Καταλήψεις στο ΕΜΠ και στα όνειρα μου

SotosA

Νεοφερμένος

Ο SotosA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Τα ίδια χάλια και εδώ στο ΑΠΘ... επί 1,5 εβδομάδα έχουμε κατάληψη. Παρόλα αυτά νομίζω ότι οι κατατακτήριες γίνονται κανονικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Προσπάθησε να βρείς τον διοικητή της μονάδας σου πάντως, μπορεί ο άνθρωπος να καταλάβει και να σου δώσει άδεια.

Αυτό είναι δύσκολο φίλε γιατί η μονάδα που ανήκω (736 ΔΣΕ) είναι στην Αθήνα ενώ εγώ είμαι στο κλιμάκιο Ρόδου της μονάδας με επικεφαλή ένα Λοχαγό. Ο Λοχαγός σίγουρα θα μου έδινε αν ήταν διοικητής μου αλλά δεν εξαρτάται από αυτόν. Πρέπει να κάνουμε αναφορά για ανάκληση άδειας η οποία ήδη έχει περαστεί (καθώς την έχω ζητήσει εδώ και 2 βδομάδες), να εξεταστεί το θέμα και αν ο διευθυντής θέλει τότε να μου δώσει. Είναι χρονοβόρα διαδικασία κι εγώ πιέζομαι χρονικά.

Cilivara να πας να δώσεις δικαιούσαι εκπαιδευτική ότι και να λένε αυτοί (η σχολή μπορεί να σου δώσει βεβαιωση για άδεια την μέρα που δίνεις) δε μπορούνε να σου την στερησουνε.

Γιώργο, οι δόκιμοι δεν δικαιούνται φοιτητική-εκπαιδευτική άδεια όπως και όλα τα μόνιμα στελέγχη. Δυστυχώς. Πραγματικά δεν ξέρω τι θα κάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

OHTO

Νεοφερμένος

Ο OHTO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Είμαι 26 χρονών, δεν γίνεται να χάνω καιρό έτσι.

Από περιέργεια 7 χρόνια έκανες στους πολιτικούς?

Anyway, μπορείς να δώσεις πανελλήνιες αν πραγματικά θες να μπεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xdf21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xdf21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 191 μηνύματα.
Ελπιζω να μην χασουμε παλι καμια εξεταστικη εξαιτιας των κομματοσκυλων... Ηδη μας εχουν κοστισει ακριβα σαν φοιτητες τα κομματα στα πανεπιστημια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germ1984

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Βρε θα σου δώσουν, διεκδίκησε το με αξιοπρέπεια. Μην κάνεις το λάθος και το αφήσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Συντοπίτη μην τα παρατάς,κάνε ό,τι περνά από το χέρι σου,αλλά διεκδίκησε το,εκτός κι αν για κάποιο λόγο κάτι σημαντικότερο δεν μπορεί να περιμένει.

Κουράγιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την υποστήριξη ρε παιδιά. Σίγουρα 110 ευρώ πετάγονται στα σκουπίδια για αλλαγή των αεροπορικών εισητηρίων. Μακάρι να είναι το μοναδικό κόστος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Δυστυχώς σε αυτά τα θέματα δεν υπάρχει ενιαία γραμμή. Έχω υπόψιν μου σχολή που τελούσε υπό κατάληψη, όμως δεν υπήρξε αλλαγή στο πρόγραμμα κατατακτήριων εξετάσεων. Μην καταθέτεις τα όπλα, κυνήγησε το όσο μπορείς, ακόμη και σε ανώτερους σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Σε όλες τις σχολές που τελούσαν υπό κατάληψη έγιναν δεκτές οι εξετάσεις των κατακτηρίων. Σε όλες εκτός από του Μετσοβίου.

Αυτή είναι η νοοτροπία των Αθηναίων.... δε σέβονται αυτούς που έρχονται από επαρχεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Από περιέργεια 7 χρόνια έκανες στους πολιτικούς?

6,5

Anyway, μπορείς να δώσεις πανελλήνιες αν πραγματικά θες να μπεις.

Έτσι θα κάνω 5 χρόνια ρε OHTO. Δε νομίζω να αξίζει το κόστος να ξαναμπαίνω σοβαρά σε αυτήν τη διαδικασία. Με τις κατατακτήριες θα κάνω 2,5 χρόνια. Η διάφορα είναι τεράστια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OHTO

Νεοφερμένος

Ο OHTO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Με τις κατατακτήριες θα κάνω 2,5 χρόνια. Η διάφορα είναι τεράστια.

Όντως, αυτό δεν το ήξερα. Ακόμα και του χρόνου να δώσει κατατακτήριες πάλι θα κερδίσεις σε σχέση με την ιδέα των πανελλαδικών...

Πριν πετάξω την επόμενη ιδέα, να φαντασώ ότι για να δώσεις κατατακτήριες πρέπει να έχεις κάνει κατάλληλη αίτηση στην κατάλληλη σχολή κάποιους μήνες πριν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Ελπιζω να μην χασουμε παλι καμια εξεταστικη εξαιτιας των κομματοσκυλων... Ηδη μας εχουν κοστισει ακριβα σαν φοιτητες τα κομματα στα πανεπιστημια.
Θέλω να ρωτήσω και σένα και τους άλλους φοιτητές του φόρουμ, την (αφελή ίσως) απορία ενός μαθητή: Πώς αποφασίζονται οι καταλήψεις στα πανεπιστήμια? Έχω συζητήσει με φοιτητές, αλλά δεν φωτίστηκα. Σίγουρα δεν γίνονται όπως στα γυμνάσια και τα λύκεια και αποφασιστικό ρόλο παίζουν οι παρατάξεις. Κατάλαβα ότι η κατάληψη αποφασίζεται σε γενική συνέλευση. Δεν είναι τίμιες οι ψηφοφορίες εκεί? Τα μέλη των παρατάξεων είναι πολλά σε ποσοστό? Αν οι πιο πολλοί φοιτητές δεν θέλουν την κατάληψη γιατί δεν την καταψηφίζουν στη συνέλευση? Συγνώμη αν ρωτάω άκυρα, αλλά πραγματικά δεν ξέρω και θέλω να προετοιμάζομαι σιγά-σιγά για του χρόνου που (ίσως) θα είμαι φοιτητής.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Πριν πετάξω την επόμενη ιδέα, να φαντασώ ότι για να δώσεις κατατακτήριες πρέπει να έχεις κάνει κατάλληλη αίτηση στην κατάλληλη σχολή κάποιους μήνες πριν?

Χωρίς αίτηση δεν μπα να 'σαι και γιος του Παπανδρέου, δεν γράφεις (σε κάποια οργανωμένη χώρα γιατί στην Ελλάδα όλα γίνονται). Την αίτηση με επικυρωμένο αντίγραφο διπλώματος την έστειλα ταχυδρομικώς στις 8/11/2010 και τηλεφώνησα στη γραμματεία για να δω αν την έλαβαν. Όλα είναι ok...μέχρι χθες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Θέλω να ρωτήσω και σένα και τους άλλους φοιτητές του φόρουμ, την (αφελή ίσως) απορία ενός μαθητή: Πώς αποφασίζονται οι καταλήψεις στα πανεπιστήμια? Έχω συζητήσει με φοιτητές, αλλά δεν φωτίστηκα. Σίγουρα δεν γίνονται όπως στα γυμνάσια και τα λύκεια και αποφασιστικό ρόλο παίζουν οι παρατάξεις. Κατάλαβα ότι η κατάληψη αποφασίζεται σε γενική συνέλευση. Δεν είναι τίμιες οι ψηφοφορίες εκεί? Τα μέλη των παρατάξεων είναι πολλά σε ποσοστό? Αν οι πιο πολλοί φοιτητές δεν θέλουν την κατάληψη γιατί δεν την καταψηφίζουν στη συνέλευση? Συγνώμη αν ρωτάω άκυρα, αλλά πραγματικά δεν ξέρω και θέλω να προετοιμάζομαι σιγά-σιγά για του χρόνου που (ίσως) θα είμαι φοιτητής


Μη ρίχνεις αλάτι στις πληγές μας.

Πάντως τα του σχολείου ξέχνα τα. Είναι δυνατόν 20 νοματαίοι να κλείσουν ολόκληρο πανεπιστήμιο. Το πως γίνεται θα το δεις με το καλό του χρόνου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OHTO

Νεοφερμένος

Ο OHTO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Θέλω να ρωτήσω και σένα και τους άλλους φοιτητές του φόρουμ, την (αφελή ίσως) απορία ενός μαθητή: Πώς αποφασίζονται οι καταλήψεις στα πανεπιστήμια? Έχω συζητήσει με φοιτητές, αλλά δεν φωτίστηκα. Σίγουρα δεν γίνονται όπως στα γυμνάσια και τα λύκεια και αποφασιστικό ρόλο παίζουν οι παρατάξεις. Κατάλαβα ότι η κατάληψη αποφασίζεται σε γενική συνέλευση. Δεν είναι τίμιες οι ψηφοφορίες εκεί? Τα μέλη των παρατάξεων είναι πολλά σε ποσοστό? Αν οι πιο πολλοί φοιτητές δεν θέλουν την κατάληψη γιατί δεν την καταψηφίζουν στη συνέλευση? Συγνώμη αν ρωτάω άκυρα, αλλά πραγματικά δεν ξέρω και θέλω να προετοιμάζομαι σιγά-σιγά για του χρόνου που (ίσως) θα είμαι φοιτητής.

Ανακοινώνεται από τους φοιτητές (όπου φοιτητές θέτουμε τους αρχηγούς των κυρίαρχων στην σχολή παρατάξεων) ώρα και μέρα συνέλευσης. Από όσο ξέρω δεν συμπίπτουν ποτέ με κανένα εργαστήριο οποιουδήποτε έτους. Η συνέλευση γίνεται στην μεγαλύτερη αίθουσα της σχολής και ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ μάθημα υπάρχει αυτήν την ώρα και τις επόμενες 5-6 (μέχρι να τελειώσει δηλαδή η συνέλευση) απλά δεν γίνεται. Συνήθως, εκείνη την ώρα γίνοντε και οι συνελεύσεις σε κάθε άλλο τμήμα του πανεπιστημίου (τουλάχιστον στην Πάτρα αυτό έχω παρατηρήσει).

Μαζεύοντε εκείνη την ώρα όσοι φοιτητές θέλουν στην αίθουσα, και φυσικά οι ομιλιτές των παρατάξεων. Γράφουν στον πίνακα τα ονόματα του προεδρείου (προεδρείο γίνεται όποιος θέλει και αναλαμβάνει να είναι εκεί όλη την ώρα και να καθορίζει ποιος μιλάει και πόσο) και τις παρατάξεις με σειρά ομιλίας. Στο δικό μου τμήμα, επειδή έχουμε 4 πίνακες γράφει και η κάθε παράταξη με μεγάλα γράμματα τι θα κάνει αν ψηφιστεί σε αυτή την συνέλευση η θέση της.

Μιλάει η κάθε παράταξη με την σειρά της λέει της θέσεις της επί του ζητήματος και τι θα κάνει αν την ψηφίσουν. Έπειτα δέχεται ερωτήσεις από τον οποιοδήποτε τις απαντάει και μετά είναι σειρά της επόμενης παράταξης να μιλήσει. Φυσικά, γίνεται μεγάλο νταβαντούρι και το προεδρείο ξελαρυγγιάζεται να φωνάζει "Λίγη ησυχία, συνάδελφοι".

Στο τέλος και αφού έχουν μιλήσει όλοι χωρίζουν οι αρχηγοί των παρατάξεων τα έδρανα σε ομάδες και λένε "Από εδώ και κάτω όσοι ψηφίζεται την θέση της παράταξης 1 σηκώστε το χέρι", τους μετράνε όλοι και φωνάζουν τον αριθμό ώστε να τον γράψουνε στον πίνακα. Μετά το ίδιο για όσες παρατάξεις μίλησαν και έθεσαν θέση και στο τέλος ξαναγίνεται ψηφοφορία με τις δύο παρατάξεις που ήταν πρώτες και έτσι στο τέλος κερδίζει μία παράταξη.

Και κάπως έτσι φτάνουμε στις καταλήψεις. Ειδικά στην Πάτρα, που εβδομαδιαία κατάληψη σημαίνει βουρ στο κτελ και πάμε Αθήνα όποια παράταξη δούνε στον πίνακα να θέτει την κατάληψη σαν μέτρο αν την ψηφίσουνε, βγαίνει με τα νταούλια.

Αυτά. Μπορέι να ξέχασα και κάτι αλλά γενικά έτσι είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Θέλω να ρωτήσω και σένα και τους άλλους φοιτητές του φόρουμ, την (αφελή ίσως) απορία ενός μαθητή: Πώς αποφασίζονται οι καταλήψεις στα πανεπιστήμια? Έχω συζητήσει με φοιτητές, αλλά δεν φωτίστηκα. Σίγουρα δεν γίνονται όπως στα γυμνάσια και τα λύκεια και αποφασιστικό ρόλο παίζουν οι παρατάξεις. Κατάλαβα ότι η κατάληψη αποφασίζεται σε γενική συνέλευση. Δεν είναι τίμιες οι ψηφοφορίες εκεί? Τα μέλη των παρατάξεων είναι πολλά σε ποσοστό? Αν οι πιο πολλοί φοιτητές δεν θέλουν την κατάληψη γιατί δεν την καταψηφίζουν στη συνέλευση? Συγνώμη αν ρωτάω άκυρα, αλλά πραγματικά δεν ξέρω και θέλω να προετοιμάζομαι σιγά-σιγά για του χρόνου που (ίσως) θα είμαι φοιτητής.


Θα σου πω Dia μιας και τα έχω ζήσει και από την καλή και από την ανάποδη. Ο σύλλογος φοιτητών κάθε τμήματος καθορίζει γενική συνέλευση στην οποία θα συζητηθούν ορισμένα θέματα που απασχολούν τη φοιτητική κοινότητα και 1 από αυτά είναι αν θα γίνει κατάληψη ή όχι του τμήματος. Η γενική συνέλευση θεωρείται νόμιμη όταν έχει συγκεντρωθεί τουλάχιστον το 60% αν θυμάμαι καλά των φοιτητών του τμήματος. Για να συμμετάσχεις στη συνέλευση πρέπει να έχεις φοιτητική ταυτότητα μαζί σου που να πιστοποιεί ότι είσαι ενεργός φοιτητής του τμήματος (δεν έχουν δικαίωμα ψήφου οι πτυχιούχοι, όσοι έχουν πάρει αποφοιτήριο και όσοι έχουν διακόψει προσωρινά τις σπουδές τους στο τμήμα). Αυτά αναφέρονται στο καταστατικό του συλλόγου φοιτητών κάθε τμήματος. Ενδεχομένως το ποσοστό να διαφέρει από τμήμα σε τμήμα (καθορίζεται διαφορετικό ποσοστό ελάχιστων φοιτητών στο καταστατικό). Στο καταστατικό των φοιτητικών παρατάξεων αναφέρεται ότι οι φοιτητικές παρατάξεις μπορούν να συνασπιστούν σε μία ενιαία παράταξη όταν κατεβάζουν κοινό πλαίσιο προς ψήφιση (λες και πρόκειται για βουλή...ας μη βρίσω ακόμη)

Στην πράξη τίποτα από αυτά δε γίνεται. Τα κομματόσκυλα των παρατάξεων βάζουν μέσα δικούς τους που δεν είναι καν φοιτητές του τμήματος μόνο και μόνο για να αποσπάσουν ψήφους. Έτσι κι αλλιώς κανείς δεν τους ελέγχει. Κι εδώ έρχεται το αποκορύφωμα της υποκρισίας. Όταν οι παρατάξεις που υποστηρίζουν την κατάληψη του τμήματος βρουν τα σκούρα τότε συνασπίζονται και δημιουργούν ένα καρκίνωμα στο οποίο προσμετρώνται αθροιστικά οι ψήφοι όλων των παρατάξεων που συνασπίστηκαν με αποτέλεσμα αυτό το βδέληγμα παρατάξεων να υπερψηφίζεται σύμφωνα πάντα με "διαφανείς" και "νόμιμες" διαδικασίες που καθορίζονται στο καταστατικό. Το παιχνίδι είναι στημένο παίδες.

Για όλους εσάς που είστε φοιτητές ή που θα γίνεται φοιτητές: Να έχετε υπόψη σας ότι οι παρατάξεις που έισηγούνται την κατάληψη των τμημάτων είναι κυρίως οι αριστερές. Αυτοί οι "αριστεριστές" (λαϊκίστικη αριστερά) θα σας κοροϊδέψουν, θα σας παραπληροφορήσουν, θα σας πουν ψέμματα, θα σας εξαπατήσουν κλπ. ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ. Είναι ψεύτες. Συνήθως αυτοί οι αριστεριστές είναι παιδιά εύπορων οικογενειών κι ας αφήνουν μούσια με μακριά μαλλιά κι ας ντύνονται απλά (όλα είναι μέρος του σχεδίου για να γίνονται πιο "προσιτοί"). Αυτοί το πτυχίο τους θα το πάρουν και στην ώρα τους, να είστε σίγουροι γι αυτό. Μη νομίζετε ότι οι καθηγητές δε συμμετέχουν σε αυτό. Αυτοί είναι υποκινούμενοι από καθηγητές οι οποίοι βολεύονται από αυτήν την κατάσταση.

Στο τμήμα μου ακόμη και η ΠΑΣΠ συντονίστηκε με τα αριστερίστικα λαμόγια και ήταν όλοι αυτοί εναντίον της ΔΑΠ. Στον καιρό μου 2 εξεταστικές χάθηκαν τελείως και άλλες 3 πήγαν το Σεπτέμβρη σε διπλή εξεταστική. Καταλάβατε ποιος νίκησε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Και να διορθώσω την ώρα: σε περίπτωση που υπάρχει αξιοσημείωτη αντίσταση κατά των καταλήψεων, οι αριστεροπατέρες έχουν κατάλληλες τεχνικές για να τραβήξουν την συνέλευση μέχρι αργά: 7, 8 ή και 9 το βράδυ για να βαρεθεί ο κόσμος και να φύγει.

Στη σχολή μου δύο φορές σύνολο έχει κερδίσει τη συνέλευση ανεξάρτητο πλαίσιο. Και τις δύο φορές αυτές η ψηφοφορία έγινε πάρα πολύ αργά, όχι γιατί υπάρχαν πολλές ερωτήσεις, αλλά γιατί ΕΑΑΚ, ΠΚΣ και δεν συμμαζεύεται έκαναν κάτι μισάωρες ή και ωριαίες τοποθετήσεις.

Αντίθετα, όταν είναι λίγα άτομα, οι ΓΣ τελειώνουν σε 3-4 ωρίτσες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Συνήθως αυτοί οι αριστεριστές είναι παιδιά εύπορων οικογενειών κι ας αφήνουν μούσια με μακριά μαλλιά κι ας ντύνονται απλά (όλα είναι μέρος του σχεδίου για να γίνονται πιο "προσιτοί"). Αυτοί το πτυχίο τους θα το πάρουν και στην ώρα τους, να είστε σίγουροι γι αυτό.

Συμφωνώ σε όλα, αλλά ειδικά στο ανωτέρω +1000. Επίσης να προσθέσω ότι τελειώνουν και με βαθμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...
Δηλαδή: Είναι πολύ δύσκολο (ως αδύνατο) οι φοιτητές που δεν θέλουν κατάληψη, να συνεννοηθούν και να πάνε να ψηφίσουν ΌΧΙ, αντίθετα από τη θέληση των παρατάξεων?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germ1984

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Η συνεννόηση γίνεται μόνο μέσω παρατάξεων. Οπως θα καταλάβεις του χρόνου, η άποψή σου έχει αξία μόνο όταν είσαι σε παράταξη. Ετσι το κατάντησαν το πανεπιστήμιο. Συνήθως πάντως η ΔΑΠ και η ΠΑΣΠ είναι κατά των καταλήψεων (ειδικά η πρώτη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top