Λεξιλόγιο Ρroficiency: +7000 λέξεις μόνο στο πρώτο έτος;

giannis_96

Νεοφερμένος

Ο giannis_96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
εγω πιστευω πως δεν εχει να κανει με τον αριθμο των λεξεων που μαθαινεις. σιγουρα μετραει αν το εχεις και αν δεν βασιζεσαι μονο σε βιβλια. πρεπει να το κυνηγας το πραγμα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Εμένα το πρόβλημα μου με τις λέξεις είναι ότι τις μαθαίνω με την σειρά, όπως τις έχει το companion και αν μου τις βάλουν ανακατεμένες τις μπερδεύω. Τι να κάνω??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Εμένα το πρόβλημα μου με τις λέξεις είναι ότι τις μαθαίνω με την σειρά, όπως τις έχει το companion και αν μου τις βάλουν ανακατεμένες τις μπερδεύω. Τι να κάνω??

Μαθαίνεις το που χρησιμοποιείται η κάθε λέξη (δλδ το νόημά της) και είσαι οκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Εμένα το πρόβλημα μου με τις λέξεις είναι ότι τις μαθαίνω με την σειρά, όπως τις έχει το companion και αν μου τις βάλουν ανακατεμένες τις μπερδεύω. Τι να κάνω??

Αντίγραψέ τις μπερδεμένα σε ένα τετράδιο και μάθε τις, ώστε να μη σε επηρεάζει η σειρά.:)
Αν και εμένα προσωπικά με βοήθησε πολύ γιατί είχα "αρχειοθετημένη" την κάθε λέξη ανάλογα με το πού βρισκόταν και μπορούσα να ανακαλέσω την σημασία της με βάση το πού βρισκόταν στη σελίδα.

Ναι, προφανώς δεν είσαι έτσι εσύ, so κάνε αυτό που είπα αρχικά.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Εμένα το πρόβλημα μου με τις λέξεις είναι ότι τις μαθαίνω με την σειρά, όπως τις έχει το companion και αν μου τις βάλουν ανακατεμένες τις μπερδεύω. Τι να κάνω??

Πετάς το companion στην πυρά και πιάνεις αγγλόφωνα βιβλία και περιοδικά. Καλύτερα ακαδημαϊκού στυλ. Εγγυημένη επιτυχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostasyo

Νεοφερμένος

Ο kostasyo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Τι λεξεις ? τι λετε ρε ? Σοβαρα αν ειναι να μαθεις λεξεις μην πας ν αδωσεις ! Εγω αγγλικα δεν διαβαζα καθολου λογω ξενων ταινιων βιβλιων και παιχνιδιων! το να μαθαινεις απεξω λεξεις ειναι μια μπουρδα γιατι σε ενα χρονο θα τα εχεις ξεχασει ΟΛΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ναι, ο κανόνας είναι να διαβάζεις* και λεξιλόγιο για να μπορείς να ανταπεξέλθεις στην έκθεση και στα multiple choice του michigan. Αν κάποιους τους καλύπτουν μόνο ταινίες/βιβλία/δεξερωκαιγωτι μπράβο τους. :)

*Είπα διαβάζεις, όχι παπαγαλίζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Ναι, ο κανόνας είναι να διαβάζεις* και λεξιλόγιο για να μπορείς να ανταπεξέλθεις στην έκθεση και στα multiple choice του michigan. Αν κάποιους τους καλύπτουν μόνο ταινίες/βιβλία/δεξερωκαιγωτι μπράβο τους. :)

*Είπα διαβάζεις, όχι παπαγαλίζεις.

Ακριβώς!

Στο διάβασμα μαθαίνεις το που χρησιμοποιείται η κάθε λέξη. Στην παπαγαλία, μαθαίνεις την λέξη χωρίς να ξέρεις που χρησιμοποιείται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Τι λεξεις ? τι λετε ρε ? Σοβαρα αν ειναι να μαθεις λεξεις μην πας ν αδωσεις ! Εγω αγγλικα δεν διαβαζα καθολου λογω ξενων ταινιων βιβλιων και παιχνιδιων! το να μαθαινεις απεξω λεξεις ειναι μια μπουρδα γιατι σε ενα χρονο θα τα εχεις ξεχασει ΟΛΑ

Εγώ ξέρεις τι λέω? Αυτά που λες εσύ είναι μπούρδες.

Πετάς το companion στην πυρά και πιάνεις αγγλόφωνα βιβλία και περιοδικά. Καλύτερα ακαδημαϊκού στυλ. Εγγυημένη επιτυχία.

Σωστά, αλλά αυτό απαιτεί πολύ χρόνο. Το companion είναι μια γρήγορη λύση για να μάθεις λέξεις, αν όχι η καλύτερη.


Παιδιά, ευχαριστώ για την βοήθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Διαβάζοντας από την αρχή τις απόψεις μπορώ να πω ότι μάλλον μπερδεύτηκα παρά μπόρεσα να εξάγω κάποιο συμπέρασμα. Κλασικοί Έλληνες: τα ξέρουν όλα και ο καθένας τα ξέρει καλύτερα από τον άλλο χωρίς να καταλαβαίνεις ποιος έχει δίκιο ή άδικο. Τελοσπάντων.

Μπορείτε να προτείνετε μια επικοδομητική διαδικασία εκμάθησης του λεξιλογίου; :hmm: Λόγω συνεχούς ενασχόλησης με επιστημονική αγγλόγλωσση βιβλιογραφία έχω καλό επίπεδο κατανόησης γραπτού λόγου (δηλ., διαβάζω Πανεπιστημιακό κείμενο ή δημοσίευση στα Αγγλικά με άνεση χωρίς λεξικό). Χειρίζομαι καλά τα Αγγλικά και σε προφορικό λόγο απλά θέλω την πιστοποίηση. Σκέφτομαι μήπως θα ήταν καλύτερα να δοκιμάζω κείμενα από το reading και να προσπαθώ να καταλάβω το νόημα με προσέγγιση βγάζοντας στο περίπου την ερμηνεία άγνωστων λέξεων. Έτσι θα έχω μια πρώτη εικόνα και μετά από το companion θα συμπληρώσω τις λεπτομέρειες. Σημειώνω ότι έχω 2 μεγάλα companion για CPE, αγγλο-αγγλικής μετάφρασης με παράδειγμα ανά λέξη. Για τα χρονικά πλαίσια, μπορώ να διαβάζω σε σύντομο χρόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Εγώ μάθαινα τις λέξεις μόνο χρησιμοποιώντας τις. Πρώτα διάβαζα αρκετές φορές το λεξιλόγιο του κεφαλαίου που θα έκανα από το companion, μετά κάναμε κείμενο ασκήσεις κλπ με πολυυυυυυ speaking χωμένο και λίγες λίγες τις έγραφα και ορθογραφία. Σε εμένα μια χαρά έπιασε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Εγώ μάθαινα τις λέξεις μόνο χρησιμοποιώντας τις. Πρώτα διάβαζα αρκετές φορές το λεξιλόγιο του κεφαλαίου που θα έκανα από το companion, μετά κάναμε κείμενο ασκήσεις κλπ με πολυυυυυυ speaking χωμένο και λίγες λίγες τις έγραφα και ορθογραφία. Σε εμένα μια χαρά έπιασε.

Πόσα βιβλία companion ξεπέταξες; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Καλα, κάθεστε και μετράτε τις λέξεις; :P Τι νόημα εχει;
Εγω μάθαινα απο companion, απο φωτοτυπίες που μας έδινε η καθηγήτρια (αφήστε τα, μια λέξη = 10+ ορισμούς) και απο σημειώσεις που γράφαμε την ωρα του μαθήματος. Πολλά ήταν αλλα μου άρεσαν πολυ τα αγγλικά οποτε δεν ειχα πρόβλημα :P Εγω τις διάβαζα και προσπαθούσα να τις χρησιμοποιώ συχνά σε εκθέσεις και γραπτά κείμενα. Η καθηγήτρια μας εξέταζε προφορικά με ερωτήσεις. Επισης, άκουγα πολλή ξένη μουσική και έβλεπα ταινίες χωρίς υπότιτλους και πετυχαινα τις λέξεις και καταλάβαινα πώς χρησιμοποιούνταν σε συζήτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Πόσα βιβλία companion ξεπέταξες; :)

Χμ. Νομίζω companion είχε το main book και ένα ασκήσεων μόνο, δηλαδή 2. :P Αλλά σημειώναμε άγνωστες λέξεις και από όοοολα τα άλλα βιβλία. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Καλα, κάθεστε και μετράτε τις λέξεις; :P Τι νόημα εχει;
Εγω μάθαινα απο companion, απο φωτοτυπίες που μας έδινε η καθηγήτρια (αφήστε τα, μια λέξη = 10+ ορισμούς) και απο σημειώσεις που γράφαμε την ωρα του μαθήματος. Πολλά ήταν αλλα μου άρεσαν πολυ τα αγγλικά οποτε δεν ειχα πρόβλημα :P Εγω τις διάβαζα και προσπαθούσα να τις χρησιμοποιώ συχνά σε εκθέσεις και γραπτά κείμενα. Η καθηγήτρια μας εξέταζε προφορικά με ερωτήσεις. Επισης, άκουγα πολλή ξένη μουσική και έβλεπα ταινίες χωρίς υπότιτλους και πετυχαινα τις λέξεις και καταλάβαινα πώς χρησιμοποιούνταν σε συζήτηση.

Κι εγω μια απο τα ιδια... Επισης προσπαθουσα να χρησιμοποιω τις λεξεις που μαθαινα σε προτασεις για να μου μενουν. Ακομη θυμαμαι μερικες :P
Αλλα το πιο σημαντικο ειναι η επαναληψη, βοηθαει πολυ.Παααααααααααααααρα πολυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Καλα, κάθεστε και μετράτε τις λέξεις; :P Τι νόημα εχει;
Εγω μάθαινα απο companion, απο φωτοτυπίες που μας έδινε η καθηγήτρια (αφήστε τα, μια λέξη = 10+ ορισμούς) και απο σημειώσεις που γράφαμε την ωρα του μαθήματος. Πολλά ήταν αλλα μου άρεσαν πολυ τα αγγλικά οποτε δεν ειχα πρόβλημα :P Εγω τις διάβαζα και προσπαθούσα να τις χρησιμοποιώ συχνά σε εκθέσεις και γραπτά κείμενα. Η καθηγήτρια μας εξέταζε προφορικά με ερωτήσεις. Επισης, άκουγα πολλή ξένη μουσική και έβλεπα ταινίες χωρίς υπότιτλους και πετυχαινα τις λέξεις και καταλάβαινα πώς χρησιμοποιούνταν σε συζήτηση.

Πολύ σημαντικό αυτό! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilonop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ευαγγελία Μ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Κι εγώ για proficiency είμαι, αλλά δεν μπορώ να πω πως μπήκα ποτέ στην λογική "Βγάζω σε 2 έτη 5000 λέξεις ξέρω γω και διαβάζω 200 την μέρα''
Έκανα τα Νew Trends της Burlington για Advanced level, το Mastermind επίσης της Burlington, κάτι practise tests της Ελληνοαμερικανικής και του Griva (αυτό είχε και Companion +έξτρα ασκήσεις πάνω σε λεξιλόγιο) και πήγα να δώσω το ALCE με άνεση, χωρίς να έχω ζοριστεί ποτέ μου στο λεξιλόγιο. Παράλληλα είδα πολλές ταινίες, διάβασα ένα βιβλίο και εξασκήθηκα πολύ στο φροντιστήριο
Τώρα ετοιμάζομαι για το ECPE με την ίδια λογική. Honors της Burlington, μαζι με το Mastermind που δεν τελειώσαμε στην μία χρονιά. Διαβάζω ίσα ίσα για να αφομοιώνω και εξασκούμαι πολύ (πέρασα την προηγούμενη βδομάδα μάλιστα με μια ομάδα εθελοντών από το Σικάγο που ήρθαν στην περιοχή μου και έκανα τρομερή εξάσκηση). Βλέπω ότι αυτός ο τρόπος αποδίδει καλά. Όταν μου λένε άτομα που ετοιμάζονται επίσης για Proficiency ''Ε να μωρέ, δεν προλαβαίνω, είχα να βγάλω 300 λέξεις σε μια μέρα'' τρελαίνομαι. Σταματήστε να είστε παπαγάλοι, γλώσσα μαθαίνετε, όχι λέξεις. Καθίσατε ποτέ να παπαγαλίσετε Λεξικό στα ελληνικά; Όχι. Με την καθημερινή εξάσκηση και με την επαφή με την γλώσσα μάθατε να τα μιλάτε. Το ίδιο λοιπόν ισχύει για οποιαδηποτε ξένη γλωσσα. Η γλώσσα είναι κώδικας επικοινωνίας, που χρειάζεται σκέψη, γνώσεις και σωστη έκφραση. Κανείς δεν μπορεί να μάθει να την μιλά παπαγαλίζοντας ένα βιβλίο της τάδε εκδοτικής με 7000 λέξεις για το CPE.

ΥΓ: Δεν μπήκα στον κόπο να διαβάσω τα προηγούμενα μηνύματα, απλά εξέφρασα την άποψη μου. Μπορεί να λέω και βλακείες, μπορεί αυτό να συμβαίνει μόνο σε μένα, αλλά αυτό με τις λέξεις όπως είπα και πριν μου φαίνεται αρκετά χαζό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Κι εγω μια απο τα ιδια... Επισης προσπαθουσα να χρησιμοποιω τις λεξεις που μαθαινα σε προτασεις για να μου μενουν. Ακομη θυμαμαι μερικες :P
Αλλα το πιο σημαντικο ειναι η επαναληψη, βοηθαει πολυ.Παααααααααααααααρα πολυ.

Αχ αυτα τα αγγλικά, θυμαμαι 25η Μαρτίου που μας έτρεχε για μάθημα η καθηγήτρια και μας εξέταζε σε μια φωτοτυπία με αρκετές σελίδες και πολλές λέξεις με πολλουυυυς ορισμούς :hehe:
Και εγω ακομα τα θυμαμαι. Αφού ο αδερφός μου που έδινε φέτος προφ με ρωτούσε διάφορες απορίες και του απαντούσα και με έλεγε φυτό :hehe: αλλα μου άρεσαν τα άτιμα τα αγγλικά, τι να κανω; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
New Trends και Mastermind έκανα κ εγώ. Ωραίες εποχές. :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Αχ αυτα τα αγγλικά, θυμαμαι 25η Μαρτίου που μας έτρεχε για μάθημα η καθηγήτρια και μας εξέταζε σε μια φωτοτυπία με αρκετές σελίδες και πολλές λέξεις με πολλουυυυς ορισμούς :hehe:
Και εγω ακομα τα θυμαμαι. Αφού ο αδερφός μου που έδινε φέτος προφ με ρωτούσε διάφορες απορίες και του απαντούσα και με έλεγε φυτό :hehe: αλλα μου άρεσαν τα άτιμα τα αγγλικά, τι να κανω; :P

Κι εμενα μ' αρεσουν πολυ!!!! :clapup:
Ξερω μια κοπελα, 35 χρονων τωρα, που καθε χρονο κανει κι ενα τεστ απο το προφισιενσι του Κεμπριτζ για να δει σε ποιο επιπεδο ειναι τ' αγγλικα της :D ειναι ενα φυτουκλακι :D :D αλλα ειναι πολυ καλο αυτο που κανει, τα φρεσκαρει συνεχως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top