Μαγεία

Kwnstantina2

Νεοφερμένος

Η Kwnstantina2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
δεν πιστεύω στην μαγεία ακριβώς.πιστεύω σε πράγματα που συμβαίνουν και εμείς δεν τα έχουμε ανακαλύψει.σε μια άλλη διάσταση για παράδειγμα.πιστεύω πως υπάρχουν τα "υπερφυσικά" αλλά σίγουρα θα υπάρχει μια εξήγηση (λογική πιθανόν) για τέτοια φαινόμενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofilia

Νεοφερμένος

Η SoFiLia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Καματερό (Αττική). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
δν εχω διαβασει τπτ απο τους αλλους μονο το πρωτο....και σκεφτηκα να σ απαντησω...

εχω ασχολει8ει παραααα πολυ με τν μαγεια και ξερω ΠΟΛΛΑ πραγματικα πιστευω πως υπαρχει.....ξερω παρα πολλα....αν θεσ και σε ενδιαφερει θες να μαθεις η να συζητησουμε για αυτα....παρε το μσν μ και στειλε μ.....


sofilia_ds@hotmail.com..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
μπορει να υπαρχει μποτει και να μην υπαρχει ειναι σαν να σε ρωταει κανενας αν υπαρχει θεος (εγω λεω οχι και στα δυο).Παρολα αυτα σε μια προσφατη σχετικη συζητηση που ειχα πραγματικα απο συμπτωση με κατι συμμαθητες ενας μου ειπε οτι πιθανολογητε απο επιστημονες οτι ο εγκεφαλος εκπεμπει καποια κυματα και ειπε οτι μπορει σε αυτο να οφειλονται καποια γεγονοτα που τα ονομαζουμε μαγεια.Εμενα παντως μου φεναιτε λογικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
δν εχω διαβασει τπτ απο τους αλλους μονο το πρωτο....και σκεφτηκα να σ απαντησω...

εχω ασχολει8ει παραααα πολυ με τν μαγεια και ξερω ΠΟΛΛΑ πραγματικα πιστευω πως υπαρχει.....ξερω παρα πολλα....αν θεσ και σε ενδιαφερει θες να μαθεις η να συζητησουμε για αυτα....παρε το μσν μ και στειλε μ.....


sofilia_ds@hotmail.com..

Για δώσε παράδειγμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
To οποίο άντλησαν μια νύχτα με πανσέληνο, χώνοντάς στην καρδιά τους κοκαλάκια νυχτερίδων...


BREAKING NEWS!

1000 human skulls were fund in village near London, England. :down::down:

δεν πιστευω στη μαγεια, οπως την εννοουν τουλαχιστον. δεν υπαρχει τιποτα το υπερφυσικο μονο πραγματα που δεν μπορουμε να εξηγισουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ozzy

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Δεν πιστεύω στη μαγεία απλά γιατί πιστεύω πως είναι άλλη μια προσπάθεια για τον άνθρωπο να το παίξει θεός.

Ασχετο κάποιος είπε πως δεν πιστεύει οτι υπάρχει μαγεία...άλλα είναι έργο του διαβόλου.Λέω εγώ τώρα αφού γι' αυτόν δεν τίθεται θέμα ύπαρξής της , τότε πως είναι έργο του διαβόλου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofilia

Νεοφερμένος

Η SoFiLia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Καματερό (Αττική). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
τι παραδηγμα ακριβως θες να σ δωσω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.

sofilia

Νεοφερμένος

Η SoFiLia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Καματερό (Αττική). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
κατι απλο ... πολλοι γνωριζουν οτι η μαγεια χωριζετε σε λευκη και μαυρη...ενω στν πραγματικοτητα χωριζετε σε 8 χρωματα κι 2 απο αυτα ειναι και το λευκο με το μαυρο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
κατι απλο ... πολλοι γνωριζουν οτι η μαγεια χωριζετε σε λευκη και μαυρη...ενω στν πραγματικοτητα χωριζετε σε 8 χρωματα κι 2 απο αυτα ειναι και το λευκο με το μαυρο...

Μη λέμε βλακείες, δε χωρίζονται μόνο σε 8.....:ee:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofilia

Νεοφερμένος

Η SoFiLia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Καματερό (Αττική). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
ειπα κατι απλο....ως μια μεγαλυ κατηγορια χωριζονται σε 8 και μετα σε παρααα πολες κατηγοριες....αλλα το μαυρο και ασπρο ειναι μια πολυ γενικη ενοια....


θες κι αλλα???σ εχω...μαγος ή μαγισσα δν γενιεσαι αλλα γινεσαι..επισεις υπαρχουν απειροι τροποι μεσα στν καθημερινοτητα μας π μπορουμενα επικαλεσουμε δαιμονες και οχι μονο........θες κιαλλα....ρωτα με...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
τωρα γιατι εμενα μου ερχετε να γελασω δεν ξερω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofilia

Νεοφερμένος

Η SoFiLia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Καματερό (Αττική). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
ξερω εγω....απλα γιατι δεν πιστευεις..ειναι κατι που πολλοι πιστευουν κι αλλοι οχι.....σε αυτους π δεν πιστευουν ειναι κατι το αστειο....εγω επιδει εχω κανει εργασια πανω σε αυτα....εχω ψαχτει παρα πολυ και πραγματικα μ'αρεσε πολυ πολυ και ασχολειθικα και μετα με αυτα....δν προσπαθω να πεισω κανεναν ...απλα οποιοσ θελει να μαθει αν το ξερω θα του το πω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Εγώ είμαι frost-mage !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Και πως γίνεσαι μάγος;

Εγώ που πήγα στο Stonehedge έχω ελπίδες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofilia

Νεοφερμένος

Η SoFiLia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Καματερό (Αττική). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
ενταξη τωρα οκ....ειναι το πιστεβω του καθενος...εγω πιστεβω κι εχω ψαξει πανω σε αυτα...τωρα απο εκει και περα οτι πιστεβετε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
πιστέβω εις 1 θεό πατέρα παντοκράτορα...Και όχι σε μάγους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Παιδιά είναι απλά τα πράγματα.
Ουσιαστικά ζούμε την πρώτη μεγάλη μετα-αποκαλυπτική περίοδο
Η αποκάλυψη ουσιαστικά ήταν όταν έπεσε ο μετεωρίτης στην Γή και εξαφάνισε σχεδόν ολοκληρωτικά τα ερπετά, που ήταν η κυρίαρχη νοήμονα μορφή ζωής τότε. Απο όσα επιβίωσαν την πρώτη σύγκρουση, κάποια διέφυγαν απο τον πλανήτη λόγω της εξελιγμένης τεχνολογίας (καμία σχέση με την δική μας, χρησιμοποιούσαν πολύ ανεπτυγμένη, άγνωστη σχεδόν σε εμάς βιοτεχνολογία) και κάποια κρύφτηκαν στα βαθη των ωκεανών με σκοπό να επανέλθουν όταν κατάφερνε η φύση να ανακάμψει. Αυτό περιγράφεται πολύ όμορφα στην Παλαιά Διαθήκη με την ιστορία της Κιβωτού. Για το σκοπό αυτό δημιούργισαν τα Πρόξις (Proxies), 300 πλάσματα με ανεπτυγμένες αισθήσεις και Cortex που μπορούσαν να αισθανθούν σε 3 απο τα 9 πλάνα που μπορούσαν τα ερπετά καθώς να επιδράσουν σε αυτά, δίνοντας αίσθηση σε αυτό που λέγεται σήμερα μαγεία. Σκοπός των πλασμάτων αυτών ήταν να βοηθήσουν την φύση να ανακάμψει και να προετοιμάσουν τον περιβάλλον για να επιστρέψουν οι δημιουργοί τους τα ερπετά. Για τον λόγο αυτό, τα Πρόξις δημιουργησαν με την σύχρονη βιοτεχνολογία των ερπετών ένα καινούργιο είδος, τους ανθρώπους, βασισμένα στα ανατομικά σχέδια των θηλαστικών, τα οποία φάνηκε οτι θα μπορούσαν να επιβιώσουν. Για να βοηθήσουν τα Πρόξις, διδάξανε στους ανθρώπους το πως να χειριστούνε την "μαγεία" (αν και οι άνθρωποι, αδυνατούσαν να αντιληφθούν τα διαφορετικά πλάνα οπότε την χρησιμοποιούσαν ως έχει χωρίς να μπορούν να κάνουν κάτι διαφορετικό ή κάτι δικό τους). Τότε οι άνθρωποι μπορούσαν να επικοινωνήσουν μεταξύ τους τηλεπαθιτικά μέσω του μαγνητικού πεδίου της γής και είχαν αναπτύξει έναν ενοιαίο τρόπο επικοινωνίας σε όλα τα μήκη και πλάτη της γής, την λεγόμενη Κχάλα (Khala). Οι άνθρωποι τότε είχαν αναπτυχθεί και μπορούσαν να χρησιμοποιούν πολύ εύκολα την βιοτεχνολογία των δημιουργών τους, καθώς και την μαγεία.

Αργότερα όμως, λόγω εσωτερικών διατριβών μεταξύ των Πρόξις (ο κώδικας τους έλεγε οτι κάθε φορά που συναντιώντουσαν δυο Πρόξις, έπρεπε να παλέψουν μέχρι θανάτου) η Khala διαταράχτηκε και κάποιες ομάδες ανθρώπων αποσχίστηκαν απο αυτήν. Μην όντας ενωμένοι με την Κχάλα, άρχισαν να αποκτάνε πάθη και φιλοδοξίες, όντας σε έναν τελείως εχθρικό και άγνωστο κόσμο μόνοι τους.

Εν τέλει οι αποσχισμένοι άνθρωποι κατάφεραν να πείσουν την ανθρώπινη κολεκτίβα οτι δεν χρειάζονται πια τα Πρόξις και άρχισαν να κατασκεβάζουν ένα μέσο μεταφοράς για να μπορούν να μετακινούνται ανάμεσα στα διάφορα πλάνα, ώστε να μπορέσουν να αναπτύξουν δική τους μαγεία. Κάποια Πρόξις όμως που τους κατάλαβαν προσπάθησαν να τους σταματήσουν. Παρ'ολο που τα Πρόξις είναι πολύ πιο δυνατά απο τους ανθρώπους, ευέλικτα και με πιο ισχυρή μαγεία, δεν κατάφεραν να τα βάλουν με τα πλήθη και την συλλογικότητα των ανθρώπων, ειδικά απο τη στιγμή που μπορούσαν να χρησιμοποιούν μαγεία συντονισμένα. Έτσι κατέστρεψαν την Κχάλα και βύθισαν τους ανθρώπους στο χάος (περιγράφεται σαν το συμβάν στον πύργο της Βαβέλ). Σιγά σιγά η γνώση της χρήσης της βιοτεχνολογίας ξεχάστηκε (ειδικά αφού πήρε αιώνες στους ανθρώπους να μπορέσουν να φτιάξουν ένα είδος γλώσσας) και το ίδιο έγινε και με την μαγεία. Οι μόνοι που λέγονται οτι έχουν διασωθεί είναι οι 3 μεγάλοι μάγοι (Μελχιώρ, φύλακας της λογικής και των όπλων, Γκασπάρ, φύλακας του χώρου και των ονείρων και Βαλτάζαρ φύλακας των Εποχών) οι οποίοι έχουν σε διάφορες στιγμές της ανθρωπότητας για να διδάξουν και να καθοδηγήσουν. Απο τους μάγους που δίδαξαν οι 3 μεγάλοι Φύλακες (όπως ήταν ο Σολομώντας) συνεχίζει και υπάρχει η μαγεία, με σκοπό να προετοιμάσει την ανρθωπότητα για την δεύτερη αποκάλυψη που θα είναι ο μεγάλος πόλεμος με τα ερπετά όταν επιστρέψουν.

https://en.wikipedia.org/wiki/Solomon
https://en.wikipedia.org/wiki/Babel
https://en.wikipedia.org/wiki/Reptile
https://en.wikipedia.org/wiki/Kabal
https://en.wikipedia.org/wiki/Khala#Society
https://en.wikipedia.org/wiki/Peanut_butter_jelly_time
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Παιδιά είναι απλά τα πράγματα.

Αχαχααχαχαχαχ.:P

-

Αυτό που περιγράφεις όμως είναι μια από τις πολλές θεωρίες.


Κατ' αρχάς ο ίδιος ο όρος μαγεία έχει διαφορετικό περιεχόμενο για τον κάθε άνθρωπο.

Θεωρώ λίγο άσκοπο να μιλάμε εδώ για αυτό το θέμα για πολλούς λόγους. Το τόπικ ήταν λίγο αποτυχημένο εξ αρχής και όποιος το άνοιξε κακώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Κατ'αρχάς δεν είστε Χριστιανοί με όσα λέτε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top