Μαθηματικά: Συνεπάγεται...

ninaaaa

Νεοφερμένος

Η Νινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
πιστεψε με ουτε εγω παρολα αυτα το εχω ακουσει οχι απο 1 αλλα απο πολλους μαθηματικους.τωρα τα ανυποστατα κ τα α-τεκμηριοτα τα λεωε ολοι τι να σ πω??παω πασο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sakoulias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Και εγώ έχω ακούσει πάρα πολλές μ@λ@κίες από πολλούς μαθηματικούς απλά ήθελα να σου πω ότι δεν πρέπει να αναπαράγουμε και να βοηθάμε στο να διαδίδονται πράγματα για τα οποία όχι απλά δεν είμαστε σίγουροι αλλά το πιθανότερο είναι να είναι σκέτες πίπ#ς...:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_ann_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η _ann_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
στο λυσαρι νομιζω εχει παντου το τοτε ή το "ή" ή το <=>..δεν χρησιμοποιει το =>..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
να ξερετε παντως οτι το συνεπαγεται εχει καταργηθει. Μονο ισοδυναμιες πλεον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sakoulias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
να ξερετε παντως οτι το συνεπαγεται εχει καταργηθει. Μονο ισοδυναμιες πλεον

Ναι επίσης έχουν καταργηθεί οι παρενθέσεις τα σύμβολα + = - και τα λοιπα...Ολο μ@λ@κίες ακούω εδώ μέσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
Ενταξει υπάρχει το συνεπαγεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sakoulias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Ενταξει υπάρχει το συνεπαγεται

Καλά που το διευκρίνισες επειδή είχα μια ανησυχία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
εσυ να χρησιμοποιεις συνεπαγεται και οχι ισοδυναμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sakoulias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
εσυ να χρησιμοποιεις συνεπαγεται και οχι ισοδυναμα

Πρέπει να είσαι ή χαζός ή γ γυμνασίου για να μην ξέρεις ότι η ισοδυναμία δεν είναι το ίδιο με το συνεπάγεται και μάλιστα αν βάζεις ισοδυναμία παντού αντί για συνεπάγεται τότε θα σου κόψουν αβερτα μόρια...Ελα πρωτα στην γ λυκείου να μάθεις για την ισοδυναμία και μετα ελα να μας ξαναπεις την γνώμη σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
μιας και που δεν ξέρω θα σου πω απλπα ότι
αν εχουμε ισοδυναμία τοτε από τη μια σχεση μπορουμε να πάμε στην αλλη και το αντιστροφο ενω αν εχουμε συνεπαγεται τότε μπορουμε να πάμε απο τη μια στην αλλή αλλα δε μπορουμε να πάμε αντιστροφα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sakoulias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
μιας και που δεν ξέρω θα σου πω απλπα ότι
αν εχουμε ισοδυναμία τοτε από τη μια σχεση μπορουμε να πάμε στην αλλη και το αντιστροφο ενω αν εχουμε συνεπαγεται τότε μπορουμε να πάμε απο τη μια στην αλλή αλλα δε μπορουμε να πάμε αντιστροφα

Αυτό που δεν ξέρεις όμως είναι ότι στην Γ λυκείου υπάρχουν σχέσεις στις οποίες ΔΕΝ μπορείς να πας απο την μία στην άλλη και αντίστροφα παρα μόνο να πας απο την μία στην άλλη.Συνεπώς η ισοδυναμία σε αυτές τις σχέσεις είναι λάθος και επιτρέπεται μόνο συνεπάγεται ελπίζω να σε βοήθησα...:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
Δε θα χαλάσουμε τις καρδιες μας κιολας. Απλώς οι μαθηματικοι μας λεν πως το συνεπαγεται καταργηθηκε. Τωρα αν λενε ψέματα για να μην το χρησιμοποιουμε δεν ξέρω,:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sakoulias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Δε θα χαλάσουμε τις καρδιες μας κιολας. Απλώς οι μαθηματικοι μας λεν πως το συνεπαγεται καταργηθηκε. Τωρα αν λενε ψέματα για να μην το χρησιμοποιουμε δεν ξέρω,:)

Ακριβώς αυτό προσπαθώ να σου εξηγήσω φίλε μου δεν μαλώνω απλά δεν θέλω να σε μαθαίνουν ανυπόστατα πράγματα κάποιοι ,ο θεός να τους κάνει, μαθηματικοί.Την επόμενη φορα που θα σου πει κάποιος αντί για συνεπάγεται να βάζεις ισοδυναμία πες του σε παρακαλώ αυτό που σου είπα για την γ λυκείου να δούμε τι θα βρει να πεί...:bye::bye::bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
Απλώς είναι πιο σπάνιο, και μπαίνει σε κατι ανισοτητες(για γ γυμνασιου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilenaki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριλένα.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 244 μηνύματα.
ξερει κανεις αν απαγορευεται στις πανελληνιες το συνεπαγεται?η αν κοβουν μοναδες αν καποιος το χρησιμοποιησει?
οχι ρε....................................
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zod

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
Εμένα στο σχολείο 3 χρόνια ο φυσικός που μας έκανε γενικής τα έκανε όλα με ισοδυναμία. Ο φυσικός που μας έκανε 2 χρόνια κατεύθυνση στο σχολείο μας τα έκανε όλα με το "ή" (WTF.. Ξέρω). Ο φυσικός που με έκανε 3 χρόνια φροντιστήριο μου έλεγε πάντα να χρησιμοποιώ ΜΟΝΟ συνεπάγεται στη φυσική. Πανελλήνιες έγραψα 19,9 οπότε δεν νομίζω να μου έκοψαν από αυτό.
Οι μαθηματικοί μεν όλοι μου λέγαν πως συνήθως στα μαθηματικά να χρησιμοποιείς ισοδυναμία εκτός από συγκεκριμένες περιπτώσεις (πχ. από ισότητα μιγαδικών, δεν μπορείς να πας σε ισότητα μέτρων με ισοδυναμία), αλλά αν δεν ζητάει απόδειξη "αν και μόνο αν" μπορείς άνετα να χρησιμοποιείς συνεπάγεται.

Και γω έχω ακούσει από αρκετούς καθηγητές ότι το "=>" καταργήθηκε αλλά ακόμα η πλειοψηφία το χρησιμοποιεί για να γλυτώσει τα "τότε", "ή" κ.ο.κ.

Πάντως εκτός από το αν υπάρχει θέμα με απόδειξη τύπου "αν και μόνο αν" το συνεπάγεται είναι πλήρως ασφαλές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilenaki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριλένα.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Εμένα στο σχολείο 3 χρόνια ο φυσικός που μας έκανε γενικής τα έκανε όλα με ισοδυναμία. Ο φυσικός που μας έκανε 2 χρόνια κατεύθυνση στο σχολείο μας τα έκανε όλα με το "ή" (WTF.. Ξέρω). Ο φυσικός που με έκανε 3 χρόνια φροντιστήριο μου έλεγε πάντα να χρησιμοποιώ ΜΟΝΟ συνεπάγεται στη φυσική. Πανελλήνιες έγραψα 19,9 οπότε δεν νομίζω να μου έκοψαν από αυτό.
Οι μαθηματικοί μεν όλοι μου λέγαν πως συνήθως στα μαθηματικά να χρησιμοποιείς ισοδυναμία εκτός από συγκεκριμένες περιπτώσεις (πχ. από ισότητα μιγαδικών, δεν μπορείς να πας σε ισότητα μέτρων με ισοδυναμία), αλλά αν δεν ζητάει απόδειξη "αν και μόνο αν" μπορείς άνετα να χρησιμοποιείς συνεπάγεται.

Και γω έχω ακούσει από αρκετούς καθηγητές ότι το "=>" καταργήθηκε αλλά ακόμα η πλειοψηφία το χρησιμοποιεί για να γλυτώσει τα "τότε", "ή" κ.ο.κ.

Πάντως εκτός από το αν υπάρχει θέμα με απόδειξη τύπου "αν και μόνο αν" το συνεπάγεται είναι πλήρως ασφαλές.


εγώ πάντως δεν έχω ακούσει από κανέναν για την κατάργησή του..
στα μαθηματικά της γ΄πάντως σε γενικές γραμμές ισχύει η ισοδυναμία..
όπως ήδη αναφέρθηκε εκεί που δεν ισχύει με την καμία και ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ συνεπαγωγή είναι όταν στους μιγαδικούς περνάμε σε μέτρα.. ναι εκεί κάποιος αυστηρός άμα θέλει μπορεί να κόψει 1-2 μόρια...
που πάλι τρελό το βρίσκω...
α! και στις αποδείξεις που θέλει να τις γράψετε όπως τις έχει το βιβλίο ακριβώς..
τώρα στην επίλυση μιας απλής εξίσωσης ή ενος συστήματος προφανώς ισχύει η ισοδυναμία για να έιμαστε σωστοί......

αλλά να πω και κάτι άλλο...?? στο φροντηστήριό μου μας έλεγαν συνέχεια: γράψ'τε τα όπως πρέπει και μην αναλώνεστε σε λεπτομέριες..
ας πούμε είναι τρελό ένας μαθητής σκράπας στα μαθηματικά να ρωτάει τον καθηγητή 'εδώ θέλει συνεπάγεται?'....
ας μάθει πρώτα που παν τα 4 και μετά!! το λέω γιατί το 'χω ζήσει......!:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soul of Sin

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Soul of Sin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Βρε λυσε σωστα την ασκηση.....και τα αλλα ειναι μ***ιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
χαλαρωστεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!!!!!!

μαθηματικα ειναι αμα κοψουμε τα συμβολα τι θα γραφουμε εκθεση???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitrisio

Νεοφερμένος

Ο dimitrisio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 68 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Το =>(συνεπάγεται) τουλάχιστον τα τελευταία 10 χρόνια, έχει απαγορευτεί στα μαθηματικά όλων των τάξεων γυμνασίου και λυκείου ενώ το <=>(ισοδυναμεί), έχει διατηρηθεί στο λύκειο μόνο. Ο λόγος που αποφασίστηκε να καταργηθεί το => είναι επειδή γινόταν σύγχηση από πολλούς μαθητές στα 2 σύμβολα. Άν το χρησιμοποιήσεις, ίσως κάποιος βαθμολογητής να μη το δεχτεί ως παραδεκτό σύμβολο. Άποψή μου είναι ότι δεν έπρεπε να καταργηθεί το σύμβολο αυτό αλλά να αναφερθεί στα σχολικά βιβλία ο σαφής διαχωρισμός του από την ισοδυναμία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top