Μένουμε Ελλάδα ή όχι;

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Και ξαναρωτώ,σε ποια χώρα όλα αυτά που περιγράφεις τα έχουν "οι πολίτες";

Κοίτα, μη με βάλεις σε αυτή τη διαδικασία να σου αναφέρω σοσιαλιστικές χώρες σημερινές και παλαιές, γιατί δεν καταλαβαίνω καν το γιατί πρέπει κάτι να γίνεται και αλλού. Κάποτε είχε μοναρχία παντού και αυτό που ονομάζουμε σήμερα δημοκρατία, η αστική δημοκρατία, ήταν μία πραγματική επανάσταση και αρχικά δεν υπήρχε αλλού...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Σε βάζω σ'αυτή τη διαδικασία για να καταλήξεις στο συμπέρασμα ότι πραγματικά αυτόνομη εκμετάλλευση των πλουτοπαραγωγικών πηγών μιας χώρας δεν υπήρξε ποτέ πουθενά!Και σίγουρα δεν πρόκειται να υπάρξει ούτε και στην Ελλάδα του 2013,που να βγούμε 11 μύρια στους δρόμους και να χτυπάμε τον κώλο μας κάτω διότι απλούστατα ΔΕΝ είναι στο χέρι μας,δυστυχώς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Σε βάζω σ'αυτή τη διαδικασία για να καταλήξεις στο συμπέρασμα ότι πραγματικά αυτόνομη εκμετάλλευση των πλουτοπαραγωγικών πηγών μιας χώρας δεν υπήρξε ποτέ πουθενά!Και σίγουρα δεν πρόκειται να υπάρξει ούτε και στην Ελλάδα του 2013,που να βγούμε 11 μύρια στους δρόμους και να χτυπάμε τον κώλο μας κάτω διότι απλούστατα ΔΕΝ είναι στο χέρι μας,δυστυχώς...

Εσύ αυτό έχεις καταλάβει; Όταν λέμε ότι ένα εργοστάσιο θα είναι λαϊκή ιδιοκτησία, ότι θα μαζευόμαστε 11 εκ. κάτοικοι να αποφασίσουμε για την τύχη του και να μοιραστούμε τα κέρδη του; Αυτό ούτε έγινε ποτέ, ούτε θέλουμε να γίνει ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Απευθύνομαι και στις δύο.
Όταν εγώ είπα να καθίσετε, δεν το είπα ούτε εννοώντας ότι θα κάνετε καλό απλά και μόνο με το να κάθεστε, ούτε για να βελτιωθεί μία αφηρημένη έννοια μιας λέξης-χώρας, της Ελλάδας.
Μίλησα εξ αρχής να μείνετε διεκδικώντας μαχητικά-αγωνιστικά δικαιώματα και εξουσία και μιλώ για εξουσία γιατί πάντα αυτό είναι το ζήτημα. Όσο νομίζετε ότι επιλέγοντας επαγγελματίες πολιτικούς για να σας εξουσιάζουν και ότι το μόνο που αρκεί είναι να είναι αυτοί καλοί, σωστοί και τίμιοι, τότε να είστε σίγουροι ότι θα έρθουν πολύ χειρότερες καταστάσεις από αυτές που βιώνετε ήδη.
Προσκυνήστε την οικονομική καπιταλιστική παγκοσμιοποίηση.
Εγώ να πω το εξής.
α. Τα χειρότερα έχουν ήδη έρθει. Ναι,είναι υπέροχο πράγμα εξαιτίας άλλων να σου ακυρώνουν τα σχέδιά σου,τα όνειρά σου λέγοντας σου ευθαρσώς πολλοί καθηγητές βέβαια η ανεργία μαστίζει κυρίως τις μικρές ηλικίες.Δε μιλάω για φτώχεια.Μιλάω για αυτό,καθώς για΄μενα από μόνο του αυτό εμένα με λυπεί.
Επίσης,μόνο με υβριστικές λέξεις θα μπορούσα να χαρακτηρίσω κάποιον,ο οποίος έχει πελατειακές σχέσεις με τον x,y πολιτικό. Προσωπικά τις θεωρώ έναν από τους πολλούς παράγοντες που μας έφεραν εδώ.
Απλώς,με ποιον τρόπο για΄σενα δε θα μπορούσαμε να μην προσκυνάμε τον καπιταλισμό;
Γιατί ωραία η θεωρία,δεν αντιλέγω,στην πράξη είναι το ζήτημα.

Και δηλαδη τι να κανουμε;:worry: και εσεις η γενια που ειναι ξυπνια και δεν ειναι του καναπε και κανει απεργειες τι καταφερνετε; ΤΙΠΟΤΑ. :) ναι εγω θα φυγω... Θα παω εκει που πραγματικα οι ανρθωποι ξερουν τι κανουν και εχουν μαθει να μετρουν τα λογια τους. :)
Όχι πάντα...

Παντως απο οτι ξερω οι εργατες ανα τον κοσμο πανω-κατω τις ιδιες συνθηκες εργασιας εχουν!:confused:
Αα ναι;
Και΄γω που νόμιζα ότι η Κίνα έχει τα φθηνότερα εργατικά χέρια.:confused:

Και τους ομηλίκους μου στη δεύτερη γενιά του καναπέ τους κατατάσσω, η πρώτη γενιά του καναπέ είναι οι γονείς αυτών.
Έχει πλάκα πάντως που αναφέρεσαι έτσι στις απεργίες. Είτε τις θεωρείς κάτι κακό, είτε τις θεωρείς το παν, είσαι εντελώς λάθος. Χωρίς επίτευξη βαθέων δομών οργάνωσης, δεν έχεις κάνει τίποτα.
Και για πες μου,οι βαθιές δομές οργάνωσης τις είδες;


Χαίρομαι που το ξέρεις. Ελπίζω να ξέρεις, τότε και ότι τα χρέη της η Γερμανία ή τα διέγραφε ή της τα χάριζαν, ΠΟΤΕ δεν ξεχρέωσε.
ΥΓ: Σου μιλώ για ανώτερες μορφές πάλης, για σχέδιο εξουσίας και μου λες για την τιμή του βουτύρου... Τι να σου πω...
Ναι,έτσι είναι.
Αλλά είδα και την υπερηφάνεια των Ελλήνων. Εμείς κάναμε τον Παρθενώνα πρώτοι απ''όλους και οι υπόλοιπες χώρες βρίσκονται σε καλύτερη οικονομική κατάσταση από εμάς. Γιατί;
Γιατί όταν εμείς υπερηφανευόμασταν,αυτοί δούλευαν για να μας ξεπεράσουν.

Και στο εξωτερικο τα πράγματα δεν είναι ρόδινα! Εγώ θέλω να μείνω στην Ελλάδα, αλλά αν οι καταστάσεις το επιβάλλουν, θα αναγκαστώ να κάνω τον μετανάστη σε κάποια βορειοευρωπαϊκή χώρα..
Μα ποιος είπε ότι είναι ρόδινα;
Έχω συγγενή μου έξω και γνωρίζω ότι δεν είναι ρόδινα.

Είναι προφανής (ακόμη κι απ'το username:P) η οπαδοποίηση της νεαρής δεσποινίδος προς τη Γερμανία κι ότι σχετίζεται με αυτή,οκ...αλλά εκτός του ότι δε μας πέφτει λόγος,δε βλέπω σε τι ακριβώς έχει άδικο ώστε να γίνεται αυτός ο αντίλογος και σε τέτοιο μάλιστα ύφος!
Δηλαδή σε τι διαφωνείς φίλε exc με την Ερωμένη της Γερμανίας;Ότι παρά τις χρεοκοπίες,δικτατορίες,σαπούνια κ.λπ. όχι απλά δεν κατέρρευσαν αλλά διαχρονικά στέκονται ψηλά οικονομικά και αποφασίσουν για την πολιτική ολόκληρης της Ευρώπης ή ότι οι Έλληνες πολίτες και δη οι νέοι δεν ευθύνονται στο βαθμό που τους προσάπτεται για τα μνημόνια και την ύφεση;
Ααα,με πρόλαβες.:P
Σε ποιο ύφος, δεν κατάλαβα. Μέχρι πριν μου πει να το ράψω ένα παιδάκι που δεν ξέρει τι του γίνεται, το ύφος μου ήταν μια χαρά.
Αυτό στο οποίο διαφωνώ είναι αυτό που είπε εξ αρχής: ότι υπάρχουν χώρες και άνθρωποι «μετρημένοι»... Δηλαδή, το φταίξιμο είναι γονιδιακό; Οι Γερμανοί με το καλό dna και οι Έλληνες με το σκατά; Αυτό αγγίζει τα όρια του ναζισμού και σίγουρα είναι μέρος της προπαγάνδας που γίνεται στα πλαίσια της ΕΕ και διεθνώς ότι οι συνήθειες των Ελλήνων φταίνε για την κατάσταση που επικραττεί και όχι το οικονομικοπολιτικό σύστημα.
Αφού είσαι κατά (και καλά κάνεις) για την προπαγάνδα που γίνεται γενικότερα,γιατί δεν κάνεις κάτι να σταματήσει;
Το ότι κάποιοι συνδέοντα ι με την Γερμανια, δεν σημαινει ότι πρέπει να γίνουν και Γερμανοι εθνικιστες, ειδικα σε βαρος της χωρας στην οποια ζουν (Ελλάδα)..
Μιλάει για Γερμανία καθώς αυτή τη γλώσσα έμαθε και αυτή η χώρα αποτελεί παράδειγμα στις μέρες μας.Υπάρχουν και άλλες,εξίσου με σωστές υποδομές χώρες.
Δεν ειπα αυτο παιδι μου εξυπνο οτι φταιει το dna. Και ναι ειπα να το ραψεις γιατι δεν ξερεις ΤΙΠΟΤΑ για εμενα.
Μαράκι,αυτό αγγίζει τα όρια του ναζισμού.
Και αυτοί έτσι έκαναν,δεν ήθελε να ξεχωρίζει κανείς από κανέναν και μόλις κάποιος ξεχώριζε φρόντιζαν να΄χει και την ανάλογη αντιμετώπιση.

Οι πλουτοπαραγωγικές πηγές ανήκουν είτε σε πολυεθνικές που κυβερνούν εν μέρει τον κόσμο είτε καθόμαστε να της κοιτάμε και να καμαρώνουμε πόσο "προικισμένη" χώρα είμαστε...
Ακριβώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Μένουμε Ελλάδα ή όχι;
θέλω να γίνω ψυχολόγος,να βρω δουλειά και μάλιστα στο αντικείμενό μου,να παντρευτώ και να κάνω οικογένεια............αν είμαι τόσο τυχερή και καταφέρω να πραγματοποιήσω αυτά τα λίγα,τότε θα μείνω ελλάδα,αν όχι θα φύγω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.

Απλώς,με ποιον τρόπο για΄σενα δε θα μπορούσαμε να μην προσκυνάμε τον καπιταλισμό;
Γιατί ωραία η θεωρία,δεν αντιλέγω,στην πράξη είναι το ζήτημα.
Με οργάνωση και αγώνα κατά των μονοπωλίων, των ιμπεριαλιστικών δυνάμεων (ΗΠΑ, Ρωσία, Γερμανία, Αγγλία κλπ) και των διακρατικών οργανώσεών τους (ΝΑΤΟ, ΕΕ κλπ).
Τι σημαίνει οργάνωση; Ο καθένας μέσω της δουλειάς του (με την ευρεία έννοια, ώστε να περιλαμβάνονται φοιτητές, συνταξιούχοι, ΑμΕΑ κλπ) να συμμετέχει στον σύλλογό του ενεργά, να συνεργάζεται με άλλους συλλόγους άλλων κλάδων/επιχειρήσεων, ώστε να υπάρξει ένα ευρύ μέτωπο πάλης, να κατακτήσει κάθε σύλλογος η απόφασή του θα έχει απόλυτη ισχύ, να δημιουργηθούν δευτεροβάθμια και τριτοβάθμια όργανα διοίκησης που δεν θα είναι πουλημένα στις κυβερνήσεις (ΓΣΕΕ/ΑΔΕΔΥ). Και τέλος το καλύτερο: απαξίωση των αστικών κυβερνήσεων και αναγνώριση από τον λαό της εξουσίας στο τριτοβάθμιο όργανο διοίκησης.
Ναι,έτσι είναι.
Αλλά είδα και την υπερηφάνεια των Ελλήνων. Εμείς κάναμε τον Παρθενώνα πρώτοι απ''όλους και οι υπόλοιπες χώρες βρίσκονται σε καλύτερη οικονομική κατάσταση από εμάς. Γιατί;
Γιατί όταν εμείς υπερηφανευόμασταν,αυτοί δούλευαν για να μας ξεπεράσουν.
Για ποια εθνική υπερηφάνεια μου μιλάς; Σε κανέναν χρυσαυγίτη-εθνικιστή απευθύνεσαι;
Και όχι δεν είναι αυτός ο λόγος που «μας έχουν ξεπεράσει». Δεν είναι ότι δούλευαν, όταν εμείς θαυμάζαμε το παρελθόν. Είναι οι πόλεμοι, οι κατοχές, οι συνεχείς πτωχεύσεις, οι δικτατορίες, καθώς επίσης το ότι είμαστε μικρή χώρα.
Αφού είσαι κατά (και καλά κάνεις) για την προπαγάνδα που γίνεται γενικότερα,γιατί δεν κάνεις κάτι να σταματήσει;
Ποιος σου είπε ότι δεν κάνω κάτι; Και δεν μιλώ μόνο για αυτό, αλλά και γενικότερα για την αλλαγή του οικονομικοπολιτικού συστήματος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

niki00200

Νεοφερμένος

Η niki00200 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Τότε, πόσο παρτάκιας μπορεί να είναι κάποιος που θέτει το δικό του καλό πάνω από το καλό ενός ολόκληρου λαού;
Γιατί το να εγκαταλείψεις είναι εύκολο...

Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε από το θέμα "Φεύγω από την Ελλάδα!".

Αρχίζω και ανακατευομαι απο αυτη την αντίληψη! Είμαι 24 μου μένουν αλλα 40 χρόνια " normal" ζωής και θα κάτσω να τα σπαταλησω εδω;;; Φυσικά και θα κοιτάξω το δικό μου καλό και της οικογένειας μου φυσικά, όχι όμως εξαπαντωντας άλλους! Εσυ αν θες δώσε και τα λεφτά σου στο λογαριασμό της εθνικής τράπεζας που έχει δημιουργηθεί για το " σωσιμο" της Ελλάδας! Πλέον δε με ενδιαφέρει καθόλου, βλέπω και τους γονείς μου που δουλεύουν τόσα χρόνια και ΙΚΑ εχουμε μόνο για τις γαζες, ψωφα σου λένε, τραβάνε τον παππού μου κάθε χρόνο 83 χρόνων στα ΚΕΠ για να δουν αν ψωφισε, πας στο πανεπιστημιο και ξερνας απο την παιδεία φοιτητών - καθηγητών, δεν είναι όλοι έτσι όμως, εγω που πιστεύω πως δεν είμαι δε θα ανεχτω άλλη κοροϊδία εξαπάτηση και εκμετάλλευση ( μελλοντικά- εργασία) για αυτο και θα πάω εκει που θα ζω ανθρώπινα. Μείνει εδω και θα έρχομαι το καλοκαίρι διακοπές μόνο στην Ελλάδα για να βοηθαω την οικονομία! Μερικοί έχουν την εντύπωση πως θα βγούμε με τα σπαθιά και τα τουφέκια να πάρουμε την Ελλάδα πίσω, Οκ. Να κοιτάξω το συμφέρον ολόκληρου λαού; Γιατι ποιος δίνει δεκάρα για εμένα; Αποψη μου πως ο έλληνας δε θα αλλάξει ποτέ, είναι οτι φάμε σήμερα με λίγες εξαιρέσεις. " δεν είσαι Ελληνίδα" θα είναι το επόμενο σχόλιο αλλα και πάλι θα ρίξω ένα ξερασμα με άλλη μια στενομυαλη αντίληψη και θα συνεχίσω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Αρχίζω και ανακατευομαι απο αυτη την αντίληψη!
Κοίτα, έχω γράψει πολλά μηνύματα στα οποία εξηγώ τι ακριβώς εννοώ. Τώρα αν απλά διάβασες το 1ο μήνυμα και ήρθες να με «ξεράσεις», είναι δικαίωμά σου, βέβαια, αλλά δε θα ξαναμπώ στη λογική να λέω τα ίδια και τα ίδια. Σε παραπέμπω στα προηγούμενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

niki00200

Νεοφερμένος

Η niki00200 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Κοίτα, έχω γράψει πολλά μηνύματα στα οποία εξηγώ τι ακριβώς εννοώ. Τώρα αν απλά διάβασες το 1ο μήνυμα και ήρθες να με «ξεράσεις», είναι δικαίωμά σου, βέβαια, αλλά δε θα ξαναμπώ στη λογική να λέω τα ίδια και τα ίδια. Σε παραπέμπω στα προηγούμενα.

Ναι η αλήθεια είναι πως με το που μπήκα, έπεσα στο δικό σου post και απάντησα. Δεν εκατσα να διαβάσω τα υπόλοιπα, ούτε το τι πιστεύεις εσυ προσωπικά, ( χωρίς παρεξήγηση) είπα τι μου προκαλεί αυτη η άποψη που στο κάτω κάτω φράση θα το χαρακτιριζα και όχι άποψη. Που λες... Τη φράση σχολίασα και όχι το τι πιστεύεις προσωπικά, δε μου πέφτει και λόγος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Με οργάνωση και αγώνα κατά των μονοπωλίων, των ιμπεριαλιστικών δυνάμεων (ΗΠΑ, Ρωσία, Γερμανία, Αγγλία κλπ) και των διακρατικών οργανώσεών τους (ΝΑΤΟ, ΕΕ κλπ).
Τι σημαίνει οργάνωση; Ο καθένας μέσω της δουλειάς του (με την ευρεία έννοια, ώστε να περιλαμβάνονται φοιτητές, συνταξιούχοι, ΑμΕΑ κλπ) να συμμετέχει στον σύλλογό του ενεργά, να συνεργάζεται με άλλους συλλόγους άλλων κλάδων/επιχειρήσεων, ώστε να υπάρξει ένα ευρύ μέτωπο πάλης, να κατακτήσει κάθε σύλλογος η απόφασή του θα έχει απόλυτη ισχύ, να δημιουργηθούν δευτεροβάθμια και τριτοβάθμια όργανα διοίκησης που δεν θα είναι πουλημένα στις κυβερνήσεις (ΓΣΕΕ/ΑΔΕΔΥ). Και τέλος το καλύτερο: απαξίωση των αστικών κυβερνήσεων και αναγνώριση από τον λαό της εξουσίας στο τριτοβάθμιο όργανο διοίκησης.

Για ποια εθνική υπερηφάνεια μου μιλάς; Σε κανέναν χρυσαυγίτη-εθνικιστή απευθύνεσαι;
Και όχι δεν είναι αυτός ο λόγος που «μας έχουν ξεπεράσει». Δεν είναι ότι δούλευαν, όταν εμείς θαυμάζαμε το παρελθόν. Είναι οι πόλεμοι, οι κατοχές, οι συνεχείς πτωχεύσεις, οι δικτατορίες, καθώς επίσης το ότι είμαστε μικρή χώρα.
κούφιες θεωρίες μου ακούγονται αυτά.......

το θέμα είναι ότι τα λαμόγια και τα καθάρματα που είχαν ήταν πιστά στη πατρίδα(ως επί το πλείστον).τα δικά μας όχι :).

το να απαιτεί κάποιος σεβασμό όταν δεν του δίνεται δεν νομίζω ότι θεωρείται φασιστικό :hmm::hmm::hmm:

και μη βιάζεστε να βγάλετε πορίσματα (holy crap,γεωμετρία :P )για κάποιο μέλος του στεκιοί για τα πολιτικά του φρονήματα,την πίστη του σε αξίες και την ωριμότητά του,απτο νικ του.
διότι δεν νομίζω ότι θα δινόταν τόση έμφαση σε ένα ποστ,και ότι θα χαρακτηριζόταν φασιστικό αν το έγραφε κάποια helen229444458 :hmm::hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
ειμαι σε αυτο το διλημμα
απο την μια φυσικα θελω να παω εξωτερικο μιας και υπαρχουν καλυτερες δουλειες και καλυτερο μελλον μιας και η δυσπραγια των χρηματων ειναι πολυ μικροτερη σε χωρες οπως την ηπα την μεγαλη βρετανια και την γερμανια
και απο την αλλη αν φυγω δεν θα εχω κανεναν ( δυσκολο να γνωρισεις ξενους ξαφνικα) και ισως με πιασει καταθλιψη

ομως αυτο το αφηνω γτ εχω σιγουρα 5-7 χρονια μπροστα μου και ισως βελτιωθουν τα πραγματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Πάντως εδώ κάποια στιγμή θα γίνει ένα μεγάλο restart κι ένας τεράστιος πανικός και δε θα έχει σημασία αν κάποιος είναι "μεγαλοκαρχαρίας",έχει κομπόδεμα ή όχι...μια χούφτα οικογενειών μόνο είναι εξασφαλισμένες και όλοι οι υπόλοιποι είμαστε ακόμα στον αέρα!
Με οργάνωση και αγώνα κατά των μονοπωλίων, των ιμπεριαλιστικών δυνάμεων (ΗΠΑ, Ρωσία, Γερμανία, Αγγλία κλπ) και των διακρατικών οργανώσεών τους (ΝΑΤΟ, ΕΕ κλπ).
Αριστερίζεις επικίνδυνα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Παντως για να διορθωσω ισως καποιες λανθασμενες αποψεις καποιων: το να φυγεις απο την Ελλαδα δεν ειναι κακο. Με τον να φυγεις απο την Ελλαδα δεν σημαινει οτι δεν αγαπας την πατριδα σου ή οτι δεν την νοιαζεσαι και οτι απλα κοιτας πως να περνας καλα και να εχεις την ζωουλα σου. Ισα ισα μερικες φορες αυτοι που φευγουν απο την Ελλαδα μπορει να την βοηθησουν περισσοτερο απο εκεινους που θα μεινουν... Δεν μπορω να καταλαβω αυτο που λενε μερικοι: φευγεις απο την Ελλαδα ε; Τα παρατας το βαζεις στα ποδια.... Οχι δεν τα παραταει συνεχιζει να αγωνιζεται για ενα καλυτερο αυριο πως κανουν ολοι. Και αυτος.. εκεινος ο ''χαζος'' που φευγει να ξερετε καμια φορα μπορει να αγαπαει πολυ περισσοτερο την πατριδα του απο τους εθνικιστές ( ειναι σχεδον σιγουρο αυτο) και ακομα αυτος αυτος ναι παλι αυτος ο χαζος που φευγει, που τα βαζει στα ποδια κλπ ζει δυσκολοτερες στιγμες απο ολους τους αλλους... :) ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Αριστερίζεις επικίνδυνα...
Δεν αριστερίζω καθόλου, αν χρησιμοποιείς σωστά την λέξη «αριστερισμός».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Αα ναι;
Και΄γω που νόμιζα ότι η Κίνα έχει τα φθηνότερα εργατικά χέρια.:confused:

Οκ. Αμα αρχισουμε να συγκρινομαστε με την Κινα το εχουμε χασει το matchακι!
Αλλα επειδη στην Ευρωπη μας εφαγε ο προοδευτισμος, να πως ειναι τα εργοστασια αυτων που ξερουν να μετρουν τα λογια τους!:whistle::

LIDL:ΑΠΑΡΑΔΕΧΤΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
ΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΑ LIDL

Ο μαγαλοκαρχαριας μα στην Μανωλαδα ειναι, μα στην προηγμενη Γερμανια το αιμα του εργαζομενου πινει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,800 μηνύματα.
Όσοι μιλάτε για εξωτερικό καλύτερα να μην αναφέρεστε σ' αυτό αν το έχετε με εικόνα διακοπών στο μυαλό σας. Ανοίξτε λιγάκι τα μάτια σας και δείτε την πραγματική εικόνα στην εργασιακή καθημερινότητα. Δεν είναι τόσο ρόδινα όσο θέλουμε (ή μας αρέσει) να νομίζουμε..Νιώθω αηδία μόνο που το σκέφτομαι ότι κάποια στιγμή θα πρέπει να ζήσω με την ταμπέλα του μετανάστη. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Το τι συνθήκες θα αντιμετωπίσει κανείς εξαρτάται από πολλά ρε Νίκο!Άλλοι φεύγουν όπως όπως κι όπου λάχει για γκαρσόνια και μάγειροι π.χ. κι άλλοι με εξειδικεύσεις και εμπειρίες ετών,έχουν/δεν έχουν συγγενείς ή/και φίλους,μιλούν/δε μιλούν την εκεί γλώσσα κ.α.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,800 μηνύματα.
μα 7 στους 10 επιστρέφουν αμέσως διότι δεν συνάντησαν τις συνθήκες όπως τις φαντάζονταν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
μα 7 στους 10 επιστρέφουν αμέσως διότι δεν συνάντησαν τις συνθήκες όπως τις φαντάζονταν..
Αυτό είναι θέμα του καθενός να έχει το γνώθι σαυτόν και να ξέρει που τον παίρνει και για πόσο!
Άμα πηγαίνουν άψητοι χωρίς ιδιαίτερα προσόντα και περιμένουν να χτυπήσουν καλές δουλειές έτσι,πρόβλημα τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Αριστερίζεις επικίνδυνα...

Μα ΚΚΕς είναι ο άνθρωπος και το δηλώνει,τι ήθελες να σου πει?Ήθελα να ξερα τι σκέφτεστε ορισμένοι όταν ποστάρετε.Κοτζάμ σφυροδρέπανο στο avatar έχει,τι περίμενες δηλαδή,να σου πει για την ενίσχυση της επιχειρηματικότητας?

Είναι σαν να έρθουν και να ρωτήσουν εμένα για "τρόπους καταπολέμησης της τρομοκρατίας" (sic).Νταξ μωρέ,τι πειράζει που λέει για κάτι Τσουτσουβήδες η τζίφρα μου,θα μπορούσε κάλλιστα να διαφημίζει παραδοσιακά ηπειρώτικα γαλακτοκομικά προϊόντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top