Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Καμία σχέση η φυσική του λυκείου με την ιατρική φυσική του ΕΚΠΑ. Η ιατρική φυσική είναι πολύ πιο εύκολη.
Πολύ αμφιβάλλω, ιδίως όσον αφορά τα γνωστικά υπόβαθρα που απαιτεί.

Αλλά ενδεχομένως να ξέρεις καλύτερα.
 

ZENIA

Νεοφερμένος

Η ZENIA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Ξεκάθαρα κατατακτήριες!Η ύλη των πανελληνίων,ο όγκος η πολυπολοκότητα και το στυλ των μαθηματων στη γ λυκειου ( και β...)_ για κάποιον που τα έχει αφήσε χρόνια, θα του είναι βουνό!!! Πόσο μάλλον όταν αφού είσαι τώρα 35 ετών, ΣΙΓΟΥΡΑ θα έχουν αλλάξει και ένα σωρό απο αυτά που τότε έιχες διδαχθεί να εξεταστείς! Το θεωρώ αδύνατον να μπορεί κάποιος μεσα σε ένα χρόνο να μπορεί να ανταποκριθεί στο να δώσει πανελλήνιες για Ιατρική (19000+ μόρια..)
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Ξεκάθαρα κατατακτήριες!Η ύλη των πανελληνίων,ο όγκος η πολυπολοκότητα και το στυλ των μαθηματων στη γ λυκειου ( και β...)_ για κάποιον που τα έχει αφήσε χρόνια, θα του είναι βουνό!!! Πόσο μάλλον όταν αφού είσαι τώρα 35 ετών, ΣΙΓΟΥΡΑ θα έχουν αλλάξει και ένα σωρό απο αυτά που τότε έιχες διδαχθεί να εξεταστείς! Το θεωρώ αδύνατον να μπορεί κάποιος μεσα σε ένα χρόνο να μπορεί να ανταποκριθεί στο να δώσει πανελλήνιες για Ιατρική (19000+ μόρια..)
Είσαι φοιτήτρια τμήματος Ιατρικής και το προτείνεις αυτό; Η ύλη των πανελληνίων όταν είναι ένας διαγωνισμός για 17χρονα γίνεται να πιο απαιτητική από κατακτηρίες Ιατρικής όπου ο καλός Ιατρός που σε προετοιμάζει για αυτές τις εξετάσεις αμοίβεται με ένα 100άρικο την ώρα και οι διαγωνιζόμενοι είναι ενήλικες με απωθημένο την Ιατρική και βρίσκονται στη θέση να δαπανήσουν και πολλά φράγκα για να επιτύχουν το σκοπό τους.

Εγώ δεν είμαι σπουδαστής ιατρικής αλλα αντιλαμβάνομαι ότι η ύλη των πανελληνίων δεν είναι κάτι το απροσπέλαστο και βλέπω ότι υπάρχει ολόκληρο κύκλωμα στημμένο από πίσω για να σε βάλει στην Ιατρική μέσω κατατακτηρίων εξετάσεων
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Καλησπέρα σας , είμαι 35 ετών και έχω πτυχίο πληροφορικής. Δεν μου άρεσε ποτέ το αντικείμενο αυτό , λόγω της πίεσης των γονιών μου το επέλεξα. Οπότε παρόλο που την τελείωσα σε 4,5 χρόνια δεν ασχολήθηκα επαγγελματικά ποτέ.
Μου αρέσει πάρα πολύ η ιατρική( αυτό ήθελα και τότε στα 18 μου αλλά έγραψα 17.800 μόρια οπότε δεν υπήρχε καμία περίπτωση να περάσω ).Είναι ένα όνειρο για μένα !
Στην ηλικία μου είμαι τώρα έχω ξεχάσει τα πάντα από τα μαθήματα του λυκείου όπως μαθηματικά , φυσική κλπ ούτε καν μια εξίσωση δεύτερου βαθμού δεν μπορώ να λύσω .
Τι προτείνετε να μελετήσω 2 χρόνια τα εξεταζόμενα μαθήματα του λυκείου και να δώσω πανελλαδικές ή να δώσω κατατακτήριες εξετάσεις;
Ευχαριστώ πολύ !
Ελπίζω η φράση "ούτε μια εξίσωση δευτέρου βαθμού δεν μπορώ να λύσω" να είναι μεταφορική αλλιώς το πρόβλημα είναι πολύ μεγάλο . Πάντως στην φάση που είσαι και οι δύο επιλογές είναι απαίσιες , οπότε ένα είναι το σίγουρο : Εαν το θες πολύ θα πρέπει να στρώσεις κώλο πάρα πολύ σοβαρά .
 

Μαθητής του 15

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μαθητής του 15 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Είσαι φοιτήτρια τμήματος Ιατρικής και το προτείνεις αυτό; Η ύλη των πανελληνίων όταν είναι ένας διαγωνισμός για 17χρονα γίνεται να πιο απαιτητική από κατακτηρίες Ιατρικής όπου ο καλός Ιατρός που σε προετοιμάζει για αυτές τις εξετάσεις αμοίβεται με ένα 100άρικο την ώρα και οι διαγωνιζόμενοι είναι ενήλικες με απωθημένο την Ιατρική και βρίσκονται στη θέση να δαπανήσουν και πολλά φράγκα για να επιτύχουν το σκοπό τους.

Εγώ δεν είμαι σπουδαστής ιατρικής αλλα αντιλαμβάνομαι ότι η ύλη των πανελληνίων δεν είναι κάτι το απροσπέλαστο και βλέπω ότι υπάρχει ολόκληρο κύκλωμα στημμένο από πίσω για να σε βάλει στην Ιατρική μέσω κατατακτηρίων εξετάσεων

Γενικά είναι κομπίνα οι κατατκτήριες, μιλούσα σε έναν discord server με μια κοπέλα που σπουδάζει σε χαμηλόβαθμη πολυτεχνική σχολή και μου είπε για συμφοιτήτρια της που μπήκε με κατατακτήριες ως απόφοιτη -άκουσον-άκουσον- ώς απόφοιτη φιλολογίας, κατάφερε να περάσει τα μαθήματα λόγω οτί είναι ο πατέρας της μηχανικός.

Για να καταλάβεις τι κάνουν κάποιοι για καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση.
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Πολύ αμφιβάλλω, ιδίως όσον αφορά τα γνωστικά υπόβαθρα που απαιτεί.

Αλλά ενδεχομένως να ξέρεις καλύτερα.

Δεν απαιτεί γνωστικό υπόβαθρο.

Για ιατρική Πάτρας σίγουρα δεν χρειάζεται.

Κάποια στιγμή είχα κοιτάξει και ιατρική Αθήνας και ήταν παρόμοια ύλη.

Στις περισσότερες ιατρικές δεν έχουν ασκήσεις αλλά παπαγαλε θεωρία άρα δεν χρειάζεται και κατανόηση για να το περάσεις.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγώ θα προτείνω όπως πάντα και το εσπερινό ΕΠΑΛ.

Πλέον έχουν ανέβει αρκετά οι βάσεις αλλά και πάλι είναι πιο εύκολη και από ΓΕΛ και από κατατακτηριες.

Ξέρω κάτι κοπέλες 30+ που μπήκαν έτσι. Η μεγαλύτερη που ξέρω πρέπει να είναι πάνω από 50.
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Γενικά είναι κομπίνα οι κατατκτήριες, μιλούσα σε έναν discord server με μια κοπέλα που σπουδάζει σε χαμηλόβαθμη πολυτεχνική σχολή και μου είπε για συμφοιτήτρια της που μπήκε με κατατακτήριες ως απόφοιτη -άκουσον-άκουσον- ώς απόφοιτη φιλολογίας, κατάφερε να περάσει τα μαθήματα λόγω οτί είναι ο πατέρας της μηχανικός.

Για να καταλάβεις τι κάνουν κάποιοι για καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση.
Εντάξει, κομπίνα δεν το λες... δίνεται το δικαίωμα από το κράτος όλοι οι πτυχιούχοι να κατατάσσονται σε τμήμα αν εξεταστούν επιτυχώς σε 3 μαθήματα του, σεβαστό είναι αυτό, άμα ο άλλος κάτσει και τα διαβάσει και γράψει καλά.
 

AstrayCat

Νεοφερμένος

Η AstrayCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
μιλούσα σε έναν discord server με μια κοπέλα που σπουδάζει σε χαμηλόβαθμη πολυτεχνική σχολή και μου είπε για συμφοιτήτρια της που μπήκε με κατατακτήριες ως απόφοιτη -άκουσον-άκουσον- ώς απόφοιτη φιλολογίας, κατάφερε να περάσει τα μαθήματα λόγω οτί είναι ο πατέρας της μηχανικός.
Πού καλέ; Σε ποιο πολυτεχνικό τμήμα έγινε αυτό ; Με κούφανες
 

Than003

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Than003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Καλησπέρα σας , είμαι 35 ετών και έχω πτυχίο πληροφορικής. Δεν μου άρεσε ποτέ το αντικείμενο αυτό , λόγω της πίεσης των γονιών μου το επέλεξα. Οπότε παρόλο που την τελείωσα σε 4,5 χρόνια δεν ασχολήθηκα επαγγελματικά ποτέ.
Μου αρέσει πάρα πολύ η ιατρική( αυτό ήθελα και τότε στα 18 μου αλλά έγραψα 17.800 μόρια οπότε δεν υπήρχε καμία περίπτωση να περάσω ).Είναι ένα όνειρο για μένα !
Στην ηλικία μου είμαι τώρα έχω ξεχάσει τα πάντα από τα μαθήματα του λυκείου όπως μαθηματικά , φυσική κλπ ούτε καν μια εξίσωση δεύτερου βαθμού δεν μπορώ να λύσω .
Τι προτείνετε να μελετήσω 2 χρόνια τα εξεταζόμενα μαθήματα του λυκείου και να δώσω πανελλαδικές ή να δώσω κατατακτήριες εξετάσεις;
Ευχαριστώ πολύ !
Στην περίπτωση σου κατακτήριες με τα χίλια. Με βάση τα όσα έχω ακούσει-ας με διαψεύσει κάποιος αν κάνω λάθος-τα μαθήματα που καλείσαι να δώσεις σε κατακτήριες για ιατρική είναι κυρίως θεωρητικά. Ενώ για να δώσεις πανελλήνιες πρέπει να περάσεις όλη την ύλη του λυκείου σε φυσική/χημεία και να προσαρμοστείς στην έκθεση. Αν όπως λες έχεις θέμα και με τα μαθηματικά...θες τουλάχιστον 3 χρόνια να παλεύεις για να φτάσεις σε άριστο επίπεδο (πχ σε φυσική). Μπορεί να ανταγωνίζεσαι μικρότερους από εσένα, αλλά πολλοί από αυτούς έχουν αφιερωθεί για καμιά τριετία ψυχή και σώματι στις Πανελλήνιες και πολύ πιθανό να μην έχουν άλλες υποχρεώσεις (ενώ φαντάζομαι εσύ θα τρέχεις και για άλλα εκτός του διαβάσματος).Ίσως ακούγεται λίγο περίεργο, αλλά μου φαίνεται πιο εύκολο να παπαγαλίσεις 3-4 συγγράματα παρά να ασχοληθείς ξανά με τα του Λυκείου (μιλάω αποκλειστικά για την περίπτωση σου). Καλή επιτυχία εύχομαι σε όποιο δρόμο και αν επιλέξεις.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
ΚΑΝΤΕ ΕΝΑ SEARCH ΠΡΙΝ ΠΟΣΤΑΡΕΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΝΑ ΤΟ ΛΕΩ

Τα ιδια και τα ιδια ερωτηματα χρονια τωρα









Και οπως ειχα πει και το ξαναλεω

Κατατακτήριες για Αθήνα και Θεσσαλονίκη = 2500 σελίδες νεράκι απ'έξω, όπως ξέρετε το όνομα και το επίθετό σας, αλλιώς μην κάνετε τον κόπο να περάσετε ούτε απ' έξω. Αθήνα με παπαγαλία μόνο δεν περνάς βέβαια, απαιτείται και σε βάθος κατανόηση
 
Τελευταία επεξεργασία:

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Στην περίπτωση σου κατακτήριες με τα χίλια. Με βάση τα όσα έχω ακούσει-ας με διαψεύσει κάποιος αν κάνω λάθος-τα μαθήματα που καλείσαι να δώσεις σε κατακτήριες για ιατρική είναι κυρίως θεωρητικά. Ενώ για να δώσεις πανελλήνιες πρέπει να περάσεις όλη την ύλη του λυκείου σε φυσική/χημεία και να προσαρμοστείς στην έκθεση. Αν όπως λες έχεις θέμα και με τα μαθηματικά...θες τουλάχιστον 3 χρόνια να παλεύεις για να φτάσεις σε άριστο επίπεδο (πχ σε φυσική). Μπορεί να ανταγωνίζεσαι μικρότερους από εσένα, αλλά πολλοί από αυτούς έχουν αφιερωθεί για καμιά τριετία ψυχή και σώματι στις Πανελλήνιες και πολύ πιθανό να μην έχουν άλλες υποχρεώσεις (ενώ φαντάζομαι εσύ θα τρέχεις και για άλλα εκτός του διαβάσματος).Ίσως ακούγεται λίγο περίεργο, αλλά μου φαίνεται πιο εύκολο να παπαγαλίσεις 3-4 συγγράματα παρά να ασχοληθείς ξανά με τα του Λυκείου (μιλάω αποκλειστικά για την περίπτωση σου). Καλή επιτυχία εύχομαι σε όποιο δρόμο και αν επιλέξεις.
Δε νομίζω ότι υπάρχει "εύκολη" και "δύσκολη" μέθοδος.

Και οι δύο προσεγγίσεις απαιτούν πολύμηνη μελέτη επί μιας ογκώδους ύλης με διαβαθμιζόμενες απαιτήσεις λεπτομερούς γνώσης θεωρίας.

Μάλλον το ζητούμενο είναι ποιός είναι διατεθειμένος να πειθαρχηθεί από την αρχή μέχρι τέλους.
 

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Για μένα οι κατατακτήριες αξίζουν όταν κάποιος προέρχεται από τμήμα στο οποίο διδάσκονται τα εξεταζόμενα μαθήματα.Πχ βιολογικό,χημικό,φαρμακευτική, κτηνιατρική κτλ .Όταν όμως έχεις τελειώσει παιδαγωγικό ή μαθηματικό κ πρέπει να ανταγωνιστείς βιολόγους κ χημικούς στα μαθήματα αυτά Ε τα πράγματα γίνονται λίγο δύσκολα,όχι ακατόρθωτα όμως.Με ένα καλό φροντιστήριο κ προετοιμασία ενός έτους είναι εφικτό.
 

Frozensun

Νεοφερμένος

Ο Frozensun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καταρχήν απαντάμε όλοι σε ένα άτομο που έγραψε ένα μήνυμα και εξαφανίστηκε. Κατά πάσα πιθανότητα τρολλ. Στα 50κάτι νέος άπειρος γιατρός? Γίνεται αν αυτό θέλεις!!
 

το αστεράκι

Νεοφερμένος

Η το αστεράκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Καταρχήν απαντάμε όλοι σε ένα άτομο που έγραψε ένα μήνυμα και εξαφανίστηκε. Κατά πάσα πιθανότητα τρολλ. Στα 50κάτι νέος άπειρος γιατρός? Γίνεται αν αυτό θέλεις!!
εγώ ξέρω άτομο που στα 30 αποφάσισε να γίνει γιατρός, μπήκε μέσω πανελληνίων και τώρα είναι στην Αμερική όπου εργάζεται σε νοσοκομείο. Το είχε και τα κατάφερε, οπότε δεν ξέρουμε τι είναι ο άλλος.
 

therightstuff

Νεοφερμένος

Ο therightstuff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Επειδή δεν κατάφερα να βρω κάτι αναζητώντας στο forum αλλά και στο google, γνωρίζει κανείς κάποιο φροντιστήριο για κατατακτήριες Ιατρικής στο τμήμα της Κρήτης;

Ευχαριστώ!
 

achill_m

Νεοφερμένος

Ο achill_m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Θα μου είναι εύκολο να δώσω κατατακτήριες για ιατρική από ψυχολογία;
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 419 μηνύματα.

achill_m

Νεοφερμένος

Ο achill_m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 419 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top