Κλειστά τα ΑΕΙ από 1η Σεπτεμβρίου

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
αφου οσοι χτυπανε δεκαρακια δεν πατανε στις συνελευσεις, πώς φταινε για το χαλι των πανεπηστιμιων; αλλοι παιρνουν τις αποφασεις και τα σκατωνουν... γκουχ γκουχ

Η αδιαφορία,δεν αποτελεί και αυτή συνενοχή?Αν εγώ δω ένα έγκλημα μπροστά στα μάτια μου και δεν πω τίποτα,δεν θα με πάνε στα δικαστήρια?Φταίνε για το χάλι των πανεπιστημίων,δια της αδράνειας και της απουσίας τους.Σημαίνει ότι συμβιβάζονται μ'αυτό το χάλι,ότι το αποδέχονται.

ΥΓ:Μ'αρέσει τρελά η υπογραφή σου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aluteros

Νεοφερμένος

Ο σημαντικος αλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
δε διαφωνω. μαλιστα η σιωπη ειναι χειροτερη κ απο το ιδιο το "εγκλημα", αλλα, δυστυχως, καποιοι δεν τα καταφερνουν στο συνδικαλισμο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BingoBingi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BingoBingi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Μυρίστηκαν ότι οι μαθητές θα κάτσουν στα σπίτια τους και είπαν «κάτσε να τους μαζέψουμε πρώτα γιατί θέλουμε κόσμο» και μετά.. χαχαχα

Οι φήμες που βγάζουν μερικοί είναι φήμες και τίποτα παραπάνω.. Και που ξέρω εγώ τι επισκοπούν αυτοί που λένε ότι όλα θα λειτουργούν κανονικά.. Κάντε επίσημη ανακοίνωση όπως έκαναν ότι ΔΕΝ θα λειτουργούν, και μετά τα λέμε. Όμως καλό είναι όσοι έχουν εξεταστική.. ΕΤΣΙ και αλλιώς να διαβάσουν.. τι θα πει να διαβάσω η να μην διαβάσω, δεν είναι δικαιολογία ούτε αυτό.


Θα το πω στα μυτιληνιά.. « τα βόδια μας κουτλισανε, τσι ριξα'σε μας κατου» χαχαχα :xtipao:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
Γιατί η αποχή δεν αποτελεί λύση.Για να πιέσεις το κράτος πρέπει να του μπεις στο μάτι,να προκαλέσεις την κοινή γνώμη,να πάρεις δραστικά μέτρα.Τότε θα σε προσέξει.Με την αποχή τι θα κάνεις?Θα κάθεσαι έξω και όποιος θέλει μπαίνει να κάνει μάθημα?Ε,κάτσε απ'έξω θα σου πει το κράτος,κάτσε απ'έξω και γαμήσου.Δεν θα καταφέρεις τίποτα,απλά θα χάσεις την εξεταστική σου.

ενώ με το να κάνεις κατάληψη στο σχολείο που ΕΣΥ φοιτας, στο πανεπιστημιο που ΕΣΥ παλι φοιτας, ΠΙΕΖΕΙΣ?
συγγνωμη αλλα ο μονος χαμενος εισαι εσυ σε αυτη την περιπτωση. το κρατος "προσποιειται" ενοχληση για την δηθεν καταληψη για να τηρησει τους τυπους και για να μην ξεφυγει η κατασταση και γινουμε ρεντικολο κ περιγελως στο εξωτερικο πχ, αλλα... ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ, ΚΑΡΦΙ ΣΕΝ ΤΟΥΣ ΚΑΙΓΕΤΑΙ! αυτοι συνεχιζουν να κανουν τη δουλεια τους, πληρωνονται χαλαρα, ουτε καν ζοριζονται να πανε στη δουλεια τους, ασε που δεν εχουν και επικοινωνιες με τα επιμερους σχολεια/πανεπιστημια για λυσεις διαφορων θεματων (αν και για αυτα δεν ασχολειται το υπουργειο)- πραγμα που σημαινει λιγοτερη δουλεια.
αντιθετα, οι διαμαρτυρομενοι π κανουν καταληψη ζωντας στο ονειρο της επαναστασης και της εκφρασης της αποψης τους λαμβανουν τα χαμενα μαθηματα ως θυσια που αξιζε... και οχι ως θυσια που κοστισε και ΔΕΝ επρεπε να γινει. να επαναστατουμε σε οσα πανε κοντρα στα δικαιωματα μας, σε οσα προσβαλλουν την οποια δημοκρατια εχουμε, αλλα οχι να βρονταμε και τα κεφαλια μας μετα επειδη αυτη η επανασταση στραφηκε εναντιον μας!
αν θελεις να τους πιεσεις πραγματικα, τοτε πρεπει να κανεις καταληψη στα ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΛΗΜΕΡΙΑ. οχι στα δικα σου! αυτο δεν εχει κανενα νοημα! πας για μαλλι κ βγαινεις κουρεμενος.
και ξερω οτι αυτο το ποστ δεν θα αρεσει, και θα προκαλεσει αντιδρασεις, αλλα προσπαθω να σας δειξω την ολη κατασταση και απο αλλη οπτικη γωνια. και πριν προλαβετε καν να θιξετε την ηλικια μου, που δειχνει οτι δεν εχω πατησει σε πανεπιστημιο, αυτα που λεω μπορει να μην ειναι εμπειριες δικες μου, αλλα ειναι τα οσα εβλεπα να τραβανε τα αδελφια μου, που με ολες αυτες τις καταληψεις (καποια χρονια το ειχαν παρακανει) εχασαν ολοκληρη χρονια, οχι εξαμηνο! καταλαβαινετε τις συνεπειες.
και τελος, ΝΑΙ. το δικαιωμα για δωρεαν παιδεια ειναι απαραβιαστο και η αποφαση για οποιαδηποτε τυπου "καταληψη" ΔΗΜΟΣΙΟΥ χωρου ειναι παρανομη. ψαξτε το, υπαρχει ΓΡΑΜΜΕΝΟ.
(και αλλο ενα επιχειρημα κατα αυτου του τροπου αντιδρασης που μου ρθε τωρα ειναι οτι διαμαρτυρομαστε για την παραβιαση των δικαιωματων μας στην παιδεια και τις αλλαγες στο χωρο των πανεπιστημιων, με τροπο που απο μονος του παραβιαζει αυτα μας τα δικαιωματα! οκ, ειναι λιγο στυλ τζακ σπαροου αυτο το τελευταιο :Ρ)
-και οχι, δεν ειμαι κανενα πολιτικοποιημενο. ο,τι βλεπω λεω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BingoBingi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BingoBingi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Ότι λες είναι σωστό, αλλά αν παρακολουθήσεις τι αναμένουν το Σεπτέμβρη, μαζικές διαδηλώσεις στα κέντρα.. Λέγοντας κλειστά, δεν εννοούν κατάληψη, αλλά όλοι στους δρόμους.
Τουλάχιστον αυτό έχω καταλάβει ως τώρα..Έτσι και αλλιώς κατάληψη κάνουν 365 ημέρες το χρόνο! Σε όλα τα πανεπιστήμια και συγκεκριμένες ομάδες φοιτητών. Θα ήταν εντελώς γελοίο η κατάληψη. Ο μόνος που πρέπει να πάρει την ευθύνη για το κλείσιμο της σχολής είναι ο πρύτανης και οι καθηγητές, όχι οι μαθητές.. Τώρα δα που θα μπουκάρουν ανά πάσα στιγμή και οι ματατζήδες μέσα, θα σου πω τι έχει να γίνει.. Εκτός αν οι καθηγητές προκαλούν τους φοιτητές για να την βγάλουν άσπρη αυτοί μετά.. γιαυτο ξεχάστε καταλήψεις.. Να έρθουν στο ύψος των περιστάσεων και να πάρουν τις ευθύνες τους.
Εγώ δεν αντιλέγω στον αγώνα τους / μας όπως θες πέστα.. αλλά κανείς δεν έχει το δικαίωμα με τερτίπια και ψευτιές να μας τραβήξει στην ομάδα του, να κάνουν μάζωξη.. Send us a check and we will.. Λεφτά για πέταμα δεν έχουμε..


Εγώ είμαι κατά των καταλήψεων.. Ιδίως αν πληρώνω ενοίκιο και αυτό συντηρούμε.. Όσα πάρει ο άνεμος θα τους έκανα εγώ εκεί μέσα.. τα #$#παιδα.
ότι σχεδιάζουν, να γίνει στους δρόμους και πλατείες ομαδικα, όχι μέσα στα πανεπιστήμια.. είναι ντροπή πιά.
Τουλάχιστον αν η σχολή είναι κλειστή, να ξέρω ότι είναι κλειστή επειδή η πρυτανεία το αποφάσισε, όχι μια χούφτα κο$#%ια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,842 μηνύματα.
Όποιος δεν έζησε τις καταλήψεις του 2005-2007 ή 2008 σε πολλά Τμήματα όπου:
α). αναπληρώσεις μαθημάτων έγιναν κάτι σαββατοκύριακα για τα μάτια του κόσμου για να μην επιφορτιστεί το Πανεπιστήμιο τις ποινικές (κακουργηματικές) ευθύνες και το κράτος την κοινωνική κατακραυγή και οι καθηγητές δεν παρευρίσκονταν για αναπλήρωση...χωρίς έλεγχο
β). αναπληρώσεις μαθημάτων του νέου εξαμήνου έγιναν από 1 Ιουνίου μέχρι και 25 Ιουλίου...μέσα στην κωλοζέστη
γ). εξεταστική έγινε για 2 ή 3 συνεχόμενες χρονιές, τον Σεπτέμβριο από τις 20 Αυγούστου μέχρι 15 Νοεμβρίου περιλαμβάνοντας και τις 3 εξεταστικές περιόδους του χαμένου έτους (τα μισά το πρωί και τα μισά το απόγευμα) - θυμάμαι να γράφουμε 3 μαθήματα στην σειρά και κάθε μέρα...σε ύλη κυριολεκτικά αδίδακτη ή κακοδιδαγμένη ή στο περίπου κάποια πράγματα αλλά τα θέματα «αγγούρια»
δεν ξέρει τι θα πει κλειστή σχολή και καταλήψεις μέχρι εσχάτων για τις επαναστατικές καύλες του

Το γελοίο σε αυτήν την ιστορία της τρέλας, είναι ότι κανένας δεν έχει αναλάβει ευθύνες για καταστροφή πολλών ανθρώπων τόσο φοιτητών όσο και τελειόφοιτων (και κάποιων πτυχιούχων που έφαγαν πόρτα από τα ξένα πανεπιστήμια για μεταπτυχιακές σπουδές, λόγω καθυστέρησης αποστολής κάποιων δικαιολογητικών από την γραμματεία που ήταν κλειστή συμπαραστεκόμενη στον αγώνα των παιδιών μας). Οι φοιτητές που καταστράφηκαν απλά έχασαν την μπάλα σε βασικά μαθήματα της αρχής των σπουδών τους που αποτελούν βασικό κλειδί για τα επόμενα εξάμηνα. Απλά έφτυσαν και φτύνουν αίμα μπας και τελειώσουν καμία φορά...με φορτωμένα κενά εξαμήνων λόγω αδίδαχτης ύλης ή κακοδιδαγμένης ύλης (πόσα κενά να καλύψει ο φοιτητής μόνος του). Μάλιστα κάνουν ότι δεν θυμούνται εκείνα τα χρόνια της βλακείας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
δε διαφωνω. μαλιστα η σιωπη ειναι χειροτερη κ απο το ιδιο το "εγκλημα", αλλα, δυστυχως, καποιοι δεν τα καταφερνουν στο συνδικαλισμο...

Τι θα πει "δεν τα καταφέρνουν στον συνδικαλισμό"?Δεν μιλάμε για ζωγραφική,σιγά το ταλέντο.Ο συνδικαλισμός δεν είναι χόμπυ.Απλώς,όταν θίγονται τα δικαιώματά μας,τότε ψάχνουμε να βρούμε τρόπο να αντισταθούμε.Ένας τρόπος,είναι και ο συνδικαλισμός.Αν κάποιος αισθάνεται ότι θίγονται τα δικαιώματά του,αλλά δεν κάνει τίποτα με το πρόσχημα "δεν είμαι εγώ για αγώνες",τότε τεμπέλης και φυγόπονος είναι,τίποτε άλλο.

ενώ με το να κάνεις κατάληψη στο σχολείο που ΕΣΥ φοιτας, στο πανεπιστημιο που ΕΣΥ παλι φοιτας, ΠΙΕΖΕΙΣ?
συγγνωμη αλλα ο μονος χαμενος εισαι εσυ σε αυτη την περιπτωση. το κρατος "προσποιειται" ενοχληση για την δηθεν καταληψη για να τηρησει τους τυπους και για να μην ξεφυγει η κατασταση και γινουμε ρεντικολο κ περιγελως στο εξωτερικο πχ, αλλα... ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ, ΚΑΡΦΙ ΣΕΝ ΤΟΥΣ ΚΑΙΓΕΤΑΙ! αυτοι συνεχιζουν να κανουν τη δουλεια τους, πληρωνονται χαλαρα, ουτε καν ζοριζονται να πανε στη δουλεια τους, ασε που δεν εχουν και επικοινωνιες με τα επιμερους σχολεια/πανεπιστημια για λυσεις διαφορων θεματων (αν και για αυτα δεν ασχολειται το υπουργειο)- πραγμα που σημαινει λιγοτερη δουλεια.

Κατ'αρχάς,χαλάρωσε,συζήτηση κάνουμε αφ'ενός και αφ'ετέρου αφού ειδικά δεν είσαι και φοιτήτρια και δεν ξέρεις πως δουλεύουν τα πράγματα,λίγος λιγότερος φανατισμός δεν θα έβλαπτε.Για την κατάληψη αυτή καθ'αυτή μπορεί να μην νοιάζονται,νοιάζονται όμως για την αντίδραση του κόσμου.Για την κατακραυγή απ'τα ΜΜΕ,για το ρεζιλίκι αυτό...δείχνει ότι η κυβέρνηση είναι ανίκανη να έρθει σ'ένα διάλογο με τους φοιτητές και τους φέρνει σε σημείο να την αμφισβητούν ανοιχτά.Η κατάληψη αποτελεί μέσο πίεσης,όταν φυσικά δεν ευτελίζεται,για ψύλλου πήδημα και με "συμβολικές" καταλήψεις,και αυτό μας το αποδεικνύει το 2006-2007,που αναγκάστηκε η Γιαννάκου να κάνει πίσω.

αν θελεις να τους πιεσεις πραγματικα, τοτε πρεπει να κανεις καταληψη στα ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΛΗΜΕΡΙΑ. οχι στα δικα σου! αυτο δεν εχει κανενα νοημα! πας για μαλλι κ βγαινεις κουρεμενος.

Νομίζεις δεν έχουν γίνει καταλήψεις σε υπουργεία?Έχουν γίνει.Η ποσότητα κινεί τα νήματα,όχι η ποιότητα.Είναι διαφορετικό να πει ο Χατζηνικολάου "100 σχολές τελούν υπό κατάληψη" και διαφορετικό "υπό κατάληψη το υπουργείο".Το πρώτο ακούγεται πολύ πιο macho.Θέμα marketing.

εχασαν ολοκληρη χρονια, οχι εξαμηνο!

Ε,οκ,και κάποιοι άνθρωποι έχασαν τις ζωές τους για να έχουμε εμείς σήμερα το δικαίωμα να μπορούμε να ορθώνουμε το ανάστημά μας όταν βλέπουμε ότι αδικούμαστε και να μην μας στέλνουν απλά το απόσπασμα του μονάρχη να μας πάρει τα κεφάλια.
Συμπέρασμα:σνιφ,κλαψ,λυγμ.

η αποφαση για οποιαδηποτε τυπου "καταληψη" ΔΗΜΟΣΙΟΥ χωρου ειναι παρανομη.

Χαίρομαι που ως αναρχικός,είμαι στην ευχάριστη θέση να πω,χέστηκα. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aluteros

Νεοφερμένος

Ο σημαντικος αλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Τι θα πει "δεν τα καταφέρνουν στον συνδικαλισμό"?Δεν μιλάμε για ζωγραφική,σιγά το ταλέντο.Ο συνδικαλισμός δεν είναι χόμπυ.Απλώς,όταν θίγονται τα δικαιώματά μας,τότε ψάχνουμε να βρούμε τρόπο να αντισταθούμε.Ένας τρόπος,είναι και ο συνδικαλισμός.Αν κάποιος αισθάνεται ότι θίγονται τα δικαιώματά του,αλλά δεν κάνει τίποτα με το πρόσχημα "δεν είμαι εγώ για αγώνες",τότε τεμπέλης και φυγόπονος είναι,τίποτε άλλο.
με το συνδικαλισμο αναφερομουν στις συνελευσεις. οταν δεν ξερεις, δεν ασχολεισαι ψαρωνεις ευκολα. δε ξεσηκωνεσαι, δε φωναζεις σε ξενα λημερια... εντελως παριζακι δηλαδη. απο ενα σημειο κ μετα δεν αξιζει να σπας το κεφαλι σου. περνανε καλα με με τ' αγγουρι απο πισω; οκ. ακομη και για ελευθερια να παλεψεις, αν δε γουσταρεις το βλεπεις σαν αγγαρεια.

η αποφαση για οποιαδηποτε τυπου "καταληψη" ΔΗΜΟΣΙΟΥ χωρου ειναι παρανομη. ψαξτε το, υπαρχει ΓΡΑΜΜΕΝΟ.
γραμμενο στ' @ρχιδι@ μας εννοεις. το σεξ σε δημοσιους χωρους απαγορευεται, να καπνιζεις απαγορευεται, να ζητας το δικιο σου απαγορευεται. να δω οταν σου απαγορευσουν ΓΡΑΠΤΩΣ να αναπνεεις αν θα κρατησεις την αναπνοη σου μεχρι σκασμου. (κ μη μενεις στο παραδειγμα, μεινε στο συμβολισμο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,842 μηνύματα.
Βέβαια αυτοί που το παίζουν επαναστάτες και κοιτάζουν αφ' υψηλού...μιλώντας για ιδεώδη «τι είναι το χάσιμο μιας εξεταστικής μπρος στην αιωνιότητας της καφροσύνης», το πτυχίο το έχουν εξασφαλίσει και με βαθμό. Να μην μιλήσουμε για τους «εξασφαλισμένους» και τους «προνομοιούχους» των Ελληνικών Πανεπιστημίων ή να μιλήσουμε; Τι λέτε; Τα τελευταία 200 χρόνια στην Ελλάδα, συνήθως φωνή υψώνουν όσοι ξέρουν ότι θα λάβουν προνόμοια από τον δήθεν εχθρό εναντίον του οποίου κινούν μια δήθεν «επανάσταση» με «θυσία» εκ μέρους των όσων δεν φταίνε σε τίποτα και δεν θα πάρουν τίποτα από όλο αυτό. Όσοι ξέρουν ότι θα λάβουν ανοιχτές παλάμες και υψωμένα -δάκτυλα, δεν φωνάζουν, αλλά σωπαίνουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Βέβαια αυτοί που το παίζουν επαναστάτες και κοιτάζουν αφ' υψηλού...μιλώντας για ιδεώδη «τι είναι το χάσιμο μιας εξεταστικής μπρος στην αιωνιότητας της καφροσύνης», το πτυχίο το έχουν εξασφαλίσει και με βαθμό. Να μην μιλήσουμε για τους «εξασφαλισμένους» και τους «προνομοιούχους» των Ελληνικών Πανεπιστημίων ή να μιλήσουμε; Τι λέτε; Τα τελευταία 200 χρόνια στην Ελλάδα, συνήθως φωνή υψώνουν όσοι ξέρουν ότι θα λάβουν προνόμοια από τον δήθεν εχθρό εναντίον του οποίου κινούν μια δήθεν «επανάσταση» με «θυσία» εκ μέρους των όσων δεν φταίνε σε τίποτα και δεν θα πάρουν τίποτα από όλο αυτό. Όσοι ξέρουν ότι θα λάβουν ανοιχτές παλάμες και υψωμένα -δάκτυλα, δεν φωνάζουν, αλλά σωπαίνουν...
nPb, επικεντρώνεσαι σε λάθος πράγμα.
Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι η κατάληψη είναι ακραίο μέτρο και δεν μπορεί να χρησιμοποιείται για ψύλλου πήδημα, όπως γίνεται, αλλά το φταίξιμο σε αυτό -το έχω ξανά πει και επιμένω- το έχουν οι φοιτητές που δεν πατάνε στις συνελεύσεις.

Πάμε τώρα στα επίκαιρα: στο Νομοσχέδιο.
Θα μου πεις συγκεκριμένα σημεία του -στο έχω ζητήσεις τουλάχιστον δύο ακόμη φορές- που θεωρείς ότι αναβαθμίζουν την τριτοβάθμια εκπαίδευση; Θεωρείς ότι αυτά (τα οποία είναι πολύ λίγα κατ' εμέ) είναι αρκετά για να δεχθούμε το σύνολο του νομοσχεδίου με τα δεινά που φέρνει;
Και αν η άποψή σου ταυτίζεται σε γενικές γραμμές με τη δική μου, δηλαδή ότι κάποια θετικά υπάρχουν (ένα - δυο), αλλά όλα τα άλλα είναι αρνητικά, τότε τι προτείνεις να κάνουμε (φοιτητές, καθηγητές και όλοι οι εμπλεκόμενοι) ως μέλη της πανεπιστημιακής κοινότητας;

Υ.Γ.: Σκέφτηκες ότι αυτοί που έχουν εξασφαλίσει το πτυχίο με σχετικά καλό βαθμό ίσως έκαναν πολύ μεγαλύτερη προσωπική προσπάθεια από άλλους; Ότι ίσως έχουν φτύσει αίμα; Ή μήπως νομίζεις ότι και αυτοί διεφθαρμένοι είναι;
Υ.Γ.2: Εσύ, nefi, θα σχολιάσεις τίποτα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Ας πουν οι φοιτητες τον τελευταιο λογο...Να αποφασισουμε αν και πως θα αντιδρασουμε στις αλλαγες...Και να αποφασισουμε ΟΛΟΙ! Οχι οπως στις γενικες συνελευσεις που πηγαινει ενα μικρο ποσοστο και μετα οι υπολοιποι κλαιγονται για τις αποφασεις... Οσο για τα παιδακια που ειναι χωμενα στα βιβλια και κοιτουν να παρουν 10 για να ευχαριστησουν τη μαμα,το μπαμπα και ολη τη γειτονια.......να ξερετε πως ειναι αρκετα υπευθυνα για το που εχουμε φτασει!Αν ειναι το πανεπιστημιο να γινει καλυτερο ας παει στο διαολο η Επαναληπτικη.........

αφου οσοι χτυπανε δεκαρακια δεν πατανε στις συνελευσεις, πώς φταινε για το χαλι των πανεπηστιμιων; αλλοι παιρνουν τις αποφασεις και τα σκατωνουν... γκουχ γκουχ

και ξες τι λεει ο γκειτς. να τα 'χεις καλα με εναν φυτουλα γιατι θα ειναι το μελλοντικο σου αφεντικο. γι' αυτο διαβαζει. οχι για το τι θα πει η σαρα, η μαρα και το κακο συναπαντημα.

Υπονομεύουν την ανασύσταση του φοιτητικού κινήματος! Στην πυρά, στην πυρά τα καθάρματα!!



Οσοι χτυπουν δεκαρακια να πατησουν στις συνελευσεις μηπως και σταματησουμε να τα σκατωνουμε....Και ενα φυτο δε θα ναι απαραιτητα το μελλοντικο μας αφεντικο..Εγω παντως δε θα θελα για αφεντικο μια μηχανη διαβασματος και μονο...

Εγω πάλι δεν θα' θελα καθόλου...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Ας περασουμε και ας τα κανουν οτι θελουν :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Ας περασουμε και ας τα κανουν οτι θελουν :D

συμφωνω ε ρε ξύσιμο που θα πεσει φετος ολο θα καθομαστε:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
με το συνδικαλισμο αναφερομουν στις συνελευσεις. οταν δεν ξερεις, δεν ασχολεισαι ψαρωνεις ευκολα. δε ξεσηκωνεσαι, δε φωναζεις σε ξενα λημερια... εντελως παριζακι δηλαδη. απο ενα σημειο κ μετα δεν αξιζει να σπας το κεφαλι σου. περνανε καλα με με τ' αγγουρι απο πισω; οκ. ακομη και για ελευθερια να παλεψεις, αν δε γουσταρεις το βλεπεις σαν αγγαρεια.

Μα ο συνδικαλισμός δεν θα πρέπει να είναι ευχάριστος.Κανένας όταν ως 18χρονος μπαίνει στη σχολή του,δεν είναι εξοικειωμένος με μεγάλα κοινά,ώστε να μιλάει άνετα σε μια συνέλευση,εκτός και αν μιλάμε για την Hannah Montana.Απλά μια μέρα,βρίσκεις τ'αρχίδια σου,παίρνεις το μικρόφωνο και χώνεις.Και αν στο κάτω κάτω είσαι τόσο μικραρχίδης και δεν τα βρίσκεις με τίποτε,μπορείς να συμμετάσχεις διαφορετικά,με την ψήφο σου ή με τη συμμετοχή στην κατάθεση ενός πλαισίου.

Θα μου πεις συγκεκριμένα σημεία του -στο έχω ζητήσεις τουλάχιστον δύο ακόμη φορές- που θεωρείς ότι αναβαθμίζουν την τριτοβάθμια εκπαίδευση; Θεωρείς ότι αυτά (τα οποία είναι πολύ λίγα κατ' εμέ) είναι αρκετά για να δεχθούμε το σύνολο του νομοσχεδίου με τα δεινά που φέρνει;
Και αν η άποψή σου ταυτίζεται σε γενικές γραμμές με τη δική μου, δηλαδή ότι κάποια θετικά υπάρχουν (ένα - δυο), αλλά όλα τα άλλα είναι αρνητικά, τότε τι προτείνεις να κάνουμε (φοιτητές, καθηγητές και όλοι οι εμπλεκόμενοι) ως μέλη της πανεπιστημιακής κοινότητας;

Γιατί,πότε έχει μιλήσει συγκεκριμένα και έχει προτείνει τίποτα?Τι ζητάς και εσύ...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,842 μηνύματα.
έλα ντε...τι λέει και ο Mr Crowley που το παίζει ρούφεν επαναστάτης και καλά..γιατί φοιτητής ΑΠΘ, ιατρικής και πνεύμα είναι πολύ «μουρ» και στις γκόμενες, ώστε αύριο να το παίζει μορφωμ-ένος στον κοινωνικό περίγυρο με τις ημιαγγλικές λέξεις, τις επαναστάσεις ήμουν και εγώ εκεί στα νιάτα μου πριν το γυρίσει στα 45 του σε καπισταλιστικό σοσιαλισμό, τον αχταρμά ιατρομαθηματικοφιλοσοφομηχανικοσοσιαλιστικοαναρχοκομμονιστικών γνώσεων..

αυτά τα μορφωμ- φοβάμαι περισσότερο από τις κομματικές νεολαίες, διότι οι κομματικές νεολαίες αγωνίζονται για κάποιον ορατό στόχο με κοινωνικά οφέλη, την προσωπική καρέκλα τους..τα μορφωμ- για ποιο λόγο φωνάσκουν;

η ιστορία έχει δείξει ότι στην Ελλάδα, ποτέ τα μορφωμ- δεν ήθελαν να μπουν υποδομές για να μπορούν τα ίδια να χαίρονται στο δικαίωμα στην ελευθερία της αρλούμπας με ιδεολογικούς υπασπιστές ηλιθιότερους αυτών με επιζήμιες συνέπειες στην κοινωνική, οικονομική, βιομηχανική και τεχνολογική πρόοδο της χώρας

πάντα αμφιλεγόμενος αγώνας για μια κοινωνία βλακείας, ζούγκλας και κλανομαγκιάς..χωρίς ρεαλιστικές αντιπροτάσεις όταν υπάρχει αστρονομικό χρέος

Πάμε τώρα στα επίκαιρα: στο Νομοσχέδιο.
Θα μου πεις συγκεκριμένα σημεία του -στο έχω ζητήσεις τουλάχιστον δύο ακόμη φορές- που θεωρείς ότι αναβαθμίζουν την τριτοβάθμια εκπαίδευση; Θεωρείς ότι αυτά (τα οποία είναι πολύ λίγα κατ' εμέ) είναι αρκετά για να δεχθούμε το σύνολο του νομοσχεδίου με τα δεινά που φέρνει;
Και αν η άποψή σου ταυτίζεται σε γενικές γραμμές με τη δική μου, δηλαδή ότι κάποια θετικά υπάρχουν (ένα - δυο), αλλά όλα τα άλλα είναι αρνητικά, τότε τι προτείνεις να κάνουμε (φοιτητές, καθηγητές και όλοι οι εμπλεκόμενοι) ως μέλη της πανεπιστημιακής κοινότητας;

Να δούμε πρώτα το Γιάννη και μετά να τον βαπτίσουμε Γιάννη. Μην ξεχνάς ότι πολλά νομοσχέδια ή νόμοι πλαίσια στην χώρα μας, ειδικά στην χώρα μας, ξαναειδικά στην χώρα μας, ξαναξαναξαναειδικά στην χώρα μας, αλλιώς είναι διατυπωμένα στα χαρτιά και αλλιώς εφαρμόζονται ή αποδίδουν στην πράξη. Κρατάω επιφυλάξεις ως προς την κατά γράμμα υλοποίηση του συγκεκριμένου νομοσχεδίου στην πράξη, γιατί δεν έχω δείγματα γραφής ότι μέχρι και το 2011, οι νόμοι στην χώρα μας τηρούνται όπως αυτοί διατυπώνονται στους κώδικες και στα δίκαια. Υπάρχει μια νομολατρεία διογκωμένη από τα ΜΜΕ και την κοινωνική ή πολιτική ζωή του τόπου. Μια Μαϋρερική νομολατρεία και Ροβεσπιερική δήθεν νομοφρενίτιδα με γραφειοκρατικό κουστούμι που δεν με αφήνει να δω παραπέρα. Δεν έχω δείγματα γραφής ώστε να πεισθώ. Όμως μπορώ να περιμένω να δω τον Γιάννη και στο τέλος να τον ξουρίσω άμα λάχει..Δεν θέλω να προτρέχω και να βγάζω συμπεράσματα για πιθανοτικά ενδεχόμενα, γιατί οι νόμοι στην χώρα μας είναι μόνο πιθανοτικές συνθήκες. Ποτέ δεν έγιναν εφαρμόσιμες..:)

Υ.Γ.: Σκέφτηκες ότι αυτοί που έχουν εξασφαλίσει το πτυχίο με σχετικά καλό βαθμό ίσως έκαναν πολύ μεγαλύτερη προσωπική προσπάθεια από άλλους; Ότι ίσως έχουν φτύσει αίμα; Ή μήπως νομίζεις ότι και αυτοί διεφθαρμένοι είναι;

Τα περί βαθμών και λοιπά ως μεγαλύτερος σε ηλικία, άσε με να έχω μια άποψη ότι εκτός των όσων αξίζουν πραγματικά, υπάρχουν και οι άλλοι. Δυστυχώς πολλές φορές το αίμα δεν πληρώνεται όσο αξίζει γιατί η ίδια η ζωή είναι άδικη και σκληρή. Γιατί προσωπικά γνωρίζω τι σημαίνει μεγάλη προσπάθεια. Μέχρι και βιταμίνες έχουν φτάσει να παίρνουν κάποιοι φοιτητές για να αντέξουν την κόπωση από την ένταση των σπουδών και των εξετάσεων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

BingoBingi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BingoBingi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Αναρτήθηκε καταγγελία στο τρομακτικό από Ήπειρο, ότι η Διαμαντοπούλου κλίνει και το τελευταίο Ελληνικό σχολείο πάνω εκεί, στην Κορυτσά.. Αντιθέτως χρηματοδοτούν την μουσουλμανική μειονότητα και το κοράνι. Μερικά παιδιά φέτος δεν θα είναι χωρίς βιβλία, αλλά και χωρίς σχολείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alchemia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η alchemia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Καλά το ότι κάποιος έκανε μια ανωνυμη καταγγελία δε σημαίνει και οτι ισχύει.
Το βλέπω πολύ δυσκολο να κλέισουν το ελληνικό σχολείο. Οσο για την μουσουλμανικη μειονότητα γιατι να μην τη χρηματοδοτήσουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Να δούμε πρώτα το Γιάννη και μετά να τον βαπτίσουμε Γιάννη. Μην ξεχνάς ότι πολλά νομοσχέδια ή νόμοι πλαίσια στην χώρα μας, ειδικά στην χώρα μας, ξαναειδικά στην χώρα μας, ξαναξαναξαναειδικά στην χώρα μας, αλλιώς είναι διατυπωμένα στα χαρτιά και αλλιώς εφαρμόζονται ή αποδίδουν στην πράξη. Κρατάω επιφυλάξεις ως προς την κατά γράμμα υλοποίηση του συγκεκριμένου νομοσχεδίου στην πράξη, γιατί δεν έχω δείγματα γραφής ότι μέχρι και το 2011, οι νόμοι στην χώρα μας τηρούνται όπως αυτοί διατυπώνονται στους κώδικες και στα δίκαια. Υπάρχει μια νομολατρεία διογκωμένη από τα ΜΜΕ και την κοινωνική ή πολιτική ζωή του τόπου. Μια Μαϋρερική νομολατρεία και Ροβεσπιερική δήθεν νομοφρενίτιδα με γραφειοκρατικό κουστούμι που δεν με αφήνει να δω παραπέρα. Δεν έχω δείγματα γραφής ώστε να πεισθώ. Όμως μπορώ να περιμένω να δω τον Γιάννη και στο τέλος να τον ξουρίσω άμα λάχει..Δεν θέλω να προτρέχω και να βγάζω συμπεράσματα για πιθανοτικά ενδεχόμενα, γιατί οι νόμοι στην χώρα μας είναι μόνο πιθανοτικές συνθήκες. Ποτέ δεν έγιναν εφαρμόσιμες..:)
Δηλαδή αυτό που μου λες τώρα είναι ότι συμφωνείς ότι το νομοσχέδιο δεν είναι θετικό, αλλά ελπίζεις στο να μην εφαρμοστεί, αφού ελάχιστοι νόμοι εφαρμόζονται στην Ελλάδα;
Συγγνώμη, αλλά δεν είναι λογικό να στηριχθούμε εκεί. Το Ν/Σ το έχουμε, ξέρουμε τι ακριβώς λέει, είναι κατά βάσιν αρνητικό για την τριτοβάθμια εκπαίδευση και δεν μπορούμε να στηριχθούμε στη μοίρα για να μην εφαρμοστεί.
Το έχεις κάνει στα σχολικά σου χρόνια το ποίημα του Βάρναλη «Οι μοιραίοι». Θυμάσαι φαντάζομαι και την κεντρική ιδέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BingoBingi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BingoBingi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Καλά το ότι κάποιος έκανε μια ανωνυμη καταγγελία δε σημαίνει και οτι ισχύει.
Το βλέπω πολύ δυσκολο να κλέισουν το ελληνικό σχολείο. Οσο για την μουσουλμανικη μειονότητα γιατι να μην τη χρηματοδοτήσουν;


https://filologos10.wordpress.com/2011/08/04/η-διαμαντοπουλου-κλεινει-το-ελληνικο/

https://www.inews.gr/62/i-diamantopoulou-kleinei-to-elliniko-scholeio-stin-korytsa.htm

https://www.voria.gr/index.php?module=news&func=display&sid=57421&types=seleo

https://www.ethnosnews.com/2011/08/η-διαμαντοπουλου-κλεινει-το-ελληνικο-2/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stella_ch

Νεοφερμένος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top