Λύκειο χωρίς φροντιστήρια;

Φροντιστήρια: Απαραίτητα ή 'Οχι;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 56)
  • Σίγουρα απαραίτητα.

    Ψήφοι: 24 42.9%
  • Μόνο εάν χρειάζονται για βελτίωση απόδοσης.

    Ψήφοι: 12 21.4%
  • Όχι απαραίτητα.

    Ψήφοι: 20 35.7%

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλα... αυτο δεν το πιστεψα ποτε μου! Ισα-ισα εμεις που θελουμε υψηλοβαθμες σχολες πιστευω οτι ως φοιτητες θα πηξουμε στο διαβασμα... Θελω να πιστευω ομως οτι ολα αυτα τα διαβασματα καποτε θα ανταμειφθουν (αν και αρχιζω να εχω αμφιβολιες ως προς αυτο)


Εντάξει σαν φοιτητης περνας φυσικα καλυτερα απο οτι σαν μαθητης
Ουτε εχεις το 7ωρο καθε μερα και ουτε καθημερινο διαβασμα και φροντιστηρια
Μπορει φυσικα το πανεπιστημιο να ειναι πιο δυσκολο σε θεμα μαθηματων αλλα η ζωη σου ειναι πιο ξεγνοιαστη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aggelos!

Νεοφερμένος

Ο Aggelos! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
...αλλα η ζωη σου ειναι πιο ξεγνοιαστη

Πιο ξέγνοιαστη ? Δεν θα το λεγα ..

Ισα ισα τότε ξεκινάς να ανεξαρτητοποιείσαι και να αναλαμβάνεις τις ευθύνες σου (για οσους φυσικά φεύγουν απο το σπίτι τους ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelly

Νεοφερμένος

Η Nelly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Εντάξει μαθαίνεις να είσαι ανεξάρτητος και να αναλαμβάνεις ευθύνες κλπ αλλά νιώθεις μεγαλύτερη ελευθερία απ όταν είσαι μαθητής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εντάξει μαθαίνεις να είσαι ανεξάρτητος και να αναλαμβάνεις ευθύνες κλπ αλλά νιώθεις μεγαλύτερη ελευθερία απ όταν είσαι μαθητής.


στα λογια μου ερχεσαι:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chco

Νεοφερμένος

Η chco αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
απλά τέλειο!!!!!!!:jumpy: κάτω όμως υπό άλλες συνθήκες. όπως να γίνετε πραγματικό μάθημα στα σχολεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Danai!

Νεοφερμένος

Η Danai! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Αφήστε το θέμα με την παραπαιδεία στην Ελλάδα έχει ξεφύγει πέρα από κάθε όριο. :(Φταίει πιστεύω η νοοτροπία του Έλληνα. Να σας πω όμως κάτι; Έτσι παλούκια που είναι τα θέματα στις πανελλήνιες και έτσι αδιάφοροι που είναι οι καθηγητές στο σχολείο δεν πιστεύω ότι γίνεται χωρίς φροντηστήρια πια. Εγώ πηγαίνω φροντηστήρια και το μάθημα δεν έχει καμία σχέση. Στο σχολείο δε μας λένε ούτε τα μισά από ό,τι στο φροντηστήριο και οι καθηγητές του σχολείου δε μας δίνουν τόση σημασία.:mad: Αν δεν πηγαίναμε θα γράφαμε όλοι χειρότερα και οι βάσεις θα ήταν χαμηλότερες. Αλλά άντε να πείσεις τον Έλληνα να μη στείλει το παιδί του φροντηστήριο.:nono: Έτσι που είναι πάντως η κατάσταση σήμερα εγώ χαίρομαι που πηγαίνω !!!:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evangelie

Νεοφερμένος

Η Evangelie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ααααααχ, μαθητικά χρόνια, τι μου θυμήσατε:'( Το αν θα πας ή όχι φροντιστήριο σε ποια τάξη και για ποια μαθήματα εξαρτάται απόλυτα από τις δικές σου ανάγκες. Εγώ στο μόνο μάθημα που πήγαινα φροντηστήριο ήταν τα μαθηματικά. Όχι τόσο γιατί τα χρειαζόμουν όσο γιατί είχα τρέλα με το μάθημα. Από εκεί κ πέρα έκανα ενισχυτική σε κάποια μαθήματα κατεύθυνσης αλλά κ πάλι όχι εντατικά! Παρ'όλα αυτά πέρασα δεύτερη στη σχολή που ήθελα και έγραψα σίγουρα πολύ καλύτερα από παιδιά που οι γονείς τους κόντευαν να τα πουλήσουν για να πληρώσουν τα φροντιστήρια. ΄
Και μία βασική συμβουλή....Πρώτα ρώτα! Το ότι ένα φροντηστήριο έχει "καλό" όνομα δε σου εγγυάται πάντα κ την ποιότητα! Πρώτα ρώτα κάποιο φιλο/συμμαθητή που έχει κάνει εκεί μάθημα για να σου πει τη γνώμη του κ αν είναι δυνατόν γνώρισε τον καθηγητή που ενδέχεται διδάσκει στο τμήμα σου. Το θέμα "χημείας" μεταξύ σας είναι πολύ σημαντικό! Μπορεί να κατέχει άψογα το αντικείμενο που διδάσκει αλλά αν δεν μπορεί να σε υποστηρίξει για να πετύχεις τους στόχους σου κ να σε κάνει να νιώθεις άνετα σε ένα περιβάλλον που ομολογουμένως θα περνάς πολλές ώρες τότε άσ'τα να πάνε!
Γνώμη μου είναι να περιμένεις να τελειώσει η πρώτη λυκείου και μετά θα δεις αν το χρειάζεσαι ή όχι κ κυρίως σε ποια μαθήματα.
Καλή Επιτυχία!!:up:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fatsoula20791

Νεοφερμένος

Η καρολίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Εγω προσωπικα πιστευω οτι κυριως στην γ λυκείου ειναι απαραιτητο να κανεις φροντιστηριο γιατί εισαι ενα βήμα πριν απο τισ πανελλήνιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

killbill

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο killbill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Έχετε αναρωτηθεί πόσες ώρες χάνονται στο σχολείο; Είμαι καθηγητής και είπα για πρώτη φορά φέτος να καταγράφω σε ένα φύλλο χαρτί τις ημέρες που χάνονται μαθήματα και τον λόγο για τον οποίο χάνονται.
Ενδεικτικά αναφέρω:
3 εβδομάδες κατάληψη
Μονοήμερη εκδρομή
Συνελεύσεις 15μελούς
Συνελεύσεις 5μελούς
Συνελεύσεις καθηγητών
Ομιλία μητροπολήτη στο σχολείο
Ομιλία από γιατρούς
Περιβαλλοντικές εκδρομές
Άδεια για να βάψουν τα παιδιά την τάξη
Άδεια για πρόβες, πρόβες πρόβες
κλπ κλπ (Θα την παραθέσω στο τέλος της χρονιάς σε αυτό το thread μαζί με το σύνολο των χαμένων ωρών).
Η λίστα είναι ατελείωτη.
Δεν περνάει εβδομάδα χωρίς να χαθεί μάθημα.
Πόσες ώρες χάνονται στα φροντιστήρια: ΚΑΜΙΑ!

Ο λόγος λοιπόν που πάει κανείς φροντιστήριο είναι γιατί είναι αδύνατον να καλυφθεί η ύλη σωστά και όπως πρέπει για το επίπεδο των πανελλαδικών μέσα στα χρονικά πλαίσα που δίνει μια σχολική χρονιά.

Εγώ έχω δώσει και τον ορισμό της σχολικής χρονιας: Η σχολική χρονιά είναι ένα σύνολο αργιών, απεργιών, συνελεύσεων και καταλήψεων ανάμεσα στις οποίες παρεμβάλλονται και ελάχιστες ώρε μαθήματος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nellufo

Νεοφερμένος

Η nellufo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
εγώ ποτέ δεν κατάλαβα την ανάγκη για φροντιστήρια. δηλαδή το σχολικό σύστημα στην χώρα μας είτε είναι ιδιωτικο ειτε δημόσιο δεν έχει τους κατάλληλους ανθρώπους να διδάσκουν ΣΩΣΤΑ τα μαθήματα στους μαθητές; αφού τα ΙΔΙΑ στελέχη είναι τα πρωινά στα σχολεία, γυμνάσια και λύκεια, και στα φροντιστήρια το απόγευμα!

εάν αποφασίσει το κράτος να επενδύσει σωστά στην εκπαίδευση τότε ίσως να μην χρειαστεί το φροντιστήριο στον βαθμό που το έχουμε ανάγκη σήμερα.

εγώ για παράδειγμα αρνούμαι πεισματικά να στείλω τα παιδιά μου φροντιστήριο - είναι χαμένα χρήματα για μένα. δεν κατάλαβα δηλαδή ο κάθε δάσκαλος και καθηγητής που διδάσκει στο σχολείο το πρωί γιατί δεν διδάσκει με τον τρόπο που διδάσκει το απόγευμα στο φροντιστήριο;

Ναι αλλα το παιδι δει οτι δεν του επαρκει το σχολειο τι θα κανει??Θα θυσιασει το μελλον του απο πεισμα για το δημοσιο σχολειο?
---------------------------------------------------------------
Εγω πιστευω πως καποιες ωρες εκτος σχολειου ειτε φροντιστηριο ειτε ιδιαιτερα ειναι απαραιτητες.Ακομα και μελετηροι και εξυπνοι μαθητες τις χρειαζονται.


Έχετε αναρωτηθεί πόσες ώρες χάνονται στο σχολείο; Είμαι καθηγητής και είπα για πρώτη φορά φέτος να καταγράφω σε ένα φύλλο χαρτί τις ημέρες που χάνονται μαθήματα και τον λόγο για τον οποίο χάνονται.
Ενδεικτικά αναφέρω:
3 εβδομάδες κατάληψη
Μονοήμερη εκδρομή
Συνελεύσεις 15μελούς
Συνελεύσεις 5μελούς
Συνελεύσεις καθηγητών
Ομιλία μητροπολήτη στο σχολείο
Ομιλία από γιατρούς
Περιβαλλοντικές εκδρομές
Άδεια για να βάψουν τα παιδιά την τάξη
Άδεια για πρόβες, πρόβες πρόβες
κλπ κλπ (Θα την παραθέσω στο τέλος της χρονιάς σε αυτό το thread μαζί με το σύνολο των χαμένων ωρών).
Η λίστα είναι ατελείωτη.
Δεν περνάει εβδομάδα χωρίς να χαθεί μάθημα.
Πόσες ώρες χάνονται στα φροντιστήρια: ΚΑΜΙΑ!

Ο λόγος λοιπόν που πάει κανείς φροντιστήριο είναι γιατί είναι αδύνατον να καλυφθεί η ύλη σωστά και όπως πρέπει για το επίπεδο των πανελλαδικών μέσα στα χρονικά πλαίσα που δίνει μια σχολική χρονιά.

Εγώ έχω δώσει και τον ορισμό της σχολικής χρονιας: Η σχολική χρονιά είναι ένα σύνολο αργιών, απεργιών, συνελεύσεων και καταλήψεων ανάμεσα στις οποίες παρεμβάλλονται και ελάχιστες ώρε μαθήματος!

Το μαθημα ειναι ανεπαρκες οχι μονο επειδη χανονται ωρες αλλα και εξαιτιας της ανικανοτητας πολλων καθηγητων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Ναι αλλα το παιδι δει οτι δεν του επαρκει το σχολειο τι θα κανει??Θα θυσιασει το μελλον του απο πεισμα για το δημοσιο σχολειο?
---------------------------------------------------------------
Εγω πιστευω πως καποιες ωρες εκτος σχολειου ειτε φροντιστηριο ειτε ιδιαιτερα ειναι απαραιτητες.Ακομα και μελετηροι και εξυπνοι μαθητες τις χρειαζονται.




Το μαθημα ειναι ανεπαρκες οχι μονο επειδη χανονται ωρες αλλα και εξαιτιας της ανικανοτητας πολλων καθηγητων


Οι ανίκανοι είναι η μειοψηφία, οι ώρες χάνονται από ανοησίες, όπως λέει και ο killbill...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nellufo

Νεοφερμένος

Η nellufo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Οι ανίκανοι είναι η μειοψηφία, οι ώρες χάνονται από ανοησίες, όπως λέει και ο killbill...

Οι ικανοι ειναι η μειοψηφια:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Οι ικανοι ειναι η μειοψηφια:)

Oι ικανοί είναι η μειοψηφία, συμφωνώ. Παράδειγμα στο σχολείο μου, υπάρχουν από τους 35, 3-4 που πραγματικά αξίζουν και έχουν το μεράκι να κάτσουν να ασχοληθούν σοβαρά με τα παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
αυτοί είναι υπερβολικά ορεξάτοι :p

ανίκανοι είναι αυτοί που βαριούνται να μπουν στην τάξη...


και στο κάτω κάτω, μην τα περιμένετε όλα από τους καθηγητές... δεν είναι υπεράνθρωποι, ούτε μαζόχες να θέλουν να ξεκωλωθούν στη δουλειά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

killbill

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο killbill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Σίγουρα υπάρχουν συνάδελφοί μου που δεν κάνουν τη δουλειά τους σωστά. Προσωπικά έχω συναντήσει πολύ λίγους τέτοιους. Στην πλειοψηφία όλοι οι καθηγητές θέλουμε να κάνουμε μάθημα σωστά, ο καθένας για τους δικούς του λόγους: άλλος για να διαφημηστεί ώστε να αρπάξει ιδιαίτερα (ναι είναι γεγονός), άλλος γιατί έτσι λειτουργεί η συνείδησή του.
Όμως αυτό που συμβαίνει παιδιά,είναι ότι δεν δημιουργούνται οι κατάλληλες συνθήκες για μάθημα (πχ 25 παιδιά μέσα στην τάξη, κάνουν φασαρία, αδιαφορούν, βλέπουν τον καθηγητή ως αντίπαλο) με αποτέλεσμα και όρεξη να έχει ο καθηγητής, να μην μπορεί να φανεί η δουλειά του και η προσπάθειά του. Πολλοί συνάδελφοί μου "αναγκάστηκαν" να μην ξανα-ασχοληθούν σοβαρά με τους μαθητές αφού βλέπουν τέτοια αδιαφορία, με αποτέλεσμα να σχηματιστεί και για τους ίδιους τους καθηγητές αρνητική εικόνα.

Πιστέψτε με, είναι ελάχιστοι οι καθηγητές που συνειδιτά λουφάρουν και δεν κάνουν σωστό μάθημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daskalenko7

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 655 μηνύματα.
δεν γινεται στην ελλαδα χωρις.δεν το λεω επειδη ο μπαμπας μου εχει φροντιστηρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mavro Provato

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mavro Provato αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 343 μηνύματα.
δεν γινεται στην ελλαδα χωρις.δεν το λεω επειδη ο μπαμπας μου εχει φροντιστηρια


....έχεις και προίκα εεεεεεεεεεεε? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Σίγουρα υπάρχουν συνάδελφοί μου που δεν κάνουν τη δουλειά τους σωστά. Προσωπικά έχω συναντήσει πολύ λίγους τέτοιους. Στην πλειοψηφία όλοι οι καθηγητές θέλουμε να κάνουμε μάθημα σωστά, ο καθένας για τους δικούς του λόγους: άλλος για να διαφημηστεί ώστε να αρπάξει ιδιαίτερα (ναι είναι γεγονός), άλλος γιατί έτσι λειτουργεί η συνείδησή του.
Όμως αυτό που συμβαίνει παιδιά,είναι ότι δεν δημιουργούνται οι κατάλληλες συνθήκες για μάθημα (πχ 25 παιδιά μέσα στην τάξη, κάνουν φασαρία, αδιαφορούν, βλέπουν τον καθηγητή ως αντίπαλο) με αποτέλεσμα και όρεξη να έχει ο καθηγητής, να μην μπορεί να φανεί η δουλειά του και η προσπάθειά του. Πολλοί συνάδελφοί μου "αναγκάστηκαν" να μην ξανα-ασχοληθούν σοβαρά με τους μαθητές αφού βλέπουν τέτοια αδιαφορία, με αποτέλεσμα να σχηματιστεί και για τους ίδιους τους καθηγητές αρνητική εικόνα.

Πιστέψτε με, είναι ελάχιστοι οι καθηγητές που συνειδιτά λουφάρουν και δεν κάνουν σωστό μάθημα


Δατς ιτ, το ίδιο παρατηρώ στη μητέρα μου, πήγε γεμάτη όρεξη να διδάξει σε ΤΕΕ, και όταν της γίνανε τα νεύρα σμπαράλια (κυρίως από τους αλλοδαπούς, όχι πως έχω κάτι μαζί τους) κάνει πιο light μάθημα και αρκείται απλά στο να παραδώσει την ύλη και να εξετάσει αν εμπεδώθηκε....

Οκ, ο πατέρας μου έχει γαϊδουρίσια υπομονή, είναι ιδιαίτερη περίπτωση, έχει πολύ γέλιο το μάθημά του :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

delirium

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασιλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Δατς ιτ, το ίδιο παρατηρώ στη μητέρα μου, πήγε γεμάτη όρεξη να διδάξει σε ΤΕΕ, και όταν της γίνανε τα νεύρα σμπαράλια (κυρίως από τους αλλοδαπούς, όχι πως έχω κάτι μαζί τους) κάνει πιο light μάθημα και αρκείται απλά στο να παραδώσει την ύλη και να εξετάσει αν εμπεδώθηκε....

Οκ, ο πατέρας μου έχει γαϊδουρίσια υπομονή, είναι ιδιαίτερη περίπτωση, έχει πολύ γέλιο το μάθημά του :P
Τι μαθημα κανει??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Δατς ιτ, το ίδιο παρατηρώ στη μητέρα μου, πήγε γεμάτη όρεξη να διδάξει σε ΤΕΕ, και όταν της γίνανε τα νεύρα σμπαράλια (κυρίως από τους αλλοδαπούς, όχι πως έχω κάτι μαζί τους) κάνει πιο light μάθημα και αρκείται απλά στο να παραδώσει την ύλη και να εξετάσει αν εμπεδώθηκε....
Και μια καθηγητρια που μου κανει ιδιαιτερα, διδασκει παραλληλα και σε εσπερινο λυκειο. Στην αρχη πηγε με ορεξη (και ειναι πολυ καλη καθηγητρια, τουλαχιστον αυτο διαπιστωνω) και στην πορεια απογοητευτηκε απο την πληρη αδιαφορια που αντιμετωπισε (σημειωτεον ειναι η πρωτη φορα που διδασκει σε δημοσιο σχολειο). Οποτε κι αυτη εκανε μεγαλες εκπτωσεις στην ποιοτητα του μαθηματος (light μαθημα οπως λες κι εσυ) κανοντας τα απολυτως βασικα.

Πιστευω οτι παιζει ρολο και η ανταποκριση που θα βρει ο καθηγητης απο τους μαθητες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top