Λεξιλόγιο Ρroficiency: +7000 λέξεις μόνο στο πρώτο έτος;

bj.eirini

Νεοφερμένος

Η bj.eirini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι εγώ το λυκόφως το καταλαβαίνω ελάχιστες είναι οι λέξεις που δεν ʽʼπιάνωʼʼ αλλά αυτό θα το δεις και εσύ…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Οταν φτασεις σε σημειο που ελαχιστες λεξεις δεν καταλαβαινεις εστω και στο περιπου απο τα συμφραζομενα τοτε εχεις φτασει στο επιπεδο Proficiency σε θεμα λεξιλογιου και Reading!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bj.eirini

Νεοφερμένος

Η bj.eirini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Κοίτα εγω στα βιβλία δεν έχω πρόβλημα… σχεδόν ποτέ δεν ανοίγω λεξικό… τι να σου πω ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Εχεις αγχος και συνδρομο κατωτερότητας σαν και μενα-αυτο συμβαίνει:P-
Relax και αφου βγαζεις βιβλια λογοτεχνικα σε κειμενακια τύπου άρθρων θα κολλήσεις;;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bj.eirini

Νεοφερμένος

Η bj.eirini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Look όταν πάω να διαβάσω το λογοτεχνικό είμαι χαλαρή και βγαίνει άμα πάω όμως στο κειμενάκι το τόσο την ψείρα αγχώνομαι ας το καλό πια!!!!!!!!(ΞΕΣΠΑΣΜΑ!!!!):PpPpPp
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g@ngster95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 376 μηνύματα.
Μα αυτο ειναι το θεμα...Να εχει δυσκολες λεξεις :no1:.Παντως οτι και να εχει ειναι σιγουρο οτι θα μαθεις πολλες λεξεις και θα σε βοηθησει και στη γραμματικη και στον τροπο εκφρασης.

Εγω δεν εχω δει τη ταινια(και δε σκοπευω) αλλα θα'θελα να διαβασω το βιβλιο:iagree:

Aν διαβασετε Harry Potter και Λυκοφώς παντως θα γνωρισετε πολλες νεες λεξεις και πολλα αγγλικα idioms.
Ειναι ενα τεραστιο source of vocabulary!:no1:
Αχα!!!:no1: απο βδομαδα παω να το αγορασω!:no1::D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ANNE

Νεοφερμένος

Η ANNE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
το proficiency απαιτει καλη προετοιμασια και ορεξη για δουλεια.εγω το εδωσα ,μου αρεσαν πολυ τα αγγλικα και το πηρα με προετοιμασια 2.5 μηνων για το preliminary και 3 μηνων για το final.το παν εξαρταται απο τη διαθεση καθενος good luck και μια ψαγμενη λεξουλα απο εμενα conglomeration=συνονθυλευμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bj.eirini

Νεοφερμένος

Η bj.eirini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Ποοοοοοοοο δεν μας λες και τι βιβλία έκανες να τα χουμε υπόψη??? Πάντως μπράβο σου και μένα μου αρέσουν πάρα πολύ τα αγγλικά και θέλω πολύ αγγλική φιλολογία (τόσο πολύ!!!!) αλλά το κακό με μένα είναι ότι αγχώνομαι πάρα μα πάρα πολύ τεσπα όμως που θα πάει θα το παλέψω….
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Εδώ έχει γύρω στις 8,000 λέξεις στα αγγλικά. Είμαστε αρκετά άτομα εδώ μέλη του βικιλεξικού:jumpy:
https://el.wiktionary.org/wiki/%CE%92%CE%B9%CE%BA%CE%B9%CE%BB%CE%B5%CE%BE%CE%B9%CE%BA%CF%8C:%CE%91%CF%81%CE%B9%CE%B8%CE%BC%CF%8C%CF%82_%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%BC%CE%AC%CF%84%CF%89%CE%BD_%CE%B1%CE%BD%CE%AC_%CE%B3%CE%BB%CF%8E%CF%83%CF%83%CE%B1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ANNE

Νεοφερμένος

Η ANNE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Ποοοοοοοοο δεν μας λες και τι βιβλία έκανες να τα χουμε υπόψη??? Πάντως μπράβο σου και μένα μου αρέσουν πάρα πολύ τα αγγλικά και θέλω πολύ αγγλική φιλολογία (τόσο πολύ!!!!) αλλά το κακό με μένα είναι ότι αγχώνομαι πάρα μα πάρα πολύ τεσπα όμως που θα πάει θα το παλέψω….
εκανα τα pracice test του n.c grivas (ενα πρασινο βιβλιο)και ενα αλλο κοκκινο με κατι αγαλματα του betsi αλλα ονομα δυστυχως δεν θυμαμαι και τα δυο εξαιρετικα !!καλη τυχη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Το New Generation Practice Tests του Γριβα εκανες μηπως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ANNE

Νεοφερμένος

Η ANNE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
μπορει παντως ηταν ενα πρασινο ογκωδες βιβλιο συγγνωμη που δε θυμαμαι αλλα πανε και 2.5 χρονια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marina K

Νεοφερμένος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κρεμαστή (Ρόδος). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
εμεις εχουμε κάτι βιβλία την Sylvia Kar...."Words you need" Γραφουμε 2 τεστ την εβδομάδα 40 λεξεων το καθένα, μένουμε στα 7 λάθη και αμα μείνουμε πρέπει να τα ξαναδώσουμε μέχρι να περάσουμε!!! ειναι πολύ δύσκολα! βέβαια τωρα το λεξιλοηιο μου εχει εμπλουτιστει αλλα αν ξεκινουσαμε πιο νωρις (πχ Ε δημοτικου) τωρα -Γ Γυμνασιου- θα είχαμε τελειωσει και θα είμασταν και ανετοι.... εσεις τι πιστευετε??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
To να παπαγαλιζεις λεξεις δεν ξερω αν βοηθάει πραγματικα.
Εστω οτι μαθαινεις σαν παπαγαλος 1000 λέξεις.It's a matter of time μετα απο λιγο καιρο να τις ξεχάσεις.Η γνωμη μου ειναι να μαθαινετε και λεξεις απο το κοινωνικο σας περιγυρο.To handbook του Cambridge για τα πιστοποιητικα του ενθαρύνει την αναγνωση βιβλιων,το ακουσμα μουσικής κλπ που ειναι δημιουργικες δραστηριοτητες για να αναπτυξετε τα skills σας.

Aλλα βεβαια σημερα ολοι κοιταμε να βρουμε την εύκολη λύση και καταλαβαίνω το point πολλων παιδιων αλλα και καθηγητριων,αλλα ρε παιδια αγγλικα μαθαινουμε ή τρεχουμε σε αγωνα δρόμου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ο αναγνώστης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ο αναγνώστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
χαχα κι εγω το words you need εκανα. Ποτε δεν το διαβασα ομως...χεχεχεχε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggeliki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aggeliki! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Φέτος θα δώσω για το Ε.C.P.E. και λέω να βελτιώσω λίγο το λεξιλόγιό μου ώστε να έχω περισσότερες πιθανότητες να τα καταφέρω! Μπορείτε να μου προτείνετε καποιο αντιστοιχο βιβλιο που να βοηθησε εσας;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
εγω ειχα τα On course
πανε με vocabulary και εχουν πολλα πραγματα μεσα....γοογλε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Admiral

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Admiral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Ταινιες! Ολων των ειδων αγγλοφωνες ταινιες. Αμερικανικες, ή Βρετανικες, οποια προφορα την καταλαβαινεις πιο ευκολα. Μην μπεις (ακομα) στη διαδικασια να βλεπεις χωρις υποτιτλους. Διαβαζε τον υποτιτλο και αντιστοιχιζε μια-μια τις λεξεις με αυτο που ακους. Οταν ακουσεις κατι που δεν ξερεις, ο υποτιτλος θα λεει τι σημαινει και ετσι θα μαθεις καινουργιες λεξεις. Γενικα μην κατσεις και προσπαθεις να μαθαινεις σκετες λεξεις αποστηθιση. Το εκανε η σημαιοφορος παρακαλω, του σχολειου μας, δωσαμε μαζι πρωτη φορα proficiency πριν δυο χρονια και αυτη ακομα ερχεται. Οταν μαθαινεις μια γλωσσα δεν ειναι δυνατον να μαθεις 500 λεξεις και να μην ξερεις την 501η.
Επισης, μην τη φοβασαι τη γλωσσα, μαθε να αυτοσχεδιαζεις. Πχ, στα ελληνικα ακομα και οταν ακουσες πρωτη φορα τη λεξη "αυτο-σχεδιαζω" καταλαβες τι σημαινε απο το νοημα των δυο συνθετικων και τα συμφραζομενα. Ετσι και στα αγγλικα, μαθε τι σημαινουν τα προθεματα (con-, in-, de-, κλπ) και θα πιανεις πολυ πιο γρηγορα τις συνθετες. Επειδη μαλιστα πολλες εχουν κανει τη διαδρομη αρχαια ελληνικα>>λατινικα>>αγγλικα, ή αντιστροφα αγγλικα>>γαλλικα>>νεα ελληνικα, η ετυμολογια τους ειναι ιδια. Για παραδειγμα θετω=pose, η προθεση συν- αποδιδεται con- .... compose=συνθετω (το n πριν απο p γινεται m.... οπως και στα ελληνικα!)

Σορρυ, παρασυρθηκα :P Ζητησες ενα βιβλιο και μονο για βιβλιο δεν ειπα. Βασικα ουτε προκειται να πω γιατι εγω απο βιβλια αγγλικων αγοραζα και δουλευα μονο οτι με υποχρεωνε η καθηγητρια στο σχολειο (χωρις να λεω ομως οτι δεν βοηθησε και αυτο). Ελπιζω οι συμβουλες που σου ειπα να σε βοηθησουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Kαι αν επιμενεις για βιβλιο παρα τις συμβουλες που θα ειδες στο τοπικ εδω θα σου προτεινα το Skills Builder της New Editions απο την Piniaris.
Φανταστικο βιβλιο και επεσαν παρα πολλες λεξεις απο κει.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggeliki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aggeliki! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις! :) :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top