Κατατακτήριες: Είναι πράγματι αξιοκρατικές;

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Το βιογραφικό του Γιωργάκη το έχεις διαβάσει; Του Μίμη του Ανδρουλάκη; :studying:
 

ninaki97

Νεοφερμένος

Η ninaki97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Εγώ πάντως σήμερα που έδωσα μας καλύψαν τα ονόματα στις κόλλες και θα βαθμολογηθούν από 2 εξεταστές, σαν πανελλήνιες.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
αυτα που λετε παντως ειναι επιεικως αστεια.τι αν δινεις αθηνα,θεσσαλονικη,πατρα,κρητη στη ζουλου ξερω γω τα ονοματα οπως η νινα ειπε καλυπτονται.το ιδιο που γινετε και στις πανελληνιες.τωρα τι λετε εσεις τα ακουω βερεσε.το οτι μπορει να διαρρευσουν θεματα και να γινει πονηραδα οκ δεν αμφιβαλλω με την ιδια λογικη ομως μπορει να διαρρευσουν και στις πανελλαδικες.ποιος ο λογος καποιος καθηγητης πανεπιστημιου να μπλεξει και να διαρρευσει θεματα?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγώ πάντως σήμερα που έδωσα μας καλύψαν τα ονόματα στις κόλλες και θα βαθμολογηθούν από 2 εξεταστές, σαν πανελλήνιες.
μα δεν το κανουν μονο σε εσας.ετσι ειναι η διαδικασια ακριβως οπως στις πανελλαδικες.μαλιστα αν υπαρχει αποκλιση καποιων μοριων μπαινει και τριτος οπως στις πανελλαδικες.ας πιστευουν καποιοι τα παραμυθια τους,ειναι οι εξυπνοι που τα ξερουν ολα απο μεσα
 

anastasia papa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η anastasia papa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Δινουν θεματα σε καποιους δικους τους και φυσικο να γραφουν καλα.Γιατι το κανουν?Για τα χρηματα ισως?Γιατι μπορει να θελουν να βαλουν καποιον συγγενη ή φιλο?Μετα οκ η βαθμολογια μπορει να ειναι αδιαβλητη αλλα αν εχεις τα θεματα φυσικο θα γραψεις καλα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

δε θα τα διαρευσει ο καθηγητης στον καθε ασχετο αλλα σε καποιον πολυ δικο του.παλια ειχε πουλησει καποιος θεματα πανελληνιων σε φροντηστηριο,γραψαν ολοι αριστα αλλα τα πουλακια κελαιδησαν και επαναληφθηκαν οι πανελληνιες στη συγκεκριμενη πολη.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δινουν θεματα σε καποιους δικους τους και φυσικο να γραφουν καλα.Γιατι το κανουν?Για τα χρηματα ισως?Γιατι μπορει να θελουν να βαλουν καποιον συγγενη ή φιλο?Μετα οκ η βαθμολογια μπορει να ειναι αδιαβλητη αλλα αν εχεις τα θεματα φυσικο θα γραψεις καλα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

δε θα τα διαρευσει ο καθηγητης στον καθε ασχετο αλλα σε καποιον πολυ δικο του.παλια ειχε πουλησει καποιος θεματα πανελληνιων σε φροντηστηριο,γραψαν ολοι αριστα αλλα τα πουλακια κελαιδησαν και επαναληφθηκαν οι πανελληνιες στη συγκεκριμενη πολη.
τα θεματα στις κατατακτηριες πρεπει να στελνονται 5 λεπτα πριν γραψουν απο την επιτροπη των πανελληνιων/
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
Δινουν θεματα σε καποιους δικους τους και φυσικο να γραφουν καλα.Γιατι το κανουν?Για τα χρηματα ισως?Γιατι μπορει να θελουν να βαλουν καποιον συγγενη ή φιλο?Μετα οκ η βαθμολογια μπορει να ειναι αδιαβλητη αλλα αν εχεις τα θεματα φυσικο θα γραψεις καλα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

δε θα τα διαρευσει ο καθηγητης στον καθε ασχετο αλλα σε καποιον πολυ δικο του.παλια ειχε πουλησει καποιος θεματα πανελληνιων σε φροντηστηριο,γραψαν ολοι αριστα αλλα τα πουλακια κελαιδησαν και επαναληφθηκαν οι πανελληνιες στη συγκεκριμενη πολη.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


τα θεματα στις κατατακτηριες πρεπει να στελνονται 5 λεπτα πριν γραψουν απο την επιτροπη των πανελληνιων/
με την ιδια λογικη και καποιος στην επιτροπη των πανελληνιων εχει εναν γνωστο και διαρρεει θεματα.αυτο μπορει να γινει αλλα ειναι πολυ σπανιο και αφορα ελαχιστους.δεν ειναι ετσι οπως το παρουσιαζετε οτι θα πληρωσει καποιος και θα μπει.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Αν γίνεται κάτι τέτοιο, γίνεται με πολύ συγκαλυμμένο τρόπο.

Για παράδειγμα, ο καθηγητής δίνει τα θέματά του σε κάποιο φροντιστήριο και το φροντιστήριο κάνει 1-2 επαναληπτικά τεστ με αυτά, μερικές εβδομάδες πριν από τις εξετάσεις.
Προφανώς αν γίνεται κάτι τέτοιο, οι φροντιστάρχες δεν λένε στα παιδιά τίποτα γιατί κάποιος θα κελαηδήσει, απλά τους νοιάζουν τα ποσοστά επιτυχίας ώστε να έχουν και του χρόνου πελατεία.

Ακόμη, για να αποφευχθούν γκρίνιες, η σχολή πατάει και καλά σε ζητήματα ευαίσθητων δεδομένων, βγάζοντας τις βαθμολογίες με αριθμό πρωτοκόλλου της αίτησης, αντί για ονοματεπώνυμο υποψηφίου (για να μην καρφωθούν ότι όσοι πέρασαν ήταν από το ίδιο φροντιστήριο άραγε; )

Το δεύτερο ειδικά μπορεί να το διαπιστώσει κανείς κάνοντας μια βόλτα από τα αποτελέσματα των περισσότερων σχολών σε αυτές τις εξετάσεις.

Πέρασα με κατατακτήριες Ιατρική χωρίς φροντιστήριο αλλά δεν τις θεωρώ αξιοκρατικές, ούτε τις συνιστώ στον κόσμο, όταν οι διαδικασίες γίνονται πίσω από κλειστές πόρτες. Όσα αδιαφανή αυτοκόλλητα και να κολλάνε πάνω στις κόλλες (πάρε έναν φακο, κόλλα τον από πίσω και δες αν διακρίνεις κάτι:shifty:).

Χαρακτηριστικά αναφέρω ότι, μιλώντας με πολλά παιδιά που πέρασαν με κατατακτήριες, 2 χρόνια σχεδόν μετά έχουν ξεχάσει βασικά πράγματα που διαβάζαμε. Μου φαίνεται περίεργο, γιατί τα θυμάμαι σχεδόν σαν "χθες". Το ίδιο παρατηρεί και ένας φίλος μου που και αυτός πέρασε χωρίς φροντιστήριο με την 3η φορά.

Βέβαια όταν πρωτοέδωσα κόπηκα για μισή μονάδα και για να μην μπορούν να μου παίξουν πουστιά έμαθα όλα τα βιβλία παπαγαλία, αλλά είναι μια άλλη ιστορία αυτό... :lol:
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,220 μηνύματα.
@anastasia papa

Σκέψου ότι αρκετοί "αυτοδημιούργητοι" πολιτικοί και βίσματα σε ειδικές θέσεις του ιερού δημοσίου από τις φοιτητικές νεολαίες, έκαναν 2-3 πτυχία με διαδικασίες προφανώς κατατακτηρίων. Λες να διάβασαν από την τίμια οδό; Προσπαθώ να μην κάνω βρώμικες σκέψεις. Πάντα μου κάνει εντύπωση το ασυνάρτητο βιογραφικό πτυχίων χωρίς κάποια θεματική στόχευση.

Για παράδειγμα αν κάποιος από Πολιτικός Μηχανικός πήγε και έκανε μεταπτυχιακό στις Διεθνείς Σχέσεις και Εξωτερική Διπλωματία κάτι δεν πάει καλά. Γιατί και να δεχτούμε ότι το έκανε, τίθενται ερωτήματα για το πως τον επέλεξαν καθώς λείπουν τόσο τα μαθήματα συνάφειας όσο και τα πιθανά μαθήματα που θα του χρεώσουν δεν καλύπτουν το επιστημονικό κενό. Ναι, μιλάμε για επιστημονικό κενό γιατί αν ήταν έτσι και ο άλλος με 4 μαθήματα Παθολογίας προπτυχιακού θα μπορούσε να παρακολουθήσει μεταπτυχιακό στην Παθολογία, αλλά δεν πάει έτσι.

Για να μην σχολιάσω ότι πέρασε "νύχτα" το βασικό πτυχίο του Πολιτικού Μηχανικού που αποφάσισε να μην ασχοληθεί ποτέ ξανά. Πώς γίνεται μια τόσο σύγχρονη και συναρπαστική επιστήμη όπως του Πολιτικού Μηχανικού να μην είχε κάτι σαν ειδικότητα, ή υποειδικότητα ώστε να εξελιχθεί πάνω εκεί. Τέτοιοι μαϊντανοί απόφοιτοι υπάρχουν και σε άλλες επιστήμες που δεν έχουν καμία ιδέα τι ακριβώς σπούδασαν ή απλά έχουν κάποια καρέκλα έτοιμη και οι σπουδές είναι καθαρά τυπική υπόθεση γι' αυτό και το άστοχο βιογραφικό.

Πτυχίο Βιολογικού Τμήματος Πανεπιστημίου ##
Σεμινάρια Τραπεζικής Πίστης
Μεταπτυχιακό σε Διοίκηση Τραπεζικού Μanagement

... τα σχόλια περισσεύουν

Μου θυμίζει ένα βιβλίο που είχε πέσει πριν πολύ καιρό στα χέρια μου, σχεδιαστικής φύσης για ολοκληρωμένα κυκλώματα. Και σε ένα κεφάλαιο στο τέλος, υποτίθεται οτι είχε μεθόδους βελτίωσης επιδόσεων όταν το προϊόν δεν καταφέρνει να φτάσει τις προδιαγραφές του. Και τι είχε ; Τεχνικές marketing για να εξαπατήσεις ουσιαστικά τους αγοραστές οτι τις φτάνει :hehe: . Τέλος πάντων, το point μου είναι οτι πάντα στους μηχανικούς, ειδικά σε κλασσικές ειδικότητες στυλ πολιτικοί μηχανικοί, βρίσκεις κάποια άτομα τα οποία είναι γεννημένα για οικονομικά,marketing & πολιτική γιατί είναι τεράστιες κουφάλες. Οπότε το ακαδημαϊκό κριτήριο βάσει του οποίου κάνουν τέτοια μεταπτυχιακά,μάλλον είναι η κουφαλιά που κρύβουν μέσα τους :P .

Τέλος πάντων, πιστεύω οτι οι πανελλήνιες είναι αξιοκρατικές και αδιάβλητες. Οι κατατακτήριες δεν θα έπαιρνα ποτέ όρκο οτι είναι. Εδώ καλά καλά δεν είναι αξιοκρατικές ,δίκαιες και αδιάβλητες οι εξετάσεις εντός των τμημάτων. Οι κατατακτήριες θα ήταν ;
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,614 μηνύματα.
Αν γίνεται κάτι τέτοιο, γίνεται με πολύ συγκαλυμμένο τρόπο.

Για παράδειγμα, ο καθηγητής δίνει τα θέματά του σε κάποιο φροντιστήριο και το φροντιστήριο κάνει 1-2 επαναληπτικά τεστ με αυτά, μερικές εβδομάδες πριν από τις εξετάσεις.
Προφανώς αν γίνεται κάτι τέτοιο, οι φροντιστάρχες δεν λένε στα παιδιά τίποτα γιατί κάποιος θα κελαηδήσει, απλά τους νοιάζουν τα ποσοστά επιτυχίας ώστε να έχουν και του χρόνου πελατεία.

Ακόμη, για να αποφευχθούν γκρίνιες, η σχολή πατάει και καλά σε ζητήματα ευαίσθητων δεδομένων, βγάζοντας τις βαθμολογίες με αριθμό πρωτοκόλλου της αίτησης, αντί για ονοματεπώνυμο υποψηφίου (για να μην καρφωθούν ότι όσοι πέρασαν ήταν από το ίδιο φροντιστήριο άραγε; )

Το δεύτερο ειδικά μπορεί να το διαπιστώσει κανείς κάνοντας μια βόλτα από τα αποτελέσματα των περισσότερων σχολών σε αυτές τις εξετάσεις.

Πέρασα με κατατακτήριες Ιατρική χωρίς φροντιστήριο αλλά δεν τις θεωρώ αξιοκρατικές, ούτε τις συνιστώ στον κόσμο, όταν οι διαδικασίες γίνονται πίσω από κλειστές πόρτες. Όσα αδιαφανή αυτοκόλλητα και να κολλάνε πάνω στις κόλλες (πάρε έναν φακο, κόλλα τον από πίσω και δες αν διακρίνεις κάτι:shifty:).

Χαρακτηριστικά αναφέρω ότι, μιλώντας με πολλά παιδιά που πέρασαν με κατατακτήριες, 2 χρόνια σχεδόν μετά έχουν ξεχάσει βασικά πράγματα που διαβάζαμε. Μου φαίνεται περίεργο, γιατί τα θυμάμαι σχεδόν σαν "χθες". Το ίδιο παρατηρεί και ένας φίλος μου που και αυτός πέρασε χωρίς φροντιστήριο με την 3η φορά.

Βέβαια όταν πρωτοέδωσα κόπηκα για μισή μονάδα και για να μην μπορούν να μου παίξουν πουστιά έμαθα όλα τα βιβλία παπαγαλία, αλλά είναι μια άλλη ιστορία αυτό... :lol:
Παντως αυτο με τα φροντιστηρια γινεται σιγουρα στο 80% των σχολων, οπου καθηγητες με ποσοστο επιτυχιας στις εξεταστικες 10-15% ,στελνουν πριν απο κανα δυο εβομαδες τα θεματα εξεταστικης σε φροντιστηρια που παιρνουν προφανως ποσοστα απο αυτα. Αποτελεσμα ειναι να περνανε σχεδον αποκλειστικα οι φοιτητες που πανε σε αυτα. Εχω ακουσει και περιπτωσεις οπου καθηγητες προωθουν στην αρχη του εξαμηνου τα συνεργαζομενα φροντιστηρια τους,με απειλες οτι δεν θα περασουν ποτε το μαθημα τους αν δεν πανε σε αυτα.ΑΞιοΚρΑτΙα.:D
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,013 μηνύματα.
Παντως αυτο με τα φροντιστηρια γινεται σιγουρα στο 80% των σχολων, οπου καθηγητες με ποσοστο επιτυχιας στις εξεταστικες 10-15% ,στελνουν πριν απο κανα δυο εβομαδες τα θεματα εξεταστικης σε φροντιστηρια που παιρνουν προφανως ποσοστα απο αυτα. Αποτελεσμα ειναι να περνανε σχεδον αποκλειστικα οι φοιτητες που πανε σε αυτα. Εχω ακουσει και περιπτωσεις οπου καθηγητες προωθουν στην αρχη του εξαμηνου τα συνεργαζομενα φροντιστηρια τους,με απειλες οτι δεν θα περασουν ποτε το μαθημα τους αν δεν πανε σε αυτα.ΑΞιοΚρΑτΙα.:D
Είναι δυνατόν να γίνονται τέτοια πράγματα εν έτει 2021;; Αν ισχύουν αυτά μιλάμε για μπανανία απλά ... Φταίει και το κράτος σε μεγάλο βαθμό που δεν έχει κυνηγήσει τέτοια καρκινώματα και δεν έχει διορθώσει γενικότερα τέτοιες παθογένειες...ποτέ στην ιστορία του το ελληνικόκράτος δεν έχει προχωρήσει σε αποφασιστική εξυγίανση του Δημόσιου τομέα και εκκαθάρισής του από τέτοια σταγονίδια...καθαρά και μόνο για ψηφοθηρικούς λόγους
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,614 μηνύματα.
Είναι δυνατόν να γίνονται τέτοια πράγματα εν έτει 2021;; Αν ισχύουν αυτά μιλάμε για μπανανία απλά ... Φταίει και το κράτος σε μεγάλο βαθμό που δεν έχει κυνηγήσει τέτοια καρκινώματα και δεν έχει διορθώσει γενικότερα τέτοιες παθογένειες...ποτέ στην ιστορία του το ελληνικόκράτος δεν έχει προχωρήσει σε αποφασιστική εξυγίανση του Δημόσιου τομέα και εκκαθάρισής του από τέτοια σταγονίδια...καθαρά και μόνο για ψηφοθηρικούς λόγους
Ειναι δυνατον και βεβαια.Εδω ειναι κλειστα τα ΑΕΙ εναμιση χρονο χωρις να φαινεται οτι επιθυμουν το ανοιγμα τους ,σιγα μη κυνηγησουν και τα κομματοσκυλα τους.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,522 μηνύματα.
Είναι δυνατόν να γίνονται τέτοια πράγματα εν έτει 2021;; Αν ισχύουν αυτά μιλάμε για μπανανία απλά ... Φταίει και το κράτος σε μεγάλο βαθμό που δεν έχει κυνηγήσει τέτοια καρκινώματα και δεν έχει διορθώσει γενικότερα τέτοιες παθογένειες...ποτέ στην ιστορία του το ελληνικόκράτος δεν έχει προχωρήσει σε αποφασιστική εξυγίανση του Δημόσιου τομέα και εκκαθάρισής του από τέτοια σταγονίδια...καθαρά και μόνο για ψηφοθηρικούς λόγους
Δεν εχει νοημα η εποχη ,αλλοτε οι ανθρωποι αν και λιγοτερο γραματιζουμενοι ειχαν καλυτερες αξιες.
Αλλα το φαινομενο δεν ειναι ελληνικο εχει την οικουμενικοτητα του. Δεν σε παραξενευει οτι οι γονοι των απανταχου πολιτικων σπουδαζουν στο επιλεκτικο harvard
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στο ΑΠΘ είναι σύνηθες φαινόμενο.
΄Εχεις στοιχεία γι΄αυτό που λες;
Εγώ είμαι διατεθειμένη να το πιστέψω αλλά θέλω αποδείξεις!
Αυτά τα "άκουσα", "μου είπαν", "ο φίλος της ξαδέλφης της γειτόνισσας έμαθε από τον φίλο της συμφοιτήτριας της κόρης μου ότι κάτι ύποπτο συμβαίνει", δεν μου λένε κάτι!
Επίσης είναι πιθανόν να ισχυει το "όσα δεν φτάνει η αλεπού, τα κάνει κρεμαστάρια".
Δεν ξέρω...
 

anastasia papa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η anastasia papa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
΄Εχεις στοιχεία γι΄αυτό που λες;
Εγώ είμαι διατεθειμένη να το πιστέψω αλλά θέλω αποδείξεις!
Αυτά τα "άκουσα", "μου είπαν", "ο φίλος της ξαδέλφης της γειτόνισσας έμαθε από τον φίλο της φίλης της κόρης μου ότι κάτι ύποπτο συμβαίνει", δεν μου λένε κάτι!
Επίσης είναι πιθανόν να ισχυει το "όσα δεν φτάνει η αλεπού, τα κάνει κρεμαστάρια".
Δεν ξέρω...
γινεται αλλα σε πολυ μικρο ποσοστο.αν καποιος στρωθει και διαβασει θα περασει.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

να μπαινουν απο επιτροπη τα θεματα απο το υπουργειο και να ερχονται 5 λεπτα πριν τις εξετασεις.Θα ειναι πιο αδιαβλητη η διαδικασια.
 

anastasia papa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η anastasia papa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Αν γίνεται κάτι τέτοιο, γίνεται με πολύ συγκαλυμμένο τρόπο.

Για παράδειγμα, ο καθηγητής δίνει τα θέματά του σε κάποιο φροντιστήριο και το φροντιστήριο κάνει 1-2 επαναληπτικά τεστ με αυτά, μερικές εβδομάδες πριν από τις εξετάσεις.
Προφανώς αν γίνεται κάτι τέτοιο, οι φροντιστάρχες δεν λένε στα παιδιά τίποτα γιατί κάποιος θα κελαηδήσει, απλά τους νοιάζουν τα ποσοστά επιτυχίας ώστε να έχουν και του χρόνου πελατεία.

Ακόμη, για να αποφευχθούν γκρίνιες, η σχολή πατάει και καλά σε ζητήματα ευαίσθητων δεδομένων, βγάζοντας τις βαθμολογίες με αριθμό πρωτοκόλλου της αίτησης, αντί για ονοματεπώνυμο υποψηφίου (για να μην καρφωθούν ότι όσοι πέρασαν ήταν από το ίδιο φροντιστήριο άραγε; )

Το δεύτερο ειδικά μπορεί να το διαπιστώσει κανείς κάνοντας μια βόλτα από τα αποτελέσματα των περισσότερων σχολών σε αυτές τις εξετάσεις.

Πέρασα με κατατακτήριες Ιατρική χωρίς φροντιστήριο αλλά δεν τις θεωρώ αξιοκρατικές, ούτε τις συνιστώ στον κόσμο, όταν οι διαδικασίες γίνονται πίσω από κλειστές πόρτες. Όσα αδιαφανή αυτοκόλλητα και να κολλάνε πάνω στις κόλλες (πάρε έναν φακο, κόλλα τον από πίσω και δες αν διακρίνεις κάτι:shifty:).

Χαρακτηριστικά αναφέρω ότι, μιλώντας με πολλά παιδιά που πέρασαν με κατατακτήριες, 2 χρόνια σχεδόν μετά έχουν ξεχάσει βασικά πράγματα που διαβάζαμε. Μου φαίνεται περίεργο, γιατί τα θυμάμαι σχεδόν σαν "χθες". Το ίδιο παρατηρεί και ένας φίλος μου που και αυτός πέρασε χωρίς φροντιστήριο με την 3η φορά.

Βέβαια όταν πρωτοέδωσα κόπηκα για μισή μονάδα και για να μην μπορούν να μου παίξουν πουστιά έμαθα όλα τα βιβλία παπαγαλία, αλλά είναι μια άλλη ιστορία αυτό... :lol:
πως τα μαθες ρε θηριο παπαγαλια?εδω εμεις παλυουμε να μαθουμε την ανατομια του επαλ παπαγαλια και παλι καπου θα κανουμε λαθος.και ειναι 50 σελιδες.Η υλη των κατατακτηριων ειναι πολυ μεγαλη.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Είναι δυνατόν να γίνονται τέτοια πράγματα εν έτει 2021;; Αν ισχύουν αυτά μιλάμε για μπανανία απλά ... Φταίει και το κράτος σε μεγάλο βαθμό που δεν έχει κυνηγήσει τέτοια καρκινώματα και δεν έχει διορθώσει γενικότερα τέτοιες παθογένειες...ποτέ στην ιστορία του το ελληνικόκράτος δεν έχει προχωρήσει σε αποφασιστική εξυγίανση του Δημόσιου τομέα και εκκαθάρισής του από τέτοια σταγονίδια...καθαρά και μόνο για ψηφοθηρικούς λόγους

Δεν είναι Ελληνικό φαινόμενο ότι οι γόνοι πολιτικών είναι πιο ίσοι από τους υπόλοιπους. Πιστεύεις ότι ο Γεωργάκης Παπανδρέου να κάθισε να διαβάσει ως φοιτητής όπως ο ανώνυμος Αμερικάνος σε άλλο Πανεπιστήμιο; Για την ιστορία, ο Παπανδρέου δεν σπούδασε στο δημόσιο Πανεπιστήμιο Μασαχουσέτης ή στο Πολυτεχνείο (ΜΙΤ) αλλά σε μια Σχολή Βιομηχανικών Σπουδών στη Μασαχουσέτη, έτσι λέει το βιογραφικό του. Σαφώς και θα είχε άλλες δυσκολίες αν επέλεγε να σπουδάσει Μαθηματικά στην διάσημη Σχολή Courant του Πανεπιστημίου Ν.Υόρκης όπου πιθανόν να είχε καθηγητή τον Nash, και άλλους εν ζωή (αυτή τη στιγμή) επιφανείς Μαθηματικούς.

Δεν σου κάνει εντύπωση ότι οι γόνοι πολιτικών ή τέκνα βασιλιάδων, και πάσης φύσεως ευγενών σε καιρούς "δημοκρατικούς" που εργάζονται σε τράπεζες, εταιρίες ή οργανισμούς (με ισόβια θητεία) συνήθως επιλέγουν να σπουδάσουν ουδέτερα αντικείμενα π.χ. Ιστορία, Γεωγραφία, Κοινωνιολογία, Πολιτικές Επιστήμες και όχι κλασικές επιστήμες (π.χ. Φυσική, Πληροφορική); Μάλιστα μετά βλέπεις να διοργανώνουν "ατζέντες" για τον ψηφιακό μετασχηματισμό που απαιτεί κάποιες γνώσεις Πληροφορικής, ενώ οι ίδιοι σαν ομιλητές είναι κάτοχοι σπουδών αρλουμπολογίας. Δεν είναι τόσο το πτυχίο ή ότι δεν διάβασαν ποτέ όπως ένας ανώνυμος φοιτητή αλλά ότι είναι επικοινωνιακοί και κατορθώνουν με επιστημονική ασάφεια να επιβιώνουν και οι πολίτες να τους επανεκλέγουν.

Αυτή η συνήθεια είναι αρκετά συνηθισμένη σε όλο τον κόσμο: αν διαβάσεις κάτι βιογραφικά Γερμανών ή Γάλλων πολιτικών, προφανώς και θα δεις ότι οι σπουδές τους ήταν απλά μια διεκπεραίωση. Συν ότι αρκετοί έχουν κατηγορηθεί για λογοκλοπή ή και για ψευδείς τίτλους σπουδών (π.χ. ψεύτικο διδακτορικό).
 

Guest 434210

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
΄Εχεις στοιχεία γι΄αυτό που λες;
Εγώ είμαι διατεθειμένη να το πιστέψω αλλά θέλω αποδείξεις!
Αυτά τα "άκουσα", "μου είπαν", "ο φίλος της ξαδέλφης της γειτόνισσας έμαθε από τον φίλο της συμφοιτήτριας της κόρης μου ότι κάτι ύποπτο συμβαίνει", δεν μου λένε κάτι!
Επίσης είναι πιθανόν να ισχυει το "όσα δεν φτάνει η αλεπού, τα κάνει κρεμαστάρια".
Δεν ξέρω...
Σου έχω. Έδωσα σε τμήμα του ΑΠΘ όπου απαντήθηκαν τα πάντα αυτολεξεί και το κείμενο μηδενίστηκε. Και στο δεύτερο μάθημα η δομή ήταν τέτοια που για να απαντηθεί ήθελε ανοιχτές σημειώσεις και κάποιοι φώναζαν τις απαντήσεις. Και αν δεν πιστεύεις δες και στην Αθήνα στο ΕΚΠΑ που είχε ασχοληθεί το 19 και η Κεραμεως
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σου έχω. Έδωσα σε τμήμα του ΑΠΘ όπου απαντήθηκαν τα πάντα αυτολεξεί και το κείμενο μηδενίστηκε. Και στο δεύτερο μάθημα η δομή ήταν τέτοια που για να απαντηθεί ήθελε ανοιχτές σημειώσεις και κάποιοι φώναζαν τις απαντήσεις. Και αν δεν πιστεύεις δες και στην Αθήνα στο ΕΚΠΑ που είχε ασχοληθεί το 19 και η Κεραμεως
Δεν το έχω ακούσει.
Θα το ψάξω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

@Ryuzaki Εσύ τα ξέρεις αυτά;
 

Guest 434210

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είχε βγάλει στο FB και μεγάλο φροντιστήριο διαφήμιση για άμεση βοήθεια στις κατατακτήριες τμήματος και στα ψιλά γράμματα το έλεγε ελεύθερα
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
@Λένω
Μπορει κανεις με ενα απλο search στο youtube να βρει τι ειχε γινει πριν (οχι πολλα) χρονια, στην τωρινη μου σχολη σε σημαντικο μαθημα🙁

Ολα αυτα τα λεω με βαση τα στοιχεια π εχω συλλεξει.

Δεν γινεται οι συμφοιτητες μου που εγραψαν στις κατατακτηριες πανω απο 50 να μην θυμουνται βασικα πραγματα. Για παραδειγμα σε αντιστοιχια, ενας που θα εμπαινε απο τους πρωτους νομικη, να μην θυμοταν να κλινει το "Λυω" μετα απο 1μιση χρονο.

2) Οι συνθηκες βαθμολογησης ειναι τετοιες που αφηνουν ανοικτα ενδεχομενα..

3)Χαρακτηριστικα στη φουρνια μου, μονο εγω κ αλλοι 2 ταλαιπωροι δεν πηγαμε φροντιστηριο. Κ σχεδον οσοι περασαν, ήταν απο ενα "γνωστο" της πολης.
Το ιδιο ακριβως ειχε συμβει και με την ιατρικη ιωαννινων την προηγουμενη χρονια, οπου ολοι, πλην ενος, ηταν απο το ιδιο φροντιστηριο.

Συμπερασματικα, δεν λεω οτι γινεται κατι απαραιτητα, αλλα οι συνθηκες ειναι τετοιες κ τα δεδομενα, που επιτρεπουν την αμφισβητηση
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top