allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 707 μηνύματα.
Ανάλογα με τη σχολή. Στην Αθήνα πχ στηρίζονται περισσότερο σε κατανόηση ενώ στο ΑΠΘ τα θέλουν παπαγαλία. Η ύλη της βιολογίας συμπυκνώνεται σε 700 περίπου σελίδες που πρέπει να τις μάθεις παπαγαλία, ώστε να μην αφήσεις κάτι ψιλό απέξω γτ οι μονάδες κόβονται για αστείο. Όπως το ΑΟΔΕ στο λύκειο, αν ήσουν τεχνολογική.

Χαρακτηριστικά την 1η χρονιά η βιολογία βγήκε 6 φορές, τη 2ερη 14, λέγοντάς τη κοιτώντας το ταβάνι. Συνολικά περάσματα (παπαγαλία κ ανάγνωση κ γραψιμο) περίπου 200.
Κ αυτη ειναι μονο η βιολογια....δηλαδη συν την φυσικη ,συν την χημεια η υλη ανετα χτυπαει 1500 απεξω,ελατε τωρα ποιος μπορει ν τα θυμαται ολα αυτα απεξω....το θεμα ειναι οτι τοσοι πολλοι τοχουν κανει....νμζω απλα πρεπει να εισαι κωλοφαρδος κ να πεσουν στο τελος αυτα που εχεις διαβασει
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,877 μηνύματα.
Κ αυτη ειναι μονο η βιολογια....δηλαδη συν την φυσικη ,συν την χημεια η υλη ανετα χτυπαει 1500 απεξω,ελατε τωρα ποιος μπορει ν τα θυμαται ολα αυτα απεξω....το θεμα ειναι οτι τοσοι πολλοι τοχουν κανει....νμζω απλα πρεπει να εισαι κωλοφαρδος κ να πεσουν στο τελος αυτα που εχεις διαβασει
Παλαιοτερα (μεχρι 2013 περιπου) ηταν παλεψιμα σχετικα σε οσες σχολες ειχαν εξετασεις, μετα λογω φροντιστηριων οι κεντρικες τουλαχιστον εφτασαν στο θεο τις βασεις τους. Και στις περιφερειακες περνουν σχεδον αποκλειστικα απο συγκεκριμενα φροντιστηρια. Αν κ μπηκα 2ος μετανιωνω π δεν ξαναδωσα πανελληνιες. Αν και τη 2ερη χρονια γραφτηκα κ σε εσπερινο επαλ.
 

adonman

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης Μανασσής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Παλαιοτερα (μεχρι 2013 περιπου) ηταν παλεψιμα σχετικα σε οσες σχολες ειχαν εξετασεις, μετα λογω φροντιστηριων οι κεντρικες τουλαχιστον εφτασαν στο θεο τις βασεις τους. Και στις περιφερειακες περνουν σχεδον αποκλειστικα απο συγκεκριμενα φροντιστηρια. Αν κ μπηκα 2ος μετανιωνω π δεν ξαναδωσα πανελληνιες. Αν και τη 2ερη χρονια γραφτηκα κ σε εσπερινο επαλ.
Διαφωνώ, έχει να κάνει με τη σχολή που τελείωσες και συνεπώς με το background που έχεις. Ναι σαφώς Αθήνα και Θεσσαλονίκη οι πιθανότητες να περάσεις χωρίς να πας στα κλασικά πανάκριβα φροντιστήρια είναι λίγες, όμως στις υπόλοιπες 5 πόλεις τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα. Από την προσωπική εμπειρία, οι κατατακτήριες είναι μακράν ευκολότερες από τις πανελλήνιες, εφόσον φυσικά έχεις ένα σχετικό background. Ξέρω άτομα που πέρασαν με 3 μήνες διάβασμα. Συν του γεγονότος ότι όπως και να χει κερδίζεις ένα χρόνο εν σχέσει με τις πανελλήνιες (εφόσον μπαίνεις στο τρέχον και όχι στο επόμενο ακαδημαικό έτος)
 

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 707 μηνύματα.
Παλαιοτερα (μεχρι 2013 περιπου) ηταν παλεψιμα σχετικα σε οσες σχολες ειχαν εξετασεις, μετα λογω φροντιστηριων οι κεντρικες τουλαχιστον εφτασαν στο θεο τις βασεις τους. Και στις περιφερειακες περνουν σχεδον αποκλειστικα απο συγκεκριμενα φροντιστηρια. Αν κ μπηκα 2ος μετανιωνω π δεν ξαναδωσα πανελληνιες. Αν και τη 2ερη χρονια γραφτηκα κ σε εσπερινο επαλ.
καλα ναι δεν καταλαβαινω για ποιο λογο μπηκες σε αυτη τη διαδικασια απο τη στιμη που εισαι καλος σε μαθηματικα και φυσικη,εγω δεν τοχω καθολου με αυτα τα μαθηματα τα παω πολυ καλα μονο με την παπαγαλια δυστηχως οποτε αναγκαστικα οι κατατακτηριες ειναι μονοδρομος
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,877 μηνύματα.
Πρεπει να περασεις ομως για να κερδισεις τη χρονια, αλλιως σε τραβαει πισω!! Απο τη μερια μου, ξερω ατομα που δινουν 3 χρονια κ απο σχετικες σχολες κ τζιφος κ πανε για 4η.
Σιγουρα ο καθενας τα χει δει διαφορετικα. Βεβαια οταν εδινα πανελ το μακρινο '11 με τοσους λιγους μηνες διαβασμα (4) ειχα βγαλει με το παραπανω τα μορια γ ιατρικη, αλλο π δεν ηθελα τοτε και μου χε φανει απειρως πιο προσιτη η υλη. Κατατακτηριες αργησα να το καταλαβω, αλλα για τις περισσοτερες ιατρικες σχολες αν μαθεις 1500 σελιδες παπαγαλια περνας, ας μην εχεις καταλαβει τπτ. Δυστυχως εγω εκατσα και τα κατανοησα πρωτα.
Το καλυτερο που χει να κανει καποιος που θελει, ειναι 1 χρονο πριν τελειωσει τις σπουδες του να γραφτει σε 1 εσπερινο επαλ και να δωσει απο εκει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 707 μηνύματα.
Πρεπει να περασεις ομως για να κερδισεις τη χρονια, αλλιως σε τραβαει πισω!! Απο τη μερια μου, ξερω ατομα που δινουν 3 χρονια κ απο σχετικες σχολες κ τζιφος κ πανε για 4η.
Σιγουρα ο καθενας τα χει δει διαφορετικα. Βεβαια οταν εδινα πανελ το μακρινο '11 με τοσους λιγους μηνες διαβασμα (4) ειχα βγαλει με το παραπανω τα μορια γ ιατρικη, αλλο π δεν ηθελα τοτε και μου χε φανει απειρως πιο προσιτη η υλη. Κατατακτηριες αργησα να το καταλαβω, αλλα για τις περισσοτερες ιατρικες σχολες αν μαθεις 1500 σελιδες παπαγαλια περνας, ας μην εχεις καταλαβει τπτ. Δυστυχως εγω εκατσα και τα κατανοησα πρωτα.
Το καλυτερο που χει να κανει καποιος που θελει, ειναι 1 χρονο πριν τελειωσει τις σπουδες του να γραφτει σε 1 εσπερινο επαλ και να δωσει απο εκει.
οταν λες δινουν 3 χρονια ανφερεσαι σε κατατακτηριες ετσι?οχι πανελληνιες?4 χρονιες για κατατακτηριες ειναι φουλ υπερβολη νομιζω οπως και κατι περιπτωσεις που εχω διβασει που οι αλλοι καθονται κλεισμενοι στο σπιτι για 1,5 χρονια και διαβζουν καθημερινα 9 ωρες για να βγαλουν Αριστα την υλη των κατατακτηριων...αλλα οπως και ναχει ο καθενας οντως το αντιμετωπιζει με τον τροπο του
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,877 μηνύματα.
οταν λες δινουν 3 χρονια ανφερεσαι σε κατατακτηριες ετσι?οχι πανελληνιες?4 χρονιες για κατατακτηριες ειναι φουλ υπερβολη νομιζω οπως και κατι περιπτωσεις που εχω διβασει που οι αλλοι καθονται κλεισμενοι στο σπιτι για 1,5 χρονια και διαβζουν καθημερινα 9 ωρες για να βγαλουν Αριστα την υλη των κατατακτηριων...αλλα οπως και ναχει ο καθενας οντως το αντιμετωπιζει με τον τροπο του
Λογω αναποδιων ανωτερας βιας ημουν απο αυτους που εκατσαν 2μιση χρονια μεσα για να το καταφερουμε, οπως κ το αλλο μελος του φορουμ, ο τσακος. Και πολλοι απο την τοτε σειρα μου τωρα περασαμε (αθηνα-θεσσαλονικη). Ειδικα για αθηνα, ειναι αρκετα κοινη η τριετια.
 

Konkonvon

Νεοφερμένος

Η Konkonvon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Θεωρώ πως πρέπει να δώσεις κατατακτήριες για Λάρισα και όχι Πανελλήνιες. Διαφωνώ με Samael καi Ruyzaki

Στις επαρχιακές ιατρικές δεν είναι δύσκολη η πρόσβαση και πιστεύω ότι είναι πιο εύκολο από πανελλαδικες.

Επίσης αναφέρεις ότι δε θα κάνεις φροντιστήρια .... οπότε πολύ δύσκολα με πανελλαδικές θεωρώ πως θα πιάσεις βαθμό πρόσβασης αφού παίζει ρόλο και η έκθεση.
Μήπως γνωρίζεις κανένα καλό φροντιστήριο για κατατακτήριες ιατρικής στην Αθήνα? Είμαι φοιτήτρια νοσηλευτικής και εργάζομαι ως νοσηλ αλλά θα ήθελα να κάνω καμιά προσπάθεια για ιατρική αθηας

Καλησπέρα. Εχω καιρο γενικα να γραψω στο σαιτ αν και το παρακολουθουσα κατα διαστηματα.Κοντευω στο πτυχιο μου (οδοντιατρικη) και θα δωσω εξετασεις για ιατρικη. Θα ηθελα γνωμες απο ατομα που εζησαν την διαδικασια (συγγραματα,φροντιστηρια και οτι αλλο θελετε). Focko σχολιασε και εσυ αν μπορεις μιας που την περασες την διαδικασια.
Ευχαριστω πολυ.
Έμαθες τελικά την διαδικασία? Αν ναι ποια πες μου και μένα...σε ποιο φροντιστήριο πηγές?
 

Johny4Life

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johny4Life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Η διαδικασια ειναι η γνωστή νομιζω..αιτήσεις νοεμβριο και εξετασεις Δεκέμβριο. Το τμημα θα βγαλει ανακοινώσεις λογικα το φθινοπωρο εκτός και αν αλλαξουν τα πράγματα λογω πανδημιας. Παρακολουθεις τις ανακοινωσεις του τμηματος στο οποιο θα δωσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Μήπως γνωρίζεις κανένα καλό φροντιστήριο για κατατακτήριες ιατρικής στην Αθήνα? Είμαι φοιτήτρια νοσηλευτικής και εργάζομαι ως νοσηλ αλλά θα ήθελα να κάνω καμιά προσπάθεια για ιατρική αθηας
εχω δώσει πριν 7 χρονια έχουν αλλάξει δεδομένα από τότε. Αν θέλεις στο στέλνω σε pm ....

θεωρώ ιατρική Αθήνας πολύ δύσκολο δεν ξέρω με τα σημερίνά δεδομένα αλλά για μας ήταν σχεδόν άπιαστο. :( εκτος Αθήνας Θεσσαλονίκης το έχεις κοιτάξει;
 

Konkonvon

Νεοφερμένος

Η Konkonvon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
εχω δώσει πριν 7 χρονια έχουν αλλάξει δεδομένα από τότε. Αν θέλεις στο στέλνω σε pm ....

θεωρώ ιατρική Αθήνας πολύ δύσκολο δεν ξέρω με τα σημερίνά δεδομένα αλλά για μας ήταν σχεδόν άπιαστο. :( εκτος Αθήνας Θεσσαλονίκης το έχεις κοιτάξει;
Ωχ γιατί τόσο δύσκολο?? Ξέρεις εργάζομαι ήδη και δεν θα ήθελα να παρατήσω την δουλειά μου θα ήθελα να τα κάνω παράλληλα και τα φροντιστήρια και αν περάσω να συνεχίσω την δουλειά γιατί οικονομικά δν θα μπορώ να νοικιάζω εκτός Αθηνών σπίτι... To pm τι είναι?
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Ωχ γιατί τόσο δύσκολο?? Ξέρεις εργάζομαι ήδη και δεν θα ήθελα να παρατήσω την δουλειά μου θα ήθελα να τα κάνω παράλληλα και τα φροντιστήρια και αν περάσω να συνεχίσω την δουλειά γιατί οικονομικά δν θα μπορώ να νοικιάζω εκτός Αθηνών σπίτι... To pm τι είναι?
για να μην κάνω διαφήμιση στο φροντιστήριο να στο γράψω σε προσωπικό μήνυμα.

Εχω μιλάω με παλιά δεδομένα. Τότε που δεν υπηρχαν σε όλες τις σχολές εξετάσεις και υπηρχε άλλο ποσοστό σε ΑΕΙ και άλλο σε ΤΕΙ και όταν άρχιζε η οικονομική κρίση. Τώρα δε γνωρίζω πως είναι η κατάσταση.
 

Konkonvon

Νεοφερμένος

Η Konkonvon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
για να μην κάνω διαφήμιση στο φροντιστήριο να στο γράψω σε προσωπικό μήνυμα.

Εχω μιλάω με παλιά δεδομένα. Τότε που δεν υπηρχαν σε όλες τις σχολές εξετάσεις και υπηρχε άλλο ποσοστό σε ΑΕΙ και άλλο σε ΤΕΙ και όταν άρχιζε η οικονομική κρίση. Τώρα δε γνωρίζω πως είναι η κατάσταση.
Μπορείς μέσα από το φόρουμ σε προσωπικό μήνυμα ή πρέπει να σου δώσω τ ινσταγκραμ μ
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Από το forum που είμαστε ενεργοί και έχουμε δώσει και έχουμε περάσει επιτυχως είναι εγώ και ο @Ryuzaki (υπάρχουν και αλλα μέλη αλλά είτε δε το φανερώνουν είτε δε γράφουν πλέον γιατί έχουν μεγαλώσει) εξαιτίας του ότι ο Ryuzaki εδωσε σε κεντρική πόλη και τις βάσεις που είχε στα μαθήματα των πανελληνίων ίσως για αυτον ήταν καλύτερα να δώσει Πανελλαδικές, εγώ επειδή δεν είχα βάσεις απο τα Πανελλαδικά και τα είχα ξεχάσει οι πανελλήνιες θα ήταν βουνό. Εγώ έδωσα σε επαρχιακή ιατρική συνεπώς ο βαθμός δυσκολία μου εμένα ήταν πολύ χαμηλότερος για να περάσω. Κουράστηκα πολύ για να περάσω εδωσα 2 φορές αλλά δε θεωρώ μεγάλο βαθμό δυσκολίας τις εξετάσεις μου αντικειμενικά.

Επίσης εγώ έχω δώσει εδώ και 8 χρόνια έχουν αλλάξει δεδομένα και οτι και να σας λέω παιδιά μπορεί να μην ισχύει.

Συνοπτικά.. αυτά που πιστεύω..
1) Πανελλαδικές ή κατατακτηριες εξαρτάται από την περίπτωση παλιά έλεγα ασυζητή κατατακτήριες πλέον λέω εξαρτάται από την περίπτωση.
2) Επαρχιακή ή κεντρική ιατρική σε όλες τις περιπτώσεις λέω επαρχιακή αν παίζει δουλειά οικογενεια στην μέση θέλει σχέψη όμως.
3) Άξιζε ο κόπος (δεν γνωρίζω τι θα έκανα αν έμενα νοσηλευτης και ποτέ δε θα το μάθω).
4) Το μετάνιωσα - ΟΧΙ- οι ιατροί ειναι αρχιψωνάρες και το να ήμουν νοσηλευτής και να δουλεύω με ψώνια θα ήταν το χειρότερο για μένα....
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,877 μηνύματα.
Συμφωνώ κι επαυξάνω με όσα είπε ο φόκος.

Συμπληρώνω ότι είναι δύσκολα να δώσεις σε μεγάλη πόλη δουλεύοντας ταυτόχρονα, λόγω του ανταγωνισμού... Σκέψου παιδιά διαβάζουν 3+ χρόνια τα ίδια πράγματα μέχρι να περάσουν, χωρίς να δουλεύουν. Ξέρω πάντως μερικά άτομα που το κατάφεραν. Προσωπικά δούλευα μόνο 6 μήνες το χρόνο, όταν πλησίαζαν οι εξετάσεις δεν άντεχα.

Εάν δουλεύεις στο δημόσιο, καλή μπινιά είναι να δώσεις κάπου εύκολα και να πάρεις μεταγραφή για την πόλη που θές.

Προσοχή στην Αθήνα. Φέτος η βάση ήταν πολύ χαμηλή (γύρω στο 38) αλλά πρέπει να παίχτηκε λάθος διατύπωση και γενικά μεγάλο μπέρδεμα. Η Βιοχημεία είναι φαρμακερό μάθημα.
Αθήνα γενικά στηρίζεσαι στην κατανόηση - Θεσσαλονίκη στην παπαγαλία. Και τα δυο στο επίπεδο που τα ζητάνε είναι εξίσου δύσκολα.
Πάτρα να δώσεις πρέπει να ναι καλή περίπτωση. Το ίδιο και Λάρισσα, απλά πρέπει κάποιος να σου οργανώσει την ύλη, έχουν ένα γιγαντιαίο μάθημα (Μορφολογία).
Ιωάννινα περνούν μόνο όσοι πανε σε ένα συγκεκριμένο φροντιστήριο, όπου κάνει μία διδακτορικός στην ιατρική βιολόγος, αυτό τουλάχιστον μου μετέφεραν παιδιά που έδωσαν.
Κρήτη σχεδόν όλοι περνούν με κάτω από τη βάση βιοχημεία - την πήραν πρέφα οι Αθηναίοι και δήνουν σωρηδών, αυξήθηκε πολύ λογικά ο ανταγωνισμός.
Το μόνο φροντιστήριο για εμένα για Αθήνα και Πάτρα που αξίζει είναι αυτό που σου είπε ο φόκος λογικά σε μήνυμα, παρόλο που την 1η χρονιά δεν άντεξα την πίεση κ τα παράτησα και μετά διάβασα μόνος.

Ο μόνος άλλος τρόπος που ξέρω είναι να πας 2 χρονιές σε Εσπερινό Επαλ και να δώσεις πανελλήνιες από εκεί. Βέβαια αν θα ξανααπαγορεύσουν την είσοδο σε Πανεπιστήμια, δεν το γνωρίζω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.
βρε φοκο σταματα το επιτελους αυτο το επαρχιακη ιατρικη.ακουγεται πολυ ρατσιστικο.στην επαρχιακη οπως λες δεν σου χαριζουν ουτε 0.1.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

αγωνα που κανατε εσεις μαγκες.θελει μεγαλη μαγκια να το κανετε αυτο.σας θαυμαζω.σκεψου τωρα ο ρυζακις που βγαλε πολιτικος μηχανικος 5 χρονια σπουδων δυσκολη σχολη με διαβασμα να παει αλλα 6 χρονια ιατρικη με επισης διαβασμα.και ο φοκος δεν ειναι λιγο αυτο που εκανε.
παντως ιατρικη κακα τα ψεματα το θεμα ειναι να μπεις.απαξ και μπεις ακομα και στον κοκορα να τα φορτωσεις ολα τα χρονια θες σε 1 θες σε 2 χρονια παρατα το πτυχιο θα το παρεις.αμα κανεις κατι αναλογο σε φυσικομαθηματικα δεν τελειωνεις απλα ποτε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top