Καφετέρια του iSchool

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
1594589837309.png
 

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
To βράδυ δεν θα έπρεπε να γίνεται μπαρ? Χοχοχοχοχοχο
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Κάτι τέτοια βλέπω και με πιάνει ο διάολος!
΄Ετσι μου ΄ρχεται ν΄αρχίσω να τρώω ασύστολα μέχρι να γίνω τετράπαχη μόνο και μόνο για να μπορώ να ξεφτιλίσω όποιον τολμήσει να μου πει οτιδήποτε σχετικό!
Μετά σκέφτομαι τον κόπο που θα πρέπει να κάνω για να επανέλθω και λέω άστο καλύτερα, θα κατακεραυνώνω όσους σχολιάζουν υποτιμητικά τις άλλες χοντρές! (Κόταααααα!)
Πάντως ειλικρινά τώρα πέρα από τ΄αστεία, είναι απαράδεκτη αυτή η κατάσταση!
 

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά τι κάνετε; :)

Πώς περνάτε; Έχετε φύγει διακοπές;

Εγώ είπα να κάνω ένα διάλειμμα από το διάβασμά μου, κάποιες μέρες για να ξεκουραστώ μιας και μου μένει ένα μάθημα ακόμα για να βγάλω την ύλη και μετά επαναλήψεις! :redface:
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλημέρα παιδιά τι κάνετε; :)

Πώς περνάτε; Έχετε φύγει διακοπές;

Εγώ είπα να κάνω ένα διάλειμμα από το διάβασμά μου, κάποιες μέρες για να ξεκουραστώ μιας και μου μένει ένα μάθημα ακόμα για να βγάλω την ύλη και μετά επαναλήψεις! :redface:

Καλημέρα Σοφούλα!
Ακόμα στην Αθήνα είμαι λόγω υποχρεώσεων και έχω φτάσει στα όριά μου!
Προσπαθώ να συγκεντρωθώ για να προχωρήσω γρηγορότερα αλλά δυστυχώς δεν το καταφέρνω πάντα.
Θα γίνουν όμως! Δεν είναι στο χέρι τους!
Συγχαρητήρια για το σημείο στο οποίο βρίσκεσαι στην προετοιμασία σου για τις κατατακτήριες.
Σου το έχω ξαναπεί ότι είμαι σίγουρη ότι θα σκίσεις!
Σου εύχομαι καλές διακοπές και καλή ξεκούραση!
΄Αντε και στα δικά μας!
 

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
Καλησπέρα στην παρέα..έχει κανείς να προτείνει κάτι να κάνω μέχρι να μπω στην Αστυφυλάκων μέσα Οκτώβρη;Κάθε μέρα Σπίτι βαριέμαι και η παρέα μου άλλος λείπει για εκπαίδευση άλλος διακοπές κτλ γιατί είμαστε και μικρό μέρος και όλοι μένουν στις πόλεις τους
 

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Καλημέρα Σοφούλα!
Ακόμα στην Αθήνα είμαι λόγω υποχρεώσεων και έχω φτάσει στα όριά μου!
Προσπαθώ να συγκεντρωθώ για να προχωρήσω γρηγορότερα αλλά δυστυχώς δεν το καταφέρνω πάντα.
Θα γίνουν όμως! Δεν είναι στο χέρι τους!
Συγχαρητήρια για το σημείο στο οποίο βρίσκεσαι στην προετοιμασία σου για τις κατατακτήριες.
Σου το έχω ξαναπεί ότι είμαι σίγουρη ότι θα σκίσεις!
Σου εύχομαι καλές διακοπές και καλή ξεκούραση!
΄Αντε και στα δικά μας!

Καλημέρα :redface:
Ωχ, σου πέσανε πολλά μαζί; Ελπίζω να καταφέρεις να ξεφύγεις λίγο, χρειάζεσαι ξεκούραση για να αντέξεις μετά, να γεμίσεις μπαταρίες! Όλα θα γίνουν το πιστεύω, βήμα βήμα δεν μπορούμε όλα μαζί και σίγουρα δεν μπορούμε να τα ελέγχουμε όλα! Σε ευχαριστώ πολύ, η αλήθεια είναι ότι δεν θα έκανα διάλειμμα, αν δεν περίμενα να μου έρθει το βιβλίο, αλλά νομίζω πως είναι η κατάλληλη περίοδος σχεδόν στην μέση του καλοκαιριού να κάνω ένα διάλειμμα, αν και τώρα που κάνω διάλειμμα με αγχώνει το διάλειμμα χδ :laugh: Αλλά πάντα προσπαθώ να επαναφέρω τον εαυτό μου στο εδώ και τώρα και να τροποποιώ μη βοηθητικές σκέψεις και αυτό με βοηθάει πολύ! Μακάρι ...μακάρι τον Φλεβάρη που θα βγουν τα αποτελέσματα να χαρώ και εγώ! :)
Να σαι καλά επίσης το συντομότερο δυνατόν το αξίζεις και είμαι σίγουρη ότι και εσύ θα φτάσεις εκεί που ονειρεύεσαι και στην καλύτερη εκδοχή του εαυτού σου! <3
 

Scott

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scott αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Κοίτα, με αυτό και συμφωνώ και διαφωνώ. Δηλαδή, συμφωνώ με το ότι εν γένει είναι δύσκολες αυτές οι αλλαγές - για απομονωμένες κοινότητες σίγουρα περισσότερο από ότι για άλλες - ωστόσο, σε βάθος μίας γενιάς, μπορώ να πω ότι όντως υπάρχουν αλλαγές. Εκτός από την οικογένεια και την κοινότητα στο σύνολό της που διαμορφώνει ήθη, παίζουν ρόλο πάντα και οι ευρύτερες καταστάσεις. Ας πούμε, ο παππούς μου, αλλά και ο αδερφός του και τα άλλα μέλη της ίδιας γενιάς στο χωριό θεωρούσαν απαράδεκτο το να πάρεις κάτι από κάποιον άλλο άνθρωπο χωρίς πρώτα να ρωτήσεις. Από τσάπα μέχρι έκταση για εποχική καλλιέργεια.

Ωστόσο, με την ερημοποίηση που επέρχεται με τα χρόνια και με την έλευση της νέας γενιάς στο χωριό - κάποια από τα παιδιά αυτών των ανθρώπων που αποφάσισαν να μείνουν στο χωριό, δηλαδή - αυτό έχει χαλαρώσει τελείως. Μπορεί στον παππού μου να μην άρεσε που ο ανιψιός του έμπαινε στην αποθήκη ή στον παλιό μύλο και έπαιρνε διάφορα πράγματα χωρίς να ρωτήσει - κι ας τα επέστρεφε, μετά. Αυτό δεν ήταν κάτι που αυτά τα παιδιά έμαθαν από τις οικογένειές τους αλλά που προέκυψε σαν συμπεριφορά που πλέον η νέα γενιά αποδέχεται ως ορθή και ηθική κ.λπ..

Έτσι όπως βλέπω την κατάσταση εκεί πάνω, μου φαίνεται, εκ των υστέρων, αναμενόμενη εξέλιξη, δεδομένου ότι κανείς δεν ερχόταν να διεκδικήσει κληρονομιές πάνω στα κατσάβραχα, με αποτέλεσμα αυτά τα σπίτια/χωράφια/αποθήκες να μένουν ουσιαστικά ξέφραγα αμπέλια. Μπορεί οι παλιά γενιά να μην έκανε τέτοιες ενέργειες γιατί δεν άρμοζαν με τα δικά τους πρότυπα και τη δική τους ηθική, αλλά η νέα γενιά το έκανε και, μάλιστα, αυτή η συμπεριφορά γενικεύτηκε και πέρα από τα άδεια σπίτια ως κάτι το σχεδόν καθολικά αποδεκτό. Όταν του ανιψιού του παππού μου του παίρνουν κάτι χωρίς να τον ρωτήσουν δεν πολυασχολείται. Χαρακτηριστικά μου είχε πει κάποτε: «Εδώ όλα είναι σε όλους κάπως πια. Το τσαπί αυτό σήμερα το έχω εγώ, αύριο θα το πάρει ο άλλος, μεθαύριο η άλλη, θα γυρίσει σε μένα στο τέλος». Εμένα μου φαίνεται παράξενο, και στον παππού μου και στη γενιά του φαινόταν και είναι όντως μεγάλη μεταβολή για διαφορά μίας γενιάς - ή, τουλάχιστον, μου φαίνεται εμένα.

Όπως και αν έχει, εν γένει, νομίζω ότι δεν αλλάζουν εύκολα οι κλειστές και τοπικά περιορισμένες κοινωνίες, αλλά αυτό χωράει πάρα πολλές εξαιρέσεις και συζήτηση - καλή ώρα.
Ας μην περιοριζόμαστε μόνο στις "μικρές κλειστές κοινωνίες",η αλήθεια είναι ότι και στις μεγαλουπόλεις υπάρχουν τα "σπορ" του κουτσομπολιού,της κατινιάς,του παπατζή,κλπ.
Βέβαια,η μόνη διαφορά είναι ότι τον χωριάτη τον ξέρεις,τον άλλον όχι 😋
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλησπέρα στην παρέα..έχει κανείς να προτείνει κάτι να κάνω μέχρι να μπω στην Αστυφυλάκων μέσα Οκτώβρη;Κάθε μέρα Σπίτι βαριέμαι και η παρέα μου άλλος λείπει για εκπαίδευση άλλος διακοπές κτλ γιατί είμαστε και μικρό μέρος και όλοι μένουν στις πόλεις τους
Τι θα έλεγες να αρχίσεις γυμναστήριο/γυμναστική; 😉
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Ας μην περιοριζόμαστε μόνο στις "μικρές κλειστές κοινωνίες",η αλήθεια είναι ότι και στις μεγαλουπόλεις υπάρχουν τα "σπορ" του κουτσομπολιού,της κατινιάς,του παπατζή,κλπ.
Βέβαια,η μόνη διαφορά είναι ότι τον χωριάτη τον ξέρεις,τον άλλον όχι 😋

Εντάξει, στις πιο μεγάλες πόλεις οι αποστάσεις μεταξύ των ανθρώπων είναι πιο μεγάλες και δεν έχουν τον ίδιο χαρακτήρα όλα αυτά όπου και όταν συμβαίνουν.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ας μην περιοριζόμαστε μόνο στις "μικρές κλειστές κοινωνίες",η αλήθεια είναι ότι και στις μεγαλουπόλεις υπάρχουν τα "σπορ" του κουτσομπολιού,της κατινιάς,του παπατζή,κλπ.
Βέβαια,η μόνη διαφορά είναι ότι τον χωριάτη τον ξέρεις,τον άλλον όχι 😋

Πες μου πόσο συχνό φαινόμενο είναι σε μια πολυκατοικία με πχ 20 διαμερίσματα, να γνωρίζονται οι ένοικοι μεταξύ τους και να τύχει ν΄ανταλλάξουν δυο κουβέντες αν διασταυρωθούν;
Εγώ θα απαντούσα ότι είναι ελάχιστες οι περιπτώσεις που συμβαίνει αυτό.
Αν δεν γνωρίζονται λοιπόν, τι να κουτσομπολέψουν;
Οι μεγαλουπόλεις προσφέρουν ανωνυμία που προσωπικά την προτιμώ.
 

Scott

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scott αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Πες μου πόσο συχνό φαινόμενο είναι σε μια πολυκατοικία με πχ 20 διαμερίσματα, να γνωρίζονται οι ένοικοι μεταξύ τους και να τύχει ν΄ανταλλάξουν δυο κουβέντες αν διασταυρωθούν;
Εγώ θα απαντούσα ότι είναι ελάχιστες οι περιπτώσεις που συμβαίνει αυτό.
Αν δεν γνωρίζονται λοιπόν, τι να κουτσομπολέψουν;
Οι μεγαλουπόλεις προσφέρουν ανωνυμία που προσωπικά την προτιμώ.
Κάπου κάπου θα είναι καμία γρία χαχαχ 😂.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Στην Αθήνα, Θεσσαλονίκη πας, αν θέλεις αέρα ελευθερίας που δεν προσφέρει η επαρχία, λόγω των βλεμμάτων των γνωστών, σε κάθε πέτρα που σηκώνεις.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αγαπημένα μου παιδάκια, μικρότερα και μεγαλύτερα,
ήρθε επιτέλους και για μένα η πολυπόθητη ώρα των διακοπών!
Με την ευκαιρία αυτή θα ήθελα να σας ευχηθώ
ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ!!!
Να ξεκουραστείτε, ν΄απολαύσετε τον ήλιο και τη θάλασσα, να ξενοιάσετε, να διασκεδάσετε, να ρομαντζάρετε, να διαβάσετε ωραία βιβλία, ν΄ακούσετε ωραίες μουσικούλες και να δείτε ωραίες ταινίες στα υπέροχα θερινά σινεμά!!!

1596786095377.png
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Αγαπημένα μου παιδάκια, μικρότερα και μεγαλύτερα,
ήρθε επιτέλους και για μένα η πολυπόθητη ώρα των διακοπών!
Με την ευκαιρία αυτή θα ήθελα να σας ευχηθώ
ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ!!!
Να ξεκουραστείτε, ν΄απολαύσετε τον ήλιο και τη θάλασσα, να ξενοιάσετε, να διασκεδάσετε, να ρομαντζάρετε, να διαβάσετε ωραία βιβλία, ν΄ακούσετε ωραίες μουσικούλες και να δείτε ωραίες ταινίες στα υπέροχα θερινά σινεμά!!!

View attachment 70458
Καλή ξεκούραση Λένω μου! Να απολαύσεις τις διακοπές σου και να περάσεις πολύ όμορφα! :clapping:
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Αγαπημένα μου παιδάκια, μικρότερα και μεγαλύτερα,
ήρθε επιτέλους και για μένα η πολυπόθητη ώρα των διακοπών!
Με την ευκαιρία αυτή θα ήθελα να σας ευχηθώ
ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ!!!
Να ξεκουραστείτε, ν΄απολαύσετε τον ήλιο και τη θάλασσα, να ξενοιάσετε, να διασκεδάσετε, να ρομαντζάρετε, να διαβάσετε ωραία βιβλία, ν΄ακούσετε ωραίες μουσικούλες και να δείτε ωραίες ταινίες στα υπέροχα θερινά σινεμά!!!

View attachment 70458

Καλά έχω χρόνια να πάω Θάλασσα....τα θερινά Cinema λειτουργούν ακόμα ; Πίστευα πως λόγω Covid 19 δεν λειτουργούν.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Απαγορεύεται η κυκλοφορία από τις 12.30 τα μεσάνυχτα μέχρι τις 5 το πρωί.
Η ώρα γύρισε μια ώρα πίσω με αποτέλεσμα σήμερα ο ήλιος να δύει στις 5.30 το απόγευμα.
Τα Χριστούγεννα που τόσο πολύ μου αρέσει να βγαίνω τις νύχτες στη στολισμένη Αθήνα, θα τα περάσω όπως και όλοι μας μέσα στο σπίτι.
Μηδενί συμφοράν ονειδίσης. Κοινή γαρ η τύχη και το μέλλον αόρατον. Αυτό το αόρατο μέλλον σε ο,τι αφορά την πανδημία, δεν είναι δυνατόν να μην σου προκαλεί το λιγότερο ανησυχία.
Χρειάζονται μεγάλα αποθέματα αισιοδοξίας για ν΄αντιμετωπίσεις μια τελείως διαφορετική καθημερινότητα απ΄ αυτή που βίωνες χωρίς περιορισμούς όπως εσύ ήθελες πριν κάποιους μήνες!
Γενικά είμαι αισιόδοξη αλλά κάποιες σκέψεις δεν μπορώ να μην τις κάνω!
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Απαγορεύεται η κυκλοφορία από τις 12.30 τα μεσάνυχτα μέχρι τις 5 το πρωί.
Η ώρα γύρισε μια ώρα πίσω με αποτέλεσμα σήμερα ο ήλιος να δύει στις 5.30 το απόγευμα.
Τα Χριστούγεννα που τόσο πολύ μου αρέσει να βγαίνω τις νύχτες στη στολισμένη Αθήνα, θα τα περάσω όπως και όλοι μας μέσα στο σπίτι.
Μηδενί συμφοράν ονειδίσης. Κοινή γαρ η τύχη και το μέλλον αόρατον. Αυτό το αόρατο μέλλον σε ο,τι αφορά την πανδημία, δεν είναι δυνατόν να μην σου προκαλεί το λιγότερο ανησυχία.
Χρειάζονται μεγάλα αποθέματα αισιοδοξίας για ν΄αντιμετωπίσεις μια τελείως διαφορετική καθημερινότητα απ΄ αυτή που βίωνες χωρίς περιορισμούς όπως εσύ ήθελες πριν κάποιους μήνες!
Γενικά είμαι αισιόδοξη αλλά κάποιες σκέψεις δεν μπορώ να μην τις κάνω!
Σε καταλαβαίνω, Λενω...

Και για εμένα η περίοδος των γιορτών των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς είναι η ομορφότερη του χρόνου! Ο κόσμος είναι αισιόδοξος, κινείται, υπάρχει ένα κλίμα αγάπης, χαράς και αισιοδοξίας για το νέο έτος...

Είναι παράξενο που φέτος δεν θα ζήσουμε όλες αυτές τις όμορφες εκδηλώσεις και θα αρκεστουμε απλά σε ένα όμορφο οικογενειακό τραπέζι. Δυστυχώς, ο κορωνοϊός εκτός του ότι προσβάλλει το ανώτερο αναπνευστικό, "προσβάλλει" επίσης την κοινωνικοποίηση του ανθρώπου, που είναι βασικό χαρακτηριστικό της ζωής μας :(
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
@Λένω @jj! Έλα, μη μας παίρνει από κάτω, απλά θα γιορτάσουμε εναλλακτικά.

Προς ανάταση διαθέσεως και πνεύματος, παραθέτω ατάκα φίλου φυσικού για την κατάσταση:
Οι κινήσεις της κυβέρνησης απέναντι στην πανδημία είναι σαν να έχεις μία ομάδα 40 προπτυχιακών φοιτητών κοινωνιολογίας που κάθονται πάνω από έναν πυρηνικό αντιδραστήρα και ψάχνουν πώς κλείνει...
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@Μάρκος Βασίλης
Δωράκι για σένα!
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
@Μάρκος Βασίλης
Δωράκι για σένα!

Στενοχωρήθηκα πολύ που δεν ήξερα αυτό:

1603833090988.png
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top