Μέσος όρος αποφοίτησης

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,570 μηνύματα.
Στις σχολές υγείας γράφουν πάνω τον βαθμό πάντως. Στην φιλοσοφική δεν ξερω
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Όχι. Για να πας πάνω από 9 θέλεις αποκλειστικά 9 και 10 στα περισσότερα μαθήματα, μιας και είσαι στο 7 τώρα στα μισά περίπου μαθήματα, δεν νομίζω να φτάνεις στο 9+. Εκτός αν κάνεις αναβαθμολογισεις
Μου φαινεται παραξενο να γραφουν στο παπυρο ιατρικης αριθμο..ειναι ζημια...
πως τους ξεφυγε?
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,878 μηνύματα.
Από εδώ και πέρα θα προσπαθήσω για 9 και 10 σε όλα.. θέλω άριστα
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,570 μηνύματα.

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,878 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,570 μηνύματα.

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,914 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Καλή ιδέα το να μην αναγράφεις στο πτυχίο τον βαθμό αποφοίτησης για να μην πιάνει και βαθμοθηρία τους φοιτητές.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,636 μηνύματα.
Καλή ιδέα το να μην αναγράφεις στο πτυχίο τον βαθμό αποφοίτησης για να μην πιάνει και βαθμοθηρία τους φοιτητές.
Οσοι ειμαστε σε πολυτεχνικες σχολες για 5 παμε ετσι και αλλιως :)
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Οσοι ειμαστε σε πολυτεχνικες σχολες για 5 παμε ετσι και αλλιως :)
Κοίτα εγώ μιας που μου μένει ένα μάθημα, κλείνω σε μ.ο. περίπου 8.3. Ούτε χαμηλό, ούτε πολύ ψηλό, είναι τίμιο. Θα μπορούσα να το κάνω 8.5 με επανεξέταση σε 2-3 μαθήματα με αυξημένη βαρύτητα, αλλά το βρίσκω άσκοπο και ανούσιο.

Γενικά στα πολυτεχνικά είναι άσκοπο και ανούσιο να κάτσεις να ασχοληθείς πεταιτέρω εκτός εαν όντως δεν έχεις καταλάβει Χριστό απο ένα μάθημα και όντως σου είναι χρήσιμο για αυτό που θες να κάνεις μετέπειτα. Κατά τα άλλα κοιτάς να περάσεις οτι μπορείς, έστω και με 5, και τον χρόνο σου τον αφιερώνεις στο να αποκτήσεις ή να εξελίξεις skills που πραγματικά μετράνε :bleh:.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,878 μηνύματα.
Θα μπορούσα να το κάνω 8.5 με επανεξέταση σε 2-3 μαθήματα με αυξημένη βαρύτητα, αλλά το βρίσκω άσκοπο και ανούσιο.
Αν γίνεται γιατί δεν το κάνεις; για 0.3 θα πάρεις άριστα!

Εγώ αφού τα έχω τελειώσει όλα, αν δεν βγάλω άριστα, θα ξανά δώσω κάποια που είναι κάτω από 8. Αν δεχτούν..
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Αν γίνεται γιατί δεν το κάνεις; για 0.3 θα πάρεις άριστα!
Είναι υπερβολικός ο κόπος απλά, και στην ουσία μόλις που θα το αγγίξω, οπότε με την παραμικρή στραβή καταλήγεις άνετα με κάτι του στυλ 8.4 απο την στρογγυλοποίηση, που πρακτικά αναιρεί τον σκοπό που ξεσκίστηκες. Να πάρεις το άριστα δηλαδή, γιατί το +0.2 αυτό καθεαυτό δεν έχει ουσία.

Στα πολυτεχνεία το 6 με 6.5 θεωρείται καλός βαθμός, πολλοί κάνουν και διδακτορικά με τέτοιους μ.ο.
Οι πιο καλοί είναι κάπου στο 7 με 7.5, οπότε με το 8.3 δεν μπορώ να πω οτι έχω λόγο να παραπονιέμαι ιδιαίτερα που δεν θα είναι 8.5 καθώς με υπερκαλύπτει και είναι κάτι αντικειμενικά αρκετά αξιοπρεπές. Και εκτός αυτού υπάρχουν άλλα με πολύ μεγαλύτερη βαρύτητα όπως διπλωματική, πρακτική, βαθμοί σε μαθήματα κατεύθυνσης κτλπ. Ο μ.ο. είναι το ελάχιστο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,878 μηνύματα.
Εγώ δεν θέλω ούτε μεταπτυχιακό, ούτε διδακτορικό. Δεν θέλω να γίνω καθηγήτρια. Απλά θέλω ένα πολύ καλό πτυχίο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επίσης, εμείς έχουμε και υποχρεωτική πτυχιακή. Αυτό δεν σου ανεβάζει;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,878 μηνύματα.
Εν τω μεταξύ, διάβαζα τώρα για να γίνεις καθηγήτρια στο εθνικό θέατρο, δραματολογίας, το μόνο που ζητάνε είναι το δικό μου το πτυχίο. Ούτε βαθμό δεν λέει. Οπότε για αυτό δεν με αφορούν μεταπτυχιακά ή διδακτορικά.. εμένα οι δραματικές σχολές με ενδιαφέρουν
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,636 μηνύματα.
Εγώ δεν θέλω ούτε μεταπτυχιακό, ούτε διδακτορικό. Δεν θέλω να γίνω καθηγήτρια. Απλά θέλω ένα πολύ καλό πτυχίο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επίσης, εμείς έχουμε και υποχρεωτική πτυχιακή. Αυτό δεν σου ανεβάζει;
Πιστεψε με στον τομεα μας δεν μετραει ο βαθμος σχεδον καθολου.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,878 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Ούτε στον δικό μου..
Το γεγονός ότι δεν σε επηρεάζει για το τι θες να κάνεις μετέπειτα, είναι κατ'εμε ένας παραπάνω λόγος να συγκεντρωθείς στο μάθεις όσα περισσότερα μπορείς, χωρίς να καίγεσαι για βαθμούς. Εάν επιδιώξεις το πρώτο, έρχεται και το δεύτερο αναπόφευκτα.

Και όσον αφορά στην ερώτηση σου, η πτυχιακή σίγουρα μετράει και αυτή στον τελικό βαθμό, εάν και δεν γνωρίζω κατά πόσο.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,570 μηνύματα.
Εγώ δεν θέλω ούτε μεταπτυχιακό, ούτε διδακτορικό. Δεν θέλω να γίνω καθηγήτρια. Απλά θέλω ένα πολύ καλό πτυχίο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επίσης, εμείς έχουμε και υποχρεωτική πτυχιακή. Αυτό δεν σου ανεβάζει;
H πτυχιακη Εριφυλη μετρα και μαλιστα καλα..το προβλημα ειναι οτι ειναι σπανιο να παρεις 10 εκει διοτι βαθμολογουν 3 καθηγητες οπου και παρουσιαζεις.
Γνωστο μου ατομο πηρε 10, αλλα την δουλευε ενα χρονο+ με ερευνα πεδιου , ελιωσε πολλα ζευγαρια παπουτσια και την δημοσιευσε μετα ο καθηγητης στην οξφορδη.
Βεβαια η σχολες διαφερουν μεταξυ τους στην νοοπροπια αλλα μιλαμε για εκπα που κοιτα ψηλα
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,878 μηνύματα.
H πτυχιακη Εριφυλη μετρα και μαλιστα καλα..το προβλημα ειναι οτι ειναι σπανιο να παρεις 10 εκει διοτι βαθμολογουν 3 καθηγητες οπου και παρουσιαζεις.
Γνωστο μου ατομο πηρε 10, αλλα την δουλευε ενα χρονο+ με ερευνα πεδιου , ελιωσε πολλα ζευγαρια παπουτσια και την δημοσιευσε μετα ο καθηγητης στην οξφορδη.
Βεβαια η σχολες διαφερουν μεταξυ τους στην νοοπροπια αλλα μιλαμε για εκπα που κοιτα ψηλα
3 καθηγητές; εμείς νομίζω έναν διαλέγουμε. Πχ αν εγώ θέλω να κάνω πτυχιακή πάνω στο αρχαίο ελληνικό θέατρο θα πάρω την αντίστοιχη καθηγήτρια. Όχι;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,570 μηνύματα.
3 καθηγητές; εμείς νομίζω έναν διαλέγουμε. Πχ αν εγώ θέλω να κάνω πτυχιακή πάνω στο αρχαίο ελληνικό θέατρο θα πάρω την αντίστοιχη καθηγήτρια. Όχι;
Ναι βεβαια ενα καθηγητης ειναι ο σχετικος και ο επιβλεπων..αλλα οταν παρουσιασεις καλει τρεις αλλους που θα δουν και θα ακουσουν την παρουσιαση σου και θα βαθμολογησουν.. ε καταλαβαινεις ο ενας παει στην υποθεση του αλλου.
Το τι θεμα θα κανεις δεν το οριζεις εσυ... επιλεγεις καθηγητη και αυτος σου δινει τι εχει θεμα εχει.
Τωρα αν εχεις εσυ θεμα και βρεις καποιον να το υποστηριξει ?..και αυτο παιζει αλλα πολυ σπανιο
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
H πτυχιακη Εριφυλη μετρα και μαλιστα καλα..το προβλημα ειναι οτι ειναι σπανιο να παρεις 10 εκει διοτι βαθμολογουν 3 καθηγητες οπου και παρουσιαζεις.
Γνωστο μου ατομο πηρε 10, αλλα την δουλευε ενα χρονο+ με ερευνα πεδιου , ελιωσε πολλα ζευγαρια παπουτσια και την δημοσιευσε μετα ο καθηγητης στην οξφορδη.
Βεβαια η σχολες διαφερουν μεταξυ τους στην νοοπροπια αλλα μιλαμε για εκπα που κοιτα ψηλα
Γιάννη δεν θα έλεγα οτι είναι δύσκολο να πάρει κανείς άριστα.
Μην παρεξηγηθώ, όχι επειδή είναι απαραίτητα εύκολο, αλλά συνήθως ο κόσμος διαλέγει ένα θέμα που τον ενδιαφέρει πολύ, και για αυτό συνήθως κάνει εξαιρετική δουλειά οπότε παίρνει και 10.

Κατά τα άλλα μια πτυχιακή εργασία γενικά δεν έχει απαιτήσεις σε αντίθεση με την διπλωματική.
Ακόμα και στην διπλωματική όμως συναντάς περιπτώσεις κόσμου που επειδή θέλει να φύγει όσο πιο γρήγορα γίνεται, κάνει δουλειά σε επίπεδο πτυχιακής, ενώ έχεις και άλλες περιπτώσεις όπως ο γνωστός σου που λες, που την δουλεύουν 1 χρόνο. Και κανονικά τόσο είναι η διάρκεια. Τυπικά 6μήνες, αλλά εαν θες να κάνεις σοβαρά οπωσδήποτε διαρκεί χρόνο.

Φυσικά όπως είπες, παίζει πολύ μεγάλο ρόλο το ίδρυμα, και η διάθεση/προσέγγιση της εξεταστικής επιτροπής.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top