Κριτήρια επιλογής σχολής

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η κομμωτρια μπορει να διαβασει και να εφαρμωσει 1 βιβλιο σε social media marketing, sales, customer service και design(για το χωρο). Ποσο πολυ θα ηγεθει του ανταγωνισμου;;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ε και κομμώτρια μπορεί να γίνει και η κουτσή Μαρία, σε λίγο θα έχουμε κομμωτές σε κάθε στενό.

Η διαφορά είναι πως η κουτσή Μαρία πλέον ονειρεύεται να γίνει φιλόλογος, ψυχολόγος, κοινωνιολόγος, παιδαγωγός κτλ γιατί από μικρή η μαμά της, της πιπίλιζε το μυαλό ότι αυτή είναι πολύ σπέσιαλ σνουφλεικ για να γίνει κομμώτρια. Τα κορίτσια από Αλβανία που ζουν στο χωριό μου ας πούμε από την άλλη πλευρά δεν είχαν μαμά που τους πιπίλιζε πόσο σπέσιαλ είναι και γίνανε κομμώτριες, αισθητικοί, νοσοκόμες κτλ με αποτέλεσμα να βγάζουν μεροκάματο από τα 18.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Η διαφορά είναι πως η κουτσή Μαρία πλέον ονειρεύεται να γίνει φιλόλογος, ψυχολόγος, κοινωνιολόγος, παιδαγωγός κτλ γιατί από μικρή η μαμά της, της πιπίλιζε το μυαλό ότι αυτή είναι πολύ σπέσιαλ σνουφλεικ για να γίνει κομμώτρια. Τα κορίτσια από Αλβανία που ζουν στο χωριό μου ας πούμε από την άλλη πλευρά δεν είχαν μαμά που τους πιπίλιζε πόσο σπέσιαλ είναι και γίνανε κομμώτριες, αισθητικοί, νοσοκόμες κτλ με αποτέλεσμα να βγάζουν μεροκάματο από τα 18.

Θα συμφωνήσω και θα παραδεχτώ ότι παρόλο που εμένα η Σόφη δε μου πιπιλισε το μυαλό, δεν μπορώ να σκεφτώ να μην αξιοποιήσω το μυαλό μου και να κάνω κάτι που μπορεί να το κάνει ο οποιοσδήποτε. Ξιπασμενη; φαντασμενη; ψωναρα; γιατί να συμβιβαστω ομως με κάτι λιγότερο από αυτά που μου προσφέρει το μυαλό μου και αντί να τα καλλιεργησω στο μέγιστο να τα περιορίσω σε απλές εγκυκλοπαιδικες γνώσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,896 μηνύματα.
Όσο θα με συντηρήσει η κομμωτικη άλλο τόσο θα κάνει και ένα ιδιαίτερο μάθημα π.χ.
Για ανδρικό κούρεμα ο κουρέας σπαταλά 15' λεπτά και πληρώνειται 8 - 10 ευρώ. Είναι άρχοντας στην επιχείρησή του. Ιδιαίτερα θα πληρώνεσαι 10 ευρώ/ώρα ή λιγότερο + το κόστος για μεταφορικά.

Υπόψιν ότι από 1/1/2017 ο καθηγητής που δουλεύει και φροντιστήριο και κάνει ιδιαίτερα δεν αρκεί μόνο το ΙΚΑ αλλά πρέπει να πληρώνει και ΟΑΕΕ (ΕΦΚΑ). ΕΦΚΑ το ελάχιστο είναι 160 ευρώ το μήνα.



Και μόνο γι αυτό πολύ καλύτερη επένδυση είναι ο κομμοτής/τρια σε σχέση με τη φιλολογία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα συμφωνήσω και θα παραδεχτώ ότι παρόλο που εμένα η Σόφη δε μου πιπιλισε το μυαλό, δεν μπορώ να σκεφτώ να μην αξιοποιήσω το μυαλό μου και να κάνω κάτι που μπορεί να το κάνει ο οποιοσδήποτε. Ξιπασμενη; φαντασμενη; ψωναρα; γιατί να συμβιβαστω ομως με κάτι λιγότερο από αυτά που μου προσφέρει το μυαλό μου και αντί να τα καλλιεργησω στο μέγιστο να τα περιορίσω σε απλές εγκυκλοπαιδικες γνώσεις;

:clapup: Η ειρωνεία είναι πως αν θες πραγματικά να αξιοποιήσεις το μυαλό σου η κομμωτική είναι χίλιες φορές καλύτερη επιλογή από την Αγγλική ή την Ελληνική φιλολογία, καθώς μια κομμώτρια με μυαλό που ξέρει και την τέχνη της αλλά έχει και το μυαλό να διαβάσει πέντε πράγματα για μάρκετινγκ, για το πως στήνεις και λειτουργείς μια επιχείρηση, για το πως πείθεις και κερδίζεις τον άλλο, μπορεί πολύ σύντομα να έχει άλλες 5 κομμώτριες να δουλεύουν γι αυτήν και αυτή να μην αγγίζει πλέον τρίχες αλλά να κάτι άλλο πολύ πιο "εγκεφαλικό" από οτιδήποτε θα κάνει μια φιλόλογος. Αν θες προκλήσεις και intellectual stimulation γίνεσαι επιχειρηματίας, δεν κάνεις ιδιαίτερα αρχαίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Η κομμωτρια μπορει να διαβασει και να εφαρμωσει 1 βιβλιο σε social media marketing, sales, customer service και design(για το χωρο). Ποσο πολυ θα ηγεθει του ανταγωνισμου;;)

Και θα είναι επίσης μια μορφωμένη κομμώτρια. Θα ηγηθεί σε ποιον ανταγωνισμό; στο χώρο της κομμωτικης; στα πρακτικά επαγγέλματα πόσο και γιατί να μετρήσει η περαιτέρω μόρφωση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Μην πρήζετε την κοπέλα. Και πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί της λέτε για κομμωτική. hack3r από εσένα που ασχολείσαι με freelancing θα περίμενα να ξέρεις πόσα μπορεί να βγάλει ένας καλός freelancer μεταφραστής και πόσα παίρνει την ώρα. Δεν είναι ανάγκη να δουλέψει σε φροντιστήριο αν πάει αγγλική φιλολογία πχ, αν το ψάξει μπορεί να βγάζει καλά λεφτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Δε νιώθω ότι με πρήζει κανείς και γι αυτό άλλωστε συνεχίζω τη συζήτηση, γιατί με κάνει κι εμένα να καταλάβω τι θέλω και γιατί και σε τι πραγματικά στοχευω και τι ελπίζω. Ντάξει λίγο μου κοψε πριν τα φτερά ο χακερακος αλλά δεν πειράζει εγώ όλες τις γνώμες τις εκτιμώ και μόνο που απαντάτε στο μελόδραμα κάθε 17χρονου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Η κοπέλα δίνει φέτος πανελλαδικές και μας λέει την σκέψη της και οι σοφοί του forum της λένε με λίγα λόγια ότι η επιλογή της δεν ήταν καλή. Θεωρώ πως αν κάνεις σωστές στρατηγικές κινήσεις μπορείς να κάνεις τα πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μην πρήζετε την κοπέλα. Και πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί της λέτε για κομμωτική. hack3r από εσένα που ασχολείσαι με freelancing θα περίμενα να ξέρεις πόσα μπορεί να βγάλει ένας καλός freelancer μεταφραστής και πόσα παίρνει την ώρα. Δεν είναι ανάγκη να δουλέψει σε φροντιστήριο αν πάει αγγλική φιλολογία πχ, αν το ψάξει μπορεί να βγάζει καλά λεφτά.

Πρώτον γιατί νομίζεις ότι θα γίνει μια καλή μεταφράστρια και όχι μια μέτρια ή κακή (no offense stef)? Στατιστικά και μόνο είναι πολύ πιθανότερο το δεύτερο.

Δεύτερον γιατί έχεις την εντύπωση πως οι μεταφράσεις έχουν τρελά λεφτά ιδιαίτερα οι μεταφράσεις αγγλικών τα οποία μιλάει και η κουτσή μαρία?

Τρίτον γιατί νομίζεις ότι τόσο εύκολο να κάνεις freelancing, όπου έχεις να ανταγωνιστείς άτομα από όλο το κόσμο που είναι και καλύτερα δικτυωμένοι από εσένα και ξέρουν καλύτερα το επάγγελμα? Το 95% των επίδοξων freelancer δεν βγάζει ούτε 1$.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
στο κατω κατω,πυρηνικη φυσικη δεν ειναι,μπορει να μαθει παραλληλα και μια τεχνη!

παντως οπως ακουγεσαι στο φιλολογικο δειχνει να εχεις κλιση
πραγματικα απο την στιγμη που δεν εχω στατιστικες μπροστα μου δεν μπορω να σου πω ποια απο τα τρια να προτιμησεις,οτι και αν πουμε θα ειναι φλου.
ε μια αποψη μπορεις να παρεις απο τις αναλογιες στους τελευταιους γραπτους ΑΣΕΠ(ηταν καλυτερες της αγγλικης αν θυμαμαι καλα) και απο τους αναπληρωτες που παιρνουν καθε χρονο απο αγγλικη φιλολογια και φιλολογικο,συγκρισει των εισακτεων φοιτητων των σχολων.μονο ετσι αν το ψαξεις και παλι μιλωντας για τον ιδιωτικο τομεα λογος δεν μπορει να γινει.μονο οτι ειναι ζορικα τα πραγματα,ποσο ζορικα για τον μεν ποσο για το δε; ιδεα!
για ψυχολογια τα πραγματα ειναι ακομα πιο σκοτεινα(απο αποψη στατιστικων δεδομενων) ,κανεις και εδω δεν μπορει να μιλησει με σιγουρια.

θεωρητικα λεγεται πως αγγλικη φιλολογια ειναι σαφως καλυτερα απο την φιλολογια,αλλα στην πραξη αν οντως ισχυει ποιος μπορει να το πει;
μηπως αν σπουδαζες κανονικη φιλολογια(ελπιζοντας να διατηρηθει ο γραπτος διαγωνισμος ΑΣΕΠ και στο μελλον οντας αριστουχος να πετυχεις μια απο τις λιγες θεσεις;ειναι ενα ρισκο)ενω παραλληλα βγαζεις και proficiency με Α και εχεις την δυνατοτητα να καλυψεις και αυτην την πτυχη στον ιδιωτικο τομεα; ισχυει με proficiency πως μπορεις να διδαξεις; γιατι κατι για επαρκειες λεγανε
και στην ψυχολογια,αν αριστευσεις κανεις και ενα βαρβατο μεταπτυχιακο στο εξωτερικο ,δεν θα χεις ομως προοπτικες; πιθανον ε;
δεν θελω να σε επηρεασω στο ελαχιστο,δεν εχω ιδεα για αυτες τις σχολες και τις προοπτικες τους.Ο Θεος να σε φωτισει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Η κοπέλα δίνει φέτος πανελλαδικές και μας λέει την σκέψη της και οι σοφοί του forum της λένε με λίγα λόγια ότι η επιλογή της δεν ήταν καλή. Θεωρώ πως αν κάνεις σωστές στρατηγικές κινήσεις μπορείς να κάνεις τα πάντα.

Καμιά ιδέα για το ποιες μπορεί να είναι αυτές οι κινήσεις; γιατί από στρατηγική δεν έχω νικήσει ποτέ το pc στο σκάκι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δε νιώθω ότι με πρήζει κανείς και γι αυτό άλλωστε συνεχίζω τη συζήτηση, γιατί με κάνει κι εμένα να καταλάβω τι θέλω και γιατί και σε τι πραγματικά στοχευω και τι ελπίζω. Ντάξει λίγο μου κοψε πριν τα φτερά ο χακερακος αλλά δεν πειράζει εγώ όλες τις γνώμες τις εκτιμώ και μόνο που απαντάτε στο μελόδραμα κάθε 17χρονου

Αυτό που πρέπει να γνωρίζεις και το οποίο φάνηκε να γνωρίζεις είναι ότι είναι δύσκολο στις περισσότερες σχολές της θεωρητικής να βρεις επαγγελματική αποκατάσταση. Για αυτό σου λένε τα παιδιά να αποκτήσεις μια δεξιότητα. Μην τελειώσεις τη σχολή μετά από 4 χρόνια και πεις «ξόδεψα χρήμα, χρόνο (4 χρόνια δεν είναι λιγα) και τώρα πρέπει να δουλέψω κάπως αλλά αυτά που έμαθα στη σχολή είναι άχρηστα». Φυσικά μπορείς να κάνεις και τα 2 παράλληλα. Για να μάθεις κομμωτική πχ, δε χρειάζεται να επενδύσεις το 100% του χρόνου σου για 4 χρόνια. Λογικά βγαίνει μέσα σε λίγα μαθήματα η τέχνη. Μπορείς να πας σε μια σχολή και παράλληλα να μαθαίνεις και κάτι ακόμα. Γίνεσαι και κομμώτρια στην τελική. Ή αποκτάς ότι άλλη δεξιότητα θες. Χωρίς να θυσιάσεις όμως τις σπουδές σου όπως προτείνουν οι από πάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καμιά ιδέα για το ποιες μπορεί να είναι αυτές οι κινήσεις; γιατί από στρατηγική δεν έχω νικήσει ποτέ το pc στο σκάκι

Σπούδασε ότι σ'αρέσει απλά έχε τα μάτια ανοιχτά και πάντα να ξέρεις τι ακριβώς κάνεις. Πήγαινε φιλολογία αλλά ξέρε ότι από φιλολογία δεν θα βρεις δουλειά οπότε παράλληλα φρόντισε να μάθεις και κάτι άλλο που να σου αποφέρει χρήματα. Κάτι ας πούμε που μπορεί να κάνει κάθε εμφανίσιμη γυναίκα και να βγάζει πολύ καλά λεφτά είναι streaming. Απλά παίζεις ένα δημοφιλές παιχνίδι όπως το lol και ταυτόχρονα έχεις μια κάμερα ανοιχτή για να σε βλέπουν οι άλλοι που παίζεις. Δεν χρειάζεται καν να ξέρεις να παίζεις καλά, καθώς αυτό που πουλάς είναι ορορφιά, τσαχπινιά κτλ στα no lifer nerds.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Καμιά ιδέα για το ποιες μπορεί να είναι αυτές οι κινήσεις; γιατί από στρατηγική δεν έχω νικήσει ποτέ το pc στο σκάκι

Την στρατηγική την βγάζεις μόνη σου γιατί εσύ εχεις τα δεδομένα. :P . Η ζωή είναι σαν το σκάκι υπάρχει τρόπος πάντα να νικήσεις ακόμα και αν παίζεις με το Pc.


Ένα είδος στρατηγικής είναι να βγάλεις φιλολογία πρώτα και σαν δεύτερη σχολή παιδαγωγικά ώστε να διεκδικείς παραπάνω θέσεις.
Ή να βγάλεις ιστορία σαν δεύτερη και να ασχοληθείς με αρχαιολογία και παράλληλα με τα αγγλικα μπορείς να κάνεις και μεγάλη καριέρα εξωτερικό.


Άλλη είναι να αρχίσεις ιδιαίτερα ως φοιτήτρια να κάνεις σε παιδιά και παράλληλα οικονομίες και με την συνδρομή των γονιών σου να ανοίξεις δικό σου φροντιστήριο όπου με μεγάλο αγώνα θα αποκτήσεις όνομα και τα παιδιά να σε εμπιστεύονται.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Πρώτον γιατί νομίζεις ότι θα γίνει μια καλή μεταφράστρια και όχι μια μέτρια ή κακή (no offense stef)? Στατιστικά και μόνο είναι πολύ πιθανότερο το δεύτερο.

Δεύτερον γιατί έχεις την εντύπωση πως οι μεταφράσεις έχουν τρελά λεφτά ιδιαίτερα οι μεταφράσεις αγγλικών τα οποία μιλάει και η κουτσή μαρία?

Τρίτον γιατί νομίζεις ότι τόσο εύκολο να κάνεις freelancing, όπου έχεις να ανταγωνιστείς άτομα από όλο το κόσμο που είναι και καλύτερα δικτυωμένοι από εσένα και ξέρουν καλύτερα το επάγγελμα? Το 95% των επίδοξων freelancer δεν βγάζει ούτε 1$.

Πρώτον, ούτε εσύ ξέρεις αν δεν είναι. Μπορεί να διαβάσει και να γίνει καλή.

Δεύτερον, δεν μπορεί να κάνει η κουτσή μαρία αξιόπιστες μεταφράσεις. Σίγουρα λιγότερες από τις καλές κομμώτριες.

Τρίτον, το freelancing ήταν ένα παράδειγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
στο κατω κατω,πυρηνικη φυσικη δεν ειναι,μπορει να μαθει παραλληλα και μια τεχνη!

παντως οπως ακουγεσαι στο φιλολογικο δειχνει να εχεις κλιση
πραγματικα απο την στιγμη που δεν εχω στατιστικες μπροστα μου δεν μπορω να σου πω ποια απο τα τρια να προτιμησεις,οτι και αν πουμε θα ειναι φλου.
ε μια αποψη μπορεις να παρεις απο τις αναλογιες στους τελευταιους γραπτους ΑΣΕΠ και απο τους αναπληρωτες που παιρνουν καθε χρονο απο αγγλικη φιλολογια και φιλολογικο,συγκρισει των εισακτεων.μονο ετσι αν το ψαξεις και παλι μιλωντας για τον ιδιωτικο τομεα λογος δεν μπορει να γινει.μονο οτι ειναι ζορικα τα πραγματα,ποσο ζορικα για τον μεν ποσο για το δε; ιδεα!
για ψυχολογια τα πραγματα ειναι ακομα πιο σκοτεινα ,κανεις και εδω δεν μπορει να μιλησει με σιγουρια.

θεωρητικα λεγεται πως αγγλικη φιλολογια ειναι σαφως καλυτερα απο την φιλολογια,αλλα στην πραξη αν οντως ισχυει ποιος μπορει να το πει;
μηπως αν σπουδαζες κανονικη φιλολογια(ελπιζοντας να διατηρηθει ο γραπτος διαγωνισμος ΑΣΕΠ και στο μελλον οντας αριστουχος να πετυχεις μια απο τις λιγες θεσεις;αρκετα αν)ενω παραλληλα βγαζεις και proficiency και εχεις την δυνατοτητα να καλυψεις και αυτην την πτυχη στον ιδιωτικο τομεα; ισχυει με proficiency πως μπορεις να διδαξεις; γιατι κατι για επαρκειες λεγανε

δεν θελω να σε επηρεασω στο ελαχιστο,δεν εχω ιδεα για αυτες τις σχολες και τις προοπτικες τους.Ο Θεος να σε φωτισει :)

Proficiency Έχω ήδη Αλλά όχι Δυστυχώς η καινούργια νομοθεσία τουλάχιστον έτσι θυμάμαι, προβλέπει ότι για διδασκαλία σε σχολείο η φροντιστήριο στο εξής, χρειάζεται πτυχίο αγγλικής φιλολογίας. Αυτό είναι και το δίκαιο δηλαδή γιατί το c2 ο καθένας μπορεί να το αποκτήσει.

Ξέρω και φιλολόγους που δουλεύουν, ξέρω και φιλολόγους που δε δουλεύουν. Ξέρω και αγγλικούς φιλολόγους που δουλεύουν και άλλους που δε δουλεύουν. Όμως υπάρχει και ακόμα ένας παράγοντας. Στην Ελλάδα υπάρχουν τσιμα τσιμα σίγουρα 10 σχολές φιλολογίας. Αγγλικής φιλολογίας μόλις 2! Και μόνο από αυτό φαίνεται πόσο λιγότερο -έστω και σε θεωρητικό επίπεδο- κορεσμένος είναι ο κλάδος της αγγλικής φιλολογίας. Και φυσικά έχει και περισσότερες διεξόδους.. μεταφραστικό, διερμηνεία, διδασκαλία, ακόμα και διπλωματια αν παίζει κάνα μέσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
ετσι οπως το θετεις η αγγλικη φιλολογια εχει σαφως καλυτερες προοπτικες απο την κλασικη
και στον γραπτο ΑΣΕΠ αν θυμαμαι καλα ειχε καλυτερες αναλογιες η αγγλικη φιλολογια
τι να πω δεν ξερω,δεν θελω να σε επηρεασω

πας αγγλικη και σε 10 χρονια βγαινει ο hack3r και βγαζει ενα πολυ καλο app πολυ καλης μεταφρασης :P
λεμε τωρα,δεν το νομιζω,ειναι πολυπλοκη υποθεση η γλωσσα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Τίποτα ποτέ δεν αποκλείεται.. Και στην πραγματικότητα νομίζω ότι από τις τρεις σχολές τις περισσότερες ευκαιρίες δίνει η Ψυχολογία. Δεν είναι μόνο κλινική (αυτή που κάθεται ο καθένας μας στον καναπέ και δίπλα σε μια καρέκλα ακούει με το σημειωματάριο ο γιατρός) και έχει και πολλές πολλές προοπτικές στο εξωτερικό. Ξέρω κοπέλα μου με μεταπτυχιακό στη γενετική Ψυχολογία έχει κάνει την τύχη της και μάλιστα στην Ελλάδα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
μπορει να ειναι και ετσι
απο την αλλη να ενας αντιλογος

οι καθηγητες αγγλικης φιλολογιας απο το δημοτικο δεν κανουν μαθηματα; και γυμνασιο,λυκειο κ.λπ;
μιλαμε για αρκετα σχολεια να φανταστω
μετα λες δυο σχολες
και στον ιδιωτικο τομεα υπαρχει μια ζητηση για γλωσσες για τα παιδια

οι ψυχολογοι ποσες θεσεις παγια καλυπτουν; ειναι και 4,5 σχολες; ποσους εισακτεους εχουν;ποση ειναι η ζητηση στην ελλαδα και ποσοι τους προτιμουν συγκριτικα με ψυχιατρους

ερωτηματα δεν ξερω,μπορει οντως να ειναι καλυτερα
μιλαω για ελλαδα,με δεδομενο δηλπως δεν θες να ξενιτευτεις.

απο την αλλη τωρα δεν δεχονται proficiency,αυριο δεχονται με μια επαρκεια,οποτε γινεται χαμος στον ιδιωτικο τομεα
και σου μενει και εκει ενας ΑΣΕΠ,μελλοντικος,αν γινει,που θα εχεις παντως καλυτερες προοπτικες απο φιλολογους κ.λπ πιθανον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top