οι υπόλοιποι είτε ελλειματικοί είτε 0, γι'αυτό κ βλέπεις σταθμούς χωρίς παραγωγούς κ παίζει το random όλη μέρα κ ο ιδιοκτήτης κάνει και 2η δουλειά κτλ.

Νομίζω πέρυσι πούλαγε ένας ένα σταθμό 15.000€ αλλά δεν ξέρω τι χρέη είχε. Από διαφημίσεις 3-4 τίποτα δλδ δεν συμφέρει να αγοραστεί. Μόνο ρεύμα να πληρώνεις μπαίνεις μέσα.

Ναι για αγοράσεις σταθμό πρέπει να παράξεις χρήματα και να φορολογηθούν, αυτό λέει το ΕΣΡ.

Οι άδειες όλων των ραδιοφωνικών σταθμών είναι ΠΡΟΣΩΡΙΝΕΣ. Αναμένεται να βγεί προκύρηξη όπως και στα τηλεοπτικά κανάλια και όποιος έχει πχ 40.000€ για το Ρέθυμνο, πχ 80.000€ για Ηράκλειο και 500.000€ για Αττική θα πάρει άδεια(με λεφτά που έχουν παραχθεί και φορολογηθεί πάντα). Οι σταθμοί θα λιγοστέψουν, από 18 στο Ρέθυμνο θα γίνουν 5-6 το πολύ. Αυτό θα ήταν κ το σωστό πιστεύω.
μαλιστα πολυ ενδιαφερουσες πληροφοριες.φανταζομαι επειδη δεν ειναι μεγαλοι σταθμοι προφανως βασιζονται στη τοπικη διαφημιση.ενας που χει χασαπικο,μπακαλικο τι προσφορες θα κανει.τωρα με τον κορονωιο χεσε μεσα πολυχρονη κοινως!Νομιζω οτι το μελλον ειναι το διαδικτυακο ραδιο!!Χωρις να χρειαζεται να χεις γραφεια και να πληρωνεις δεηδες και βλακειες μπορεις να βγαλεις καλα λεφτουδακια
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
μαλιστα πολυ ενδιαφερουσες πληροφοριες.φανταζομαι επειδη δεν ειναι μεγαλοι σταθμοι προφανως βασιζονται στη τοπικη διαφημιση.ενας που χει χασαπικο,μπακαλικο τι προσφορες θα κανει.τωρα με τον κορονωιο χεσε μεσα πολυχρονη κοινως!Νομιζω οτι το μελλον ειναι το διαδικτυακο ραδιο!!Χωρις να χρειαζεται να χεις γραφεια και να πληρωνεις δεηδες και βλακειες μπορεις να βγαλεις καλα λεφτουδακια

Οι διαφημίσεις στην επαρχία είναι κατά 95% τοπικές επιχειρήσεις, πχ μανάβικα, σουβλατζίδικα, ταβέρνες, κατασκευαστικές, σιδεράδες, αλουμινάδες κτλ κάποιοι έχουν διαφημίσει και Coca Cola Zero, Jumbo, ΑΒ Βασιλόπουλο, Creta Farms, κτλ αλλά είναι το 5% και 2-3 σταθμοί. Το χρήμα το παίρνουν 5-6 ράδια τα άλλα φυτοζωούν, μιλάμε για 2-3 διαφημίσεις την ώρα, των 50€/μία. Οι καλοί σταθμοί έχουν 50-80 διαφημίσεις,
των 80-150€ κατά μ.ο. οπότε είναι κερδοφόροι. Οι χορηγίες παίζουν στα 150-300€ σε κάποιες ημερήσιες εκπομπές.
Στο Ηράκλειο οι τιμές στους καλούς σταθμούς είναι στο τριπλάσιο δλδ 200-400€/μία, αλλά είναι και μία πόλη των 180.000 κατοίκων όχι των 30.000 όπως το Ρέθυμνο. Στην Αθήνα μιλάμε για διαφημίσεις των 10.000€ στους καλούς σταθμούς και χορηγίες 20-30 χιλιάρικα για ημερήσιες εκπομπές με ακροαματικότητα. Από αυτό που ξέρω δλδ τώρα αν κάποιος έχει περισσότερες γνώσεις για Αττική ας μας πεί.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,663 μηνύματα.
Οι διαφημίσεις στην επαρχία είναι κατά 95% τοπικές επιχειρήσεις, πχ μανάβικα, σουβλατζίδικα, ταβέρνες, κατασκευαστικές, σιδεράδες, αλουμινάδες κτλ κάποιοι έχουν διαφημίσει και Coca Cola Zero, Jumbo, ΑΒ Βασιλόπουλο, Creta Farms, κτλ αλλά είναι το 5% και 2-3 σταθμοί. Το χρήμα το παίρνουν 5-6 ράδια τα άλλα φυτοζωούν, μιλάμε για 2-3 διαφημίσεις την ώρα, των 50€/μία. Οι καλοί σταθμοί έχουν 50-80 διαφημίσεις,
των 80-150€ κατά μ.ο. οπότε είναι κερδοφόροι. Οι χορηγίες παίζουν στα 150-300€ σε κάποιες ημερήσιες εκπομπές.
Στο Ηράκλειο οι τιμές στους καλούς σταθμούς είναι στο τριπλάσιο δλδ 200-400€/μία, αλλά είναι και μία πόλη των 180.000 κατοίκων όχι των 30.000 όπως το Ρέθυμνο. Στην Αθήνα μιλάμε για διαφημίσεις των 10.000€ στους καλούς σταθμούς και χορηγίες 20-30 χιλιάρικα για ημερήσιες εκπομπές με ακροαματικότητα. Από αυτό που ξέρω δλδ τώρα αν κάποιος έχει περισσότερες γνώσεις για Αττική ας μας πεί.
αρα δεν βγαινει τοπικος σταθμος!!Στοιχηματικες δινουν χορηγιες οπως δινανε παλια??Παλια παιρνανε και απο κει τωρα φανταζομαι θα χουν κοπει και αυτα!
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο τζίρος στα ραδιόφωνα έχει πέσει 70% σε σχέση με το 2008. Σε κάποιους ίσως και 90% ή μπαίνουν μέσα τελείως. Σου είπα 5-6 επιβιώνουν. Τα ίδια και στο Ηράκλειο. Η Αττική είναι αλλιώς. Ακόμα και η Πειραική Εκκλησία κερδοφόρα είναι έχοντας μερικές διαφημίσεις και κάνει και εγγραφές μελών 10€/έτος, νομίζω κάνει δωρεές και ο Μαρινάκης εκεί στον Πειραιά και πάνε ''μπάλα''. Έχει κ ακροαματικότητα γύρω στο 4 με 5%.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Ο τζίρος στα ραδιόφωνα έχει πέσει 70% σε σχέση με το 2008. Σε κάποιους ίσως και 90% ή μπαίνουν μέσα τελείως. Σου είπα 5-6 επιβιώνουν. Τα ίδια και στο Ηράκλειο. Η Αττική είναι αλλιώς. Ακόμα και η Πειραική Εκκλησία κερδοφόρα είναι έχοντας μερικές διαφημίσεις και κάνει και εγγραφές μελών 10€/έτος, νομίζω κάνει δωρεές και ο Μαρινάκης εκεί στον Πειραιά και πάνε ''μπάλα''. Έχει κ ακροαματικότητα γύρω στο 4 με 5%.

Πάντως, από τους μεγάλους σταθμούς της Αθήνας, εγώ μόνο τον Jazz fm θυμάμαι να έχει κλείσει - με το ξεκίνημα της κρίσης τον πήρε ο Κωστόπουλος και τον έκανε Nitro. Αν και νομίζω τα τελευταία 2-3 χρόνια ακούγεται ότι θα ξαναπουληθεί η συχνότητά του (102,4 fm).

Για το κεντρικό ζήτημα του thread, μιας και το παρακολουθώ από την αρχή, νομίζω ότι είναι ξεκάθαρο ότι η μόνη διαθέσιμη επιλογή είναι το μαθηματικό. Απλώς, όπως το βλέπω εγώ, είναι λογικό να το τριπλοσκέφτεται κανείς όταν είναι να βγει από το comfort zone του. Ωστόσο, στα 41 νομίζω ότι είναι μία καλή ευκαιρία να γίνει αυτό, ειδικά αν είναι ειλικρινής και βαθιά η επιθυμία.

Οπότε, άντε σε 5-6 χρόνια και συνάδελφοι!
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Έχω παρακολουθήσει λίγο το θέμα και σαν απόφοιτος Οικονομικού Τμήματος έχω να πω το εξής. Αν πας σε αμιγώς Οικονομικό Τμήμα με την ελπίδα να συνδυάσεις την τωρινή σου απασχόληση με σπουδές κοντά στο αντικείμενο της δουλειάς σου, σε λάθος πόρτα χτυπάς. :P Δεν έχω κάνει ούτε ένα μάθημα διαφήμισης, δεν έχω κάνει ούτε ένα μάθημα μάρκετινγκ. Στην σχολή είχαμε 1 μάθημα "εισαγωγή στο management" και αυτό ήταν. Marketing δηλαδή παίζει ακόμη να μην υπάρχει μάθημα ούτε σαν επιλογής.

Επειδή στην Ελλάδα το πεδίο των Οικονομικών είναι - κακώς - πολύ συγκεχυμένο, και είτε είσαι Λογιστής, είτε Χρηματιστής, είτε της Οργάνωσης και Διοίκησης, οικονομολόγος λέγεσαι, προτείνω να μπεις και να δεις το πρόγραμμα σπουδών της σχολής. Αν δεν σου αρέσουν τα οικονομικά, το να κάνεις 4 χρόνια Μίκρο-Μάκρο-Μεγέθυνση-Ιστορίες κτλ κτλ δεν νομίζω πως είναι κάτι που σου ταιριάζει. Αν από την άλλη το τμήμα έχει ποικίλες και αξιόλογες δεξιόδους σε μαθήματα σχετικά με μάρκετινγκ και διαφήμιση, τότε η συζήτηση αλλάζει =)

Όπως και αν έχει, καλή επιτυχία! :flowers:
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,663 μηνύματα.
Πάντως, από τους μεγάλους σταθμούς της Αθήνας, εγώ μόνο τον Jazz fm θυμάμαι να έχει κλείσει - με το ξεκίνημα της κρίσης τον πήρε ο Κωστόπουλος και τον έκανε Nitro. Αν και νομίζω τα τελευταία 2-3 χρόνια ακούγεται ότι θα ξαναπουληθεί η συχνότητά του (102,4 fm).

Για το κεντρικό ζήτημα του thread, μιας και το παρακολουθώ από την αρχή, νομίζω ότι είναι ξεκάθαρο ότι η μόνη διαθέσιμη επιλογή είναι το μαθηματικό. Απλώς, όπως το βλέπω εγώ, είναι λογικό να το τριπλοσκέφτεται κανείς όταν είναι να βγει από το comfort zone του. Ωστόσο, στα 41 νομίζω ότι είναι μία καλή ευκαιρία να γίνει αυτό, ειδικά αν είναι ειλικρινής και βαθιά η επιθυμία.

Οπότε, άντε σε 5-6 χρόνια και συνάδελφοι!
παντως ο πιο ταλαιπωρημενος σταθμος στην αθηνα ειναι ο 89.2.λες και εχει φαει γκαντεμιασμα αυτη η συχνοτητα απο το σταθμο της εκκλησιας στους 89.5.θυμαμαι γυρω στο 2006 ηταν ο σπορταιμ φμ που ειχε πολυ βαρβατο προγραμμα για την εποχη,μετα απο κανα χρονο βαρεσε φαλιμεντο και τον πηρε το 2008 ο ρεστης και τον ονομασε αρενα.ε τι το ηθελε να το κανει αυτο μετα απο κανα χρονο ξαναφουνταρε και αυτος και εγινε μουσικος σταθμος ραδιο κεφι κτλπ.τωρα δεν εχω ιδεα τι εχει απογινει αυτη η συχνοτητα
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,222 μηνύματα.
Θέλω να σπουδάσω κάτι που να μου αρέσει. Να πηγαίνω στο Πανεπιστήμιο να ρουφήξω γνώση και να μην το αισθάνομαι να με καταπιέζει, όπως τα πολιτικοοικονομικά. Είδα το πρόγραμμα του Πανεπιστημίου Ρεθύμνου για τα οικονομικά, θέλοντας και μη εμπλέκεται η πολιτική, υπάρχει μάθημα Μαρξιστική Οικονομική. Αν αυτό δεν είναι πολιτικά ε τότε τι είναι;
Η διαφήμιση και γενικότερα οι πωλήσεις δεν θέλουν πτυχίο αλλά ικανότητα. Και μία ΚοινΣΕπ γίνεται άνευ πτυχίου στο sales & marketing. Νομίζω ο Ωνάσης είχε τελειώσει δημοτικό, κι όμως τα κατάφερε περίφημα στο εμπορικό κομμάτι.
Ίσως τελικά κάνω το βήμα να δώσω για Μαθηματικό του χρόνου κι έχει ο Θεός...

Τα έχεις μπερδέψει λίγο .
Ούτε το μαθηματικό ούτε το φυσικό ούτε το χημικό ούτε οι πολυτεχνικές βγάζουν επιστήμονες .
Βγάζουν πιστοποιήσεις(πτυχία) . Μην περιμένεις οτι θα σε εμπνέουν όλοι οι καθηγητές ούτε οτι ο σκοπός τους είναι να περάσουν γνώση. Τόσο η πλειοψηφία των φοιτητών όπως και των καθηγητών κοιτάνε να περάσει η χρονιά και όσοι περισσότεροι γίνεται . Το τι έμαθαν είναι λιγότερο σημαντικό απο το να περάσουν .

Όπως σου είπα είναι αδύνατο να μην εμπλακούν τα πολιτικά ως έναν βαθμό αφού επηρεάζουν τα οικονομικά και αντίστροφα τα οικονομικά τα επηρεάζουν όλα . Εφόσον λες οτι δεν θες να ασχοληθείς με αυτά ούτε στο ελάχιστο προφανώς δεν πρέπει να σκέφτεσαι ένα τέτοιο τμήμα πλέον . Δεν έχει νόημα να ασχοληθείς με κάτι που δεν θα σου αρέσει ακόμα και εαν σου εξασφαλίζει έναν καλό μισθό.Εξάλλου εσύ απ'ότι θυμάμαι έχεις φράγκα στην άκρη πλέον οπότε δεν είναι παράμετρος που θα πρέπει σε απασχολεί,το κάνεις επειδή γουστάρεις ;).

Όλα ικανότητα θέλουν , απλά όταν διαβάζεις λίγο μπορείς να κάνεις πιο educated προβλέψεις για το τι θα συμβεί χωρίς να χρειαστεί να το πραγματοποιήσεις . Αυτός είναι και ο λόγος που η μαθηματική μοντελοποιήση σε συνδυασμό με την αλματώδη εξέλιξη των υπολογιστικών συστημάτων , λαμβάνει μεγάλη σημασία σήμερα . Είναι φτηνότερο,αποδοτικότερο και πιο γρήγορο απο το να προσπαθείς στην τύχη να πετύχεις κάτι :P .

Δεν χρειάζεται να σπουδάσεις κάτι για να γίνεις επιτυχημένος σε αυτό,εαν είναι αφηρημένο πεδίο(Απαιτεί βασικό και σχετικά φτηνό εξοπλισμό,τον χρόνο και την σκέψη σου).Σημασία έχει η δουλειά και η εμπειρία που έχεις,τώρα πως τα απέκτησες...δεν ξέρω,διάβαζες σε βιβλιοθήκες ; Έπιασες σχετική δουλειά ως βοηθός or something; Whatever... Μπορείς να παρακολουθήσεις 50 μαθήματα marketing ,εαν είσαι μπούφος δεν θα πουλάς περισσότερο . Μπορείς να είσαι και αστέρι, χωρίς τα 50 μαθήματα . Αλλά εαν έχεις την ευκαιρία να τα πάρεις,μόνο καλό μπορούν να σου κάνουν,εαν είναι παραγωγικά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

@Viedo

Σήμερα καθόμουνα σε καφετέρια στην παραλία και συζήταγα με ένα φίλο(κι αυτός πωλητής καφέ έχει και καφετέρια), γιατί ο κόσμος είναι ενέργεια, από που προέρχεται, για τα κβάντα, την σχετικότητα, ότι ο χωροχρόνος καμπυλώνεται, αν υπάρχει Θεός κτλ.. 2 ώρες αυτά λέγαμε και στο δίπλα τραπέζι συζήταγαν πολιτικά. Ο καθένας με τον πόνο του που λένε... Έχω πολλές υπαρξιακές αναζητήσεις αυτές θέλω να καλύψω είναι η αλήθεια.
Ευχαριστώ

Η φυσική ΔΕΝ λύνει τα υπαρξιακά προβλήματα .
Ακόμα και εαν κάποια στιγμή έχουμε μια TOE αυτή απλά θα προβλέπει τα πάντα(όχι οτι θα εφαρμόζεται, ούτε οτι θα είναι σίγουρα μια γενική ΤΟΕ,αλλά όσων ξέρουμε). Δεν θα απαντάει όμως στο ερώτημα γιατί,τουλάχιστον όχι στο πλαίσιο που η πλειοψηφία των ανθρώπων ζητάει μια απάντηση υπαρξιακής αιτιολόγησης . Μέχρι κάποιος να διαβάσει σοβαρά για αυτά τα συζητάει σε πλήρως φιλοσοφικό επίπεδο and it's fine ,αλλά δεν είναι αυτός ο σκοπός της φυσικής.Και εαν αρχίσει να μιλάει σε αυτό το επίπεδο χάνει το επιστημονικό της κύρος. Επομένως δημιουργείται μια σύγχυση στο μυαλό των ανθρώπων για το τι πρέπει να προσδοκούν απο την φυσική
 
Τελευταία επεξεργασία:

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Η φυσική ΔΕΝ λύνει τα υπαρξιακά προβλήματα .
Ακόμα και εαν κάποια στιγμή έχουμε μια TOE αυτή απλά θα προβλέπει τα πάντα(όχι οτι θα εφαρμόζεται, ούτε οτι θα είναι σίγουρα μια γενική ΤΟΕ,αλλά όσων ξέρουμε). Δεν θα απαντάει όμως στο ερώτημα γιατί,τουλάχιστον όχι στο πλαίσιο που η πλειοψηφία των ανθρώπων ζητάει μια απάντηση υπαρξιακής αιτιολόγησης . Μέχρι κάποιος να διαβάσει σοβαρά για αυτά τα συζητάει σε πλήρως φιλοσοφικό επίπεδο and it's fine ,αλλά δεν είναι αυτός ο σκοπός της φυσικής.Και εαν αρχίσει να μιλάει σε αυτό το επίπεδο χάνει το επιστημονικό της κύρος. Επομένως δημιουργείται μια σύγχυση στο μυαλό των ανθρώπων για το τι πρέπει να προσδοκούν απο την φυσική

Δυστυχώς, τίποτα δε λύνει τα υπαρξιακά προβλήματα. :Ρ

Πάντως, τις καλύτερες συζητήσεις φιλοσοφικού περιεχομένου θυμάμαι να τις έχω κάνει με άτομα σχετικά, με τον έναν ή τον άλλο τρόπο, με τη φυσική/μαθηματικά. Αλλά, κυρίως με τη φυσική, τώρα που το σκέφτομαι (βέβαια, αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό).
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@Samael η κλίση μου είναι αυτές οι επιστήμες. Όχι τα Οικονομικά. Σου έγραψα σε προηγούμενο μνμ οτι συμφωνώ οτι στην Φυσική Κατεύθυνσης τα 11 και 14 γραπτά είναι κακό το ένα μέτριο το άλλο. Άκου όμως. Το 11 ήταν το 1ο μου διαγώνισμα μετά από 20 χρόνια, είχα τρομερό στρές, στην τελευταία άσκηση ήξερα τους τύπους κ να την λύσω μπλόκαρα και δεν έγραψα τίποτα. Αν δεν υπήρχε το άγχος 14 θα εγραφα. Πάμε στο 2ο που εγραψα 14. Εκεί μας έβαλε μία άσκηση που δεν μας είχε ξαναδείξει ποτέ. Τους έβαλα 3!!! διαφορετικές λύσεις όλες λάθος. Του λέω 3 σου έγραψα γιατί δεν ξέρω ποια είναι η σωστή δεν έχω ξαναδεί αυτή την άσκηση. Μου λέει ολα θα σας τα δείχνω; Μετά τον ρώτησα άλλη μέρα, μου λέει αν στην είχα δείξει(δλδ μια παρόμοια) 16-17 θα μου έγραφες.
Οταν πήγαινα Τεχνικό Λύκειο το '96 είχα Φυσική Χημεία 16αρια και Μαθηματικά 17-18, οκ δεν ήταν Κατεύθυνση αλλά διάβαζα ελάχιστα.
Θα πώ μόνο το εξής... ας το προσπαθήσω κ βλέπουμε, ξέρω ότι θα μου αρέσει στο Μαθηματικό, το ότι θα θέλει διάβασμα οκ, θα το κάνω, μ'αρέσουν τα Μαθηματικά. Και στο Φυσικό να περάσω πάλι θα διαβάζω. Επειδή μ'αρέσουν αυτά.
Σε ευχαριστώ.
ΥΓ: Δεν είμαι του 20 στις θετικές επιστήμες, αλλά οι καθηγητές μου με θεωρούν καλό κ είναι κρίμα, τουλάχιστον να μην προσπαθήσω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Για μάρκετινγκ λέω να διαβάσω μερικά βιβλία σχετικά με το αντικείμενο. Πωλήσεις ξέρω, κειμενογράφος είμαι, φωνή σε σπότ βάζω πότε πότε κτλ. Δεν αποκλείω να παρακολουθήσω κάποιο σεμινάριο στο μέλλον. Αλλά ως σπουδές θέλω Μαθηματικά. Θέλω να δώ πόσο απειρίζει το μυαλό μου :dance3:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δυστυχώς, τίποτα δε λύνει τα υπαρξιακά προβλήματα. :Ρ

Πάντως, τις καλύτερες συζητήσεις φιλοσοφικού περιεχομένου θυμάμαι να τις έχω κάνει με άτομα σχετικά, με τον έναν ή τον άλλο τρόπο, με τη φυσική/μαθηματικά. Αλλά, κυρίως με τη φυσική, τώρα που το σκέφτομαι (βέβαια, αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό).
Τις απάντησεις στα ΠΩΣ; ΠΟΤΕ; ΓΙΑΤΙ; κανείς δεν θα τις δώσει... μπορούμε όμως να αναπτύξουμε διάφορες θεωρίες να περνάει η ώρα. Εμένα μ'αρέσει...
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Δεν πάμε κάπου μόνο λόγω κλίσης αλλά και επειδή το θέλουμε. Εσένα δεν σου αρέσουν τα Οικονομικά και είναι απόλυτα δεκτό. Ακριβώς αυτό που είπες προς το τέλος του μηνύματός σου προσπάθησε και βλέπεις πώς θα πάει αφού σου αρέσουν τόσο τα Μαθηματικά και λιγότερο η Φυσική. Καλώς ή κακώς οι βάσεις δεν είναι καθόλου απαγορευτικές, είναι ιδιαίτερα χαμηλές και στις δύο σχολές. Το θέμα είναι το μέσα στη σχολή που υποθέτω είναι πολύ απαιτητικά τα πράγματα.

Δεν έχει και πολύ νόημα να περάσεις Οικονομικά και να πηγαίνεις με το στανιό κάθε μέρα στα μαθήματα...
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν πάμε κάπου μόνο λόγω κλίσης αλλά και επειδή το θέλουμε. Εσένα δεν σου αρέσουν τα Οικονομικά και είναι απόλυτα δεκτό. Ακριβώς αυτό που είπες προς το τέλος του μηνύματός σου προσπάθησε και βλέπεις πώς θα πάει αφού σου αρέσουν τόσο τα Μαθηματικά και λιγότερο η Φυσική. Καλώς ή κακώς οι βάσεις δεν είναι καθόλου απαγορευτικές, είναι ιδιαίτερα χαμηλές και στις δύο σχολές. Το θέμα είναι το μέσα στη σχολή που υποθέτω είναι πολύ απαιτητικά τα πράγματα.

Δεν έχει και πολύ νόημα να περάσεις Οικονομικά και να πηγαίνεις με το στανιό κάθε μέρα στα μαθήματα...

Μία ιστορία:
«Ένας παππούλης έλεγε κάποτε στον εγγονό του που δυσκολεύοταν στο σχολείο.
''Ήμουν κακός στην αριθμητική, ούτε προπαίδεια δεν ήξερα''.
''Και τι έκανες γι'αυτό παππούλη;'' είπε το παιδάκι όλο απορία.
''Άρχισα να διαβάζω 30' τρείς φορές την εβδομάδα την προπαίδεια και έμαθα την μισή, αλλά πάλι
υστερούσα, τότε κατάλαβα το εξής...''
''Τι παππούλη;'' είπε το μικρό παιδί.
''Ότι έπρεπε να διαβάζω 1 ώρα την ημέρα για 6 μέρες την εβδομάδα, ε στο τέλος
έμαθα την προπαίδεια''.»
Μόνο λοιπόν ένας τρόπος υπάρχει να βελτιωθώ και στην Φυσική. ΔΙΑΒΑΣΜΑ, ΔΙΑΒΑΣΜΑ, ΔΙΑΒΑΣΜΑ. Επίσης μόνο ένας τρόπος υπάρχει να σταθώ στο Μαθηματικό. ΔΙΑΒΑΣΜΑ, ΔΙΑΒΑΣΜΑ, ΔΙΑΒΑΣΜΑ.
Όσο πιο πολύ προσπαθήσεις, τόσο περισσότερα καλά αποτελέσματα θα έχεις. Η επιμονή σε κάτι φέρνει αποτελέσματα. Αυτό το αναφέρω για το ότι ειναι δύσκολο το Μαθηματικό.

Οικονομικά. Νομίζω έκλεισε το θέμα. Δεν πάω ούτε με σφαίρες, είναι βέβαιο πως θα το παρατήσω την 1η εβδομάδα. Βασικά το φροντιστήριο θα παρατήσω με το που θα ξεκινήσω κ θα αρχίσουν τα μικρο-μακρο κτλ αντιός αμίγκος.
Μπορούσα το 2018 να δώσω για Οικονομικό. Η βάση ήταν χαμηλή. Θα γράφα κανά 10-11 ίσως. Νομίζω 02 ήταν η βάση. Κι ομως δεν έδωσα, έριξα λευκή πετσέτα στα Οικονομικά ως μάθημα από τον Νοέμβριο. Δεν μου άρεσαν.

Εννοείται το κάνω γιατί το ΘΕΛΩ. Απλά υπάρχει και η κλίση. Και μου αρέσουν. Για Οικονομικά απλά σκεφτόμουν δήθεν επαγγελματική αποκατάσταση αλλά ΔΕΝ τα θελω.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Ακριβώς,

Αν δεν βρέξεις κώλο, ψάρι δεν τρως...
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,663 μηνύματα.
απο περιεργεια και μονο στα μαθηματικα σε τι επιπεδο βρισκεσαι?δηλαδη εχεις ακουσει για ορια,παραγωγους κτλπ?
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Σήμερα καθόμουνα σε καφετέρια στην παραλία και συζήταγα με ένα φίλο(κι αυτός πωλητής καφέ έχει και καφετέρια), γιατί ο κόσμος είναι ενέργεια, από που προέρχεται, για τα κβάντα, την σχετικότητα, ότι ο χωροχρόνος καμπυλώνεται, αν υπάρχει Θεός κτλ.. 2 ώρες αυτά λέγαμε και στο δίπλα τραπέζι συζήταγαν πολιτικά. Ο καθένας με τον πόνο του που λένε... Έχω πολλές υπαρξιακές αναζητήσεις αυτές θέλω να καλύψω είναι η αλήθεια.
Ευχαριστώ

Και η πολιτική ...είναι μια προέκταση των Μαθηματικών. Το ψήνεις για μισό ποτό;

 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,222 μηνύματα.
Δυστυχώς, τίποτα δε λύνει τα υπαρξιακά προβλήματα. :Ρ

Πάντως, τις καλύτερες συζητήσεις φιλοσοφικού περιεχομένου θυμάμαι να τις έχω κάνει με άτομα σχετικά, με τον έναν ή τον άλλο τρόπο, με τη φυσική/μαθηματικά. Αλλά, κυρίως με τη φυσική, τώρα που το σκέφτομαι (βέβαια, αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό).

Ας μείνει και τίποτα άλυτο , ποιο το νόημα εαν έχουμε την απάντηση σε όλα και μάλιστα εύκολα; :hehe: .

Oh είναι πολύ δύσκολο να επιλέξεις . Αλλά εαν κάποιος ασχοληθεί προκύπτουν πράγματι πολύ ωραίες συζητήσεις και απο τα δύο πεδία. Στα μαθηματικά δεν έχει τύχει να κάνω, κυρίως γιατί προφανώς στους περισσότερους ανθρώπους δεν είναι και τόσο δημοφιλή ή υποφερτά . Όχι οτι είμαι σίγουρος δηλαδή για το τι θα μπορούσε τυπικά να συζητηθεί. Προσωπικά μου αρέσουν πολύ μαθηματικά προβλήματα στην επιστήμη των υπολογιστών όπως λογική,διακριτά,αλγόριθμοι,κρυπτογραφία,θεωρία πληροφορίας . Εαν και τα τελευταία χρόνια και τομείς όπως η συναρτησιακή ανάλυση και η αφηρημένη άλγεβρα μου φαίνονται πολύ ωραία . Αλλά κυρίως τα διαβάζω γιατί προσφέρουν μια καλύτερη φιλοσοφία για εργαλεία που χρησιμοποιούνται στην πράξη .

Η φυσική δεινοπαθεί λίγο , ειδικά με την άμοιρη την κβαντική που έχει φάει την παρερμηνεία της ζωής της σε μια προσπάθεια να εκλαϊκευτεί :hehe: . Έχει την ομορφιά & την γοητεία της ως η θεμελιώδης θετική επιστήμη . Το κύρος της το αποκτάει απο τα μαθηματικά όμως ειδάλλως εκφυλίζεται σε χημεία ή βιολογία . Γι'αυτό όταν αρχίζουν και πάνε οι ερωτήσεις σε φάση "Λέτε να υπάρχει Θεός πίσω απο το σύμπαν ή να ζούμε σε προσομοίωση" κριντζάρω :P . Όχι γιατί δεν μου αρέσουν τέτοιες ερωτήσεις,αλλά επειδή δεν μπορείς πλέον να εφαρμόσεις την επιστημονική μέθοδο και επομένως δεν αφορά την επιστήμη πλέον το ερώτημα και αυτό στο οποίο εστιάζει στην παρούσα κατάσταση της .
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
απο περιεργεια και μονο στα μαθηματικα σε τι επιπεδο βρισκεσαι?δηλαδη εχεις ακουσει για ορια,παραγωγους κτλπ?
Ναι τα είχα κάνει. Όρια είναι τα lim. Θυμάμαι τις συζυγείς, τα άπειρα κτλ έχω ακόμα τα τετράδια, του είχα γράψει 16 και 18. Τώρα στο φροντιστήριο θα κάνω τα ίδια πάλι αλλά νομίζω πιο μεθοδικά, άλλο εσπερινό άλλο να δίνεις 300+ το μήνα και να κάνεις κάθε μέρα.
Υγεία να υπάρχει κ μπορεί να τα καταφέρω να κ πάρω κ πτυχίο κ λέω υγεία γιατί μπορείς να μας θέσει(που λένε κ στην Κρητη) και κανένας covid.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ας μείνει και τίποτα άλυτο , ποιο το νόημα εαν έχουμε την απάντηση σε όλα και μάλιστα εύκολα; :hehe: .

Oh είναι πολύ δύσκολο να επιλέξεις . Αλλά εαν κάποιος ασχοληθεί προκύπτουν πράγματι πολύ ωραίες συζητήσεις και απο τα δύο πεδία. Στα μαθηματικά δεν έχει τύχει να κάνω, κυρίως γιατί προφανώς στους περισσότερους ανθρώπους δεν είναι και τόσο δημοφιλή ή υποφερτά . Όχι οτι είμαι σίγουρος δηλαδή για το τι θα μπορούσε τυπικά να συζητηθεί. Προσωπικά μου αρέσουν πολύ μαθηματικά προβλήματα στην επιστήμη των υπολογιστών όπως λογική,διακριτά,αλγόριθμοι,κρυπτογραφία,θεωρία πληροφορίας . Εαν και τα τελευταία χρόνια και τομείς όπως η συναρτησιακή ανάλυση και η αφηρημένη άλγεβρα μου φαίνονται πολύ ωραία . Αλλά κυρίως τα διαβάζω γιατί προσφέρουν μια καλύτερη φιλοσοφία για εργαλεία που χρησιμοποιούνται στην πράξη .

Η φυσική δεινοπαθεί λίγο , ειδικά με την άμοιρη την κβαντική που έχει φάει την παρερμηνεία της ζωής της σε μια προσπάθεια να εκλαϊκευτεί :hehe: . Έχει την ομορφιά & την γοητεία της ως η θεμελιώδης θετική επιστήμη . Το κύρος της το αποκτάει απο τα μαθηματικά όμως ειδάλλως εκφυλίζεται σε χημεία ή βιολογία . Γι'αυτό όταν αρχίζουν και πάνε οι ερωτήσεις σε φάση "Λέτε να υπάρχει Θεός πίσω απο το σύμπαν ή να ζούμε σε προσομοίωση" κριντζάρω :P . Όχι γιατί δεν μου αρέσουν τέτοιες ερωτήσεις,αλλά επειδή δεν μπορείς πλέον να εφαρμόσεις την επιστημονική μέθοδο και επομένως δεν αφορά την επιστήμη πλέον το ερώτημα και αυτό στο οποίο εστιάζει στην παρούσα κατάσταση της .

Για την προσομοίωση κάτι λέει το παρακάτω βίντεο
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,222 μηνύματα.
@Samael η κλίση μου είναι αυτές οι επιστήμες. Όχι τα Οικονομικά. Σου έγραψα σε προηγούμενο μνμ οτι συμφωνώ οτι στην Φυσική Κατεύθυνσης τα 11 και 14 γραπτά είναι κακό το ένα μέτριο το άλλο. Άκου όμως. Το 11 ήταν το 1ο μου διαγώνισμα μετά από 20 χρόνια, είχα τρομερό στρές, στην τελευταία άσκηση ήξερα τους τύπους κ να την λύσω μπλόκαρα και δεν έγραψα τίποτα. Αν δεν υπήρχε το άγχος 14 θα εγραφα. Πάμε στο 2ο που εγραψα 14. Εκεί μας έβαλε μία άσκηση που δεν μας είχε ξαναδείξει ποτέ. Τους έβαλα 3!!! διαφορετικές λύσεις όλες λάθος. Του λέω 3 σου έγραψα γιατί δεν ξέρω ποια είναι η σωστή δεν έχω ξαναδεί αυτή την άσκηση. Μου λέει ολα θα σας τα δείχνω; Μετά τον ρώτησα άλλη μέρα, μου λέει αν στην είχα δείξει(δλδ μια παρόμοια) 16-17 θα μου έγραφες.
Οταν πήγαινα Τεχνικό Λύκειο το '96 είχα Φυσική Χημεία 16αρια και Μαθηματικά 17-18, οκ δεν ήταν Κατεύθυνση αλλά διάβαζα ελάχιστα.
Θα πώ μόνο το εξής... ας το προσπαθήσω κ βλέπουμε, ξέρω ότι θα μου αρέσει στο Μαθηματικό, το ότι θα θέλει διάβασμα οκ, θα το κάνω, μ'αρέσουν τα Μαθηματικά. Και στο Φυσικό να περάσω πάλι θα διαβάζω. Επειδή μ'αρέσουν αυτά.
Σε ευχαριστώ.
ΥΓ: Δεν είμαι του 20 στις θετικές επιστήμες, αλλά οι καθηγητές μου με θεωρούν καλό κ είναι κρίμα, τουλάχιστον να μην προσπαθήσω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Για μάρκετινγκ λέω να διαβάσω μερικά βιβλία σχετικά με το αντικείμενο. Πωλήσεις ξέρω, κειμενογράφος είμαι, φωνή σε σπότ βάζω πότε πότε κτλ. Δεν αποκλείω να παρακολουθήσω κάποιο σεμινάριο στο μέλλον. Αλλά ως σπουδές θέλω Μαθηματικά. Θέλω να δώ πόσο απειρίζει το μυαλό μου :dance3:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Τις απάντησεις στα ΠΩΣ; ΠΟΤΕ; ΓΙΑΤΙ; κανείς δεν θα τις δώσει... μπορούμε όμως να αναπτύξουμε διάφορες θεωρίες να περνάει η ώρα. Εμένα μ'αρέσει...

Δεν ανησυχώ οτι θα την βελτιώσεις την φυσική , φαίνεται οτι προσπαθείς και το θες,επομένως είναι θέμα χρόνου.
Εαν θες την γνώμη μου θα σου τονίσω απο τώρα ορισμένα σημεία που θα πρέπει να αλλάξεις τρόπο σκέψης,γιατί σε πολλά παιδιά που έχω κάνει ιδιαίτερα βλέπω τους ίδιους προβληματισμούς :

α) Στην φυσική πρέπει να έχω δει κάτι λυμένο ξανά για να το λύσω .

Σχεδόν ποτέ δεν πέφτει ίδιο πρόβλημα . Η κατάσταση,το σενάριο δηλαδή,μπορεί να αλλάξει με άπειρους τρόπους .
Εδώ είναι και το ζουμί της φυσικής και εδώ φαίνεται ποιος διάβασε και κατάλαβε και ποιος διάβασε και παπαγάλισε. Δεν χρειάζεται να έχεις δει την ίδια άσκηση για να την λύσεις . Αρκεί να είσαι εξοικειωμένος με όλα τα φυσικά φαινόμενα που λαμβάνουν χώρα στο πρόβλημα . Το τελευταίο είναι πάντα εξασφαλισμένο γιατί δεν θα σου βάλουν ποτέ πρόβλημα που στηρίζεται σε φυσικές αρχές οι οποίες είναι εκτός ύλης.

β) Ξέρω τους τύπους . Άρα είμαι οκ .

Κανείς δεν νοιάζεται εαν ξέρεις τους τύπους όσο εαν καταλαβαίνεις το φυσικό πρόβλημα, εαν μπορείς να ερμηνεύσεις αποτελέσματα,να κάνεις προβλέψεις και να αναπτύξεις διαίσθηση για το τι θα συμβεί. Φαντάσου σαν να είσαι dedective ,να σου δίνουν ορισμένα στοιχεία-αποτελέσματα και να πρέπει να δημιουργήσεις στο μυαλό σου τι έγινε κατά την διάρκεια τέλεσης του "εγκλήματος" για να προκύψουν τέτοια αποτελέσματα :P .

Bottom line , όλα γυρνάνε γύρω απο ένα και μόνο πράγμα . Να καταλαβαίνεις τους νόμους της φύσης . Όπως στα μαθηματικά καταλήγεις στο ζητούμενο κατανοώντας πρώτα τι είναι ουσιαστικά αυτό και εφαρμόζοντας θεωρήματα,έτσι και στην φυσική αναλύεις το ζητούμενο,καταλαβαίνεις την κατάσταση και εφαρμόζεις φυσικούς νόμους οι οποίοι θα λάβουν την μορφή εξισώσεων.

Το x²-2x+5 = 0 ίσως έχει νόημα απο μαθηματικής σκοπιάς αλλά δεν έχει απολύτως καμία απο πλευράς φυσικής . Τι φυσικό μέγεθος είναι το x ; Πως το μετράω ; Τι αντιπροσωπεύει ; Ποιος ο φυσικός νόμος που το συνδέει με άλλα μεγέθη του προβλήματος ;

Είδες την λεπτομέρεια δεν είπα ποια εξίσωση, αλλά ποιος φυσικός νόμος.
Στην φυσική κάθε σύμβολο και κάθε εξίσωση έχει μια ιστορία κρυμμένη απο πίσω του ;) .

Πάντως ναι,τα πολλά λόγια είναι φτωχιά . Ξεκίνα με το καλό και ας δούμε στην πράξη τι γίνεται .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Ας μείνει και τίποτα άλυτο , ποιο το νόημα εαν έχουμε την απάντηση σε όλα και μάλιστα εύκολα; :hehe: .

Oh είναι πολύ δύσκολο να επιλέξεις . Αλλά εαν κάποιος ασχοληθεί προκύπτουν πράγματι πολύ ωραίες συζητήσεις και απο τα δύο πεδία. Στα μαθηματικά δεν έχει τύχει να κάνω, κυρίως γιατί προφανώς στους περισσότερους ανθρώπους δεν είναι και τόσο δημοφιλή ή υποφερτά . Όχι οτι είμαι σίγουρος δηλαδή για το τι θα μπορούσε τυπικά να συζητηθεί. Προσωπικά μου αρέσουν πολύ μαθηματικά προβλήματα στην επιστήμη των υπολογιστών όπως λογική,διακριτά,αλγόριθμοι,κρυπτογραφία,θεωρία πληροφορίας . Εαν και τα τελευταία χρόνια και τομείς όπως η συναρτησιακή ανάλυση και η αφηρημένη άλγεβρα μου φαίνονται πολύ ωραία . Αλλά κυρίως τα διαβάζω γιατί προσφέρουν μια καλύτερη φιλοσοφία για εργαλεία που χρησιμοποιούνται στην πράξη .

Η φυσική δεινοπαθεί λίγο , ειδικά με την άμοιρη την κβαντική που έχει φάει την παρερμηνεία της ζωής της σε μια προσπάθεια να εκλαϊκευτεί :hehe: . Έχει την ομορφιά & την γοητεία της ως η θεμελιώδης θετική επιστήμη . Το κύρος της το αποκτάει απο τα μαθηματικά όμως ειδάλλως εκφυλίζεται σε χημεία ή βιολογία . Γι'αυτό όταν αρχίζουν και πάνε οι ερωτήσεις σε φάση "Λέτε να υπάρχει Θεός πίσω απο το σύμπαν ή να ζούμε σε προσομοίωση" κριντζάρω :P . Όχι γιατί δεν μου αρέσουν τέτοιες ερωτήσεις,αλλά επειδή δεν μπορείς πλέον να εφαρμόσεις την επιστημονική μέθοδο και επομένως δεν αφορά την επιστήμη πλέον το ερώτημα και αυτό στο οποίο εστιάζει στην παρούσα κατάσταση της .

Θες να πεις κάτι για το κβαντικό θέατρο που είδαμε πριν λίγα χρόνια να στηρίζει η ΕΕΦ; Ή κάτι άλλα παρατράγουδα;

Fun fact: ούτε τα μαθηματικά χρησιμοποιούν την επιστημονική μέθοδο. :Ρ
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top