Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,805 μηνύματα.
Ελεος παιδιά έγραψα στην ομαδική τους και κανένας δεν απαντάει 🤦‍♂️
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 418 μηνύματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,805 μηνύματα.
Σε ποια μπήκες;
Ιατρική Κρήτης εισακτεοι 2019
Τελεια μου απάντησε ενας τώρα οπότε έχω βρει τις σημειώσεις των μαθημάτων

Τώρα μου αρκεί να βρω και κάποιον που εχει θέματα και πιστεύω είμαι έτοιμος να αρχίσω τκ διάβασμα ταυτόχρονα με την σχολή μου

Επίσης ,πιστεύεις πως πρέπει να κάμω φορντιστηριο έτσι όπως έχω ακούσει ?
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Ιατρική Κρήτης εισακτεοι 2019
Τελεια μου απάντησε ενας τώρα οπότε έχω βρει τις σημειώσεις των μαθημάτων

Τώρα μου αρκεί να βρω και κάποιον που εχει θέματα και πιστεύω είμαι έτοιμος να αρχίσω τκ διάβασμα ταυτόχρονα με την σχολή μου

Επίσης ,πιστεύεις πως πρέπει να κάμω φορντιστηριο έτσι όπως έχω ακούσει ?
Eε από όσο έχω ακούσει είναι ανάλογα την σχολή που έχεις τελειώσει αν έχεις τελειώσει φιλολογία ναι θεωρώ θα χρειαστείς σε όλα. Αν έχεις τελειώσει βιολογία ή κάτι σχετικό έχω ακούσει οτι χρειάζεσαι τουλάχιστον στην φυσική
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,805 μηνύματα.
Eε από όσο έχω ακούσει είναι ανάλογα την σχολή που έχεις τελειώσει αν έχεις τελειώσει φιλολογία ναι θεωρώ θα χρειαστείς σε όλα. Αν έχεις τελειώσει βιολογία ή κάτι σχετικό έχω ακούσει οτι χρειάζεσαι τουλάχιστον στην φυσική
Νοσηλευτική τελειώνω ,έχω αρχίσει το διάβασμα από ιατρική φυσική και φαίνεται ωραία ,και πολύ γνώση βέβαια.


Μα να σου πω κάτι μου ειπαν για med info ,μήπως το εχεις ακουστα ?
 

Johny4Life

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johny4Life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Νοσηλευτική τελειώνω ,έχω αρχίσει το διάβασμα από ιατρική φυσική και φαίνεται ωραία ,και πολύ γνώση βέβαια.


Μα να σου πω κάτι μου ειπαν για med info ,μήπως το εχεις ακουστα ?
Γενικώς ανάλογα το τμήμα, υπάρχουν αντίστοιχα μαθήματα και ύλη. Όσο αφορά την ιατρική, προσπάθησε να διαβάσεις την ύλη όλη δηλαδή, αγνοώντας τυχόν SOS καθώς από ότι έχω καταλάβει μπορεί να πέσει το οτιδήποτε. Κανεις την προσπάθεια σου, στο τέλος θυμάσαι όσα παραπάνω μπορείς και πας γράφεις.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,805 μηνύματα.
Γενικώς ανάλογα το τμήμα, υπάρχουν αντίστοιχα μαθήματα και ύλη. Όσο αφορά την ιατρική, προσπάθησε να διαβάσεις την ύλη όλη δηλαδή, αγνοώντας τυχόν SOS καθώς από ότι έχω καταλάβει μπορεί να πέσει το οτιδήποτε. Κανεις την προσπάθεια σου, στο τέλος θυμάσαι όσα παραπάνω μπορείς και πας γράφεις.
Δεν θέλω σος,απλα θέλω να βγάλω ότι άκυρο υπάρχει απ' το βιβλίο έτσι ώστε να γίνει πιο μικρό τι βιβλίο .
Φάση ιατρική φυσική έχει κάτι εικόνες ότι νάνε που δεν χρειάζονται
 

Lachimolala

Νεοφερμένος

Η Lachimolala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπερα σε ολους! Είμαι φοιτητρια σε ΑΕΙ απο οικονομικα, ΤΡΑΓΙΚΟ λαθος η επιλογη της κατευθηνσης αλλα... τωρα τελειωνω και θελω να μπω ιατρικη αθήνας.. δεν ξερω τι να κανω.. να δωσω κατατακτήριες? πανελληνιες? και αν κοπω? σε αυτη την ηλικια θα επρεπε να ψαχνω δουλεια και οχι να ζητησω χρηματα απ τους δικους μου που δυσκολευονται να με υποστηριξουν με φροντιστηρια και εξτρα τουλαχιστον 6 χρονια σπουδες χωρις μισθο.. αν παρουμε το ενδεχομενο οτι περναω ιατρικη, δεν υπαρχει επιλογη δουλειας γτ θα διαβαζω.. δεν ξερω τι να κανω... να αφησω το ονειρο μου?
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Καλησπερα σε ολους! Είμαι φοιτητρια σε ΑΕΙ απο οικονομικα, ΤΡΑΓΙΚΟ λαθος η επιλογη της κατευθηνσης αλλα... τωρα τελειωνω και θελω να μπω ιατρικη αθήνας.. δεν ξερω τι να κανω.. να δωσω κατατακτήριες? πανελληνιες? και αν κοπω? σε αυτη την ηλικια θα επρεπε να ψαχνω δουλεια και οχι να ζητησω χρηματα απ τους δικους μου που δυσκολευονται να με υποστηριξουν με φροντιστηρια και εξτρα τουλαχιστον 6 χρονια σπουδες χωρις μισθο.. αν παρουμε το ενδεχομενο οτι περναω ιατρικη, δεν υπαρχει επιλογη δουλειας γτ θα διαβαζω.. δεν ξερω τι να κανω... να αφησω το ονειρο μου?
Πανελλήνιες θες τουλάχιστον 2 χρόνια προετοιμασίας για να καλύψεις κενά φυσική και χημεία ( για ιατρική που θες) και υπάρχει η έκθεση που είναι ο ασταθής παράγοντας αλλά μπορείς να δηλώσεις όλες τις ιατρικές + οδοντιατρική και σχολές πολύ κοντά στο αντικείμενο όπως είναι η νοσηλευτική ή η μαιευτική

Αντίθετα οι κατατακτήριες εχουν 1 χρόνο προετοιμασία αλλα η ύλη είναι τεράστια (3 μαθήματα περίπου 1000 σελίδες το κάθε μάθημα) και θα ανταγωνιστείς βιολόγους νοσηλευτές χημικούς κλπ που ήδη έχουν μια βάση σε αυτά τα μαθήματα και βάλε ότι η ιατρική Αθήνας έχουν τον μεγαλύτερο ανταγωνισμό σε σχέση με τις άλλες ιατρικές

Το τι είναι καλύτερο νομίζω εξαρτάται σε εσένα

Επιπλέον θα μπορείς να δουλεύεις έστω στα πρώτα χρόνια της σχολής, που δεν είναι τόσο απαιτητικά
 

Lachimolala

Νεοφερμένος

Η Lachimolala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Πανελλήνιες θες τουλάχιστον 2 χρόνια προετοιμασίας για να καλύψεις κενά φυσική και χημεία ( για ιατρική που θες) και υπάρχει η έκθεση που είναι ο ασταθής παράγοντας αλλά μπορείς να δηλώσεις όλες τις ιατρικές + οδοντιατρική και σχολές πολύ κοντά στο αντικείμενο όπως είναι η νοσηλευτική ή η μαιευτική

Αντίθετα οι κατατακτήριες εχουν 1 χρόνο προετοιμασία αλλα η ύλη είναι τεράστια (3 μαθήματα περίπου 1000 σελίδες το κάθε μάθημα) και θα ανταγωνιστείς βιολόγους νοσηλευτές χημικούς κλπ που ήδη έχουν μια βάση σε αυτά τα μαθήματα και βάλε ότι η ιατρική Αθήνας έχουν τον μεγαλύτερο ανταγωνισμό σε σχέση με τις άλλες ιατρικές

Το τι είναι καλύτερο νομίζω εξαρτάται σε εσένα

Επιπλέον θα μπορείς να δουλεύεις έστω στα πρώτα χρόνια της σχολής, που δεν είναι τόσο απαιτητικά
ευχαριστω πολυ!!!
 

adonman

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης Μανασσής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Καλησπερα σε ολους! Είμαι φοιτητρια σε ΑΕΙ απο οικονομικα, ΤΡΑΓΙΚΟ λαθος η επιλογη της κατευθηνσης αλλα... τωρα τελειωνω και θελω να μπω ιατρικη αθήνας.. δεν ξερω τι να κανω.. να δωσω κατατακτήριες? πανελληνιες? και αν κοπω? σε αυτη την ηλικια θα επρεπε να ψαχνω δουλεια και οχι να ζητησω χρηματα απ τους δικους μου που δυσκολευονται να με υποστηριξουν με φροντιστηρια και εξτρα τουλαχιστον 6 χρονια σπουδες χωρις μισθο.. αν παρουμε το ενδεχομενο οτι περναω ιατρικη, δεν υπαρχει επιλογη δουλειας γτ θα διαβαζω.. δεν ξερω τι να κανω... να αφησω το ονειρο μου?
Καλησπέρα! Σε αυτό το στάδιο που είσαι, είτε ακολουθήσεις τη μία είτε την άλλη οδό, χρειάζεσαι πάρα μα πάρα πολλή δουλειά, την οποία πρέπει να είσαι διατεθειμένη να κάνεις. Γιατί και οι δύο σου επιλογές απαιτούν βάσεις τις οποίες πρέπει να χτίσεις. Το εάν πρέπει να δώσεις κατατακτήριες ή πανελλήνιες έχει συζητηθεί ξανά εκτενώς- η δική μου άποψη είναι ότι τις πανελλήνιες πρέπει να τις ξεγράψεις, εκτός από το ΕΠΑΛ που είναι μια χρονοβόρος, αλλά πιο λογική λύση. Και αυτή η άποψη πάντα για όσους θέλουν ιατρική (για να μη με φάτε).

Από την άλλη για τις κατατακτήριες θα χρειαστείς ναι μεν πολύ παραπάνω χρόνο, αλλά δεδομένου ότι είναι θεωρητικού τύπου εξετάσεις δε θα είναι τόσο ακατόρθωτος στόχος, με δεδομένο ότι θα δώσεις στην περιφέρεια. Έχω δει νομικούς, δάσκαλους, φιλόλογους κτλπ να έχουν μπει με κατατακτήριες. Ωστόσο, η Ιατρική Αθήνας είναι μια ουτοπία για κάποιον που δεν έχει background από τη σχολή του και δεν είναι διατεθειμένος να διαβάζει 2 χρονάκια συστηματικά με ταυτόχρονη επιλογή του σωστού φροντιστηρίου.

Βέβαια, τίθεται και ένα άλλο ερώτημα, το θες πραγματικά; Έχω δει πολλά παιδιά που ναι μεν έχουν αυτό το σαράκι, από την άλλη όμως δεν είναι διατεθειμένοι να κάνουν και πάρα πολλές θυσίες, και για να μπουν και στη σχολή. Σίγουρα δε θα έχεις χρόνο για full time δουλειά αν μπεις στη σχολή. Όνειρα έχουν πολλοί, αυτό δε λέει κάτι, η σκέψη απαιτεί αλλαγή ολόκληρου του τρόπου ζωής μας για να γίνει πράξη.
 

spinalgr1990

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Γεια, ομάδα
Ενδιαφέρομαι για μεταχειρισμένα βιβλία. Έχει κανείς να δανειστώ/αγοράσω; Ξέρετε πού μπορώ να βρω;

1) Βασικές Αρχές Κυτταρικής Βιολογίας, Alberts (Εκδ. BrokenHill, 3η ή 4η έκδοση)
2) Επίτομη Ιατρική Φυσική του Ψαρράκου (Εκδ. University Studio Press) και
3) Ιατρική Στατιστική της Χάιδιτς (Εκδ. University Studio Press)

Επιπλέον, αν υπάρχουν και σημειώσεις... θα βοηθούσε

Ευχαριστώ πολύ

εχω το Βασικές Αρχές Κυτταρικής Βιολογίας και το Ιατρική Φυσική του Ψαρράκου

αν σε ενδιαφερουν μπορεις να μου στειλεις μηνυμα στο giannis.technology@gmail.com
 

GinP

Νεοφερμένος

Η GinP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα για κατατακτήριες Ιατρικής στο Πανεπιστήμιο Πατρών τα παρακάτω βιβλία είναι κατάλληλα;;

Βιολογία Ι: Βασικές αρχές κυτταρικής βιολογίας Alberts.

Βιοχημεία Ι:ΒΙΟΧΗΜΕΙΑ, L. Stryer, 8η Έκδοση, Πανεπιστημιακές εκδόσεις Κρήτης.

Ιατρική Φυσική: Ιατρική Φυσική (ΕΠΙΤΟΜΟ) Διαγνωστικές και θεραπευτικές εφαρμογές των ακτινοβολιών ΚΑΙ Φυσική του ανθρώπινου Σώματος (Cameron).

Παρακαλώ αν γνωρίζει κάποιος σίγουρα ας μου απαντήσει. Ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Eustace

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eustace αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Καλησπέρα για κατατακτήριες Ιατρικής στο Πανεπιστήμιο Πατρών τα παρακάτω βιβλία είναι κατάλληλα;;

Βιολογία Ι: Βασικές αρχές κυτταρικής βιολογίας Alberts.

Βιοχημεία Ι:ΒΙΟΧΗΜΕΙΑ, L. Stryer, 8η Έκδοση, Πανεπιστημιακές εκδόσεις Κρήτης.

Ιατρική Φυσική: Ιατρική Φυσική (ΕΠΙΤΟΜΟ) Διαγνωστικές και θεραπευτικές εφαρμογές των ακτινοβολιών ΚΑΙ Φυσική του ανθρώπινου Σώματος (Cameron).

Παρακαλώ αν γνωρίζει κάποιος σίγουρα ας μου απαντήσει. Ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων.
Δεν εχει βγει ανακοινωση για την υλη και τα βιβλια; Αν δεν εχει βγει ψαξε βρες την αντιστοιχη περσινη ανακοινωση για την υλη. Εκει πρεπει να αναφερουν και τα βιβλια.
 

GinP

Νεοφερμένος

Η GinP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Δεν εχει βγει ανακοινωση για την υλη και τα βιβλια; Αν δεν εχει βγει ψαξε βρες την αντιστοιχη περσινη ανακοινωση για την υλη. Εκει πρεπει να αναφερουν και τα βιβλια.
Στην ανακοίνωση (και στις περσινές) έχει προτεινόμενα βιβλία μόνο για την βιοχημεία.
 

Eustace

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eustace αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Στην ανακοίνωση (και στις περσινές) έχει προτεινόμενα βιβλία μόνο για την βιοχημεία.
Μπορεις να τηλεφωνησεις στη γραμματεια της σχολης (αν ειναι ανοιχτη) να ρωτησεις.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Στην ανακοίνωση (και στις περσινές) έχει προτεινόμενα βιβλία μόνο για την βιοχημεία.
Παντως απ ο,τι βλεπω στην υλη της βιοχημειας υπαρχουν πραγματα στην υλη που ο Stryer δεν τα αναφερει καθολου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

X. K.

Νεοφερμένος

Η X. K. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γεια σας, μπορεί κάποιος να μου πει άμα οι κατατακτήριες για Ιατρική είναι εφικτές από το Χημικό. Διότι ακούω ότι οι περισσότεροι πάνε από το Βιολογικό στην Ιατρική
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,498 μηνύματα.
Γεια σας, μπορεί κάποιος να μου πει άμα οι κατατακτήριες για Ιατρική είναι εφικτές από το Χημικό. Διότι ακούω ότι οι περισσότεροι πάνε από το Βιολογικό στην Ιατρική
και απο θεολογια ειναι εφικτες . Οι βιολογοι εχουν συναφεια μαθηματος.
 

X. K.

Νεοφερμένος

Η X. K. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
και απο θεολογια ειναι εφικτες . Οι βιολογοι εχουν συναφεια μαθηματος.
έδωσα για δεύτερη χρονιά για Ιατρική αλλά δυστυχώς δεν τα έχω καταφέρει ... πιάνω σίγουρα το Χημικό ... σκέφτομαι τις κατατακτήριες και βρίσκομαι σε δίλλημα μεταξύ Χημικού και Νοσηλευτικής
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top