Καταλήψεις στο ΕΜΠ και στα όνειρα μου

Λεωνίδας_Δ

Νεοφερμένος

Ο Λεωνίδας_Δ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Για τον φίλο τον πολιτικο μηχανικό και το θέμα με τις κατατακτήριες...Μη μασάς πάρε την άδειά σου κανονικά και γενικά μην κάνεις θέμα τίποτα για τις εξετάσεις σου..Στην συνέχεια με το πρώτο ΠΣΚ που θα σαι έξω και είναι κοντά στην ημερομηνία διεξαγωγής των εξετάσεών σου,άν έχεις και κανα γνωστό γιατρό,πάρε μια αναρρωτική(στείλε την βεβαίωση του γιατρού με φαξ απ το σπίτι σου)...Κανένας δε μπορεί να στο απαγορέψει.Πρόσεχε όμως να μην κάνεις πολύ σούσουρο στους ανωτέρους σου και καταλάβουν την fake αρρώστια σου.Προπάντως μην το υποκριθείς μέσα στη μονάδα και σε στείλουν σε στρατιωτικό γιατρό.Βγαινεις φυσιολογικά μια ηλιόλουστη ημέρα,πάς σπιτάκι σου και ξαφνικά αρρωσταίνεις.Πάντως η βεβαίωση πρέπει να προέχρχεται από δημόσιο γιατρό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Τα είχα κανονίσει όλα από την αρχή. Έκανα ολόκληρη ιστορία για να μην έχω υπηρεσία στη μονάδα το διάστημα εξέτασης των μαθημάτων και έβαλα τις τελευταίες ημέρες της άδειάς μου για να δώσω κατατακτήριες εξετάσεις. Τώρα μία χούφτα ανεγκέφαλα πλάσματα καταλαμβάνουν το πολυτεχνείο με το έτσι θέλω. Δεν έχω άλλη άδεια να βάλω μετά τις 20/12/2010 που εξεταζόταν το τελευταίο μάθημα και στις 22/12/2010 έχω υπηρεσία.

Συγχαρητήρια λοιπόν σε αυτούς τους τύπους που κάνουν κατάληψη στα όνειρα μου καθώς και άλλων υποψηφίων αλλά και στους κυβερνώντες που ανέχονται χρόνια τώρα τέτοιες καταστάσεις.

Δεν ξέρω για ποιο λόγο γίνεται κατάληψη στο ίδρυμα για να πω αν έχουν δίκαιο οι φοιτητές ή όχι, πάντως το να κάνουν πάνω στις κατατακτήριες θα μπορούσαν να το προβλέψουν και να το αποφύγουν.
Από την άλλη όμως, ρίχνεις πολύ μεγάλο φταίξιμο στους φοιτητές (που θα μπορούσαν να έχουν και δίκιο άλλωστε) και όχι στη διοίκηση του τμήματος.
πχ: Το Πολυτεχνείο Κρήτης τελεί υπό κατάληψη σήμερα και αύριο (Τρίτη και Τετάρτη), τις δύο από τις τρεις ημέρες διεξαγωγής των κατατακτηρίων εξετάσεων.

https://www.arch.tuc.gr/news/20101210_katatakthries.pdf
Όπως βλέπεις στο λινκ παραπάνω, αν η διοίκηση έχει θέληση, τα πράγματα διεξάγονται ομαλά.

Οπότε, μη γυρίσουμε κι αυτό το θέμα στις καταλήψεις και τους κακούς φοιτητές, τις παρατάξεις και τα αριστερά κομματόσκυλα.;)

Η συνεννόηση γίνεται μόνο μέσω παρατάξεων. Οπως θα καταλάβεις του χρόνου, η άποψή σου έχει αξία μόνο όταν είσαι σε παράταξη. Ετσι το κατάντησαν το πανεπιστήμιο. Συνήθως πάντως η ΔΑΠ και η ΠΑΣΠ είναι κατά των καταλήψεων (ειδικά η πρώτη)

:worry:
Στο χέρι των φοιτητών είναι να αλλάξουν μια κατάσταση. :sly:Απ' όσο θυμάμαι στην τελευταία συνέλευση μας αριστερή παράταξη (που συνήθως είναι από τις πιο κάθετες) άλλαξε επί τόπου το πλαίσιό της και ενσωμάτωσε απόψεις ανεξάρτητων φοιτητών, και τελικά κατέβηκε ένα ενιαίο πλαίσιο που το ψήφισαν πολλοί.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,798 μηνύματα.
Θες να μιλήσουμε garch για το ειδικό καθεστώς λειτουργίας και νομιμότητος υπό τα οποία λειτουργεί το Πανεπιστήμιο Κρήτης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Θες να μιλήσουμε garch για το ειδικό καθεστώς λειτουργίας και νομιμότητος υπό τα οποία λειτουργεί το Πανεπιστήμιο Κρήτης;

Ευχαρίστως, αλλά είμεθα off έτσι. Έχεις κάτι να τους προσάψεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,798 μηνύματα.
Όχι αλλά θα ήθελα να τονίσω ότι το Παν/μιο Κρήτης χρηματοδοτείται από την Παγκρητική Ένωση των ΗΠΑ και από τα ερευνητικά προγράμματα του ΙΤΕ (μέσω Ε.Ε.). Αν γίνουν στραβές με καταλήψεις και άλλα γραφικά, η χρητοδοτούμενη έρευνα του ΙΤΕ θα τιναχθεί στον αέρα και το ΙΤΕ θα κλείσει κάτι που δεν συμφέρει τους χρηματοδότες. Τα υπόλοιπα Ελληνικά Πανεπιστήμια εφόσον δεν διαθέτουν ΙΤΕ και εξωτερικά κονδύλια είναι μπουρδέλα...Συνεπώς το Πανεπιστήμιο Κρήτης δεν ελέγχεται από την κομματική φασιστοκρατία. Χορεύει σε ρυθμούς του ΙΤΕ και των χρηματοδοτών του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Όχι αλλά θα ήθελα να τονίσω ότι το Παν/μιο Κρήτης χρηματοδοτείται από την Παγκρητική Ένωση των ΗΠΑ και από τα ερευνητικά προγράμματα του ΙΤΕ (μέσω Ε.Ε.). Αν γίνουν στραβές με καταλήψεις και άλλα γραφικά, η χρητοδοτούμενη έρευνα του ΙΤΕ θα τιναχθεί στον αέρα και το ΙΤΕ θα κλείσει κάτι που δεν συμφέρει τους χρηματοδότες. Τα υπόλοιπα Ελληνικά Πανεπιστήμια εφόσον δεν διαθέτουν ΙΤΕ και εξωτερικά κονδύλια είναι μπουρδέλα...Συνεπώς το Πανεπιστήμιο Κρήτης δεν ελέγχεται από την κομματική φασιστοκρατία. Χορεύει σε ρυθμούς του ΙΤΕ και των χρηματοδοτών του...

Και όλο αυτό αφορά την προηγούμενη συζήτηση γιατί...;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Και αν απλά πας για τις κατατακτήριες χωρίς να έχεις άδεια?Τι κυρώσεις θα έχεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Έχω την εντύπωση πως το πανεπιστήμιο κρήτης είναι ανεξάρτητο από το πολυτεχνείο κρήτης,οπότε είσαι λίγο οφφ npb.

προς Δια:
Δία,για να ψηφίσεις ως φοιτητής 'κατά' της κατάληψης ,πρέπει να υπάρχει και ένα αντίστοιχο πλαίσιο που να προτείνει να ανοίξει η σχολή.
Κατι,που,από την μέχρι τώρα εμπειρία μου,είναι δύσκολο να συμβεί.
Υπάρχουν περιπτώσεις όπου οι 'απλοι' φοιτητές αγανακτούν,και κατεβάζουν ανεξάρτητα πλαίσια,με σκοπό να λήξει η κατάληψη.
Κάτι τέτοιο ας πούμε,έγινε στη δική μου σχολή χτες.
Ενώ είχαμε κατάληψη για 1μιση βδομάδα,και στη νέα γενική συνέλευση η πκς (κνιτες) και η εαακ (αριστεροι-δεν εχω πολυκαταλαβει τι ρόλο βαράνε) προτειναν να συνεχιστεί η κατάληψη,μια ομάδα -απολιτίκ- φοιτητών κατέβασε ένα πλαίσιο με μόνο σκοπό να ανοίξει η σχολή.Τελικά υπερψηφίστηκε αυτό το πλαίσιο και τελείωσε η κατάληψη.(βεβαια εχουν φάει ΤΟ κράξιμο από τους υπολοιπους -πολιτικοποιημένους,αλλά αυτό είναι άλλο θέμα).
όσον αφορά τη δημοκρατικότητα της ψηφοφορίας..Από τη στιγμή που από τα ~1500 ατομα που σπουδάζουν στη σχολή,στις συνελεύσεις εμφανίζονται τα 150-200,τότε προφανώς δεν μπορούμε να μιλάμε για αντικειμενική ψηφοφορία.

προς civilara: Bασικά.από τα πρώτα μηνύματα σου φαίνεται ότι έχεις απελπιστεί.Ξέχνα την απογοήτευση,την πικρία σου,και επικεντρώσου στο πρόβλημα.Είμαι σίγουρη ότι θα μπορεσεις να βρεις μια λύση.Ίσως με μερικές απώλειες (οπως τα αεροπορικά εισιτήρια) αλλά δεν έχει σημασία,μπροστά στις κατατακτήριες.Και σε καμία περίπτωση μην τα παρατήσεις,μόνο και μόνο επειδή σου έκλεισαν τη σχολή.

α.και κάτι άσχετο.Αυτό για το 60% των φοιτητών από που το ξέρεις?υπάρχει κάποιος νόμος ή κάτι τέτοιο? Και ξέρεις μήπως που μπορεούμε να βρούμε τα καταστατικά των συλλόγων φοιτητών?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Μετά από πάρα πολύ τρέξιμο βρέθηκε λύση. Φεύγω την Πέμπτη. Την Παρασκευή δίνω το πρώτο μάθημα.
(Το καλό που τους θέλω μην ξανααλλάξουν τις κατατακτήριες :)).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Μπράβο! :clapup:

Καλή επιτυχία! :D:-*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Τώρα θα ξαναρχίσει η αντιστροφή μέτρηση; ή θα περιμένουμε μέχρι να γράψει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Μπράβο! :clapup:

Καλή επιτυχία! :D:-*

Σ' ευχαριστώ Δώρα.:)

Τώρα θα ξαναρχίσει η αντιστροφή μέτρηση; ή θα περιμένουμε μέχρι να γράψει

Το Countdown συνεχίζεται!!! Μια φορά απολύεται κανείς:D.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

germ1984

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
άντε καλή επιτυχία, περιμένουμε νέα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Μετά από πάρα πολύ τρέξιμο βρέθηκε λύση. Φεύγω την Πέμπτη. Την Παρασκευή δίνω το πρώτο μάθημα.
(Το καλό που τους θέλω μην ξανααλλάξουν τις κατατακτήριες :)).

:)
Καλή επιτυχία!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Σας αυχαριστώ όλους παίδες. Είμαι αισιόδοξος. Μέχρι την Πέμπτη θα τα λέμε. Μετά από τις 22 του μήνα που γυρίζω θα τα ξαναπούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άλλο Φρούτο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σήψη,κατάντια,παρακμή. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ταύρος (Αττική). Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Καλή επιτυχία,ευτυχώς που γλίτωσες την νίλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mc08071

Νεοφερμένος

Ο 22160717181518 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
στηριξα τη συγκεκριμενη καταληψη, οποτε αρχιζω με 1 συγγνωμη για την ταλαιπωρια που αθελα μου σε αγκασα να υποστεις.
ειμαι 80% σιγουρος οτι στα προηγουμενα 2 χρονια τουλαχιστον 1 φορα εγιναν κατατακτηριες με τη σχολη υπο καταλληψη, και δεν εχω ιδεα γιατι δεν αποφασισαμε να δωσετε ρευστα κανονικα.
υποσχομαι να υπενθυμιζω στο φοιτητικο συλλογο τετοια θεματα στο μελλον.
χαιρομαι που λυθηκε το προβλημα σου,
και καλη επιτυχια...
edit: επειδη διαβασα πιο πανω, σημειωνω οτι η πλειοψηφια που αποφασισε την καταληψη ηταν συντριπτικη(139/199)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thelonafigo

Νεοφερμένος

Η thelonafigo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
ειδες που ολα πηγαν καλα???οποτε συνεχιζουμε το countdown? Λολ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
η πλειοψηφια που αποφασισε την καταληψη ηταν συντριπτικη(139/199)

Τα 139 άτομα είναι η "πλειοψηφία"? και μάλιστα "συντριπτική" ο μι τζι :eek:...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mc08071

Νεοφερμένος

Ο 22160717181518 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
συγγνωμη για το offtopic, αλλα προκληθηκα...
επιτροπη καταληψης 139
πκς 24
δαπ 21
λευκα 15
για πες, τι ειναι το 139???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top