Γενικό - Μαθηματικός διαγωνισμός "Θαλής"

lefteris94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lefteris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 269 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Που είναι το y? :p
Ξανά γράψτα καλύτερα, έχω τη λύση αλλά θέλω να είμαι σίγουρος..

(Btw, βγαίνει με ένα θεώρημα της Α' λυκείου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Ισχύει αυτό το θεώρημα? "Το ευθύγραμμο τμήμα που συνδέει τα δύο μέσα των πλευρών ενός τριγώνου είναι παράλληλο με την τρίτη πλευρά και το μισό αυτής."

Δεν βλέπω πόσο είναι το ΕΓ, αλλά αν ισχύει το παραπάνω τότε χ = 2,5?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lefteris94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lefteris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 269 μηνύματα.
αα 1000 ευχαριστώ..........
-----------------------------------------
οκ Μήτσο το βρήκα ........
8νς πάντος κ στους 2 σας!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Ισχύει αυτό το θεώρημα? "Το ευθύγραμμο τμήμα που συνδέει τα δύο μέσα των πλευρών ενός τριγώνου είναι παράλληλο με την τρίτη πλευρά και το μισό αυτής."

Δεν βλέπω πόσο είναι το ΕΓ, αλλά αν ισχύει το παραπάνω τότε χ = 2,5?

Ναι, αυτό το κάναμε φέτος στη γεωμετρία, μαζί με πολλά άλλα ωραία θεωρήματα :D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lefteris94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lefteris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 269 μηνύματα.
επειδή και εμείς το κάνουμε μόλις τώρα αλλά δεν τα έχω πολυ καταλάβει............
3 Γυμνασίου εμείς τα κάνουμε:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Ναι, αυτό το κάναμε φέτος στη γεωμετρία, μαζί με πολλά άλλα ωραία θεωρήματα :D:P

Καλά δεν ξέρω για άλλα :P....αν ΕΓ = y τότε είναι κι αυτό 3 (άλλο δε βλέπω).

Btw, αυτό το θεώρημα πώς και το κάνουν η Α' λυκείου και η Γ' γυμνασίου ταυτόχρονα? :fss:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Η αποδειξούλα με το παραλληλόγραμμο δε βγαίνει; Για θυμήστε μου. :D

Btw...Η χρησιμότητα και η λογική της δήλωσης παραλληλίας με > αντί για // ποια είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Η αποδειξούλα με το παραλληλόγραμμο δε βγαίνει; Για θυμήστε μου. :D

Ναι αμέ..Προεκτείνεις το τμήμα κάτα ίσο τμήμα και έχεις ένα παραλληλόγραμμο γιατί οι διαγώνιοί του διχοτομούνται στο σημείο τομής..Ε μετά είναι εύκολο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

p@g

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 177 μηνύματα.
βασικα δεν ειμαι σιγουρος αλλα αν υποθεσουμε οτι σε ενα τριγωνο ΑΒΓ με Μ μεσο του ΑΒ και Ν μεσο του ΑΓ τοτε τα τριγωνα ΑΜΝ και ΑΒΓ ειναι ομοια αφου εχουν δυο πλευρες αναλογες και τις περιεχομενες γωνιες ισες(την Α δηλαδη).ε απο κει και μετα με αναλογια στις πλευρες παιρνουμε οτι ΜΝ=ΑΒ/2 και ΜΝ//ΑΒ.τωρα αν υποθεσουμε οτι ΜΝ//ΑΒ ευκολα δειχνουμε οτι τα τριγωνα ειναι ομοια(αφου εχουν τις γωνιες τους ισες) και μετα παλι με τις αναλογιες πλευρων καταληγουμε στο ιδιο!(χωρις προεκτασεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

caramela

Νεοφερμένος

Η caramela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
μπορει καποιος να μου πει τις λυσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

/\/@t@|1@...!!!

Νεοφερμένος

Η Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
εγώ φέτος θα δώσω....να δούμε πως θα είναι...πάντως οι ασκήσεις που κάνουμε τώρα δεν είναι σχετικά δύσκολες...!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Και εγώ θέλω να πάω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
μπορει καποιος να μου πει τις λυσεις?

Κάποιες μικρουποδείξεις...

[1] Πράξεις απλά.

[2] Ποιο είναι το μικρότερο πολλαπλάσιο του τρία? (και οι τετριμμένοι παράγοντες μπαίνουν)

[3] Έστω χ ο αριθμός, τότε 33χ/100 ακέραιος κ.ο.κ.

[4] Οι πλευρές φαίνονται υπό τέσσερις ίσες γωνίες...δηλαδή κάθε γωνία είναι ορθή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anastasisthebest

Νεοφερμένος

Ο Αναστάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Μήπως έχει κανείς τις λύσεις του Θαλή ????
Γιατί το Σάββατο δίνω και θέλω να ελέγξω τις λύσεις μου???
Όλες οι χρονιές μετά το 1998 είναι ευπρόσδεκτες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixalhs-iwanna

Νεοφερμένος

Η mixalhs-iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Και εγώ τις θέλω όταν τις βρεις στείλε να τις πάρω και εγώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Κι εγω τις θελω, αλλα δυστυχως εχω βρει μονο του 2009...
Οποιος βρει, ας βαλει κανα λινκ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
Σκοπός είναι να της λύνετε μόνοι σας. Τι και αν σας δώσω τις λύσεις θα καταλαβετε τίποτα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cel

Δραστήριο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 665 μηνύματα.
Ρε Γιωργο υποτυθεται οτι τις θελουν για επαληθευση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anastasisthebest

Νεοφερμένος

Ο Αναστάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Εγώ Πάντως για επαλήθευση τα θέλω
-----------------------------------------
Κι εσύ Αλέξη δώσε μου αν μπορείς τις λύσεις του 2009
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top