Κατάληψη σχολείων εξαιτίας κορονοϊού

Τελεί το σχολείο σας υπο κατάληψη ;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 22)
  • Ναι

  • Όχι

  • Κουμπάκιας


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,616 μηνύματα.
Είδες που έχω δίκιο που φωνάζω τα πάντα ιδιωτικά 🥳😎

Κοίτα γενικά στον ιδιωτικό τομέα τα πάντα είναι ιδανικα σε θέματα οργάνωσης και ομαλής λειτουργίας ( εκτός από ιδιωτικές εταιρίες courier και μέσων μαζικής μεταφοράς :P

Άσε με να ζω στον κόσμο της ουτοπίας ότι μια μέρα θα υπάρξει κυβέρνηση που θα νοιαστει για το δημόσιο και θα σώσει ο,τι σώζεται :(:lol:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν έχουν όλοι τα λεφτά του μπαμπά για να μορφωθούν
Όλοι έχουν δικαίωμα στην εκπαίδευση
Και ότι εξηγούμε κάτι τόσο αυτονόητο είναι λυπηρό

Δικαίωμα στην εκπαίδευση και υποστήριξη στην κατάληψη παράλληλα είναι σχήμα οξύμωρο.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,203 μηνύματα.
Ορίστε και ένα σημερινό παράδειγμα

 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Ορίστε και ένα σημερινό παράδειγμα

Το εκαναν εξωσχολικοί καταγγέλει η διευθύντρια λέει ότι δεν υπάρχει κατάληψη εκεί
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Δημόσιο σχολείο στην Ελλάδα:

1601133115144.png


Δημόσιο σχολείο στη Γερμανία, σε μια τυπική γειτονιά:

1601133188353.png
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,203 μηνύματα.
Το εκαναν εξωσχολικοί καταγγέλει η διευθύντρια λέει ότι δεν υπάρχει κατάληψη εκεί


Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δημόσιο σχολείο στην Ελλάδα:

View attachment 71320

Δημόσιο σχολείο στη Γερμανία, σε μια τυπική γειτονιά:

View attachment 71321

Σχολείο στο Ελλαδιστάν θέλεις να πεις 🥳🥳
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Πόσο κλινική περίπτωση πρέπει να είναι κάποιος και να χρήζει ψυχιατρική γνωμάτευση, για να του αρέσει ο περιβάλλον χώρος ενός δημοσίου σχολείου της Ελλάδας; Η λογική είναι απλή, κάποιοι τα σπάνε και θα τα σπάνε, και το κόστος θα το πληρώνει η "δημοκρατία" μέσω της δήλωσης Ε9. Συνεχίστε, αφήστε τα "παιδιά" να κάνουν τον αγώνα τους με τα λεφτά του δημόσιου προϋπολογισμού (αφού υπάρχει διαθέσιμο υπόλοιπο ακόμη μέσω της Εφορίας).

Δημόσιο Λύκεια στην Αυστρία:

1601133513769.png


1601133554971.png
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Πρώην ΤΕΙ Αθήνας:

1601133876759.png


Δημόσια Τεχνική Σχολή (Fachhochschule) στο Düsseldorf:

1601134130773.png
1601134262424.png


1601134307997.png
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,203 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Σε εμάς 2 καθηγητές στο πανεπιστήμιο μας λένε ότι τα ελληνικά πανεπιστήμια είναι ισότιμα με της Αμερικής 😑😑

Ναι, είναι η γραμμή υπνωτισμού της μάζας. Τα ίδια και σε μας έλεγαν. Στα χαρτιά όντως είμαστε πιο μπροστά από την ΗΠΑ. Δίκιο έχουν. Δεν σας εξήγησαν ακριβώς σε τι είμαστε πιο μπροστά. Μάλλον οι Γερμανοί είναι βλάκες που έχουν τα δημόσια σχολεία τους σε τέτοια κατάσταση. Λες να θέλουν να σκορπάνε λεφτά έτσι στις δημόσιες επενδύσεις;
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Στην Ελλάδα είναι τελείως άτοπο, γιατί ας υποθέσουμε ότι αύριο κάποιος Έλληνας κάνει δωρεά πολλών εκατομμυρίων στο κράτος μια νέα σχολική μονάδα. Το σχολείο αυτό δεν θα μείνει στην κατάσταση του ανθρώπινου πολιτισμού του 21ου αιώνα, όπως φαίνεται σε εικόνες που παρέθεσα πιο πάνω. Πάντα θα ήθελα ως Έλληνας μαθητής να κάνω μάθημα σε μια τέτοια αίθουσα:

1601134887930.png


Για λόγους προφανείς μετά από ένα χρόνο θα θυμίζει φυλακή στην πρώην Σοβιετική Ένωση. Δεν έχει να κάνει με την καραμέλα της ελλιπούς χρηματοδότησης όσο με την κουλτούρα να βανδαλίζουμε οτιδήποτε ανήκει στο "κράτος" ως ιδεολογική αντίθεση στην κυβερνητική γραμμή. Από μια τέτοια σύγκρουση φυσικά, ο χαμένος της υπόθεσης είναι ο λαός. Η κάθε κυβέρνηση θα έρθει, θα κάνει κάποια πολιτική και θα αποχωρήσει στην 4ετία. Το σχολείο όμως θα παραμείνει εκεί. Σε αυτή την κατάσταση και μετά θα ρωτάμε με υποκριτικό δάχτυλο ποιος έφταιξε που το ταβάνι στάζει.

Αυτή είναι νοοτροπία @Volkswagen Fan. Η νοοτροπία δεν αλλάζει γιατί η αλλαγή επιφέρει ατομική ευθύνη. Δεν έχει να κάνει με ιδεολογική πλατφόρμα. Είμαστε λαός με μνήμη που θυμάται μόνο το ατομικό συμφέρον. Παρακαλώ μην αρχίσετε πάλι την ταξική καραμέλα της εκπαίδευσης. Η φθορά εκ προμελέτης στην δημόσια περιουσία είναι μέρος της συνειδησιακής κουλτούρας των Ελλήνων του 21ου αιώνα (που τα βρήκαν έτοιμα από προηγούμενες γενιές).

Προς τους αγωνιστές του σαλονιού:

Aν δεν μπορείτε να φτιάξετε καλύτερα πράγματα, μείνετε στη μιζέρια σας με κομματικό πρόσημο. Μέχρι εκεί μπορείτε. Επίσης από την εμπειρία μου στο εξωτερικό, οι αλλαγές δεν έχουν πάντα ως αιτία την πλούσια χρηματοδότηση όσο την λογική συλλογική σκέψη. Ξαναλέω, την κοινή ΛΟΓΙΚΗ. Μπορεί να είναι ένα απλό δέντρο αλλά με μια συλλογική δουλειά εθελοντικά, μπορούμε να δώσουμε ζωή και σε άλλα δέντρα.

Στην Ελλάδα, όσο και να πονάει, να με πονάει προσωπικά γιατί είμαι Έλληνας, αντί να δώσουμε ζωή στο δέντρο καίμε το δάσος. Καλό ε;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Manolo165

Νεοφερμένος

Ο Manolo165 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Παιδία απόφοιτος εδώ και θέλω να ενημερώσω τα παιδιά που κάνουν καταλήψεις ότι από γνωστό μου στο υπουργείο Παιδείας έχω μάθει ότι έπεσε στο τραπέζι η περίπτωση να μειώσουν την ύλη αν συνεχιστούν οι καταλήψεις και δεδομένου ότι ίσως γίνει lockdown προς τον χειμώνα είναι πολύ πιθανό να συμβεί αυτό οπότε συνεχίστε έτσι και θα είστε τυχεροί όπως εμείς πέρυσι
 

alan09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alan09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Αν υπάρχει περίπτωση να μειωθεί η ύλη, αυτό θα γίνει λόγω παρατεταμένου κλεισίματος σχολείων, όπως έγινε την περασμένη άνοιξη και όχι βέβαια λόγω καταλήψεων:rofl:. Ένα πράγμα είναι σίγουρο: το υπουργείο θα βρει τρόπο αναπλήρωσης της ύλης για όσα σχολεία έκαναν κατάληψη.
 

Manolo165

Νεοφερμένος

Ο Manolo165 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Υπάρχουν λύκεια που δεν έχουν κάνει καν μάθημα γιατί έκλεισαν λόγω κορονοιου από την δεύτερη μέρα και όταν ήταν να ξανανοίξουν έκαναν κατάληψη που σημαίνει ότι ένας μήνας χάθηκε τελείως .Με δεδομένο αυτό έχουν σκεφτεί ότι δε περίπτωση που γίνει και κάποιο lockdown προς τον χειμώνα τότε η ύλη θα πρέπει να μειωθεί
 

alan09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alan09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Ναι, αλλά αν δε γίνει lockdown, τότε αποκλείεται να γίνει μείωση της ύλης μόνο και μόνο επειδή κάποια σχολεία έκαναν κατάληψη. Αυτά θα τα υποχρεώσουν να πάρουν μέτρα ώστε να αναπληρώσουν τη χαμένη ύλη.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Κοίτα γενικά στον ιδιωτικό τομέα τα πάντα είναι ιδανικα σε θέματα οργάνωσης και ομαλής λειτουργίας

Αυτό ήταν ειρωνεία, έτσι;

Παιδία απόφοιτος εδώ και θέλω να ενημερώσω τα παιδιά που κάνουν καταλήψεις ότι από γνωστό μου στο υπουργείο Παιδείας έχω μάθει ότι έπεσε στο τραπέζι η περίπτωση να μειώσουν την ύλη αν συνεχιστούν οι καταλήψεις και δεδομένου ότι ίσως γίνει lockdown προς τον χειμώνα είναι πολύ πιθανό να συμβεί αυτό οπότε συνεχίστε έτσι και θα είστε τυχεροί όπως εμείς πέρυσι

Κάτσε, για να καταλάβω: Η ιδιότητά σου ως απόφοιτος σε κάνει πιο αξιόπιστο;

Δεν είναι λίγο ανεύθυνο, να το θέσω επιεικώς, να παροτρύνουμε σε καταλήψεις με το σκεπτικό «θα μειωθεί η εξεταστέα ύλη» ενώ ταυτόχρονα είμαστε έξω από τον χορό; - και άρα δε θα έχουμε κάποιες συνέπειες ακόμα και αν λέμε χαζομάρες.
 

Manolo165

Νεοφερμένος

Ο Manolo165 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Αυτό ήταν ειρωνεία, έτσι;



Κάτσε, για να καταλάβω: Η ιδιότητά σου ως απόφοιτος σε κάνει πιο αξιόπιστο;

Δεν είναι λίγο ανεύθυνο, να το θέσω επιεικώς, να παροτρύνουμε σε καταλήψεις με το σκεπτικό «θα μειωθεί η εξεταστέα ύλη» ενώ ταυτόχρονα είμαστε έξω από τον χορό; - και άρα δε θα έχουμε κάποιες συνέπειες ακόμα και αν λέμε χαζομάρες.
Δεν έχω κάποιο προσωπικό ώφελος εφόσον έχω περάσει εκεί που θέλω .Απλά ενημερώνω τους μαθητές για αυτά που μου λένε έμπιστες πηγές.Αν μπορώ να τους βοηθήσω με αυτόν τον τρόπο γιατί να μην τον κάνω ;
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,616 μηνύματα.
Αυτό ήταν ειρωνεία, έτσι;

Αν και πάντα προτιμούσα τον κρατικό τομέα, το σίγουρο είναι ότι στον ιδιωτικό τομέα καταλήψεις δεν κάνουν ( γιατί είναι με τα χρήματα του μπαμπά ) όπως και στα φροντιστήρια όλοι κάθονται σούζα ενώ στα σχολεία φασαρία και μαγκιά. Το ίδιο ισχύει και στην εργασία. Στον ιδιωτικό τομέα δεν τολμάνε για απεργίες γιατί ξέρουν πως καραδοκεί η απόλυση. Ενώ στο κρατικό όλοι μάγκες μιας που έχουν την μονιμότητα.

Αν δεν αλλάξουν πολλές νοοτροπίες οι οποίες δυστυχώς περνάνε και στα παιδιά δεν θα κάνουμε τίποτα ποτέ.
 

flamingo

Νεοφερμένος

Ο flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Δεν έχω κάποιο προσωπικό ώφελος εφόσον έχω περάσει εκεί που θέλω .Απλά ενημερώνω τους μαθητές για αυτά που μου λένε έμπιστες πηγές.Αν μπορώ να τους βοηθήσω με αυτόν τον τρόπο γιατί να μην τον κάνω ;
Μόνο οι αφελείς θα πιστέψουν ότι μπορεί να γίνει περικοπή ύλης λόγω καταλήψεων. Αν συνέβαινε ποτέ αυτό, τότε το υπουργείο παιδείας θα έδινε κίνητρα στους μαθητές για να κάνουν πολυήμερες καταλήψεις.
 

Manolo165

Νεοφερμένος

Ο Manolo165 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Μόνο οι αφελείς θα πιστέψουν ότι μπορεί να γίνει περικοπή ύλης λόγω καταλήψεων. Αν συνέβαινε ποτέ αυτό, τότε το υπουργείο παιδείας θα έδινε κίνητρα στους μαθητές για να κάνουν πολυήμερες καταλήψεις.
Το υπουργείο Παιδείας εννοείται πως δεν θέλει οι μαθητές να κάνουν καταλήψεις,αυτό που λέω εγώ είναι ότι αν τα παιδιά καταφέρουν να τις συνεχίσουν υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να προκύψει περικοπή της ύλης
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Δεν έχω κάποιο προσωπικό ώφελος εφόσον έχω περάσει εκεί που θέλω .Απλά ενημερώνω τους μαθητές για αυτά που μου λένε έμπιστες πηγές.Αν μπορώ να τους βοηθήσω με αυτόν τον τρόπο γιατί να μην τον κάνω ;

Μάλλον δε με κατάλαβες. Το να λες στα παιδιά κάτι που βασίζεται σε «αξιόπιστες» πηγές και να τα παροτρύνεις να κάνουν κάτι που, αν έχει αρνητικό αποτέλεσμα, εσύ θα έχεις την ουρά σου απ'έξω, είναι ανεύθυνο. Δεν υπονοήθηκε ότι ωφελείσαι κάπως.

Στον ιδιωτικό τομέα δεν τολμάνε για απεργίες γιατί ξέρουν πως καραδοκεί η απόλυση.

Αυτό δεν είναι «κατάκτηση» του ιδιωτικού τομέα...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top