Καταλήψεις στο ΕΜΠ και στα όνειρα μου

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Σήμερα αναρτήθηκε στην ιστοσελίδα της σχολής μηχανολόγων μηχανικών ΕΜΠ, ανακοίνωση για αλλαγή της ημερομηνίας του πρώτου εξεταζόμενου μαθήματος των κατατακτηρίων εξετάσεων. Το μάθημα αυτό είναι η "Μηχανική Ρεστών Ι" και από τις 13/12/2010 μετατέθηκε στις 22/12/2010. Μέχρι σήμερα δεν ενημερώθηκα από τη γραμματεία ούτε απ' το τηλέφωνο ούτε μέσω e-mail ούτε με ταχυσρομείο, ούτε τίποτα. Ευτυχώς κάθε μέρα μπαίνω στη σελίδα της σχολής για τυχόν εξελίξεις.

Τα είχα κανονίσει όλα από την αρχή. Έκανα ολόκληρη ιστορία για να μην έχω υπηρεσία στη μονάδα το διάστημα εξέτασης των μαθημάτων και έβαλα τις τελευταίες ημέρες της άδειάς μου για να δώσω κατατακτήριες εξετάσεις. Τώρα μία χούφτα ανεγκέφαλα πλάσματα καταλαμβάνουν το πολυτεχνείο με το έτσι θέλω. Δεν έχω άλλη άδεια να βάλω μετά τις 20/12/2010 που εξεταζόταν το τελευταίο μάθημα και στις 22/12/2010 έχω υπηρεσία.

Συγχαρητήρια λοιπόν σε αυτούς τους τύπους που κάνουν κατάληψη στα όνειρα μου καθώς και άλλων υποψηφίων αλλά και στους κυβερνώντες που ανέχονται χρόνια τώρα τέτοιες καταστάσεις.

Δεν αισθάνομαι θυμό, αλλά τεράστια απογοήτευση και πίκρα που τόσος χρόνος και φαιά ουσία για διάβασμα πήγαν χαμένα καθώς και χρήματα για τα αεροπορικά εισητήρια.

Η χαρά μου που απολύομαι από τον στρατό όχι μόνο έχει αξαφανιστεί αλλά τα συναισθήματα έχουν γυρίσει τούμπα.

Λυπάμαι αν σας κούρασα, αλλά ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας. Μάλλον η Ελλάδα δεν είναι χώρα για να κάνει κάποιος όνειρα ή για να προσπαθεί να πετύχει κάτι αξιόλογο. Μάλλον η Ελλάδα δεν είναι για μένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
αναμενομενο ηταν μιας και οι καταληψεις ειναι πολυ συχνε
λυπαμαι πολυ για αυτο που εγινε αλλα θα επρεπε να το περιμενεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Δεν είναι αναμενόμενο σε άλλες σχολές δίνεις κατακτήριες και υπό κατάληψη.

Μετά διαμαρτύρονται για την δημόσια παιδεία.
Ευθύνη είναι αποκλειστική φοιτητών του Μετσοβίου
Έτσι που πάνε θα τα κάνουν όλα ιδιωτικα να ησυχάσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Πολλά θα έπρεπε να γίνουν alex2395 που δεν γίνονται. Και αν θα έπρεπε να το περιμένω αυτό είναι λόγος για να μην κάνω τίποτα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,798 μηνύματα.
Η Ελλάδα είναι για διακοπές με καμία φτηνή γκομενοφοιτήτρια των καταλήψεων. Τέλος.

Όποιος έχει εκλάβει σοβαρά το σύστημα στην Ελλάδα για όνειρα, καριέρες και πράσινες γκαμήλες πλανάται οικτρά. Μετά από 4 χρόνια και 1.204 χρόνια πάλι στο ίδιο χάλι θα είμαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
Πολλά θα έπρεπε να γίνουν alex2395 που δεν γίνονται. Και αν θα έπρεπε να το περιμένω αυτό είναι λόγος για να μην κάνω τίποτα;

οχι απλα ετσι οπως εχουν τα πραγματα δεν μπορεις να κανεις και τιποτα.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Ακριβώς αυτό είμαι το χειρότερο. Αν δεν ήμουν στρατό θα μπορούσα να τα φέρω βόλτα. Χωρίς λοιπόν να φταίει ο στρατός εγώ μέσα μου ασυναίσθητα τον κατηγορώ αν κι είναι λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ερώτηση: Η ιστοσελίδα που λες, ανέφερε ότι ο λόγος της μετάθεσης της ημερομηνίας είναι οι καταλήψεις; :hmm:
Μήπως δε βόλευε το διδάσκων ή του έτυχε κάτι τέλος πάντων;

Δεν είναι λόγος να απογοητεύεσαι. Γενικά έγιναν πατάτες φέτος σε σχολές. Πχ να θες να δώσεις Ασεπ αλλά να αναγκάζεσαι να πάρεις πτυχίο στα 5 χρόνια λόγω αναστολής των πρακτικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Ερώτηση: Η ιστοσελίδα που λες, ανέφερε ότι ο λόγος της μετάθεσης της ημερομηνίας είναι οι καταλήψεις; :hmm:

Ναι. Δες και μόνη σου: https://www.mech.ntua.gr/gr/files/1210/anak_katataktiries2010.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Μάλιστα.
Δεν ξέρω και πολλά από κατατακτήριες, είδες πάντως αν μπορείς να αλλάξεις την άδεια;
Πότε μπορείς να ξανά δώσεις κατατακτήριες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Μάλιστα.
Δεν ξέρω και πολλά από κατατακτήριες, είδες πάντως αν μπορείς να αλλάξεις την άδεια;
Πότε μπορείς να ξανά δώσεις κατατακτήριες;

Η άδεια δεν αλλάζει με τίποτα. Έχει υποβληθεί η αναφορά εδώ και πολλές μέρες. Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να μου δώσουν επιπλέον άγραφες μέρες αλλά ακόμα κι αν γίνει αυτό έχω υπηρεσία στις 22/12 η οποία δεν αλλάζει ούτε με σφαίρες.

Κατατακτήριες ξανά τον Δεκέμβρη του 2011, αλλά δεν θα δώσω του χρόνου. Είμαι 26 χρονών, δεν γίνεται να χάνω καιρό έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Το ενδεχόμενο να κάνει κάποιος άλλος την υπηρεσία για εσένα, δηλαδή να ανταλλάξετε υπηρεσίες, δεν παίζει ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Εγώ πάντως θα τολμούσα να τηλεφωνήσω στον καθηγητή ή στον πρόεδρο του τμήματος μήπως και γίνεται να γίνει μετάθεση της ημερομηνίας εξέτασης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Όχι, δυστυχώς. Έρχονται γιορτές και όλοι έχουν κάνει τα κουμάντα τους. Τους ρώτησα όλους. Δεν γίνεται τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Πφφ, είναι λίγο φρίκη αλλά τι να κάνεις.
Αν το θέλεις πολύ, δώσε του χρόνου.

Πάντως συνέχισε το coutdown, ποιον θα πειράζω ότι δεν ξέρει να μετράει; :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Πάντως συνέχισε το coutdown, ποιον θα πειράζω ότι δεν ξέρει να μετράει; :redface:

:D. Όλο και κάποιον θα βρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Nop. :redface:
Περάσαμε τις 00:00 άρα πάμε σε 28, right;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.

germ1984

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Ντροπή στους ξεφτίλες. Μα καλά, δεν γίνεται να γίνουν οι εξετάσεις σε άλλο κτίριο; Πρέπει οπωσδήποτε να γίνουν στο υπό κατάληψη; Φίλε και συνάδελφε Γιώργο, πάρε τηλέφωνο τον πρόεδρο και εξήγησέ του την κατάσταση, μπορεί να μην κερδίσεις κάτι, αλλά ίσως συνειδητοποιήσει ότι έχει και αυτός ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευθύνη για αυτό το μπάχαλο, που μερικοί τραμπούκοι κλείνουν τη σχολή επειδή θέλουν να πάνε σπίτια τους μιά ώρα νωρίτερα διαλύοντας προγραμματισμούς μηνών σαν τους δικούς σου για τους οποίους ΕΠΡΕΠΕ να έχει προνοήσει.

Ειλικρινά ντρέπομαι για άλλη μια φορά που ζώ σε αυτόν τον τόπο


Προσπάθησε να βρείς τον διοικητή της μονάδας σου πάντως, μπορεί ο άνθρωπος να καταλάβει και να σου δώσει άδεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Cilivara να πας να δώσεις δικαιούσαι εκπαιδευτική ότι και να λένε αυτοί (η σχολή μπορεί να σου δώσει βεβαιωση για άδεια την μέρα που δίνεις) δε μπορούνε να σου την στερησουνε.


Αν δε σου την δίνουν πήγαινε σε έναν στρατιωτικό ιατρό να σου δώσει άδεια.


Αν δεν πας να δώσεις εξετάσεις θα κάνεις μεγάλο λάθος, να πας να δώσεις εξετάσεις με κάθε τίμημα (γιατί οι εξετάσεις αυτές είναι το μέλλον σου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top