Μαθαίνετε ξένες γλώσσες από αγάπη ή από υποχρέωση;

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,765 μηνύματα.
Μ'αρέσουν τα γαλλικά πολύ, τα αγγλικά κάπως και τα ισπανικά το ίδιο με τ'αγγλικά και κάτι παραπάνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
αγγλικά->από υποχρέωση και μόλις πήρα το προφ πήδηξα μέχρι το ταβάνι, επειδή δεν θα ξαναδιαβάσω τα γα....... αγγλικά:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hercule poirot

Νεοφερμένος

Ο hercule poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Αγγλικά υποχρέωση
Ισπανικά porque soy loco desde mi nacimiento por ellos.Τρελένομαι βασικά,τα γουστάρω πολύ
Σουηδικά απο σεπτεμβρη, γιατι μου αρέσουν και οι βαρβαρες γλώσσες.
Καποια στιγμή,σε 2 χρονια ΄σως, λέω να ξεκινησω και γαλλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ailexc

Νεοφερμένος

Η ailexc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Γαλλικά από αγάπη.
Αγγλικά επειδή μου είναι χρήσιμα.
Γερμανικά κατά τύχη.
Ιαπωνικά από πώρωση.

Τα γαλλικά τα αντιπαθώ (μου φαίνονται σαν να πνίγεται κάποιος όταν μιλάει)
Αγγλικά επειδή -πολύ σωστά όπως είπες- μου είναι χρήσιμα (υποχρέωση)
Με τα γερμανικά με πριξανε σαν ήμουνα παιδί (κακό πράγμα η επιμονή των μεγάλων) με αποτέλεσμα να τα σιχαθώ και έτσι από αντίδραση δεν έμαθα τίποτα (ούτε λέξη λέμε) (από υποχρέωση θα μάθαινα)
Τα ιαπωνικά είναι η Νο1 αγαπημένη μου γλώσσα μετά τά ελληνικά. Η πόρωση είναι κολλητική φαίνεται. Και εις διπλούν αν παρατήρησες. :clapup: Από αγάπη λοιπόν θα ήθελα να μάθω ΤΕΛΕΙΑ ιαπωνικά. Ακόμα και αρχαία (πολύ δύσκολο αυτό βέβαια)

Εκτός από Ιαπωνικά, θα ήθελα να μάθω καλά και αρχαία ελληνικά. Από αγάπη επίσης.

Από περιέργεια θα ήθελα να μάθω Ρώσσικα και Σουαχίλι (ναι δεν αστειεύομαι :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Αthinaki

Νεοφερμένος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
αγγλικά στην αρχή από ευχαρίστηση αλλά τωρα που είμαι προφ τα εχω βαρεθει
αντιθετα τα γαλλικα παντα απο αγαπη!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0rFeAs

Νεοφερμένος

Ο 0rFeAs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Εγώ πάλι όλες τις γλώσσες που έχω κάνει τις έχω κάνει από αγάπη! Βέβαια κάποιες τις παρακολούθησα για κανά χρόνο και μετά διέκοψα από βαρεμάρα. Πιστεύω ότι το να μιλάς σε κάποιον από άλλη χώρα στη γλώσσα του είναι ό,τι καλύτερο από ανθρωπιστικής αλλά και γνωστικής άποψης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valia_92

Νεοφερμένος

Η βαλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κασσάνδρεια (Χαλκιδική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
τα αγγλικα δεν μου αρεσουν σαν γλωσσα, τα θεωρω "χαζα", αλλα θα ηθελα να μαθω λιγο καλυτερα, γιατι ειναι ωραιο να μπορεις να επικοινωνεις με τον οποιοδηποτε..
τα γαλλικα τα λατρευω, γι'αυτο και προσπαθησα να τα μαθω πολυ καλα, αλλα δεν συμπαθησα τον τροπο που γινοτανε το μαθημα στο φροντιστηριο που πηγαινα..παρολα αυτα συνεχιζω να τα λατρευω..
σκεφτομαι να μαθω ακομα καποια γλωσσα οταν θα εχω χρονο, οπως π.χ. ισπανικα, ιταλικα ή καποια ασιατικη γλωσσα,,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fanouria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fanouria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 261 μηνύματα.
εγώ μαθαίνω Αγγλικά και Γερμανικά. Τα Αγγλικά για να είμαι ειλικρινής τα έχω ψιλοβαρεθεί ,τα γερμανικά
όμως μου αρέσουν πολύ.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apanthimos

Νεοφερμένος

Ο apanthimos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Τα γαλλικά από αγάπη. Αγγλικά καλά είναι. Ισπανικά μ'αρέσουν αρκετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
από ό,τι καταλαβαίνετε και από αυτό που σπουδάζω τις έμαθα περισσότερο από αγάπη παρά από υποχρέωση!!!:Dεγώ ξέρω αγγλικά, γερμανικά, λίγα ιταλικά τα οποία θέλω να τελειοποίσω και φυσικά θέλω να μάθω νορβηγικά ή σουηδικά!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
αγγλικα(μονο απο υποχρεωση)
ιταλικα που θα ξεκινησω το Σεπτεμβρη επειδη τα λατρευω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Silence_

Διάσημο μέλος

Η _Silence_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,382 μηνύματα.
Αγγλικα (στην αρχη απο υποχρεωση στην συνεχεια απο αγαπη)
Γερμανικα (καθαρα απο υποχρεωση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
αγγλικά = έρωτας :inlove:
κάποτε, μάθαινα γερμανικά, καθαρά από υποχρέωση...δεν μου άρεζαν καθόλου!
άρχισα ιταλικά στο πανεπιστήμιο, γιατί ήθελα να μάθω, αλλά μιας και μάθημα δεν γίνεται...σε κάνα φροντιστήριο θα την βγάλω ο.Ο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Καθαρά και αποκλειστικά από αγάπη...
Γι' αυτό και επιδιώκω να τις εμπλουτίζω και αν μπορώ να μαθαίνω και νέες, αν και τελευταία έχω αδρανήσει λίγο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Εγώ και να ήθελα να υποστηρίξω κάτι τέτοιο δεν μπορώ διότι και τις δύο ξένες γλώσσες που κάνω έως τώρα τις ξεκίνησα πολύ μικρός(περίπου στα 4,5 ξεκίνησα αγγλικά και στην Τετάρτη δημοτικού ξεκίνησα Ιταλικά).. Παρ' όλα αυτά υπερ-λατρεύω τις ξένες γλώσσες και θέλω να μάθω κι άλλες!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria801

Νεοφερμένος

Η maria801 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
:inlove::inlove::inlove:τα αγγλικά απο λατρεία:inlove::inlove::inlove:
τα γαλλικά απο υποχρέωση :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apostolis_z6_32

Νεοφερμένος

Ο apostolis_z6_32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
μισω τα αγγλικα δεν θελω να υπαρχουν μακαρι να μπορουσα να τα εξαφανισω(αλλα τι να κανεις ; ειναι η διεθνεις γλωσσα )συντομα ομως τα ΚΙΝΕΖΙΚΑ θα κυριαρχισουν ..... αντιθετως λατρευω τα γερμανικα και τα κινεζικα .τα γερμανικα ειναι η πιο ευκολη γλωσσα για μενα .εχω παρει καποια βιβλια για την εκμαθηση των κινεζικων αλλα μου ειναι αρκετα δυσκολο, χωρις καθηγητη δεν γινεται τιποτα ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
στην αρχη απο υποχρεωση και μετα τις αγαπαω...στα αγγλικα συγκεκριμενα μου αρεσει πολυ η Αγγλικη/Αμερικανικη λογοτεχνια και ειναι πιο ωραιο να διαβαζεις στα αγγλικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
στην αρχη τα αγαπησα τα αγγλικα....τωρα παρολο που μου αρεσουν δε μου αρεσει το φροντιστηριο
τα γαλλικα τα λατρευω αλλα ειναι δυσκολα τα ατιμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catherine1994

Πολύ δραστήριο μέλος

Η catherine1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.
Στην αρχή από αγάπη και ενδιαφέρον , μετά συνειδητοποίησα τη χρησιμότητά τους :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top