Κλειστά τα ΑΕΙ από 1η Σεπτεμβρίου

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

BingoBingi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BingoBingi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
αφού το έχουν κάνει. Πολλοί μπλογκερς, όπου τα μπλογκ δεν είναι ειδησεογραφικά στέκια, αλλά προσωπικές απόψεις, τους ματζακοσανε στην εισαγγελία επειδή εξέφρασαν αρνητικά σχόλια για την κυβέρνηση. Το ίδιο πράγμα δεν είναι? Το έκαναν την περίοδο με τους «αγανακτισμένους» τότε που ήταν στα high τους. Το είχα διαβάσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
ωραία

τότε γιατι τα φοιτητάκια νομίζουν οτι τωρα που δεν θα υπάρχει άσυλο , δεν θα μπορούν να εκφράζονται ελεύθερα ?


γιατί γράφεις με μικρά γράμματα , καθιστώντας αδύνατο το να τα διαβάσουμε και αναγκαστικά παραβλέπουμε τα μηνύματά σου ? Είναι κουραστικό , το καταλαβαίνεις και η/ο ίδια/ος ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Τα τριετή πτυχία γίνονται μόνο αν τα θέλουν τα τμήματα. Μη μου ξαναπείτε για τα πιστοποιητικά που διαβάζω παντού, γιατί θα βγάλω σπυριά. Είναι ξεκάθαρη η διάκριση μεταξύ αυτών και των πτυχίων.
Καταρχάς, είπα και σε προηγούμενο μήνυμά μου ότι η υπουργός ξεκαθάρισε πως όταν τα τμήματα διαφωνούν μεταξύ τους για το αν θα γίνουν τριετή ή όχι, τότε θα επεμβαίνει το ΥΠΕΠΘ και θα επιβάλει την γνώμη του. Και κατά δέυτερον, ποιος είναι αυτός που θα μου εγγυηθεί ότι το ΥΠΕΠΘ δε θα εξαναγκάσει τα Πανεπιστήμια να μεταβούν σε τριετή προγράμματα σπουδών με ακόμα χαμηλότερες κρατικές επιχορηγήσεις;
Δίδακτρα δεν είδα πουθενά, παρά μόνο για τους ξένους. Διορθώστε με αν κάνω λάθος.
Δίδακτρα θα μπαίνουν εφόσον το θέλει το Πανεπιστήμιο στα μεταπτυχιακά προγράμματα σπουδών. Ερχόμαστε στο ίδιο θέμα με πριν: πώς ξέρω ότι δε θα εξαναγκαστούν τα Πανεπιστήμια να βάλουν δίδακτρα, αν παίρνουν λειψές επιχορηγήσεις;
Η διαγραφή των ν+2 με βρίσκει 100% σύμφωνη. Αν έχεις προβλήματα, κάνεις ρύθμιση part time που πλέον προβλέπεται
Πρώτον. Οι περισσότεροι φοιτητές εργάζονται μαύρα. Πώς θα αποδείξουν ότι εργάζονται;
Δεύτερον. Στο τμήμα μου (Φυσικό ΕΚΠΑ) ο μέσος χρόνος αποφοίτησης είναι τα 8.5 έτη. Από το 2005, πτυχίο έχουν πάρει ~20 άτομα (https://www.phys.uoa.gr/fileadmin/ph...s_Aksiologisis_Tmimatos_Fysikis_2005-2010.pdf). Με ποια λογική θα διαγράφεται πλέον το >90% των φοιτητών μας;
Η ελεύθερη διακίνηση ιδεών είναι παραπομπή στο άσυλο; Αν ναι, καλά έκανε και καταργήθηκε και να ισχύει ότι και για τους υπόλοιπους δημόσιους χώρους. Κατήντησε το πανεπιστήμιο να είναι λαϊκή αγορά, κρυσφύγετο παρανόμων και ξενοδοχείο παράνομων μεταναστών. Οι ιδέες δεν γνωρίζουν σύνορα, άσυλα και μαλακίες.
Το ακαδημαϊκό άσυλο είναι ιερό. Η πανεπιστημιακή κοινότητα είναι αυτή που έπρεπε να το είχε προστατέψει από τους εκμεταλλευτές και όντως δεν το έκανε σωστά. Όμως, δεν πρέπει να λειτουργούμε με τη λογική «πονάει δόντι, βγάζει δόντι». Θα μπορούσε να βγει εδώ και χρόνια ένας νόμος που θα επιβάλει στην πανεπιστημιακή κοινότητα την προστασία του ασύλου. Αντ' αυτού προτίμησαν την κατάργησή του, μία πράξη καθαρά ακροδεξιά.
Η αξιολόγηση έπρεπε να έχει γίνει ΧΤΕΣ. Και ναι, σε όλον τον κόσμο γίνονται αξιολογήσεις και τα καλά επιβραβεύονται. Εδώ έχουμε τμήματα που δεν έχουν κάνει ποτέ τίποτα, δεν θα έπρεπε να υπάρχουν ΚΑΝ και όμως παίρνουν λεφτάκια γιατί είναι "χάρες" υπουργών κλπ κλπ.
Δεν πρόσεξες τι είπα. Συμφωνώ με την αξιολόγηση. Διαφωνώ με την τιμωριτική πλευρά της αξιολόγησης, αφού βάσει και αυτής θα καθορίζεται το ύψος της κρατικής επιχορήγησης.
Ποιες παροχές κόβονται; Τα συγγράμματα κανονικά θα δίνονται (που είναι αυτό που καίει τους πολλούς).
Όπως είχε πρωτο-κατατεθεί ο νόμος, περιείχε μέσα την πλήρη διακοπή παροχής έντυπων συγγραμμάτων μετά το 2013-4 και αντικατάσταση με ηλεκτρονικό σύγγραμμα. Αυτό από όσο ξέρω, δεν άλλαξε. Αν ισχυρίζεσαι πως άλλαξε, όμως, δώσε πηγή.
Συγγνώμη, αλλά κλείνω 10 χρόνια στο πανεπιστήμιο, και έχω φάει στη μούρη πολλές φάσεις. ΔΕΝ ΛΕΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΣΩΣΤΑ. Αλλά μιλάτε λες και έχετε παρωπίδες. Στο εξωτερικό πάμε και τα ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΑΥΤΑ (έδρες από εταιρείες και ιδιωτικές επιχειρήσεις, βιβλία, μη ύπαρξη ασύλου) αλλά για την Ελλάδα να μείνουμε στο 1800 πχ. Θα σε χάλαγε δηλαδή να σου έδινε μια ιδιωτική εταιρεία 20 υποτροφίες για φτωχούς;
Ναι, θα με πείραζε, αφού στο εξωτερικό έχουμε δει εταιρείες να καθορίζουν τελικά των περιεχόμενο των μαθημάτων που την αφορούν. Δες και ένα παλαιότερο μήνυμά μου:
Το Νομοσχέδιο θέλει, μεταξύ άλλων, να καθιερώσει τις «επώνυμες έδρες». Αυτές είναι έδρες καθηγητών οι οποίες θα μπορούν να χρηματοδοτούνται από οποιοδήποτε φυσικό ή νομικό πρόσωπο, δημόσιο ή ιδιωτικό.

Δείτε τι έγινε στην Γερμανία με αυτό το σύστημα: https://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_world_100076_19/07/2011_449758
Είμαστε η μόνη χώρα που σπουδάζουμε για να κάνουμε όνειρα θερινής νυκτός. Η σύνδεση με την αγορά, στις άλλες χώρες έχει γίνει χρόνια πριν, γι'αυτό και είναι πιο μπροστά από μας. Σε όποια αλλαγή μόνο ΟΧΙ λέμε, δεν την κοιτάμε καν. Και το χειρότερο; ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΤΙΠΡΟΤΑΣΗ.
Ρε Revveka, κανείς δε μας ρώτησε για να μάθει τις αντι-προτάσεις μας. Πήγανε να περάσουν ένα Ν/Σ χωρίς συζήτηση με τους άμεσα ενδιαφερόμενους μέσα στο καλοκαίρι για να μην υπάρξουν και αντιδράσεις.
Αν με το καλό βγείτε στο εξωτερικό, θα δείτε στην πράξη τι σημαίνει πανεπιστήμιο. Και πώς σφίγγουν οι κώλοι για να γίνεις επιστήμονας.

Δεν με πειράζει να μου βάλετε αρνητική ψήφο. Απλά σκεφτείτε αυτά που λέω. Και αν ακόμα δεν συμφωνείτε (που είναι το πιθανότερο), ας κάτσετε 10 λεπτάκια και ας γράψετε σε ένα χαρτί 10 αντιπροτάσεις πώς θα θέλατε να είναι το πανεπιστήμιο.
Το να γράφουμε μόνοι μας προτάσεις μέσα σε ένα forum δεν λέει τίποτα. Το θέμα είναι ότι έπρεπε η κυβέρνηση να ζητήσει ανοιχτά τις απόψεις μας πριν την ψήφιση του Ν/Σ και σε καμία περίπτωση την τελευταία στιγμή. Αυτή η κυβέρνηση μήνες τώρα ζητά συναίνεση σε διάφορα θέματα, αλλά την συναίνεση φαίνεται την εννοεί σαν «πρέπει να συμφωνείτε με ό,τι λέω γιατί έχω δίκαιο σε όλα».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
ωραία

τότε γιατι τα φοιτητάκια νομίζουν οτι τωρα που δεν θα υπάρχει άσυλο , δεν θα μπορούν να εκφράζονται ελεύθερα ?


γιατί γράφεις με μικρά γράμματα , καθιστώντας αδύνατο το να τα διαβάσουμε και αναγκαστικά παραβλέπουμε τα μηνύματά σου ? Είναι κουραστικό , το καταλαβαίνεις και η/ο ίδια/ος ...

:confused:
Σόρρυ που στο λέω έτσι - αλλά το πανεπιστημιακό άσυλο δεν προστατεύει ταβέρνες και καφετέρειες που ανέφερες εσύ!:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
όπως επίσης μέχρι σήμερα κανένας δεν μπήκε φυλακή επειδή συζητούσε για τον Mineiko στο πάρκο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
1.Καταρχάς, είπα και σε προηγούμενο μήνυμά μου ότι η υπουργός ξεκαθάρισε πως όταν τα τμήματα διαφωνούν μεταξύ τους για το αν θα γίνουν τριετή ή όχι, τότε θα επεμβαίνει το ΥΠΕΠΘ και θα επιβάλει την γνώμη του. Και κατά δέυτερον, ποιος είναι αυτός που θα μου εγγυηθεί ότι το ΥΠΕΠΘ δε θα εξαναγκάσει τα Πανεπιστήμια να μεταβούν σε τριετή προγράμματα σπουδών με ακόμα χαμηλότερες κρατικές επιχορηγήσεις;

2.Δίδακτρα θα μπαίνουν εφόσον το θέλει το Πανεπιστήμιο στα μεταπτυχιακά προγράμματα σπουδών. Ερχόμαστε στο ίδιο θέμα με πριν: πώς ξέρω ότι δε θα εξαναγκαστούν τα Πανεπιστήμια να βάλουν δίδακτρα, αν παίρνουν λειψές επιχορηγήσεις;

3.Πρώτον. Οι περισσότεροι φοιτητές εργάζονται μαύρα. Πώς θα αποδείξουν ότι εργάζονται;
Δεύτερον. Στο τμήμα μου (Φυσικό ΕΚΠΑ) ο μέσος χρόνος αποφοίτησης είναι τα 8.5 έτη. Από το 2005, πτυχίο έχουν πάρει ~20 άτομα (https://www.phys.uoa.gr/fileadmin/ph...s_Aksiologisis_Tmimatos_Fysikis_2005-2010.pdf). Με ποια λογική θα διαγράφεται πλέον το >90% των φοιτητών μας;

4.Το ακαδημαϊκό άσυλο είναι ιερό. Η πανεπιστημιακή κοινότητα είναι αυτή που έπρεπε να το είχε προστατέψει από τους εκμεταλλευτές και όντως δεν το έκανε σωστά. Όμως, δεν πρέπει να λειτουργούμε με τη λογική «πονάει δόντι, βγάζει δόντι». Θα μπορούσε να βγει εδώ και χρόνια ένας νόμος που θα επιβάλει στην πανεπιστημιακή κοινότητα την προστασία του ασύλου. Αντ' αυτού προτίμησαν την κατάργησή του, μία πράξη καθαρά ακροδεξιά.

5.Δεν πρόσεξες τι είπα. Συμφωνώ με την αξιολόγηση. Διαφωνώ με την τιμωριτική πλευρά της αξιολόγησης, αφού βάσει και αυτής θα καθορίζεται το ύψος της κρατικής επιχορήγησης.

6.Όπως είχε πρωτο-κατατεθεί ο νόμος, περιείχε μέσα την πλήρη διακοπή παροχής έντυπων συγγραμμάτων μετά το 2013-4 και αντικατάσταση με ηλεκτρονικό σύγγραμμα. Αυτό από όσο ξέρω, δεν άλλαξε. Αν ισχυρίζεσαι πως άλλαξε, όμως, δώσε πηγή.

7.Ναι, θα με πείραζε, αφού στο εξωτερικό έχουμε δει εταιρείες να καθορίζουν τελικά των περιεχόμενο των μαθημάτων που την αφορούν. Δες και ένα παλαιότερο μήνυμά μου:


8.Ρε Revveka, κανείς δε μας ρώτησε για να μάθει τις αντι-προτάσεις μας. Πήγανε να περάσουν ένα Ν/Σ χωρίς συζήτηση με τους άμεσα ενδιαφερόμενους μέσα στο καλοκαίρι για να μην υπάρξουν και αντιδράσεις.
Το να γράφουμε μόνοι μας προτάσεις μέσα σε ένα forum δεν λέει τίποτα. Το θέμα είναι ότι έπρεπε η κυβέρνηση να ζητήσει ανοιχτά τις απόψεις μας πριν την ψήφιση του Ν/Σ και σε καμία περίπτωση την τελευταία στιγμή. Αυτή η κυβέρνηση μήνες τώρα ζητά συναίνεση σε διάφορα θέματα, αλλά την συναίνεση φαίνεται την εννοεί σαν «πρέπει να συμφωνείτε με ό,τι λέω γιατί έχω δίκαιο σε όλα».

1.Ποιο πανεπιστήμιο πιστεύεις ότι θα θελήσει να κάνει 3ετές πτυχίο; Ειλικρινά, δεν υπάρχει ΟΥΤΕ ένα. Πιστεύω ακράδαντα ότι δεν θα το θελήσει κανείς, πέρα από κάτι ΤΕΙ του κώλου, που δεν θα έπρεπε να υπάρχουν.

2.Δίδακτρα υπάρχουν εδώ και πολλάαααα χρόνια στα μεταπτυχιακά...ΠΟΛΛΑ ΟΜΩΣ!! Και με πολλά λεφτά...ΤΩΡΑ το θυμηθήκατε...;Όταν πάνε τόσα άτομα και τα σκάνε εκεί, γιατί κάνουν μούγγα στην στρούγκα; Από την στιγμή που στον νόμο ΔΕΝ λέει πουθενά για δίδακτρα στα προπτυχιακά, ούτε ΚΑΝ σαν πιθανότητα, τότε προς τι οι ΕΙΚΑΣΙΕΣ;

3. Μπορείς να εντοπίσεις τι λάθος γίνεται και δεν παίρνουν πτυχία; Φταίνε οι φοιτητές; Κόφτε τους. Φταίνε οι καθηγητές; Πείτε το στην αξιολόγηση. Και μη μου πείτε δεν είναι αξιοκρατικά, θα γίνουν αν παίζονται λεφτά και επιχορηγήσεις. Αν κάποιος δεν μπορεί να βγάλει το πανεπιστήμιο σε νορμάλ χρόνια, κάτι πάει στραβά. Εγώ νομίζω ότι δεν υπάρχει πίεση καμία, μόνο χαλαρότητα. *Η part time εργασία που είναι κυρίως η μαύρη, δεν σε εμποδίζει να πάρεις πτυχίο. Άλλοι με δύο παιδιά, οικογένεια και δουλειά σκίζονται και το παίρνουν στην ώρα τους, έχω άπειρα παραδείγματα. Αυτοί τι είναι; Διάννοιες;

4.Το άσυλο είναι ιερό...Μάλιστα...Στο εξωτερικό, που όλα λειτουργούν μια χαρά ΧΩΡΙΣ άσυλο, είναι από άλλον πλανήτη μάλλον...δεν μιλάνε ελεύθερα, δεν μαθαίνουν ελεύθερα...Τους καθοδηγούν...Και το βλέπω καθημερινά ότι η πανεπιστημιακή κοινότητα που το λέει ιερό το άσυλο, το γαμάει.

5. Γιατί να μην υπάρχει τιμωρία; Πώς θα ξεχωρίσει ο καλός από τον κακό...;Μόνο τα καλά θα λέμε; Φυσικά και πρέπει να υπάρχει τιμωρία και μάλιστα εκεί που πονάνε, στα λεφτά, γιατί ΜΟΝΟ αυτό τους νοιάζει.

6. https://www.minedu.gov.gr/grafeio-typou/deltia-typoy/23-08-11-prosthikes-nomotexnikes-beltiwseis.html

7. έστω ότι το καθορίζουν. Το κακό ποιο είναι; Που θα βγεις στην αγορά εργασίας και θα ξέρεις κάτι που ΕΦΑΡΜΟΖΕΤΑΙ;

8. οι συνδικαλιστές θα έπρεπε να το έχουν κάνει αυτό, να έχουν προτείνει ΑΠΤΑ και ΕΦΙΚΤΑ πράγματα για το πανεπιστήμιο. Γι' αυτό είναι εκπρόσωποί μας, όχι για να οργανώνουν πάρτυ.Προφανώς δεν γίνεται να το κάνει ο καθένας μόνος του, αλλά μόνο στην επανάσταση οργανωνόμαστε και αυτό επιφανειακά και περιστασιακά. Το νομοσχέδιο είναι στην δημοσιότητα ένα μήνα και παραπάνω...Δεν είδα καμιά επιτροπή να συγκροτείται.Το κείμενο ήταν σε διαβούλευση από τις 4 Ιουλίου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

BingoBingi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BingoBingi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
2.Δίδακτρα υπάρχουν εδώ και πολλάαααα χρόνια στα μεταπτυχιακά...ΠΟΛΛΑ ΟΜΩΣ!! Και με πολλά λεφτά...ΤΩΡΑ το θυμηθήκατε...;Όταν πάνε τόσα άτομα και τα σκάνε εκεί, γιατί κάνουν μούγγα στην στρούγκα; Από την στιγμή που στον νόμο ΔΕΝ λέει πουθενά για δίδακτρα στα προπτυχιακά, ούτε ΚΑΝ σαν πιθανότητα, τότε προς τι οι ΕΙΚΑΣΙΕΣ;

Μια ερώτηση πάνω σε αυτό, τότε γιατί μέσα στο νομοσχέδιο προβλέπονται φοιτητικά δάνεια με εγγύηση δημοσίου? Όπως είπες και εσύ, τώρα το θυμήθηκαν? Κάποιο λάκκο έχει η φάβα. Το έχω ξαναπεί, ότι σκοπεύουν να κανουν αναθεώρηση του συντάγματος. Ποιος μου λέει ότι δεν θα φέρουν ένα επιπρόσθετο αυτού του νομοσχεδίου που να το προβλέπει? Εκτός αυτού, οι πανεπιστημιακοί λένε ότι έχουν -50% χρηματοδότηση και δεν θα φτάνουν τα λεφτά για δωρεάν προπτυχιακά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Μια ερώτηση πάνω σε αυτό, τότε γιατί μέσα στο νομοσχέδιο προβλέπονται φοιτητικά δάνεια με εγγύηση δημοσίου? Όπως είπες και εσύ, τώρα το θυμήθηκαν? Κάποιο λάκκο έχει η φάβα. Το έχω ξαναπεί, ότι σκοπεύουν να κανουν αναθεώρηση του συντάγματος. Ποιος μου λέει ότι δεν θα φέρουν ένα επιπρόσθετο αυτού του νομοσχεδίου που να το προβλέπει? Εκτός αυτού, οι πανεπιστημιακοί λένε ότι έχουν -50% χρηματοδότηση και δεν θα φτάνουν τα λεφτά για δωρεάν προπτυχιακά.

Κάποιοι δεν σπουδάζουν σπίτι τους...Θέλουν και ενοίκια κλπ. Επίσης, φοιτητές είναι και οι μεταπτυχιακοί, που μπορεί να έχουν δίδακτρα.

Σε εικασίες δεν μπορώ να απαντήσω, δεν είμαι μάντης. Με το ΟΚ της κοινωνίας για τα διδάκτρα στην πράξη τόσα χρόνια, δεν έχουν ανάγκη να το κάνουν κάτω από το τραπέζι.

Αυτό που δεν μας λένε, είναι ΠΟΥ πήγαν όλα τα χρήματα της χρηματοδότησης...Σε βιβλία μελών ΔΕΠ μήπως...; Σε νέα έπιπλα...;Εγώ τα βλέπω να ανανεώνονται συχνά πάντως σε διάφορες σχολές....Γιατί δεν φτάνουν τα λεφτά ΟΕΟ;;;;;;;;;;:worry::worry::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karotenia

Δραστήριο μέλος

Η karotenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
διαβασα 110 σελιδες του νομοσχεδιου.....και καπου μεσα στα πολλα πηρε το ματι και για κατι καταργησεις για κατι συγχωνευσεις....
ποτε θα ξερουμε ακριβως.....μισες δουλειες κανουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
- Η Σχολή εξακολουθεί να αποτελεί τη βασική διοικητική και ακαδημαϊκή μονάδα. Το Τμήμα αποτελεί τη βασική εκπαιδευτική μονάδα που παράγει την επιστήμη, την τεχνολογία, τις τέχνες σε συγκεκριμένο επιστημονικό πεδίο.
Αυτο σημαινει οτι τα επομενα ετη οι νεοεισαχθεντες φοιτητες θα συνεχισουν να μπαινουν σε τμηματα και οχι σε σχολες.Σωστα?,γιατι μεχρι τωρα ηξερα οτι σε μερικα χρονια θα μπαινανε σε σχολες και οχι σε τμηματα. Το νεο Ν/Σ το αναιρει αυτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ναι, μπαίνουν σε σχολές, όπως πάντα.

Για τις καταργήσεις, αναφέρεται σε μικρό αριθμό εισακτέων και διάφορα τέτοια..Είναι στη Σελίδα 12 του νομοσχεδίου, δεν μπορώ να το κάνω copy για κάποιο λόγο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germ1984

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Με το παλιό καθεστώς όλοι ...κάποτε θα έπαιρναν το πτυχίο τους, δεν πα 'να κοβόντουσαν σε ενα μάθημα 15 φορές. Δεν υπήρχε κίνητρο, δεν υπήρχε κάποια πρόκληση στο όλο πράγμα, επικρατούσε μια χαλαρότητα, μια τεμπελιά, ένας σταρχιδισμός. Έτσι γεμίσαμε την χώρα "επιστήμονες" χωρίς να διαθέτουν πολλές φορές ούτε τις στοιχειώδεις γνώσεις εφόσον τελείωσαν με "ενέσεις" και με αρκετή δόση τύχης. Όλος αυτός ο "λαός" ζήταγε θέσεις εργασίας, χρησιμοποιώντας πολλές φορές το ρουσφέτι και αδικώντας τους πραγματικά άξιους που πλέον έβρισκαν μόνη διέξοδο στο εξωτερικό...Έτσι υποβαθμίστηκαν τα πανεπιστήμια, με την αποθέωση της μετριότητας...

Ο νόμος βάζει πολλά πράγματα στην θέση τους και είναι γενικά σε σωστή κατευθυνση. Μακάρι να σπουδάζουν λιγότεροι αλλά αυτοί που τελειώνουν τελικά να βρίσκουν την δουλειά και τον μισθό που τους αρμόζει σαν επιστήμονες.. Είναι μάλιστα αρκετά πιο χαλαρός από το καθεστώς που επικρατεί σε ορισμένα πανεπιστήμια του εξωτερικού όπου σου δίνουν μέχρι 2 ευκαιρίες για να περάσεις κάποια βασικά μαθήματα αλλιώς σου λένε να αλλάξεις επιστήμη. Δίνει επίσης έξτρα περιθώριο σε αυτούς που εργάζονται ή πάνε στρατό κτλπ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
1.Ποιο πανεπιστήμιο πιστεύεις ότι θα θελήσει να κάνει 3ετές πτυχίο; Ειλικρινά, δεν υπάρχει ΟΥΤΕ ένα. Πιστεύω ακράδαντα ότι δεν θα το θελήσει κανείς, πέρα από κάτι ΤΕΙ του κώλου, που δεν θα έπρεπε να υπάρχουν.

2.Δίδακτρα υπάρχουν εδώ και πολλάαααα χρόνια στα μεταπτυχιακά...ΠΟΛΛΑ ΟΜΩΣ!! Και με πολλά λεφτά...ΤΩΡΑ το θυμηθήκατε...;Όταν πάνε τόσα άτομα και τα σκάνε εκεί, γιατί κάνουν μούγγα στην στρούγκα; Από την στιγμή που στον νόμο ΔΕΝ λέει πουθενά για δίδακτρα στα προπτυχιακά, ούτε ΚΑΝ σαν πιθανότητα, τότε προς τι οι ΕΙΚΑΣΙΕΣ;

3. Μπορείς να εντοπίσεις τι λάθος γίνεται και δεν παίρνουν πτυχία; Φταίνε οι φοιτητές; Κόφτε τους. Φταίνε οι καθηγητές; Πείτε το στην αξιολόγηση. Και μη μου πείτε δεν είναι αξιοκρατικά, θα γίνουν αν παίζονται λεφτά και επιχορηγήσεις. Αν κάποιος δεν μπορεί να βγάλει το πανεπιστήμιο σε νορμάλ χρόνια, κάτι πάει στραβά. Εγώ νομίζω ότι δεν υπάρχει πίεση καμία, μόνο χαλαρότητα. *Η part time εργασία που είναι κυρίως η μαύρη, δεν σε εμποδίζει να πάρεις πτυχίο. Άλλοι με δύο παιδιά, οικογένεια και δουλειά σκίζονται και το παίρνουν στην ώρα τους, έχω άπειρα παραδείγματα. Αυτοί τι είναι; Διάννοιες;

4.Το άσυλο είναι ιερό...Μάλιστα...Στο εξωτερικό, που όλα λειτουργούν μια χαρά ΧΩΡΙΣ άσυλο, είναι από άλλον πλανήτη μάλλον...δεν μιλάνε ελεύθερα, δεν μαθαίνουν ελεύθερα...Τους καθοδηγούν...Και το βλέπω καθημερινά ότι η πανεπιστημιακή κοινότητα που το λέει ιερό το άσυλο, το γαμάει.

5. Γιατί να μην υπάρχει τιμωρία; Πώς θα ξεχωρίσει ο καλός από τον κακό...;Μόνο τα καλά θα λέμε; Φυσικά και πρέπει να υπάρχει τιμωρία και μάλιστα εκεί που πονάνε, στα λεφτά, γιατί ΜΟΝΟ αυτό τους νοιάζει.

6. https://www.minedu.gov.gr/grafeio-typou/deltia-typoy/23-08-11-prosthikes-nomotexnikes-beltiwseis.html

7. έστω ότι το καθορίζουν. Το κακό ποιο είναι; Που θα βγεις στην αγορά εργασίας και θα ξέρεις κάτι που ΕΦΑΡΜΟΖΕΤΑΙ;

8. οι συνδικαλιστές θα έπρεπε να το έχουν κάνει αυτό, να έχουν προτείνει ΑΠΤΑ και ΕΦΙΚΤΑ πράγματα για το πανεπιστήμιο. Γι' αυτό είναι εκπρόσωποί μας, όχι για να οργανώνουν πάρτυ.Προφανώς δεν γίνεται να το κάνει ο καθένας μόνος του, αλλά μόνο στην επανάσταση οργανωνόμαστε και αυτό επιφανειακά και περιστασιακά. Το νομοσχέδιο είναι στην δημοσιότητα ένα μήνα και παραπάνω...Δεν είδα καμιά επιτροπή να συγκροτείται.Το κείμενο ήταν σε διαβούλευση από τις 4 Ιουλίου....
1) Ελπίζω κανένα, αλλά πλέον είναι ανοιχτό ως επιλογή και αυτό δείχνει τις άσχημες διαθέσεις της κυβέρνησης.

2) Όχι σε όλα. Στα περισσότερα είναι δωρεάν και σε όσα δεν είναι, αυτό οφείλεται σε ελλιπή χρηματοδότηση.

3) Οι καθηγητές λένε ότι φταίνε οι φοιτητές και οι φοιτητές λένε ότι φταίνε οι καθηγητές.
Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση.
Το Ν/Σ δεν λύνει το πρόβλημα των αιωνίων, όπως διατείνεται, απλά τους πετάει έξω. Αυτό δεν είναι φυσιολογική λύση, είναι λύση τύπου γόρδιου δεσμού...

4) Θα σου γράψω ό,τι σου έγραψα και πριν:
«Όμως, δεν πρέπει να λειτουργούμε με τη λογική «πονάει δόντι, βγάζει δόντι». Θα μπορούσε να βγει εδώ και χρόνια ένας νόμος που θα επιβάλει στην πανεπιστημιακή κοινότητα την προστασία του ασύλου. Αντ' αυτού προτίμησαν την κατάργησή του, μία πράξη καθαρά ακροδεξιά.»

5) Η αξιολόγηση δεν πρέπει να έχει σκοπό να ξεχωρίσει τον καλό από τον κακό. Αυτό σου λέω και δεν το καταλαβαίνεις.
Η αξιολόγηση πρέπει να λειτουργήσει ως ένα μέσο που θα βοηθήσει τα πανεπιστήμια να βελτιωθούν.

6) Όπως σου είπε και η ciela, δεν ξεκαθαρίζει ότι θα συνεχίσει να δίνεται το έντυπο σύγγραμμα. Λέει ότι θα συνεχίζουν τα δίνονται «συγγράμματα» και μέσα σε αυτά συμπεριλαμβάνει τα ηλεκτρονικά...

7) Καταρχάς απέφυγες να σχολιάσεις αυτό: https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=2726823&postcount=285
Αν έρθει η εταιρεία και μου πει ότι θέλει να αντικατασταθούν τα μαθήματα Κβαντική Μηχανική ΙΙ, Στατιστική Φυσική, Μηχανική ΙΙ με άλλα μαθήματα που θα χρησιμεύουν σε αυτήν, τότε αυτομάτως θα με υποβαθμίσει ως φυσικό και αυτό όχι μόνο δεν το θέλω, αλλά δε θα το επιτρέψω κιόλας.

8 ) Ποια διαβούλευση ρε Revveka; Αυτό που ζητούσαν ήταν «συναίνεση» και σου εξήγησα πώς την αντιλαμβάνεται το ΠΑΣΟΚ την συναίνεση.
Την πανεπιστημιακή κοινότητα την είχα γραμμένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
1) Ελπίζω κανένα, αλλά πλέον είναι ανοιχτό ως επιλογή και αυτό δείχνει τις άσχημες διαθέσεις της κυβέρνησης.

2) Όχι σε όλα. Στα περισσότερα είναι δωρεάν και σε όσα δεν είναι, αυτό οφείλεται σε ελλιπή χρηματοδότηση.

3) Οι καθηγητές λένε ότι φταίνε οι φοιτητές και οι φοιτητές λένε ότι φταίνε οι καθηγητές.
Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση.
Το Ν/Σ δεν λύνει το πρόβλημα των αιωνίων, όπως διατείνεται, απλά τους πετάει έξω. Αυτό δεν είναι φυσιολογική λύση, είναι λύση τύπου γόρδιου δεσμού...

4) Θα σου γράψω ό,τι σου έγραψα και πριν:
«Όμως, δεν πρέπει να λειτουργούμε με τη λογική «πονάει δόντι, βγάζει δόντι». Θα μπορούσε να βγει εδώ και χρόνια ένας νόμος που θα επιβάλει στην πανεπιστημιακή κοινότητα την προστασία του ασύλου. Αντ' αυτού προτίμησαν την κατάργησή του, μία πράξη καθαρά ακροδεξιά.»

5) Η αξιολόγηση δεν πρέπει να έχει σκοπό να ξεχωρίσει τον καλό από τον κακό. Αυτό σου λέω και δεν το καταλαβαίνεις.
Η αξιολόγηση πρέπει να λειτουργήσει ως ένα μέσο που θα βοηθήσει τα πανεπιστήμια να βελτιωθούν.

6) Όπως σου είπε και η ciela, δεν ξεκαθαρίζει ότι θα συνεχίσει να δίνεται το έντυπο σύγγραμμα. Λέει ότι θα συνεχίζουν τα δίνονται «συγγράμματα» και μέσα σε αυτά συμπεριλαμβάνει τα ηλεκτρονικά...

7) Καταρχάς απέφυγες να σχολιάσεις αυτό: https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=2726823&postcount=285
Αν έρθει η εταιρεία και μου πει ότι θέλει να αντικατασταθούν τα μαθήματα Κβαντική Μηχανική ΙΙ, Στατιστική Φυσική, Μηχανική ΙΙ με άλλα μαθήματα που θα χρησιμεύουν σε αυτήν, τότε αυτομάτως θα με υποβαθμίσει ως φυσικό και αυτό όχι μόνο δεν το θέλω, αλλά δε θα το επιτρέψω κιόλας.

8 ) Ποια διαβούλευση ρε Revveka; Αυτό που ζητούσαν ήταν «συναίνεση» και σου εξήγησα πώς την αντιλαμβάνεται το ΠΑΣΟΚ την συναίνεση.
Την πανεπιστημιακή κοινότητα την είχα γραμμένη.

Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να σου απαντήσω εκτενώς, θα το κάνω όμως έστω και με προσωπικό μήνυμα, έτσι και αλλιώς δεν έχει να κάνει με προσωπική διαμάχη.

Ξέρεις τι δεν καταλαβαίνουμε...; Ότι τόσα χρόνια στο δόντι που πονάει κάνουμε μισές απονευρώσεις. Κάποια στιγμή πρέπει να βγει, γιατί δεν μπορείς να μασήσεις. Έτσι και στην κοινωνία. Οι πανεπιστημιακοί, έχουν δώσει δικαιώματα να τους θεωρούν ονειροπαρμένους. ΕΙΧΑΝ τοοοοοόσα χρόνια να διορθώσουν την κατάσταση και δεν έγινε τίποτα απολύτως. Τώρα, αυτό πληρώνουμε. Την αδράνεια και το βόλεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Orthologistis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΑΡΕΣΟΥΜΕ... ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
απο την στιγμη που δεν δωθηκε μαστερ στα 5 χρονια και το υπουργειο (για λογους καθαρα ψηφοφορικους , επειδη οι φοιτητες των τει ειναι πολυαριθμοι) για εμενα αυτο να νομοσχεδιο θεωρειται ΑΘΛΙΟ.... καλυνηχτα
....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
απο την στιγμη που δεν δωθηκε μαστερ στα 5 χρονια και το υπουργειο (για λογους καθαρα ψηφοφορικους , επειδη οι φοιτητες των τει ειναι πολυαριθμοι) για εμενα αυτο να νομοσχεδιο θεωρειται ΑΘΛΙΟ.... καλυνηχτα
....

την πέταξες την πατάτα..:)
μάστερ γενικά και αδιακρίτως σε όλους τους πτυχιούχους του πολυτεχνείου; :hmm: και ο ξύστης φοιτητής και ο συνεπής φοιτητής του πολυτεχνείου να παίρνει μάστερ; ε, όχι ρε φίλε...

λίγη αξιοκρατία δεν βλάπτει να ούμε..;)
καληνύχτα

:confused:
Σόρρυ που στο λέω έτσι - αλλά το πανεπιστημιακό άσυλο δεν προστατεύει ταβέρνες και καφετέρειες που ανέφερες εσύ!:whistle:

αλλά τα φασισταριά με τον μανδύα των κοινοβουλευτικών φοιτητοπατέρων; :hmm:τόσα χρόνια ως φοιτητής, είδα ότι η γνώμη (χωρίς πλαίσιο κομματικό) πολεμείται ...και με τραμπούκικες μεθόδους εξ' αριστερών και εκ δεξιών και εκ σοσιαλδεξιών...;) είδα το άσυλο να περιφρουρεί κάθε είδους παρανομία κακουργηματικού βαθμού με την ανοχή της Πανεπιστημιακής κοινότητας...φτάνοντας σε σημείο το παράλογο να το βαφτίζουν λογικό ή έτσι πρέπει...

μήπως να αναφέρω ότι στις φοιτητικές συνελεύσεις υπό το άρωμα κομμάτων, έρχονται και από τις κομματικές λέσχες του Νομού για "μπούγιο";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germ1984

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
την πέταξες την πατάτα..:)
μάστερ γενικά και αδιακρίτως σε όλους τους πτυχιούχους του πολυτεχνείου; :hmm: και ο ξύστης φοιτητής και ο συνεπής φοιτητής του πολυτεχνείου να παίρνει μάστερ; ε, όχι ρε φίλε...

λίγη αξιοκρατία δεν βλάπτει να ούμε..;)
καληνύχτα

Είναι 5 χρόνια σπουδές, φυσικά έπρεπε να απονεμηθεί και master, επίσης με το νέο νομοσχέδιο ξύστης φοιτητής πολυτεχνείου δεν θα υπάρχει εφόσον τον υποχρεώνει να τελειώσει σε n+2.
Σε γενικές γραμμές θα τελειώσουν αυτοί που "αξίζουν".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
σε όλο τον κόσμο υπάρχουν ξύστες φοιτητές και οι οποίοι αναλαμβάνουν τις συνέπειες των επιλογών τους! με διαγραφή αν ξεπεράσουν την 2η-3η αποτυχία σε κάποιο μάθημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

BingoBingi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BingoBingi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Είναι 5 χρόνια σπουδές, φυσικά έπρεπε να απονεμηθεί και master, επίσης με το νέο νομοσχέδιο ξύστης φοιτητής πολυτεχνείου δεν θα υπάρχει εφόσον τον υποχρεώνει να τελειώσει σε n+2.
Σε γενικές γραμμές θα τελειώσουν αυτοί που "αξίζουν".

Μυρίστηκαν ότι θα αναβαθμιστούν αυτόματα όλα τα πτυχία δημοσίων υπαλλήλων ΑΕΙ και δεν τους συμφέρει, γιαυτο το έβγαλαν, θα έπρεπε να κάνουν αυξήσεις μισθών. Πλέον μόνο όσοι μπαίνουν από φέτος η το 13 και μετέπειτα στα 5 θα έχουν μάστερ.. Φαίνετε ταυτόχρονα και πόσο υποβαθμίζονται τα πτυχία με αυτό το σύστημα Και ότι το μισό προπτυχιακό θα πληρώνεται! Η θα βολευόμαστε με ένα υποβαθμισμένο με τα σημερινά δεδομένα προπτυχιακό. Εμένα δεν με χαλά λόγο ηλικίας, αλλά γενικά αναφέρομαι για την Ελλάδα.

Αν και λένε ότι δεν θα καθιερωθεί η τριετή φοίτηση ούτε φέτος αλλά ούτε και σε 2 έτη. Ο λόγος ότι χρειάζεται χρόνο να μετατραπούν οι ειδικότητες σε τριετή.. λόγο συμφερόντων ποιο πολύ των καθηγητών που θα χάσουν τις καρέκλες τους με τα 3 έτη. Αρα να πουμε απο 15 και μετα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geopap1

Νεοφερμένος

Ο geopap1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
"ξύστες φοιτητές"????
Μήπως να ισχύσει και το ν+2 για τους μ...ς καθηγητές???
Γι αυτούς που έχουν μοναδικό σκοπό να κόβουν όσους περισσότερους μπορούν??
Είναι πολλοί λίγοι αυτοί που κάνουν παραπάνω χρόνια επειδή δε γουστάρουν...
Και επίσης δε κοστίζουν τίποτα στο κράτος..Ετσι κι αλλιώς άνεργοι χωρίς πτυχίο είναι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top