Καφετέρια του iSchool

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έλεος τη φάγατε την Κρήτη. Κατ' αρχήν δεν είναι όλοι οι άνθρωποι στα χωριά έτσι όπως τους παρουσιάζετε. Ρέθυμνο και Ηράκλειο είναι λίγο πιο χαμηλά νοητικά κάποιοι :hehe: , όπως ακούγεται, αλλά Χανιά που έχουν συναναστραφεί με τόσο κόσμο/τουρίστες κλπ, έχουν διαφορετική σκέψη. Από τους πιο αγνούς ανθρώπους θα τους πετύχεις στα χωριά, ειδικά τα νέα παιδιά είναι πολύ καλύτερα. Στα χωριά πάνε ο ένας στο σπίτι του άλλου και βοηθάνε στις δουλειές με τραπέζωμα το μεσημέρι, αυτό πού υπάρχει στις πόλεις; Το ότι υπάρχουν οπισθοδρομικές απόψεις, ναι, αλλά σε όλο και λιγότερους.

Μακάρι, γιατί στην άλλη άκρη της Ελλάδας, στην Ήπειρο, από το κακό στο χειρότερο πάνε οι νέες γενιές στα χωριά - μιλώντας εκ πείρας. :Ρ

Πιστεύω ότι η βασική τοπική νοοτροπία δεν έχει αλλάξει τόσο στα θετικά όσο και στα αρνητικά.
Και για μην είμαι τόσο απόλυτη, ας πω καλύτερα ότι έχει αλλάξει ελάχιστα κι αυτό αναγκαστικά.
΄Εχω παραδείγματα γι αυτό που λέω.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Μπα; :shifty: Και ποιος είσαι εσύ, και με τι κριτήρια που θα ορίσεις την πιότητα ενός ανθρώπου ή μιας γενιάς;; :ropalo:

Πέρα από τον χαβαλέ, πρόσφατα είχαμε κάτι κλοπές συντάξεων στο χωριό από το καφενείο. Γενικά, το σύστημα στα εκεί χωριά έχει ως εξής: Περνάει ο ταχυδρόμος, αφήνει όλες τις συντάξεις από 2-3 γύρω χωριά στο καφενείο του πιο κεντρικού και πάνε και τις παίρνουνε τα γεροντοπαλίκαρα που κάθονται εκεί κάθε βράδυ και τις μοιράζουν. Ε, μετά από τόσα χρόνια, η νέα γενιά αποφάσισε να μπει το βράδυ μετά την άφιξη των συντάξεων και να κάνει... ανάληψη. Πάει ο όποιος ρομαντισμός έχουμε για τα αγνά κι αμόλυντα χωριά της Ηπείρου. :Ρ

Έχουν γίνει 5-10 παρόμοια την τελευταία διετία, να φανταστείς.

Κατά τα άλλα, δεν μπορώ να πω, έχουμε αρχίσει να εφαρμόζουμε και μία κολεκτιβοποίηση της γης εκεί πέρα. Με το που πεθαίνεις και δεν εμφανίζονται άτομα να διαχειριστούν την κληρονομιά, όλα και μετακινούνται οι φράχτες, όλο και πληθαίνουν τα ζώα που τρώνε κάστανα από τα χωράφια του γείτονα μόνο, όλα και βλέπεις κάτι εκτροπές στο δίκτυο ύδρευσης άρδευσης. :Ρ

Από την άλλη, θα μπορούσα να τα δω όλα αυτά σαν την επιτομή της εφευρετικότητας. Για κάποιο λόγο και το ΕΜΠ έχει αυτό το Μ στη μέση, άλλωστε. ;)
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πέρα από τον χαβαλέ, πρόσφατα είχαμε κάτι κλοπές συντάξεων στο χωριό από το καφενείο. Γενικά, το σύστημα στα εκεί χωριά έχει ως εξής: Περνάει ο ταχυδρόμος, αφήνει όλες τις συντάξεις από 2-3 γύρω χωριά στο καφενείο του πιο κεντρικού και πάνε και τις παίρνουνε τα γεροντοπαλίκαρα που κάθονται εκεί κάθε βράδυ και τις μοιράζουν. Ε, μετά από τόσα χρόνια, η νέα γενιά αποφάσισε να μπει το βράδυ μετά την άφιξη των συντάξεων και να κάνει... ανάληψη. Πάει ο όποιος ρομαντισμός έχουμε για τα αγνά κι αμόλυντα χωριά της Ηπείρου. :Ρ

Εγώ αναφερόμουν στα ήθη των τοπικών κοινωνιών με τα οποία γαλουχείται κάθε γενιά με αποτέλεσμα να τα θεωρεί σωστά και να τα ακολουθεί κι αυτή (για τους ντόπιους μιλάω).
Δύσκολα θα προχωρήσει ένα βήμα μπροστά και ακόμα και να το κάνει, θα περάσουν πάρα πολλά χρόνια μέχρι να επέλθει μια ουσιαστική αλλαγή.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Εγώ αναφερόμουν στα ήθη των τοπικών κοινωνιών με τα οποία γαλουχείται κάθε γενιά με αποτέλεσμα να τα θεωρεί σωστά και να τα ακολουθεί κι αυτή (για τους ντόπιους μιλάω).
Δύσκολα θα προχωρήσει ένα βήμα μπροστά και ακόμα και να το κάνει, θα περάσουν πάρα πολλά χρόνια μέχρι να επέλθει μια ουσιαστική αλλαγή.

Κοίτα, με αυτό και συμφωνώ και διαφωνώ. Δηλαδή, συμφωνώ με το ότι εν γένει είναι δύσκολες αυτές οι αλλαγές - για απομονωμένες κοινότητες σίγουρα περισσότερο από ότι για άλλες - ωστόσο, σε βάθος μίας γενιάς, μπορώ να πω ότι όντως υπάρχουν αλλαγές. Εκτός από την οικογένεια και την κοινότητα στο σύνολό της που διαμορφώνει ήθη, παίζουν ρόλο πάντα και οι ευρύτερες καταστάσεις. Ας πούμε, ο παππούς μου, αλλά και ο αδερφός του και τα άλλα μέλη της ίδιας γενιάς στο χωριό θεωρούσαν απαράδεκτο το να πάρεις κάτι από κάποιον άλλο άνθρωπο χωρίς πρώτα να ρωτήσεις. Από τσάπα μέχρι έκταση για εποχική καλλιέργεια.

Ωστόσο, με την ερημοποίηση που επέρχεται με τα χρόνια και με την έλευση της νέας γενιάς στο χωριό - κάποια από τα παιδιά αυτών των ανθρώπων που αποφάσισαν να μείνουν στο χωριό, δηλαδή - αυτό έχει χαλαρώσει τελείως. Μπορεί στον παππού μου να μην άρεσε που ο ανιψιός του έμπαινε στην αποθήκη ή στον παλιό μύλο και έπαιρνε διάφορα πράγματα χωρίς να ρωτήσει - κι ας τα επέστρεφε, μετά. Αυτό δεν ήταν κάτι που αυτά τα παιδιά έμαθαν από τις οικογένειές τους αλλά που προέκυψε σαν συμπεριφορά που πλέον η νέα γενιά αποδέχεται ως ορθή και ηθική κ.λπ..

Έτσι όπως βλέπω την κατάσταση εκεί πάνω, μου φαίνεται, εκ των υστέρων, αναμενόμενη εξέλιξη, δεδομένου ότι κανείς δεν ερχόταν να διεκδικήσει κληρονομιές πάνω στα κατσάβραχα, με αποτέλεσμα αυτά τα σπίτια/χωράφια/αποθήκες να μένουν ουσιαστικά ξέφραγα αμπέλια. Μπορεί οι παλιά γενιά να μην έκανε τέτοιες ενέργειες γιατί δεν άρμοζαν με τα δικά τους πρότυπα και τη δική τους ηθική, αλλά η νέα γενιά το έκανε και, μάλιστα, αυτή η συμπεριφορά γενικεύτηκε και πέρα από τα άδεια σπίτια ως κάτι το σχεδόν καθολικά αποδεκτό. Όταν του ανιψιού του παππού μου του παίρνουν κάτι χωρίς να τον ρωτήσουν δεν πολυασχολείται. Χαρακτηριστικά μου είχε πει κάποτε: «Εδώ όλα είναι σε όλους κάπως πια. Το τσαπί αυτό σήμερα το έχω εγώ, αύριο θα το πάρει ο άλλος, μεθαύριο η άλλη, θα γυρίσει σε μένα στο τέλος». Εμένα μου φαίνεται παράξενο, και στον παππού μου και στη γενιά του φαινόταν και είναι όντως μεγάλη μεταβολή για διαφορά μίας γενιάς - ή, τουλάχιστον, μου φαίνεται εμένα.

Όπως και αν έχει, εν γένει, νομίζω ότι δεν αλλάζουν εύκολα οι κλειστές και τοπικά περιορισμένες κοινωνίες, αλλά αυτό χωράει πάρα πολλές εξαιρέσεις και συζήτηση - καλή ώρα.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όπως και αν έχει, εν γένει, νομίζω ότι δεν αλλάζουν εύκολα οι κλειστές και τοπικά περιορισμένες κοινωνίες, αλλά αυτό χωράει πάρα πολλές εξαιρέσεις και συζήτηση - καλή ώρα.

Σίγουρα εσύ ξέρεις καλύτερα!
Απλά αυτό το παράδειγμα με την τσάπα ίσως, όπως είπες κι εσύ, το "υπαγόρευσε" η αλλαγή της κτηματικής κατάστασης.
Εγώ μιλάω για τις διαπροσωπικές σχέσεις.
Πχ μπορεί εύκολα ένα κορίτσι να δημιουργήσει έναν φανερό δεσμό με ένα αγόρι;
Αν χωρίσουν και προχωρήσει σε έναν νέο δεσμό, πώς θα αντιμετωπιστεί;
Θα μπορούσε ένα νέο ζευγάρι να συζήσει χωρίς πρόβλημα;
Η επιλογή ενός αγοριού να παντρευτεί το κορίτσι που διάλεξε (και το αντίστροφο) είναι εύκολη ή υπαγορεύεται από κάποιους "πατροπαράδοτους" κανόνες;
Πόσο εμπλέκονται οι γονείς, οι παππούδες και γενικά το σόι στις αποφάσεις ενός νέου ανθρώπου;
Πώς αντιμετωπίζεται το διαζύγιο;
΄Οταν λένε ότι η τοπική κοινωνία έχει "καλή εντύπωση" για κάποιον, τι ακριβώς εννοούν;
Αν κάποιος άνθρωπος παρεκκλίνει του "πρέποντος" από ποιον μπορεί να βρει υποστήριξη;
Τι ρόλο παίζουν τα τοπικά "κοινωνικά στερεότυπα";
Καμουφλάρονται οι άνθρωποι προκειμένου να είναι αποδεκτοί;
Κτλ, κτλ

(Είδες που όταν μένεις μόνος σου στην Αθήνα το τριήμερο εκτός το ότι έχεις όλο το σπίτι στη διάθεσή σου και την εύκολη κυκλοφορία στους δρόμους, το ρίχνεις και στην φιλοσοφία!)
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ξέρει κανείς με ποιον τρόπο λειτουργούν οι υπηρεσίες διαφημίσεων;
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Ξέρει κανείς με ποιον τρόπο λειτουργούν οι υπηρεσίες διαφημίσεων;
Εννοείς στο διαδίκτυο ή το πώς δουλεύουν οι διαφημιστικές εταιρείες εν γένει; (Τηλεόραση, ραδιόφωνο, αφίσες, κλπ)
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Ξέρει κανείς με ποιον τρόπο λειτουργούν οι υπηρεσίες διαφημίσεων;

Σε κάθε περίπτωση γίνεται ένα trimming στο τι θα δεις - δεν είναι, με άλλα λόγια, όλα ισοπίθανα. Ωστόσο, αν έχεις - ως κάτοικος ΕΕ - κάνει τις απαραίτητες αλλαγές στις ρυθμίσεις απορρήτου σου τότε αυτή η στόχευση θα περιορίζεται σε κάτι χαζομάρες του τύπου μέρος, ώρα και άλλα χαζά δημογραφικά. Αν, ωστόσο, δεν έχεις πειράξει την default πολιτική και έχεις δώσει consent σε διάφορα, τότε ενδεχομένως να βλέπεις πολύ πιο σχετικές διαφημίσεις -με τη δραστηριότητά σου κ.λπ.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εννοείς στο διαδίκτυο ή το πώς δουλεύουν οι διαφημιστικές εταιρείες εν γένει; (Τηλεόραση, ραδιόφωνο, αφίσες, κλπ)
Σε κάθε περίπτωση γίνεται ένα trimming στο τι θα δεις - δεν είναι, με άλλα λόγια, όλα ισοπίθανα. Ωστόσο, αν έχεις - ως κάτοικος ΕΕ - κάνει τις απαραίτητες αλλαγές στις ρυθμίσεις απορρήτου σου τότε αυτή η στόχευση θα περιορίζεται σε κάτι χαζομάρες του τύπου μέρος, ώρα και άλλα χαζά δημογραφικά. Αν, ωστόσο, δεν έχεις πειράξει την default πολιτική και έχεις δώσει consent σε διάφορα, τότε ενδεχομένως να βλέπεις πολύ πιο σχετικές διαφημίσεις -με τη δραστηριότητά σου κ.λπ.

Εννοώ με ποια κριτήρια πετάγονται οι διαφημίσεις όταν μπαίνεις σ΄ένα σάιτ.
Μου βγαίνουν κάποιες που δεν έχουν καμία σχέση με τη δραστηριότητά μου.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Οι διαφημίσεις που εμφανίζονται, επηρεάζονται όχι μόνο από το τι ψάχνεις στο διαδίκτυο (τα cookies [retargeting advertisment]), αλλά και από αυτά που γράφουμε οι υπόλοιποι και διαβάζεις εσύ (π.χ. εδώ στο forum). Επίσης, επηρεάζεται και από τη σύνδεση στο διαδίκτυο, αν κάποιος συνδέεται από το ίδιο wifi με εσένα και ψάχνει κάτι, εμφανίζονται και σε εσένα διαφημίσεις παρόμοιες. Από τις διαφημίσεις, που υπάρχουν εντός των video και ταινιών που παρακολουθείς, εμφανίζονται παρόμοιες και σε εσένα. Μπορεί εσύ, δηλαδή, άμεσα να μην έψαξες κάτι, αλλά έμμεσα ο αλγόριθμος και το λογισμικό έχει συλλέξει πληροφορίες, που δεν έδωσες εσύ βαρύτητα. Μπορεί να άνοιξες εδώ ένα θέμα και σε ένα σχόλιο να μιλάνε για το Χ προϊόν ή την Ψ υπηρεσία, εσύ να μην το παρατήρησες καν το σχόλιο, το σύστημα όμως το έπιασε.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι διαφημίσεις που εμφανίζονται, επηρεάζονται όχι μόνο από το τι ψάχνεις στο διαδίκτυο (τα cookies [retargeting advertisment]), αλλά και από αυτά που γράφουμε οι υπόλοιποι και διαβάζεις εσύ (π.χ. εδώ στο forum).

Μπορεί να άνοιξες εδώ ένα θέμα και σε ένα σχόλιο να μιλάνε για το Χ προϊόν ή την Ψ υπηρεσία, εσύ να μην το παρατήρησες καν το σχόλιο, το σύστημα όμως το έπιασε.

Ζήτω που καήκαμε!
Τι θα δουν άραγε ακόμα τα ματάκια μου;
Σ΄ευχαριστώ για την απάντηση αγαπητέ!
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Να σαι καλά !
Όλα τα λεφτά στη διαφήμιση παίζονται.
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Εκτός από αυτά που ανέφερε ο Viedo , να αναφέρω και γω ότι όταν πατάς αποδοχή σε Cookies σε ορισμένες ιστοσελίδες , χωρίς να το παρατηρείς κατεβαίνει spyware στον υπολογιστή σου και παρακολουθεί αυτά που πληκτρολογείς και ψάχνεις ώστε να σου βγάζει στοχευμένες διαφημίσεις. Υπάρχουν και ιστοσελίδες που πετάνε τυχαίες διαφημίσεις (πχ site που κατεβάζεις torrents) αλλά αυτά είναι ελάχιστα πλέον.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Ξέρει κανείς με ποιον τρόπο λειτουργούν οι υπηρεσίες διαφημίσεων;
Οι διαφημίσεις είναι μια ψηφιακή αγορά. Το Σαββατοκύριακο και τις βραδινές που υπάρχει μεγαλύτερη επισκεψιμότητα οι διαφημίσεις στοιχίζουν πιο πολύ. Αν ο ένας διαφημιζόμενος επιλέξει Χ ποσό και ο άλλος άλλος διαφημιζόμενος επιλέξει Χ + 10 ευρώ maximum pay per ad τότε ο αλγόριθμος τείνει θα επιλέξει το δεύτερο.

Φυσικά ο αλγόριθμος διαβάζει τα ενδιαφέροντα μας. Αν ψάχνουμε να αγοράσουμε MacBook θα εμφανιστούν διαφημίσεις laptop γιατί η υπηρεσία (google ) αυτό που στοχεύει ειναι να κλικάρει ο χρήστη πάνω τους.

Βέβαια αν αυτή η διαφορά στις αμοιβές των διαφημιζόμενων είναι τεράστια τότε ο αλγόριθμος θα ρισκάρει και θα εμφανίσει και μια διαφήμιση που δεν είναι στα ενδιαφέροντα γιατί όταν ο χρήστης κλικάρει πάνω θα κερδίσει η υπηρεσία πιο πολλά.

Τα apps και οι ιστοσελίδες δεν ξέρουν τι βλέπεις. Καταγράφονται ανώνυμα στην υπηρεσία (π.χ. google ads). Μπορείς να εμποδίσεις τη καταγραφή της πορεία σου αλλά δεν υπαρχει λόγος καθώς το αναγνωριστικό που σου κάνει tracking. H περισσότερη δουλειά μάλιστα γίνεται τοπικά μέσω cookies.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φυσικά ο αλγόριθμος διαβάζει τα ενδιαφέροντα μας. Αν ψάχνουμε να αγοράσουμε MacBook θα εμφανιστούν διαφημίσεις laptop γιατί η υπηρεσία (google ) αυτό που στοχεύει ειναι να κλικάρει ο χρήστη πάνω τους.

Σύμφωνοι! Το παραπάνω μια χαρά γίνεται αντιληπτό!
Αυτό που είναι περίεργο είναι οι παντελώς άσχετες με τη διαδικτυακή δραστηριότητά μου.
Πιθανότατα να είναι αυτό που είπε ο Viedo ότι δηλαδή αν διαβάζω ένα θέμα και αναφέρεται κάτι από άλλους, μου εμφανίζει και εμένα τη διαφήμιση που έχει σχέση με το θέμα ακόμα και αν δεν έγραψα κάτι.
 

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Λιγο ασχετο, αλλα επιτελους το ονειρο ολων των Ελληνων εκπληρωνεται.Γινομαστε αμερικα!Βεβαια στο αμερικα οι καθηγητριες συναπτουν ερωτικες σχεσεις με τους μαθητες, αλλα και παλι κανουμε βηματα προοδου!Περα απο καθε χιουμοριστικη διαθεση αυτα τα περιστατικα ειναι απλα τραγικα.Δηλαδη ποση ανωμαλια εχουν οι καθηγητες.Δεν αντιλεγω οι μαθητριες βρισκοταν σε ευαλωτη ψυχολογικη κατασταση και γενικοτερα αυτη η ηλικια ειναι πολυ περιεργη και φυσικα αυτος που εχει την ευθυνη ειναι ο καθηγητης και η μανα για παραμεληση ανηλικου, αλλα εισαι 15 χρονων δεν μπορεις να υποψιαστεις οτι κατι παραξενο τρεχει?Ελπιζω να μην εχουν "προχωρησει", καθως μετα θα τεθουν ψυχολογικα θεματα για αυτα τα παιδια.Τα λογια ειναι περιττα...
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Αυτό που είναι περίεργο είναι οι παντελώς άσχετες με τη διαδικτυακή δραστηριότητά μου.
To εξηγώ στη 3η παράγραφο.

Παράδειγμα σε προεκλογικές περιόδους Βουλευτές, κόμματα δίνουν μεγάλα ποσά (cost per ad) σε διαφήμιση, τόσο μεγάλα που o αλγόριθμος προτιμά να προβάλει τη διαφημιση του βουλευτή από ότι διαφημιση στα ενδιαφέροντα του χρήστη.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Μέσα σε όλα αυτά, μην ξεχνάμε ότι δεν υπάρχουν μόνο τα google/facebook ads κ.λπ., αλλά και εταιρείες που κάνουν συμβάσεις με ιστοσελίδες συγκεκριμένα για να προβάλλουν (για κάποια ορισμένη χρονική περίοδο, προφανώς) τα προϊόντα τους.

Επίσης, τα features που γίνονται track κατά την πλοήγησή σου στο διαδίκτυο είναι πολύ πιο περίπλοκα και εξεζητημένα, οπότε, πολλές φορές, πέφτουν και λίγο έξω - π.χ. ένα κλασσικό είναι το delay στο σκρολλάρισμα (με άλλα λόγια, που σταματάει, αναπάντεχα, να είναι ομαλό το σκρολάρισμα, που ερμηνεύεται σαν ένδειξη ότι αυτό που προβάλλεται σε εκείνο το τμήμα της οθόνης ίσως να σε ενδιαφέρει.
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Εγώ έχω απανεργοποιημενη την επιλογή να βλέπω διαφημίσεις βασισμένες στα ενδιαφέροντά μου. Αυτό γίνεται από το "google settings", που είναι σαν εφαρμογή στο app drawer των Android smartphones.

Δεν ξέρω αν είναι καλύτερο ή χειρότερο, πάντως βλέπω διαφημίσεις με "μαμάδες στην περιοχή που θέλουν να με γνωρίσουν", καθώς και διαφημίσεις για θεραπεία των μυκήτων στα πόδια...

Θα τις κρατήσω αυτές τις διαφημίσεις για όταν γίνω 70 χρονών :P
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
...πάντως βλέπω διαφημίσεις με "μαμάδες στην περιοχή που θέλουν να με γνωρίσουν", καθώς και διαφημίσεις για θεραπεία των μυκήτων στα πόδια...

Κι εγώ τα βλέπω αυτά αλλά βλέπω και κάτι άλλα σχετικά με εύκολους τρόπους αύξησης μορίων που δεν αναφέρονται στα μόρια των πανελλαδικών!!! :confused:
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top