Καταρρίπτεται η θεωρία του Αϊνστάιν;

spurakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο spurakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 325 μηνύματα.
κανεις λαθος.η εφαρμοσμενη/πειραματικη φυσικη υλοποιει τις θεωριες που προερχονται απο την θεωριτικη φυσικη(αν οχι ολες,τις περισσοτερες τουλαχιστον)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ο Einstein ασχολήθηκε με τη θεωρητική φυσική και πιστεύω οτι όλοι όσοι ασχολούνται με τη θεωρητική φυσική ανακαλύπτουν θεωρίες που δεν έχουν εφαρμογές


...:hmm:...





 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
νομίζω οι θεωρητικοί δουλεύουν κυρίως με μαθηματικά ενώ οι εφαρμοσμένοι με πειράματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wizard2011

Νεοφερμένος

Ο wizard2011 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
κανεις λαθος.η εφαρμοσμενη/πειραματικη φυσικη υλοποιει τις θεωριες που προερχονται απο την θεωριτικη φυσικη(αν οχι ολες,τις περισσοτερες τουλαχιστον)

Ωραία δεν λέω οτι έχεις εσύ άδικο και γω δίκιο απλά η γνώμη μου είναι αυτη.Οι θεωρητικοί των χορδών τι ακριβώς προσφέρουν στην πειραμταική φυσική????:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spurakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο spurakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 325 μηνύματα.
ανακαλυψη νεων σωματιδιων με σκοπο την προοδο της τεχνολογιας..π.χ χρηση των γκραβιτονιων για "οπλο" αντιβαρυτητας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Ο Einstein ασχολήθηκε με τη θεωρητική φυσική και πιστεύω οτι όλοι όσοι ασχολούνται με τη θεωρητική φυσική ανακαλύπτουν θεωρίες που δεν έχουν εφαρμογές.
Ασφαλώς και η θεωρητική φυσική έχει εφαρμογές. Η ίδια η θεωρία της σχετικότητας επαληθεύτηκε πειραματικά (διαστολή του χρόνου, επίδραση της βαρύτητας στο φώς). Η πυρηνική φυσική από θεωρίες ξεκίνησε και έχει άπειρες εφαρμογές. Μπορούμε να βρούμε άπειρα παραδείγματα. Και το big-bang από θεωρία ξεκίνησε και επαληθεύτηκε. Είναι λάθος ότι η θεωρητική φυσική είναι μόνο θεωρίες που δεν έχουν εφαρμογές. Όσο για τις χορδές, μπορεί κάποιος να είναι σίγουρος ότι θα παραμείνουν θεωρίες χωρίς εφαρμογή?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Θα το πω ξανά οι δημοσιογράφοι είναι άσχετοι............
δεν έπρεπε να υπάρχουν δημοσιογράφοι αλλά να βγαίνουν από όλα τα επαγγέλματα.

π.χ. αυτός που ασχολείται με πολιτικά να έχει σπουδάσει πολιτικές επιστήμες
με την υγεία μια επιστήμη υγείας
με τον καιρό φυσικό, γεωπονικό ή τμήμα γεωγραφίας.
τα τεχνολογικά νέα ημμυ, πληροφορική

Τώρα όλα τα ψώνια σπουδάζουν στο εργαστήρι ελευθέροων σπουδών και χωρίς γνώσεις πληροφοροούν λάθος τον κόσμο. Και τα περισσότερα από αυτά που συμπαιρένουν φυσικά είναι εντελώς λάθος και περνάνε λάθος εντυπώσεις στο κοινό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wizard2011

Νεοφερμένος

Ο wizard2011 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Μα οι φυσικοί της θεωρίας χορδών δεν προσπαθούν να ενοποιήσουν τις 4 δυνάμεις σε μία υποστηρίζοντας οτι όλες αυτές οι δυνάμεις είναι αποτέλεσμα της διαφορετικής ταλάντωσης μίας χορδής????Άρα πώς προσπαθούν να ανακαλύψουν νέα σωματίδια?????:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spurakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο spurakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 325 μηνύματα.
μαλλον επρεπε να το εξηγησω.πιστευω οτι στο μακρινο μελλον αν επιβεβαιωθει η θεωρια θα μπορεσουμε με την τοτε τεχνολογια να ταλαντωνουμε εμεις τις χορδες με σκοπο να "διαμορφωνονται" και σωματιδια..εγω ετσι το βλεπω ολο αυτο.αυτη η εφαρμογη ειναι στο μακρινο μελλον οχι στο αμεσο :) σορρυ για την λαθος διατυπωση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,801 μηνύματα.
Η Θεωρία του Einstein νομίζω ότι βοήθησε παρέα με την Μηχανική του Lagrange στην επαναδιατύπωση του Ηλεκτρομαγνητισμού και της Θεωρίας Βαρύτητας (Θεωρία Πεδίου). Να μιλήσουμε για τον εντοπισμό ενός αεροσκάφους από τον πύργο ελέγχου που είναι μια πρακτική εφαρμογή της Σχετικιστικής Μηχανικής; Η σημερινή μαθηματική/φυσική έρευνα στην Σχετικιστική Κβαντομηχανική σε κοινά μεταπτυχιακά Μαθηματικής Φυσικής παρέα με Ειδικές Συναρτήσεις / Ορθογώνια Πολυώνυμα δείχνει ότι μόνο δεν έπεσε η αυλαία. Με την συνεχή έρευνα των Ειδικών Συναρτήσεων / Ορθογωνίων Πολυωνύμων ως απάντηση σε προβλήματα συνοριακών τιμών, περίπλοκες μορφές γήινων βαρυτικών κυμάτων, ... τα τελευταία 30 χρόνια με την παράλληλη ανάπτυξη των computers (και της Αριθμητικής Αναλύσεως), η Σχετικότητα και η Κβαντομηχανική συμπορεύονται σε ένα ταξίδι "θεωρητικών" μαθηματικών και πειραματικής έρευνας δίχως τέλος. Μάλιστα προσπαθεί να μπλεχτεί και η Μη Γραμμική Ανάλυση, η Θεωρία Προσεγγίσεων και η Θεωρία Χάους. Εξάλλου στην φυσική τίποτα δεν καταρρίπτεται στον σκουπιδοτενεκέ, αλλά και τίποτα δεν αποτελεί πανάκεια επίλυσης όλων των φυσικών προβλημάτων. Όλα εφαρμόζουν μέχρι ένα σημείο...το λεγόμενο μαθηματικό όριο και εντός "πλαισίων". Η νέα θεωρία των Ελβετών απλά θα επαναδιατυπώσει το οικοδόμημα των Μη Νευτώνειων ταχυτήτων, όπως έγινε με την Σχετικότητα και την Νευτώνεια Μηχανική. Η Νευτώνεια Μηχανική συνεχίζει να ισχύει ως θεμέλιο πίσω από κάθε φυσικό φαινόμενο. Η δυναμική για κάθε σωμάτιο (υλικό, ρευστό,...) ξεκινά με την γραμμική συνήθη διαφορική εξίσωση με σταθερούς συντελεστές 2ης τάξης...της εξίσωση του Νεύτωνα και απλά από εκεί και πέρα αλλάζουν οι παράμετροι λόγω επίδρασης διαφορετικών πεδίων...κτλ. Ακόμη και σε Μη Γραμμικά Φυσικά Φαινόμενα (π.χ. θεωρία οριακού στρώματος στην ρευστοδυναμική) πάλι με την διάσημη γραμμική εξίσωση ξεκινάμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Μα οι φυσικοί της θεωρίας χορδών δεν προσπαθούν να ενοποιήσουν τις 4 δυνάμεις σε μία υποστηρίζοντας οτι όλες αυτές οι δυνάμεις είναι αποτέλεσμα της διαφορετικής ταλάντωσης μίας χορδής????Άρα πώς προσπαθούν να ανακαλύψουν νέα σωματίδια????
Αυτό και ένας πρωτοετής φοιτητής της φυσικής σαν εμένα που αύριο θα κάνει την εγγραφή του στη σχολή, μπορεί να το απαντήσει: οι δυνάμεις (αλληλεπιδράσεις) οφείλονται σε ανταλλαγή σωματιδίων.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ωραία δεν λέω οτι έχεις εσύ άδικο και γω δίκιο απλά η γνώμη μου είναι αυτη.Οι θεωρητικοί των χορδών τι ακριβώς προσφέρουν στην πειραμταική φυσική????:hmm:



Όταν κατασκευάζονται μίνι μαύρες τρύπες αντί για πυρηνικές κεφαλές, θα το συζητήσουμε τότε. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
συγγνώμη αν προσβάλλω αλλά πιστεύω ότι πολλοί θέλουν να παίξουν τους έξυπνους εδώ.Αν θέλετε να παίξετε τους έξυπνους τουλάχιστον βάλτε ένα σύνδεσμο να υποστήριζεται τα επιχειρήματα σας,όχι να κάνετε copy-paste πραγματα που ούτε και εσείς καταλαβαίνεται.Αυτή είναι η άποψη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wizard2011

Νεοφερμένος

Ο wizard2011 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Μάλλον έχετε δίκιο σε αυτά που λέτε.Απλά η σύγχρονη φυσική έχει καλπάσει σε τόσο μεγάλο βαθμό όσον αφορά τη θεώρια που πλέον έχει φτάσει σε σημείο να μην συμβαδίζει με το πείραμα.Εγώ με την εφαρμοσμένη φυσική δεν είχα βάλει καθόλου τα πειράματα μέσα:worry::worry::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spurakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο spurakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 325 μηνύματα.
ποιος ο λογος να παιξεις τον εξυπνο σε ενα φορουμ ενω παντα οι αλλοι θα εχουν αμφιβολλια? :confused: εγω προσωπικα οτι ξερω τα εχω μαθει μεσα απο βιβλια εξωσχολικα και οχι απο ιντερνετ :) αυτα απο μενα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
ποιος ο λογος να παιξεις τον εξυπνο σε ενα φορουμ ενω παντα οι αλλοι θα εχουν αμφιβολλια? :confused: εγω προσωπικα οτι ξερω τα εχω μαθει μεσα απο βιβλια εξωσχολικα και οχι απο ιντερνετ :) αυτα απο μενα :)

ο καθένας μπορεί να πάρει ένα βιβλίο να διαβάσει 2 πράγματα και μετά να κάνει τον έξυπνο σε ένα φόρουμ.Μιλάτε για τη θεωρία των χορδών και της σχετικότητας λες και τις έχετε καταλάβει πλήρως ενώ επιστήμονες ειδικοί σε αυτούς τους τομείς ακόμα δεν έχουν καταλάβει τα μισά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εγώ έχω μάθει πολλά πράγματα από μια εκπομπή που έδειχνε η ερτ 3 και την παρουσίαζε ένας πανεπιστημιακός φυσικός. Από τύπους και τέτοια δεν ξέρω. Όσο αφορά τα πειράμτα αναγκαστικά εφαρμόζονται σε 3 διαστάσεις και αυτά που διεξάγονται σε περισσότερες διαστάσεις αναγκαστικά μετράμε τις προβολές που έχουνε για τις 3 διαστάσεις και τις αντιλαμβανόμαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

updown

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο updown αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
προτεινω οσους ξερουν λιγο απο τις εξισωσεις ειδικης θεωριας της σχετικοτητας , και απο μιγαδικους να πειραματιστειτε με τη εξισωση διαστολης χρονου που ειναι καπως ετσι Τ=Το/(1-υ^2/c^2)^1/2 κα βαλτε υ>c και βγαλτε τα συμπερασματα σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spurakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο spurakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 325 μηνύματα.
ο καθένας μπορεί να πάρει ένα βιβλίο να διαβάσει 2 πράγματα και μετά να κάνει τον έξυπνο σε ένα φόρουμ.Μιλάτε για τη θεωρία των χορδών και της σχετικότητας λες και τις έχετε καταλάβει πλήρως ενώ επιστήμονες ειδικοί σε αυτούς τους τομείς ακόμα δεν έχουν καταλάβει τα μισά.

ο καθενας εκφερει την γνωμη του και την δικη του αποψη για μια θεωρια.εσυ δεν μπορεις να ξερεις αν κανουμε τους εξυπνους ή αν απλα θελουμε να διορθωσουμε τους αλλους για δικο τους καλο.επισης καποια πραγματα τα εχουν καταλαβει οι επιστημονες.και το οτι απανταμε σε καποιες ερωτησεις απλου περιεχομενου δεν σημαινει οτι ξερουμε περισσοτερα απο τους επιστημονες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Εγώ έχω μάθει πολλά πράγματα από μια εκπομπή που έδειχνε η ερτ 3 και την παρουσίαζε ένας πανεπιστημιακός φυσικός. Από τύπους και τέτοια δεν ξέρω. Όσο αφορά τα πειράμτα αναγκαστικά εφαρμόζονται σε 3 διαστάσεις και αυτά που διεξάγονται σε περισσότερες διαστάσεις αναγκαστικά μετράμε τις προβολές που έχουνε για τις 3 διαστάσεις και τις αντιλαμβανόμαστε.
Όχι ένας, δύο την παρουσίαζαν: Θεοδοσίου και Δανέζης. Εκπληκτική εκπομπή.
https://www.veoh.com/watch/v1313969NS4A9N6p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top