Κατηχητικό

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Ό,τι μας συμαφέρει ρε φίλε.(για την kansas rocks! είναι αυτό.)Έχω βαρεθεί αυτή τη στενομυαλία,ερμήνευέ τα όπως θέλεις αν θεωρείς πως σου κάνει καλό.
Λοιπόν το κατηχητικό είναι σούπερ,απο΄αύριο θα πάω να γραφτώ.
Πείτε μου τουλάχιστον τι είδους συζητήσεις γίνονται.

Για την εβδομαδα εξωτερικης ιεραποστολης,ποσο σημαντικο ειναι το εργο αυτων των ανθρωπων που πανε στην Αφρικη ή σε αλλες ηπειρους και διακινδυνευουν την ζωη τους,εσωτερικες αναζητησεις τυπου 'ποια ειναι η πραγματικη ελευθερια του ανθρωπου',συζητησεις οπως ποιες θα ειναι οι επομενες δρασεις της ομαδας του Κατηχητικου στην ενορια.Αναλυουν και κοινωνικα θεματα οπως η υπογενετικοτητα,η μαστιγα των ναρκωτικων.

Αλλα στο κατηχητικο που ημουν,θεματα τυπου η πορνεια των γυναικων,η ομοφυλοφιλια,το σεξ θεωρουνταν απαγορευμενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Για την εβδομαδα εξωτερικης ιεραποστολης,ποσο σημαντικο ειναι το εργο αυτων των ανθρωπων που πανε στην Αφρικη ή σε αλλες ηπειρους και διακινδυνευουν την ζωη τους,εσωτερικες αναζητησεις τυπου 'ποια ειναι η πραγματικη ελευθερια του ανθρωπου',συζητησεις οπως ποιες θα ειναι οι επομενες δρασεις της ομαδας του Κατηχητικου στην ενορια.Αναλυουν και κοινωνικα θεματα οπως η υπογενετικοτητα,η μαστιγα των ναρκωτικων.

Αλλα στο κατηχητικο που ημουν,θεματα τυπου η πορνεια των γυναικων,η ομοφυλοφιλια,το σεξ θεωρουνταν απαγορευμενα.
Αρα ήταν μια τυπική διαδικασία για να φαίνεται πως κάτι κάνουν ενώ συγχρόνως απέφευγαν σημαντικές σηζυτήσεις χάρην μικροαστικού καθωσπρεπισμού.Άρα δεν υπήρχε ουσιαστική ελευθερία στη συζητηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
η εκκλησια προσηλυτιζει. σιγουρα δεν ειναι το μοτο της "οποιος θελει να πιστεψει"

απο το εμμεσο: "οποιος δεν θα κοινωνισει θα παει στη κολλαση (απλοικο αλλα κατι αρκετα διαδεδομενο σε μικρες ηλικιες), απο την "αναγκαιοτητα" της εξομολογησης, μεχρι την προσευχη στα σχολεια, τον αγιασμο και το ιδιο το μαθημα των θρησκευτικων. η απειλη για απουσιες σε οποιον δεν παρουσιαστει στον εκκλησιασμο του σχολειου. για μενα, ολα αυτα ειναι μια προσπαθεια διατηρησης της ηδη υπαρχουσας ταξης πραγματων.

απο τη στιγμη που ειναι δικια μας επιλογη, αν θα παμε στους κολπους της εκκλησιας, για ποιο λογο διδασκομαστε το μαθημα των θρησκευτικων με αυτο τον μεροληπτικο τροπο;

Δεν θα μπορούσα να το θέσω καλύτερα.
-----------------------------------------
Για την εβδομαδα εξωτερικης ιεραποστολης,ποσο σημαντικο ειναι το εργο αυτων των ανθρωπων που πανε στην Αφρικη ή σε αλλες ηπειρους και διακινδυνευουν την ζωη τους,εσωτερικες αναζητησεις τυπου 'ποια ειναι η πραγματικη ελευθερια του ανθρωπου',συζητησεις οπως ποιες θα ειναι οι επομενες δρασεις της ομαδας του Κατηχητικου στην ενορια.Αναλυουν και κοινωνικα θεματα οπως η υπογενετικοτητα,η μαστιγα των ναρκωτικων.

Αλλα στο κατηχητικο που ημουν,θεματα τυπου η πορνεια των γυναικων,η ομοφυλοφιλια,το σεξ θεωρουνταν απαγορευμενα.

Εκτός από τα υπόλοιπα. Το σεξ είναι μια ανθρώπινη ανάγκη. Δεν θεωρείται αμαρτία όπως το θεωρούν οι θρησκευόμενοι άνθρωποι. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί υπάρχει τέτοιο ταμπου σε αυτό το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Για την εβδομαδα εξωτερικης ιεραποστολης,ποσο σημαντικο ειναι το εργο αυτων των ανθρωπων που πανε στην Αφρικη ή σε αλλες ηπειρους και διακινδυνευουν την ζωη τους,εσωτερικες αναζητησεις τυπου 'ποια ειναι η πραγματικη ελευθερια του ανθρωπου',συζητησεις οπως ποιες θα ειναι οι επομενες δρασεις της ομαδας του Κατηχητικου στην ενορια.Αναλυουν και κοινωνικα θεματα οπως η υπογενετικοτητα,η μαστιγα των ναρκωτικων.

Αλλα στο κατηχητικο που ημουν,θεματα τυπου η πορνεια των γυναικων,η ομοφυλοφιλια,το σεξ θεωρουνταν απαγορευμενα.

η ιεραποστολη στην αφρικη δεν πιστευω να κηρύττει οτι η χρηση προφυλακτικων απαγορευεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Το Βατοπαίδι είναι θέμα της επικαιρότητας.Μίλησαν για αυτό;
Και οι συγκεκριμένοι κύριοι στο κατηχητικό δέχονται κάθε άποψη ή μόνο ό,τι τους συμφέρει;Με λίγα λόγια,οι συζητήσεις είναι ελεύθυερες;Γιατί οι εκθέσεις στο σχολείο δεν είναι.

Όχι, άμα δεν έκανες πρόλογο σου έκοβαν δυο μονάδες. Ναι, ελεύθερες είναι.

Papas, η αλήθεια είναι ότι τα θέματα τα επέλεγαν οι ίδιοι, αλλά αν ζητάγαμε να αναλύσουμε κάποιο θέμα από αυτά που λες "απαγορευτικά", τότε μας το επέτρεπαν. Μιλάω πάντα για ώριμες ηλικίες, όχι για δημοτικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
Δεν έχω διαβάσει τι έχετε πει πιο πάνω αλλα θα πω την γνώμη μου
Νομίζω ότι το παιδί θα έπρεπε να επιλέγει αν θα πάει κατηχητικό ή όχι γιατί τις περισσότερες φορές αναγκάζεται απο τους γονείς του. Αν τα παιδιά πάνε απο μικρή ηλικία τους γίνετε μια ''πλύση εγκεφάλου'' του τύπου ότι αν ο δεν πιστεύεις, αν δεν προσεύχεσε το βράδυ ο Θεός να σε τιμωρήσει. Και στο τέλος τον βλέπουν σαν τιμωρό και πιστεύουν απο φόβο. Βέβαια υπάρχουν και τα καλά του κατηχητικού γιατί πρέπει να παραδεχτώ ότι ο χριστιανισμός διδάσκει σπουδαίες αρετές ( τις οποίες πολλές φορές η εκκλησία με πράξεις της αναιρει) όπως τα αγάπα τον συνάνθρωπό σου κτλ κτλ. Νομίζω όμως ότι ο πραγματικός στόχος του κατηχητικού είναι να δημιουργήσει ένα στρατό απο πιστούς με αυτό τον τρόπο και προσεγγίζει με γελοιους τρόπους τα παιδιά όπως τα παρείστικα παιχνίδια για να τσιμπίσουν.
Κι εγώ ακουγα απο τους φίλους μου πως περνούσαν ωραία και ήθελα να πάω αλλα ευτυχώς οι γονείς μου δεν με άφησαν να πάω απο τόσο μικρή έτσι ώστε όταν μεγαλώσω να μπορέσω να επιλέξω με καθαρό μυαλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
η ιεραποστολη στην αφρικη δεν πιστευω να κηρύττει οτι η χρηση προφυλακτικων απαγορευεται;

Μπα,πιο πολυ στην ιεραποστολη στην Αφρικη μας τονιζουν οτι οι ανθρωποι που πηγαινουν εκει θετουν σε κινδυνο την ζωης τους,οτι διδασκουν τους ανθρωπους της περιοχης γραμματα,τους ταιζουν και τους δημιουργουν ναους και ορφανοτροφεια.
-----------------------------------------
Όχι, άμα δεν έκανες πρόλογο σου έκοβαν δυο μονάδες. Ναι, ελεύθερες είναι.

Papas, η αλήθεια είναι ότι τα θέματα τα επέλεγαν οι ίδιοι, αλλά αν ζητάγαμε να αναλύσουμε κάποιο θέμα από αυτά που λες "απαγορευτικά", τότε μας το επέτρεπαν. Μιλάω πάντα για ώριμες ηλικίες, όχι για δημοτικό.

Μα και γω για το Ανωτερο αναφερθηκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lacta144

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία-Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,098 μηνύματα.
Δεν έχω διαβάσει τι έχετε πει πιο πάνω αλλα θα πω την γνώμη μου
Νομίζω ότι το παιδί θα έπρεπε να επιλέγει αν θα πάει κατηχητικό ή όχι γιατί τις περισσότερες φορές αναγκάζεται απο τους γονείς του. Αν τα παιδιά πάνε απο μικρή ηλικία τους γίνετε μια ''πλύση εγκεφάλου'' του τύπου ότι αν ο δεν πιστεύεις, αν δεν προσεύχεσε το βράδυ ο Θεός να σε τιμωρήσει. Και στο τέλος τον βλέπουν σαν τιμωρό και πιστεύουν απο φόβο. Βέβαια υπάρχουν και τα καλά του κατηχητικού γιατί πρέπει να παραδεχτώ ότι ο χριστιανισμός διδάσκει σπουδαίες αρετές ( τις οποίες πολλές φορές η εκκλησία με πράξεις της αναιρει) όπως τα αγάπα τον συνάνθρωπό σου κτλ κτλ. Νομίζω όμως ότι ο πραγματικός στόχος του κατηχητικού είναι να δημιουργήσει ένα στρατό απο πιστούς με αυτό τον τρόπο και προσεγγίζει με γελοιους τρόπους τα παιδιά όπως τα παρείστικα παιχνίδια για να τσιμπίσουν.
Κι εγώ ακουγα απο τους φίλους μου πως περνούσαν ωραία και ήθελα να πάω αλλα ευτυχώς οι γονείς μου δεν με άφησαν να πάω απο τόσο μικρή έτσι ώστε όταν μεγαλώσω να μπορέσω να επιλέξω με καθαρό μυαλό.
Έχεις πάει και ξέρεις ότι τους λένε τέτοια πράγματα???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Όχι, άμα δεν έκανες πρόλογο σου έκοβαν δυο μονάδες. Ναι, ελεύθερες είναι.

Papas, η αλήθεια είναι ότι τα θέματα τα επέλεγαν οι ίδιοι, αλλά αν ζητάγαμε να αναλύσουμε κάποιο θέμα από αυτά που λες "απαγορευτικά", τότε μας το επέτρεπαν. Μιλάω πάντα για ώριμες ηλικίες, όχι για δημοτικό.
Προφανώς δεν εννοούσα αυτό.
Μποιρεί ο καθένας να πει ότι θέλει ή ...
Για το Βατοπαίδι μάλλον δεν πρόκειται να πάρω απάντηση,ή μάλλον η απάντηση δώθηκε από τη σιωπή.

Βαρέθηκα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Έχεις πάει και ξέρεις ότι τους λένε τέτοια πράγματα???

Μαλλον δεν εχει παει.

Και ακομα,αμα θα γνωριζε,η αντιληψη οτι ο Θεος ειναι ο απολυτος τιμωρος ειναι η πιο αντιχριστιανικη αντιληψη ever για τον Θεο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Ό,τι μας συμαφέρει ρε φίλε.(για την kansas rocks! είναι αυτό.)Έχω βαρεθεί αυτή τη στενομυαλία,ερμήνευέ τα όπως θέλεις αν θεωρείς πως σου κάνει καλό.
Λοιπόν το κατηχητικό είναι σούπερ,απο αύριο θα πάω να γραφτώ.
Πείτε μου τουλάχιστον τι είδους συζητήσεις γίνονται.


Πω πω πραγματικα απορώ, γιατί η άγνοιά σου δεν εχει όρια. Εσύ τώρα γίνεσαι στενόμυαλος, αν θεωρείς ότι λέω ότι με συμφέρει. Έχεις κάτσει ποτέ να ψάξεις τις θρησκείες, να ασχοληθείς, να ψαχτείς και να αποφασίσεις?
Προσωπικά, με εκφράζει ο χριστιανισμός, και χέστηκα αν με θεωρούν θρήσκα, ή χαζή που πιστεύω. Στενομυαλία??? wtf, κάτσε άνοιξε λίγο τους ορίζοντές σου, μην κολλάς στο στυλ: χριστιανισμός=οπισθοδρομικότητα.

Δεν πάω κατηχητικό ούτε θέλω, δε με εκφράζει, ούτε γουστάρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Ε papas τι να σου κάνω. Οι μλκες δεν λείπουν από πουθενά. Εγώ είχα γνωρίσει πολύ άνετους και ανοικτούς τύπους. cris@tos no offence αλλά πρέπει να είσαι λίγο χαζούλης. Τι σχέση έχει το Βατοπέδι, δεν μπορώ να καταλάβω. Αφού δεν συζητιέται δηλαδή, οκ, βγήκε το συμπέρασμα. Μετά θα λέτε ότι στρατολογούν και πολιτικούς ψηφοφόρους αν συζητιούνται τέτοια θέματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Μαλλον δεν εχει παει.

Και ακομα,αμα θα γνωριζε,η αντιληψη οτι ο Θεος ειναι ο απολυτος τιμωρος ειναι η πιο αντιχριστιανικη αντιληψη ever για τον Θεο.

οχι, η παλαια διαθηκη αναφερεται σε εναν θεο τιμωρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
Έχεις πάει και ξέρεις ότι τους λένε τέτοια πράγματα???
Το έχω συμπαιράνει απο 3 φίλες μου οι οποίες πάνε απο πολύ μικρές και έχουν αυτή την αντίληψη. Βέβαια έχω σκεφτεί κιόλας ότι πήγαιναν το ίδιο κατηχητικό και ίσως να έφταιγε ο συγκεκριμένος ιερέας. Εγω δεν έσω προσωπική πείρα οπότε όλα αυτά που λέτε είναι απολύτως δεκτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
οχι, η παλαια διαθηκη αναφερεται σε εναν θεο τιμωρο.

Οι Ισραηλιτες πιστευουν στον Θεο-τιμωρο.Οι Χριστιανοι οχι.

Αμα ο Θεος των Χριστιανων ηταν τιμωρος,τοτε δεν θα ειχε στειλει τον Ιησου στην Γη,που ειναι δειγμα της αγαπης Του προς τους ανθρωπους και η θυσια του Ιησου η υπερτατη αγαπη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Οι Ισραηλιτες πιστευουν στον Θεο-τιμωρο.Οι Χριστιανοι οχι.

μερος των ιερων κειμενων ειναι η παλαια διαθηκη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Φάνη συνεχίζεις να απαντάς ουσιαστικά σε άλλο θέμα. Όταν λέει κάποιος ότι είναι Χριστιανός, δεν σημαίνει ότι ταυτίζεται απόλυτα με τις αντιλήψεις της θρησκείας. Και ξαναλέω, μην συγχέετε το κατηχητικό αποκλειστικά με την εκκλησία και τον Χριστιανισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Πω πω πραγματικα απορώ, γιατί η άγνοιά σου δεν εχει όρια. Εσύ τώρα γίνεσαι στενόμυαλος, αν θεωρείς ότι λέω ότι με συμφέρει. Έχεις κάτσει ποτέ να ψάξεις τις θρησκείες, να ασχοληθείς, να ψαχτείς και να αποφασίσεις?
Προσωπικά, με εκφράζει ο χριστιανισμός, και χέστηκα αν με θεωρούν θρήσκα, ή χαζή που πιστεύω. Στενομυαλία??? wtf, κάτσε άνοιξε λίγο τους ορίζοντές σου, μην κολλάς στο στυλ: χριστιανισμός=οπισθοδρομικότητα.

Δεν πάω κατηχητικό ούτε θέλω, δε με εκφράζει, ούτε γουστάρω.
1.Ναι,το έχω ψάξει,εσύ μου δίνεις την εντύπωση πως δεν έχεις ψάξει τίποτα.
2.Έχω πει πολλές φορές πως ο χριστινισμός λέει πολλά σωστά πράγματα αλλά το νόημα του σήμερα έχει χαθεί.
Χριστιανική εκκλησία=οπισθοδρομικότητα
Το ότι λες ό,τι σε συμφερει βγαζει μάτι,λυπάμαι που το λέω γιατί θεωρώ πως ενώ θα μπορούσες δεν θες να αποκτήσεις δική σου άποψη σε αυτό το θέμα.
Είσαι νέο μέλος οποτε εν μέρει δικαιολογήσαι,αλλά μάλλον δεν έχεις δει όλα όσα έχω πει.Δέξουτ ως μια συμβουλή,γιατί εγώ δε σε αντιπαθώ επειθδή έχεις αντίθετη άποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lacta144

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία-Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,098 μηνύματα.
Όποιος δεν έχει πάει ας μην ανοίγει το στόμα του να λέει ότι του κατέβει.(γενικά το λέω...)
Στο κατηχητικό ούτε πλήση εγκεφάλου σου κάνουν όυτε τίποτα.Επίσης,το αν πας κατηχητικό δεν σχετίζεται με το αν είσα Χριστιανός ή όχι.
Αυτό που ξέρω είναι ότι εκεί μας μαθαίνουν να σεβόμαστε,να αγαπάμε και να βοηθάμε.
Αν στας δικά σας κατηχητικά σας απειλούσαν κιόλας,τι να πω??
Εγώ από το δικό μου κατηχητικό αυτά έχω μάθει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Φάνη συνεχίζεις να απαντάς ουσιαστικά σε άλλο θέμα. Όταν λέει κάποιος ότι είναι Χριστιανός, δεν σημαίνει ότι ταυτίζεται απόλυτα με τις αντιλήψεις της θρησκείας. Και ξαναλέω, μην συγχέετε το κατηχητικό αποκλειστικά με την εκκλησία και τον Χριστιανισμό.

εξακολουθω να μην αναφερομαι στο κατηχητικο, αν και ως ενα μεγαλο βαθμο, γινονται συζητησει για τη θρησκεια εκει.

απο κει και περα, κανε report τα μυνηματα, με την παρακλειση να μεταφερθουν στο αντιστοιχο θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top