Κριτήρια επιλογής σχολής

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φυσικά και μπορείς να πας Καλών Τεχνών αν θες να ασχοληθείς σοβαρά και επαγγελματικά με κάτι τέτοιο, γιατί σίγουρα θα μάθεις πολύ σημαντικά και χρήσιμα πράγματα εκεί ώστε να μην κάνεις ό,τι σου κατέβει, και θα αναπτύξεις τη δική σου ταυτότητα που θα σε ξεχωρίσει και θα σε βοηθήσει να προωθήσεις τα έργα σου. Και φυσικό ταλέντο να έχεις, αν δεν μάθεις δυο πράγματα παραπάνω, δυο τεχνικές, δεν θα εξελιχθείς ποτέ.Όλοι θέλουμε τραγούδια να ακούμε, ζωγραφιές και τέχνη να θαυμάζουμε, ταινίες να βλέπουμε αλλά αν κάποιος έχει σκοπό να ασχοληθεί με κάτι πιο καλλιτεχνικό, τον αποτρέπουμε αμέσως :D Εσείς με λίγα λόγια προτείνετε σε όλους σε αυτή τη χώρα να γίνουν λογιστές και προγραμματιστές επειδή μόνο έτσι θα έχουν δουλειά. Λες και αν κάποιος δεν έχει το μεράκι να ασχοληθεί με προγραμματισμό ή λογιστική, θα προκόψει. Θα σας απογοητεύσω, αλλά οι εποχές για τους λογιστές δεν είναι ίδιες με αυτές που ήταν πριν κάποια χρόνια.

Είναι αστείο αυτό που λες γιατί η μουσική και η ζωγραφική είναι καθαρά επιχειρηματικά επαγγέλματα, δηλαδή το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα και όχι αν έχεις ένα χαρτί. Ένα παιδί σήμερα με 20 ευρώ το μήνα έχει σύνδεση στο ίντερνετ και συνεπώς πρόσβαση σε άπειρα tutorials, βιβλία, τεχνικές, βίντεο από κορυφαίους στον κόσμο καλλιτέχνες κ.ο.κ. Μόνο και μόνο το λεωφορείο που θα πάρει για να πάει στην καλών τεχνών είναι waste of time.

Δεν χρειάζεται να γίνουν όλοι προγραμματιστές και λογιστές, υπάρχουν εκατοντάδες άλλα βιώσιμα επαγγέλματα εκτός τριτοβάθμιας. Ένας καλό ράφτης όπως είπα και πριν μπορεί να βγάλει πάρα πολλά. Επιχειρηματικό νου χρειάζεται να έχεις και κάποια τέχνη που να προσφέρει αξία.

Οι λογιστές στην Ελλάδα όπου η φορολογική νομοθεσία αλλάζει κάθε δεύτερη Κυριακή και η φοροδιαφυγή είναι ολυμπιακό άθλημα πίστεψέ με δεν θα γνωρίσουν ποτέ κρίση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Για εστίαση δεν ξέρω τι λέτε πάντως στην Νέα Υόρκη έχει 8$ το σουβλάκι και δεν μιλάμε για τίποτα καταστήματα με τραπέζια αλλά απλές καντίνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,871 μηνύματα.
Για εστίαση δεν ξέρω τι λέτε πάντως στην Νέα Υόρκη έχει 8$ το σουβλάκι και δεν μιλάμε για τίποτα καταστήματα με τραπέζια αλλά απλές καντίνες.

Mε γαρνιτούρα ή σκέτο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Εγώ είμαι μπλα μπλα ανάλυση, γλωσσολογία.. ενθουσιάζομαι να μαθαίνω τις ρίζες και τις ετυμολογικά συγγενείς των λέξεων. (Ήξερες ότι ο αριθμός και η αρμονία παράγονται από την ίδια ρίζα; αραρισκω το ρήμα.) Τι να μου πεις εμένα για στατιστικές και πιθανότητες και ταλαντώσεις. Θα ήμουν δυστυχισμένη αν δε μάθαινα ότι turris στα λατινικά σημαίνει πύργος και προέρχεται από το αρχαιοελληνικό τυρσις! Λέω πολλά καμιά φορά όταν παθιαζομαι, ίσως και κενά πράγματα αλλά δεν με ελέγχω. Αλλά και τι να το κάνω τόσο πάθος γι αυτό το αντικείμενο αν είναι να μην το χρησιμοποιήσω ποτέ;..
Μου θυμίζεις πολύ τον εαυτό μου. :) Να ξέρεις ότι οι άνθρωποι που έχουν πραγματικό πάθος για την επιστήμη τους μπορούν να ασχοληθούν πραγματικά με την έρευνα προσφέροντας πολλά και σημαντικά πράγματα στην κοινωνία. Μιλάω για τη γλωσσολογία και την ψυχολογία. Ως προς τα αρχαία, τα λατινικά και την υπέροχη λογοτεχνία, η αλήθεια είναι ότι ναι, μπορείς να ασχολείσαι και να παθιάζεσαι και στον ελεύθερο χρόνο σου. Αυτό το πάθος που περιγράφεις, δεν το έχουν πολλοί άνθρωποι. Οι περισσότεροι γκρινιάζουν όταν διαβάζουν. Ξέρεις, συναντάω ανθρώπους που λένε "ναι, θέλω να κάνω διδακτορικό σίγουρα" και βαριούνται να διαβάσουν άρθρα! Είναι αστείο.

Αυτό που έχω να σου προτείνω εγώ, -δε ξέρω τι έχετε γράψει, από αυτό το μήνυμα και έπειτα, και η αλήθεια είναι ότι βαριέμαι να το κοιτάξω- είναι να το ψάξεις λίγο με τη γλωσσολογία και συγκεκριμένα να το προσπαθήσεις για Αγγλική όχι για Ελληνική Φιλολογία. Από εκεί και πέρα, ερευνητικά θα μπορούσες και μέσω της Ψυχολογίας να προσφέρεις πολλά πράγματα. Ίσως και περισσότερα από το αν ασχοληθείς με τη γλώσσα. Είμαι σίγουρη ότι αν περάσεις ψυχολογία θα ερωτευτείς όλες αυτές τις ιδέες και την έρευνα που υπάρχει από πίσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Είναι αστείο αυτό που λες γιατί η μουσική και η ζωγραφική είναι καθαρά επιχειρηματικά επαγγέλματα, δηλαδή το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα και όχι αν έχεις ένα χαρτί. Ένα παιδί σήμερα με 20 ευρώ το μήνα έχει σύνδεση στο ίντερνετ και συνεπώς πρόσβαση σε άπειρα tutorials, βιβλία, τεχνικές, βίντεο από κορυφαίους στον κόσμο καλλιτέχνες κ.ο.κ. Μόνο και μόνο το λεωφορείο που θα πάρει για να πάει στην καλών τεχνών είναι waste of time.

Αν είναι δυνατόν!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Ολα πρέπει να κάτσεις να τα σκεφτείς μόνη σου εμείς εδώ 3-4 ανώνυμα μέλη δεν θα λύσουμε το κυπριακό απλές συμβουλές σου δίνουμε


https://www.youtube.com/watch?v=SqGRnlXplx0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ας πουμε και κατι ακομα που ισως δεν εχει αναφερθει.

Ο χειροτερος για να ακουσεις σε θεματα επιλογης σχολης ειναι ο καθηγητης (σχολειου ή φροντιστηριου, το ιδιο κανει). Συνηθως αμπελοφιλοσοφει και προτρεπει τα παιδια "να κυνηγησουν τα ονειρα" τους λες και κανενας θα τρεφεται με το ονειρο στο μελλον. 9/10 φορες ειναι ατομα παντελως ασχετα με την αγορα εργασιας και επισης ευλογανε τα γενια τους οταν μιλανε για το δικο τους επαγγελμα λες και ζουν σε αλλο πλανητη, προτρεποντας παιδια να το ακολουθησουν (ειδικα απο θεωρητικη). Ο,τι κι αν σας πει καθηγητης, να κανετε το αντιθετο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ας πουμε και κατι ακομα που ισως δεν εχει αναφερθει.

Ο χειροτερος για να ακουσεις σε θεματα επιλογης σχολης ειναι ο καθηγητης (σχολειου ή φροντιστηριου, το ιδιο κανει). Συνηθως αμπελοφιλοσοφει και προτρεπει τα παιδια "να κυνηγησουν τα ονειρα" τους λες και κανενας θα τρεφεται με το ονειρο στο μελλον. 9/10 φορες ειναι ατομα παντελως ασχετα με την αγορα εργασιας και επισης ευλογανε τα γενια τους οταν μιλανε για το δικο τους επαγγελμα λες και ζουν σε αλλο πλανητη, προτρεποντας παιδια να το ακολουθησουν (ειδικα απο θεωρητικη). Ο,τι κι αν σας πει καθηγητης, να κανετε το αντιθετο...

Αυτή είναι και η τεράστια πληγή του συστήματος εκπαίδευσής μας. Σε προετοιμάζουν για τον έξω κόσμο άτομα που από τα 25 τους που τελείωσαν μια σχολή είναι στο δημόσιο, δηλαδή άτομα που δεν έχουν καμία επαφή με την πραγματική αγορά εργασίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Αυτή είναι και η τεράστια πληγή του συστήματος εκπαίδευσής μας. Σε προετοιμάζουν για τον έξω κόσμο άτομα που από τα 25 τους που τελείωσαν μια σχολή είναι στο δημόσιο, δηλαδή άτομα που δεν έχουν καμία επαφή με την πραγματική αγορά εργασίας.

:hmm: Είχα την ακριβώς αντίθετη εντύπωση από αυτό, ότι δηλαδή θέλουν να σε στείλουν σε σχολές "κύρους" (πχ εμένα με είχαν πρήξει για ηλεκτρολόγων). Με σκοπό φυσικά να ακουστεί και να αυξήσουν την πελατεία του χρόνου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φυσικά και μπορείς να πας Καλών Τεχνών αν θες να ασχοληθείς σοβαρά και επαγγελματικά με κάτι τέτοιο, γιατί σίγουρα θα μάθεις πολύ σημαντικά και χρήσιμα πράγματα εκεί ώστε να μην κάνεις ό,τι σου κατέβει, και θα αναπτύξεις τη δική σου ταυτότητα που θα σε ξεχωρίσει και θα σε βοηθήσει να προωθήσεις τα έργα σου. Και φυσικό ταλέντο να έχεις, αν δεν μάθεις δυο πράγματα παραπάνω, δυο τεχνικές, δεν θα εξελιχθείς ποτέ.Όλοι θέλουμε τραγούδια να ακούμε, ζωγραφιές και τέχνη να θαυμάζουμε, ταινίες να βλέπουμε αλλά αν κάποιος έχει σκοπό να ασχοληθεί με κάτι πιο καλλιτεχνικό, τον αποτρέπουμε αμέσως :D Εσείς με λίγα λόγια προτείνετε σε όλους σε αυτή τη χώρα να γίνουν λογιστές και προγραμματιστές επειδή μόνο έτσι θα έχουν δουλειά. Λες και αν κάποιος δεν έχει το μεράκι να ασχοληθεί με προγραμματισμό ή λογιστική, θα προκόψει. Θα σας απογοητεύσω, αλλά οι εποχές για τους λογιστές δεν είναι ίδιες με αυτές που ήταν πριν κάποια χρόνια.

Ειναι παρα πολυ εφικτο να βγαλεις σημερα πολλα χρηματα οντας καλλιτεχνης, αλλα ειναι πιο δυσκολο απο το να γινεις λογιστης π.χ.. Συνηθως, θα εισαι πρωτα μαρκετερ και μετα οτι αλλο θες. Αντι να πας στην απαρχαιωμενη και αφηρημενη σχολη καλων τεχνων που δε θα σου μαθει τιποτα απαραιτητα χρησιμο, μπορεις να πας σε σχολη γραφιστικης ή σε καμια. Γενικα κανεις δεν ειναι υποχρεωμενος να σε πληρωσει για τη φοβερη τεχνη που παραγεις που ολοι ξερουμε πως οι van gogh ειναι το 0.00001% απο αυτους που κλαιγονται οτι ειναι.

Υπαρχει μεγαλη ζητηση αυτη τη στιγμη για designers, γραφιστες και καρτουνιστες καθε ειδους. Τα στουρνια των καλλιτεχνικοθεωρητικων σχολων δε θελουν να ακουσουν πως πρεπει να μαθουν να κανουν καλα και γρηγορα αυτα που θελουν οι επιχειρησεις, να μαθουν μαρκετινγκ, social media, πωλησεις κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
:hmm: Είχα την ακριβώς αντίθετη εντύπωση από αυτό, ότι δηλαδή θέλουν να σε στείλουν σε σχολές "κύρους" (πχ εμένα με είχαν πρήξει για ηλεκτρολόγων). Με σκοπό φυσικά να ακουστεί και να αυξήσουν την πελατεία του χρόνου.

Θελουν να προβαλλουν και τις επιτυχιες τους, δεν εχεις αδικο. Ωστοσο αυτο επιτυγχανεται και απο τις υψηλες βαθμολογιες των παιδιων, οχι μονο απο τις σχολες. Παντως και αυτο που λες οτι σε εσπρωχναν προς ΗΜΜΥ, ειναι επισης δειγμα ασχετοσυνης για την αγορα εργασιας. Σ'αρεσουν τα μαθηματικα; ΗΜΜΥ. Σ'αρεσει η φυσικη; ΗΜΜΥ. Σ'αρεσουν οι υπολογιστες; ΗΜΜΥ. Δεν ξερεις τι σ'αρεσει; Παλι ΗΜΜΥ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Οι καθηγητές συμβουλεύουν τα παιδιά για τις σχολές και τα επαγγέλματα και ουσιαστικα δεν έχουν ιδέα έτσι τα παιδιά παίρνουν λάθος αποφάσεις....και καταλήγουν να δούλευαν στα 5 μήνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Καταλήγουν να δουλεύουν στα 5μηνα όχι για τη λάθος επιλογή που πήραν αν ακολούθησαν αυτό που τους αρέσει, αλλά γιατί στην Ελλάδα γίνεται της πουτάνας! Όταν υπάρχουν 5-7 (δε θυμάμαι ακριβώς) σχολές ελληνικής φιλολογίας που κάθε χρόνο παίρνουν 250 η κάθε μία (το 2011 πήραν 350+ στα Γιάννενα) και μαζί έχουμε και τα ΦΠΨ και τα ιστορικά αρχαιολογικά που το 90% περνάει γιατί δεν έπιασε φιλολογία.. καταλαβαίνουμε ότι οι λάθος συμβουλές είναι μόνο η επιφάνεια του προβλήματος.

Και μετά θα έρθει να σου πει η μετριότητα που πέρασε σε μια φιλολογική σχολή και την έβγαλε στα 7 χρόνια με το ζόρι "μα πώς; Εγώ έχω πτυχίο!". Αμ, δεν είναι έτσι, δυστυχώς. Ποιος θα δεχτεί ότι δεν κάνει για επιστήμονας; Ποιος από αυτούς θα το πάρει απόφαση ότι κάτι άλλο θα του ταίριαζε καλύτερα; Κανείς! Γιατί, όταν όλοι αυτοί κόβονται με 0-2 από καθηγητές που ξέρουν τι τους γίνεται, φταίει ο καθηγητής.

Να πας φιλολογία αν αυτό είναι που σου αρέσει και σε γεμίζει. Δε θα βγεις χαμένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Καταλήγουν να δουλεύουν στα 5μηνα όχι για τη λάθος επιλογή που πήραν αν ακολούθησαν αυτό που τους αρέσει, αλλά γιατί στην Ελλάδα γίνεται της πουτάνας! Όταν υπάρχουν 5-7 (δε θυμάμαι ακριβώς) σχολές ελληνικής φιλολογίας που κάθε χρόνο παίρνουν 250 η κάθε μία (το 2011 πήραν 350+ στα Γιάννενα) και μαζί έχουμε και τα ΦΠΨ και τα ιστορικά αρχαιολογικά που το 90% περνάει γιατί δεν έπιασε φιλολογία.. καταλαβαίνουμε ότι οι λάθος συμβουλές είναι μόνο η επιφάνεια του προβλήματος.

Και μετά θα έρθει να σου πει η μετριότητα που πέρασε σε μια φιλολογική σχολή και την έβγαλε στα 7 χρόνια με το ζόρι "μα πώς; Εγώ έχω πτυχίο!". Αμ, δεν είναι έτσι, δυστυχώς. Ποιος θα δεχτεί ότι δεν κάνει για επιστήμονας; Ποιος από αυτούς θα το πάρει απόφαση ότι κάτι άλλο θα του ταίριαζε καλύτερα; Κανείς! Γιατί, όταν όλοι αυτοί κόβονται με 0-2 από καθηγητές που ξέρουν τι τους γίνεται, φταίει ο καθηγητής.

Να πας φιλολογία αν αυτό είναι που σου αρέσει και σε γεμίζει. Δε θα βγεις χαμένος.

Αν οι ανοιχτες θεσεις σχετιζονταν με την απορροφηση που θα εχουν στην αγορα εργασιας οι μελλοντικοι πτυχιουχοι, θα μεναμε με το 20-25% των τωρινων θεσεων και ισως λεω και πολυ. Τοτε θα ηταν στα καγκελα ολοι οτι η εκπαιδευση ειναι ταξικη και περνανε μονο τα παιδια των πλουσιων.

Οι λαθος συμβουλες εχουν μεγαλη σημασια. Καλως ή κακως ετσι εχει η κατασταση. Κι οταν αυριο για τη μια θεση που θα ανοιξει σε ενα φροντιστηριο ή στο Δημοσιο υπαρχουν 200 ακομα υποψηφιοι, υπαρχει καποιος τροπος να εξασφαλισεις οτι θα γινει δικη σου; Ή οτι θα εχεις το καλυτερο βιογραφικο απο ολους; Δεν νομιζω. Συν οτι χαλαει τις συνθηκες του επαγγελματος. Δεν θες €500 και θες €800 γιατι πιστευεις οτι τα αξιζεις; Δεν πειραζει, περιμενουν αλλα 100 ατομα απ'εξω που θα πουν κι ευχαριστω για τα 500. Deal with it.

Επίσης ποιος κρινει αν καποιος κανει για επιστημονας απο τη στιγμη που ειναι πτυχιουχος; Αν εγω θελω να κανει στα παιδια μου μαθημα καποιος που το τελειωσε στα 12χρ, δικαιωμα μου ειναι. Αν εγω εχω φροντιστηριο και προσλαβω καποιον που εβγαλε βαθμο πτυχιου 5.01, δικαιωμα μου ειναι. Ποιον θα ρωτησω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Energy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Energy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Εγώ σκέφτομαι όταν τελειώσω το παιδαγωγικό να δώσω κατατακτηριες για ψυχολογία. Πιστεύετε ότι θα βρω πιο εύκολα δουλειά σε σχολείο αν έχω τελειώσει και ψυχολογία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Εγώ σκέφτομαι όταν τελειώσω το παιδαγωγικό να δώσω κατατακτηριες για ψυχολογία. Πιστεύετε ότι θα βρω πιο εύκολα δουλειά σε σχολείο αν έχω τελειώσει και ψυχολογία;

Πραγματικά δεν μπορώ να πιστέψω ότι υπάρχουν Έλληνες και ζουν εκτός κοινωνικής πραγματικότητας. Διορισμοί σε σχολείο έχουν να γίνουν μέσω ΑΣΕΠ από το 2008 και οι επιτυχόντες αυτού του διαγωνισμού είναι ακόμη αδιόριστοι. Όταν λες σχολείο; Σε ποια χώρα αναφέρεσαι; :hmm: Στην Ελληνική δημόσια εκπαίδευση αναγνωρίζεται ο ένας τίτλος σπουδών συναφής με τη θέση καθώς η κάθε ειδικότητα πτυχίου είναι σε διακριτή κατηγορία ΠΕ π.χ. ΠΕ02 Φιλολόγων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Energy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Energy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Σε ιδιωτικό εννοώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Πραγματικά δεν μπορώ να πιστέψω ότι υπάρχουν Έλληνες και ζουν εκτός κοινωνικής πραγματικότητας.

Συγγνωμη, αλλα τωρα το καταλαβες; :hmm:

Σε ιδιωτικό εννοώ...

Η γνωμη μου ειναι να ψαξεις να κανεις μεταπτυχιακο εκτος Ελλαδος σε κατι με ειδικη αγωγη κλπ. Η Ελλαδα ειναι τελειωμενη υποθεση για τους εκπαιδευτικους. Μη νομιζεις οτι και στα ιδιωτικα χαριζουν τους μισθους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Σε ιδιωτικό εννοώ...

Εαν ψάχνεσαι για τα καλά σχολεία βλέπε Αρσάκειο,Δούκα κτλ κτλ θέλεις γνωριμίες ακόμα και εκεί για να μπείς αν διοριστείς σε ιδιωτικό με μισθό 584€ μην περιμένεις κάτι παραπάνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top