Κατηχητικό

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Ρατσισμός... Θεωρεί ότι τον αντιμετωπίζω ρατσιστικά ή ότι τον αντιπαθώ, επειδή δεν πιστεύει... Κάποιοι άνθρωποι αξίζουν την αμέριστη αντιπάθειά μου, για κάτι πιο σοβαρό... Αυτό δεν το θεωρώ σοβαρό...

θα μπορούσε να μου απαντήσει διαφορετικά, και όχι να με χαρακτηρίζει ως ρατσίστρια και ΄έμμεσα μάλιστα, τάχα μου αναφερόμενος σε άλλον ή γενικά...

Κορίτσια να σε κοιτάνε με αηδία? Οι παρθενοπαπαδίτσες της τάξης σου να υποθέσω?
Γιατί, δεν τους αρέσει που εκφέρεις γνώμη? Μη λέμε και ότι θέλουμε... ΟΙ συμπάθειες και οι αντιπάθειες δε δημιουργούνται από τέτοια θέματα... προφανώς οι τσούπρες είναι χαζές...


Δεν έχει αποτύχει... Αν ήμαστε όλοι βιαστές, ψυχάκιες κ.α, τότε ναι θα αποτύγχανε. Όσο είμαστε και στο ελάχιστο, δεκτικοί, ωραίοι άνθρωποι, τότε δε θα αποτύχει ποτέ...


Το κατηχητικό δεν είναι μόνο για φιλανθρωπία...
Το θέμα είναι αν είναι και για φιλανθρωπία ή αυτό γίνεται για τα ματια του κόσμου.
Στο είπα και ευθέως πως με αντιμετωπίζεις ρατσιστικά,στο λέω και τώρα.Είσαι ρατσίστρια μόνο σε θρησκευτικά θέματα.
Ο χριστιανισμός έχει αποτύχει,γιατί οι χριστινοί έχουναπομακρυνθεί από το νόημά του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Δεν έχει αποτύχει... Αν ήμαστε όλοι βιαστές, ψυχάκιες κ.α, τότε ναι θα αποτύγχανε. Όσο είμαστε και στο ελάχιστο, δεκτικοί, ωραίοι άνθρωποι, τότε δε θα αποτύχει ποτέ...
η ανθρωπια δεν απανταται μονο στον χριστιανισμο. δεν ειναι καν ο πρωτος που την υιοθετησε ως αξια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Το θέμα είναι αν είναι και για φιλανθρωπία ή αυτό γόνεται για τα μάτια του κόσμου.

Δεν είναι εταιρία... Κι έπειτα ποιανού κόσμου? Όλα αυτά γίνονται απλά, χωρίς τυμπανοκρουσίες, όπως κάνουν άλλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Δεν είναι εταιρία... Κι έπειτα ποιανού κόσμου? Όλα αυτά γίνονται απλά, χωρίς τυμπανοκρουσίες, όπως κάνουν άλλοι.

ναι. και αυτο ειναι θετικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Το θέμα είναι αν είναι και για φιλανθρωπία ή αυτό γόνεται για τα μλατια του κόσμου.
Στο είπα και ευθέως πως με αντιμετωπίζεις ρατσιστικά,στο λέω και τώρα.Είσαι ρατσίστρια μόνο σε θρησκευτικά θέματα.
Ο χριστιανισμός έχει αποτύχει,γιατί οι χριστινοί έχουναπομακρυνθεί από το νόημά του.


Μα δεν είναι μόνο για φιλανθρωπία, περιέχει και τη φιλανθρωπία, αλλά τα κύρια μελήματα είναι η ψυχαγωγια των παιδιών...
Τώρα δεν ξέρω αν υπάρχουν κρυφά συμφέροντα, και συνεργασιες με μυστικές οργανώσεις, προσωπικά δε με νοιάζει.


η ανθρωπια δεν απανταται μονο στον χριστιανισμο. δεν ειναι καν ο πρωτος που την υιοθετησε ως αξια


Ναι, αλλά αποτελεί σημαντικό μερος της διδασκαλίας του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Μα δεν είναι μόνο για φιλανθρωπία, περιέχει και τη φιλανθρωπία, αλλά τα κύρια μελήματα είναι η ψυχαγωγια των παιδιών...
Τώρα δεν ξέρω αν υπάρχουν κρυφά συμφέροντα, και συνεργασιες με μυστικές οργανώσεις, προσωπικά δε με νοιάζει.





Ναι, αλλά αποτελεί σημαντικό μερος της διδασκαλίας του.
το οτι ειναι καποιος φιλανθρωπος δεν σημαινει οτι ειναι χριστιανος.
ο χριστιανισμος δεν θα πεθανει τη στιγμη που θα παψουν να υπαρχουν ανθρωποι που αγαπουν τον συνανθρωπο, αλλα η ανθωπια θα πεθανει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Δεν είναι εταιρία... Κι έπειτα ποιανού κόσμου? Όλα αυτά γίνονται απλά, χωρίς τυμπανοκρουσίες, όπως κάνουν άλλοι.
Μμμμ έχω αρχίσει να ανθεωρώ γι αυτό.Αλλά και πάλι,έτσι φαίνεται σε όσους συμμετέχουν πως κάνουν κάτι σημαντικό και έτσι μπορούν να επηρεαστούν πιο εύκολα μετά.Δε λέω πως πάντα γίνεται αυτό.Kαι πάλι μπορούν να γίνονται ανεξάρτητα από το κατηχητικό.
-----------------------------------------
Μα δεν είναι μόνο για φιλανθρωπία, περιέχει και τη φιλανθρωπία, αλλά τα κύρια μελήματα είναι η ψυχαγωγια των παιδιών...
Τώρα δεν ξέρω αν υπάρχουν κρυφά συμφέροντα, και συνεργασιες με μυστικές οργανώσεις, προσωπικά δε με νοιάζει.





Ναι, αλλά αποτελεί σημαντικό μερος της διδασκαλίας του.
Δηλαδή δε σε νοιάζει αν κάποιοι εκμεταλεύονται τη θρησκεία και την πίστη σου;Δε θες να την προστατεύσεις;Ή μήπως δε σε συμφέρει να το παραδεχτείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
το οτι ειναι καποιος φιλανθρωπος δεν σημαινει οτι ειναι χριστιανος.
ο χριστιανισμος δεν θα πεθανει τη στιγμη που θα παψουν να υπαρχουν ανθρωποι που αγαπουν τον συνανθρωπο, αλλα η ανθωπια θα πεθανει

Θα πεθάνει και ο χριστιανισμός... Αν είναι έτσι, κανείς δε θα πατάει στις εκκλησίες, κανείς δε θα δωρίζει ρούχα στους φτωχούς, κανείς δε θα ενδιαφέρεται για τον άλλον. Πάει και το ελάχιστο νόημα που είχε σήμερα.


Δηλαδή δε σε νοιάζει αν κάποιοι εκμεταλεύονται τη θρησκεία και την πίστη σου;Δε θες να την προστατεύσεις;Ή μήπως δε σε συμφέρει να το παραδεχτείς;


Απλώς το θεωρώ ως κάτι ανούσιο.. Όχι, δε με ενδιάφερει. Η θρησκεία, μου προσφέρει κάτι προσωπικά. Δε με νοιάζει τι υποθέσεις υπάρχουν για αυτή... Αυτά είναι ανούσιες γενικεύσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Μμμμ έχω αρχίσει να ανθεωρώ γι αυτό.Αλλά και πάλι,έτσι φαίνεται σε όσους συμμετέχουν πως κάνουν κάτι σημαντικό και έτσι μπορούν να επηρεαστούν πιο εύκολα μετά.Δε λέω πως πάντα γίνεται αυτό.Kαι πάλι μπορούν να γίνονται ανεξάρτητα από το κατηχητικό.
-----------------------------------------

Δηλαδή δε σε νοιάζει αν κάποιοι εκμεταλεύονται τη θρησκεία και την πίστη σου;Δε θες να την προστατεύσεις;Ή μήπως δε σε συμφέρει να το παραδεχτείς;

Δεν φαίνεται σημαντικό. Είναι. Το να πηγαίνεις ένα χρόνο μετά πχ στο ίδιο ίδρυμα ή σπίτι και τα παιδιά να θυμούνται το όνομα σου είναι αν μη τι άλλο συγκλονιστικό και για μένα λέει πολλά. Και από μένα τουλάχιστον η εκκλησία δεν κερδίζει κάτι.

Τα πάντα είναι προς εκμετάλλευση στον κόσμο τούτο. Πάντως γενικά, σκέφτεσαι λάθος. Και η πλειονότητα των δικηγόρων για παράδειγμα είναι μπάσταρδοι και ανήθικοι. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και λίγοι σωστοί. Έτσι και στον Χριστιανισμό, έτσι και στον πολιτικό κόσμο και παντού (αν και για το δεύτερο πρέπει να κάνω λάθος).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Θα πεθάνει και ο χριστιανισμός... Αν είναι έτσι, κανείς δε θα πατάει στις εκκλησίες, κανείς δε θα δωρίζει ρούχα στους φτωχούς, κανείς δε θα ενδιαφέρεται για τον άλλον. Πάει και το ελάχιστο νόημα που είχε σήμερα.
περισσοτερο με νοιαζει αν θα πεθανει η ανθρωπια, παρα αν θα πεθανει ο χριστιανισμος. ο χριστιανισμος θα πεθανει ακομα και αν οι ανθρωποι παψουν να πιστευουν στην υπαρξη του Θεου, η ανθρωπια, οχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Traveller

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Traveller αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Παιδια καλημερα!Δεν θελω να ενοχλησω κανενα με τα posts μου,ομως θεωρησα χρησιμο να σας προτεινω να δειτε κατι.

Σας προτεινω να δειτε/κατεβασετε αυτο το αρχειο:
https://katixitis.blogspot.com/2009/01/blog-post_9065.html

Δειτε πως καποιος εφτιαξε μια παρουσιαση για να βοηθησει τα παιδια στο να κατανοησουν πως ολοι ειμαστε ισοι ανεξαρτητα απο το πως ειμαστε.Δειτε το και πειτε μου.Τετοιου ειδους πραγματα κανουν στα κατηχητικα.Εγω παντως δακρυσα οταν τελειωσε η παρουσιαση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boubou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλλονή (Λέσβος). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
εγω εχω παει μικρη....
καλα ητανε..διαβαζαμε βιους αγιων,παιζαμε,γελουσαμε...ηταν χαλαρα κ οχι πολυ θρησκοληπτα οπως το ειχα φανταστει...
μας μιλουσε μια πολυ καλη κυρια κ δν εκανε κηρυγμα απλα συζητουσαμε....οπως βεβαια μπορεις να μιλησεις με παιδακια δημοτικου...
πηγαιναμε στις 3 καθε σαββατο κ πιστεψτε με ηταν πολυ καλα...τωρα μπορει σε μεγαλες πολεις να ειναι αλλιως...στν μυτιληνη που μενω κανεις δν εχει προσπαθησει να μου κανει προπαγανδα για τν θρησκεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
διαβαζαμε βιους αγιων
χωρις να μπορω να εκφερω μια πληρη αποψη, αυτο μπορει να αποτελεσει αφετηρεια για την μετεπειτα χριστιανικη παιδεια που, ενδεχομενως, θα προσφερει το κατηχητικο.

ειναι ο,τι πρεπει για τα παιδια του δημοτικου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Παιδια καλημερα!Δεν θελω να ενοχλησω κανενα με τα posts μου,ομως θεωρησα χρησιμο να σας προτεινω να δειτε κατι.

Σας προτεινω να δειτε/κατεβασετε αυτο το αρχειο:
https://katixitis.blogspot.com/2009/01/blog-post_9065.html

Δειτε πως καποιος εφτιαξε μια παρουσιαση για να βοηθησει τα παιδια στο να κατανοησουν πως ολοι ειμαστε ισοι ανεξαρτητα απο το πως ειμαστε.Δειτε το και πειτε μου.Τετοιου ειδους πραγματα κανουν στα κατηχητικα.Εγω παντως δακρυσα οταν τελειωσε η παρουσιαση...

Για τι μας το έβαλες αυτό; Εγώ το δήλωσα πριν, το δηλώνω και τώρα, τέτοιου είδους κατηχητές τους σέβομαι, νιώθω ότι θα μπορούσα να ανοίξω σοβαρές συζητήσεις μαζί τους. Αυτός ο άνθρωπος... πραγματικά, τον θαυμάζω. Ήξερε τι ήθελε να πει, και το έβαλε στα μυαλά των παιδιών με παρωμοιώσεις για τους αγγέλους. Τα παιδιά άνω του δημοτικού που είδαν τη παρουσίαση αυτή, λογικά κατάλαβαν το ίδιο το νόημα, όπως κατάλαβα εγώ. Οι μικρότεροι λογικά δεν κατάλαβαν το νόημα, αλλά με τον τρόπο που έγινε αυτή η παρουσίαση κατάλαβαν σχεδόν ό,τι κι εμείς (αν αφαιρέσεις τους αγγέλους...).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Traveller

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Traveller αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Για οποιον θελει να το δει.Ειναι πραγματικα υπεροχο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Respect

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Πήγαινα στο κατηχητικό μικρός. Ήταν ωραία και μαζευόμασταν τα φιλαράκια και πηγαίναμε στην εκκλησία. Δεν μας έκανε ο παππάς αλλά μια πολύ καλή κυρία που μας έλεγε ιστοριούλες, αινιγματικά, προσευχούλες, έδινε Καραμελίτσες …
Πλάκα είχε! Ήταν ένας λόγος να βρεθούμε όλοι μαζί και να περάσουμε καλά
Τώρα μεγαλώσαμε…


:jumpy:Respect:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cardoso

Νεοφερμένος

Ο cardoso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
ο χρηστος ο ιδιος ηταν ο μεγαλυτερος ρατσιστης....αν δεν ηταν δεν θα χε εκλεκτο λαο...και δεν τα λεω εγω...η αγια γραφη οπως την αποκαλειτε τα λεει....η θρησκεια ειναι ενα τεραστιο εμποριο.....τωρα αν θελει κανεις να πιστευει οτι υπαρχει θεος δικαιωμα του αλλα ο θεος ειναι στην ψυχη καθε ανθρωπου οποτε η εκκλησια σαν εννοια για μενα δεν θα επρεπε να υφισταται...η τουλαχιστον δεν νομιζω οτι πρεπει να υπαρχει εκκλησια με τετοιες γραφικοτητες...απο τη μια οι παππαδες να φορανε ολα τα χρυσα,να σου χουνε δεκα ταμεια για φιλανθρωπικους σκοπους παντα....αμα δεν κοινωνεις εισαι αμαρτωλος....αυτα ολα ειναι γελοιτητες....και τελικα εχω καταληξει στο συμπερασμα οτι ο θεος ειναι δημιουργημα του ανθρωπου και οχι το αντιθετο...φανταστειτε να μας ελεγε καποιος αυριο οτι δεν υπαρχει θεος...οι μισοι θα αυτοκτονουσαν απο απελπισια και μονο....απλα δημιουργησαμε το θεο για να εχουμε κατι να ελπιζουμε....οτι κατι γινεται μετα το θανατο...μονο και μον για αυτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
ο χρηστος ο ιδιος ηταν ο μεγαλυτερος ρατσιστης....αν δεν ηταν δεν θα χε εκλεκτο λαο...και δεν τα λεω εγω...η αγια γραφη οπως την αποκαλειτε τα λεει....η θρησκεια ειναι ενα τεραστιο εμποριο.....τωρα αν θελει κανεις να πιστευει οτι υπαρχει θεος δικαιωμα του αλλα ο θεος ειναι στην ψυχη καθε ανθρωπου οποτε η εκκλησια σαν εννοια για μενα δεν θα επρεπε να υφισταται...η τουλαχιστον δεν νομιζω οτι πρεπει να υπαρχει εκκλησια με τετοιες γραφικοτητες...απο τη μια οι παππαδες να φορανε ολα τα χρυσα,να σου χουνε δεκα ταμεια για φιλανθρωπικους σκοπους παντα....αμα δεν κοινωνεις εισαι αμαρτωλος....αυτα ολα ειναι γελοιτητες....και τελικα εχω καταληξει στο συμπερασμα οτι ο θεος ειναι δημιουργημα του ανθρωπου και οχι το αντιθετο...φανταστειτε να μας ελεγε καποιος αυριο οτι δεν υπαρχει θεος...οι μισοι θα αυτοκτονουσαν απο απελπισια και μονο....απλα δημιουργησαμε το θεο για να εχουμε κατι να ελπιζουμε....οτι κατι γινεται μετα το θανατο...μονο και μον για αυτο

Δεν ξέρω για το ρατσισμό αλλά συμφωνώ με τα υπόλοιπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
ο χρηστος ο ιδιος ηταν ο μεγαλυτερος ρατσιστης....αν δεν ηταν δεν θα χε εκλεκτο λαο...και δεν τα λεω εγω...η αγια γραφη οπως την αποκαλειτε τα λεει....η θρησκεια ειναι ενα τεραστιο εμποριο.....τωρα αν θελει κανεις να πιστευει οτι υπαρχει θεος δικαιωμα του αλλα ο θεος ειναι στην ψυχη καθε ανθρωπου οποτε η εκκλησια σαν εννοια για μενα δεν θα επρεπε να υφισταται...η τουλαχιστον δεν νομιζω οτι πρεπει να υπαρχει εκκλησια με τετοιες γραφικοτητες...απο τη μια οι παππαδες να φορανε ολα τα χρυσα,να σου χουνε δεκα ταμεια για φιλανθρωπικους σκοπους παντα....αμα δεν κοινωνεις εισαι αμαρτωλος....αυτα ολα ειναι γελοιτητες....και τελικα εχω καταληξει στο συμπερασμα οτι ο θεος ειναι δημιουργημα του ανθρωπου και οχι το αντιθετο...φανταστειτε να μας ελεγε καποιος αυριο οτι δεν υπαρχει θεος...οι μισοι θα αυτοκτονουσαν απο απελπισια και μονο....απλα δημιουργησαμε το θεο για να εχουμε κατι να ελπιζουμε....οτι κατι γινεται μετα το θανατο...μονο και μον για αυτο

Κάτσε διάβασε την Αγία Γραφή, προσπάθησε να κατανοήσεις ''πέρα από τις λέξεις'' και ύστερα έλα να μας πεις αν συμφωνείς με ό,τι έγραψες παραπάνω. Και στο λέω εγώ αυτό, που από τη μια ούτε άριστος γνώστης της Βίβλου και της χριστιανικής διδασκαλίας είμαι αλλά ούτε και στην ύπαρξη θεού πιστεύω τώρα - βρίσκομαι σε μια φάση αναζήτησης, αν θέλεις.

Όλα όσα είπες όμως, βάσει απλών γνώσεων Γυμνασίου, είναι μόνο αβάσιμα λόγια. Και μπορεί να ακούγονται ωραία ή αληθή, περιγράφουν όμως, ίσως, μια άλλη θρησκεία/πίστη. Δεν είσαι ο μόνος σαφώς που πρέπει να μελετήσει. Όλοι μας πρέπει, όταν συζητάμε ανάλογα θέματα, να κοιτάμε τι κατηγορούμε, για ποιον λόγο το κάνουμε και αν στην τελική οι υποθέσεις μας ισχύουν. Σου λέω λοιπόν με σχετικά μεγάλη σιγουριά πως οι δικές σου απόψεις είναι απλά καθιερωμένες - για να μην πω ''κουβέντες άλλων''.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kokkinoskrofitsa

Νεοφερμένος

Ο kokkinoskrofitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Κάτσε διάβασε την Αγία Γραφή, προσπάθησε να κατανοήσεις ''πέρα από τις λέξεις'' και ύστερα έλα να μας πεις αν συμφωνείς με ό,τι έγραψες παραπάνω. Και στο λέω εγώ αυτό, που από τη μια ούτε άριστος γνώστης της Βίβλου και της χριστιανικής διδασκαλίας είμαι αλλά ούτε και στην ύπαρξη θεού πιστεύω τώρα - βρίσκομαι σε μια φάση αναζήτησης, αν θέλεις.

Όλα όσα είπες όμως, βάσει απλών γνώσεων Γυμνασίου, είναι μόνο αβάσιμα λόγια. Και μπορεί να ακούγονται ωραία ή αληθή, περιγράφουν όμως, ίσως, μια άλλη θρησκεία/πίστη. Δεν είσαι ο μόνος σαφώς που πρέπει να μελετήσει. Όλοι μας πρέπει, όταν συζητάμε ανάλογα θέματα, να κοιτάμε τι κατηγορούμε, για ποιον λόγο το κάνουμε και αν στην τελική οι υποθέσεις μας ισχύουν. Σου λέω λοιπόν με σχετικά μεγάλη σιγουριά πως οι δικές σου απόψεις είναι απλά καθιερωμένες - για να μην πω ''κουβέντες άλλων''.

Τα λογια του ειναι λογικα και μπορει να ειναι αποψεις αλλων οπως λες αυτο ομως δεν τις κανει λαθος... Η θρησκεια ειναι ενα μεγαλο θεμα και εχει πολλα κενα... Ηταν ενας τροπος πλουτισμου για πολλους αιωνες και ακομα ειναι μην γελιεσαι... Η εκκλησια ειναι πιο πλουσια απο απλα κρατη... Αυτη η τρελα του κοσμου να βασιστει καπου τον οδηγησε σε φανατισμο... Και στο κατω κατω μου φαινεται πιο λογικο να πιστευεις στον ηλιο κλπ που σε βοηθαν στην πραξη παρα σε εικασιες και σε λογια καποιων που στην ουσια δεν ξερουμε αν ηταν καν συνετοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top