seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Το ότι υπάρχουν δεν σημαίνει ότι αυτό το φαινόμενο είναι και υπό επικρότηση.

Προσωπικά εάν είχα την τιμή/νεύρο να σπούδαζα ιατρική, θα πουλούσα ό,τι είχα και θα έδινα ό,τι μου είχε απομείνει για να το ακολουθήσω fulltime.

Φαντάζεσαι κάποιον να σπουδάζει ιατρική και να χάνει κλινική ανατομίας ξέρωγω ή να χάνει εργαστήριο νευρολογίας γιατί τον κάλεσε το αφεντικό να πάει νωρίτερα να καλύψει βάρδια στο δίσκο επειδή αρρώστησε ο άλλος υπάλληλος; Δηλαδή αύριο μεθαύριο με τέτοια συμπεριφορά απέναντι στην επιστήμη του τι επαγγελματίας θα βγει; Προσωπικά έναν τέτοιο ιατρό δεν θα τον ήθελα. Προσωπικά. Εγώ. Δεν σημαίνει ότι θέτω έναν πανανθρώπινο κανόνα συμπεριφοράς. Και σου μιλάω έχοντας βγάλει μια σχολή της πλάκας (μαθηματικό ιωαννίνων) δουλεύοντας φουλ τάιμ παράλληλα.

Ένα τόσο σοβαρό επάγγελμα μόνο τέτοιο mindset απαιτεί για να βγεις αξιόλογος. Όλα τα άλλα είναι λόγια αγάπης.
Πρώτον, το ότι μιλάς λες και έχεις τελειώσει την ιατρική ενώ σπούδασες/σπουδάζεις Μαθηματικό που είναι τελείως άσχετο μου φαίνεται αστείο.
Δεύτερον, συγγνώμη που δε γεννηθήκαμε όλοι από πλούσιο σόι για να τσοντάρει και πρέπει κάπως να αυτοσυντηρηθούμε!
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Και σου μιλάω έχοντας βγάλει μια σχολή της πλάκας (μαθηματικό ιωαννίνων) δουλεύοντας φουλ τάιμ παράλληλα.
Καλα δεν ειναι ο κανονας αυτος, ετυχες και σε περιοδο που οι εξετασεις γινοντουσαν εξ αποστασεως, το μαθηματινο ιωαννινων ΔΕΝ ειναι ευκολη σχολη.

(Τουλαχιστον στην δικια μου εποχη, ο μονος που καταφερε να το βγαλει στα 4 ηταν ενας συμμαθητης με διακρισεις σε Ολυμπιαδες και ηταν ταγμενος σε αυτο απο μικρο παιδι).

Οσο για την ιατρικη, απαντώντας στο βασικό ερώτημα, ναι, ειναι απιθανο να βγει στην ωρα της με τετοιους ορους.

Οσοι συμφοιτητες εργαζονταν τα πρωτα χρονια λογω καραντινας/εκαναν μεταπτυχιακο, απο 3ο-4ο ετος κι επειτα τα εκλεισαν ολα, απαιτει full time απασχοληση μετα απο ενα σημειο.
Καποια χρονια τουλαχιστον αναγκαστικα θα τα περασεις στην ανεχεια/λεσχη κλπ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Δεύτερον, συγγνώμη που δε γεννηθήκαμε όλοι από πλούσιο σόι για να τσοντάρει και πρέπει κάπως να αυτοσυντηρηθούμε!
Λυπάμαι αλλά η μεμψιμοιρία σου δεν με αγγίζει καθόλου.

Στην ζωή κάθετι σπουδαίο αξίζει θυσίες και όχι ημίμετρα. Το ότι σπούδασα μαθηματικό λειτουργεί υπερ αυτού που λέω, γιατί είναι ένα εντελώς διαφορετικό πράγμα να μαθαίνεις διαφορικές εξισώσεις (που είτε τις μάθεις όντως είτε όχι λίγο-πολύ δεν παίζει ρόλο γιατί αύριο μεθαύριο στην δουλειά σου θα τις παίρνεις έτοιμες) από το να μελετάς ανατομίες, νευρολογίες, κλινικές που αν δεν τις μάθεις αύριο μεθαύριο θα κληθείς να σώσεις κάποιον από τον θάνατο.

Επειδή οι περισσότεροι έχουν αυτό το mindset, ότι με ημίμετρα και ελάχιστη προσπάθεια καταφέρνουν τα πάντα, η Ελλάδα παρόλο που βγάζει καμιά 1000 γιατρούς κάθε χρόνο οι περισσότεροι είναι για τα μπάζα.

Και ΥΓ: καλά τα λέμε όλοι τώρα αλλά αν -Θεός φυλάξοι- χρειαστείς ιατρική περίθαλψη για κάτι επείγον και το σκατό φτάσει στο γόνατο, θα ΠΑΡΑΚΑΛΑΣ να βρεις έναν γιατρό που θυσίασε τα πάντα του για να γίνει κορυφαίος στον τομέα του και να μπορεί να σε κάνει καλά. Είμαι σίγουρος ότι ΔΕΝ θα θες αυτόν που τα μισά έτη της σχολής του έκανε δίσκο, ούτε ήταν ντελιβεράς. Τι να κάνουμε στην τελική; Δηλαδή να ζητάμε και συγγνώμη που η ιατρική δεν είναι ιχθυοκαλλιέργεια άρτας;

Πουθενά στο εξωτερικό (μιας και όλοι αυτό λέτε) δε νοείται φοιτητής σοβαρών ειδικοτήτων να κάνει κάτι άλλο πέραν της παρακολούθησης της σχολής του. Στον αγγλοσαξωνικό κόσμο για να γίνουν γιατροί οι φοιτητές παίρνουν εκατοντάδες χιλιάδων δανείων και κυριολεκτικά υποθηκεύουν τα πάντα για να καταφέρουν να πάρουν το χαρτί, και εδώ στην Ελλάδα που η φοίτηση είναι τζάμπα καθόμαστε και κλαιγόμαστε γιατί πρέπει σόνι και καλά όποιος θέλει να γίνεται γιατρός να πρέπει να γίνεται.

Κάποια πράγματα στη ζωή, λυπάμαι, είναι έτσι. Απαιτούν πλήρη αφοσίωση και υπέρτατες θυσίες. Αν κάποιος δεν μπορεί να τις κάνει, η πρότασή μου είναι να κάνει κάτι λιγότερο απαιτητικό.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

το μαθηματινο ιωαννινων ΔΕΝ ειναι ευκολη σχολη.
Ποτέ δεν είπα ότι είναι. Απλά υπογραμμίζω ότι άλλο πράγμα να μαθαίνεις τοπολογίες, λογισμούς, γραμμικές άλγεβρες που είναι λίγο-πολύ θεωρητικά κατασκευάσματα τα οποία βγαίνουν την σήμερον ημέρα σχεδόν εξ' ολοκλήρου υπολογιστικά και ένα εντελώς άλλο να εντριφείς με βαριές ιατρικές πρακτικές τις οποίες θα χρησιμοποιήσεις αύριο-μεθαύριο, παίρνοντας προσωπική ευθύνη επί του ασθενούς, για να θεραπεύσεις μια ασθένεια.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
@Panzerkampfwagen

Ενα αλλο να προσθεσω με τη σειρα μου, που το θεωρω εξαιρετικα σημαντικο και που παραβλεπεται, ειναι το ζητημα των επαναληψεων.

Αν και σαν σχολη, εννοιολογικα ειναι πιο ευκολη απο καποιες αλλες (π.χ. θετικες επιστημες, πολυτεχνικες), υπαρχει ενας τεραστιος ογκος υλης.

Αυτος ο ογκος υλης, σε μερικα βασικα μαθηματα (ανατομια, φυσιολογια, καρδιολογια, νευρα, σημειολογια, χειρουργικη και φυσικα Παθολογια και αλγοριθμοι αντιμετωπισης) ειναι απαραιτητο να βγει πανω απο 1 φορα που απαιτειται απλα για να περασεις το μαθημα.

Κυριολεκτικα, το να περασεις το μαθημα ειναι σταγονα στον ωκεανο, μπροστα στην υλη των μαθηματων που απτονται αμεσα στην ειδικοτητα που θελεις να κανεις και εξ ορισμου πρεπει να κατεχεις.

Στην ουσια ειναι ενας μαραθωνιος αντοχης, οπου ταυτοχρονα αντιπαλος σου ειναι ο περιορισμενος/δεδομενος χρονος. Καταλαβαινεις λοιπον οτι περιοριζοντας αυτο τον χρονο δραστικα, ποσο strech κανει μετα ολη η υποθεση.

Πλην των περιπτωσεων του κ να εισαι ο Τεσλα με τη φωτογραφικη μνημη, ολοι οι υπολοιποι χρειαζομαστε συνεχεις επαναληψεις για να τα διατηρουμε, και καθε φορα να προστιθεται και κατι ακομη.

Αυτο, απαιτει κυριως χρονο, και φυσικα οπως ειπωθηκε, θυσιες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Λυπάμαι αλλά η μεμψιμοιρία σου δεν με αγγίζει καθόλου.

Στην ζωή κάθετι σπουδαίο αξίζει θυσίες και όχι ημίμετρα. Το ότι σπούδασα μαθηματικό λειτουργεί υπερ αυτού που λέω, γιατί είναι ένα εντελώς διαφορετικό πράγμα να μαθαίνεις διαφορικές εξισώσεις (που είτε τις μάθεις όντως είτε όχι λίγο-πολύ δεν παίζει ρόλο γιατί αύριο μεθαύριο στην δουλειά σου θα τις παίρνεις έτοιμες) από το να μελετάς ανατομίες, νευρολογίες, κλινικές που αν δεν τις μάθεις αύριο μεθαύριο θα κληθείς να σώσεις κάποιον από τον θάνατο.

Επειδή οι περισσότεροι έχουν αυτό το mindset, ότι με ημίμετρα και ελάχιστη προσπάθεια καταφέρνουν τα πάντα, η Ελλάδα παρόλο που βγάζει καμιά 1000 γιατρούς κάθε χρόνο οι περισσότεροι είναι για τα μπάζα.

Και ΥΓ: καλά τα λέμε όλοι τώρα αλλά αν -Θεός φυλάξοι- χρειαστείς ιατρική περίθαλψη για κάτι επείγον και το σκατό φτάσει στο γόνατο, θα ΠΑΡΑΚΑΛΑΣ να βρεις έναν γιατρό που θυσίασε τα πάντα του για να γίνει κορυφαίος στον τομέα του και να μπορεί να σε κάνει καλά. Είμαι σίγουρος ότι ΔΕΝ θα θες αυτόν που τα μισά έτη της σχολής του έκανε δίσκο, ούτε ήταν ντελιβεράς. Τι να κάνουμε στην τελική; Δηλαδή να ζητάμε και συγγνώμη που η ιατρική δεν είναι ιχθυοκαλλιέργεια άρτας;

Πουθενά στο εξωτερικό (μιας και όλοι αυτό λέτε) δε νοείται φοιτητής σοβαρών ειδικοτήτων να κάνει κάτι άλλο πέραν της παρακολούθησης της σχολής του. Στον αγγλοσαξωνικό κόσμο για να γίνουν γιατροί οι φοιτητές παίρνουν εκατοντάδες χιλιάδων δανείων και κυριολεκτικά υποθηκεύουν τα πάντα για να καταφέρουν να πάρουν το χαρτί, και εδώ στην Ελλάδα που η φοίτηση είναι τζάμπα καθόμαστε και κλαιγόμαστε γιατί πρέπει σόνι και καλά όποιος θέλει να γίνεται γιατρός να πρέπει να γίνεται.

Κάποια πράγματα στη ζωή, λυπάμαι, είναι έτσι. Απαιτούν πλήρη αφοσίωση και υπέρτατες θυσίες. Αν κάποιος δεν μπορεί να τις κάνει, η πρότασή μου είναι να κάνει κάτι λιγότερο απαιτητικό.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ποτέ δεν είπα ότι είναι. Απλά υπογραμμίζω ότι άλλο πράγμα να μαθαίνεις τοπολογίες, λογισμούς, γραμμικές άλγεβρες που είναι λίγο-πολύ θεωρητικά κατασκευάσματα τα οποία βγαίνουν την σήμερον ημέρα σχεδόν εξ' ολοκλήρου υπολογιστικά και ένα εντελώς άλλο να εντριφείς με βαριές ιατρικές πρακτικές τις οποίες θα χρησιμοποιήσεις αύριο-μεθαύριο, παίρνοντας προσωπική ευθύνη επί του ασθενούς, για να θεραπεύσεις μια ασθένεια.
Εγώ λυπάμαι, για το σκεπτικό σου. Ελπίζω να μην είχες αυτό το σκεπτικό διαλέγοντας το μαθηματικό, σε περίπτωση που κάτι άλλο σε τραβούσε περισσότερο και να μη συμβιβάστηκες. Δε θα ασχοληθώ παραπάνω γιατί δεν έχει νόημα
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
σχολή της πλάκας (μαθηματικό ιωαννίνων)
Συγνώμη αλλά το μαθηματικό ιωαννίνων μόνο της πλάκας δεν είναι. Δεν είναι τυχαίο που ο μέσος όρος φοίτησης είναι τα 7-8 έτη και λέγεται πως είναι το πιο δύσκολο τμήμα μαθηματικών (μαζί με εκείνο της φυσικής) στην Ελλάδα!
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Συγνώμη αλλά το μαθηματικό ιωαννίνων μόνο της πλάκας δεν είναι. Δεν είναι τυχαίο που ο μέσος όρος φοίτησης είναι τα 7-8 έτη και λέγεται πως είναι το πιο δύσκολο τμήμα μαθηματικών (μαζί με εκείνο της φυσικής) στην Ελλάδα!
Για μένα είναι της πλάκας. Έκατσα 4.5 χρόνια εκεί, άκου με.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Για μένα είναι της πλάκας. Έκατσα 4.5 χρόνια εκεί, άκου με.
Σκεψου να κανεις καμια ανασκοπηση του τμηματος σε μελλοντικο χρονο!

Καπου υπηρχε σχετικο νημα παλαιοτερα εδω μεσα (το βρηκα!) https://www.ischool.gr/threads/Αξιολογήστε-πληροφορήστε-μας-για-τη-σχολή-σας.72631/page-8
 

Johny4Life

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johny4Life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Τα πρώτα έτη ( 1ο,2ο ίσως και το 3ο λίγο) ίσως να μπορεί να συνδυάζονται με δουλειά ( part time). Ενέχει βέβαια κάποιους κινδύνους αυτό, να έχεις δηλαδή κάποια κενά σε βασικά μαθήματα, core της επιστήμης, όπως Φυσιολογία, Ανατομία, Βιοχημεία ακόμα και Ιστολογια - Εμβρυολογια που πολλοί σνομπάρουν και κράζουν.

Από 4ο και μετά, τουλάχιστον στο ΑΠΘ, ξεφεύγει λίγο η κατάσταση. Είναι αρκετές και οι κλινικές ώρες αλλά και θέλει καθημερινή ενασχόληση γιατί αλλιώς εύκολα χάνεται η μπάλα. Δεν είναι το θέμα να περνιουνται τα μάθηματα απλά. Αυτά λίγο πολλοί όλοι τα περνάμε η θα τα περάσουμε κάποια στιγμή. Αλλα μετράνε. Εξαρτάται δηλαδή από εσένα πως βλέπεις τον εαυτό σου και πως θέλεις τον εαυτό σου ως έναν μελλοντικό ιατρο.

Αυτά τα λέω φιλικά και με όλη μου την καλή διάθεση χωρίς να έχω διάθεση να θίξω η να αντιπαρατεθω. 👍
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Σκεψου να κανεις καμια ανασκοπηση του τμηματος σε μελλοντικο χρονο!

Καπου υπηρχε σχετικο νημα παλαιοτερα εδω μεσα (το βρηκα!) https://www.ischool.gr/threads/Αξιολογήστε-πληροφορήστε-μας-για-τη-σχολή-σας.72631/page-8
Γιατί όχι, έχω πολλά να γράψω.

Σε δύο γραμμές, η σχολή που έβγαλα είναι υπερβολικά δύσκολη σε σχέση με τις γνώσεις που προσφέρει. Ιδίως αν μιλήσουμε για υποχρεωτικά μαθήματα που κυριολεκτικά είναι δοκιμή αντοχής νεύρων.

Σε πιο μηχανικούς όρους: ο λόγος ποιότητα γνώσεων/#ώρες διαβάσματος τείνει πολύ στο 0.
 

billys44

Νεοφερμένος

Ο billys44 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα και απο εμένα μάγκες!
Εγώ έδωσα φετος τον Δεκέμβριο για την εμπειρία,ουσιαστικά με 3 μήνες διάβασμα δικό μου,όχι τιποτα σοβαρό,αλλά πρόλαβα να ολοκληρώσω την ύλη στα 2 απο τα 3 μαθήματα. Πλέον έχω ξεκινήσει ξανά να διαβάζω και θέλω τον Μάρτιο να ξεκινήσω και καποια μαθήματα σε φροντιστήριο, εφόσον δεν μου έκατσε ο φλεβάρης. Θα ήθελα κάποια βοήθεια/συμβουλή με αυτό το θέμα των φροντιστηρίων είτε σε προσωπικό μνμα είτε εδώ(δεν ξέρω ποια είναι τα 'καλα'). Επίσης με το θέμα εργασία, τελείωσα την σχολή και έπιασα αμέσως δουλειά,ωστόσο σκεφτομαι να συνεχίσω να εργάζομαι μέχρι αρχές καλοκαιριού και μετα να αφοσιωθώ μόνο στο διάβασμα. Οποιαδήποτε συμβουλή/εμπειρία καλοδεχούμενη.
 

ναντια30

Νεοφερμένος

Η ναντια30 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
καλησπερα παιδια

τελειώνω φετος τον ιούλιο με το καλο τη νοσηλευτικη. σκεφτομαι να δωσω κατατακτηριες για ιατρικη.. εχω ψαξει σημειώσεις απο εδω και απο εκει και εχω ξεκινησει ενα διαβασμα.. εχει καποιος σημειωσεις για τη λαρισα ή και παλια θεματα?

ευχαριστω
 

eleanaana

Νεοφερμένος

Η eleanaana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα σας , είμαι 35 ετών και έχω πτυχίο πληροφορικής. Δεν μου άρεσε ποτέ το αντικείμενο αυτό , λόγω της πίεσης των γονιών μου το επέλεξα. Οπότε παρόλο που την τελείωσα σε 4,5 χρόνια δεν ασχολήθηκα επαγγελματικά ποτέ.
Μου αρέσει πάρα πολύ η ιατρική( αυτό ήθελα και τότε στα 18 μου αλλά έγραψα 17.800 μόρια οπότε δεν υπήρχε καμία περίπτωση να περάσω ).Είναι ένα όνειρο για μένα !
Στην ηλικία μου είμαι τώρα έχω ξεχάσει τα πάντα από τα μαθήματα του λυκείου όπως μαθηματικά , φυσική κλπ ούτε καν μια εξίσωση δεύτερου βαθμού δεν μπορώ να λύσω .
Τι προτείνετε να μελετήσω 2 χρόνια τα εξεταζόμενα μαθήματα του λυκείου και να δώσω πανελλαδικές ή να δώσω κατατακτήριες εξετάσεις;
Ευχαριστώ πολύ !
 

aggorf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aggorf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Θράκης. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
κατατακτηριες μπραδερ
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Υπάρχει δυνατότητα να δώσεις σε άλλη ιατρική;

Για την ιατρική Αθήνας ακούγονται διάφορα όσον αφορά την αξιοκρατία. Επίσης έχει τεράστιο ανταγωνισμό.
 

το αστεράκι

Νεοφερμένος

Η το αστεράκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
2 χρόνια τα εξεταζόμενα μαθήματα του λυκείου και να δώσω πανελλαδικές
Καλησπέρα! Για κατατακτήριες ακούγεται ότι μπαίνουν αρκετοί με μέσο, αν κ δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό, οπότε αν είναι ψάξτο καλύτερα. Τώρα για πανελλήνιες, είσαι σίγουρη ότι χρειάζεσαι 2 χρόνια προετοιμασίας; Θα κάνεις μαθήματα ή θα το προσπαθήσεις μόνη σου; Αν έβγαινε η προετοιμασία σε ένα χρόνο, εγώ θα πήγαινα μέσω πανελληνίων. Αν όχι, μπορεί να δοκίμαζα κατατακτήριες σε κάποια ιατρική της επαρχίας, για τους λόγους που είπαν και πιο πάνω. Δύσκολη απόφαση είναι η αλήθεια. Επίσης, αν κ λογικά θα το έχεις σκεφτεί ήδη, υπάρχει η δυνατότητα ως πλαν β το εξωτερικό, όπως Κύπρος;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,570 μηνύματα.
Καλησπέρα σας , είμαι 35 ετών και έχω πτυχίο πληροφορικής. Δεν μου άρεσε ποτέ το αντικείμενο αυτό , λόγω της πίεσης των γονιών μου το επέλεξα. Οπότε παρόλο που την τελείωσα σε 4,5 χρόνια δεν ασχολήθηκα επαγγελματικά ποτέ.
Μου αρέσει πάρα πολύ η ιατρική( αυτό ήθελα και τότε στα 18 μου αλλά έγραψα 17.800 μόρια οπότε δεν υπήρχε καμία περίπτωση να περάσω ).Είναι ένα όνειρο για μένα !
Στην ηλικία μου είμαι τώρα έχω ξεχάσει τα πάντα από τα μαθήματα του λυκείου όπως μαθηματικά , φυσική κλπ ούτε καν μια εξίσωση δεύτερου βαθμού δεν μπορώ να λύσω .
Τι προτείνετε να μελετήσω 2 χρόνια τα εξεταζόμενα μαθήματα του λυκείου και να δώσω πανελλαδικές ή να δώσω κατατακτήριες εξετάσεις;
Ευχαριστώ πολύ !
Εγω δεν ξερω να σου πω ποιος ειναι ο πιο αποτελεσματικος δρομος αλλα ξερω οτι τα θεματα των μαθηματων κατατακτηριων Εκπα δεν ειναι δυσκολα...
Και για την φυσικη που ξερω ...να σου πω οτι τα θεματα τους ειναι αστεια σε σχεση με αυτα των πανελληνιων.
Επίσης το ξεχασμα των μαθηματων λυκειου ειναι φυσιολογικο οπως και η επαναθυμιση τους ειναι ευκολοτερη τωρα ,αλλα βαρετη.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Πάντως αν δεν μπορείς να διαχειριστείς Φυσική Λυκείου δε νομίζω να έχει νόημα να μιλάμε για φυσική πανεπιστημίου και πόσο δε για Ιατρική ΕΚΠΑ.
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Πάντως αν δεν μπορείς να διαχειριστείς Φυσική Λυκείου δε νομίζω να έχει νόημα να μιλάμε για φυσική πανεπιστημίου και πόσο δε για Ιατρική ΕΚΠΑ.

Καμία σχέση η φυσική του λυκείου με την ιατρική φυσική του ΕΚΠΑ. Η ιατρική φυσική είναι πολύ πιο εύκολη.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top