Κατατακτήριες: Είναι πράγματι αξιοκρατικές;

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@Λένω
Μπορει κανεις με ενα απλο search στο youtube να βρει τι ειχε γινει πριν (οχι πολλα) χρονια, στην τωρινη μου σχολη σε σημαντικο μαθημα🙁

Ολα αυτα τα λεω με βαση τα στοιχεια π εχω συλλεξει.

Δεν γινεται οι συμφοιτητες μου που εγραψαν στις κατατακτηριες πανω απο 50 να μην θυμουνται βασικα πραγματα. Για παραδειγμα σε αντιστοιχια, ενας που θα εμπαινε απο τους πρωτους νομικη, να μην θυμοταν να κλινει το "Λυω" μετα απο 1μιση χρονο.

2) Οι συνθηκες βαθμολογησης ειναι τετοιες που αφηνουν ανοικτα ενδεχομενα..

3)Χαρακτηριστικα στη φουρνια μου, μονο εγω κ αλλοι 2 ταλαιπωροι δεν πηγαμε φροντιστηριο. Κ σχεδον οσοι περασαν, ήταν απο ενα "γνωστο" της πολης.
Το ιδιο ακριβως ειχε συμβει και με την ιατρικη ιωαννινων την προηγουμενη χρονια, οπου ολοι, πλην ενος, ηταν απο το ιδιο φροντιστηριο.

Συμπερασματικα, δεν λεω οτι γινεται κατι απαραιτητα, αλλα οι συνθηκες ειναι τετοιες κ τα δεδομενα, που επιτρεπουν την αμφισβητηση
Μάλιστα!
Δεν σε αμφισβητώ επειδή ξέρω ότι είσαι σοβαρός άνθρωπος και δεν θα έλεγες κάτι απλά και μόνο επειδή άκουσες κάποιες φήμες.
Προστίθεται λοιπόν άλλο ένα στα κακώς κείμενα της Παιδείας.

Δεν ξέρω βέβαια αν αυτό γίνεται μόνο στις Ιατρικές επειδή είναι οι Σχολές με τη μεγαλύτερη ζήτηση ή αν γίνεται και σε άλλες Σχολές.
Δεν έχει τύχει ν΄ακούσω κάτι.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
εγω εξακολουθω να μην τα πιστευω ολα αυτα.μπορει και ο φοκος που περασε ιατρικη να μας το επιβεβαιωσει μεσω αυτη της διαδικασιας
 

Johny4Life

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johny4Life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Έδωσα και εγώ κατατακτηριες πολύ πρόσφατα. Δεν πήγα φροντιστήριο, ατομικό διάβασμα έκανα. Σαν διαδικασία εκείνες τις μέρες φαίνονταν όλα οκ. Επιτήρηση,αποκρυψη ονοματεπώνυμου κτλ. Παρόλα αυτά ακούγονται πολλά κατά καιρούς.Τώρα τι ισχύει πραγματικά δεν ξέρω.
 

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Μα πόσο δύσκολο φαντάζεστε ότι είναι οι καθηγητές οι οποίοι βγάζουν τα θέματα κ τα εξετάζουν μετά, να συνεργάζονται ας το πούμε με κάποιο φροντιστήριο κ να παίρνουν χρήματα από αυτό. Εδώ ρε σεις ιατροί συνταγοηραφουν ανύπαρκτα φάρμακα κλέβοντας μυρρια από τον εοδυ, στις κατατακτηριες θα κωλωσουν όπου πρακτικά δε μπορεί να τους ελέγξει κανεις. Εκτός κ αν παρακολουθούν τα τηλέφωνα τους κτλπ. Ελάτε τώρα, σοβαρευτείτε λιγο.
 

alsatus

Νεοφερμένος

Ο alsatus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Στις κατατακτήριες δεν ισχύει γιατί όλα τα γραπτά βαθμολογούνται υποχρεωτικά από συγκεκριμένους βαθμολογητές. Δεν μπορεί το γραπτό του υποψηφίου Α να πάει στους χ,ψ βαθμολογητές ενώ του Β στους ρ,τ
άρα οι κατατακτήριες θεωρούνται αξιοκρατικές ή όχι ;
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
άρα οι κατατακτήριες θεωρούνται αξιοκρατικές ή όχι ;
Γενικά υπάρχουν διάφορες φήμες ως προς το αδιάβλητο της διαδικασίας των κατατακτηρίων γενικότερα (δεν αναφέρομαι ειδικά στη νομική). Έχω την αίσθηση, όμως, ότι απηχούν (αν πράγματι είναι βάσιμες) ελάχιστα την πραγματικότητα. Κατά τη γνώμη μου, η αμφιβολία σου ως προς το αδιάβλητο δεν θα πρέπει να σταθεί τροχοπέδη στην επιθυμία σου να προετοιμαστείς καλά και να δώσεις.
 

alsatus

Νεοφερμένος

Ο alsatus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Η δικιά μου θεώρηση είναι ότι και αυτό αποτελεί ένα μύθευμα τύπου "εμένα μια ξαδέρφη μου που έδωσε μου είπε" . Σε καμία περίπτωση δεν με επηρεάζει καθώς η νομική αποτελεί όνειρο ζωής για εμένα .
 

Παναγιώτης_Σ

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θράκης και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Μα πόσο δύσκολο φαντάζεστε ότι είναι οι καθηγητές οι οποίοι βγάζουν τα θέματα κ τα εξετάζουν μετά, να συνεργάζονται ας το πούμε με κάποιο φροντιστήριο κ να παίρνουν χρήματα από αυτό. Εδώ ρε σεις ιατροί συνταγοηραφουν ανύπαρκτα φάρμακα κλέβοντας μυρρια από τον εοδυ, στις κατατακτηριες θα κωλωσουν όπου πρακτικά δε μπορεί να τους ελέγξει κανεις. Εκτός κ αν παρακολουθούν τα τηλέφωνα τους κτλπ. Ελάτε τώρα, σοβαρευτείτε λιγο.
Καλημέρα. Ναι έχεις δίκαιο, το έχω δει να γίνεται και μάλιστα δεν αφορούσε φροντιστήριο, η πελατειακή σχεσούλα ήταν άμεση, καθηγητής-υποψήφιος. Γενικά σε κάποια τμήματα φαίνεται πολύ η διάθεση των καθηγητών να δημιουργήσουν βάση για αδικίες, με την αγαπημένη δικαιολογία της "υποκειμενικής" αξιολόγησης ενός γραπτού, έτσι ώστε, βάσει αυτής της δικαιολογίας να ανεβάσουν βαθμό σε αυτούς που θέλουν και να κατεβάσουν τον βαθμό σε αυτούς που δεν θέλουν. Να γίνω πιο συγκεκριμένος. Έδωσα εξετάσεις σε ένα τμήμα Αρχιτεκτονικής. Μαζί μου δίναν άλλοι τρεις (3) τους οποίους γνώριζα και κανείς μας δεν είχε πελατειακή σχέση. Στις κατατακτήριες δίνουμε 3 μαθήματα ως γνωστόν. Τα δύο από αυτά ήταν μαθήματα σχεδίου, ήταν (αρκετά) αντικειμενικά και σε περίπτωση που ζητούσε κάποιος αναβαθμολόγηση (δεν έχω ζητήσει ποτέ) μπορούσε να φανεί αν τον αδίκησαν. Στο 3ο μάθημα όμως δεν φαινόταν κάτι τέτοιο. Επί της ουσίας ζητούσαν την γνώμη μας. Η γνώμη λοιπόν των πελατών ήταν θαυμάσια και άξιζε βραβεία Pritzker, η γνώμη των υπολοίπων κοινών θνητών άξιζε χαστούκια. Έτσι ο βαθμός ανέβαινε και κατέβαινε όπως γούσταραν και αυτό φαινόταν ξεκάθαρα από την λίστα των βαθμολογιών που ήταν υποχρεωμένοι να αναρτούν. Επίσης πολλά παιδιά από τα ψουψουψου που επικρατούσαν εκεί μέσα ακούσαμε οτι ξέρουν τα θέματα πριν τα θέματα φτάσουν στα χέρια μας. Πέρασαν πολλά χρόνια, οπότε δεν γνωρίζω αν εξακολουθούν να κάνουν τέτοιες "ανοησίες" (βάλε όποια λέξη θες) αλλά τότε η αδικία και η περιφρόνηση ήταν εξωφρενικές. Επίσης κάτι που από την αρχή δεν μου άρεσε ήταν οτι τα γραπτά δεν είχαν στο τέλος κρυμμένα τα ονόματα.
Να αναφέρω τέλος οτι οι τέσσερις μας, εγώ και οι άλλοι 3, περάσαμε έπειτα ΟΛΟΙ στο αντίστοιχο τμήμα της Ξάνθης.
άρα οι κατατακτήριες θεωρούνται αξιοκρατικές ή όχι ;
Δεν μπορεί να πει κανείς ξεκάθαρα ναι ή όχι. Εξαρτάται από το Πανεπιστήμιο, την ζήτηση που έχει το τμήμα, τους καθηγητές, πολλά. Γνώμη μου είναι να ανιχνεύετε σε παρόμοια μαθήματα αν υπάρχει πρόθεση να αντιμετωπιστούν τα γραπτά των υποψηφίων με ύποπτο τρόπο ως "υποκειμενικά".
 

Guest 743029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με εξαίρεση τις Πανελληνίες, οτιδήποτε άλλο στην Ελλάδα δεν είναι αξιοκρατικό.

Δηλαδή σε ένα γραπτό διαγωνισμό για το Δημόσιο, σίγουρα θα υπάρχουν μέσα κάποια βύσματα.

Το θέμα είναι , αν αξίζει όλο αυτό πλέον , δηλαδή να βάλει κάποιος μέσον, για να μπει στο Δημόσιο να παίρνει το 1000αρικο, τη στιγμή που το κόστος ζωής στην Ελλάδα είναι εκτιναγμένο στα ύψη
 

Alessandra Eliza

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Alessandra Eliza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Με εξαίρεση τις Πανελληνίες, οτιδήποτε άλλο στην Ελλάδα δεν είναι αξιοκρατικό.

Δηλαδή σε ένα γραπτό διαγωνισμό για το Δημόσιο, σίγουρα θα υπάρχουν μέσα κάποια βύσματα.

Το θέμα είναι , αν αξίζει όλο αυτό πλέον , δηλαδή να βάλει κάποιος μέσον, για να μπει στο Δημόσιο να παίρνει το 1000αρικο, τη στιγμή που το κόστος ζωής στην Ελλάδα είναι εκτιναγμένο στα ύψη
Δεν παίρνουν όλοι όσοι εργάζονται στο Δημόσιο 1000€ μισθό, ο πρώτος μισθός είναι περίπου 800€ καθαρά για αποφοιτούς ΑΕΙ και λιγότερο για ΤΕΙ ή λύκειο. Οπότε πρέπει να δουλέψει κάποιος τουλάχιστον 4 χρόνια , ίσως και περισσότερα για να φτάσει να παίρνει καθαρά 1000€ ,ανάλογα με το τι έχει τελειώσει...
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,497 μηνύματα.
Με εξαίρεση τις Πανελληνίες, οτιδήποτε άλλο στην Ελλάδα δεν είναι αξιοκρατικό.

Δηλαδή σε ένα γραπτό διαγωνισμό για το Δημόσιο, σίγουρα θα υπάρχουν μέσα κάποια βύσματα.

Το θέμα είναι , αν αξίζει όλο αυτό πλέον , δηλαδή να βάλει κάποιος μέσον, για να μπει στο Δημόσιο να παίρνει το 1000αρικο, τη στιγμή που το κόστος ζωής στην Ελλάδα είναι εκτιναγμένο στα ύψη
Τωρα εγω γιατι παλι νομιζω οτι οι πανελληνιες ειναι η πλεον μη αξιοκρατικες.
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.
Τωρα εγω γιατι παλι νομιζω οτι οι πανελληνιες ειναι η πλεον μη αξιοκρατικες.
Ο τρόπος διόρθωσης είναι αξιοκρατικός ( ίσως με εξαίρεση την έκθεση), δε χωρά αμφιβολία. Ο τρόπος εξέτασης είναι βέβαια άλλη υπόθεση..
 

Guest 743029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν παίρνουν όλοι όσοι εργάζονται στο Δημόσιο 1000€ μισθό, ο πρώτος μισθός είναι περίπου 800€ καθαρά για αποφοιτούς ΑΕΙ και λιγότερο για ΤΕΙ ή λύκειο. Οπότε πρέπει να δουλέψει κάποιος τουλάχιστον 4 χρόνια , ίσως και περισσότερα για να φτάσει να παίρνει καθαρά 1000€ ,ανάλογα με το τι έχει τελειώσει...
τοτε αν δεν ειναι ευχαριστημενος, ας παει στον ιδιωτικο να παιρνει 700 ευρω, να δουλευει 12 ωρα με μισα ενσημα και να εχει το καθε Έλληνα εργοδότη να τον κανει οτι θελει
 

nikos nikolaou

Νεοφερμένος

Ο nikos nikolaou αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Πάντως εγώ που έδωσα κατατακτήριες πρόσφατα για το φυσικό παρατήρησα ότι τα ονόματα μας όπως και η σχολή προέλευσης καλυπτόταν με ένα κολλημένο καφέ χαρτί. Αυτό δείχνει μια προσπάθεια για αξιοκρατία.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,497 μηνύματα.
Πάντως εγώ που έδωσα κατατακτήριες πρόσφατα για το φυσικό παρατήρησα ότι τα ονόματα μας όπως και η σχολή προέλευσης καλυπτόταν με ένα κολλημένο καφέ χαρτί. Αυτό δείχνει μια προσπάθεια για αξιοκρατία.
Ενταξει η καλυψη του ονοματος ειναι παλια ιστορια...
Η συνεννόηση με τον διορθωτή μπορεί να γινει με πολλους τροπους ..απο μια μολυβια σε συγκεκριμενη θεση , απο συνεννοημένα ορθογραφικα λαθη, μεχρι και γνωστα θεματα. Ειναι λιγα τα γραπτα που διορθωνουν.
Απ οτι εχω παρατηρησει υπαρχουν σχολες καλοβολες ( οχι περιζητητες) και αλλες σατραπιζουσες (περιζητητες) που δεν θελουν φοιτητες.
Η δικη μου ( περιζήτητη) πηρε 7 ενω επρεπε 30 ..τι στην ευχη μπαρμπουτσαλα εγραψαν οι αλλοι 23+++?
Ευχομαι εσενα να σε βαθμολογησαν καλα
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,134 μηνύματα.
Η δικη μου ( περιζήτητη) πηρε 7 ενω επρεπε 30 ..τι στην ευχη μπαρμπουτσαλα εγραψαν οι αλλοι 23+++?
Το ενδεχόμενο να μην πήγαν καν να δώσουν 30 άτομα;

Επίσης, τη νομοθεσία των κατατακτηρίων την ξέρεις ή παραπληροφορείς αβέρτα;
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Aυτό που στην Ελλάδα είμαστε όλοι δύσπιστοι... :lol: :lol:
 

nikos nikolaou

Νεοφερμένος

Ο nikos nikolaou αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Πάντως εγώ πιστεύω ότι ένα επιπλέον ατού που έχουν οι κατατακτήριες είναι ότι τα γραπτά τα διορθώνουν κάτοχοι Phd . Πιστεύω ότι κάνουν ποιο ποιοτική διόρθωση
 

arcv

Νεοφερμένος

Ο arcv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Πάντως εγώ πιστεύω ότι ένα επιπλέον ατού που έχουν οι κατατακτήριες είναι ότι τα γραπτά τα διορθώνουν κάτοχοι Phd . Πιστεύω ότι κάνουν ποιο ποιοτική διόρθωση
Νομίζω ότι ο νόμος λέει ότι τα γραπτά διορθώνονται από καθηγητές του τμήματος που έχουν διδάξει το μάθημα τα 2 τελευταία χρόνια. Τους διδάσκοντες κατόχους PhD τους λες και αυτούς :P .
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,134 μηνύματα.
Νομίζω ότι ο νόμος λέει ότι τα γραπτά διορθώνονται από καθηγητές του τμήματος που έχουν διδάξει το μάθημα τα 2 τελευταία χρόνια. Τους διδάσκοντες κατόχους PhD τους λες και αυτούς :P .
Εννοεί εν συγκρίσει με τους εξεταστές των πανελληνίων που οι περισσότεροι δεν έχουν καν μεταπτυχιακό.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top