Μάθημα σεξουαλικής αγωγής στα σχολεία

Μάθημα σεξολογίας στα σχολεία [noparse](;)[/noparse]

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 26)
  • Είναι απαραίτητο.

    Ψήφοι: 24 92.3%
  • Δεν είναι απαραίτητο.

    Ψήφοι: 2 7.7%
  • Δεν έχω άποψη για αυτό το θέμα.

    Ψήφοι: 0 0.0%

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Αντίθετα, εγώ συνήθως στο Δημοτικό έκανα διάλεξη επί της σεξουαλικής αγωγής στους συμμαθητές μου.:P

Αυτό έκανα και εγώ, από πέμπτη δημοτικού και μετά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όχι, εγω το κανα και πιο πριν.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Αντίθετα, εγώ συνήθως στο Δημοτικό έκανα διάλεξη επί της σεξουαλικής αγωγής στους συμμαθητές μου.:P

Α ρε miv, σε φαντάζομαι σε μια έδρα να μιλάς με πομπώδες ύφος και τα παιδάκια από κάτω να σε ακούν με ανοιχτό το στόμα...
Είχε και παρουσίαση με slides η διάλεξη? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όχι, ήταν σε circle group. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mavro Provato

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mavro Provato αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 343 μηνύματα.
Όχι, ήταν σε circle group. :D

...σαν ερωτική φαντασίωση μου ακούγετε αυτό...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggel A4 forever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 251 μηνύματα.
και εγω λεω οτι επρεπε να υπαρχει εδω και κατι χρονια αυτο το μαθημα που να ειναι γραμμενο απο ειδικους ,να ειναι κατανοητο,να λεει τα πραγαματα οπως ειναι και οχι σαν παραμυθακι,να μιλαει για αυτο,για το AIDS το πως γινεσε φορεας του ιου,τα συμπτωματα και την προληψη αλλα και την αποφυγη του και γενικοτερα τα παντα γυρω απο το ςεξ κατοπιν να μην συνδιαζεται με αλλα μαθηματα και να διαδασκετε απο καλους επιστημονες κει επειτα οταν γινει αυτο να βρεθουν καθηγητες καλοι οι οποιοι πριν διδαξουν σε εμας να περνανε απο ψυχολογικα τεστ γτ που ξερουμε εμεις αν ειναι κανενας διαστραμενος-η ανωμαλλος-η και να γινετε με σαφηνεια και ακριβεια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Εγω θυμαμαι στην 5η δημοτικου να γινεται μια κουβεντα στην ταξη σχετικα με μια φτωχη πολυτεκνη οικογενεια, τον δασκαλο να λεει "αφου ειναι φτωχοι, τι τα ηθελαν τοσα παιδια?" και μια συμμαθητρια να ρωταει μετα "αφου τα παιδια δεν τα φερνει ο πελαργος?". Σοβαρα σου μιλαω. Και μην νομιζεις οτι και οι υπολοιποι ξεραμε τα παντα..

Κατα τη γνωμη μου το μαθημα θα πρεπει να μπει στην 1η γυμνασιου. Απο το να γινονται τετοιες αναφορες απο βιολογους (οσο γινονται), καλυτερα να γινονται απο πιο καταληλλα ατομα..
Αυτό για τον πελαργό το έλεγα για πλάκα κι οι άλλοι νόμιζαν πως πραγματικά δεν ήξερα. :P
Εγώ μόνη μου το συνειδητοποίησα, απο πολύ μικρή. Δν ξέρω πως, είχα το ενστικτο :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Ακριβως.. και δυστυχως υπαρχει μεγαλη μεριδα των μαθητων που θα χλευασουν αμεσως την οποια προσπαθεια, με αποτελεσμα να χαθει η ουσια...

Αυτά είναι χαζομάρες. Δεν αποτελεί αυτό εμπόδιο στο να μπει το μάθημα στο σχολείο. Ίσως υπάρχουν στην αρχή μερικά ανώριμα σχόλια, μετά από λίγο καιρό, όμως, όλα θα είναι φυσιολογικά.

Για να το θέσω πιο ευγενικά! Και όμως υπάρχει τρόπος... η ΠΑΙΔΕΙΑ!!!

Για παιδεία δε μιλάμε. Τι επίθεση είναι αυτή; Πραγματικά, αυτό το μάθημα δεν έχει κανένα αρνητικό. Μόνο θετικά μπορεί να αποφέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwnioua

Νεοφερμένος

Ο Tassos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλησπερα σε ολους, ειμαι νεος στο φορουμ και μαλιστα αυτο ειναι και το πρωτο μου μηνυμα. καλωσορισα λοιπον:bye:
θα προσεγγισω βεβαια το θεμα λιγο διαφορετικα.πιο παγκοσμια.περα απο οσα ελεχθεισαν για το σεξ, η αληθεια ειναι οτι οι επιδρασεις του ειναι πολυ πιο ισχυρες και ουσιαστικες για τον ανθρωπο.το σεξ μας ανανεωνει, μας ολοκληρωνει ,μας απελευθερωνει, μας υπενθυμιζει το ιδιο μας το ειναι.Γιαυτο και η θρησκεια για παραδειγμα (ο ισχυροτερος θεσμος υπερ της ψυχικης καταπιεσης) το αντιμετωπιζει τοσο υποκριτικα.γιατι δε θελει να μας βλεπει πνευματικα ικανους.το ιδιο επιδιωκουν και πολλοι αλλοι φορεις ενας απο τους οποιους δυστυχως ειναι το εκπαιδευτικο συστημα.οποτε ας μην περιμενουμε πρωτοβουλια απο αυτους ,αλλα απο εμας. αυτοι ξερουν τι κανουν αλλα κι εμεις πρεπει να συνειδητοποιησουμε ποιοι ειμαστε, και να το μεταφερουμε και στα παιδια μας(κι οχι μονο).ειναι επιεικως απανθρωπο μια τοσο βασικη αναγκη της υπαρξης μας να την αντιμετωπιζουμε σαν ταμπου,κριτηριο ανδρισμου,στοχο της βραδυνης εξοδου,μυστικο οικογενειακο, και πολλα αλλα που εχουμε παρατηρησει ολοι πιστευω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daisy

Δραστήριο μέλος

Η Daisy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 734 μηνύματα.
εγώ το έχω διδακτεί , είναι πολύ καλό να γίνεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Το σεξ υφίσταται θεοποίηση. Ίσως με λίγα βαρετά μαθήματα σχολείο να φύγει αυτό το "big fuss".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Καμια θεοποιηση , απλα η εννοια περναει μια μεταβατικη περιοδο απ ταμπου σε καθημερινης χρησης λεξη.Αυτες οι καθημερινες καταχρησεις της λεξης ειναι απορροια αυτης της μεταβασης και αναλογα με το ατομο μπορουν να γινουν εξυπνες και αστειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tinymouse!

Νεοφερμένος

Η tinymouse! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Πραγματικά, αυτό το μάθημα δεν έχει κανένα αρνητικό. Μόνο θετικά μπορεί να αποφέρει.
Τίποτα σε αυτό το κόσμο δεν μπορεί να είναι τέλειο.
Σου θυμίζω το κινέζικο σύμβολο::yy: που σημαίνει οτι μέσα στο καλό υπάρχει πάντα κάτι κακό, και αντίστροφα. Αυτά περί φιλοσοφίας:P.
Εγώ πιστεύω οτι αυτό το μάθημα είναι στην αναμονή επειδή είναι δύσκολο να βρεθούν κατάλληλοι άνθρωποι να το διδάξουν!
Δεν φτάνει να έχεις σπουδάσει. Πρέπει να ξέρεις πώς να μιλήσεις σε γεμάτους ορμόνες εφήβους! Ούτε πολύ επιστημονικά ούτε χύμα.
Θα πρέπει να έχουν και σεξολογικές και παιδαγωγικές γνώσεις, γιατί τα περισσότερα παιδιά δεν έχουν την οριμότητα να αντιμετωπίσουν σαν σοβαρά άτομα ένα καθηγητή που μιλάει για ταμπού θέματα!
Ούτε να συζητήσουν στα σοβαρά και να εκφράσουν τις απορίες τους, αν δεν εμπιστεύονται και δεν σέβονται το άτομο που θα τους διδάσκει.
Πού να βρεθούν καθηγητές που θα τους ενδιαφέρει πραγματικά η δουλειά τους, και που θα εμπνέουν ταυτόχρονα και εμπιστοσύνη αλλά και σεβασμό στα παιδιά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
να μπει, γιατι παρα πολυ δεν εχουνε ιδεα για το τι ειναι, και μερικες φορες νομιζουνε πως ειναι κακο, ειδικοτερα για τους ανδρες που ειναι αυτοι που κανουνε ολοι την δουλεια θα πρεπαι να ξερουνε δυο τρια παραπανο πραγματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ello

Νεοφερμένος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Πιστεύω πως θα έπρεπε να υπάρχει...

Ένας φίλος των γονιών μου εργάζεται σε φαρμακευτική εταιρεία και ήθελαν να κάνουν τέτοιου είδους ενημερώσεις σε κάποια σχολεία, αλλά όπως είπε, εμποδίζονται από την εκκλησία.Ξέρετε κάτι σχετικά με το θέμα?Γιατί αν όντως ισχύει,είναι πολύ σοβαρό..:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Τουλάχιστον με κάποιο γνωστικό περιεχόμενο όσον αφορά τα ΣΜΝ πρέπει οπωσδήποτε να μπει. Δεν είναι δυνατόν κοπέλες και αγόρια 18 χρονών (μη γελάτε, εμένα μου το χουν ρωτήσει ΔΕΚΑΔΕΣ φορές) αν μένεις έγκυος με την οπίσθια επαφή. Επίσης, το τραγικό, μου έχουν πει κάποιοι ότι κάνουν στοματικό σεξ χωρίς καμία προφύλαξη επειδή νομίζουν ότι από κει δεν κολλάει τίποτα, τη στιγμή που εκεί είναι που κολλάει περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
αλλιος βλεπει τον ερωτα η εκκλησια αλλιος ο φυσικος κοσμος, δεν νομιζω να υπαρχει κατι αλλο σχετικο :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
με την οπίσθια επαφή
:lol: :lol:Όπως το θεσες μ'αρέσει πολύ...Αν και υπάρχει και επίσημη ορολογία η δική σου ομολογώ είναι καλύτερη και κατατοπιστικότερη:no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Τουλάχιστον με κάποιο γνωστικό περιεχόμενο όσον αφορά τα ΣΜΝ πρέπει οπωσδήποτε να μπει. Δεν είναι δυνατόν κοπέλες και αγόρια 18 χρονών (μη γελάτε, εμένα μου το χουν ρωτήσει ΔΕΚΑΔΕΣ φορές) αν μένεις έγκυος με την οπίσθια επαφή.
υπαρχουνε και χειροτερα...
"η γυναικα εχει μια τριπα για ολα"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μπαίνω σε πολύ λεπτομέρειες, αλλά συνολικά δεν έχει μια για το πεπτικό (δεν εννοώ το στόμα), μία για το αναπαραγωγικό και μία για το ουροποιητικό η γυναίκα;
Δε μπορείτε να πείτε, πολύ πολιτισμένα το έθεσα. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top