Λύκειο χωρίς φροντιστήρια;

Φροντιστήρια: Απαραίτητα ή 'Οχι;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 56)
  • Σίγουρα απαραίτητα.

    Ψήφοι: 24 42.9%
  • Μόνο εάν χρειάζονται για βελτίωση απόδοσης.

    Ψήφοι: 12 21.4%
  • Όχι απαραίτητα.

    Ψήφοι: 20 35.7%

costas

Νεοφερμένος

Ο Κων/νος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Καλή σου επιτυχία Κώστα. Μακάρι να επέλεξες τον σωστό για σένα δρόμο. Σε ποια σχολή θέλεις να περάσεις, το έχεις σκεφθεί? (Έχει σημασία η σχολή γιαυτό ρωτάω). ;)

θέλω τη σχολή Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής στην Πάτρων (πολυτεχνείο είναι)... φέτος έχει γύρω στα 17.400 μόρια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eaglenick

Νεοφερμένος

Ο Nίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 66 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
θέλω τη σχολή Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής στην Πάτρων (πολυτεχνείο είναι)... φέτος έχει γύρω στα 17.400 μόρια....

Δύσκολη σχολή, αλλά όχι άπιαστη. Καλή επιτυχία και πάλι. :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

costas

Νεοφερμένος

Ο Κων/νος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 78 μηνύματα.

RaniaPT

Νεοφερμένος

Η RaniaPT αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Εγώ μια χαρά τα κατάφερα πάντως χωρίς καμία βοήθεια, οπότε μη γελάς :P .


γελαω γιατι ειναι πολυδυσκολο να περασεις χωρις ν πας φροντ και πολλοι που ξερω και το δοκιμασαν απετυχαν....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΜΙΛΥ

Νεοφερμένος

Η ΕΜΙΛΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Το παν είναι η προσωπική προσπάθεια!αν δε διαβάσει ένας μαθητής μόνος του, δεν πρόκειται κανένας καθηγητής να του τα βάλει με το ζόρι στο κεφάλι....:nono:Βέβαια, για να μην είμαστε και απόλυτοι, το καλό φροντιστήριο είναι πολύ σημαντικό και χρήσιμο στο να σου λύνει απορίες:iagree:.Ιδιαίτερα στη θεωρητική, όπου ήμουν εγώ, το βασικό είναι να στρωθείς....Το μόνο που χρειάζεται φροντιστήριο και εξωτερική βοήθεια είναι τα αρχαία, σύνταξη και γραμματική. Όλα τα υπόλοιπα είναι θέμα αποστήθισης!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peace

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Προσωπικά απο 2α Λυκείου άρχισα μαθήματα,εχω φρικάρει γτ βλέπω παιδιά να κάνουν φροντ,απο 1η γυμν κλπ... αν είναι δυνατόν... Σημασία έχει να κάτσεις μόνος σου όπως λέει η Έμιλυ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οπως ειπε πριν και καποιος μπορεις να περασεις σε μια καλη σχολη χωρις φροντιστηριο αλλα οχι και στην Ιατρικη πχ
Ενταξει εαν καποιος μπορει να στρωθει και να διαβασει και να καταλαβαινει αυτα που διαβαζει χωρις φροντιστηριο τοτε ενταξει...
Βεβαια η σημερινη εκαπιδευση δεν αφηνει και πολλα περιθωρια γι'αυτο και ολοι διαλεγουν αυτην την διεξοδο
Εαν βεβαια καποιος παει απο το γυμνασιο φροντιστηριο σιγουρα θα συνεχισει και στο Λυκειο γιατι ειναι και μια συνηθεια


Οπως ομως λεει και η αγαπητη Εμιλυ δεν θα σου τα βαλουν με το ζορι στο κεφαλι ουτε οι καθηγητες στο σχολειο ουτε στο φροντιστηριο εσυ εισαι αυτος που θα διαβασει
Ξερω πολλες περιπτωσεις που οι γονεις εστελναν τα παιδια στο φροντιστηριο επειδη πηγαιναν ολοι..τα παιδια τους ομως δεν ειχα καμια ορεξη να διαβασουν και απλα πληρωαναν τοσα λεφτα καθε μηνα
Γι'αυτο οποιος θα αποφασισει να πληρωσει πρεπει να ειναι συνειδητοποιημενος και αποφασισμενος οτι θα διαβασει γιατι αυτα τα λεφτα που πληρωνονται ολο το χρονο αν ειναι να πανε στραφη ας χρησιμοποιηθουν καπου αλλου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fosa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Το φροντιστήριο σε βάζει σε μια πολύ καλή σειρά που είναι παρα πολύ δύσκολο να μπεις από μόνος σου.Για μένα αξίζει και με το παραπάνω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Συμφωνω! Πιστευω οτι για να πετυχεις στις πανελληνιες χωρις φροντιστηριο πρεπει να εχεις φοβερη αυτοπειθαρχεια και να ψαχνεσαι για ασκησεις κλπ, πραγμα που νομιζω οτι τα περισσοτερα παιδια σ' αυτην την ηλικια δεν το εχουμε. Σαφως ομως την περισσοτερη δουλεια την κανουμε εμεις οι ιδιοι και κανενας καθηγητης δεν μπορει να μας τα βαλει στο κεφαλι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fosa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Κανείς δεν πάει φροντιστήριο για να του τα βάλουν στο κεφάλι...μέχρι στιγμης αυτό δεν έχει γίνει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Κανείς δεν πάει φροντιστήριο για να του τα βάλουν στο κεφάλι...μέχρι στιγμης αυτό δεν έχει γίνει..
Μπα... μην το λες! Ηξερα παιδια που εφυγαν απο το φροντιστηριο που πηγαινα γιατι λεει δεν τους τα μαθαιναν καλα, ενω απο μονοι τους δεν εκαναν την παραμικρη προσπαθεια. Ειχαν λυσει ελαχιστες ασκησεις ολη τη χρονια και ειχαν την απαιτηση να γραψουν 15.000 και 16.000 μορια. Και μαλιστα ειχαν συμμαχους τους γονεις τους σ' αυτο. Τελικα αρκεστηκαν στα 10.000 μορια και κατι. Υπαρχει αυτη η αντιληψη, δυστυχως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Συμφωνω! Πιστευω οτι για να πετυχεις στις πανελληνιες χωρις φροντιστηριο πρεπει να εχεις φοβερη αυτοπειθαρχεια και να ψαχνεσαι για ασκησεις κλπ, πραγμα που νομιζω οτι τα περισσοτερα παιδια σ' αυτην την ηλικια δεν το εχουμε
Το ότι δεν το έχετε φταίει το εκπαιδευτικό σύστημα σε μεγάλο βαθμό και το ότι σας έχουν κάνει να πιστεύετε ότι χωρίς φροντιστήριο θα αποτύχετε στις πανελλήνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το ότι δεν το έχετε φταίει το εκπαιδευτικό σύστημα σε μεγάλο βαθμό και το ότι σας έχουν κάνει να πιστεύετε ότι χωρίς φροντιστήριο θα αποτύχετε στις πανελλήνιες.


Πςςς καλα...αυτο ειναι το μονο που κυριαρχει στο μυαλο ολων....εδω εγω τολμησα να πω:Pοτι στη Β'λυκειου δεν θα παω καλοκαιρινο για προετοιμασια για την Γ' και ολοι ειχαν ετοιμη την απαντηση ''αποκλειεται!δεν γινετε!θα χασεις την υλη!δεν θα προλαβεις''
δεν θα παω ομως...επειδη πανε ολοι καλοκαιρινο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Το ότι δεν το έχετε φταίει το εκπαιδευτικό σύστημα σε μεγάλο βαθμό και το ότι σας έχουν κάνει να πιστεύετε ότι χωρίς φροντιστήριο θα αποτύχετε στις πανελλήνιες.
Εγω εδωσα μια φορα πανελληνιες φετος και παω για τη δευτερη. Οποτε εχω μια σχετικη εμπειρια για το πως σκεφτονται στην παρουσα φαση τα παιδια που θα πανε Γ Λυκειου. Πραγματι το εχω διαπιστωσει απο τον εαυτο μου αυτο που λες και ακομα και τωρα που εδωσα πανελληνιες και εγραψα σχετικα καλα σε ολα εκτος απο τα Μαθηματικα, θα αισθανομαι "ξεκρεμαστος" αν δεν κανω ιδιαιτερα σε ολα και του χρονου. Ειναι καθαρα ψυχολογικο το θεμα! Το συστημα εχει γινει τετοιο που σε κανει να πιστευεις οτι χωρις φροντιστηριο η ιδιαιτερα δεν θα πετυχεις με τιποτα το στοχο σου. Και αυτο εχει ολεθριες συνεπειες για την αυτοπεποιθηση πολλων υποψηφιων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστίνα20750

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα20750 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να πετύχει τον σκοπό του , δηλαδή να περάσει σε μια καλή σχολή , χωρίς φροντηστήρια ?Αν όχι , γιατί? Σε ποιές τάξεις του Λυκείου είναι σχεδόν απαραίτητο το φροντηστήριο ?


ΛΟΓΙΚΑ, λογικά, δε χρειάζεται καν φροντιστήριο. Η ύλη των εξετάσεων είναι αυτή που διδάχτηκες στο σχολείο και όχι στο φροντιστήριο. Ίσως είναι μόνο "απαραίτητο" το φροντιστήριο στη Γ'Λυκείου - για λόγους ευνόητους - εφόσον όλοι οι υπόλοιποι πανε φροντιστήρια, βρίσκεσαι εσύ σε μειονεκτική θέση!

Εγώ Α Λυκείου - μπααα. Β'Λυκείου Αρχαία (και απλούστατα λούφαρα στην τάξη... αυτό κάνει το φροντιστήριο!).

Τώρα στη Γ'Λυκείου θα έχω: Έκθεση, Ιστορία, Αρχαία, Λατινικά, κι ίσως και Μαθηματικά. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αν και πήγα φροντηστήριο δευτέρα και τρίτη λυκείου, το θεωρώ πεταμένα λεφτά.
Ο,τι έμαθα το έμαθα από το σχολείο (ευτυχώς οι καθηγητές ήταν πολύ καλοί στην πλεονότητα τους!) και προσωπική προσπάθεια.
Στο φροντηστήριο πήγαινα για να κάνω χαβαλέ κυρίως, μιας και είχαμε "δέσει" πολύ καλά με τα παιδιά εκει (πιο πολύ το νοσταλγω από το λύκειο όσον αφορά αυτό το θέμα).
Αν με βοήθησε λίγο, ήταν στην έκθεση, αλλά θα μπορούσα να είχα κάνει ιδιαίτερο μόνο εκεί, πιο φτηνά θα έβγαινε.
Έβγαλα 19000 μόρια τότε (με 9 μαθήματα) και πέρασα ΗΜΜΥ ΑΠΘ.

Τη δεύτερη φορά που έδωσα, το φροντηστήριο ήταν καίριας σημασίας, μιας και είχαν περάσει 2+ χρόνια από τότε που ήμουν στο λύκειο, οπότε τα είχα ξεχάσει όλα, και επίσης δεν υπήρχε σχολείο παράλληλα προφανώς. Δεν διάβαζα στο σπίτι καθόλου (μόνο μερικές εκθέσεις έγραψα και 1 φορά έκανα ασκήσεις) αλλά με βοήθησε να τα ξαναθυμηθώ το φροντηστήριο (στο σπίτι άρχισα να διαβάζω 20 μέρες πριν τις πανελλήνιες). Έγραψα 18000 μόρια τότε (με 6 μαθήματα αυτή τη φορά), κάτι που τελικά μου βγήκε σε καλό, διότι αν είχα περάσει αρχιτεκτονική ή ΔΕΤ θα χτύπαγα το κεφάλι μου τώρα, ενώ την Πληροφορική ΑΣΟΕΕ τη λατρεύω.

Συμπέρασμα: Αν έχεις καλούς καθηγητές στο σχολείο, το φροντηστήριο είναι πεταμένα λεφτά, καλύτερα να κάνεις 1-2 ιδιαίτερα μόνο στα μαθήματα που δυσκολεύεσαι.
Αν όμως δεν έχεις καλούς καθηγητές στο σχολείο ή έχουν περάσει χρόνια από τότε που ήσουν μαθητής, τότε επιβάλλεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Εγώ τώρα τελείωσα την Α' Λυκείου και δεν έχω κάνει καθόλου φροντιστήρια. Όλοι στο τμήμα μου όσοι πέρασαν την τάξη έκαναν φροντιστήρια ή ιδιαίτερα εκτός από μένα. Ούτε σκοπεύω να κάνω φροντιστήρια ή ιδιαίτερα για την Β' Λυκείου - όπου δυσκολεύομαι θα κάθομαι από μόνος μου λίγο παραπάνω στο σπίτι, και θα λύνω και κάμποσες ασκήσεις. Ακόμα και βοήθημα νομίζω πως δε χρειάζεται, αφού οι ασκήσεις που έχουν τα βιβλία είναι αρκετές και ειδικά στα Μαθηματικά, τις ασκήσεις της Β' ομάδας (πιο δύσκολες) δεν τις κάναμε όλες. Ακόμη, ρώτησα τον καθηγητή των Μαθηματικών μου και μου είπε πως δε χρειάζονται φροντιστήρια. Αρκεί να διαβάζω και να προσέχω στην τάξη, και αν έχω καμία δυσκολία να ρωτάω τον ίδιο. Γι' αυτό σας απευθύνω ένα μήνυμα, το οποίο σας παρακαλώ να λάβατε σοβαρότατα υπόψη σας:
Μην ντρέπεστε να ρωτήσετε τον καθηγητή στο σχολείο για το μάθημα. ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ απορία κι αν έχετε. Γι' αυτό είναι και ο καθηγητής εκεί. Κανείς καθηγητής δεν μπορεί να αρνηθεί να σας απαντήσει. Φυσικά, αν η απορία που έχετε είναι επειδή δεν προσέξατε στο μάθημα -κακό του κεφαλιού σας-, καλύτερα να το κάνετε το διάλειμμα ή σε κάποιο κενό. Δεν έχετε κανένα λόγο να ντρέπεστε.
Γενικά, αν προσέχεις στο μάθημα και ρωτάς τον καθηγητή για τις απορίες που έχεις, έχεις όρεξη και κάθεσαι και όσο πρέπει στο σπίτι, τότε νομίζω πως τα φροντιστήρια και τα ιδιαίτερα είναι περιττά για την Α' και τη Β' Λυκείου. Το μόνο αποτέλεσμα που έχουν είναι να σε κάνουν να παπαγαλίζεις τις ασκήσεις και όχι να μαθαίνεις πώς να τις λύνεις, ενώ στην τάξη μένεις απαθής και δεν προσέχεις. Waste of money.

Τώρα, για την τρίτη δεν ξέρω... Ίσως είναι απαραίτητα, ίσως όχι... Εγώ μάλλον θα κάνω στα δύσκολα μαθήματα (Μαθηματικά κυρίως, ίσως Φυσική - ακούω και για Βιολογία, αλλά δεν καταλαβαίνω: αφού όλοι λένε ότι το μάθημα είναι παπαγαλία, τότε γιατί στο καλό κάνουνε φροντιστήρια σ' αυτό?). Αν, πάλι, δε δυσκολεύομαι, μπορεί και να μην κάνω καθόλου. Είναι, κατά τη γνώμη μου, κυρίως ζήτημα αυτοπεποίθησης.

Θέλω να περάσω Βιολογία (Ηρακλείου, ει δυνατόν), 17 000 μόρια και πάνω, και να ασχοληθώ ως ερευνητής με τη Γενετική. Νομίζετε ότι θέλω πολλά φροντιστήρια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Θέλω να περάσω Βιολογία (Ηρακλείου, ει δυνατόν), 17 000 μόρια και πάνω, και να ασχοληθώ ως ερευνητής με τη Γενετική. Νομίζετε ότι θέλω πολλά φροντιστήρια;
Κι εμενα η Βιολογια Αθηνας ειναι μεσα στους στοχους μου. Στο 3ο εβγαλα 16.963 (αν τα θυμαμαι καλα), δηλαδη στο τσακ για 17.000. Τα μαθηματικα με καταποντισαν, καθως εγραψα 10.5. Εκανα πολλες ωρες φροντιστηριο στο μαθημα αυτο (5 εβδομαδιαιως) και με καλο καθηγητη, αλλα το φοβομουν (και το φοβαμαι ακομα). Ενιωθα απιστευτα τουβλο σ' αυτο το μαθημα και δεν ειχα εμπιστοσυνη στον εαυτο μου, παρολο που ηταν το μαθημα που διαβαζα περισσοτερο απ' ολα. Το κακο ηταν πως παρατουσα τις ασκησεις στη μεση γιατι απογοητευομουν με την πρωτη δυσκολια. Τελικα πηγα να γραψω φοβερα αγχωμενος και αρρωστος, με αποτελεσμα να πατωσω. Σαφως και το φροντιστηριο βοηθαει και λυνει αποριες, αλλα χρειαζεται μεγαλη υπομονη και επιμονη απο μερους σου. Τωρα το ποσες ωρες, εξαρταται απο το ποσο ευκολα τα καταλαβαινεις και το ποσες αποριες σου δημιουργουνται. Θα δεις μονος σου που υστερεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
εγώ για παράδειγμα αρνούμαι πεισματικά να στείλω τα παιδιά μου φροντιστήριο - είναι χαμένα χρήματα για μένα. δεν κατάλαβα δηλαδή ο κάθε δάσκαλος και καθηγητής που διδάσκει στο σχολείο το πρωί γιατί δεν διδάσκει με τον τρόπο που διδάσκει το απόγευμα στο φροντιστήριο;

Κακό σε ποιόν κάνεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joe_Dalton123

Νεοφερμένος

Ο mihalis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Ναι δυστυχώς η παραπαιδεία έχει πάρει τεράστιες διαστάσεις. Είναι θέμα νοοτροπίας πλέον όμως. Ειδικά στους μαθητές που προφανέστατα μπορούν να τα καταφέρουν και μόνοι τους. Εγώ ας πούμε δε νομίζω πως θα μπορούσα πλέον χωρίς φροντιστήρια, όμως γι'αυτό φταίνε οι καθηγητές που είχα στο γυμνάσιο, περισσότερο απ'ότι φταίω εγώ. Αν δεν σου δώσει ο καθηγητής τα κίνητρα για το κάθε μάθημα, αν δεν είναι άξιος να το κάνει αρεστό, τότε καλύτερα να μη διδάσκει. Είναι δύσκολο να κάνεις ένα παιδί να αγαπήσει ένα μάθημα στην Ελλάδα, με αυτό το εκπαιδευτικό σύστημα.. δυστυχώς..


Δεν μπορω να καταλαβω γιατι πρεπει να το κανει ο καθηγητης ωραιο (ας πουμε ) το μαθημα δηλαδη δεν διαβαζεις επειδη εχεις καποιο σκοπο και επειδη σου αρεσει ?Δηλαδη εσυ το εχεις δει καπως αλλιως το θεμα οτι δηλαδη εσυ δινεις καποια λεφτα στο φροντιστηριο για να σε περασει καπου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top