Καταλήψεις σε λύκεια: "μόδα" ή αντίδραση;

Tina02

Νεοφερμένος

Η Tina02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδιά καλησπέρα!Τους τελυταίους μήνες ακούω ότι όλο και περισσότερα σχολεία της δευτεροβάθμιας (κυρίως λύκεια) προχωρούν σε καταλήψεις έχοντας ως βασικό επίχειρημα την εξίσωση της αξίας των πτυχίων ΑΕΙ-κολλεγίων που ψηφίστηκε πριν λίγο καιρό από την κυβέρνηση.Το δικό μου σχολείο πρόσφατα έκανε κατάληψη και όπως καταλαβαίνετε προεβαλε αυτό ως αιτία-αίτημα.Προβληματίζομαι ωστόσο κατά πόσο αποτελεί αιτία ουσιαστική για κατάληψη ή απλώς μια ακόμα ¨καλοφτιαγμένη¨ αφορμή για να χαθούν ώρες μαθήματος και να μην διαφέρει ένα σχολείο από την "τελευταία τάση".Σαφώς θα ήθελα να δεχθώ την πρώτη περίπτωση,και τότε όμως θεωρείτε ότι πλήττεται κάπως η ισχύς της απόφασης;Διότι προσωπικά πιστεύω (υποστηρίζοντας τις προθέσεις των συμμαθητών) οτι τέτοιες κινήσεις μπορούν να αποβούν αποτελεσματικότερες όταν έχουν απήχηση,χωρίς τσακωμούς και εντάσεις(δημοσιοποιήση στα μέσα για παράδειγμα,μια συμβολική κίνηση κλ...),ειδάλλως επιβεβαιώνεται απλώς και ενισχύεται η άποψη περι ξεπεσμού των δημοσίων(εμμέσως άρα αναδεικνύεται η ιδιωτικοποιήση) .Θα ήθελα πολύ να ακούσω(διαβάσω μαλλον =D) τις απόψεις σας!!!
 

Διομήδης Κουκουβάγιας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διομήδης Κουκουβάγιας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Έπαθα ένα σοκ όπως άρχισε το βίδεο, άκουγα φωνή νταλικιέρη και έβλεπα την...Γενοβέφα να μιλάει :jumpy:
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Νομίζω ότι η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Δηλαδή, μπορεί να υπάρχει ένας πυρήνας μαθητών που έχουν ιδεολογικά κίνητρα αλλά η μάζα συνήθως προσκολλάται γύρω της για τον χαβαλέ - όταν, προφανώς, μία κατάληψη έχει πολιτικά/κοινωνικά αιτήματα.
 

Διομήδης Κουκουβάγιας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διομήδης Κουκουβάγιας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Πως είναι τότε στη μέση, ένας κατευθυνόμενος πυρήνας "ιδεολόγων" 000,1% και όοολο το υπόλοιπο ποσοστό μια μάζα ανεγκέφαλων ουρακοτάγκων που χοροπηδάνε, όπως είδαμε, στα κάγκελα των ΕΠΑΛξεων σαν τους άιρον μάουντεν στο κλουβί με τις τρελές.
Μήπως εννοείς η μέση τους :hehe:
 

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Πως είναι τότε στη μέση, ένας κατευθυνόμενος πυρήνας "ιδεολόγων" 000,1% και όοολο το υπόλοιπο ποσοστό μια μάζα ανεγκέφαλων ουρακοτάγκων που χοροπηδάνε, όπως είδαμε, στα κάγκελα των ΕΠΑΛξεων σαν τους άιρον μάουντεν στο κλουβί με τις τρελές.
Μήπως εννοείς η μέση τους :hehe:

Ο πυρήνας δίνει το κίνητρο, η μάζα δίνει τη στήριξη. Ποσοτικά δεν είναι, ποιοτικά, όμως, είναι μοιρασμένη η κατάσταση.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Aνάλογα τι θέλουν τα ΜΜΕ. Όταν ο τύπος απέκτησε δύναμη εξουσίας, η πολιτική ιδεολογία εξαφανίστηκε όπως δηλωνόταν στις αρχές του 20ου αιώνα. Βέβαια το σανό καλά κρατεί περί "αγωνιστικά νιάτα". Η κάθε νεολαία θέλει να νομίζει ότι για κάτι αγωνίζεται απλά η πραγματικότητα είναι αρκετά άνευρη.
 

Διομήδης Κουκουβάγιας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διομήδης Κουκουβάγιας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 257 μηνύματα.
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΧ κι εγώ ακριβώς το ίδιο έπαθα την πρώτη φορά που είδα το βίντεο 😂😂😂 Νόμιζα πως ήταν κοπέλα 😜
Δεν ισχύει λοιπόν στην περίπτωση του συγκεκριμένου καταληψία το "αγγελική φωνή από γαϊδάρου στόμα" αλλά το αντίθετο :laugh:
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,456 μηνύματα.
Ειδικά στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι σίγουρο ότι είναι θέμα μόδας. Δεν έχουν καν ιδέα για το τι είναι η τριτοβάθμια εκπαίδευση για να μπορούν να εκφέρουν γνώμη και κατά πάσα πιθανότατα μέχρι να φτάσουν στο σημείο να έχουν το πτυχίο στα χέρια τους θα έχουν αλλάξει τα πράγματα 100 φορές. Επίσης, το ότι απλά παπαγαλίζουν ότι ακούνε φαίνεται και από το γεγονός ότι δεν ξέρουν ότι δεν έχει περάσει ακόμα νομοσχέδιο που να λέει κάτι τέτοιο. Μόνο για την δυνατότητα να δουλέψουν σε δημόσιο σχολείο όσοι έχουν πτυχίο από κολλέγιο, κάτι που πριν δεν γινόταν. Άλλωστε είναι πραγματικά αστείο να βλέπεις 14χρονα (όπως στο βίντεο) να ψευτοθίγονται για τέτοια ζητήματα.
 

Διομήδης Κουκουβάγιας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διομήδης Κουκουβάγιας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Ο πυρήνας δίνει το κίνητρο, η μάζα δίνει τη στήριξη. Ποσοτικά δεν είναι, ποιοτικά, όμως, είναι μοιρασμένη η κατάσταση.
Πες το με το όνομα του , οι έχοντες τα συμφέροντα σαλαγάνε το κοπάδι. Να χαρώ εγώ ποιοτικά μοιρασμένη κατάσταση :giveup:
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Πες το με το όνομα του , οι έχοντες τα συμφέροντα σαλαγάνε το κοπάδι. Να χαρώ εγώ ποιοτικά μοιρασμένη κατάσταση :giveup:

Δεν είναι απαραίτητο να έχουν συμφέροντα - μιλάμε για παιδιά, άλλωστε - απλώς μπορεί να πιστεύουν ότι πράγματι υπηρετούν κάποιον σκοπό - το αν αυτό συμβαίνει ή όχι, ας το κρίνουμε κατά περίπτωση.
 

Διομήδης Κουκουβάγιας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διομήδης Κουκουβάγιας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Πίσω από τα παιδιά όμως συνήθως υπάρχουν μεγάλοι που σπρώχνουν, δεν εννοώ παιδεραστίες κτλ, καταλαβαίνεις τι θέλω να πω. Σιγά μην είναι οι εγκέφαλοι των καταλήψεων αυτά τα απερίγραπτα άτομα που είδαμε στο βίντεο της Ιωάννας παραπάνω.
Πάντως μωρ αδερφέ μου τι γίνεται στα σχολεία, τι κολοχανίο είναι αυτό, ιδέα δεν είχα :eek:
Θα το κρατήσω αυτό το βίνδεο, σαν συλλεκτικό !
 
Τελευταία επεξεργασία:

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Πίσω από τα παιδιά όμως συνήθως υπάρχουν μεγάλοι που σπρώχνουν, δεν εννοώ παιδεραστίες κτλ, καταλαβαίνεις τι θέλω να πω. Σιγά μην είναι οι εγκέφαλοι των καταλήψεων αυτά τα απερίγραπτα άτομα που είδαμε στο βίντεο της Ιωάννας παραπάνω.
Πάντως μωρ αδερφέ μου τι γίνεται στα σχολεία, τι κολοχανίο είναι αυτό, ιδέα δεν είχα :eek:
Θα το κρατήσω αυτό το βίνδεο, σαν συλλεκτικό !

Αυτά στο βίντεο γίνανε πριν 25-26 χρόνια. Φαντάσου σήμερα τι γίνεται.....
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Πάντως οι κοπέλες και τα αγόρια στο βίντεο δείχνουν πιο ώριμοι σαν εμφάνιση και τρόπο έκφρασης από τις γενιές του 2010 και μετά.
 

Διομήδης Κουκουβάγιας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διομήδης Κουκουβάγιας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Αυτά στο βίντεο γίνανε πριν 25-26 χρόνια. Φαντάσου σήμερα τι γίνεται.....
Δεν έχω τόσο μεγάλη φαντασία, αλλά θα ήθελα να δω ο βαρύτονος με λουκ κοπελίτσας που έχει "βολευτεί" πλέον και ποιά κομματική το κανόνισε ;)
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Eίναι όπως εκείνο το παιντί, που έβγαινε στην Παναγιωταρέα και δεν θυμάμαι το όνομά του...καταλήψεις Αρσένη νομίζω! Μετά νομίζω έγινε Πρωθυπουργός στα άβγαλτα, χαζοχαρούμενα 17χρονα της γενιάς του 2015 (ο χορός της πλατείας) που στο πρόσωπό του έβλεπαν το φλογισμένο νιάτο χωρίς να ξέρουν ότι ήταν ληγμένος επαναστάτης.Όλοι με τα μαλλιά κάπου βολεύονται. Σημασία έχει να ανήκεις στο σωστό Πασόκ της κάθε εποχής.
 

Διομήδης Κουκουβάγιας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διομήδης Κουκουβάγιας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Όπως λέει κι ο θυμόσοφος λαός... ε ρε φούστη μου, μισή ώρα έγινα ΠΑΣΟΚ και μαμώ και δέρνω κιόλας :xtipao:
 

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Βλέποντας τις αλλαγές που έρχεται να φέρει στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση η κ. Νίκη Κεραμέως δεν μου φαίνεται καθόλου περίεργο να γίνονται καταλήψεις σε λύκεια, και γιατί όχι, σε γυμνάσια. Βάση του 10, τράπεζα θεμάτων, απολυτήριο που θα συμπεριλαμβάνει τους βαθμούς από τις τρεις χρονιές του λυκείου... Ακόμη και η εξίσωση πτυχίων των ΑΕΙ με των ιδιωτικών κολλεγίων σας αφορά άμεσα, αφού οι περισσότεροι, αν όχι όλοι θα θελήσουν να μπουν στην τριτοβάθμια εκπαίδευση.
Τέλος, δεν νομίζω ότι τόσοι μαθητές κατέβηκαν στον δρόμο στην τελευταία μαθητική πορεία που έγινε απλά και μόνο "επειδή είναι μόδα". Δεν φώναξαν τόσα συνθήματα, δεν διαδήλωσαν "επειδή είναι μόδα".
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επίσης, σε απάντηση προηγούμενων μηνυμάτων, όχι, δεν έχει περάσει ακόμη νομοσχέδιο για όλα τα πτυχία, όμως ήδη πέρασε για την δημόσια εκπαίδευση, έναν ήδη κατακερματισμένο κλάδο με μεγάλη ανεργία. Ακόμη, ακόμα και το ΤΕΕ, πρυτανείες ιδρυμάτων όπως το ΕΜΠ και το ΕΚΠΑ, έχουν βγάλει ανακοινώσεις που τάσσονται κατά αυτού του νομοσχεδίου.
Καλό είναι να μην θεωρούμε γελοίο που παιδιά 14 χρονών αντιδρούν σε κάτι που έρχεται μόνο να καταστρέψει το μέλλον τους όταν το μόνο που κάνουμε εμείς είναι να τα σχολιάζουμε εδώ, ευχαριστώ και περαστικά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top