Λύκειο χωρίς φροντιστήρια;

Φροντιστήρια: Απαραίτητα ή 'Οχι;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 56)
  • Σίγουρα απαραίτητα.

    Ψήφοι: 24 42.9%
  • Μόνο εάν χρειάζονται για βελτίωση απόδοσης.

    Ψήφοι: 12 21.4%
  • Όχι απαραίτητα.

    Ψήφοι: 20 35.7%

madness

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Εγώ προς το παρόν δεν πηγαίνω σε φροντιστήριο! Πιστεύω πως είναι καθαρά θέμα διαβάσματος αν θα περάσεις ή όχι. Βέβαια αν στο σχολείο οι καθηγήτες δεν φροντίζουν να σου δώσουν τις απαραίτητες γνώσεις τότε αντιμετωπίζεις πολλά προβλήματα! Από την άλλη όμως σκέψου ότι σε άλλες χώρες τα παιδιά δεν πηγαίνουν σε φροντιστήρια και όμως κατέχουν περισσότερες γνώσεις από εμας. Το φροντιστήριο είναι μια σανίδα σωτηρίας αν δεν έχεις "καλούς" καθηγητές αλλά όπως και να το κάνεις είναι χάσιμο χρόνου. Για παράδειγμα εγώ μένω λίγο έξω από τη Χαλκίδα και για να πάω με την αστική θέλω 20 λεπτά! Αν σκεφτείς κιόλας πως δεν θα έχει πάντα καλό καιρό ούτε θα έχει όλη την ώρα αστική και πόση ώρα κάνεις για να ετοιμαστείς και να πας στην στάση καταλαβαίνεις τι γίνεται... Συμπερασματικά λοιπόν είναι καλύτερο να αφιερώνεις τις 2-2,5 ώρες που χάνεις για να πας και να γυρίσεις στο να διαβάσεις περισσότερο! Και κάτι ακομα! Μην περιμένεις να μάθεις τίποτα από τα σχολικά βιβλία. Είναι έτσι γραμμένα που δεν θα βγάλεις άκρη. Για μένα μια καλή λύση είναι να πάρεις ένα βιβλίο με ασκήσεις(το οποίο έχει και τις λύσεις) και να αναζητήσεις και στο διαδίκτυο υλικό το οποίο θα σε βοηθήσει στο διάβασμα σου. Και φροντιστήριο να πηγαίνεις πιστέυω πως αυτό είναι μια επιπλέον βοήθεια που σίγουρα δεν θα πάει χαμένη!

Όσον αφορά τον ελεύθερο χρόνο πάντα χρειάζεται! Δεν γίνεται μονίμως να τρέχεις και να είσαι με ένα βιβλίο στα χέρια. ΠΡΕΠΕΙ να αφιερώνεις χρόνο στον εαυτό σου και να κάνεις πράγματα που σου αρέσουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oasis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η oasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Όντως, γνωρίζω και παιδιά, που είμαστε το ίδιο τμήμα, και χωρίς φροντιστήρια, γράφουν 19άρια. Τέτοια παιδιά, είναι να τα παραδέχεσαι. Γιατί είναι και κάτι άλλο, που ενώ πάνε φροντιστήριο.. δεν. Ή και κάποια άλλα που δεν πάνε καθόλου φροντιστήριο (και προς αποφυγή παρεξηγήσεων, όχι λόγω οικονομικών πχ, αλλά από τεμπελιά προς το σχολείο γενικότερα). Εντάξει, εγώ τα θεωρώ απαραίτητα β' και γ' λυκείου. Εξαρτάται και απ' το σχολείο του καθενός βέβαια. Σ' εμάς ο όρος ελληνικό δημόσιο σχολείο αντιπροσωπεύεται απόλυτα, οπότε δεν μένει και άλλη επιλογή. Εγώ ειδικά, στο μάθημα το φροντιστηριακό, είμαι μόνο μ' ένα ακόμη άτομο, και μοιάζει σαν ιδιαίτερο, οπότε είναι πολύ προσεγμένο και αναλυτικό. Τώρα στην τάξη που είμαστε 25 άτομα, ε σίγουρα δεν μαθαίνουμε τα ίδια πράγματα, ούτε καν τα μισά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Τι μαθημα κανει??

και οι δύο γονείς φιλόλογοι, κάνουν τα φιλολογικά και ιστορία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr strange

Δραστήριο μέλος

Ο Mr strange αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
εγω παντως σκεφτομαι να κανω στην β και γ λυκειου!!!γτ οι καθηγητες που εχουμε ειναι παρα πολυ μλκς!!!ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!!ειναι ηλιθιοι δεν καταλαβαινουν τι κανουν...ωρες ωρες μου ερχεται να σηκωθω και να τους δωσω μπουνια ρε γμτ!αλλα δεν μπορω!!!θα μεινει ονειρο!!τι να πω?δεν ξερω ολοι οι καθηγητες το πρωι ειναι ηλιθιοι αλλα το απογευμα γινονται ολοι αινσταινακια!!!να τους βρασω το απογευμα αφου πληρωνω βεβαια θα μου βρουν και νεους τυπους για την φυσικα(αν τους πληρωνω βεβαια!!!το τονιζω...):mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marizza92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Τάνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Λιβαδειά (Βοιωτία). Έχει γράψει 138 μηνύματα.
πχ. ο αδερφος της κολλητής μου και συμαιοφόρος και σπουδάζει πολητικός μηχανικος χωρίς φροντιστήρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Εννοείται πως χωρίς προσωπικό διάβασμα δεν καταφέρνεις τίποτα, άλλωστε στα ιδιαίτερα και τα φροντηστήρια το μόνο, κατά βάση, που κάνει κάποιος είναι να λύνει τις όποιες απορίες του και να έχει ένα πρόγραμμα διαβάσματος. Το 1ο λύνεται και με τους καθηγητές του σχολείου και το 2ο με ένα προσωπικό πρόγραμμα αρκεί να υπάρχει θέληση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arthur39432

Νεοφερμένος

Ο Arthur39432 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Φιλε thinkpad, ειμαι στο ιδιο σκεπτικο με εσενα και θεωρω πως η προσωπικη ενασχοληση παιζει τον κυριο ρολο στην επιτυχια...
Επισης φετος θα παω Γ λυκειου xωρις φροντηστηριο αλλα μονο με προσωπικη μελετη και βοηθηματα ... so
Here goes nothing
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MurdereSs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Martha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Απαραίτητο για εμένα αν διάβαζες όλες τις υπόλοιπες χρονιές είναι στην Γ Λυκείου.. Τώρα λύκειο και πανελλήνιες χωρίς φροντιστήριο... Νο.. Δεν παίζει! Όχι στην Ελλάδα.. μόνο με πολλές πολλές πολλές αλλαγές στον τρόπο που διδάσκονται τα μαθήματα, στα κριτήρια επιλογής καθηγητών, στην ύλη.. κλπ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Korina92

Νεοφερμένος

Η Korina92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Το φροντιστηριο ειναι σιγουρα απαραιτητο στη δευτερα και τριτη λυκειου δυστυχως επειδη εχει τετοια χαλια το εκπαιδευτικο συστημα.Οι καθηγητες συνηθως αδιαφορουν και δεν δειχνουν κανενα ενδιαφερον για το μαθημα τους.Αν σε καποια μαθηματα σου τυχουν πραγματικα καλοι καθηγητες τοτε ισως να μην χρειαστει να κανεις ολα τα μαθηματα της κατευθυνσης στο φροντιστηριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
εγω ακομα δεν καταλαβα το λογο να κανουν φροντιστήρια στην δευτερα.....:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Korina92

Νεοφερμένος

Η Korina92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
εγω ακομα δεν καταλαβα το λογο να κανουν φροντιστήρια στην δευτερα.....:/:
Εξαρταται τι κατευθυνση εισαι...Εγω παντως θεωρω οτι στη θεωρητικη χρειαζεται οπωσδηποτε να κανεις φροντιστηριο στο αγνωστο και στα λατινικα που θα τα εχεις και στη 3η λυκειου οποτε ειναι καλο να κανεις μια καλη αρη,να αποκτησεις καλες βασεις ;)
Φανταζομαι οτι και στις αλλες κατευθυνσεις ισχυει το ιδιο.Δηλαδη ειναι απαραιτητο να κανεις στο φροντιστηριο τα μαθηματα που θα εχεις και στην 3η
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
για θεωρητική δεν ξέρω αλλά πιστεύω πως στην τεχνολογική δεν χρειάζεται φροντιστήριο γιατί κανένα μάθημα δεν χρειάζεται στην τρίτη τώρα για θετική υποθέτω μόνο χημεία χρειάζεται........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Δε νομιζω οτι ενας μαθητης που θελει να σπουδασει οτι μπορει να πετυχει κατι τετοιο χωρις φροντιστηριο. Σε καμμια περιπτωση αυτο δε μπορει να γινει σε ελληνικο σχολειο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Korina92

Νεοφερμένος

Η Korina92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
για θεωρητική δεν ξέρω αλλά πιστεύω πως στην τεχνολογική δεν χρειάζεται φροντιστήριο γιατί κανένα μάθημα δεν χρειάζεται στην τρίτη τώρα για θετική υποθέτω μόνο χημεία χρειάζεται........
Ναι το εχω ακουσει οτι στην τεχνολογικη ειναι διαφορετικα τα μαθηματα της δευτερας απο της τριτης αρα λογικα δεν χρειαζεται πιστευω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Για μένα το θέμα δεν πρέπει να είναι: "Λύκειο Χωρίς Φροντιστήριο", αλλά:
"Λύκειο Με Όσο Το Δυνατόν Λιγότερες Ώρες Φροντιστήριο"
(Αν κάποιος δεν το καταλαβαίνει, ευχαρίστως να το αναλύσω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τολμηρος

Νεοφερμένος

Ο Τολμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
εγω ακομα δεν καταλαβα το λογο να κανουν φροντιστήρια στην δευτερα.....:/:
Από την 1η τουλάχιστον πρέπει, αν στοχευει κανείς για μεγάλες σχολές άνω των 18.000 μορίων. Τώρα αν δεν κάνεις ούτε στη δευτέρα στην τρίτη λυκείου ότι και να κάνεις είσαι χαμένος, τα κενα δεν καλύπτονται.

Ναι το εχω ακουσει οτι στην τεχνολογικη ειναι διαφορετικα τα μαθηματα της δευτερας απο της τριτης αρα λογικα δεν χρειαζεται πιστευω

ολα είναι αλυσίδα, ειδικά στα μαθηματικά! Αλλα και πάλι η σκέψη είναι η ίδια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
οι καθηγητες το εχουν για δεδομενο....δεν διδασκουν σωστα γιατι οι μισοι απο τους μαθητεσ κανουν φροντιστηριο και κωλοβαραν!
εγω λεω να μην κανω για το πρωτο -2ο τριμηνο να δω πως παει...αν ειναι τοσο δυσκολο πια μπορει να το ξανασκεφτω@!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Από την 1η τουλάχιστον πρέπει, αν στοχευει κανείς για μεγάλες σχολές άνω των 18.000 μορίων. Τώρα αν δεν κάνεις ούτε στη δευτέρα στην τρίτη λυκείου ότι και να κάνεις είσαι χαμένος, τα κενα δεν καλύπτονται.
ολα είναι αλυσίδα, ειδικά στα μαθηματικά! Αλλα και πάλι η σκέψη είναι η ίδια!
Συμφωνώ απόλυτα με το σκεπτικό σου για τα μαθήματα. Όμως το συμπέρασμα σου δεν είναι αναγκαστικό και διαφωνώ. Πιστεύω ότι Α και Β λυκείου μπορεί κάποιος να δουλέψει ΑΝΕΤΑ και ΧΩΡΙΣ φροντιστήριο ή ιδαίτερο, αλλά με το προσωπικό του διάβασμα, το σχολείο του και τα βοηθήματα του. Και μάλιστα πιστεύω ότι τι κέρδος του θα είναι πολλαπλό. (Γιατί πρέπει να μας γίνεται εξάρτηση ότι μας περνάνε?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hvairline

Νεοφερμένος

Ο hvairline αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Ρε παιδια μην τα ισοπεδωνετε ολα.Δεν ειναι αναγκη το φροντιστηριο αν εχεις σωστους καθηγητες στο σχολειο και μπορεις να βαλεις τον εαυτο σου σε προγραμμα.Εγω εβγαλα πανω απο 18.000 χωρις φροντιστηριο.Αφου το εκανα εγω μπορειτε να το κανετε και εσεις.Προγραμμα χρειαζετε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
Από την 1η τουλάχιστον πρέπει, αν στοχευει κανείς για μεγάλες σχολές άνω των 18.000 μορίων. Τώρα αν δεν κάνεις ούτε στη δευτέρα στην τρίτη λυκείου ότι και να κάνεις είσαι χαμένος, τα κενα δεν καλύπτονται.
τι λες?:worry: :wall: και στοχο να έχεις σχολές άνω των 18000 άμα στρωθείς και διαβάσεις μπορείς να τα βγάλεις με φροντιστήριο μόνο στην τρίτη..πολυ απλά εγώ το βρίσκω χαμένα λεφτά τα φροντιστήρια στην πρώτη και στην δεύτερα.......:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top