Καφετέρια του iSchool

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Σήμερα είχα μία πάρα πολύ κουραστική μέρα!Ήταν οι εξετάσεις μου επίπεδο C1 γαλλικά.Είχε απίστευτη κίνηση στο κέντρο και για να φτάσουμε εγκαίρως αναγκαστήκαμε εγώ με τη μαμά μου να βγούμε από το αυτοκίνητο και να τρέχουμε μέσα στο κέντρο με κασετίνες και χαρτιά στο κέντρο για αρκετή ώρα(ούτε εμένα ούτε και της μαμάς μου είναι το φόρτε μας η γυμναστική).Έφτασα στις εξετάσεις λαχανιασμένος,ιδρωμένος, και φυσικά με καθυστέρηση.Ευτυχώς με δέχτηκαν γιατί δεν είχαν μοιράσει ακόμα τα θέματα αλλά εγώ ήμουν τόσο κουρασμένος που δεν μπορούσα να ανασάνω και να κρατήσω το στυλό στο χέρι-μέχρι κι η επιτιρήτρια ανυσήχησε.τεσπα μετά μου έφυγε και νομίζω πως έγραψα καλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Φυσικα. Εφοσον εγω ο ιδιος αντιληφθηκα το νοημα και ενθαρρυνθηκα για τη δικη μου ζωη, ναι για μενα ειναι ενα απο τα καλυτερα πρωτυπα της ευρωπης.
για μενα ομως δεν ειναι ενα προτυπο ...διοτι πολλα ατομα μπορουν να μπερδευτουν ...να το δουν και να νομιζουν οτι αυτο ειναι το σωστο ( για την εμφανιση μιλαω παντα)..... φυσικο στην ζωη ειναι να εισαι στραιτ ...
το να εισαι ομοφυλοφιλος δεν ειναι αρρωστο
το να εισαι τραβεστη απο αντρα σε γυναικα και να φορας μουσια ειναι .....
εγω θελω να βλεπω τα παιδια να μεγαλωνουν με σωστα προτυπα ( εσυ θα δεις αν εχεις τετοια προτυπα το αποτελεσμα)

το τραγουδι ηταν καλο και μπορουσε να εβγαινε πρωτο και χωρις αυτον τον ανθρωπο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους! Χρόνια πολλά στις μητέρες μας!
...

Και ας πω και εγώ την άποψή μου για τη χθεσινή Eurovision. Οκ το μήνυμα ξεκάθαρο με την επικοινωνιακή νίκη της Αυστρίας. Το τραγούδι για μένα ήταν μέτριο (για μένα μέσα στη δεκάδα αλλά όχι πάνω από 4η θέση). Και ας μη γελιόμαστε, χτες νίκησε ο μουσάτος και όχι το τραγούδι του. Υπήρχαν πολύ καλύτερα μουσικά κομμάτια χτες που άξιζαν την πρώτη θέση. Αλλά το φαντεζί του όλου πράγματος με την Κονσίτα Λουκάνικο πρωταγωνίστρια-στή , κέρδισε τους Ευρωπαίους. Άλλωστε ο διαγωνισμός πάντα πανηγυράκι ήταν και πανηγυράκι θα μείνει.

Δεν με ενοχλεί το γεγονός πως ο τραγουδιστής ήταν τραβεστί ή οτιδήποτε άλλο (δε ξέρω πως αποκαλούνται αυτοί οι άνθρωποι), αλλά δεν μπορώ να δεχτώ ότι χτες είδαμε μία νίκη της διαφορετικότητας. Μια νίκη επιφανειακή είδαμε, γιατί όλοι ξέρουμε πως αν ο διαγωνισμός περιλάμβανε μόνο ακουστικό κομμάτι, τότε το αποτέλεσμα θα ήταν τελείως διαφορετικό. Αυτό που εντυπωσίασε την Ευρώπη ήταν η παρουσία αυτή καθεαυτή της Κονσίτα, που ήταν ριζοσπαστική και πέρα από τα καθημερινά πλαίσια της κοινωνίας. Απλά σε ένα πανηγύρι πάντα υπάρχει η θέληση για κάτι το υπερβολικό που θα πυροδοτήσει την διασκέδαση και την χαλαρότητα της έκφρασης. Αυτό έγινε και χτες. Λίγο το μαλλί, λίγο οι πέντε μέτρα βλεφαρίδες, λίγο οι τόνοι του make up, λίγο το επιμελώς περιποιημένο μούσι σε συνδυασμό με το στήθος του πρωταγωνιστή... ε, δεν θέλει και πολύ. Οι άνθρωποι ευκαιρίες ψάχνουν να επικροτούν αθροιστικές γελοιότητες. Και όχι, δε θεωρώ γελοίους τους γκέι ή τις λεσβίες ή οτιδήποτε άλλο που κατατάσσεται σε ένα από τα δύο υπάρχοντα φύλα της φύσης. Τους θεωρώ ανθρώπους με διαφορετικές προτιμήσεις που όμως είναι είτε θηλυκά είτε αρσενικά. Δεν υπάρχει στη φύση άλλο γενετικό φύλο. Η/Ο Κονσίτα αυτοκηρύσσεται ως ύπαρξη του ουδέτερου φύλου. Όμως η φύση δεν γεννά το ουδέτερο φύλο ( ίσως σε ελάχιστες περιπτώσεις δημιουργεί τον ερμαφρόδιτο οργανισμό, αλλά ως εκεί). Ε, και δεν δέχομαι να μου προβάλλεται ως πρότυπο κάτι που δε συνάδει με την βιολογική προέλευση και την γενετική φύση. Αν είναι έτσι, ας γαλουχήσουμε τα παιδιά μας έτσι ώστε να γίνουν μελλοντικά ουδετερόφυλα. Να δούμε ,τι "συνέχεια" θα έχει το ανθρώπινο είδος; Θα υπάρξει εξέλιξη; Ότι και να πούμε η ουσία δεν αλλάζει. Αυτό που δεν είναι φυσιο-λογικό , έτσι θα παραμείνει.

Και κάτι για το 12άρι της Ελλάδας στον μουσάτο. Δύο είναι οι περιπτώσεις. Είτε
α) Πολλοί καταπιεσμένοι είμαστε ρε παιδί μου εμείς οι Έλληνες τελικά! :hmm: Θέλουμε να δείξουμε πόσο προχώ είμαστε ως λαός και γουστάρουμε το "εναλλάκτικό" ως δυτικές προσωπικότητες. Άλλο βέβαια το ότι αν μας τύχει Κονσίτα στην οικογένεια, πετάμε το δυτικό μανδύα και βάζουμε το τούρκικο φέσι.:whistle: ... Μιλάμε η ειρωνεία και το οξύμωρο σε όλο της το μεγαλείο!
Είτε
β) Γουστάρουμε το χαβαλέ και την επικρότηση του οτιδήποτε μας προκαλεί γέλωτα, γι αυτό και αντιμετωπίζουμε και τη γιουροβίζιον κατά βάθος ως ένα μεγάλο πανηγύρι που σκοπό έχει την υπερψήφιση της γελοιοποίησης. Θα ξεχάσω εγώ το 10άρι/12άρι στην Ισπανία με το Μπάιλα τσίκι τσίκι και άλλα παρόμοια; Ψηφίζουμε για το χαβαλέ στην πλειοψηφία των περιπτώσεων. Λες και στη πολιτική έχουμε άλλα μυαλά;;; ...

Του χρόνου ή δε στέλνουμε τίποτα, είτε πάμε με σχήμα Γαλάτης-Γαβαλάς-Ζαχαράτος. Φανταστείτε τον πρώτο να τραγουδάει κάτι σε στυλ "Ασπρονήσι", το δεύτερο να χορεύει, και τον Τάκη με μακρυά τουαλέτα με σκίσιμο να κάνει τα δικά του. Θα σαρώσουμε! Θα σπάσουμε όλα τα κοντέρ! Να δεις για πότε η Ευρώπη μας ανεβάζει στο σκαλί της δόξας .Χαχα.:D (Αστειεύομαι φυσικά! )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Stavri_ σε έχουν φερθεί ποτέ ρατσιστικά; Σε φάση να μη μπορείς να είσαι ο εαυτός σου από καθαρή καταπίεση;
Δεν ξέρω εγώ που έχω ζήσει έτσι και ακόμα ζω εν μέρει έτσι δεν με φάνηκε καθόλου πανηγύρι ο τύπος. Θέλει θάρρος για να είσαι έτσι και να μη σε ενοχλεί τι λένε για σένα το πιστεύω και το υποστηρίζω. Άξιζε όλο το πακέτο της Αυστρίας. Και προφανώς δεν έγινε έτσι αυτός για τις ανάγκες του σόου έτσι ήταν ως εμφάνιση ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
gate4 εγω που το συχαινομαι αυτο το ον ειμαι και συναμα ρατσιστης ? :hmm:
αν ειναι να ειμαι μονο εκει ρατσιστης οκ δεν με νοιαζει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
gate4 εγω που το συχαινομαι αυτο το ον ειμαι και συναμα ρατσιστης ? :hmm:
αν ειναι να ειμαι μονο εκει ρατσιστης οκ δεν με νοιαζει
Ξαναλέω γιάννη αν βρεθείς κάποια στιγμή να κοιτάς τον εαυτό σου στον καθρέφτη χωρίς να τον αναγνωρίζεις επειδή δέχτηκες ρατσισμό και τελικά σε κατέβαλε θα καταλάβεις για τι πράγμα μιλάω. Το έχω ζήσει, είναι άσχημο και θέλει να έχεις ψυχολογικά "αποθέματα" για να βγεις από αυτήν την κατάσταση. :)
Από εκεί και πέρα δέχομαι το ότι αυτό αισθητικά μπορεί να μη σε άρεσε. Λογικότατο και εγώ όταν τον είδα δεν είπα "τι μανάρι είναι αυτό". Ναι είναι περίεργο όμως δεν δέχομαι σε καμία περίπτωση τον όρο "φυσιολογικό". Μόνο συνηθισμένο υπάρχει φυσιολογικό όχι. (για την εμφάνιση μιλάω τώρα). Είναι άλλο να μη σε αρέσει κάτι αισθητικά και άλλο να το μισείς για αυτό μόνο. Δεν γίνεται να βλέπεις οτιδήποτε διαφορετικό και να θες να το κάψεις. Δε νομίζω εξάλλου αυτός ο άνθρωπος να κάνει κακό προσωπικά σε εσένα, στην αισθητική σου ναι μπορεί, απλά μη τον κοιτάς. :) Ο καθένας έχει δικαίωμα να είναι όπως αυτός νιώθει καλά με τον εαυτό του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Stavri_ σε έχουν φερθεί ποτέ ρατσιστικά; Σε φάση να μη μπορείς να είσαι ο εαυτός σου από καθαρή καταπίεση;

Είμαι μη νευροτυπικός άνθρωπος, έχω σύνδρομο Asperger. Και ναι. μου έχει συμβεί ουκ ολίγες φορές να καταπιέζομαι για να με "αποδεχτεί" η κοινωνία. Απλά στο κείμενό μου παραπάνω προσπάθησα να τα διαχωρίσω. Δεν είμαι κατά των ανθρώπων με ιδιαιτερότητες (ίσα ίσα είμαι υπέρ της διαφορετικότητας,άλλωστε και εγώ από μόνη μου μία ιδιαιτερότητα είμαι) , απλά πιστεύω ότι πρέπει να τις διαχειριζόμαστε τις δυσκολίες μας-ιδιαιτερότητές μας. Απλά ο προβληματισμός μου έγκειται στο κατά πόσο έναν άνθρωπος που δεν ξέρει που ανήκει (σε τι φύλο στην προκειμένη περίπτωση) μπορεί να είναι ψυχικά ισορροπημένος και να αποτελεί υγιές πρότυπο. Αυτό. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
ο καθε αθρωπος εχει δεχτει ρατσιστικα σχολεια.... αυτο που εκανε ομωςαυτο το ον δεν ειναι η απαντηση αλλα ουτε και η λυση
δεν ειναι το σωστο προτυπο ....
το μυνημα του ουγγρου για την βια γτ να μην εβγαινε πρωτο??
γτ απλα η αυστρια και η κονσιτα προκαλεσαν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Είμαι μη νευροτυπικός άνθρωπος, έχω σύνδρομο Asperger. Και ναι. μου έχει συμβεί ουκ ολίγες φορές να καταπιέζομαι για να με "αποδεχτεί" η κοινωνία. Απλά στο κείμενό μου παραπάνω προσπάθησα να τα διαχωρίσω. Δεν είμαι κατά των ανθρώπων με ιδιαιτερότητες (ίσα ίσα είμαι υπέρ της διαφορετικότητας,άλλωστε και εγώ από μόνη μου μία ιδιαιτερότητα είμαι) , απλά πιστεύω ότι πρέπει να τις διαχειριζόμαστε τις δυσκολίες μας-ιδιαιτερότητές μας. Απλά ο προβληματισμός μου έγκειται στο κατά πόσο έναν άνθρωπος που δεν ξέρει που ανήκει (σε τι φύλο στην προκειμένη περίπτωση) μπορεί να είναι ψυχικά ισορροπημένος και να αποτελεί υγιές πρότυπο. Αυτό. :)
Ναι ξες τι το θέμα είναι τα λόγια του τραγουδιού και όλο αυτό. Για μένα ουσιαστικά είπε ότι όπως και να είσαι ότι και αν πιστεύεις να το δείχνεις και να μη σε καταπιέζουν απόψεις τρίτων. Μπορεί να είναι και by ο συγκεκριμένος, μπορεί να θέλει να έχει στοιχεία και από τα δύο φύλα ίσως δεν ξέρω ούτε μπορώ να πω.. Το μόνο που με βγάζει εμένα σαν πρότυπο είναι το μήνυμα να μη καταπιέζεις την προσωπικότητα σου! Ποτέ και για κανέναν!
Αν έχεις υποστεί ρατσισμό νομίζω καταλαβαινόμαστε.. Είμαι πολύ ευάλωτη σε αυτό το θέμα γενικά σε φάση που μπορεί να φερθούν ρατσιστικά σε ένα άτομο που μπορεί να μη ξέρω εγώ θα το πάρω προσωπικά! Είναι κάτι που γενικά δεν ανέχομαι γιατί εμένα με πλάκωσε κυριολεκτικά και δύσκολα ξέφυγα. (και ισχύει για πολύ κόσμο φαντάζομαι)
ο καθε αθρωπος εχει δεχτει ρατσιστικα σχολεια.... αυτο που εκανε ομωςαυτο το ον δεν ειναι η απαντηση αλλα ουτε και η λυση
Όχι. Είναι ένας άνθρωπος όπως όλοι. Με διαφορετικές προτιμήσεις και προσωπικότητα. Ποια λύση; Έτσι είναι ο τύπος και αν έτσι θέλει καλά κάνει και είναι. Έχω εγώ πχ δικαίωμα να σε πω "α η μούρη σου δεν με αρέσει άλλαξε την να μη σε βλέπω"; Δεν νομίζω. :)
Ρατσιστικά σχόλια έχουμε δεχτεί όλοι. Ναι όμως όχι σε ίδιο βαθμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Ναι ξες τι το θέμα είναι τα λόγια του τραγουδιού και όλο αυτό. Για μένα ουσιαστικά είπε ότι όπως και να είσαι ότι και αν πιστεύεις να το δείχνεις και να μη σε καταπιέζουν απόψεις τρίτων. Μπορεί να είναι και by ο συγκεκριμένος, μπορεί να θέλει να έχει στοιχεία και από τα δύο φύλα ίσως δεν ξέρω ούτε μπορώ να πω.. Το μόνο που με βγάζει εμένα σαν πρότυπο είναι το μήνυμα να μη καταπιέζεις την προσωπικότητα σου! Ποτέ και για κανέναν!
Αν έχεις υποστεί ρατσισμό νομίζω καταλαβαινόμαστε.. Είμαι πολύ ευάλωτη σε αυτό το θέμα γενικά σε φάση που μπορεί να φερθούν ρατσιστικά σε ένα άτομο που μπορεί να μη ξέρω εγώ θα το πάρω προσωπικά! Είναι κάτι που γενικά δεν ανέχομαι γιατί εμένα με πλάκωσε κυριολεκτικά και δύσκολα ξέφυγα. (και ισχύει για πολύ κόσμο φαντάζομαι)

Είμαι απόλυτα ειλικρινείς πάντα. Τα λόγια τα διάβασα σήμερα. Σαν μήνυμα είναι σπουδαίο. Αλλά το τραγούδι δε με άρεσε. Μουσικά πάντα. Δε το θεώρησα το καλύτερο της χθεσινής βραδιάς. Ένα αυτό. Και το άλλο είναι πως από πλευράς προτύπου δεν ξέρω αν είναι ορθό. Αν βοηθά το παιδάκι των 10 χρονών για παράδειγμα. Αν αντιλαμβάνεται το μήνυμα που παραθέτεις και που είναι υπέροχο όντως, αλλά δεν θα περάσει από τις μικρές ηλικίες. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Είμαι απόλυτα ειλικρινείς πάντα. Τα λόγια τα διάβασα σήμερα. Σαν μήνυμα είναι σπουδαίο. Αλλά το τραγούδι δε με άρεσε. Μουσικά πάντα. Δε το θεώρησα το καλύτερο της χθεσινής βραδιάς. Ένα αυτό. Και το άλλο είναι πως από πλευράς προτύπου δεν ξέρω αν είναι ορθό. Αν βοηθά το παιδάκι των 10 χρονών για παράδειγμα. Αν αντιλαμβάνεται το μήνυμα που παραθέτεις και που είναι υπέροχο όντως, αλλά δεν θα περάσει από τις μικρές ηλικίες. :)
Ίσως για το 10χρονο παιδάκι όχι επειδή δεν μπορεί να το επεξεργαστεί όπως κάποιος μεγαλύτερος. Το πιο πιθανό είναι να του φανεί περίεργο ή να γελάσει δεν ξέρω. Όσο το κομμάτι μουσικά εμένα με άρεσε και η φωνή και τα λόγια.
Ένιγουέι αυτά περί ρατσισμού ας μη το αναλύουμε άλλο δεν χρειάζεται..

Και το μήνυμά μου σε σένα..
Εύχομαι όποιος σε έκανε να νιώσεις άσχημα για αυτό που έχεις να το βρει μπροστά του και να ντραπεί και να νιώσει απαίσια που σε κορόιδεψε ή ότι σε έκανε να νιώσεις τέλος πάντων. Αυτό με το ότι το παίρνω προσωπικά το ρατσισμό ακόμη και αν γίνεται σε άτομα που με είναι άγνωστα. Να σαι καλά κοριτσάκι. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thomas l.

Τιμώμενο Μέλος

Ο ΘΩΜΑΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,526 μηνύματα.

αααααααααααααααααααααχ
bella
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.

Καλησπερα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Επειδή βλέπω posts εδώ, αλλά και στο facebook, με αντιλήψεις του προηγούμενου αιώνα, ας εξηγήσουμε μερικά πράγματα:

Ο καθένας έχει δικαίωμα να ντύνεται και να εμφανίζεται όπως θέλει, είτε αυτό συνάδει με τα κοινωνικά πρότυπα, είτε όχι. Επειδή είδαν την εμφάνιση της Αυστρίας μικρά παιδιά, δε σημαίνει ότι πρέπει να απαγορευθεί στον/στην τραγουδιστή/στρια να διαγωνισθεί σε έναν πανευρωπαϊκό διαγωνισμό, που βλέπει όλος ο κόσμος!
Με την ίδια λογική:
(Άνδρες): Μην αφήνετε τα μαλλιά σαν να μακρύνουν, μην ξυρίζετε καμία τρίχα του σώματός σας εκτός προσώπου, κλπ κλπ
(Γυναίκες): Να μη φοράτε παντελόνια, να μην έχετε ίσα δικαιώματα με τους άνδρες, να μην μπορείτε να βγαίνετε από το σπίτι, κλπ

Εφόσον όλοι οι άνθρωποι έχουν ίσα δικαιώματα και υπάρχει η ισότητα των φύλων, ένας άνδρας μπορεί κάλλιστα αν το θέλει να ντυθεί γυναίκα. Γιατί να μπορεί μόνο η γυναίκα να φοράει παντελόνι, ενώ ο άνδρας δεν μπορεί να φοράει φόρεμα; :P
Στο κάτω κάτω δεν είστε εσείς αυτός που θα κρίνει την εμφάνιση του άλλου, όποια κι αν είναι αυτή, την στιγμή που ο δεύτερος νιώθει άνετα με τις επιλογές του.

Οκ, δικαίωμά σας να σχολιάζετε αρνητικά την εμφάνισή του/της, αλλά ως εκεί. Οι χαρακτηρισμοί που κάνετε, όπως "έκτρωμα/στην πυρά/δεν έπρεπε να πάρει μέρος", και μάλιστα επικαλούμενοι τα μικρά παιδιά, κάθε άλλο παρά πολιτισμένοι είναι. Τα μικρά παιδιά πρέπει να καταλάβουν ότι δεν πρέπει να φοβούνται το διαφορετικό. Δε γίνεται να ακολουθούμε όλοι τη μάζα, λες και είμαστε ρομποτάκια. Αν κάποιος θέλει να αναθρέψει το παιδί του με μια εξιδανικευμένη εικόνα της κοινωνίας, όπου όλοι οι άνθρωποι είναι straight και ευσυνείδητοι πολίτες, δεν πρόκειται να το καταφέρει, για το λόγο ότι αυτή η κοινωνία δεν υπάρχει.
Ξέρω παιδιά που φοβούνται να παραδεχτούν ότι έχουν διαφορετικές σεξουαλικές προτιμήσεις (ή γενικότερα διαφορετικές προτιμήσεις). Κι αυτό γιατί; Έκαναν κάποιο έγκλημα; Αν όχι, τότε γιατί η κοινωνία τους γύρισε την πλάτη, επιφέροντας πολύ σοβαρότερες συνέπειες (πχ. τάσεις αυτοκτονίας) απ' ό,τι αν τους αποδεχόταν όπως είναι.
Τέλος, οι περισσότεροι άνθρωποι στον πλανήτη είναι bi, αλλά οι πλείονες εξ αυτών δε θέλουν να το παραδεχτούν.
_________
Κατ' εμέ, το τραγούδι της Αυστρίας ήταν εκπληκτικό, τόσο από άποψη μουσικής, όσο και νοήματος. Θα συμφωνήσω με τον Τάσο και θα πω ότι μέσω του τραγουδιού αυτού, η Κονσίτα προσπαθεί να στείλει ένα μήνυμα. Όχι μόνο για το LGBT κοινό, αλλά και για κάθε έναν από μας ξεχωριστά, που φοβάται να είναι ο εαυτός του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,816 μηνύματα.
Τέλος, οι περισσότεροι άνθρωποι στον πλανήτη είναι bi, αλλά οι πλείονες εξ αυτών δε θέλουν να το παραδεχτούν.

Σ' αυτό τι έχουν να απαντήσουν τα μέλη του φόρουμ; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
^^ Καλα γελασαμε και σχολιασαμε αλλα δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα. Δεν με πειραξε προσωπικα οτι η Βουρστ αποφασισε να συνδυάσει τα 2 φυλα. Ισα ισα τιμη και καμαρι της που δεν σκεφτηκε τι θα πει ο κοσμος και εκανε αυτο που πραγματικα ηθελε. Το Σοου ομως το εβλεπαν παιδια. Δεν μεγαλωσα σε γυαλα για να μην αποδεχομαι το φυσιολογικο. Απο πολυ μικρη αντικριζα καθε μερα παρομοια περιστατικα και ειμαι υπερ οτι τα παιδια πρεπει να γνωριζουν διοτι σε αρκετα μεν χρονια θα βγουν στον κοσμο. Ομως αυτο το σοου ηταν ακρως απαραδεκτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Bλέπω πολύ να παίζει ο όρος "φυσιολογικό" εδώ και μέρες στα social media και γενικότερα. Μπορεί κάποιος να ορίσει το φυσιολογικό;
Αν η απάντηση που σου έρχεται στο μυαλό είναι πως φυσιολογικό είναι αυτό που συναντάται κατά πλειοψηφία στη φύση, εγώ θα ρωτήσω το γιατί. Γιατί η βιολογική μας φύση, η ντετερμινιστική πραγματικότητα κάθε μορφής ζωής να αποτελεί το "φυσιολογικό" ;

Αν ορίσουμε "φυσιολογικό" το βιολογικό-φυσικό μας προορισμό, τότε πολλές συμπεριφορές που απαντώνται σήμερα στα πλήθη -σεξουαλικές και μή- δεν έχουν κανένα λόγο ύπαρξης και αποτελούν κάτι "μη φυσιολογικό".

Ο άνθρωπος, όπως κάθε μορφή ζωής αναπτύχθηκε και φαινομενικά τουλάχιστον ο μόνος λόγος που υπάρχει είναι για να επιβιώσει, να αναπαραχθεί και τελικά να πεθάνει. Από που κι ως που όμως αυτός ο ντετερμινιστικός κύκλος που λέμε "ζωή" γίνεται και το αποδεκτό "φυσιολογικό" της κοινωνίας;

Τελικά, υπάρχει φυσιολογικό; Τι είναι το φυσιολογικό, πως ορίζεται και από ποιόν ορίζεται;

Θα ήθελα επίσης να επισημάνω το γεγονός ότι ζούμε σε μια διεφθαρμένα γαλουχημένη κοινωνία που δεν έχει καταφέρει να χαλιναγωγήσει το "έρμαιο" που κρύβει μέσα της. Επιλέγουμε ακόμη να παραμένουμε θύματα της ανθρώπινης φύσης μας, των ανθρώπινων αδυναμιών και ελλατομάτων του μυαλού και αυτό με θλίβει.

Σκεφτείτε, πόσοι από εσάς που σας ενόχλησε η παρουσία ενός drag queen με ασυνήθιστες στυλιστικές επιλογές ενοχληθήκατε από την Χάιντι της Πολωνίας που... θα το πω άκομψα, τραβούσε μ@λ@κί@ από το σκουπόξυλο στα 4 με το βαθύ ντεκολτέ της να συμπληρώνει το σεξιστικό σύνολο της παρουσίας της;

Σ' αυτό τι έχουν να απαντήσουν τα μέλη του φόρουμ; :P

Οι bonobos που είναι μαζί με τους χηματζίδες ο στενότερος γενετικά συγκενής με τον άνθρωπο, θεωρείται σήμερα από την επιστημονική κοινότητα ως αμφιφυλόφιλο είδος όπου το σεξ χρησιμοποιείται ως μια μορφή επικοινωνίας ανάμεσα στις μονάδες της ομάδας, ανεξάρτητα από το φύλο.

Tο σεξ τουλάχιστον για κάποια πρωτεύοντα δεν αποτελεί αποκλειστικά αναπαραγωγική συμπεριφορά, διαφορετικά δε θα υπήρχε και τόσο μεγάλη ποικιλία ανάμεσα στις σεξουαλικές "διαστροφές", στάσεις και πρακτικές στο σεξ. Κατά την άποψή μου, το σεξ εκτός από αναπαραγωγική συμπεριφορά αποτέλεί και μέσο επικοινωνωνίας στον άνθρωπο, όπους και στους στενούς μας συγγενείς, bonobo.

Συνεπώς θα συμφωνήσω με τον jj! και θα πω πως υποστηρίζω ότι αν το να είσαι στρέιτ είναι άσπρο και το γκέι μαύρο, η πλειονότητα του πληθυσμού βρίσκεται σε διάφορες αποχρώσεις του γκρί. Οι περισσότεροι από εμάς ίσως ποτέ να μην ανακαλαύψουμε την απόχρωση στην οποία "βρισκόμαστε" γιατί οι προκαταλήψεις και τα στερεότυπα που θέσπισε ο Μεσαίωνας, καλά κρατούν.

https://www.huffingtonpost.com/tedta...ted_b_5295619.html?ncid=fcbklnkushpmg00000063
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Το φύλο είναι απλά αποτέλεσμα των κοινωνικών μας συναναστροφών. βλ. John/Joan case
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
^^ Καλα γελασαμε και σχολιασαμε αλλα δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα. Δεν με πειραξε προσωπικα οτι η Βουρστ αποφασισε να συνδυάσει τα 2 φυλα. Ισα ισα τιμη και καμαρι της που δεν σκεφτηκε τι θα πει ο κοσμος και εκανε αυτο που πραγματικα ηθελε. Το Σοου ομως το εβλεπαν παιδια. Δεν μεγαλωσα σε γυαλα για να μην αποδεχομαι το φυσιολογικο. Απο πολυ μικρη αντικριζα καθε μερα παρομοια περιστατικα και ειμαι υπερ οτι τα παιδια πρεπει να γνωριζουν διοτι σε αρκετα μεν χρονια θα βγουν στον κοσμο. Ομως αυτο το σοου ηταν ακρως απαραδεκτο.

Συμφωνώ απόλυτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά πανηγύριζα για την Κοντσιτα όταν έπαιρνε τα 12άρια γιατί πραγματικά το άξιζε. Λίγα ήταν χθες τα αξιολογα τραγούδια. Η Κοντσιτα με τη φωνή κι όλο το σκηνικό το απογείωσε.
Και τώρα τους πήρε όλος ο πόνος για τα σωστά πρότυπα; Δεν είδα να παραπονιέται κανένας "αντρακλας" για το τί πρότυπο αποτέλεσε στα παιδιά η εμφάνιση της Πολωνίας. Η εμφάνιση αυτη πιο πολύ ενόχλησε την αισθητική μου παρά το μούσι της Κοντσιτας. Μα δηλαδή έλειπε το "Καλέστε τωρα στον τάδε αριθμό για μια αξέχαστη σλαβική βραδιά" . Ροζ γραμμή εντελώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top