Λεξιλόγιο Ρroficiency: +7000 λέξεις μόνο στο πρώτο έτος;

Emilonop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ευαγγελία Μ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 394 μηνύματα.
New Trends και Mastermind έκανα κ εγώ. Ωραίες εποχές. :'(

Ωραία τα New Trends ρε συ, αλλά πολύ κουραστικά. Όλο μπιζνες και μπιζνες και μπίζνες... :mad: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Ωραία τα New Trends ρε συ, αλλά πολύ κουραστικά. Όλο μπιζνες και μπιζνες και μπίζνες... :mad: :P
Δε θυμάμαι λεπτομέρειες αλλά τότε που τα έκανα μου άρεσαν... :hmm:
Το mastermind μου έβγαλε την ψυχή. :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
New Trends και Mastermind έκανα κ εγώ. Ωραίες εποχές. :'(

Αχ, το πιο άγριο βιβλίο ever για το proficiency:

Cambridge English: Proficiency (CPE) Masterclass

Δεν πιστεύω ότι υπάρχει πιο ΑΓΡΙΟ, αλλά ταυτόχρονα και διδακτικό βιβλίο για το prof... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Όλοι τα ίδια κάναμε? :P Τότε όπου έλεγα ποια βιβλία κάνω με κοιτούσε έτσι :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
Όλοι τα ίδια κάναμε? :P Τότε όπου έλεγα ποια βιβλία κάνω με κοιτούσε έτσι :confused:

Με αυτά τα βιβλία ξεκίνησα προετοιμασία τον Σεπτέμβριο του 2009 και έδωσα τον Ιούνιο του 2010 ALCE και τον Νοέμβριο του 2010 ECPE. Φοβερά, αν και το Mastermind απαιτητικό. Απ' ό,τι φαίνεται, όμως, δεν ήμουν ο μόνος. :P

Νοσταλγώ την τελευταία χρονιά που δίναμε... :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Εγώ εκανα ένα μπλε με κόκκινο για το Michigan, νομίζω steps το έλεγαν, και μετα το Burlington. Για το Cambridge είχαμε ένα άσπρο με πράσινο και πολλά αλλα που δεν τα θυμαμαι τωρα :P
Και εγω νοσταλγώ την τελευταία χρονια!! Έχω χαθεί και με κάποια παιδιά που τότε περνούσαμε τέλεια :cry_x: κρίμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilonop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ευαγγελία Μ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Εγώ εκανα ένα μπλε με κόκκινο για το Michigan, νομίζω steps το έλεγαν, και μετα το Burlington. Για το Cambridge είχαμε ένα άσπρο με πράσινο και πολλά αλλα που δεν τα θυμαμαι τωρα :P
Και εγω νοσταλγώ την τελευταία χρονια!! Έχω χαθεί και με κάποια παιδιά που τότε περνούσαμε τέλεια :cry_x: κρίμα.

Εγώ είμαι με ένα φυτό και ένα βόδι στο τμήμα. Πφφφφ :/: :P

(όχι, δεν κριτικάρω τόσο εύκολα τους άλλους. Μιλάμε για τρομερή απελπισία :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Έκανα αυτά και κάτι άλλα σε μια περίοδο 9 μηνών για να δώσω. :P Άμα σαρέσει η γλώσσα όλα παλεύονται. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Επειδή δεν θέλω να διαθέσω 2 χρόνια και κάτι άλλα κουλά που λένε, λόγω υπερβολής, για πείτε ένα λογικό χρονοδιάγραμμα μελέτης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Laou_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Laou_95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 255 μηνύματα.
Παιδιά ...εσείς πόσο διάστημα κάνατε μαθήματα για να πάρετε το proficiency?????? 1 χρόνο? 1.5 χρόνο? 2 χρόνια?
Και αναλόγως με το διάστημα...μπορείτε να μου πείτε και πόσες ώρες τι βδομάδα είχατε μάθημα (φροντιστήριο ή ιδιαίτερα)...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Παιδιά ...εσείς πόσο διάστημα κάνατε μαθήματα για να πάρετε το proficiency?????? 1 χρόνο? 1.5 χρόνο? 2 χρόνια?
Και αναλόγως με το διάστημα...μπορείτε να μου πείτε και πόσες ώρες τι βδομάδα είχατε μάθημα (φροντιστήριο ή ιδιαίτερα)...?

Θέλω να πιστεύω ότι η χρονική διάρκεια είναι θέμα αυτού που διαβάζει, εννοώντας πόσο γρήγορα μαθαίνει και κατανοεί. Είμαι υπερ του λίγου και ποιοτικού διαβάσματος, παρά της παράνοιας των φροντιστηρίων. :) Το λέω διότι έχω φάει τα θρανία με το κουτάλι σε όλες τις βαθμίδες της εκπαίδευσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Παιδιά ...εσείς πόσο διάστημα κάνατε μαθήματα για να πάρετε το proficiency?????? 1 χρόνο? 1.5 χρόνο? 2 χρόνια?
Και αναλόγως με το διάστημα...μπορείτε να μου πείτε και πόσες ώρες τι βδομάδα είχατε μάθημα (φροντιστήριο ή ιδιαίτερα)...?

Προοετοιμαστηκα 1.5 χρονο και μετα εδωσα :)
εκανα φροντηστηριο 3 φορες την εβδομαδα απο 1.5 ωρα αν και αν δεν κανεις τη δικη σου προσπαθεια, το φροντηστηριο δεν μπορει να σου προσφερει και πολλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Προοετοιμαστηκα 1.5 χρονο και μετα εδωσα :)
εκανα φροντηστηριο 3 φορες την εβδομαδα απο 1.5 ωρα αν και αν δεν κανεις τη δικη σου προσπαθεια, το φροντηστηριο δεν μπορει να σου προσφερει και πολλα...

Πόση ώρα προσωπική μελέτη; :) Έκανες πειθαρχημένο διάβασμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Πόση ώρα προσωπική μελέτη; :) Έκανες πειθαρχημένο διάβασμα;

Περα απο τις ασκησεις και το λεξιλογιο που ειχαμε να κανουμε για το φροντηστηριο, καθε μερα απο μια ωρα καθομουν και διαβαζα λεξεις. Επαναλαμβανα τις λεξεις που ειχα διαβαζει την προηγουμενη μερα και μετα προχωρουσα παρακατω. Αυτο ομως καθε μερα, ειχα- δεν ειχα μαθημα στο φροντηστηριο. Α, και προσπαθουσα να μαθαινω λεξεις καινουργιες, οχι μονο αυτες του βιβλιου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Εγω εκανα προετοιμασία δυο μήνες το καλοκαίρι (μαντέψατε πόσες ώρες την ημέρα :whistle: ) και ολη την υπόλοιπη χρονια, μέχρι τον Μάιο που έδωσα. Και εγω διάβαζα τακτικά κάθε μέρα, αν και δεν θυμαμαι λεπτομερειες γιατι πέρασε αρκετός καιρός. Έγραφα συχνά μικρά τεστακια στο λεξιλόγιο για να κανω επαναλήψεις και μια φορά την εβδομάδα έγραφα μια εκθεση. Αργότερα που πλησίαζε ο καιρός να δώσουμε, κάναμε και επιπλέον listening, πηγαίναμε στο φροντ οποτε θέλαμε και κάναμε. Παντως η προσωπική μελέτη ήταν αρκετή γιατι είχαμε απαιτητική καθηγήτρια και μας εξέταζε σε ααααπειρες λέξεις αλλα δεν μπορω να πω, απέδωσε ;) το CPΕ το πήρα με A και στο GCVR του Michigan ειχα δυο λαθακια μόνο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laurentides

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
1 σχολική χρονιά έκανα αλλά όλο το διάβασμα το έκανα μόνη μου είχα αγοράσει ένα σωρό βιβλία και τα διάβαζα + ένα σωρό εφημερίδες αγγλόφωνες όπου διάβαζα όσα άρθρα με ενδιέφεραν + αν η καθηγήτρια ήταν και λiγo καλύτερη ίσως το έπαιρνα και με βαθμό και όχι με C
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Επειδή δεν θέλω να διαθέσω 2 χρόνια και κάτι άλλα κουλά που λένε, λόγω υπερβολής, για πείτε ένα λογικό χρονοδιάγραμμα μελέτης.

Ξεκινάς το καλοκαίρι για κανα μήνα και δίνεις τον επόμενο Μάιο. Εγώ έτσι έκανα με 2 ή 3 δε θυμάμαι ώρες την εβδομάδα (ιδιαίτερα) και άπειρο λιώσιμο στο σπίτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Ξεκινάς το καλοκαίρι για κανα μήνα και δίνεις τον επόμενο Μάιο. Εγώ έτσι έκανα με 2 ή 3 δε θυμάμαι ώρες την εβδομάδα (ιδιαίτερα) και άπειρο λιώσιμο στο σπίτι.

Καταλαβαίνω...έχω κάτι εκρεμμότητες με μεταπτυχιακά μαθήματα! Ξέρω τι εστί βερύκοκο. Ένα θα σου πω.


Σε 1 χρόνο (πρώτο έτος μεταπτυχιακού) έχω ρίξει διάβασμα περισσότερο από όσο στα 4 έτη του πτυχίου και έχω μάθει τα διπλά από όσα μου έμαθαν σε 4 χρόνια, γιατί υπάρχει η ελευθερία να μαθαίνεις όσο αντέχεις. :redface::D

Είχα πει σε προηγούμενο post:

Λόγω συνεχούς ενασχόλησης με επιστημονική αγγλόγλωσση βιβλιογραφία έχω καλό επίπεδο κατανόησης γραπτού λόγου (δηλ., διαβάζω Πανεπιστημιακό κείμενο ή δημοσίευση στα Αγγλικά με άνεση χωρίς λεξικό). Χειρίζομαι καλά τα Αγγλικά και σε προφορικό λόγο απλά θέλω την πιστοποίηση.

Ελπίζω αυτό να βοηθήσει κάπως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilonop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ευαγγελία Μ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Παιδιά ...εσείς πόσο διάστημα κάνατε μαθήματα για να πάρετε το proficiency?????? 1 χρόνο? 1.5 χρόνο? 2 χρόνια?
Και αναλόγως με το διάστημα...μπορείτε να μου πείτε και πόσες ώρες τι βδομάδα είχατε μάθημα (φροντιστήριο ή ιδιαίτερα)...?

Ξεκίνησα τον Σεπτέμβρη του 13, μέχρι αρχές Ιουνίου έκανα 3 φορές την εβδομάδα περίπου μιάμιση ώρα (σε φροντιστήριο) και από Ιούνιο μέχρι αρχές Σεπτεμβρίου έχω προγραμματίσει να κάνω 4 φορές την εβδομάδα, δίωρο. Μετά δεν ξέρω πως θα συνεχίσουμε, αλλά τελειώνω τον Δεκέμβριο που θα δώσω. Σύνολο δηλαδή 1 χρόνος και περίπου 2 μήνες. Απλώς εγώ κάνω και καλοκαιρινό και προφανώς έχω μοιράσει αλλιώς την ύλη. Πάντως σίγουρα έκανα μια καλή επιλογή γιατί θα είμαι ήρεμη τον χειμώνα!

Καταλαβαίνω...έχω κάτι εκρεμμότητες με μεταπτυχιακά μαθήματα! Ξέρω τι εστί βερύκοκο. Ένα θα σου πω.


Σε 1 χρόνο (πρώτο έτος μεταπτυχιακού) έχω ρίξει διάβασμα περισσότερο από όσο στα 4 έτη του πτυχίου και έχω μάθει τα διπλά από όσα μου έμαθαν σε 4 χρόνια, γιατί υπάρχει η ελευθερία να μαθαίνεις όσο αντέχεις. :redface::D

Είχα πει σε προηγούμενο post:

Λόγω συνεχούς ενασχόλησης με επιστημονική αγγλόγλωσση βιβλιογραφία έχω καλό επίπεδο κατανόησης γραπτού λόγου (δηλ., διαβάζω Πανεπιστημιακό κείμενο ή δημοσίευση στα Αγγλικά με άνεση χωρίς λεξικό). Χειρίζομαι καλά τα Αγγλικά και σε προφορικό λόγο απλά θέλω την πιστοποίηση.

Ελπίζω αυτό να βοηθήσει κάπως.

Ε τότε πάρε κανα δυο βιβλία να δεις περίπου πως είναι το επίπεδο, τι εκθέσεις ζητούν και πως είναι το speaking πάνω κάτω, κάνε κανένα practise test και πήγαινε να δώσεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top