Μαθηματικός Λογισμός - ΛΟΧΡΗ ΟΠΑ - έχω πρόβλημα

Deadly_sorrowX

Νεοφερμένος

Η Deadly_sorrowX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Δεν κανω το παν για να μπω στο δημόσιο. Κάνω το παν για να μην καταλήξω να κλαίω τη μοίρα μου. Δεν ποντάρω καθόλου στο δημόσιο, ούτε βύσμα έχω και ούτε πρόκειται να βρω. Με αξιοκρατικο τρόπο προσπαθώ να εξασφαλίσω ένα μέλλον για εμένα. Μόνο με ένα απολυτήριο λυκειου και ένα πτυχίο ειδικότητας δεν έχω και πολλά να προσφέρω. Υπάρχει υψηλός ανταγωνισμός εκει έξω και φοβάμαι ότι θα με έχουν στο φτύσιμο.
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Δεν κανω το παν για να μπω στο δημόσιο. Κάνω το παν για να μην καταλήξω να κλαίω τη μοίρα μου. Δεν ποντάρω καθόλου στο δημόσιο, ούτε βύσμα έχω και ούτε πρόκειται να βρω. Με αξιοκρατικο τρόπο προσπαθώ να εξασφαλίσω ένα μέλλον για εμένα. Μόνο με ένα απολυτήριο λυκειου και ένα πτυχίο ειδικότητας δεν έχω και πολλά να προσφέρω. Υπάρχει υψηλός ανταγωνισμός εκει έξω και φοβάμαι ότι θα με έχουν στο φτύσιμο.

Εχεις μπερδεψει ομως τις σπουδες με την επαγγελματικη αποκατασταση. Μπορει αυτα τα δυο συνηθως να συγχέονται μεταξυ τους, αλλα αυτο συμβαινει μονο οταν σπουδαζεις κατι που πραγματικα σου αρεσει και το αγαπας. Πρωτα θα σπουδασεις κατι γιατι θες να εμβαθυνεις σε αυτο που σου αρεσει και να αποκτησεις τις απαραιτητες γνωσεις ωστε να γινεις μια λαμπρη επιστημονας και μετα θα ερθει και η αποκατασταση.

Αν θες ομως απλα να βγαζεις λεφτα για να μην πεινασεις, δε χρειαζεται να πας να φας 4-5 χρονια απ τη ζωη σου σπουδαζοντας κατι που σε κανει να μαραζωνεις, πριν καν το κανεις πραξη επαγγελματικα!
Θες επαγγελματικη αποκατασταση? Μαθε μια τεχνη, γυρνα ξανα στο ΕΠΑΛ και ακολουθησε μια νεα ειδικοτητα, πηγαινε σε ενα ΙΕΚ. Λυσεις υπαρχουν, αρκει να υπαρχει και θεληση.

Μην περιμενεις παντως το χαρτι ενος τυχαιου ΑΕΙ να σου εξασφαλισει ενα λαμπρο μελλον, αν δε γουσταρεις τον εκαστοτε τομεα, ουτε να σου ανοιξουν οι πορτες διαπλατα σε ασχετους τομεις επειδη απλα εχεις ενα χαρτι. Υπαρχουν χιλιαδες αποφοιτοι σχολων με την ιδια λογικη δυστυχως, και οι περισσοτεροι καταληγουν να γινονται ντελιβεραδες τελικα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Υπάρχει υψηλός ανταγωνισμός εκει έξω και φοβάμαι ότι θα με έχουν στο φτύσιμο.
Ακριβως επειδη υπαρχει υψηλος ανταγωνισμος, πρεπει να εισαι πολυ καλη σε αυτο που επελεξες να κανεις. Για να συμβει ομως αυτο, πρεπει να το αγαπας πραγματικα.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Σίγουρα αυτό που θα σπουδάσεις θα πρέπει να είναι κάτι το οποίο θα σου αρέσει και θα πρέπει να το θες αλλά θα πρέπει να κοιτάξεις και λίγο το βιοποριστικό θέμα...
Για παράδειγμα εμένα μου αρέσει η ιστορία και γενικά να γράφω κείμενα(συνήθως άρθρα πολιτικού-κοινωνικού και αθλητικού ενδιαφέροντος) παρολαυτά ακολούθησα οικονομικές σπουδές γιατί
1ον μου άρεσε το ΑΟΘ και δη η Μάκροοικονομία & τα μαθηματικά
2ον είδα πως από το τμήμα ΜΜΕ ίσως να μην μπορέσω να γίνω ο δημοσιογράφος που θα ήθελα καθώς στον κλάδο αυτόν υπάρχουν πολλές κλίκες κλπ οπότε επέλεξα εναλλακτική τα οικονομικά για κάτι πιο σταθερό και σχετικά πιο "σίγουρο"
3ον Τυχαία βρέθηκα στα οικονομικά βέβαια γτ ήθελα πληροφορική αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα...

Τώρα σε ότι αφορά τις σπουδές,οι σπουδές δεν πρέπει να συγχέονται κανονικά με την επαγγελματική αποκατάσταση όπως λεει ο @Arvacon γιατί οι σπουδές ανοίγουν ορίζοντες στο μυαλό σου,σου δίνουν έναν άλλο τρόπο σκέψης και γενικά εντάσσονται στο κομμάτι της καλλιέργειας.Εξάλλου τα περισσότερα τμήματα ΑΕΙ(όχι πολυτεχνεία) είναι θεωρητικά δηλαδή μαθαίνεις πράγματα που κάποια απο αυτά (ίσως) να μην μπορέσεις να τα εφαρμόσεις στον πραγματικό κόσμο...
Γι αυτό κάνεις και πρακτική,για να δεις την επιστήμη που σπούδασες στη πράξη πχ λογιστήριο

Επίσης @Deadly_sorrowX δεν μας είπες αν δεν κάνω λάθος αν δεν σου αρέσει γενικά η σχολή...μας είπες πως δεν τα καταφέρνεις με τα μαθηματικά
Μπορείς σε ότι αφορά την κοινωνιολογία να ασχολείσαι με αυτή σαν ¨χόμπι".Τι εννοώ...
Μπορείς να διαβάζεις κοινωνιολογικά κείμενα από το ίντερντετ ή αν θες κάτι πιο άμεσο να έρθεις η ίδια στο Πάντειο να παρακολουθήσεις όσα μαθήματα σε ενδιαφέρουν απο μόνη σου!
Προσωπικά ξεκίνησα να διαβάζω μόνος μου διακριτά μαθηματικά από το 0,καθώς βλέπω διαλέξεις από το τμήμα πληροφορικής του ΕΚΠΑ και κάποια στιγμή ίσως βρω χρόνο και πάω να παρακολουθήσω και απο κοντά!

Καμία σχολή δεν εξασφαλίζει επαγγελματική αποκατάσταση αλλά κάποιες προσφέρουν περισσότερες δυνατότητες στο κομμάτι αυτό και άλλες λιγότερες...


Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως! 😘😋
 

kleoniki05

Νεοφερμένος

Η kleoniki05 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
αχ οχι μην κανεις το λάθος και πας κοινωνιολογια..
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,841 μηνύματα.
ισως καλυτερα να δεις για καποια ειδικοτητα του ΕΠΑΛ ή ΙΕΚ που να αφορα μια τεχνη
Avacron δεν πάει έτσι. Επειδή γνωρίζω πολλά παιδιά που έκαναν ακριβώς αυτό, ούτε μεροκάματο δεν έχουν, ούτε ψωμί τρώνε, πιο πολλά βγάζουν με το να κάνουν σερβις σε καφετέρια (χωρίς να το λέω καθόλου υποτιμητικά) Διότι το ΙΕΚ ούτε που θεωρείται ανώτερη εκπαίδευση. Παρά μόνο ελάχιστες κατευθύνσεις έχουν δουλειά, οι άλλες είναι... δουλεία. Ειδικά όταν πρόκειται για κοπέλα, δεν μπορεί να κάνει πιο χειρονακτικα πράγματα εύκολα (ηλεκτρολόγος, υδραυλικος κτλ).
Όσο για τον ανταγωνισμό, βρίσκεται στην καλύτερη σχολή λογιστικής στην Ελλάδα. Η κοπέλα φαίνεται να μην είναι πρωτοετής, άρα θεωρητικά σε 2-3 χρόνια μπορεί να τελειώσει (όσο θα της έπαιρνε να βγάλει τώρα ΙΕΚ). Κάπως κορεσμένο επάγγελμα, αλλά βρίσκεται στην κορυφή του πάγου, οπότε δουλειά θα βρει σίγουρα.

Θέλει λίγη πίεση όμως. Λέει ότι τα θεωρητικά μαθήματα είναι οκ, και απλά δυσκολεύεται στα μαθηματικά. Σε κανέναν φοιτητή δεν υπάρχει περίπτωση να του αρέσουν όλα τα μαθήματα, αλλά κάνει υπομονή. Έτσι και γραφουσα πρέπει να κάνει, τουλάχιστον μέχρι να εξασφαλίσει δουλειά για να έχει φαγητό το σπίτι.


P.S. ξέρω πολύ καλά ότι να πας σε ΑΕΙ από ΕΠΑΛ είναι πολύ δύσκολο, από άποψη ακριβώς αυτού που περιγράφεις παιδιά φρικαρισμενα με τα μαθηματικά, χημείες, φυσικές σχολών. Αλλά δεν το έβαλαν κάτω. Χρωστούσαν μεν λίγα παραπάνω, αλλά στο τέλος τα καταφεραν. Είναι μεγάλο επίτευγμα να "ανέβεις την σκάλα" και να βγεις από την φτώχεια, άποψη μου πάντα. Είμαι σίγουρη η μελλοντική σου εαυτός θα σε ευχαριστεί που πήρατε πτυχίο της προκοπής.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Deadly_sorrowX

Νεοφερμένος

Η Deadly_sorrowX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Είμαι πρωτοετής, φέτος πέρασα οπότε έχω 4 χρόνια+ μπροστά μου μέχρι να τελειώσω.
Έχω αγχωθεί και είμαι στην τσίτα και αυτό που το εντονωνει όλο αυτό για εμένα είναι το ότι πέρασα από επαλ και ίσως όπως το βλέπουν οι περισσότεροι δεν θα αξιζα να είμαι εκεί.
Αν μπορώ με κάποιο τρόπο να τα βγάλω πέρα με τα μαθηματικά τότε θα ηρεμήσω.
Από παλιά είχα θέμα με συγκεκριμένα μαθηματα και τα απεχθανόμουν υπερβολικά πολύ αλλά εκανα πίσω και τα πήγαινα καλά σε αυτά.
Φέτος μόλις κλείσω τα 18 θα πιάσω δουλειά κάπου και μέχρι τον Απρίλιο-Μάιο θα κανονίσω την πορεία μου το αν θα μείνω η όχι.
Μπορεί επίσης να ξαναδωσω πανελληνιες και να περάσω πάλι σε οικονομικό τμήμα απλά περισσότερο θεωρητικό πχ Διοικηση επιχειρησεων αν μπορέσω να τα πάω καλύτερα από ότι φετος.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,488 μηνύματα.
Είμαι πρωτοετής, φέτος πέρασα οπότε έχω 4 χρόνια+ μπροστά μου μέχρι να τελειώσω.
Έχω αγχωθεί και είμαι στην τσίτα και αυτό που το εντονωνει όλο αυτό για εμένα είναι το ότι πέρασα από επαλ και ίσως όπως το βλέπουν οι περισσότεροι δεν θα αξιζα να είμαι εκεί.
Αν μπορώ με κάποιο τρόπο να τα βγάλω πέρα με τα μαθηματικά τότε θα ηρεμήσω.
Από παλιά είχα θέμα με συγκεκριμένα μαθηματα και τα απεχθανόμουν υπερβολικά πολύ αλλά εκανα πίσω και τα πήγαινα καλά σε αυτά.
Φέτος μόλις κλείσω τα 18 θα πιάσω δουλειά κάπου και μέχρι τον Απρίλιο-Μάιο θα κανονίσω την πορεία μου το αν θα μείνω η όχι.
Μπορεί επίσης να ξαναδωσω πανελληνιες και να περάσω πάλι σε οικονομικό τμήμα απλά περισσότερο θεωρητικό πχ Διοικηση επιχειρησεων αν μπορέσω να τα πάω καλύτερα από ότι φετος.
Φετος δεν υπαρχει δυνατοτητα μετακινησης διοτι η σχολη σου ειναι αντιστοιχη με του παμακ στο οποιο πας ανετα με μετεγγραφη οποτε δεν εξεταζεται η αιτηση μετακινησης σου.

Του χρονου με το 10% θα ζητησεις τις 3 ΔΕ αθηνων... ειναι δυσκολο και στις 3 να μπεις.
Μπαινεις αερα ομως πατρα η χιο και ερχεσαι με ανετη μετεγγραφη ΟΠΑ..
Θα ελεγα αν δεν το εχεις καψα να μην δωσεις παλι πανελληνιες
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,488 μηνύματα.
Και αυτό πόσο σίγουρο είναι ότι μπορεί να πετύχει?
Με τα σημερινα δεδομενα 99,99%
περυσι Η ΟΔΕ ΟΠΑ ζητουσε 39 πηγαν 5
Η ΟΔΕ πειραια ζητουσε 45 πηγαν 12 στις μετεγγραφες

φετος θα δουμε τι θα παιξει.. δεν αναμενω εκπληξεις

καλη μου σε ολο αυτο το τσιρκο πανελληνιες και τα συνακολουθα τιποτα δεν ειναι σιγουρο ... καλες και πολυ καλες πιθανοτητες ψαχνουμε
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,129 μηνύματα.
Εχεις μπερδεψει ομως τις σπουδες με την επαγγελματικη αποκατασταση. Μπορει αυτα τα δυο συνηθως να συγχέονται μεταξυ τους, αλλα αυτο συμβαινει μονο οταν σπουδαζεις κατι που πραγματικα σου αρεσει και το αγαπας. Πρωτα θα σπουδασεις κατι γιατι θες να εμβαθυνεις σε αυτο που σου αρεσει και να αποκτησεις τις απαραιτητες γνωσεις ωστε να γινεις μια λαμπρη επιστημονας και μετα θα ερθει και η αποκατασταση.

Αν θες ομως απλα να βγαζεις λεφτα για να μην πεινασεις, δε χρειαζεται να πας να φας 4-5 χρονια απ τη ζωη σου σπουδαζοντας κατι που σε κανει να μαραζωνεις, πριν καν το κανεις πραξη επαγγελματικα!
Θες επαγγελματικη αποκατασταση? Μαθε μια τεχνη, γυρνα ξανα στο ΕΠΑΛ και ακολουθησε μια νεα ειδικοτητα, πηγαινε σε ενα ΙΕΚ. Λυσεις υπαρχουν, αρκει να υπαρχει και θεληση.

Μην περιμενεις παντως το χαρτι ενος τυχαιου ΑΕΙ να σου εξασφαλισει ενα λαμπρο μελλον, αν δε γουσταρεις τον εκαστοτε τομεα, ουτε να σου ανοιξουν οι πορτες διαπλατα σε ασχετους τομεις επειδη απλα εχεις ενα χαρτι. Υπαρχουν χιλιαδες αποφοιτοι σχολων με την ιδια λογικη δυστυχως, και οι περισσοτεροι καταληγουν να γινονται ντελιβεραδες τελικα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ακριβως επειδη υπαρχει υψηλος ανταγωνισμος, πρεπει να εισαι πολυ καλη σε αυτο που επελεξες να κανεις. Για να συμβει ομως αυτο, πρεπει να το αγαπας πραγματικα.
Πολύ σωστή τοποθέτηση με την οποία συμφωνώ.

Δεν θα πρέπει το πτυχίο να ταυτίζεται με την επαγγελματική αποκατάσταση. Αυτό το φαινόμενο έχει ξεπεραστεί προ πολλού στον δυτικό κόσμο. Εκτός εαν κάποιος θεωρεί ότι το να βγάλεις ένα ΑΕΙ και να δουλεύεις για 700€ σε γραφείο είναι "αποκατάσταση". Τότε χίλιες φορές οικοδόμος να τα βγάζεις αυτά σε λιγότερες μέρες με ρεπό (έχω δουλέψει και απ'τα δύο και ξέρω).
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν κανω το παν για να μπω στο δημόσιο. Κάνω το παν για να μην καταλήξω να κλαίω τη μοίρα μου. Δεν ποντάρω καθόλου στο δημόσιο, ούτε βύσμα έχω και ούτε πρόκειται να βρω. Με αξιοκρατικο τρόπο προσπαθώ να εξασφαλίσω ένα μέλλον για εμένα. Μόνο με ένα απολυτήριο λυκειου και ένα πτυχίο ειδικότητας δεν έχω και πολλά να προσφέρω. Υπάρχει υψηλός ανταγωνισμός εκει έξω και φοβάμαι ότι θα με έχουν στο φτύσιμο.
Δεν διαφώνησε κανένας ότι το πτυχίο είναι ένα βήμα παραπάνω όσον αφορά την ζωή σου.

Απλά θεωρώ μικροπρεπές να κοιτάμε κατάματα μια πολύ αξιόλογη σχολή από το τι προσφέρει σε επαγγελματική αποκατάσταση. Εαν κάποιος ζητά να σπουδάσει μόνο για να βγάζει χρήματα, υπάρχει μόνο ο στρατός (που και τότε δεν είναι τελείως έτσι).

Σε όλα τα άλλα πρέπει και εσύ ως προσωπικότητα να φανείς.
 

Deadly_sorrowX

Νεοφερμένος

Η Deadly_sorrowX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Από οποια σκοπιά και να το δω κάτι χάνω και στις δύο περιπτώσεις. Προς το παρόν το αφήνω για λίγο στη μοίρα του. Θα με έκανε τρισευτυχισμένη να μπορούσα να βγάλω τη σχολή της αρεσκείας μου, που στην προκειμένη περίπτωση είναι η κοινωνιολογια και να μπορέσω να ασκήσω επάγγελμα πάνω στο αντικείμενο σπουδών μου αλλά τα περιθώρια είναι στενά. Μακάρι ειλικρινά μακάρι να μην χρειαζόταν να ανησυχώ για το αν το να εκπληρώσω το όνειρο μου θα μου ακυρώσει το να ζω έχοντας οικονομική ευημερία. Είμαι σε αναμμένα κάρβουνα αλλά τίποτα δεν έχει φτάσει στο τέλος του...
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Από οποια σκοπιά και να το δω κάτι χάνω και στις δύο περιπτώσεις. Προς το παρόν το αφήνω για λίγο στη μοίρα του. Θα με έκανε τρισευτυχισμένη να μπορούσα να βγάλω τη σχολή της αρεσκείας μου, που στην προκειμένη περίπτωση είναι η κοινωνιολογια και να μπορέσω να ασκήσω επάγγελμα πάνω στο αντικείμενο σπουδών μου αλλά τα περιθώρια είναι στενά. Μακάρι ειλικρινά μακάρι να μην χρειαζόταν να ανησυχώ για το αν το να εκπληρώσω το όνειρο μου θα μου ακυρώσει το να ζω έχοντας οικονομική ευημερία. Είμαι σε αναμμένα κάρβουνα αλλά τίποτα δεν έχει φτάσει στο τέλος του...
για να λεμε ομως και του στραβου το δικιο, και σε αυτη την σχολη που εισαι να μεινεις , παλι εισοδημα δεν φερνεις στην οικογενεια και ισως να μην φερνεις μεχρι να τελειωσεις την σχολη (βασιζομενη παντα απολυτα στο αντικειμενο σπουδων σου) . αρα γιατι δεν αξιοποιεις αυτον τον χρονο , αφενος να δεις μηπως οντως σαρεσει η σχολη σου και την εχεις παρεξηγησει και αφετερου να βρεις και μια απασχοληση για να βγαζεις κατι εξτρα και του χρονου με το καλο να κανεις ενα 10% και να ξεμπερδεψεις ?
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,129 μηνύματα.
για να λεμε ομως και του στραβου το δικιο, και σε αυτη την σχολη που εισαι να μεινεις , παλι εισοδημα δεν φερνεις στην οικογενεια και ισως να μην φερνεις μεχρι να τελειωσεις την σχολη (βασιζομενη παντα απολυτα στο αντικειμενο σπουδων σου) . αρα γιατι δεν αξιοποιεις αυτον τον χρονο , αφενος να δεις μηπως οντως σαρεσει η σχολη σου και την εχεις παρεξηγησει και αφετερου να βρεις και μια απασχοληση για να βγαζεις κατι εξτρα και του χρονου με το καλο να κανεις ενα 10% και να ξεμπερδεψεις ?
Γενικότερο ερώτημα:

Κρίνετε ότι ένας νέος 18 χρονών πρέπει να αξιολογείται με τον απόλυτο αριθμό χρημάτων που φέρνει σπίτι; Η αξία ενός γιου/κόρης ανάγεται σε αυτή την αμιγώς υλιστική θεώρηση;

Όταν το νοίκιο σε μια μέση κατοικία είναι 450€ και ο κατώτατος μισθός στα 769 (νομίζω από την τελευταία αναθεώρηση) και dream job να έχει κάποιος πάλι δεν θα μπορεί να την βγάλει.

Εν πάση περιπτώσει κρίνω ότι στη νεαρότατη ηλικία μας πρέπει να μάς απασχολούν άλλα πράγματα και όχι το αμιγώς βιωτικό, εφόσον δεν τίθεται ζήτημα επιβίωσης.
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Κρίνετε ότι ένας νέος 18 χρονών πρέπει να αξιολογείται με τον απόλυτο αριθμό χρημάτων που φέρνει σπίτι; Η αξία ενός γιου/κόρης ανάγεται σε αυτή την αμιγώς υλιστική θεώρηση;
το αρχικο ζητημα του op ειναι η κακη οικονομικη κατασταση , γιαυτο το εθιξα.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,129 μηνύματα.

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Η μονη λυση που μπορω να δω, για να μπορεσεις να εξασκησεις επαγγελματικα αυτο που αναφερεις πως αγαπας, και να ειναι στα πλαισια του εφικτου ειναι μια:

1) Εισαγωγη σε σχολη της αστυνομιας (ειτε αστυφυλακων ειτε αξιωματικων). Αρχικα κερδιζεις τη σιγουρη αποκατασταση, δεν εχεις αγχος και μπορεις να κινηθεις ανετα.

2) Μολις βγαλεις τη σχολη (22), πανελληνιες για τμημα κοινωνιολογιας. Στα 26 εχεις ξεμπερδεψει, κανεις κ ενα μεταπτυχιακο στην εγκληματολογια (27).

3) Ζητας εσωτερικη μεταταξη και αναλογα με τις αναγκες της υπηρεσιας, σε τοποθετουν στο εγκληματολογικο.

Το να βγαλεις σχολη κοινωνιολογιας, να κανεις μεταπτυχιακο στην εγκληματολογια και να περιμενεις να διοριστεις καπου σχετικα, μην περιμενεις να γινει νωριτερα απο τα 45-50, και παλι εαν εισαι ΠΟΛΥ τυχερη.
Θα εχεις να συναγωνιστεις ανθρωπους που εχουν τουλαχιστον διδακτορικο και οποια αντιστοιχη επαγγελματικη εμπειρια Ελλαδας ή Εξωτερικου.
 

Deadly_sorrowX

Νεοφερμένος

Η Deadly_sorrowX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Καλησπέρα πάλι από εμένα. Θα παρακαλούσα αν κάποιος έχει τιπς για το πως να μπορέσω επιτέλους να καταλαβαίνω το μάθημα του μαθηματικου λογισμού (από λοχρη οπα) έστω ελάχιστα. Ότι και να κάνουμε στη σχολή μου φαίνεται εντελώς ακαταλαβίστικο. Ακόμα και με επεξήγηση πάλι δεν τα πιάνω. Άμα παρω το βιβλίο που δίνουν για το μάθημα αυτό, μπορώ μελετώντας το να καταλάβω τίποτα? Έχω πάθει πλάκα τα λέει τόσο γρήγορα και ούτε καταλαβαίνω και τι γράφει στους πίνακες. Έκανα μια ερώτηση και με πήρε από τα μούτρα. Θέλω Θέλω κάνω μια προσπάθεια γιατί ίσως να το είδα με κακό μάτι προτού φύγω από εκεί. Συγγνώμη το ξέρω ότι έχω κουράσει αλλά κανένας δεν με ακούει νομίζουν ότι απλά βαριέμαι να ασχοληθώ και παραπονιέμαι χωρίς λόγο.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Στείλε τι έχετε κάνει μέχρι τώρα γιατί έτσι αόριστα δεν μπορεί ν σε βοηθήσει καποιος
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,730 μηνύματα.
Υπάρχουν άπειρα βιντεακια στο yt (και όχι μόνο στο yt) σχετικά με τον διαφορικό και ολοκληρωτικό λογισμό αλλά και γενικά με μαθηματικά όπου μπορούν να σε βοηθήσουν πάρα πολύ. Μην βασίζεσαι στον καθηγητή ειδικά όταν δεν έχει διάθεση να τα εξηγήσει πιο απλά για όσους δυσκολεύονται. Κατέβασε αγγλόφωνα και ελληνικά pdfs (γκαρούτσος και άλλα), δες τι θέματα βάζει και θα είσαι εντάξει. Δεν είναι ανάγκη να το περάσεις με οχτώ ή δέκα απλά να το περάσεις. Καλή τύχη.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top