Μένουμε Ελλάδα ή όχι;

vassilakos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Linköping University και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 999 μηνύματα.
Yπάρχει εργοδότης που θα σου δώσει 4χιλιάδες έτσι απλά ,ακόμη και στη Γερμανία; Θα τα πάρει κάποιος ο οποίος ακόμη και στη χώρα του άξιζε ,και μάντεψε, δεν έπαιρνε 700ευρώ.
Το εξωτερικό το παρουσιάζετε ως κάτι το ιδανικό, κάτι σαν επίγειο παράδεισο. Χώρια ότι πλέον υπάρχει υπερκορεσμός σε κάθε είδους επαγγελματικό κλάδο η ζωή είναι πανάκριβη σε κάποιες χώρες. Τράβατε μείνετε στο Βερολίνο με 900+ ευρώ ενοίκιο και όλα τα άλλα στο Θεό και θα σας πω εγώ πότε θα στρώσετε.
Πες τα ρε Θαλεια....!!!!!:worship::worship::worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Yπάρχει εργοδότης που θα σου δώσει 4χιλιάδες έτσι απλά ,ακόμη και στη Γερμανία; Θα τα πάρει κάποιος ο οποίος ακόμη και στη χώρα του άξιζε ,και μάντεψε, δεν έπαιρνε 700ευρώ.
Το εξωτερικό το παρουσιάζετε ως κάτι το ιδανικό, κάτι σαν επίγειο παράδεισο. Χώρια ότι πλέον υπάρχει υπερκορεσμός σε κάθε είδους επαγγελματικό κλάδο η ζωή είναι πανάκριβη σε κάποιες χώρες. Τράβατε μείνετε στο Βερολίνο με 900+ ευρώ ενοίκιο και όλα τα άλλα στο Θεό και θα σας πω εγώ πότε θα στρώσετε.

H Θάλεια έχει απόλυτο δίκιο.
Νομίζουμε πως στο εξώτερικο θα μας υποδεχτούνε με ανοίχτες αγκάλες,θα μας δώσουν τις δούλειες τους (που τους περισσεύουνε βεβαιως-βεβαιως) ,θα μας πληρώσουνε κιόλας για να φύγουμε εμεις και να επιστρέψουμε καποτε πίσω.
Μάθετε παιδιά πως τα πράγματα δεν ειναι καθόλου ετσι...
Και το εξωτερικό δεν είναι καθόλου εύκολη λυση...


Απο την αλλη πιστευω πως στην δικη μας την γενια εχει πεσει το ..βαρος(γιατι οχι?) να φτιαξουμε τα πραγματα και να βαλουμε μια ταξη...
Εχετε δικιο το φορτιο ειναι πολυ βαρη.Αλλα ξερετε κατι?Εγω μενω Ελλαδα για να μπορω σε 20-25 χρονια να πω στα παιδια μου ..
<<Ξερετε κατι?Προσπαθησα να κανω κατι...Δεν αφησα τα παντα πισω μου στα 26-27-28-29 για να κοιταξω να την βολεψω καπως και ο τοπος μου,ο τοπος που γεννηθηκα να πάει στα κομματια....>>
Τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα για ολους μας...Και οχι δεν μου τρεχουν τα λεφτα απ τα μπατζακια προλαβαινω να απαντησω σε μερικους.Και οι δικοι μου γονεις καθηγητες ειναι ....Μισθους πεινας παιρνουν αλλα τουλαχιστον συνεχιζουν να πιστεουν.

Τα πραγματα δεν ειναι καθολου ευκολα αλλα και εμεις θα προσαρμοστουμε...Δεν ειναι κακο...
Δεν ειναι κακο να εχεις ενα κινητο αντι για δυο,να κλεινεις το φως οταν βγαινεις απο το σαλονι ή να μην σπαταλας τα λεφτα σου στο πρωτο Hondos που θα βρεις μπροστα σου..

Θα μου πειτε και οι μισθοι?Η ανεργεια που καλπαζει?
Τα ονειρα μας που δεν υλοποιουνται...?

Τα πραγματα παιδια ειναι παντου τα ιδια...Σε οποια χωρα και να πατε...Δεν υπαρχει χωρα χωρις ανεργια στους νεους,χωρις ζητιανους και με μεγαλους μισθους..
Οπου και να παμε πρεπει να παλεψουμε για να κατακτησουμε αυτα που θελουμε.
Εγω πρτοτιμω να παλεψω στην Ελλαδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepOnDreaming

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 246 μηνύματα.
φευγεις!!!! Κι αν θελουν φευγουν και οι αλλοι
Θα προτιμήσω να απαντήσω κάπως διαφορετικά :

''Αν θέλεις να λέγεσαι άνθρωπος
δεν θα πάψεις ούτε στιγμή ν΄αγωνίζεσαι
για την ειρήνη και
για το δίκαιο.
Θα βγείς στους δρόμους, θα φωνάξεις, τα χείλια σου θα
ματώσουν απ΄τις φωνές
το πρόσωπό σου θα ματώσει από τις σφαίρες – μα ούτε βήμα πίσω.
Κάθε κραυγή σου μια πετριά στα τζάμια των πολεμοκάπηλων
Κάθε χειρονομία σου σα να γκρεμίζει την αδικία.
Και πρόσεξε: μη ξεχαστείς ούτε στιγμή.

Έτσι λίγο να θυμηθείς τα παιδικά σου χρόνια
αφήνεις χιλιάδες παιδιά να κομματιάζονται την ώρα που παίζουν ανύποπτα στις
πολιτείες
μια στιγμή αν κοιτάξεις το ηλιοβασίλεμα
αύριο οι άνθρωποι θα χάνουνται στη νύχτα του πολέμου
έτσι και σταματήσεις μια στιγμή να ονειρευτείς
εκατομμύρια ανθρώπινα όνειρα θα γίνουν στάχτη κάτω από τις οβίδες.
Δεν έχεις καιρό
δεν έχεις καιρό για τον εαυτό σου
αν θέλεις να λέγεσαι άνθρωπος.
(...)''
Αν θέλεις να λέγεσαι άνθρωπος (Τάσος Λειβαδίτης) :worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
H Θάλεια έχει απόλυτο δίκιο.
Νομίζουμε πως στο εξώτερικο θα μας υποδεχτούνε με ανοίχτες αγκάλες,θα μας δώσουν τις δούλειες τους (που τους περισσεύουνε βεβαιως-βεβαιως) ,θα μας πληρώσουνε κιόλας για να φύγουμε εμεις και να επιστρέψουμε καποτε πίσω.
Μάθετε παιδιά πως τα πράγματα δεν ειναι καθόλου ετσι...
Και το εξωτερικό δεν είναι καθόλου εύκολη λυση...


Απο την αλλη πιστευω πως στην δικη μας την γενια εχει πεσει το ..βαρος(γιατι οχι?) να φτιαξουμε τα πραγματα και να βαλουμε μια ταξη...
Εχετε δικιο το φορτιο ειναι πολυ βαρη.Αλλα ξερετε κατι?Εγω μενω Ελλαδα για να μπορω σε 20-25 χρονια να πω στα παιδια μου ..
<<Ξερετε κατι?Προσπαθησα να κανω κατι...Δεν αφησα τα παντα πισω μου στα 26-27-28-29 για να κοιταξω να την βολεψω καπως και ο τοπος μου,ο τοπος που γεννηθηκα να πάει στα κομματια....>>
Τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα για ολους μας...Και οχι δεν μου τρεχουν τα λεφτα απ τα μπατζακια προλαβαινω να απαντησω σε μερικους.Και οι δικοι μου γονεις καθηγητες ειναι ....Μισθους πεινας παιρνουν αλλα τουλαχιστον συνεχιζουν να πιστεουν.

Τα πραγματα δεν ειναι καθολου ευκολα αλλα και εμεις θα προσαρμοστουμε...Δεν ειναι κακο...
Δεν ειναι κακο να εχεις ενα κινητο αντι για δυο,να κλεινεις το φως οταν βγαινεις απο το σαλονι ή να μην σπαταλας τα λεφτα σου στο πρωτο Hondos που θα βρεις μπροστα σου..

Θα μου πειτε και οι μισθοι?Η ανεργεια που καλπαζει?
Τα ονειρα μας που δεν υλοποιουνται...?

Τα πραγματα παιδια ειναι παντου τα ιδια...Σε οποια χωρα και να πατε...Δεν υπαρχει χωρα χωρις ανεργια στους νεους,χωρις ζητιανους και με μεγαλους μισθους..
Οπου και να παμε πρεπει να παλεψουμε για να κατακτησουμε αυτα που θελουμε.
Εγω πρτοτιμω να παλεψω στην Ελλαδα.
εχεις δικαιο αλλα σεψου... Ολοι φευγουν για κατι καλυτερο θα μου πεις αν φυγουν ολοι ποιος θα μεινει στην Ελλαδα; Η ζωη ειναι δυσκολη και πρεπει να κανεις υπομονη δεν ειναι ολα ροδινα! Και εγω ζοριστηκα, εκλαψα, πονεσα που εφυγα αλλα... Δεν αλλαξε τιποτα! Εδω ειναι διαφορετικα και ολοι οσοι εχω γνωρησει και ιδικα αυτοι που μενουδιπλα απο εμας! Μην υποτιματε τους ξενους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Αν μπορείς όντως να παλέψεις να παλέψεις. Αλλά όταν δεν μπορείς καθόλου να τα βγάλεις πέρα τι θα κάνεις; Λύση ανάγκης είναι, και ούτε εκεί είναι τα πάντα εύκολα. Τι θα κάνουμε δηλαδή θα μείνουμε για πάντα εδώ με όποιο τίμημα; Αν δεν μπορείς να ζήσεις μια αξιοπρεπή ζωή εδώ τι να το κάνεις το να μείνεις;
Όσο για το κλασικό "να αγωνιστείς", να ζεις με ψίχουλα αγώνας που δεν επιφέρει τίποτα είναι. Σε σένα και στην κοινωνία δηλαδή, γιατί στους εκμεταλλευτές της υπόθεσης δίνει, και πολλά μάλιστα. Αυτόν τον αγώνα θέλετε; Όσο έχουμε ευκαιρίες θα μένουμε, από κει και πέρα τι θα γίνει; Τι θα κάνει ο σημερινός απόφοιτος; θα κάτσει να τον συντηρούν οι γονείς του; Πιο πολύ συμβιβασμός μου φαίνεται παρά αγώνας.
Προσωπικά δεν το επιδιώκω ιδιαίτερα, αλλά αν χρειαστεί θα φύγω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
εχεις δικαιο αλλα σεψου... Ολοι φευγουν για κατι καλυτερο θα μου πεις αν φυγουν ολοι ποιος θα μεινει στην Ελλαδα; Η ζωη ειναι δυσκολη και πρεπει να κανεις υπομονη δεν ειναι ολα ροδινα! Και εγω ζοριστηκα, εκλαψα, πονεσα που εφυγα αλλα... Δεν αλλαξε τιποτα! Εδω ειναι διαφορετικα και ολοι οσοι εχω γνωρησει και ειδικα αυτοι που μενουδιπλα απο εμας! Μην υποτιματε τους ξενους

Εγω τελικα πιστευω οτι καλυτερα να μεινουμε στην χωρα μας για να παλεψουμε να την αλλαξουμε και οχι να τρεχουμε σαν λαγοι οταν παρουσιαζονται δυσκολιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Προσωπικά, ελπίζω πως το χρόνου θα είμαι για πρακτική στο εξωτερικό(1 έτος). Αν καταφέρω να πάω και να παραμείνω εκεί μετά από αυτό έχει καλώς.
Tώρα σχετικά με το να <<αγωνιστούμε>> και να <<παλέψουμε>> δυστυχώς δεν είμαστε όλοι στην ίδια κατάσταση ούτε έχουμε τις ίδιες επιλογές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panos1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 290 μηνύματα.
Δεν πρόκειται να σπουδάσω σε ελληνικό πανεπιστήμιο (που μπήκα με τους κόπους και τις θυσίες τις δικές μου και των γονέων μου) και να φύγω έξω να ασκήσω το επάγγελμά μου. Εδώ γεννήθηκα, εδώ θα σπουδάσω, εδώ θα προσφέρω τις υπηρεσίες μου. Δε θα πάω να πληρώνω τους φόρους μου στη Γερμανία και στην κάθε Γερμανία ώστε αυτή να ισχυροποιείται απέναντι στους υπόλοιπους της Ευρώπης, και να καταπιέζει αυτούς που δεν μπόρεσαν να φύγουν από π.χ Ελλάδα. Γιατί όμως στη Γερμανία όλοι πληρώνουν τους φόρους και στην Ελλάδα οι περισσότεροι φοροδιαφεύγουν; Όταν όλοι έπαιρναν δάνεια για 2ο και 3ο αυτοκίνητο, για εξοχικό, για ..., για ..., ήταν παράδεισος η Ελλάδα; Υπερεκτιμήσαμε τις δυνατότητές μας κύριοι. Όλοι. Εμείς οι ίδιοι είμαστε αυτοί που υποτιμήσαμε την Ελλάδα και έχουμε σίγουρα ευθύνη για την επικρατούσα κατάσταση. Όχι την απόλυτη, αλλά σίγουρα είμαστε και εμείς ηθικοί αυτουργοί. Προσωπικά, θα κάτσω εδώ και θα πολεμήσω._

Υ.Γ: Όχι. Δεν είμαι γιος του Μαρινάκη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν πρόκειται να σπουδάσω σε ελληνικό πανεπιστήμιο (που μπήκα με τους κόπους και τις θυσίες των γονέων μου) και να φύγω έξω να ασκήσω το επάγγελμά μου. Εδώ γεννήθηκα, εδώ θα σπουδάσω, εδώ θα προσφέρω τις υπηρεσίες μου. Δε θα πάω να πληρώνω τους φόρους μου στη Γερμανία και στην κάθε Γερμανία ώστε αυτή να ισχυροποιείται απέναντι στους υπόλοιπους της Ευρώπης, και να καταπιέζει αυτούς που δεν μπόρεσαν να φύγουν από Ελλάδα π.χ. Γιατί όμως στη Γερμανία όλοι πληρώνουν τους φόρους και στην Ελλάδα οι περισσότεροι φοροδιαφεύγουν; Όταν όλοι έπαιρναν δάνεια για 2ο και 3ο αυτοκίνητο, για εξοχικό, για ..., για ..., ήταν παράδεισος η Ελλάδα; Υπερεκτιμήσαμε τις δυνατότητές μας κύριοι. Όλοι. Εμείς οι ίδιοι είμαστε αυτοί που υποτιμήσαμε την Ελλάδα και έχουμε σίγουρα ευθύνη για την επικρατούσα κατάσταση. Όχι την απόλυτη, αλλά σίγουρα είμαστε και εμείς ηθικοί αυτουργοί. Προσωπικά, θα κάτσω εδώ και θα πολεμήσω._

Υ.Γ: Όχι. Δεν είμαι γιος του Μαρινάκη.

Για τον λογο αυτο εμεις (η νεα γενια) πρεπει να διορθωσουμε το κρατος που μας παραδιδουν και να αποδειξουμε οτι ειμαστε η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ η γενια της αλλαγης (οχι σαν την γενια του πολυτεχνειου που βολευτηκε μια χαρα τα επομενα χρονια-φυσικα δεν μιλαω για ολους-).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Με το οικονομικό μοντέλο που έχει επικρατήσει στην Ευρωπαϊκή Ένωση, έχουμε μεταφορά πλούτου από την περιφέρεια στην κεντρική και βόρεια Ευρώπη. Η Ελλάδα πληρώνει για την ανάπτυξη της Γερμανίας, και σε χρήμα και σε ανθρώπινο δυναμικό.
Όμως τι λες σε κάποιον Έλληνα, ο οποίος είναι μακροχρόνια άνεργος, ενώ έχει σπουδάσει, έχει μεταπτυχιακό και διδακτορικό;
Προσπαθείς να τον πείσεις να μην φύγει στη Γερμανία, διότι η Ελλάδα έχει δαπανήσει πολλά χρήματα για να ολοκληρώσει τις σπουδές του; Θα του πεις ότι η Γερμανία θα αξιοποιήσει το επιστημονικό δυναμικό της Ελλάδας και των άλλων περιφερειακών χωρών, χωρίς να ξοδέψει ούτε ένα Ευρώ;
Ας υποθέσουμε ότι τον πείθεις να μείνει.
Μπορείς να του εξασφαλίσεις ότι το τίμημα μιας "πατριωτικής" στάσης δε θα είναι η μελαγχολία, η κατάθλιψη, η αυτοκτονία;
Με τα παραπάνω δεν προτρέπω κανέναν να ξενιτευτεί, αν δεν είναι αποφασισμένος να δουλέψει γερά. Δε σου χαρίζεται τίποτα, αν δεν το διεκδικήσεις. Δεν υπάρχει πουθενά παράδεισος, όμως όλοι γνωρίζουμε ότι η κόλαση στην Ελλάδα αυτή την εποχή υπάρχει και όλα δείχνουν ότι θα κρατήσει πολλά χρόνια.
Όχι λοιπόν στα μεγάλα λόγια, οι καταστάσεις δεν το επιτρέπουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panos1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 290 μηνύματα.
Με το οικονομικό μοντέλο που έχει επικρατήσει στην Ευρωπαϊκή Ένωση, έχουμε μεταφορά πλούτου από την περιφέρεια στην κεντρική και βόρεια Ευρώπη. Η Ελλάδα πληρώνει για την ανάπτυξη της Γερμανίας, και σε χρήμα και σε ανθρώπινο δυναμικό.
Όμως τι λες σε κάποιον Έλληνα, ο οποίος είναι μακροχρόνια άνεργος, ενώ έχει σπουδάσει, έχει μεταπτυχιακό και διδακτορικό;
Προσπαθείς να τον πείσεις να μην φύγει στη Γερμανία, διότι η Ελλάδα έχει δαπανήσει πολλά χρήματα για να ολοκληρώσει τις σπουδές του; Θα του πεις ότι η Γερμανία θα αξιοποιήσει το επιστημονικό δυναμικό της Ελλάδας και των άλλων περιφερειακών χωρών, χωρίς να ξοδέψει ούτε ένα Ευρώ;
Ας υποθέσουμε ότι τον πείθεις να μείνει.
Μπορείς να του εξασφαλίσεις ότι το τίμημα μιας "πατριωτικής" στάσης δε θα είναι η μελαγχολία, η κατάθλιψη, η αυτοκτονία;
Με τα παραπάνω δεν προτρέπω κανέναν να ξενιτευτεί, αν δεν είναι αποφασισμένος να δουλέψει γερά. Δε σου χαρίζεται τίποτα, αν δεν το διεκδικήσεις. Δεν υπάρχει πουθενά παράδεισος, όμως όλοι γνωρίζουμε ότι η κόλαση στην Ελλάδα αυτή την εποχή υπάρχει και όλα δείχνουν ότι θα κρατήσει πολλά χρόνια.
Όχι λοιπόν στα μεγάλα λόγια, οι καταστάσεις δεν το επιτρέπουν.

Αυτό το λάθος κάναμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Με το οικονομικό μοντέλο που έχει επικρατήσει στην Ευρωπαϊκή Ένωση, έχουμε μεταφορά πλούτου από την περιφέρεια στην κεντρική και βόρεια Ευρώπη. Η Ελλάδα πληρώνει για την ανάπτυξη της Γερμανίας, και σε χρήμα και σε ανθρώπινο δυναμικό.

Όμως τι λες σε κάποιον Έλληνα, ο οποίος είναι μακροχρόνια άνεργος, ενώ έχει σπουδάσει, έχει μεταπτυχιακό και διδακτορικό;

Κακή και κυρίως λανθασμένη ανάλυση. Ψάξτο καλύτερα.

Φαινομενική μόρφωση, όχι ουσίας. Συν τη νοοτροπία, δεν πάνε πουθενά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Κακή και κυρίως λανθασμένη ανάλυση. Ψάξτο καλύτερα.

Φαινομενική μόρφωση, όχι ουσίας. Συν τη νοοτροπία, δεν πάνε πουθενά.
1. Δεν κάνεις ανάλυση σε δύο σειρές κειμένου. Αν τα καταφέρεις εσύ, θα σου πω μπράβο. Περιμένω.

2. Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς εννοείς. Η εκπαίδευση στην Ελλάδα είναι άθλια; Οι Έλληνες φοιτητές είναι αδιάφοροι; Όσοι ενδιαφέρονται για τις σπουδές τους, βρίσκουν δουλειά στην Ελλάδα; Για να βρείς δουλειά έξω, πρέπει να έχεις κάνει ουσιαστικές σπουδές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Η κατασταση που υπαρχει αυτη τη στιγμη στην Ελλαδα δεν περιγραφετε με λογια! Ολη η Αθηνα καμμενη, η χρυση αυγη να χτυπα βουλευτες απο αλλο κομμα στον αερα! Δηλαδη ντροπη! Αυτες οι εικονες κανουν τον γυρο του κοσμου και εμεις καθομαστε και γελαμε αντι να ντρεπομαστε! ΕΛΕΟΣ! Οταν μια 5μελη οικογενεια ζει με εναν μισθο 800 ευρω και πληρωνει φροντηστηρια, ρουχα, ΔΕΗ, οτε, κινητα κλπ κλπ πως να μεινει στην Ελλαδα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Όταν και άμα η κρίση φτάσει και σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες, τι θα κάνετε; Μετά θα πάτε στην Ακτή Ελεφαντοστού και στη Ζιμπάμπουε να μείνετε; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Όταν και άμα η κρίση φτάσει και σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες, τι θα κάνετε; Μετά θα πάτε στην Ακτή Ελεφαντοστού και στη Ζιμπάμπουε να μείνετε; :hmm:

Ναι! Αν ποτε η κριση παει σε αλλες χωρες εκτος Ιταλιας, Ισπανιας και Ελλαδας! Προς το παρον ειμαστε καλα εκει που ειμαστε!

Πολλες ευχες απο το Βερολινο Θαλεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Ναι! Αν ποτε η κριση παει σε αλλες χωρες εκτος Ιταλιας, Ισπανιας και Ελλαδας! Προς το παρον ειμαστε καλα εκει που ειμαστε!

Πολλες ευχες απο το Βερολινο Θαλεια!

Μωρέ είσαι μικρή και τα βλέπεις όλα τόσο ρομαντικά και ροζουλιά, οπότε θα ήταν αφελές από μέρους μου να σου την πω άσχημα. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Μωρέ είσαι μικρή και τα βλέπεις όλα τόσο ρομαντικά και ροζουλιά, οπότε θα ήταν αφελές από μέρους μου να σου την πω άσχημα. :worry:

δεν με πειραζει η αληθεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaou2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 264 μηνύματα.
τα γνωστα στην Ευρωπη P.I.G.S. (Portugal, Italy, Greece, Spain)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Καταρχάς να ξεκαθαρίσουμε κάτι.

Δεν μπορούμε να μιλάμε για ατομικό καλό, όταν μια οικογένεια αποφασίζει να φύγει. Οι γονείς θα φύγουν όχι μόνο γιατί σκέφτονται το δικό τους καλό αλλά και το καλό των παιδιών τους. Οι γονείς που στέλνουν τα παιδιά τους έξω, νομίζετε ότι τους είναι εύκολο; Προτιμούν να δουν τα παιδιά τους να δουλεύουν, παρά να είναι σε μια χώρα που του δίνει ακόμη και με πενιχρό τρόπο τα βασικά.

Νομίζετε ότι φεύγουμε επειδή είναι η εύκολη λύση;

Κάνετε λάθος. Δεν υπάρχει πιο δύσκολη και επίπονη διαδικασία από το να φεύγεις έξω. Είναι πολύ άσχημη η αίσθηση της ξενιτιάς.Μην μιλάτε εκ του ασφαλούς. Αλλά όταν βλέπεις εσένα αλλά και τους γύρω σου , και εννοώ ην οικογένεια να μην τα βγάζουν πέρα, κάι πρέπει να κάνεις για αυτό. Να τους ελαφρύνεις, να τους βοηθήσεις.

Οι καιροί είναι δύσκολοι για ιδεολογίες και ψευτοεπαναστατισμούς. Και αυτό γιατί δεν επιτρέπονται από τις συνθήκες. Επιβίωση, είναι η λέξη που κυριαρχεί στους περισσότερους. Για το σήμερα και το αύριο.
'
Και βέβαια είναι εύκολη λύση το εξωτερικό.
Εγώ είμαι φυσικός. Δεδομένου ότι θέλω να συνεχίσω, τι θα με συνέφερε, να μείνω εδώ ή να φύγω έξω;
Η προφανής -δυστυχώς- απάντηση είναι να φύγω και να μείνω και εκεί, γιατί εδώ η ανεργία είναι υψηλή, οι φυσικοί δεν έχουν καλή αποκατάσταση και η έρευνα είναι υπαρκτή αλλά λίγη.
Λοιπόν, χωρίς πατριωτισμούς και ψευτοεπαναστατισμούς όπως λες (κάτι που το θεωρώ προσβολή), σου λέω ξεκάθαρα ότι προτιμώ να συνεχίσω τις σπουδές και να μείνω εδώ και να προσπαθήσω να αλλάξω την κατάσταση ακόμη και αν αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να καταλήξω ένας σκουπιδιάρης με γνώσεις Υπερσυμμετρίας.

Καταλαβαίνω όσους δεν μπορούν να το κάνουν και φεύγουν, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι πράττουν το σωστό.
Αν εγκαταλείπεις συνεχώς, τότε να είσαι σίγουρη ότι θα φτάσεις σε σημείο που θα θέλεις να αντιδράσεις και δε θα μπορείς (μεταφορικά) ούτε να το σκεφτείς.


Όταν ήρθαν να πάρουν τους τσιγγάνους δεν αντέδρασα.
Δεν ήμουν τσιγγάνος.
Όταν ήρθαν να πάρουν τους κομμουνιστές δεν αντέδρασα.
Δεν ήμουν κομμουνιστής.
Όταν ήρθαν να πάρουν τους Εβραίους δεν αντέδρασα.
Δεν ήμουν Εβραίος.
Όταν ήρθαν να πάρουν εμένα,
Δεν είχε απομείνει κανείς για να αντιδράσει...
~Eugen Berthold Friedrich Brecht
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top