Μένουμε Ελλάδα ή όχι;

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Και δηλαδη τι να κανουμε;:worry: και εσεις η γενια που ειναι ξυπνια και δεν ειναι του καναπε και κανει απεργειες τι καταφερνετε; ΤΙΠΟΤΑ. :) ναι εγω θα φυγω... Θα παω εκει που πραγματικα οι ανρθωποι ξερουν τι κανουν και εχουν μαθει να μετρουν τα λογια τους. :)

Και τους ομηλίκους μου στη δεύτερη γενιά του καναπέ τους κατατάσσω, η πρώτη γενιά του καναπέ είναι οι γονείς αυτών.
Έχει πλάκα πάντως που αναφέρεσαι έτσι στις απεργίες. Είτε τις θεωρείς κάτι κακό, είτε τις θεωρείς το παν, είσαι εντελώς λάθος. Χωρίς επίτευξη βαθέων δομών οργάνωσης, δεν έχεις κάνει τίποτα.

Να υποθέσω ότι υπονοείς ως μία τέτοια χώρα τη Γερμανία;
Ξέρεις πόσες φορές έχει χρεοκοπήσει η Γερμανία στην πρόσφατη ιστορία της;
Ξέρεις πόσα χρήματα χρέος έχουν οι ΗΠΑ και, γιατί δεν χρεοκοπούν-πού βρίσκουν τα λεφτά για να επιβιώσουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ποιος σου ειπε πως η γενια του ειναι ξυπνια;;;

Δες λιγο τι εγραψε


Τουλαχιστον θα εχει να λεει πως αγωνιστηκε οχι απλα για επιβιωση αλλα για την βελτιωση των συνθηκων διαβιωσης.
Και εκει στα ξενα που θα εισαι οταν θα τους παρει και αυτους η μπαλα απλα πες μας εμπειριες. Παντως απο οτι ξερω οι εργατες ανα τον κοσμο πανω-κατω τις ιδιες συνθηκες εργασιας εχουν!:confused:

Με χαρα μου να σου μεταφερω εμπειριες οταν τον δω ΚΑΙ αυτον εκει:D γιατι ετσι θα γινει να σαι σιγουρος.... Η δευερη γενια του καναπε. Που εμεις καθομαστε.. Ε ναι καθομαστε στην Τιβι και βλεπουμε την γενια ΤΟΥ να κανει απεργειες:D ετσι πανε αυτα.

Και τους ομηλίκους μου στη δεύτερη γενιά του καναπέ τους κατατάσσω, η πρώτη γενιά του καναπέ είναι οι γονείς αυτών.
Έχει πλάκα πάντως που αναφέρεσαι έτσι στις απεργίες. Είτε τις θεωρείς κάτι κακό, είτε τις θεωρείς το παν, είσαι εντελώς λάθος. Χωρίς επίτευξη βαθέων δομών οργάνωσης, δεν έχεις κάνει τίποτα.

Να υποθέσω ότι υπονοείς ως μία τέτοια χώρα τη Γερμανία;
Ξέρεις πόσες φορές έχει χρεοκοπήσει η Γερμανία στην πρόσφατη ιστορία της;
Ξέρεις πόσα χρήματα χρέος έχουν οι ΗΠΑ και, γιατί δεν χρεοκοπούν-πού βρίσκουν τα λεφτά για να επιβιώσουν;

οι απεργειες δεν με ενδιαφερουν... αλλα πες μου εναν τροπο πως αλλιως θα αγωνιστεις;
ναι την Γερμανια την βαζω μεσα σε αυτες τις χωρες. Και.. ναι ξερω ποσες φορες εχει χρεωκοπησει αλλα ειδες; συνεχιζει χωρις κανενα προβλημα και θα σου πω ενα παραδειγμα για να δεις την διαφορα αναμεσα στους Ελληνες και τους Γερμανους. Οταν στην Γερμανια ειπαν οτι θα αυξησουν την τιμη στο βουτηρο οι γερμανοι συνεννοηθηκαν να μην αγορασει ΚΑΝΕΙΣ βουτηρο. Και οντως κανενας δεν αγορασε και να η τιμη κατω. Οταν στην Ελλαδα εγινε κατι παρομοιο για την τιμη δεν θυμαμαι τι ακριβως οι εξυπνοι εμεις πηγαμε και αγορασαμε οοοοτι πχ βουτηρο θελαμε απο πριν και συνεχιζαμε να αγοραζουμε με την νεα τιμη ετσι αυτο ειχε ως αποτελεσμα η τιμη πχ του βουτηρου να ανεβει:) ΜΠΡΑΒΟ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Και.. ναι ξερω ποσες φορες εχει χρεωκοπησει αλλα ειδες; συνεχιζει χωρις κανενα προβλημα

Χαίρομαι που το ξέρεις. Ελπίζω να ξέρεις, τότε και ότι τα χρέη της η Γερμανία ή τα διέγραφε ή της τα χάριζαν, ΠΟΤΕ δεν ξεχρέωσε.

ΥΓ: Σου μιλώ για ανώτερες μορφές πάλης, για σχέδιο εξουσίας και μου λες για την τιμή του βουτύρου... Τι να σου πω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Και στο εξωτερικο τα πράγματα δεν είναι ρόδινα! Εγώ θέλω να μείνω στην Ελλάδα, αλλά αν οι καταστάσεις το επιβάλλουν, θα αναγκαστώ να κάνω τον μετανάστη σε κάποια βορειοευρωπαϊκή χώρα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Χαίρομαι που το ξέρεις. Ελπίζω να ξέρεις, τότε και ότι τα χρέη της η Γερμανία ή τα διέγραφε ή της τα χάριζαν, ΠΟΤΕ δεν ξεχρέωσε.

ΥΓ: Σου μιλώ για ανώτερες μορφές πάλης, για σχέδιο εξουσίας και μου λες για την τιμή του βουτύρου... Τι να σου πω...

Ενα απλο απλο απλο παραδειγμα σου εφερα καλε μου :) το θεμα δεν ειναι πως τα εχει καταφερει το θεμα εχει οτι τα εχει καταφερει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Ενα απλο απλο απλο παραδειγμα σου εφερα καλε μου :) το θεμα δεν ειναι πως τα εχει καταφερει το θεμα εχει οτι τα εχει καταφερει

Έτσι πιστεύεις ότι δεν έχει σημασία; Νομίζω ότι η λιγοστή εμπειρία των 13 σου ετών δεν βοηθάει στην ουσιαστική συζήτηση.

ΥΓ: Είχαμε συνηθίσει τελευταία έναν ελληνικό εθνικισμό από χρυσαυγίτες... Ότι θα έβλεπα και έναν light γερμανικό εθνικισμό από απλούς Έλληνες πολίτες, δεν το περίμενα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Είναι προφανής (ακόμη κι απ'το username:P) η οπαδοποίηση της νεαρής δεσποινίδος προς τη Γερμανία κι ότι σχετίζεται με αυτή,οκ...αλλά εκτός του ότι δε μας πέφτει λόγος,δε βλέπω σε τι ακριβώς έχει άδικο ώστε να γίνεται αυτός ο αντίλογος και σε τέτοιο μάλιστα ύφος!
Δηλαδή σε τι διαφωνείς φίλε exc με την Ερωμένη της Γερμανίας;Ότι παρά τις χρεοκοπίες,δικτατορίες,σαπούνια κ.λπ. όχι απλά δεν κατέρρευσαν αλλά διαχρονικά στέκονται ψηλά οικονομικά και αποφασίσουν για την πολιτική ολόκληρης της Ευρώπης ή ότι οι Έλληνες πολίτες και δη οι νέοι δεν ευθύνονται στο βαθμό που τους προσάπτεται για τα μνημόνια και την ύφεση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Είναι προφανής (ακόμη κι απ'το username:P) η οπαδοποίηση της νεαρής δεσποινίδος προς τη Γερμανία κι ότι σχετίζεται με αυτή,οκ...αλλά εκτός του ότι δε μας πέφτει λόγος,δε βλέπω σε τι ακριβώς έχει άδικο ώστε να γίνεται αυτός ο αντίλογος και σε τέτοιο μάλιστα ύφος!
Δηλαδή σε τι διαφωνείς φίλε exc με την Ερωμένη της Γερμανίας;Ότι παρά τις χρεοκοπίες,δικτατορίες,σαπούνια κ.λπ. όχι απλά δεν κατέρρευσαν αλλά διαχρονικά στέκονται ψηλά οικονομικά και αποφασίσουν για την πολιτική ολόκληρης της Ευρώπης ή ότι οι Έλληνες πολίτες και δη οι νέοι δεν ευθύνονται στο βαθμό που τους προσάπτεται για τα μνημόνια και την ύφεση;

πες τα λιγο σε παρακαλω κουραστικα. Και να πω κατι; δεν μου αρεσε το παραδειγμα που εφερε με τον καθηγητη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Είναι προφανής (ακόμη κι απ'το username:P) η οπαδοποίηση της νεαρής δεσποινίδος προς τη Γερμανία κι ότι σχετίζεται με αυτή,οκ...αλλά εκτός του ότι δε μας πέφτει λόγος,δε βλέπω σε τι ακριβώς έχει άδικο ώστε να γίνεται αυτός ο αντίλογος και σε τέτοιο μάλιστα ύφος!
Δηλαδή σε τι διαφωνείς φίλε exc με την Ερωμένη της Γερμανίας;Ότι παρά τις χρεοκοπίες,δικτατορίες,σαπούνια κ.λπ. όχι απλά δεν κατέρρευσαν αλλά διαχρονικά στέκονται ψηλά οικονομικά και αποφασίσουν για την πολιτική ολόκληρης της Ευρώπης ή ότι οι Έλληνες πολίτες και δη οι νέοι δεν ευθύνονται στο βαθμό που τους προσάπτεται για τα μνημόνια και την ύφεση;
Σε ποιο ύφος, δεν κατάλαβα. Μέχρι πριν μου πει να το ράψω ένα παιδάκι που δεν ξέρει τι του γίνεται, το ύφος μου ήταν μια χαρά.
Αυτό στο οποίο διαφωνώ είναι αυτό που είπε εξ αρχής: ότι υπάρχουν χώρες και άνθρωποι «μετρημένοι»... Δηλαδή, το φταίξιμο είναι γονιδιακό; Οι Γερμανοί με το καλό dna και οι Έλληνες με το σκατά; Αυτό αγγίζει τα όρια του ναζισμού και σίγουρα είναι μέρος της προπαγάνδας που γίνεται στα πλαίσια της ΕΕ και διεθνώς ότι οι συνήθειες των Ελλήνων φταίνε για την κατάσταση που επικραττεί και όχι το οικονομικοπολιτικό σύστημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Το ότι κάποιοι συνδέοντα ι με την Γερμανια, δεν σημαινει ότι πρέπει να γίνουν και Γερμανοι εθνικιστες, ειδικα σε βαρος της χωρας στην οποια ζουν (Ελλάδα)..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Δεν ειπα αυτο παιδι μου εξυπνο οτι φταιει το dna. Και ναι ειπα να το ραψεις γιατι δεν ξερεις ΤΙΠΟΤΑ για εμενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Έτσι πιστεύεις ότι δεν έχει σημασία; Νομίζω ότι η λιγοστή εμπειρία των 13 σου ετών δεν βοηθάει στην ουσιαστική συζήτηση.
Αυτή η κοπέλα όσο κι αν μεροληπτεί κι όσο κι αν μας εκνευρίζει καμία φορά ο τρόπος με τον οποίο το κάνει (φταίει και η χώρα,δε νομίζω π.χ. να της μιλούσες με τον ίδια τρόπο αν υποστήριζε Αλβανία ή Σερβία) έχει εικόνα και από Deutschland και από Ψωροκώσταινα και γι'αυτό κι εγώ αλλά και οι περισσότεροι φαντάζομαι τη θέλουμε ειδικά σ'αυτό το thread!
Για να μη σε βάλω στη διαδικασία να σκεφτείς που είμασταν και τι κάναμε εγώ κι εσύ (συνομίληκοι είμαστε άλλωστε +-) στα 13 μας!;)
Και στο εξωτερικο τα πράγματα δεν είναι ρόδινα! Εγώ θέλω να μείνω στην Ελλάδα, αλλά αν οι καταστάσεις το επιβάλλουν, θα αναγκαστώ να κάνω τον μετανάστη σε κάποια βορειοευρωπαϊκή χώρα..
Όπου μπορούμε να ζήσουμε και να περνάμε καλά!Δεν υπάρχουν "πρέπει" σ'αυτά,η ζωή ανήκει στον καθένα να τη διαχειριστεί όπως κρίνει καλύτερα!Πάντα θα υπάρχουν άνθρωποι που μετάνιωσαν που έφυγαν για τα ξένα και άλλοι που μετάνιωσαν που δεν έφυγαν όταν τους παρουσιάστηκε η ευκαιρία...

Και μια που το συζητάμε εμένα π.χ. μετά τα 34-35+ δε με βλέπω και πολύ για Ελλάδα!Εκτός του ότι πιστεύω ότι θα την έχω σκυλοβαρεθεί ως τότε,οικογένεια και παιδάκια στην Ελλάδα του 2025+ δε νομίζω ότι μπορεί να περιμένει κανείς (που ποιος ξέρει σε τι κατάσταση θα βρίσκεται τότε) κι ΑΝ το κάνει τα παιδιά θα στερηθούν πολλά πράγματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Δεν ειπα αυτο παιδι μου εξυπνο οτι φταιει το dna. Και ναι ειπα να το ραψεις γιατι δεν ξερεις ΤΙΠΟΤΑ για εμενα.

Ούτε εσύ ξέρεις τίποτα από οικονομικά/πολιτική, αλλά δε σου είπα να το βουλώσεις.
Να μάθεις να κάνεις δημοκρατικό διάλογο. Η επίθεση γίνεται στα λεγόμενα, στις ιδέες, αλλά ποτέ δεν απαγορεύεις στον άλλο να μιλήσει, ούτε του λες να σκάσει με οποιανδήποτε λέξη ή έκφραση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ούτε εσύ ξέρεις τίποτα από οικονομικά/πολιτική, αλλά δε σου είπα να το βουλώσεις.
Να μάθεις να κάνεις δημοκρατικό διάλογο. Η επίθεση γίνεται στα λεγόμενα, στις ιδέες, αλλά ποτέ δεν απαγορεύεις στον άλλο να μιλήσει, ούτε του λες να σκάσει με οποιανδήποτε λέξη ή έκφραση.

Ξερω να κανω πολιτισμενες συζητησεις με ατομα τα οποια σεβονται καποια πραγματα. Και νομιζω οτι ολοι μας αυτο κανουμε. Θα σε παρακαλουσα λοιπον να το σταματησεις ολο αυτο ΕΔΩ. Γιατι το θεμα ξεφευγει απο το γενικο και παει προς το προσωπικο γιατι δεν ειναι αυτος ο σκοπος του θρεντ.Ευχαριστω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Ψωροκώσταινα

Ούτε για αστείο τέτοιες λέξεις. Έχουμε και πλουτοπαραγωγικές πηγές και μέσα παραγωγής και ικανό ανθρώπινο δυναμικό. Το πρόβλημα δεν βρίσκεται σε αυτό, βρίσκεται σε αυτή την έννοια του «συστήματος» που έχει καταντήσει κλισέ να την λες πια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Αυτό στο οποίο διαφωνώ είναι αυτό που είπε εξ αρχής: ότι υπάρχουν χώρες και άνθρωποι «μετρημένοι»... Δηλαδή, το φταίξιμο είναι γονιδιακό; Οι Γερμανοί με το καλό dna και οι Έλληνες με το σκατά; Αυτό αγγίζει τα όρια του ναζισμού και σίγουρα είναι μέρος της προπαγάνδας που γίνεται στα πλαίσια της ΕΕ και διεθνώς ότι οι συνήθειες των Ελλήνων φταίνε για την κατάσταση που επικραττεί και όχι το οικονομικοπολιτικό σύστημα.
Αυτή τη σύνδεση με το "DNA" δε μπορώ να καταλάβω πως και από που την έβγαλες και ούτε τη βλέπω σε κανένα απ'τα μηνύματα της!
Αν μιλάμε για Ελλάδα,το "φταίξιμο" είναι γεωπολιτικό,πλουτοκρατίας και τραγικής πολιτικής Ε.Ε. και τραπεζών ΚΥΡΙΩΣ...δευτερευόντως όμως σ'όλο αυτό που ζούμε υπάρχει και το πελατειακό κράτος,τα κονδύλια από Ε.Ε. που αντί για υποδομές και επενδύσεις έγιναν μπιφτέκια και μπουζουκογαρύφαλλα κ.α. πολλά που δεν έχουν να κάνουν με καμία προπαγάνδα αλλά με μια πραγματικότητα που όλοι εμείς λίγο-πολύ την ξέρουμε,τη ζούμε και σε κάποιες περιπτώσεις την ενστερνιστήκαμε!
Ούτε για αστείο τέτοιες λέξεις. Έχουμε και πλουτοπαραγωγικές πηγές και μέσα παραγωγής και ικανό ανθρώπινο δυναμικό. Το πρόβλημα δεν βρίσκεται σε αυτό, βρίσκεται σε αυτή την έννοια του «συστήματος» που έχει καταντήσει κλισέ να την λες πια.
Κι εμένα με λένε ΤΕΙτζή εδώ κι εκεί!Και λοιπόν;:P
Οι πλουτοπαραγωγικές πηγές ανήκουν είτε σε πολυεθνικές που κυβερνούν εν μέρει τον κόσμο είτε καθόμαστε να της κοιτάμε και να καμαρώνουμε πόσο "προικισμένη" χώρα είμαστε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Αυτή τη σύνδεση με το "DNA" δε μπορώ να καταλάβω πως και από που την έβγαλες και ούτε τη βλέπω σε κανένα απ'τα μηνύματα της!

Κι εμένα με λένε ΤΕΙτζή εδώ κι εκεί!Και λοιπόν;:P
Οι πλουτοπαραγωγικές πηγές ανήκουν είτε σε πολυεθνικές που κυβερνούν εν μέρει τον κόσμο είτε καθόμαστε να της κοιτάμε και να καμαρώνουμε πόσο "προικισμένη" χώρα είμαστε...

Αν παρακολουθήσεις τη συζήτηση από την αρχή (μνμ 103) θα καταλάβεις.

Ναι, αυτό είναι το ζήτημα, ότι έχουν τον πλουτοπαραγωγικό πλούτο της χώρας λίγοι και το επιστημονικό μας προσωπικό, ενώ θα μπορούσε να βελτιώνει επιστήμη/τεχνολογία, στην καλύτερη περίπτωση είναι σερβιτόροι και ντελιβεράδες...
Για το τι ΠΡΕΠΕΙ να κάνουμε λέμε, όχι για το τι κάνουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Αν παρακολουθήσεις τη συζήτηση από την αρχή (μνμ 103) θα καταλάβεις.

Ναι, αυτό είναι το ζήτημα, ότι έχουν τον πλουτοπαραγωγικό πλούτο της χώρας λίγοι και το επιστημονικό μας προσωπικό, ενώ θα μπορούσε να βελτιώνει επιστήμη/τεχνολογία, στην καλύτερη περίπτωση είναι σερβιτόροι και ντελιβεράδες...
Για το τι ΠΡΕΠΕΙ να κάνουμε λέμε, όχι για το τι κάνουμε...
Εντάξει κι εσύ το χόντρυνες πάρα πολύ!Εμένα απλώς μου φάνηκε ότι γουστάρει πιο πολύ τους Γερμανούς απ'τους Έλληνες!Γούστο της τι να κάνουμε...

Ενώ "ποιοι" θα μπορούσαν να τον έχουν;Εμείς;Εγώ κι εσύ;
Ξέρεις πολλές χώρες μεγέθους Ελλάδας οι οποίες (τους επιτρέπουν να) εκμεταλλεύονται αυτόνομα (δηλαδή μέσω εταιριών της οποίες ελέγχουν είτε πλήρως είτε μερικώς) π.χ. τους υδρογονάνθρακες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Ενώ "ποιοι" θα μπορούσαν να τον έχουν;Εμείς;Εγώ κι εσύ;
Όλοι οι πολίτες της χώρας. Κανένας μεμονωμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Όλοι οι πολίτες της χώρας. Κανένας μεμονωμένα.
Και ξαναρωτώ,σε ποια χώρα όλα αυτά που περιγράφεις τα έχουν (ή μπορούν να τα έχουν) "οι πολίτες";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top