Μήπως είμαστε κορόιδα που διαβάζουμε;

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι, μετράνε κυρίως την ικανότητα του μαθητή στην παπαγαλία. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Ναι, μετράνε κυρίως την ικανότητα του μαθητή στην παπαγαλία. :whistle:
Αυτό είναι άλλο θέμα.
Ό,τι και να εξετάζεται,οι μαθητές αν δε συντρέχουν σοβαρότατοι λόγοι πρέπει να έχουν την ίδια αντιμετώπιση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δε διαφωνώ απλά εσύ είπες "στην τελική οι πανελλήνιες την αξία του μαθητή μετράνε" και το σχολίασα. :P

Κάτι άσχετο: γνωρίζει κανείς από πότε υπάρχουν αυτά τα κριτήρια; Από τότε πχ που θεσμοθετήθηκαν οι πανελλήνιες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Εν τω μεταξύ διαβάζω posts που βγάζουν πολύ μίσος προς αυτούς που περνούν με ειδικές κατηγορίες.

Well, δε φταίνε τα ίδια τα παιδιά. Ούτε καν οι γονείς τους :P Αυτοί ήθελαν το σύστημα των μετεγγραφών που καταργήθηκε και όχι ειδικές κατηγορίες που χαϊδεύουν αυτιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Εν τω μεταξύ διαβάζω posts που βγάζουν πολύ μίσος προς αυτούς που περνούν με ειδικές κατηγορίες.

Well, δε φταίνε τα ίδια τα παιδιά. Ούτε καν οι γονείς τους :P Αυτοί ήθελαν το σύστημα των μετεγγραφών που καταργήθηκε και όχι ειδικές κατηγορίες που χαϊδεύουν αυτιά.
Μα δεν λέμε ότι φταίνε τα παιδιά που υπάρχουν οι ειδικές κατηγορίες.
Απλά λέμε ότι είναι άδικο να χάνουν παιδιά τη σχολή τους για λίγα μόρια και να υπάρχουν άλλοι που μπαίνουν σε αυτές τις σχολές με λιγότερα μόρια. Και να ξαναπώ ότι δεν είναι δικαιολογία τα περισσότερα έξοδα των πολυτέκνων οικογενειών γιατί αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα όλοι έχουν πατώσει οικονομικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Χαλαρώστε παιδιά, όποιος αξίζει θα πετύχει και θα περάσει και κανένας πολύτεκνος ή τριτεκνος δεν πρόκειται να του φάει την θέση εάν έχει γράψει καλά. Ξέρετε έχουμε μάθει όλοι να κατακρίνουμε και να σχολιάζουμε τα πάντα(δεν λέω να μην συζητάμε τα τεκταινόμενα) αλλά δεν αντέχω να ακούω από συμμαθητές και γενικά άτομα της ίδιας ηλικίας με εμένα και σε εποχή 2014 να μιλάτε με τόση εμπάθεια και μίσος λες και άμα δεν περάσετε θα φταίνε αυτοί. Λοιπόν ας κοιτάξει ο καθένας τον εαυτό του, ας δώσει τον καλύτερο του εαυτό στις πανελλήνιες , δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα κάποιες θέσεις αναζητούμε στα Πανεπιστήμια που μας αρέσουν όλοι μας και ο καλύτερος ας την κερδίσει.
Υ.Γ Δεν θέλω να το παίξω ο έξυπνος που λέει κάτι για να το πει απλώς δεν μου αρέσει αυτό που βλέπω και διαβάζω. Δεν έχω με κανέναν εμπάθεια ότι λέω με εκφράζει απόλυτα. Καλό σας βράδυ και αναμένω τις απαντήσεις σας.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Χαλαρώστε παιδιά, όποιος αξίζει θα πετύχει και θα περάσει και κανένας πολύτεκνος ή τριτεκνος δεν πρόκειται να του φάει την θέση εάν έχει γράψει καλά. Ξέρετε έχουμε μάθει όλοι να κατακρίνουμε και να σχολιάζουμε τα πάντα(δεν λέω να μην συζητάμε τα τεκταινόμενα) αλλά δεν αντέχω να ακούω από συμμαθητές και γενικά άτομα της ίδιας ηλικίας με εμένα και σε εποχή 2014 να μιλάτε με τόση εμπάθεια και μίσος λες και άμα δεν περάσετε θα φταίνε αυτοί. Λοιπόν ας κοιτάξει ο καθένας τον εαυτό του, ας δώσει τον καλύτερο του εαυτό στις πανελλήνιες , δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα κάποιες θέσεις αναζητούμε στα Πανεπιστήμια που μας αρέσουν όλοι μας και ο καλύτερος ας την κερδίσει.
Υ.Γ Δεν θέλω να το παίξω ο έξυπνος που λέει κάτι για να το πει απλώς δεν μου αρέσει αυτό που βλέπω και διαβάζω. Δεν έχω με κανέναν εμπάθεια ότι λέω με εκφράζει απόλυτα. Καλό σας βράδυ και αναμένω τις απαντήσεις σας.:)

αυτο θα συνεβαινε αν υπηρχε μια σταθερη βαση και απειρες θεσεις.
εννοειται πως ο καθενας παει και κανει το καλυτερο που μπορει και ειναι μονος με τον εαυτο του και μονο εκεινη την στιγμη. αλλα οταν θα πρεπει να καλυφθουν οι θεσεις στα πανεπιστημια καλως ή κακως ανταγωνιζεσαι με ολους τους αλλους για μια θεση. ναι αν παω και μαζεψω 20000 μορια δεν θα εχω να ανταγωνιστω κανεναν. δικαιο ή αδικο συστημα οι πανελληνιες, καλη ή κακη η παπαγαλια, δυσκολοτερη ή ευκολοτερη η ταδε κατευθυνση ειναι το συστημα με το οποιο κρινεται οποιος θελει να μπει στο πανεπιστημιο. και οι πανελληνιες θα επρεπε να ειναι το μονο κριτηριο, μακαρι να εβγαινε ενα πιο δικαιο συστημα.
συμφωνω με το να παρει ενας φοιτητης μεταγγραφη απο την ιατρικη κρητης στην ιατρικη θεσσαλονικης γιατι εκει σπουδαζουν και τα τρια αδερφια του αλλα οχι να περασει ιατρικη αντι για φαρμακευτικη. με ποια λογικη γινεται αυτο? οτι δεν υπαρχουν λεφτα να πανε φροντιστηριο ολα τα παιδια? τοτε ας βαλουν οικονομικα κριτηρια για τις ειδικες κατηγοριες.
δεν εχω κακια και καμμια χολη, πριν 10 χρονια περασα στην πρωτη μου επιλογη χωρις να ειναι εξαιρετικα υψηλοβαθμη και τωρα ελπιζω να περασω σε μια αρκετα χαμηλοβαθμη σχολη με μειωμενη ζητηση. μιλαω καθαρα για το τι μου φαινεται δικαιο και τι αδικο.
για το θεμα των αθλητων δεν μπορω να εκφρασω γνωμη γιατι ουτε εχω ασχοληθει με το θεμα ουτε ειχα καποιον φιλο αθλητη(σε τεφαα μονο ειχα) για να ξερω ποια ειναι τα προνομια για τις σχολες αλλα αν ειναι οπως τα διαβαζω εδω ειναι επισης πολυ αδικο. δεν μπορω να καταλαβω τι εχουν περασει καθως εγω ειχα μονο τα μαθηματα μου και ξενες γλωσσες αλλα για να περασεις σε μια σχολη οπως ειπα θεωρω πως κριτηριο ειναι οι πανελληνιες και οχι οι οποιες αλλες επιδοσεις σε αλλους τομεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Είμαι γόνος πολύτεκνης οικογένειας. Φυσικά και δεν αμφισβητω το γεγονός πως χιλιάδες οικογένειες, ανεξαρτήτως του αριθμού των τέκνων απο τα οποια αποτελείται, εχουν οικονομικό προβλημα, σοβαρό, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να σπουδάσουν τα παιδια τους σε αλλη πολη. Όλοι εχουν. Κατ´εμε, θα επρεπε να ισχύουν οι μεταγραφές για οικογένειες που τους εχουν πραγματική ανάγκη αλλα πως να το κάνουμε, το 70% των Ελλήνων δηλώνουν ψευδείς αποδοχες. Και δεν μιλάω γι αυτούς που όντως δεν εχουν, μιλάω για αυτούς που εχουν αλλα δεν ξέρουν που τα χουν. Έτσι οπως θα καταργηθούν τα πολυτεκνα, έτσι να καταργηθούν και οι εξετάσεις των ομογενών, και η εισαγωγή των αθλητών, γιατι όμως ακόμη και οι ενδοσχολικες; Σύμφωνα με όσα εχουν υποθει, ο καθένας αξιολογείται βάση των γνώσεων του στις πανελλήνιες και δεν μας ενδιαφέρει αν το άτομο αυτο πάσχει απο σακχαρώδη διαβήτη και τρυπιεται 500 φορες τη μερα. Τα άτομα αυτα, πρεπει να κατανοηθεί απο όλους οτι καταφέρνουν κάποια πράματα δυσκολότερα απο εμάς. Α, και οι θέσεις που υπήρχαν για τους πολύτεκνους δεν αφαιρέθηκαν απο τη γενική σειρα, ήταν εξτρα. Δεν σας κρύβω ωστόσο οτι σκέφτηκα πολλες φορες να γινω μουσουλμανα.
Και όσον αφορά το οτι οι πανελλήνιες ειναι το πλεον αξιοκρατικοτερο σύστημα εισαγωγής στην τριτοβάθμια εκπαίδευση με ξεπερνα. ΕΛΕΟΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jonas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 360 μηνύματα.
Ό,τι πετάει στη σέντρα στο ΣτΕ, καταλήγει ομαλά στα δίχτυα μέσω Βουλής. Προεκλογική περίοδος, άρα... Νταξ μωρέ, θα μπει κι αυτό στον κατάλογο. Για όσους βλέπω να τα πήραν με το προηγούμενό μου ποστ, διευκρινίζω για τελευταία φορά ότι δεν μιλάω για όσους έχουν αληθινό θέμα, αλλά για τους μάγκες που παίρνουν χαρτιά από γιατρούς έναντι χρημάτων ή μέσω της θειας τους της νοσοκόμας και μπαίνουν στις εξετάσεις ασθενείς, για να θεραπευτούν θαυματουργικά μόλις μπουν στη σχολή α' επιλογής τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merden

Νεοφερμένος

Ο merden αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
ποιο τραμπολινο?! θα μας τρελανεις! επειδη οι γονεις τους τους γραψαν στα 5 και συνεχισαν μεχρι τα 18 σημαινει οτι τους αρεσε και ηθελαν να ασχοληθουν πιο σοβαρα με αυτο! ξεπερναει το απλο χομπι και γινεται τροπος ζωης τους και αργοτερα ισως και το επαγγελμα τους. οι αθλητες μπορουν να ασχοληθουν με το αθλημα τους μεχρι μια συγκεκριμενη ηλικια! γιατι να τους στερησεις το δικαιωμα να σπουδασουν και κατι αλλο? και δεν μπαινουν χαριστικα.με την ιδια βαση μπαινουν! και μιλαμε για 1 ή 2 θεσεις σε καθε τμημα και σε πολλες σχολες δεν δινονται θεσεις για αθλητες!!!! αν ησουν αθλητης με τετοια διακριση και ειχες αφιερωσει χρονο ο οποιος δεν αναπληρωνεται ωστε να μπορεσεις να γραψεις για να μπεις στην ιατρικη ή στους ημμυ (που αναφερεις εσυ ) πιστευω οι κοποι σου θα ηθελες να αναγνωριστουν! ας ξεκολλησουμε λιγο απο τη νοοτροπια που εχουμε σαν ελληνες του στυλ:"ο γειτονας εχει μια κατσικα και επειδη εγω δεν εχω ας ψοφησει και του γειτονα να μην εχει κανεις αντι να προσπαθησω να παρω και γω μια!"

Πραγματικά τώρα πιστεύεις ότι κάποιος αθλητής θα τολμήσει να δηλώσει Η.Μ.Μ.Υ ή Ιατρική;Ακόμα και αυτοί το ξέρουν ότι αν μπούν σε τέτοιες σχολές δεν θα καταφέρουν να βγούν.Οι περισσότεροι πάνε στα Τ.Ε.Φ.Φ.Α μπας και γίνουν τίποτα γυμναστές σε σχολεία.Ωστόσο οφείλουμε να αναγνωρίσουμε την προσπάθειά τους,την αφοσίωση και ελλείψεις που υπέστησαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Πραγματικά τώρα πιστεύεις ότι κάποιος αθλητής θα τολμήσει να δηλώσει Η.Μ.Μ.Υ ή Ιατρική;Ακόμα και αυτοί το ξέρουν ότι αν μπούν σε τέτοιες σχολές δεν θα καταφέρουν να βγούν.Οι περισσότεροι πάνε στα Τ.Ε.Φ.Φ.Α μπας και γίνουν τίποτα γυμναστές σε σχολεία.Ωστόσο οφείλουμε να αναγνωρίσουμε την προσπάθειά τους,την αφοσίωση και ελλείψεις που υπέστησαν.
Πόση ώρα το σκεφτηκες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Πραγματικά τώρα πιστεύεις ότι κάποιος αθλητής θα τολμήσει να δηλώσει Η.Μ.Μ.Υ ή Ιατρική;Ακόμα και αυτοί το ξέρουν ότι αν μπούν σε τέτοιες σχολές δεν θα καταφέρουν να βγούν.Οι περισσότεροι πάνε στα Τ.Ε.Φ.Φ.Α μπας και γίνουν τίποτα γυμναστές σε σχολεία.Ωστόσο οφείλουμε να αναγνωρίσουμε την προσπάθειά τους,την αφοσίωση και ελλείψεις που υπέστησαν.
Καλά μη γενικεύεις κιόλας. Το ότι κάποιος είναι αθλητής δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να είναι καλός μαθητής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Καλά μη γενικεύεις κιόλας. Το ότι κάποιος είναι αθλητής δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να είναι καλός μαθητής.

επισης το οτι καποιος δεν ειναι καλος μαθητης δεν σημαινει οτι δεν θελει να μπει σε υψηλοβαθμη σχολη και οτι δεν θα το κανει αν του δοθει η ευκαιρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ναι μωρέ τον πήρε ο πόνος τώρα για τις πολύτεκνες οικογένειες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
«Θα κάνουμε ό,τι είναι απαραίτητο σε νομοθετικό επίπεδο, προκειμένου να στηρίξουμε την πολύτεκνη και τρίτεκνη οικογένεια. Ιδιαίτερα μέσα στην κρίση, πρέπει να σταθούμε δίπλα σε όσα παιδιά κινδυνεύουν να στερηθούν το δικαίωμα στη δημόσια παιδεία» ανέφερε χαρακτηριστικά ο κ.Αρβανιτόπουλος.
Σε μία εποχή όπου τα περισσότερα παιδιά, πολύτεκνων ή μη, κινδυνεύουν να στερηθούν το δικαίωμα στη δημόσια παιδεία, τι νόημα έχει η πριμοδότηση συγκεκριμένων μόνο εξ αυτών (πολύτεκνων);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Και όσον αφορά το οτι οι πανελλήνιες ειναι το πλεον αξιοκρατικοτερο σύστημα εισαγωγής στην τριτοβάθμια εκπαίδευση με ξεπερνα. ΕΛΕΟΣ

Bρες ενα αλλο συστημα στο οποιο το 99% των μαθητων θα αξιολογειται επι ισοις οροις και απο ουδετερους και αγνωστους καθηγητες και μετα κατηγορησε το συστημα των πανελληνιων!!! Και εγω το κατηγορουσα οταν εδινα αλλα πραγματικα δε μπορουσα να σκεφτω κατι καλυτερο που θα μπορουσε να εφαρμοστει στην Ελλαδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Bρες ενα αλλο συστημα στο οποιο το 99% των μαθητων θα αξιολογειται επι ισοις οροις και απο ουδετερους και αγνωστους καθηγητες και μετα κατηγορησε το συστημα των πανελληνιων!!! Και εγω το κατηγορουσα οταν εδινα αλλα πραγματικα δε μπορουσα να σκεφτω κατι καλυτερο που θα μπορουσε να εφαρμοστει στην Ελλαδα

Τονίζω πως τα παρακάτω που θα γράψω δεν ειναι προσωπική επίθεση σε σένα και καλα να σαι οπου να σαι και να περνάς καλά. Το οτι κάποιος κρίνεται απο το πόσο καλα μπορει να αφομοιώσει και να παπαγαλισει μια ύλη η οποια δεν τον εκφράζει με εξοργίζει. Καθως επισης το γεγονός οτι είσαι ενα χρόνο πανω απο τα βιβλια και τρως στη μαπα την ειρωνία και το ψυχολογικό πόλεμο του εκάστοτε διδασκοντα. Ας μην θιξω βέβαια την αξιολόγηση μας απο τους άγνωστους καθηγητές. Ο καθένας βαθμολόγει ΤΕΛΕΊΩΣ υποκειμενικα. Και μη πείτε δεν ειναι έτσι γιατι έτσι ειναι. Ακόμη και για μαθηματα οπως τα μαθηματικα και η χημεία, ο εκάστοτε καθηγητής βαθμολόγει οπως του καπνίζει. Να μην αναφερθώ και στα ερωτήματα τα οποια πολλοί καθηγητές ξεχνάν να προσθέσουν στο γενικό σύνολο. Προσωπικά τα χω παίξει απο το διάβασμα και το οτι θα κρίθω μέσα σε 18 ώρες για δουλεια και ξενύχτια ενός χρόνου που και στη τελική μπορει να μην ειναι η μερα μου και 1002 ακόμη μου τη δίνει. Drama queen? Ενδεχομένως. Αντε και στο διάολο πια με τις εξετάσεις της κακιάς της ώρας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Συμφωνω σε ολα οσα ειπες και πραγματικα τα ιδια ελεγα και εγω αλλα και ολοι οσοι περασαμε απο αυτο το σταδιο !!! Το θεμα ειναι οτι οσο και αν μπαζει αυτο το συστημα, βραχυπροθεσμα τουλαχιστον, δε μπορει να βρεθει κατι καλυτερο.!!! Και πιο πανω εβγαλες την αγανακτηση σου και με το δικιο σου, αλλα δε προτεινες κατι διαφορετικο!!! Οπως και να χει να σαι καλα, και καλη επιτυχια στις εξετασεις!!! 2 μηνες εμειναν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Όντως δε συμφωνώ με το ότι οι πολύτεκνοι μπαίνουν σε όποια σχολή με πολύ λιγότερα μόρια από τους περισσότερους. Εννοείται ότι πρέπει να έχουν το δικαίωμα μεταγραφής(αν οι γονείς τους έχουν σχετικά μικρό εισόδημα όχι για αυτούς που μπορούν να το αντέξουν οικονομικά),αλλά το να βλέπω σε κάποιες σχολές γενική σειρά:19.400 μόρια και πολύτεκνοι 16.500 μορια μου την δίνει.Δηλαδή ντάξει τι βραβεύουμε;Τη μανα τους που γέννησε τρία παιδιά;
Και για τα παιδιά που κάνουν αθλητισμό επίσης διαφωνώ.Κανονικά τα λιγότερα μόρια θα έπρεπε να είναι για σχολές σχετικές με τον αθλητισμό και όχι όπου λάχει.Και δεν είναι ρατσιστικό προς αυτούς αλλά προς εμάς.Δηλαδή επειδή δεν έχουμε ταλέντο (η δεν ασχοληθήκαμε) με αθλήματα πρέπει να το "πληρώσουμε" με το να μπούμε κανονικά στη σχολή που θέλουμε και όχι με μπονους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top