Καφετέρια του iSchool ΙΙ

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,566 μηνύματα.
Πέρα από αυτό...Πώς εμπιστεύεται ο κόσμος έναν δικηγόρο περισσότερο από έναν μεταφραστή; Προφανώς υπάρχουν καλοί δικηγόροι που μεταφράζουν σωστά και μεταφραστές που δεν μεταφράζουν σωστά. Απλά μου φαίνεται περίεργο
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Η σφραγίδα του δικηγόρου δεν είναι τυχαία. Έχει κύρος και νομική ευθύνη σε περίπτωση λάθους. Αυτό δεν ισχύει για άλλους πλην φυσικά των αρμοδίων υπηρεσιών.

Ευχαριστώ, Δία :worship:
 

Kate1914

Διάσημο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,295 μηνύματα.
Ναι, το ακόμα πιο αστείο είναι ότι για να μεταφράσουν δεν χρειάζεται να αποδεικνύεται η γνώση της γλώσσας με κάποιο πιστοποιητικό, παρά μόνο οι ίδιοι να διαβεβαιώσουν ότι έχουν επαρκή γνώση της γλώσσας… :lol:
Πάω πάσο, παραδέχομαι ότι με αποστόμωσες
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,433 μηνύματα.
Μιας που μιλάμε για μεταφράσεις.
Ξέρετε πόσο χρεώνουν ανά σελίδα ή λέξη, δεν ξέρω πως στο καλό το μετράνε ;
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,566 μηνύματα.
Μιας που μιλάμε για μεταφράσεις.
Ξέρετε πόσο χρεώνουν ανά σελίδα ή λέξη, δεν ξέρω πως στο καλό το μετράνε ;
Μια καθηγήτρια μου είπε ότι είναι ανάλογα με το μεταφραστικό γραφείο που θα απευθυνθείς. Έχω ακούσει για 2 λεπτά την λέξη
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,433 μηνύματα.
Μια καθηγήτρια μου είπε ότι είναι ανάλογα με το μεταφραστικό γραφείο που θα απευθυνθείς. Έχω ακούσει για 2 λεπτά την λέξη
Έκανα τα μαθηματικά...και εύχομαι να μην ήξερα πολλαπλασιασμό :hehe:
1701208404598.png
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,566 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,433 μηνύματα.
Χαχαχχα τι κείμενο θες να μεταφράσεις;
Επιστημονικό, σίγουρα χρειάζεται αυτός που μεταφράζει να γνωρίζει και κάποια ορολογία, το οποίο φαντάζομαι πρέπει να αυξάνει ακόμα παραπάνω την τιμούλα.
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,566 μηνύματα.
Επιστημονικό, σίγουρα χρειάζεται αυτός που μεταφράζει να γνωρίζει και κάποια ορολογία, το οποίο φαντάζομαι πρέπει να αυξάνει ακόμα παραπάνω την τιμούλα.
Ναι, σίγουρα!
Πόσα € σου βγήκε η πράξη; 😳
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,433 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,767 μηνύματα.
Μιας που μιλάμε για μεταφράσεις.
Ξέρετε πόσο χρεώνουν ανά σελίδα ή λέξη, δεν ξέρω πως στο καλό το μετράνε ;
ε δυσκολο
Πριν χρονια χρειαστηκε να μεταφρασω ενα Β2 παιδιου να το καταθεσει στην ΑΕΝ ..καμια 15αρια λεξεις ηταν...πηραν 50-60€
Και οταν ημουν μικρος στην ομαδα ...ενας πατερας παιδιου δικηγορος μετεφραζε πιστοποητικα γεννησης αλβανων παιδιων για να βγαλουν δελτιο αθλητη απο την ΕΟΚ και δεν επαιρνε λευτα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,433 μηνύματα.
ε δυσκολο
Πριν χρονια χρειαστηκε να μεταφρασω ενα Β2 να το καταθεσει στην ΑΕΝ ..καμια 15αρια λεξεις ηταν...πηραν 50-60€
Και οταν ημουν μικρος στην ομαδα ...ενας πατερας παιδιου δικηγορος μετεφραζε πιστοποητικα γεννησης αλβανων παιδιων για να βγαλουν δελτιο αθλητη απο την ΕΚΟ και δεν επαιρνε λευτα.
15 λέξεις ρε μαν το βάζεις και στο chatGPT, κάνει εξαιρετική δουλειά. Ακόμα και σε μεγάλα κείμενα μιας σελίδας θα χρειαστεί λίγες αλλαγές . Μου φαίνεται αδιανόητο το ποσό των 50€-60€ για τόσες λέξεις.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,767 μηνύματα.
15 λέξεις ρε μαν το βάζεις και στο chatGPT, κάνει εξαιρετική δουλειά. Ακόμα και σε μεγάλα κείμενα μιας σελίδας θα χρειαστεί λίγες αλλαγές . Μου φαίνεται αδιανόητο το ποσό των 50€-60€ για τόσες λέξεις.
ε ειχε και σφραγιδα ...και ειχε και μια δηλωση οτι ξερει αριστα την αγγλικη γλωσσα και παλι σφραγιδα.
Καιγοταν ο κωλος μου να το παρω αμεσως και να παω Ασπροπυργο να καταθεσω... Τσαμαδου και Κολοκοτρώνη γωνια ηταν ...σε οροφο.
Αμα ειχα χρονο θα τοψαχνα .
Ο πατερας μου μετεφραζε συμβολαια απο αγγλικα καμια 40αρια σελιδες μεγεθος γραμματος 08 και μετα τα εδινε στους δικηγορους (εταιρια) να τα ξεψαχνισουν και να τα καταθεσουν στην εφορια. Εκει ηταν μια κοπελλα που εχε κανει και σπουδες στην αμερικη και ήξερε καλα τα δικηγορικα αγγλικα..Κανενα χιλιαρικο χρεωναν.
Μερικες φορες τον ειχαν παρει απο το μεταφραστικο για βοηθεια και τους εστειλε το μεταφρασμενο να το επεξεργαστουν.
 

nearos

Διάσημο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 2,234 μηνύματα.
Στο σχολείο μας προσπαθούν να κάνουν αποχή γιατι ενας καθηγητής εβρισε μια μαθήτρια και έκανε πρόστυχα σχόλειοα και ακουμπούσε/αγκάλιαζε κοπέλες και υπάρχει ένα έντονο κλίμα στο σχολείο μας και η διευθύντρια μας είπε να δείξουμε κατανόηση γιατι οι αντρες σε μεγάλη ηλικία σκέφτονται έτσι (;):/:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,433 μηνύματα.

Kate1914

Διάσημο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,295 μηνύματα.
Στο σχολείο μας προσπαθούν να κάνουν αποχή γιατι ο γυμναστής εβρισε μια μαθήτρια και έκανε πρόστυχα σχόλειοα και ακουμπούσε/αγκάλιαζε κοπέλες και υπάρχει ένα έντονο κλίμα στο σχολείο μας και η διευθύντρια μας είπε να δείξουμε κατανόηση γιατι οι αντρες σε μεγάλη ηλικία σκέφτονται έτσι (;):/:
Ααααα καλά, έχει χαζέψει ο κόσμος εντελώς
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,815 μηνύματα.
Στο σχολείο μας προσπαθούν να κάνουν αποχή γιατι ο γυμναστής εβρισε μια μαθήτρια και έκανε πρόστυχα σχόλειοα και ακουμπούσε/αγκάλιαζε κοπέλες και υπάρχει ένα έντονο κλίμα στο σχολείο μας και η διευθύντρια μας είπε να δείξουμε κατανόηση γιατι οι αντρες σε μεγάλη ηλικία σκέφτονται έτσι (;):/:
Αρνουμαι να πιστεψω οτι καθηγητης λυκειου ακουμπουσε κοπελες και δεν εφαγε ξυλο.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,433 μηνύματα.
Αρνουμαι να πιστεψω οτι καθηγητης λυκειου ακουμπουσε κοπελες και δεν εφαγε ξυλο.
Μπαα, πολλοί το κάνουν και δεν τους κάνουν τίποτα. Πολλές φορές αυτό που γίνεται είναι οτι είτε οι κοπέλες ντρέπονται ή φοβούνται να το αναφέρουν ή το αναφέρουν και η διοίκηση τις γράφει. Οι γυμναστές για κάποιον λόγο ακούγονται πιο συχνά.

Η ουσία είναι οτι η καθηγήτρια είναι διπλά απαράδεκτη.
Καταρχάς γιατί αιτιολογεί τον καθηγητή για την απαίσια συμπεριφορά του βασιζόμενη στην ηλικία του, αντί να κάνει οτι περνάει απο το χέρι της για να μην πλησιάσει αυτός ο άνθρωπος παιδιά πάλι, και κατά δεύτερον γιατί υπονοεί οτι όλοι οι άντρες σε μεγαλύτερη ηλικία συμπεριφέρονται έτσι.
 

Kate1914

Διάσημο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,295 μηνύματα.
Αρνουμαι να πιστεψω οτι καθηγητης λυκειου ακουμπουσε κοπελες και δεν εφαγε ξυλο.
Μη το λες... ξέρω παρόμοια περίπτωση από το δικό μου λύκειο, αν και ο καθηγητής δεν προέβη σε τέτοιες πράξεις. Αλλά γενικά ήταν λίγο... πέφτουλας να το πω; Και το χειρότερο είναι πως συνεχίζει να διδάσκει κανονικά, αφού μάλιστα πήγε και δικαστήριο από ότι μου είχαν πει
 

nearos

Διάσημο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 2,234 μηνύματα.
Αρνουμαι να πιστεψω οτι καθηγητης λυκειου ακουμπουσε κοπελες και δεν εφαγε ξυλο.
Να σου πω την αλήθεια και εμένα ενα μέρος μου δεν το πιστεύει γιατι θεωρώ πολύ λίγη την αντίδραση αλλα έχουν οργανώσει μαζική αποχή για αύριο, αλλα το σχολείο μου έχει ιστορία με το να ψάχνει βελόνα στα άχυρα για να βρεί λόγο για να χάσουνε μάθημα... Θα σας πω τι έγινε αύριο μόλις γυρίσω, σήμερα ενημερώθηκα και εγώ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πάντως απ'όσο ξέρω ο καθηγητής: έβρισε χυδαία μια κοπέλα, έσπρωξε μια κοπέλα κάτω, αγκάλιασε 3-4 και τις έκανε να νιώσουν άβολα... Τι να πω
Δεν μπορεί να περάσει μια μερα χωρις να γινει κατι τρελό σε αυτό το μπουρδελοσχολείο
 

Kate1914

Διάσημο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,295 μηνύματα.
Να σου πω την αλήθεια και εμένα ενα μέρος μου δεν το πιστεύει γιατι θεωρώ πολύ λίγη την αντίδραση αλλα έχουν οργανώσει μαζική αποχή για αύριο, αλλα το σχολείο μου έχει ιστορία με το να ψάχνει βελόνα στα άχυρα για να βρεί λόγο για να χάσουνε μάθημα... Θα σας πω τι έγινε αύριο μόλις γυρίσω, σήμερα ενημερώθηκα και εγώ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πάντως απ'όσο ξέρω ο καθηγητής: έβρισε χυδαία μια κοπέλα, έσπρωξε μια κοπέλα κάτω, αγκάλιασε 3-4 και τις έκανε να νιώσουν άβολα... Τι να πω
Δεν μπορεί να περάσει μια μερα χωρις να γινει κατι τρελό σε αυτό το μπουρδελοσχολείο
Με αυτά που λες τώρα και εγώ αρνούμαι να πιστέψω ότι δεν υπήρξαν πιο έντονες αντιδράσεις
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top