Μαθαίνετε ξένες γλώσσες από αγάπη ή από υποχρέωση;

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
τωρα που τελειωσα και το λυκειο με εχει πιασει μια επιθυμια να ασχοληθω με ξενες γλωσσες..προς το παρων ξερω αγγλικα και γερμανικα..απο οκτωβρη σκοπευω να γραφτω σε καποιο φροντιστηριο στη λαρισα, ελπιζω να βρω κοντα στο σπιτι..ιταλικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Εγώ τα σταμάτησα γιατί στην Α' Λυκείου έδινα Proficiency (και άρχισα φροντ για το σχολείο). Στην Β' και ειδικά στην Γ' Λυκείου θα έχεις χρόνο για τα γαλλικά; Εκτός κι αν εννοείς να τα συνεχίσεις μετά το Λύκειο. (αλλά βγήκαμε λίγο off topic :P ).

Φέτος θα πάρω το Β2 τον μάιο, του χρόνου τον μάιο στην πρώτη λυκείου θα πάρω το C1 και θα κάνω θερινά για να πάρω τον δεκέμβρη το C2. Proficiency δίνω τον επόμενο δεκέμβριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzenaki_m

Νεοφερμένος

Η τζενη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
ε ναι τις ξενες γλωσσες και ειδικα την αγγλικη την εχουμε ξεκινησει ολοι λιγο πολυ απο υποχρεωση αλλα εμενα στο μελλον αρχισε να μου αρεσει...τα γαλλικα τα σιχαινομαι και με το ζορι τα διαβαζα στο σχολειο..δεν μπηκα καν στον κοπο να αρχισω και φροντιστηριο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Αγγλικά επειδή όλα τα παιδιά κάνουν αγγλικά, αλλά κατοίκον διδασκαλία (μαμά αγγλικού:P). Τα έχω λατρέψει! :D
Γαλλικά ξεκίνησα επίσης στο δημοτικό αλλά σταμάτησα στη 3η γυμνασίου (και το μετάνιωσα). Θα τα τελειοποιήσω μόλις δώσω πανελλήνειες.
Ισπανικά επίσης το ίδιο :P
Θέλω να μάθω επίσης Αραβικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
τα αγγλικα μου αρεσαν τωρα δν πολυτρελενομαι γαλλικα μμμ ετσι και ετσι....τα τελειωνω και αυτα φετος και μεταα βλεπουμε...ιταλικα -ισπανικα-τουρκικα!!! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ΑΠΟ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΦΥΣΙΚΑ και φυικα φωναζω.!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Ξεκίνησα από υποχρέωση.

-- Ε, καλά man δημοτικό ήσουν, ποιος γουστάρει φροντιστήρια στα 7 του;

Ε εντάξει μωρέ, απλά λέω.

-- Σκάσε.

Έφυγα

..

Και θα ασχοληθώ μόνο με αγγλικά επειδή είναι τα μόνα που μου αρέσουν σε σημείο που θα με βάλει στη διαδικασία να ψάξω και να μάθω να τα χειρίζομαι όπως δουλεύω τα ελληνικά. Και καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mel!n@

Νεοφερμένος

Η μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
αγγλικα και γερμανικα απο υποχρεωση αν και στα μαθηματα περνουσα καλα. τωρα θελω να μαθω ισπανικα απο καθαρη αγαπη :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Τα Αγγλικά τα λατρεύω, και γι' αυτό ξόδεψα 8 χρόνια για να φτάσω στο (θέλω να πιστεύω καλό) επίπεδο που είμαι τώρα. Τα Γερμανικά στην αρχή μου άρεσαν, αλλά μετά...ξενέρωσα εντελώς. Αλλά έχω ως στόχο να πάρω το C1 μόλις προσαρμοστώ στην Θεσσαλονίκη (μάλλον για του χρόνου το βλέπω). Μ' αρέσουν γενικά οι ξένες γλώσσες και θα 'θελα πολύ να μάθω κάτι πιο εξεζητημένο.. (ρώσικα, κινέζικα, ιαπωνικά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Εγώ από αγάπη αλλά και από ΑΝΑΓΚΗ, δεν θα το έλεγα υποχρέωση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris_Kon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Chris_Kon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σπάρτη (Λακωνία). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Τις λατρεύω :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Αγγλικά έκανα επειδή έκαναν και όλοι οι συμμαθητές μου. Επειδή ήξερα ήδη δε με δυσκόλεψαν καθόλου, πήρα το Proficiency σε μικρή ηλικία, χωρίς δυσκολία.
Γαλλικά ξεκίνησα επειδή ήθελα να καταλάβω τι λένε τα τραγούδια της Edith Piaf. :P Πήρα το Β2, σταμάτησα και τώρα που είμαι φοιτήτρια κάνω μαθήματα για να δώσω C2. Μαθαίνω, επίσης, μόνη μου μέσω ίντερνετ Γερμανικά και Ισπανικά αλλά κάποια στιγμή θα ήθελα να παρακολουθήσω μαθήματα σε φροντιστήριο για να τα μάθω καλύτερα. Θέλω πολύ να μάθω Ρώσικα και Κινέζικα! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Τα Αγγλικα ειναι η μονη γλωσσα που ξεκινησε σαν υποχρεωση, στο περασμα του χρονου την αγαπησα και αυτην.
Γενικως εχω παθος με τις ξενες γλωσσες.Αρα απο αγαπη,χωρις αμφιβολια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_T

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos_T αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Τα αγγλικά είναι αγάπη. Τα γερμανικά ξεκίνησαν ως αγάπη και κατέληξαν υποχρέωση. Τα γαλλικά έγιναν αγάπη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apanthimos

Νεοφερμένος

Ο apanthimos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 37 μηνύματα.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Λατρεύω να μαθαίνω γλώσσες, γιατί μαθαίνω για άλλους πολιτισμούς. <3
Ξεκίνησα απο μικρή ηλικία (Β' δημοτικού) αγγλικά επειδή ήθελα να μάθω, παρόλα αυτά δεν τρελαινόμουν. Αλλά με το πέρασμα των χρόνων τα λάτρεψα, που στο τέλος αν με ρωτάνε ελληνικά μερικές φορές απαντάω αγγλικά:P
Ιταλικά ξεκίνησα στην Ε-ΣΤ' δημοτικού, τα λάτρευα. Και ακόμη τα λατρεύω, είναι υπέροχη γλώσσα. :D
Γενικότερα δε με ανάγκασε κάποιος να μάθω κάποια γλώσσα, σε σχετικά μικρή ηλικία ζήτησα απο τους γονείς μου να μάθω τις συγκεκριμένες γλώσσες (τα ιταλικά δεν τα ξεκίνησα και σε μικρή ηλικία αλλά οκ) και ακόμα συζητάμε να μάθω κάποια τρίτη σε 1-2 χρόνια αν θέλω ακόμη και δεν έχω πιεστεί στο λύκειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Αγγλικά από αγάπη, γερμανικά από υποχρέωση και γιατί επιβάλλονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Αααα λατρευω ξενες γλωσσες:
Αγγλικα καθαρα απο υποχρεωση αν δεν ηταν αναγκαια δεν θα τα μαθαινα ποτε
Γερμανια δεν μπορω να τα χαρακτηρισω απλα ως αγαπη... ΛΑΤΡΕΙΙΙΙΑΑΑΑ <3
Ολλανδικα επισης απο αγαπη :)

Αν ξεκινησω και Σουηδικα ή Δανικα θα ειναι και αυτα απο αγαπη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freak Of Nature

Νεοφερμένος

Ο Freak Of Nature αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
αγγλικά από υποχρέωση κι έτσι συνέχισαν μέχρι το πτυχίο όπου σταμάτησα.. Όταν όμως σταμάτησα, για κάποιο περίεργο λόγο, άρχισαν να μου αρέσουν.. :p
γερμανικά τα έκανα από υποχρέωση, αλλά στη συνέχεια μου ψιλοάρεσαν και για κάποιο λόγο μου φαίνονταν πολύ εύκολα (αν εξαιρέσουμε την ώρα), αλλά τα σταμάτησα μετά από δική μου απαίτηση στο 2ο χρόνο για να αφοσιωθώ στις πανελλήνιες καθώς τα ξεκίνησα α' λυκείου (ναι, το ξέρω, αγγούρι).

Αγγλικά, ευτυχώς, κάτι ξέρω έστω κι αν έχω μείνει στο ECCE, Γερμανικά όμως δε θυμάμαι γρι... κρίμα... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

...Αλεξάνδρα...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η. ..Αλεξάνδρα... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 871 μηνύματα.
Τα αγγλικα οταν τα ξεκινησα, δεν τα λατρευα ιδιαιτερα. Απο την Στ' δημοτικου ομως εγιναν λατρεια και ονειρο ζωης να ασχοληθω με αυτη τη ομορφη γλωσσα! Ισως επαιξε μαγαλο ρολο, οι καθηγητριες μου τις οποιες λατρευω και ο καινουργιος και εξελιγμενος χορος (διαδραστικοι πινακες κλπ), αλλα ειμαι σιγουρη οτι καποιο ρολο επαιξε και η αγαπη που τελικα ειχα παντα για αυτην την γλωσσα!!<3<3
Θα ηθελα πολυ να μαθω μια ξενη γλωσσα οπως Ισπανικα, Ιταλικα ισως ακομα Γερμανικα και Γαλλικα...! Ομως προτεραιοτητα μου, ειναι τα αγγλικα!<3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top