Λύκειο χωρίς φροντιστήρια;

Φροντιστήρια: Απαραίτητα ή 'Οχι;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 56)
  • Σίγουρα απαραίτητα.

    Ψήφοι: 24 42.9%
  • Μόνο εάν χρειάζονται για βελτίωση απόδοσης.

    Ψήφοι: 12 21.4%
  • Όχι απαραίτητα.

    Ψήφοι: 20 35.7%

Joe_Dalton123

Νεοφερμένος

Ο mihalis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
1η Λυκείου πήγαινα ενισχυτική: Αρχαία, Έκθεση, Άλγεβρα, Γεωμετρία.
2α Λυκείου φροντιστήριο: Άλγεβρα, Μαθηματικά Κατεύθυνσης και Φυσικές με τον πατέρα μου (που είναι προφανώς φυσικός :D )
3η Λυκείου φροντιστήριο: Έκθεση, Μαθηματικά (Γενικής & Κατεύθυνσης), Ανάπτυξη Εφαρμογών και στην ενισχυτική ΑΟΔΕ.

Οι διαφορές του φροντιστηρίου με το σχολείο είναι για μένα δύο:
1. οι ώρες που αφιερώνονται στο μάθημα
2. ο αριθμός των μαθητών.

Πιο συγκεκριμένα:
1. όταν στο σχολείο κάνω μάθημα 3 τετάρτων στην καλύτερη περίπτωση, από τα οποία τρώγεται πάλι πολλή ώρα στα γύρω-γύρω, είμαι σαφώς κερδισμένος στο φροντιστήριο που θα κάνω την 1 ώρα πλήρη.
2. όταν στο σχολείο είμαστε 20 μαθητές, οι βλακείες του καθενός θα τρώνε ώρα που θα πηγαίνει εις βάρος αυτών που ενδιαφέρονται. Αντίθετα στο φροντιστήριο, με τμήματα ΑΥΣΤΗΡΩΣ μέχρι 4 άτομα, πάλι είμαι κερδισμένος.

Θεωρώ ότι η ενισχυτική κάνει πολλή καλή δουλειά αν έχει τους σωστούς μαθητές, και στην 1η τάξη ήμουν υπερ-ευχαριστημένος. Βέβαια, αποχώρησα στην επόμενη τάξη, επειδή οι καθηγητές άλλαξαν και δεν τους πήγαινα προσωπικά. :D

Όπως και να το κάνουμε, στο φροντιστήριο αρχίζεις νωρίτερα, καλύπτεις περισσότερες ασκήσεις και κάνεις γενικά καλύτερη δουλειά. Τώρα ένας άνθρωπος που έχει όρεξη, χαλαρά βγάζει πολύ καλό βαθμό και στην Γ' Λυκείου χωρίς φροντιστήριο. Με δουλειά όμως, σωστά βοηθήματα και αν υπάρχει και η σωστή υποστήριξη από το σχολείο (κάτι που δεν υπάρχει πάντα).


Δηλαδη εσενα το προβλημα σου ειναι να καλυψεις πολλες ασκησεις να κανεις ολες τις μεθοδολογιες και να πας να γραψεις ενα 20 ωραιο ωραιο χωρις να μαθεις να σκεφτεσαι.Οτι δηλαδη το προβλημα στην ελληνικη παιδεια ειναι η ποσοτητα οχι το αν θα μαθεις να σκεφτεσαι....Μετα θα μεγαλωσεις και δεν θα μπορεις καν να ερμηνευσεις τα γεγονοτα που γινονται στην ζωη σου,γιατι η ζωη δεν εχει καποια συγκεκριμενη μεθοδολογια ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΑΘΑΙΝΕΤΑΙ ΑΠ'ΕΞΩ.:D:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι πρεπει να το κανει ο καθηγητης ωραιο (ας πουμε ) το μαθημα δηλαδη δεν διαβαζεις επειδη εχεις καποιο σκοπο και επειδη σου αρεσει ?Δηλαδη εσυ το εχεις δει καπως αλλιως το θεμα οτι δηλαδη εσυ δινεις καποια λεφτα στο φροντιστηριο για να σε περασει καπου?


Οταν εισαι στο γυμνασιο και μαθαινεις για πρωτη φορα στη ζωη σου πχ αρχαια, χημεια κτλ, περιμενεις αν ο καθηγητης ειναι ειρωνικος οταν δεν καταλαβαινεις κατι και γενικοτερα κακος παιδαγωγος να κανει αρεστο το μαθημα στα παιδια; Οταν κατι το μαθαινεις για πρωτη φορα προφανως εχει ευθυνες και ο καθηγητης για το αν θα σου αρεσει. Τα αρχαια τα μισησα λογω αθλιας καθηγητριας στο γυμνασιο (η περιπτωση παραπανω με τις ειρωνιες). Τετοιοι καθηγητες οχι μονο δε μπορουν να σου μαθουν κατι σωστα, αλλα δε σου δινουν και λογους να τα μαθεις, οταν περιμενεις πως με την απορια σου θα λαβεις ειρωνικα σχολια ποσο μαλλον οταν βρισκεσαι και σε ηλικια 12-13 χρονων. Ε και στο λυκειο και να ηθελα, με τοσα κενα που ειχα δε μπορουσα να διαβασω σωστα τα αρχαια. Αυτο ηταν γενικοτερο σχολιο που ηθελε να θιξει το ποσο αναξιοι ειναι καποιοι να διδαξουν.

Στο λυκειο γενικοτερα δεν εκανα φροντιστηρια πολλα ετσι κι αλλιως, μονο μαθηματικα ιδιαιτερο και φετος στην τριτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ο κακός καθηγητής μπορεί να κάνει και το πιο ενδιαφέρον μάθημα του κόσμου βαρετό και ανούσιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Α να πω επισης οτι μονο μετα απο μερικα ιδιαιτερα φυσικης που εκανα στη δευτερα (ξεχασα να το αναφερω πριν) καταλαβα την ουσια και την ομορφια αυτης της επιστημης, απο το σχολειο δεν ειχα πρεφαρει τπτ. χωρις να εννοω οτι συμβαινει αυτο αναγκαια σε ολα τα ιδιαιτερα ξερωγω. Απλως ειναι οι καθηγητες που περνουν απτη ζωη σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κι εγω στην 2α γυμνασιου μισουσα την φυσικη οσο κανενα αλλο μαθημα γιατι απλως δεν την καταλαβαινα...μετα στη 3η που εκανα φροντ. και την καταλαβα και μου αρεσε πολυ και στην Α' ηταν το αγαπημενο μου μαθημα και συνεχιζει να ειναι..
ειναι λογικο ο,τι δεν κατανοεις δεν προκειται να το αγαπησεις και ποτε

βεβαια δεν εφταιγε ο καθηγητης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Τους καθηγητες στο σχολειο δεν εχουμε και μεγαλη πολυτελεια να επιλεξουμε, οποτε αν δεν ειναι καλοι δεν μπορεις να κανεις και κατι... και αν αλλαξεις σχολειο κανεις δε σου εγγυαται οτι θα ειναι και οι αλλοι καλοι. Δυστυχως... Αυτο πρεπει να αλλαξει καπως και πιστευω αυτο ειναι αρκετα μεγαλη πληγη για το εκπαιδευτικο. Να υπαρχουν κακοι παιδαγωγοι στα σχολεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Εγώ από το Δημοτικό ακόμη τρελαινόμουν για καθετί που είχε σχέση με την Επιστήμη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τους καθηγητες στο σχολειο δεν εχουμε και μεγαλη πολυτελεια να επιλεξουμε, οποτε αν δεν ειναι καλοι δεν μπορεις να κανεις και κατι... και αν αλλαξεις σχολειο κανεις δε σου εγγυαται οτι θα ειναι και οι αλλοι καλοι. Δυστυχως... Αυτο πρεπει να αλλαξει καπως και πιστευω αυτο ειναι αρκετα μεγαλη πληγη για το εκπαιδευτικο. Να υπαρχουν κακοι παιδαγωγοι στα σχολεια...



νομιζω ομως πολλες φορες και οι μαθητες ειναι υπερβολικοι.
λενε για καποιους καθηγητες οτι ειναι κακοι και κανουν χαλια μαθημα(ενω δεν ειναι ετσι)απλα κα μονο για να το πουν..
εγω να σου πω την αληθεια μονο ενας καθηγητη στο γυμνασιο μου φανηκε κακος παιδαγωγος οι αλλοι ηταν μια χαρα φυσιολογικοι
καποιες φορες οι μαθητες κανουν την τριχουλα τριχια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
νομιζω αμεσως καποιες φορες και οι μαθητες ειναι υπερβολικοι.
λενε για καποιους καθηγητες οτι ειναι κακοι και κανουν χαλια μαθημα(ενω δεν ειναι ετσι)απλα κα μονο για να το πουν..
εγω να σου πω την αληθεια μονο ενας καθηγητη στο γυμνασιο μου φανηκε κακος παιδαγωγος οι αλλοι ηταν μια χαρα φυσιολογικοι
καποιες φορες οι μαθητες κανουν την τριχουλα τριχια...

Ναι, αλλά όταν ο καθηγητής κάνει κοπάνα για να πάει να κλαδέψει το αμπέλι του ποιος τον ελέγχει;
Συμφωνώ πάντως ότι οι περισσότεροι μαθητές κάνουν την τριχούλα τρίχα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
νομιζω ομως πολλες φορες και οι μαθητες ειναι υπερβολικοι.
λενε για καποιους καθηγητες οτι ειναι κακοι και κανουν χαλια μαθημα(ενω δεν ειναι ετσι)απλα κα μονο για να το πουν..
εγω να σου πω την αληθεια μονο ενας καθηγητη στο γυμνασιο μου φανηκε κακος παιδαγωγος οι αλλοι ηταν μια χαρα φυσιολογικοι
καποιες φορες οι μαθητες κανουν την τριχουλα τριχια...

Ναι συμφωνω σε αυτο που λες, σιγουρα καποιοι υπερβαλλουν ή το λενε απο προσωπικη αντιπαθεια στον καθηγητη. Δυστυχως οταν πηγαινα εγω γυμνασιο, αν και ιδιωτικο, ειχαμε καποιους πραγματικα αθλιους καθηγητες,η μια που ανεφερα παραπανω με τις ειρωνιες και ενας μαθηματικος που ηταν τρελο φασιστακι, μας εβριζε, μας πετουσε κιμωλιες κτλ. Οχι οτι δεν τον ενοχλουσαμε, αλλα ειναι και αλληλεπιδραση, δε ξερω ποιος ειχε την αρχικη ευθυνη.... ειχαμε και εναν ηλιθιο γυμνασιαρχη που ελεγε οτι ειναι ο θεος των μαθηματικων...ακου πραγματα... Ευτυχως ειχαμε και μερικους τρομερους καθηγητες, αλλα αυτοι οι 2-3 ηταν πληγμα και φοβαμαι οτι υπαρχουν πολλοι τετοιοι στα δημοσια σχολεια.

Εννοειται οτι τους διωξαν τους 2 και ο γυμνασιαρχης ειναι μονο καθηγητης πια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
οπου και να πας...οχι μονο στο σχολειο ,παντα μεσα στους ''καλους'' υπαρχουν και οι ''κακοι'' δυστυχως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
και εγω δεν θελω να κανω φροντιστηριο αλλα ακομα και στην β' γυμνασιου εκανα...ελεος
βεβαια με βοηθησε ππααααααααρα πολυ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Κόψ'το το φροντιστήριο, κάντο μόνο αν το χρειαστείς πραγματικά.
Απο τη Β γυμνασίου; Αν είναι δυνατόν ρε παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Εγω εκανα απο τη Γ Γυμνασιου! Και μαλιστα ημουν παντα του 18-19 μαθητης. Αλλα με ειχαν τρομοκρατησει οι παντες! Κι εγω ειχα φοβηθει τοσο πολυ τα Μαθηματικα και τη Φυσικη (παρολο που εγραφα καλα) που ειχα πειστει οτι ειμαι ανικανος να ανταπεξελθω σε αυτα τα μαθηματα χωρις φροντιστηρια. Τωρα που τελειωσα το σχολειο καταλαβα οτι ΟΛΑ ειναι στο μυαλο μας. Σε κανουν να πιστευεις (τουλαχιστον εμενα) οτι χωρις φροντιστηριο δεν θα κανεις τιποτα οσο και να προσπαθεις μονος σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Uncle Ernie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Uncle Ernie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Αν και πάνε 520 χρόνια από τότε, να πω και εγώ πως δεν έκανα φροντιστήρια ούτε στο Γυμνάσιο, ούτε στο Λύκειο. Στο τέλος τα πήγα χειρότερα από ότι περίμενα, αλλά αρκετά καλά ώστε να μπω στην πρώτη σχολή που δήλωσα οπότε όλα καλά.

Εννοείται βέβαια πως αυτό δε συμβαίνει για όλους και δυστυχώς τα φροντιστήρια έχουν γίνει λίγο πολύ απαραίτητα, και παράλληλα διαιωνίζεται το ψέμα της δημόσιας μέσης εκπαίδευσης που περισσότερο μια διαρκής εξεταστική διαδικασία είναι να πούμε την αλήθεια παρά εκπαίδευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
το ψέμα της δημόσιας μέσης εκπαίδευσης που περισσότερο μια διαρκής εξεταστική διαδικασία είναι να πούμε την αλήθεια παρά εκπαίδευση.
Ακριβως! Συμφωνω απολυτα σ' αυτο :no1:!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aggelos!

Νεοφερμένος

Ο Aggelos! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Εγώ έκανα μόνο στην Γ λυκείου φροντηστήριο ( και όχι ιδιαίτερο ) και έγραψα άριστα στις πανελλαδικές. Και το αξιοπερίεργο είναι οτι στην Α Λυκείου είχα βγάλει 14 στο σχολείο .
Φυσικά εξαρτάται απο το άτομο , απο τις βάσεις που έχει και απο την όρεξη για προσωπική δουλειά η οποία είναι και το μυστικό της επιτυχίας . Στην ουσία το φροντιστήριο βοηθάει στο να σου λυθούν οι απορίες , να ξεκαθαρίσεις κάποια πράγματα στο μυαλό σου καθώς η ύλη της Γ Λυκείου είναι αρκετά μεγάλη .

Εγώ όλη τη χρονιά σκεφτόμουν μια φράση μου είχαν πεί κ επαιρνα θάρρος : ' Κατσε διάβασε φέτος και μετά θα κάνεις ζωάρα! ' ( αν και δεν το κόβω) :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Κατσε διάβασε φέτος και μετά θα κάνεις ζωάρα!
Καλα... αυτο δεν το πιστεψα ποτε μου! Ισα-ισα εμεις που θελουμε υψηλοβαθμες σχολες πιστευω οτι ως φοιτητες θα πηξουμε στο διαβασμα... Θελω να πιστευω ομως οτι ολα αυτα τα διαβασματα καποτε θα ανταμειφθουν (αν και αρχιζω να εχω αμφιβολιες ως προς αυτο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Καλα... αυτο δεν το πιστεψα ποτε μου! Ισα-ισα εμεις που θελουμε υψηλοβαθμες σχολες πιστευω οτι ως φοιτητες θα πηξουμε στο διαβασμα...
Υψηλόβαθμες; Με το βαθμό πάει;:P Στα "χαμηλόβαθμα" τμήματα πχ φυσικής οι περισσότεροι στο 6o έτος παίρνουν πτυχίο. Νομίζουν ότι επειδή το φυσικό έχει χαμηλή βάση είναι και εύκολη σχολή... Η δυσκολία της σχολής δεν κρίνεται ούτε από τη βάση της, ούτε από τον αριθμό των μαθημάτων, ούτε από τα χρόνια ελάχιστης φοίτησης...;)

ΥΓ: Για την ιστορία: κάποτε περνούσες ευκολότερα σε σχολές Ιατρικής παρά σε σχολές Φυσικής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Στις σχολες που ανεφερα, εννουσα και το Φυσικο που δεν το θεωρω και τοσο χαμηλοβαθμο. Για μενα και το 16 (που εβγαλα) θελει πολυ κοπο. Ισως δεν το εθεσα καλα... Δεν ειναι το κριτηριο ο βαθμος. Στο μυαλο μου ειχα ως χαμηλοβαθμες σχολες τα ΤΕΙ που κινουνται στο 10-12. Για την ιστορια περναω Χημικο στην επαρχια και θεωρω οτι θα ειναι πολυ απαιτητικη σχολη. Περνουσες πιο ευκολα στην Ιατρικη γιατι η Β δεσμη δεν ειχε μαθηματικα. Και τα μαθηματικα της Α δεσμης (στην οποια ανηκε το φυσικο) ηταν... σκετο φαρμακι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top