Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Η έκθεση εξωτερικής αξιολόγησης του τμήματος (Ιούνιος 2010):
https://www.adip.gr/eks/FINAL REPORT MARKETING.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitsos

Νεοφερμένος

Ο dimitsos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Είναι εύκολα τα μαθήματα στο τμήμα Μάρκετινγκ του ΟΠΑ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GhastaL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GhastaL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Είναι εύκολα τα μαθήματα στο τμήμα Μάρκετινγκ του ΟΠΑ??

Έχω κι εγώ την απορία αυτή για ένα γνωστό μου. Έχω ακούσει ότι δεν είναι πολύ δύσκολο τμήμα, αλλά έχω δει στο πρόγραμμα σπουδών ποικιλία μαθημάτων και ο βαθμός δυσκολίας τους υποθέτω ότι εξαρτάται από τον καθηγητή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitsos

Νεοφερμένος

Ο dimitsos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντηση. Εγώ πάλι άκουσα ότι το τμήμα Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων του ΟΠΑ, είναι ίσως το πιο εύκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GhastaL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GhastaL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντηση. Εγώ πάλι άκουσα ότι το τμήμα Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων του ΟΠΑ, είναι ίσως το πιο εύκολο.

Δυστυχώς δεν είναι απάντηση, αλλά ό,τι έχω ακούσει κι εγώ. Νομίζω εξαρτάται από το τι θέλει κάποιος. Γενικά η Διοίκηση (ως ακαδημαϊκό και όχι επαγγελματικό αντικείμενο) θα μπορούσε να θεωρηθεί ως πιο εύκολη από Μικροοικονομίες, Μακροοικονομίες και τα σχετικά, όπως και από άλλα αντικείμενα π.χ. Στατιστική. Αυτό όμως δεν είναι απόλυτο, γιατί ένα μάθημα άλλος το θεωρεί εύκολο, άλλος δύσκολο, και τα μαθήματα από τμήμα σε τμήμα διαφέρουν από λίγο ως πολύ σε δυσκολία, απαιτήσεις και φόρτο δουλειάς.
Πάντως τόσο το τμήμα Μάρκετινγκ όσο και το ΟΔΕ έχουν ποικιλία σε μαθήματα, νομίζω το ΟΔΕ αρκετά μεγαλύτερη. Το πιο εύκολο είναι σχετικό, εξαρτάται πάντα από το πόσο αντέχεις ποσοτικά μαθήματα ή θεωρητικά μαθήματα, αλλά και από τις επιλογές σου όσον αφορά μαθήματα και κατευθύνσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.

wannabeconomist

Νεοφερμένος

Ο wannabeconomist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Παιδιά θα προτιμούσατε το τμήμα αυτό παρά την τρομερή πτώση των μορίων του τα τελευταία χρόνια(που μεταφράζεται σε μείωση της ζήτησης αφού δεν υπάρχουν θέσεις εργασίας) ή κάποιο πιο γενικό πχ ΟΔΕ?
Η αλήθεια είναι πως με ενδιαφέρει το μαρκετινγκ αλλά έχω ενδοιασμούς όσον αφορά την "πτώση" του τμήματος.
(αναφέρομαι πάντα στο ΟΠΑ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Παιδιά θα προτιμούσατε το τμήμα αυτό παρά την τρομερή πτώση των μορίων του τα τελευταία χρόνια(που μεταφράζεται σε μείωση της ζήτησης αφού δεν υπάρχουν θέσεις εργασίας) ή κάποιο πιο γενικό πχ ΟΔΕ?
Η αλήθεια είναι πως με ενδιαφέρει το μαρκετινγκ αλλά έχω ενδοιασμούς όσον αφορά την "πτώση" του τμήματος.
(αναφέρομαι πάντα στο ΟΠΑ)

Και εγώ το ίδιο αναρωτιέμαι...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Αρχικα ΟΔΕ και επιλεγεις κατευθυνση μαρκετινγκ στο 3ο ετος αν τελικα οντως σε ενδιαφερει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Ακριβώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Γιατί όχι Επικοινωνία και Μάρκετινγκ σε προπτυχιακό επίπεδο και μετά διοίκηση σε μεταπτυχιακό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Γιατί όχι Επικοινωνία και Μάρκετινγκ σε προπτυχιακό επίπεδο και μετά διοίκηση σε μεταπτυχιακό;


Καλυτερα να σου απαντησει καποιος πιο ειδικος πχ ο chris αλλα εχω την εντυπωση οτι πρωτα οδε και μετα μαρκετινγκ ειναι πιο ασφαλες
Αλλωστε πρεπει να υπαρχει μια σειρα απο το γενικο στο ειδικο
Οχι το αντιθετο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wannabeconomist

Νεοφερμένος

Ο wannabeconomist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Ερώτηση προς τους πτυχιούχους: στο πτυχίο πάνω φαίνεται η κατεύθυνση την οποία έχες επιλέξει ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tonyler

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tonyler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Υπάρχει κανένας που σπουδάζει στο συγκεκριμένο τμήμα? Θέλω να ακούσω γνώμες. Ξέρω ότι οι επαγγελματικές προοπτικές είναι πολύ καλές...Αλλά θα ήθελα να ακούσω και την άποψη κάποιου που έχει βγάλει τη σχολή ή σπουδάζει σε αυτή τη σχολή.
Αυτή τη χρονιά θα είμαι Β' Λυκείου και ψάχνομαι να βρω ποιο τμήμα (και εννοείται επάγγελμα) θα μου άρεσε περισσότερο (και με το οποίο θα μπορούσα να βγάλω τα προς το ζην)...Θα μου άρεσε να ασχοληθώ με κάποιο "δημιουργικό" επάγγελμα...Έχω επιλέξει να δώσω από το 5ο πεδίο μιας και οι σχολές του συγκεκριμένου πεδίου μου κινούν το ενδιαφέρον περισσότερο από τις σχολές των υπολοίπων.Ποια η γνώμη σας?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Mιλούσα με ένα απόφοιτο του τμήματος. για να με βοηθήσει για εργαλεία και τεχνικές growth hacking και κατάλαβα ότι δεν είχε ιδέα. Πολύ δύσκολο επάγγελμα έχει παρόν και σίγουρα μέλλον και υπάρχουν λίγοι ικανοί στο χώρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Mιλούσα με ένα απόφοιτο του τμήματος. για να με βοηθήσει για εργαλεία και τεχνικές growth hacking και κατάλαβα ότι δεν είχε ιδέα. Πολύ δύσκολο επάγγελμα έχει παρόν και σίγουρα μέλλον και υπάρχουν λίγοι ικανοί στο χώρο.
Πολύ σωστά τα ελληνικά πανεπιστήμια σ'αυτούς τους χώρους ήτανε πάντοτε αμφίβολης αποτελεσματικότητας, αλλά τώρα με την καινούρια πορεία που απαιτεί το ίντερνετ είναι σχεδόν σίγουρα irrelevant. Επίσης, σημειώνονται λιγότερο ικανοί και πειθαρχημένοι φοιτητές και το βλέπουμε στην κουλτούρα των άθλιων οργανώσεων όπως η aiesec, η tedx και οι φοιτητικές παρατάξεις. Για όποιον του αρέσει ο κλάδος μπορεί να μάθει τα πάντα μέσω ίντερνετ με προοπτικές για πάρα πολύ σοβαρά χρήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Θα πάω 3η λυκείου τώρα και μάλλον αυτό το τμήμα θα είναι η 2η επιλογή μου (1ο το ΔΕΤ)
Πιστεύω αν σου αρέσει θα είσαι καλός και κάτι θα βρείς να κάνεις.Γενικά μην κοιτάς τις βάσεις ή τις προοπτικές που έχει, επέλεξε κάτι που θα σου αρεσει να κάνεις για τουλάχιστον 40 χρόνια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tonyler

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tonyler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Δηλαδή γίνεται να υπάρξει άτομο που χωρίς να έχει πτυχίο , να έχει τις ίδιες γνώσεις που θα πάρω από τη σχολή? Κι αν ψάξω για δουλειά , υπάρχει περίπτωση να προτιμηθεί άτομο χωρίς πτυχίο? Αυτός είναι ο βασικός λόγος που ρίχνω άκυρο στον προγραμματισμό.
Υποτίθεται στη σχολή πάω για να πάρω τα εφόδια για να κάνω κάτι που δεν μπορεί να το κάνει ο οποιοσδήποτε (εκτός σχολής).
Το ότι είναι δύσκολο επάγγελμα(μαρκετίστας κλπ) , προσωπικά, με ελκύει ακόμα περισσότερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όχι στη σχολή θα μάθεις πάρα πολύ λίγα χρήσιμα πράγματα και ακόμα και αυτά δεν θα τα μάθεις και καλά καθώς είναι ίσως η πιο εύκολη σχολή μετά τα παιδαγωγικά κι αυτά... Για δουλειά θα πάρουν όποιον πιστεύουν πως θα αποδώσει καλύτερα. Συνήθως οι περισσότεροι δεν έχουν πτυχίο και όσα μεγάλα ονόματα ξέρω δεν έχουν ! Καλύτερα σπούδασε κάτι άλλο είναι από τις χειρότερες επιλογές. Μπορεί να σαι μικρός, αλλά ψάξου από τώρα με marketing δε χρειάζεται να περιμένεις. Ξεκίνα να βγάζεις(λίγα) χρήματα και ποιος ξέρει ίσως να αποφασίσεις να ασχοληθείς με αυτό(υπάρχει μια πολύ μικρή κατηγορία παιδιών <18 που βγάζει πάρα πολλά λεφτά από τώρα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Kleisthenis

Νεοφερμένος

Ο Kleisthenis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
#ΔΕΝ

Το marketing και η επικοινωνία πάντα θα χρειάζονται μια παραπάνω εξειδίκευση. Κοινώς, σε αυτόν τον χώρο χωρις κάποιο τιτλο σπουδών είτε προπτυχιακό είτε μεταπτυχιακό είναι πολυ δύσκολο έως απίθανο να πετύχεις. Τα δεδομένα που ισχυρίζεται ο Μισελ ίσχυαν μέχρι πρότινος ωστόσο το marketing εξελίσσεται όλο και περισσότερο ως επιστήμη και αναμένονται τεράστιες καινοτομίες στον 21ο αιώνα. Στην καλύτερη για να εξασφαλίσεις μια δουλειά στον χώρο του marketing και να αρχίσεις να εξελίσσεσαι θα χρειαστείς σεμινάρια πολλών βδομάδων. Αλλα μιλάμε στην πολύ καλύτερη. Δεν υπάρχει λόγος για καμια εταιρεία να ρισκάρει και να πάρει στον τομέα του Marketing έναν αποφοιτο ΔΕΤ π.χ με μεταπτυχιακό στην Λογιστική ενώ περιμένουν εξω απο την πόρτα καμια 10αριά άνθρωποι που έχουν αφιερώσει εξ ολοκλήρου τις σπουδές τους στο Marketing.

Πάντως θα σου πρότεινα να ψαχτείς λίγο και μόνος σου. Ψάξε τους πρωτοπόρους του marketing σήμερα και δές τι εχουν να πούν, διάβασε κάποια άρθρα, ψάξε προφιλ επαγγελματιών του marketing στο linkedin κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top