Κατάληψη σχολείων εξαιτίας κορονοϊού

Τελεί το σχολείο σας υπο κατάληψη ;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 22)
  • Ναι

  • Όχι

  • Κουμπάκιας


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,791 μηνύματα.
Ο κατάλογος με τα σχολεία που έκλεισαν λόγω κρουσμάτων δείχνει ξεκάθαρα το αν το κράτος μεριμνά για την υγεία των μαθητών . Ακόμα και ο τσιόδρας δεν συμφωνούσε με τη στάση της κυβέρνησης να έχει 20+ άτομα μέσα σε μια τάξη όπως κάθε λογικός άνθρωπος με λίγα εγκεφαλικά κύτταρα σε περίοδο πανδημίας.Αλλα εννοείται αποδεικνύεις οτι είπα μόνο γενικεύεται ότι όλα τα σχολεία έχουν σαν αίτημα την κατάργηση της μάσκας αντί για την ενίσχυση των μέτρων (που δουλεύουν φανταστικα αφού ο θεοκράτης κούλης τα ενέκρινε) Δεν θα απαντήσω καν στο με τετοιο τροπο λυνεις το προβλημα.Με αστυνομικη βια? Καλά η πολιτική σας συνείδηση είναι φοβερή.Εγώ λεω να κάνουμε και τάγματα να γαζώνουν τους μαθητές με καλάσνικοφ.

Το ότι έκλεισαν τα σχολεία δείχνει για ακόμα μια φορά το πόσο καιροσκόποι είναι οι μαθητές για καταλήψεις. Ότι η κυβέρνηση δεν πήρε κατάλληλα μέτρα για την εκπαίδευση είναι γνωστό, αλλά αν δεις το κυρίως θέμα εδώ δεν είναι τα επιπλέον μέτρα αλλά η κατάργηση της μάσκας. Υπάρχουν και τα anti-mask πανό. Οι καταλήψεις είναι παράνομες. Δεν έχει μα και μου, το λένε οι νόμοι. Επίσης δεν γίνεται οι λίγοι να κάνουν πάντα ό,τι θέλουν. Υπάρχουν στα σχολεία και αυτοί που δεν πάνε φροντιστήριο και θέλουν να προσπαθήσουν μέσω του σχολείου να εξασφαλίσουν το μέλλον τους. Ποιος έχει το δικαίωμα να τους το στερεί; Δεν είμαι υπέρ του Police brutality αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι μια ζωή η κοινωνία θα κάνει τα στραβά μάτια στους λίγους ταραξίες που δεν ηρεμούν και παίρνουν στον λαιμό τους ανθρώπους.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,276 μηνύματα.
Το ότι έκλεισαν τα σχολεία δείχνει για ακόμα μια φορά το πόσο καιροσκόποι είναι οι μαθητές για καταλήψεις. Ότι η κυβέρνηση δεν πήρε κατάλληλα μέτρα για την εκπαίδευση είναι γνωστό, αλλά αν δεις το κυρίως θέμα εδώ δεν είναι τα επιπλέον μέτρα αλλά η κατάργηση της μάσκας. Υπάρχουν και τα anti-mask πανό. Οι καταλήψεις είναι παράνομες. Δεν έχει μα και μου, το λένε οι νόμοι. Επίσης δεν γίνεται οι λίγοι να κάνουν πάντα ότι θέλουν. Υπάρχουν στα σχολεία και αυτοί που δεν πάνε φροντιστήριο και θέλουν να προσπαθήσουν μέσω του σχολείου να εξασφαλίσουν το μέλλον τους. Ποιος έχει το δικαίωμα να τους το στερεί; Δεν είμαι υπέρ του Police brutality αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι μια ζωή η κοινωνία θα κάνει τα στραβά μάτια στους λίγους ταραξίες που δεν ηρεμούν και παίρνουν στον λαιμό τους ανθρώπους.

20 χρόνια ζω σε αυτόν τον πλανήτη και πάντα η Ελλάδα έτσι ήταν ανομία και αναταραχές για να κάνουμε τους μάγκες.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,791 μηνύματα.
20 χρόνια ζω σε αυτόν τον πλανήτη και πάντα η Ελλάδα έτσι ήταν ανομία και αναταραχές για να κάνουμε τους μάγκες.

Εδώ ανεβάσαμε κυβέρνηση για τέσσερα χρόνια που τα στελέχη της είναι βουτηγμένα στην ανομία και στις καταλήψεις τι να λέμε τώρα. Είχες Πρωθυπουργό που στα νιάτα του δεν άφηνε καταλήψεις και πορείες. Είχες αντιπρόσωπο παιδείας ( τι ήταν αυτός δεν θυμάμαι ) που και καλά ήταν υπέρ της ποινικοποίησης των καταλήψεων ενώ στα νιάτα του είχε πετάξει κουβά με νερό στον Πρύτανη επειδή δεν του έδινε το γραπτό του ( κάτι διορθώσεις ήθελε να κάνει το παιδί μωρέ ) και Υπουργό Παιδείας τον Φίλη που πήγαινε μέσα στις καταλήψεις "μνήμης " της 17 Νοέμβρη στα πανεπιστήμια και καθόταν πλάι πλάι με τους παραταξοταλιμπαν.

Είχαμε μια τέτοια παρωδία κυβέρνησης και μιλάμε για τους νέους που κάνουν μπας και χάσουν κάνα μάθημα. Ασε
 

Paul77

Νεοφερμένος

Ο Paul77 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Αλλο είναι να επεμβαίνει η αστυνομία και να ανακρίνει τους μαθητές και άλλο οι γονείς να παίρνουν τον νόμο στα χέρια τους για να έχουν σε καποιον να βγάλουν το άχτι της ημέρας τους.Επειδή το περιστατικό έγινε στη περιοχή μου να σας υπενθυμίσω ότι ένα μεγάλο μέρος αυτών των ""γενναίων γονιών"" δεν φορούσε καν μάσκες.Οπως δεν εχει μα και μου για καταλήψεις , έτσι σας λέω οτι αν ένας γονιος ακυρος σηκωνε χέρι στο παιδι μου θα πηγαινε στον ευαγγελισμο και οχι απο κορωνοιο αν με πιασατε.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Παράλληλα εκτός από την αστυνομία ίσως η πολιτεία να βγάλει ορθά μέτρα για να μην υπάρχουν κρόυσματα και έκτροπα? Μια μικρή ιδέα
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
Kατοικώντας χρόνια στο εξωτερικό και παρατηρώντας την εγχώρια επικαιρότητα σε σχέση με την εκπαίδευση, νομίζω ότι η Ελλάδα είναι λίγο στον κόσμο της (το λέω κομψά). Ειδικά οι μαθητές και οι δάσκαλοι-καθηγητές απλά κοιμούνται στην συνήθεια της μετριότητας. Ούτε "δικτατορία" να είχαμε με τόση δημοκρατία που έχουμε. Ο κόσμος τρέχει με άλλες ταχύτητες, γίνονται έρευνες και στην Ελλάδα ακόμη δεν έχουμε λύσει θεμελιώδη ζητήματα.

Με αγάπη πάντα. :whatever:
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,791 μηνύματα.
Αλλο είναι να επεμβαίνει η αστυνομία και να ανακρίνει τους μαθητές και άλλο οι γονείς να παίρνουν τον νόμο στα χέρια τους για να έχουν σε καποιον να βγάλουν το άχτι της ημέρας τους.Επειδή το περιστατικό έγινε στη περιοχή μου να σας υπενθυμίσω ότι ένα μεγάλο μέρος αυτών των ""γενναίων γονιών"" δεν φορούσε καν μάσκες.Οπως δεν εχει μα και μου για καταλήψεις , έτσι σας λέω οτι αν ένας γονιος ακυρος σηκωνε χέρι στο παιδι μου θα πηγαινε στον ευαγγελισμο και οχι απο κορωνοιο αν με πιασατε.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Παράλληλα εκτός από την αστυνομία ίσως η πολιτεία να βγάλει ορθά μέτρα για να μην υπάρχουν κρόυσματα και έκτροπα? Μια μικρή ιδέα

Οι γονείς πήγαν να κάνουν αυτό που θα έπρεπε να έχουν κάνει οι Αρχές χρόνια τώρα.

Θα ήθελα να ξέρω αν είχε επέμβει η αστυνομία και προχωρούσε σε συλλήψεις αν θα έφταιγε το κράτος που το παιδί σας συμμετείχε στις καταλήψεις.

Ότι θα μπορούσαν να πάρουν μέτρα καλύτερα θα μπορούσαν αλλά αυτό δεν δίνει δικαιολογία σε μερικούς ταλιμπάν να προκαλούν κοινωνικές φασαρίες.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,276 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
Σε μια κοινωνία Φώτη, δεν γίνεται όλοι οι μαθητές να είναι το 11 ούτε όλοι του 20. Ο καθένας έχει τον βαθμό που του αξίζει (αν υποθέσουμε ότι το σύστημα αξιολόγησης είναι 100% αξιοκρατικό) και προσπαθεί να κάνει κάτι στη ζωή του. Άλλοι κάνουν έρευνες, συμμετέχουν σε εφηβικά φόρουμ τεχνολογίας στα Εμιράτα και κάποιοι άλλοι κάνουν καταλήψεις στην Άνω Βούλα. Ο καθένας θα βρει στη ζωή του, γι' αυτό που προσπαθεί από μικρός.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Στο σχολείο μου και με παιδιά από αλλά σχολεία που ξέρω δεν είδα ποτέ σοβαρό μαθητή να συμμετέχει σε κατάληψη 😎😎
Τώρα τι είδες και τι κατάλαβες εσύ είναι άλλο παπαευαγγέλειο.
Εγώ έχω δει παιδιά να λένε ναι σε κατάληψη και να περνάνε 1οι στη σχολή επιλογή τους
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
Τώρα τι είδες και τι κατάλαβες εσύ είναι άλλο παπαευαγγέλειο.
Εγώ έχω δει παιδιά να λένε ναι σε κατάληψη και να περνάνε 1οι στη σχολή επιλογή τους

...και Τσίπρας από καταλήψεις, πέρασε Πολυτεχνείο, του Μετσοβείου παρακαλώ. Λαμπρό παράδειγμα της επιστήμης.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Παιδιά, ότι έκανε καταληψεις κάποτε δε σημαίνει ότι δε διαβάζεις
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,791 μηνύματα.
Οι καταλήψεις είναι έγκλημα για τον χ ψ λόγο που γίνονται. Όπως και οι απεργίες είναι οικονομικό έγκλημα.

Deal with it. No excuses.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,276 μηνύματα.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
Στην Ελλάδα ακόμη προσπαθούμε να βρούμε άλλοθι για τις καταλήψεις. Αυτό.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,276 μηνύματα.

Paul77

Νεοφερμένος

Ο Paul77 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Και η καθυστέρηση λογαριασμών είναι έγκλημα
Και η φοροαπαλλαγή είναι έγκλημα
Επίσης το ότι είναι κάτι παράνομο δεν σημαίνει οτι παύει να είναι ηθικά σωστό
Στο όνομα των νόμων έχουνε γίνει τα χειρότερα εγκλήματα
Δεν είναι excuses είναι η σύγχρονη πραγματικότητα
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,791 μηνύματα.
Οικονομικό έγκλημα ειναι και η φοροδιαφυγη

Εννοείται και συμφωνώ. Είπα το αντίθετο; Αλλά ας μη ξεφεύγουμε από το θέμα εδώ που είναι οι μαθητικές καταλήψεις για τον κορωνοιο. Δεν έχουν καμία δικαιολογία. Το κράτος πρέπει να μεριμνήσει για την διακοπή τους. Όποιος θέλει να διαμαρτυρηθεί έχει το δικαίωμα της νόμιμης αποχής από τις τάξεις. Αλλά μετά να μην κλαίνε οι γονείς που οι εκπαιδευτικοί δεν δουλεύουν. Να δούνε τι κάνουν τα κανακαρια τους.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
Και η καθυστέρηση λογαριασμών είναι έγκλημα
Και η φοροαπαλλαγή είναι έγκλημα
Επίσης το ότι είναι κάτι παράνομο δεν σημαίνει οτι παύει να είναι ηθικά σωστό
Στο όνομα των νόμων έχουνε γίνει τα χειρότερα εγκλήματα
Δεν είναι excuses είναι η σύγχρονη πραγματικότητα

Ως ηθική τι ορίζουμε;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top