Κατάληψη σχολείων εξαιτίας κορονοϊού

Τελεί το σχολείο σας υπο κατάληψη ;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 22)
  • Ναι

  • Όχι

  • Κουμπάκιας


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Γιατί να μην τα πιστεύω? Εσυ θεωρείς ότι 25 άτομα σε μια αίθουσα όπως αυτή ενός τυπικού ελληνικού σχολείου είναι ορθή μέσα στη περίοδο πανδημίας? Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω στο σκεπτικό.Φαίνεται από τις απαντήσεις ότι περισσότερο κάνετε επίθεση στην κατάληψη και αποφεύγετε όλη την ώρα την ανευθυνότητα της κυβέρνησης.
το σχέδιο του υπουργείου, οδηγεί εδώ
 

Paul77

Νεοφερμένος

Ο Paul77 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Βασικά δεν είναι αυτό είναι επειδή είναι σοβαρά άτομα.Στην Αμερική συνέχεια γίνεται επιθέσεις σε σχολεία όμως οι μαθητές ποτέ δεν έκαναν τέτοιες ξεφτίλες για να βρουν το δίκιο τους.Ευτυχώς που στην Ελλάδα υπάρχουν τα φροντηστηρια και η ύλη θα προχωράει κανονικά.
Εσύ να φανταστώ έχεις δει στην Αμερική πολλά φροντιστήρια και ιδιωτικές επιχειρήσεις παράλληλης μαθησιακής στήριξης? Χμμμ
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,269 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Όχι γιατί δεν έχουν κατακρεουργήσει την παιδεία και οι αίθουσες που παρέχονται είναι σωστά διαμορφωμένες.

Με την μπαχαλέ λογική, ακόμη και σωστά οι αίθουσες να ήταν διαμορφωμένες, πάλι κάποιοι δεν θα άντεχαν την τόση πολιτική ορθότητα στη βάση κανόνων. Όταν κάτι λειτουργεί σωστά έχει κανόνες, όταν οι Έλληνες στην πλειονότητά τους δεν έχουν μάθει να σέβονται τον κανόνα ως δημοκρατία στον συμπολίτη τους και όχι στο κράτος. Στην Ελλάδα, η λογική περιορίζεται ως προς το κράτος: η παρτάρα μας και το κράτος. Δεν υπάρχει συμπολίτης.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,776 μηνύματα.
Α οπότε εμένα που Ιωάννης Λοβέρδος (Βουλευτής ΝΔ) μου πε δε θα απαγορεύσουν τις απεργίες και ντροπή μου (ή οποιον δήποτε) σκέφτεται αυτό το πράγμα δε ξέρει και ξέρεις εσυ

Δεν ξέρω αν θα περάσει ή όχι αλλά το συζητούσαν οι κυβερνήσεις. Εγώ απλά είμαι υπέρ του να γίνει κάτι τέτοιο. Αν δεν γίνει θα τηρώ τους νόμους απλά και θα το ανέχομαι. Αλλά σίγουρα δεν θα συμμετάσχω ποτέ σε απεργία ή κατάληψη. Ασχέτως αν το πρώτο είναι νόμιμο.

Αρχικά δεν είναι παράνομο.Είναι ελευθερία λόγου.
Δεύτερον και εσύ έκανες την προηγούμενη κυβέρνηση discredit.Άρα και εσύ παράνομος είσαι
Τρίτον δεν θα σχολιάσω καν την απαγόρευση απεργίας.Ειλικρινά δεν χωράει καν συζήτηση

Πρώτον, είναι παράνομο.
Δεύτερον, αυτή η απόφαση βγήκε από τον Άδωνη Γεωργιάδη για την τωρινή κυβέρνηση και όχι για την κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ άρα δεν είμαι πουθενά παράνομος
Τρίτον, δεν χρειάζεται εκτός από το ότι είναι off topic δυστυχώς δεν θα ισχύσει στα κοντά.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Εσύ να φανταστώ έχεις δει στην Αμερική πολλά φροντιστήρια και ιδιωτικές επιχειρήσεις παράλληλης μαθησιακής στήριξης? Χμμμ

Σε όλο τον κόσμο υπάρχουν ιδιωτικές επιχειρήσεις παροχής εκπαίδευσης και διδακτικής στήριξης για μαθητές και φοιτητές κάθε βαθμίδας. Σε μια ελεύθερη οικονομία, ο καθένας μπορεί να διδάσκει ότι θέλει είτε ιδιωτικά με νόμιμη φορολογία (αυτασφάλιση) είτε ως επιχείρηση.
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Εντάξει ας χάσουν λίγο μάθημα οι τεμπελιδες μαθητές του 11 και του 12 έτσι και αλλιώς δεν περνούν την τάξη 😎😎
Πολυ λαθος πλεον ολοι περνανε... Και μαθητες που γραφουν σε ολα κατω απο την βαση και 0 συμμετοχη στο μαθημα
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,269 μηνύματα.
Να φανταστώ είστε οκ εσείς με αυτούς που κάνουν τις καταλήψεις και καταστρέφουν θρανία,κατουράνε στο πάτωμα κτλ.
Αυτό είναι η έκφραση των δικαιωμάτων των μαθητών να φανταστώ;;
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,776 μηνύματα.
Τι να περάσει; δε συζητιέται για κατάργηση της απεργίας

Το λέει το 902 σύντροφε; Δεν το πιστεύεις;

 

Paul77

Νεοφερμένος

Ο Paul77 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Με την μπαχαλέ λογική, ακόμη και σωστά οι αίθουσες να ήταν διαμορφωμένες, πάλι κάποιοι δεν θα άντεχαν την τόση πολιτική ορθότητα στη βάση κανόνων. Όταν κάτι λειτουργεί σωστά έχει κανόνες, όταν οι Έλληνες στην πλειονότητά τους δεν έχουν μάθει να σέβονται τον κανόνα ως δημοκρατία στον συμπολίτη τους και όχι στο κράτος. Στην Ελλάδα, η λογική περιορίζεται ως προς το κράτος: η παρτάρα μας και το κράτος. Δεν υπάρχει συμπολίτης.
Για προσδιόρισε μου τι λειτουργεί σωστά μέχρι στιγμής
 

Paul77

Νεοφερμένος

Ο Paul77 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Σε όλο τον κόσμο υπάρχουν ιδιωτικές επιχειρήσεις παροχής εκπαίδευσης και διδακτικής στήριξης για μαθητές και φοιτητές κάθε βαθμίδας. Σε μια ελεύθερη οικονομία, ο καθένας μπορεί να διδάσκει ότι θέλει είτε ιδιωτικά με νόμιμη φορολογία (αυτασφάλιση) είτε ως επιχείρηση.
Δεν υπάρχει η έννοια των φροντιστηρίων για εξετάσεις πουθενά στο εξωτερικό
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.

Paul77

Νεοφερμένος

Ο Paul77 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Η μισθοδοσία των δημοσίων υπαλλήλων.
Εγώ δεν μιλάω για τους καθηγητές που δεν ισχύει πάντα αυτό που λες
Μιλάω για τη κατάσταση της παιδείας και τα νέα μέτρα
Ποια είναι η πολιτική ορθότητα σε αυτά?
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Δεν υπάρχει η έννοια των φροντιστηρίων για εξετάσεις πουθενά στο εξωτερικό

Υπάρχει όμως φροντιστηριακή παιδεία για τις ενδοσχολικές εξετάσεις και φυσικά για εισαγωγικές εξετάσεις σε σύνδεση με συγκεκριμένα Πανεπιστήμια κτλ. Στην Γερμανία και Αυστρία από όσο ξέρω, υπάρχουν επιχειρήσεις που προετοιμάζουν παιδιά για τις εξετάσεις του γενικού απολυτηρίου.

Ακόμη παρέχουν και μαθησιακή στήριξη σε παιδιά μεταναστών 2ης γενιάς-ντόπιοι, ή παιδιά με διάφορες ιδιαιτερότητες που δεν μπορούν εύκολα να ακολουθήσουν το ημερήσιο πρόγραμμα. Κάποιες επιχειρήσεις παρέχουν και πιστοποιημένη εκπαίδευση σε τεχνικές ειδικότητες ή προπαρασκευή για εισαγωγή στην ιδιωτική και δημόσια μεταλυκειακή τεχνική εκπαίδευση με μαθήματα ειδικότητας σχολικού επιπέδου: μηχατρονική, data science, ηλεκτροτεχνία κτλ.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,776 μηνύματα.
Εγώ ένα πράγμα ξέρω, στα ιδιωτικά σχολεία για κάποιο παράξενο λόγο καταλήψεις δεν γίνονται. Τροφή για σκέψη.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,269 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Εγώ δεν μιλάω για τους καθηγητές που δεν ισχύει πάντα αυτό που λες
Μιλάω για τη κατάσταση της παιδείας και τα νέα μέτρα
Ποια είναι η πολιτική ορθότητα σε αυτά?

Άλλαξε κάτι και η μισθοδοσία δεν είναι πρώτη και δεκαπέντε του μηνός; Το κράτος από όσο ξέρω μόνο εκεί διατηρεί μια συνέπεια.
 

Paul77

Νεοφερμένος

Ο Paul77 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 40 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top